STAD S N I E U WS Laatste Nieuws J. LOTTGERING Haarlem, 12 Maart HOLLAND-BELGIE 9 3 REMBRANDT PALACE V MAANDAG 12 MAART 1934 De „Schutzhaft" Rome ontvangt Siams Koning GR. HOUTSTRAAT 5 a Verven Stoomen Stoppage Warenhuisbrand in Alabama ÏOO.OOO stakers te Madrid AGENDA Japansche torpedoboot zwaar gehavend HULDIGING H. F. BOOT Bij zijir expositie in Frans Hals- Museum NAAR HOLLANDBELGIË Autobussen in soorten en maten BEHOUD NATUURSCHOON De Bekslaan te Vogelenzang gespaard Het advies der monumenten commissie MUZIEK NAMIDDAGCONCERT H. O. V. Solist: Fred. Leidner, Solo-altist H. O. V. TOONEEL STADSSCHOUWBURG Begrafenis J. N. Warnier Opbrengst collecte Tentoonstelling Grootens De weg door het Brouwerskolkje Zilveren dienstjubileum Algemeen Nederlandsch Verbond „Kindervoeding" (Polygoon) REDDEN BIJ NACHT Proefneming te Zandvoort Onbekwaam chauffeur Afsluiting van een weg „Oost en West" AUTO DE VAART IN Imitatie van een eend Groot ere waarborgen voor de persoonlijke vrijheid BURGERLIJKE STAND VAN GELDER ZONEN Jaarverslag over 1933 Toestand zeer gespannen ENGELAND EN DE LUCHT- LEGERS W'est-Europeesche conferentie? 12 Maart 13 Maart NA DE MUITERIJ IN INDIË De eischen tegen de derde groep in hooger beroep MexicoCuba 50 FrankrijkZwitserland 01 NederlandBelgië tusschen sport journalisten RUMOERIGE BOKSMATCH TE RIJSSEL Het publiek wees zelf den over winnaar aan WISSELKOERSEN De schilder H. F. Boot exposeert tot 25 Maart In de groote zaal van het Frans Halsmuseum. Gistermiddag, bij de opening der tentoonstel ling, is den schilder een hulde gebracht, die hem nog eens de overtuiging zal hebben gege ven, dat zijn werk waardeering vindt en dat hij zijn vrienden niet alleen in Haarlem telt. Er waren zeer veel bezoekers gekomen. Toen men gelegenheid had gehad het geëxposeerde 83 stukken nog eens rustig te beschouwen, werd een kring om den gelukkigen schepper gevormd en een van zijn leerlingen, de heer G. Verwey, sprak toen in huldigende woorden uit, wat hij en vele anderen voor den schilder en mensch Boot voelen. Eln hij liet vooral uitko men, wat Gerard Sluyter ook zegt in de inlei ding van den catalogus van deze expositie, dat Boot „tot de zeldzame gelukkigen behoort, die beschikken over het vermogen van de eeuwige jeugd." Naar de meening van Sluyter zou zijn werk het meest tot zijn recht komen, geëxpo seerd in een stad als Parijs. De directeur van het museum, de heer Gra- tama, noemde het een eer, dat deze tentoon stelling in het Frans Halsmuseum gehouden wordt en hij voegde daaraan de met applaus ontvangen mededeeling toe, dat het bestuur van het Nederl. Kunstverbond hem had bericht, dat het in de bedoeling ligt een werk van deze tentoonstelling aan te koopen ter plaatsing in het Frans Halsmuseum. Den heer Hanrath had Boot's bekendheid in Haarlem getroffen; maar hij verzekerde, dat de schilder ook buiten deze stad bekend is, en dat hij het verdient te zijn. Wat hij vooral den schepper van al dat werk toewenschte, was een financieel succes. Dat de heer Boot altijd tot de jongeren heeft behoord, daar herinnerde de heer Godschalk aan. Toen jaren geleden een groep schilders zich verzetten tegen het academisme, stond Boot aan hun zijde. Hij richtte mee de Veree- niging „De Onafhankel ijken" op en was er secretaris van. De mannen, die daar toen de glorie van uitmaakten, behooren nu weer tot vereenigingen, die zij toen mee bekampten. Ook als voorzitter van de Nederlandsche Federatie, waartoe Boot eveneens heeft meegewerkt, en uit naam van de geheele Nederlandsche schil derswereld bracht spr. hem dank. Mr. All Cohen sprak waardeerende woorden uit naam van den Kennemer Kunstkring, en ten slotte drukten de Rotterdamsche schilders hun waardeering uit in het schenken van een ring namens „R 33", De heer Boot was gelukkig en gaf eiken spre ker een vriendelijk wederwoord. Laat ons hopen, dat deze Boot een gelukkige vaart heeft. Zondag heerschte te Haarlem geweldige druk te in verband met den voetbalwedstrijd Hol- land-België. Dat onder deze drukte de verkeerspolitie nog al wat overtredingen constateerde, ligt voor de hand. Zoo is tegen verschillende bestuurders proces verbaal opgemaakt daar zij passagiers ver voerden in voertuigen die niet waren goedge keurd voor de wet op openbare vervoermidde len. Sommige zelfs hadden vrachtwagens met behulp van banken tot bus verheven. Ook enkele ondernemers werden bestraft met een bon, daar zij hun chauffeurs hadden laten werken, op door de arbeidswet voorgeschreven rustdagen. De politie was zoo coulant de menschen niet te laten uitstappen en naar Amsterdam te la ten marcheeren. De Gebr. Ruiygrok te Vogelenzang zijn in be roep gekomen tegen het besluit waarbij het hun toebehoorend terein ten noorden van de Beks laan en ten oosten van de villa „Casa Nova" ter grootte van 50.000 M2 is geplaatst op de lijst bedoeld in de monumenten verordening. Ter motiveering van hunne reclame voeren adressanten aan, dat h.i. de heuvelachtigheid en de boschbeplanting van het terrein een plaatsing op de ljjst niet rechtvaardigen, daar in Vogelen zang een groot aantal dusdanige grond acnwezlg is, terwijl bovendien het belang der verzoekers ernstig geschaad wordt, wanneer de grond voor bebouwing onverkoopbaar is, tenzij tegen af- braakprijs. Tevens wijzen zij op het feit, dat zij den grond tegen een redelijken prijs (n.1. 90.000J aan de gemeente te koop hebben aangeboden, doch dat ons college wegens de tijdsomstandig heden niet in hun bod is getreden. Zij verzoeken derhalve óf ons besluit van 17 Januari U. te vernietigen óf de plaatsing te be perken tot een strook langs de Bekslaan B. en W. antwoorden, dat het algemeen belang niet gebaat is bij verdere omzetting van natuur schoon in overbodig bollenland, terwijl met het particulier belang van de eigenaars reeds vol doende is rekening gehouden door de waarde stijging van het terrein qua bouwterrein. De Commissie voor Monumentenzorg bezocht ingevolge mondelinge opdracht van den Bur gemeester op 16 December 1933 de Bekslaan en omgeving. De Bekslaan, een breede beukenlaan door het boschgebied langs den binnenduin- rand, is tegelijk „gezichtslaan" op het Huis te Vogelenzang en is in ligging en landschappe lijk effect te vergelijken met de laan van Foreest door het Bosch van Heilo. De Bekslaan is van ouds beroemd om zijn stoere schoonheid en verkeert thans nog in goe den staat. Hij moet geheel beschouwd worden als kunstmatige allee, niet alleen om de beplan ting maar ook om de omstandigheid, dat hij is ingraven en lager ligt dan het aangrenzend duin. Hij heeft aan beteekenis reeds ingeboet, doordat het duin in de omgeving is afgegraven voor bloembollencultuur. Zoolang die afgraving, zooals tot kort geleden het geval was nog op ta melijk grooten afstand plaats vond, bleef ech ter het geheel nog zeer fraai en waard om behou den te blijven met mettertijd een bestemming gedeeltelijk tot bouwterrein, gedeeltelijk tot wan delpark. Met name het bosch aan de noordwest- zijde komt daarvoor bij uistek in aanmerking. Dat bosch, gemengd eiken- beuken- enden- nenbosch met onderplant van sparren en loof hout, verkeert nog in goeden staat, hetgeen o.a. ook blijken uit de gevarieerde bodemvegitatie met fraaie bestanden van maagdepalm, weel- derigen varengroei en mooien complexen van kamperfoelie. Het is wel zeer te betreuren, dat thans een vrij intense afzanding aan den buitenkant van dit bosch plaats heeft. In de hoop, dat hier misschien nog maat regelen getroffen kunnen worden, om de af zanding te stuiten, meent de Commissie Uw College te mogen adviseeren, de Bekslaan en om geving op de monumentenlijst te plaatsen. Zij beseft levendig, dat het natuurschoon in onze gemeente ernstig bedreigd wordt door de omstandigheid, dat de eigenaars van duingron- den zoo goed als onbeperkte bevoegdheid heb ben, om zand te doen graven. Het plaatsen op de monumentenlijst kan aan leiding geven tot onderhandeling met het doel, dit euvel te beperken en, waar het mogelijk is, afzanderij-plaatsen aan te wijzen, die zoo wei nig mogelijk inbreuk maken op het natuurschoon in onze gemeente. Met de fijne Ballet-Suite van J. Ph. Rameau ln de bewerking van F. Mottl, werd deze Zon dagmiddaguitvoering geopend. Het vormde een goede en met zwier uitgevoerde inleiding voor het Concert voor altviool en orkest van Carl Stamitz, waarin de solo-altist der H.O.V. Fred. Leidner, weer eens 'n zeldzame gelegenheid kreeg om van z'n bijzondere gaven te doen blij ken. Dat de concerten van Stamitz het in on zen tijd nog doen, is wel voornamelijk te dan ken aan de levendige viooltechniek en aan de vriendelijk aansprekende muzikaliteit, in den trant van het melodieuse Fransche vioolconcert. Ook in dit concert treft het aanvangstutti door z'n rijkdom van gedachten, met het typisch karakter der laat-Mannheimer school, niet zwaar op de hand, maar prettig in de verwer king. Het verloop van deze concerten is altijd vol gens het vastgestelde type. Technisch stelt Stamitz reeds vrij hooge eischen. En in dit concert voor alt-viool had Fred. Leidner dan ook in de vrü' lange cadensen gelegenheid tot fraai dubbelspel. Het Rondo werd frisch opge zet en slaagde naar onzen smaak nog wel het best, ook in de begeleiding door het orkest. De solist werd herhaalde malen teruggeroepen, en met bloemen en dankbaar en langdurig applaus voor z'n prestaties beloond. Na de pauze we konden de tweede concert helft tot onze spijt niet bijwonen voerde het ensemble de le Peer Gynt-Suite van Grieg uit, en zelfs kregen we op dit Zondagmiddag concert een noviteit, de Pavane pour une in fante défunte van Ravel, waarvan we op een der ledenconcerten in het volgende seizoen nog wel een reprise zullen krijgen. Besloten werd met den Hongaarschen Marsch uit La Dam nation de Faust, van Berlioz. J. 8. „Vorstelijke Emigranten" (Tovaritch). Blijspel in 4 bedrijven van Jacques Deval door Tooneelgroep Het Masker. Vorstelijke emigranten is een vorstelijk blij spel van vorstelijke allure. Het is een grimmige, deels bittere, deels vermakelijke, doch altijd voorname ironie op de door de Sovjets van huis en haard verdreven vorstelijke bourgeois. Het zijn er slechts twee. Tatiana Petrovna Ouratief en Mikaël Alexandrovitch Ouratief, doch zij vertegenwoordigen een volledig koninklijk ge slacht in ballingschap, hoewel zij ook vier be drijven lang in alle nederigheid en bescheiden heid op het tooneel vertoeven. Want noch hun kamer in het 15e rangs hotel, noch hun betrek king als kamerdienaar en kamermeisje bij de bankiers Arbéziat vermogen het vorstelijke aureool van hunne hoofden te halen. En dat aureool blijft niet kenbaar aan een met opge trokken neuzen verrichte dienstbaarheid, doch aan een bovenmenschelijk pogen om zich vol ledig in te leven in het ambt van ondergeschik te. En hieruit vloeien op logische, volkomen aanvaardbare gronden de conflicten voort ln tallooze vormen en schakeeringen. Waarschijn lijk is dat juist de allervoornaamste verdienste van het stuk, dat de schrijver steeds met alle bei zijn voeten op den grond is blijven staan en zich niet heeft laten verleiden om door het in- lasschen van goedkoope, banale, dilettantische effecten het grandioze geheel te verminken en te vertroebelen. Een achtergrond van vier mil liard, Welke het geheele stuk door blijft bestaan, geeft aan het stuk een koninklijk relief, en de vraag of dat knap dan wel handig is gevonden, doet niets ter zake. Die vier milliard staan op hun bank-konto en is hun ter hand gesteld door den Czaar en liever lijden ze honger, gebrek, vernedering en ontbering, dan aan het geld te komen, wat hun is toevertrouwd. Aan den direc teur van de Bank waar dat kapitaal is gede poneerd, verklaart hij onomwonden, dat men, indien men hem mocht ontvoeren, wel zijn hand, maar nooit zijn handteekening zou kun nen toezenden. Doch als dan het tweetal eer. maand lang bij de Arbéziats in betrekking is, en de zoon en de dochter allebei kinderlijk stapel zijn geworden op dat volmaakte bediendenpaar geven meneer en mevrouw een diner ter eere van den Sovjet gedelegeerde Dimitri Gorot- schenko, om van deze concessies te krijgen be treffende het exploiteeren van Russische petro- leumbronnen. En het is ter gelegenheid van dat diner, dat in den salon der familie de onthul ling der vorstelijke emigranten plaats heeft, die niet alleen herkend worden door enkele gasten, maar ook door den Sovjet-man, die in tegen stelling met de plotseling ontstane buigings manie, volmaakt ijzig blijft en zich uitleeft in allerhande krenkende bevelen. Dit tafereel is zoo meesterlijk van opzet en zoo prachtig uitgewerkt, dat men het een stomme symphonie van on handigheid zou kunnen noemen. Buigende hee- ren en dames, radelooze gastheer en gastvrouw, geniepige Sovjet-man, en notielooze dame, die van de heele situatie geen snars begrijpt en net doet of „haar neus bloedt". En ondanks dit alles vormt dit tafereel nog niet den climax van het geheel, die eerst in het laatste bedrijf komt, waar men de twee vorstelijke emigranten, aan de grootste wanhoop ten prooi, uit angst hun baantje te zullen verliezen in de keuken aan treft, waar de Sovjet-man hun met een bezoek komt vereeren en een voorstel doet afstand te willen doen van de vier milliard, om daardoor het eigendomsrecht van de petroleumbronnen voor Rusland te behouden. Het is dan niet voor hun aartsvijanden, doch voor hun dierbaar Rus land, dat zij de chèque teekenen en de vier milliard afstaan. En de eenige belangstelling van Tatiana voor die grootsche daad is de op merking: „Schrijf je milliard niet met een 1, lieve Mikaël?" Eerst nu begrijpt de Sovjet-man dat er een verschil is, tusschen hem en hen, een verschil zoo groot en zoo nobel, dat hij het móet erken nen, Wat hij op zijn manier dan ook doet. Als de man vertrokken is, moeten de vaten nog ge- wasschen worden en komen Hélène en George Arbéziat, die van de plaats gehad hebbende ont hullingen nog volmaakt onkundig zijn, het be diendenpaar heilen, omdat zij hun beloofd had den, hen naar een echt Russisch feest te zullen meenemen. En als dan de twee jongelui staan te overwegen of zij in hun avondtoilet en in hun rok misschien niet te deftig zullen zijn. gaat de keukendeur open en verschijnen Tatia na en Mikaël in hunne vorstelijke Russische gewaden van Prinses en Prins. Ook dan weer een aan ontzetting grenzende verbazing, die door de vorstelijke emigranten vriendelijk wordt onderbroken. Als zjj op het punt staan te ver trekken, zegt de prinses eensklaps weer haar dienstbodentaak indachtig: „Hè, nou moet ik nog die leege melkflesschen buiten zetten. Als ik er toch niet om denk, doet niemand het!" Getooid met diadeem en herme lijnen mantel en een arm vol leege melkflesschen, vertrekken zij naar het feest.... Wat we hier noemen, zijn slechts kleinighe den in vergelijking met het geheel, en we mogen dankbaar zijn, dat zoo'n voortreffelijk gezel schap als dit beslag op dit stuk gelegd heeft. Het waren alle vorstelijke creaties met Else Mauhs en Jan Musch aan de spits, volkomen en zuiver every inch kunstenaar. Doch daar naast speelden acteurs, die evenmin schaduwen op het stuk wierpen, want al zouden we bil lijkheidshalve, misschien allen moeten noemen, we zullen volstaan met de meest opvallenden en op den voorgrond tredenden, zooals Ko Arnoldi als den bankier Arbéziat, Ad van Hees als zijn zoon Georg, John Gobau, als den Sovjet gedelegeerde, Marie Holtrop en Mary Smithuy- zen respectievelijk als de vrouw en de dochter van den bankier en last not least Ank van der Moer in haar dubbel-roi. De regie van Ko Amoldi Was subliem, terwijl de décors van Paul Bromberg uitstekend vol deden. Bij de pauze werd Else Maush met heel veel bloemen gehuldigd en in verband met de ver vroegde Mann-Bouwmeester-ring-overdracht vriendelijk toegesproken door Dr. Tjebbo Fran ken, als voorzitter van het Nederlandsch Too- neelverband, alsmede door een dame met de- hemel-weet-wat welke bedoelingen en in de- hemel-weet-wat welke kwaliteit. Desondanks dankte Else Mauhs vriendelijk voor de uitbun dige hulde haar en het gezelschap door den fi naal uitverkochten schouwburg verdiend ge bracht. L. V. Hedenmorgen had op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. N. Warnier, in leven deurwaarder bij de Haar- lemsche rechtbank. Zeer velen, vooral uit rech terlijke kringen, waren aanwezig, om den over ledene, die als deurwaarder zeer bekend en ge waardeerd was, een laatsten groet te brengen. O.m. waren aanwezig Mr. G. Sluis, president van de rechtbank, mr. Th. Maassen, vice-presi dent, jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, mr. S. J. Pit, mr. E. J. W. Top en mr. M. A. van Rijn van Alkemade, rechters, mr L. H. Roeters van Lennep, officier van Justitie, mr. A. R. Andringa, substituut-officier, mr. Tj. Dijkstra, griffier en mr. C. M. J. de Jongh, substituut griffier, talrijke advocaten, o.a. de deken van de Orde der Ad vocaten, mr. Vis, de deurwaarders en de hulp bode J. Dekker. Een zoon van den overledene, de heer Warnier Jr., dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Een schat van bloemstukken dekte de baar. Zondag 1.1. werd in de parochiekerk van de H. Liduina onder alle H.H. Missen een. liefda- digheidspredicatie gehouden door den weleerw. pater Redemptorist Vredeveldt, voor de armen der parochie. De collecte bracht op f 586. Gisterenmiddag is in de zalen van Reekers' kunsthandel aan den Wagenweg een tentoon stelling geopend van werken door A. J. Groo tens bij gelegenheid van diens 70en verjaardag. Dr. H. J. M. Oldewelt verrichtte de officieele opening met een rede, waarin hij den jubilaris vele gelukwenschen Overbracht, Zijn kunst wordt zéér algemeen gewaar deerd, zoodat groote belangstelling verwacht mag worden. De heer Limburg uit Bloemendaal hield als vriend een hartelijke toespraak, waarna de heer Boot het woord voerde namens de Ver- eeniging „Kunst zij ons Doel". De heer Oldewelt deed tot slot de mededee ling, dat een groep vrienden beloten had een der geëxposeerde schilderijen aan te koopen, om dit te doen plaatsen in het museum der Teylers-stichting. De heer Grootens zelf dankte hierna voor de blijken van sympathie, waarna de vele aanwe zigen zich verspreidden door de zalen. Daar de Kroon de aanleg van den weg over de terreinen nabij het Brouwerskolkje heeft goedgekeurd deelen B. en W. van Bloemendaal mede, dat het in hun voornemen ligt voorberei dingen te treffen tot het geleidelijk op niveau brengen van het nieuwe wegbed. Van het voor- loopig gevoteerde crediet van ƒ50.000 resteert thans nog ƒ16.000. Dezer dagen vierde de gemeente-opzichter G. v. Lieshout den dag, waarop hij 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. De jubilaris werd des morgens met zijn fami lie per auto van zijn woning gehaald en aan het hoofdkantoor aan den Harmenjansstraat ver welkomd door den directeur en ambtenaren. Het hoofd van dienst, de heer van Driel, sprak den jubilaris toe. Hij schetste diens loop baan en verdiensten, terwijl hij als aandenken namens het personeel een leestafel aanbood, terwijl aan de echtgenoote van den heer v. Lieshout een bloemstuk in vaas werd overhan digd. Door den Algemeenen R.K. Ambtenaarsbond werd bij monde van den heer Renne een bloem stuk aangeboden. Diep getroffen, dankte de heer van Lieshout allen voor de hem bereide hulde. Om 11 uur des morgens ontving de jubilee- rende gemeente-opzichter van burgemeester C. Maarschalk een horloge met inscriptie. In den loop van den dag werden den jubilaris nog voortdurend bloemen en felicitaties toege zonden, vooral uit zijn standplaats Haarlem- Noord. Voor de afd. Haarlem en Omstreken hield de heer C. W. Visser uit Rotterdam, oud-gezag voerder der Rotterdamsche Lloyd, een zeer boeiende voordracht over: onze Nederlandsche waterbouwkundigen en hun wereldwerken. Aan de hand van talrijke lichtbeelden liet spr. de vele werken zien in havenplaatsen der geheele wereld, tot stand gebracht door Neder landsche ingenieurs, soms nadat dit aan bui tenlanders niet gelukt was. Ook toonde spr. verschillende voorbeelden van het werk van Nederlandsche sleepbooten en haar bemanning, dat in het buitenland terecht zulk een bewondering wekt. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe- testraat 1135 porties, Overtonstraat 1126 porties, Byzantiumstraat 740 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. Reeds hedenavond vertooning in (Profilti) De reddingsboot zal Vrijdagavond 16 Maart een proefvaart houden. Daarbij wordt ook gebruik gemaakt van de diensten van de Zandvoortsche Reddingsbrigade. Ook het vuurpijltoestel zal dan in gebruik geno men worden. Het oefenterrein is de zee en het strand voor het Kurhaus. Zondagmiddag half 3 heeft op den hoek van Damstraat en Lange Veerstraat een aanrijding plaats gehad, tusschen- een bus en een luxe wagen, bestuurd door den tuinder K. uit Ter Aar, doordat deze geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. Bus en auto werden be schadigd. De politie maakte proces-verbaal op, waarbij aan het licht kwam, dat K. niets eens een rijbe wijs bezat. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter openbare'kennis, dat het gedeelte van de Hoofdstraat te Santpoort, van den Hagelinger- weg af tot den Overbildtweg van Dinsdag 13 Maart tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Maandag 19 Maart houdt de vereeniging „Oost en West" een Indischen avond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, waar de heer K. v. d. Veer, van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, zal spreken over de huidige eco nomische toestanden in Nederlandsch-Indië. Ook zullen de Javaansche dansers Waloejo en Iskander en mej. Annie Prins met haar gezel schap optreden. Maandagmorgen omstreeks 10 uur haalde de heer M„ wonende aan de Heemsteedsche Dreef zijn auto uit de garage, die aan de Zandvaart gelegen is. Toen zijn auto op den weg stond, stapte de heer M. daaruit om de garage-deuren te gaan sluiten. Hij had echter vergeten de remmen vast te zetten en geholpen door de wind, gnig de auto, niettegenstaande het zwem- selzoen nog niet geopend is, de Zandvaart in. Een takel-auto werd te hulp geroepen en deze begon den auto op te trekken. De takels raak ten geregeld los, doordat zij met te kleine ha ken werden vastgemaakt. Op het laatst bood een persoon zich aan om vanuit eeh bootje in het water te duiken, om een stevigen ketting te bevestigen. Om pl.m. kwart over een kwam de auto op het droge, zonder hulp van den takel auto. Ongeveer een tiental personen hebben met man en macht den auto op het droge getrok ken. De vooruitzichten voor 1934 zijn onbevredi gend. Weliswaar is een belangrijk deel der pro ductie reeds verkocht, doch de hiervoor bedon gen prijzen zijn van dien aard, dat deze verkoo- pen, in plaats van winst op te leveren, de kos ten niet zullen dekken. Wij achten het echter nog altijd beter onze fabrieken in bedrijf te houden, al kan dit alleen geschieden door met verlies te verkoopen, dan voorstellen te doen tot sluiting der bedrijven, waarbij eenerzijds het contact met de markt grootendeels verloren gaat, anderzijds de werkgelegenheid in Neder land weder belangrijk wordt verkleind, om van de ramp, welke dit zou brengen in de gezinnen van ons personeel, maar te zwijgen. Mocht in de toekomst het verlies onzer onderneming, dat thans weer vermeerdert door de zoo juist op gelegde omzetbelasting, nog belangrijk grooter worden, dan zou werkelijk ernstig moeten wor den overwogen of het bedrijf kan worden voort gezet. Inmiddels gaan wij voort alles te doen. wat mogelijk is, om den kostprijs van onze pro ducten nog verder te verlagen door het aan brengen van verbeteringen in de fabricage methoden en het betrachten van de grootst mogelijke zuinigheid. BERLIJN, 12 Maart. (D.N.B.). Minister president Göring heeft als chef van de geheime staatspolitie het nemen van „Schutzhaft"- maatregelen nader geregeld. In de toekomst zullen beperkingen van de persoonlijke vrijheid volgens de verordening tot bescherming van volk en staat slechts wor den bevolen door de geheime staatspolitie en de opper- en regeeringspresidenten, den politie- president van Berlijn en de afdeelingen van de staatspolitie. De minister-president moet te legrafisch binnen 24 uur op de hoogte worden gesteld van de identiteit van den gedetineerde. Arrestaties, welke niet onder het begrip „Schutzhaft" vallen, mogen slechts geschieden door de daarvoor wettig aangewezen autori teiten. Voorts heeft Göring instructie gegeven hem voor 20 Maart a.s. lijsten te doen toekomen over alle in arrest zijnde personen, wier vrij heidsbeperking niet berust op een rechterlijk bevel tot arrestatie, maar op bevel van de po litie. De lijsten moeten tevens voorstellen doen met betrekking tot de verdere behandeling der arrestanten. Bovendien heeft Göring bevel gegeven, dat alle naast de politiegevangenissen opgerichte ge vangenissen, die het karakter dragen van kleine concentratiekampen, onmiddellijk moeten wor den opgeheven en in de toekomst niet meer mogen worden ingericht. ROME, 12 Maart. (V. D.) Te 9 uur hedenmor gen arriveerden de Koning en de Koningin van Siam met hun gevolg te Rome. De vorsten wer den ontvangen door den Kroonprins, Mussolini en verscheidene andere leden van het Kabinet. Voor het station stond een eerewacht opge steld. Geboren: M. H. O. Warmerdamv. d. Paal z; M. v. LeeuwenTamboer d; O. S. v. d. Giessen Weenink d; M. M. Nodelijkten Bosch z; C. M. v. d. Aardwegv. Tongeren d. Overleden: C. Elemans, 81 j., Ged. Oude Gracht; B. VerkaikDrommel, 61 J,, Schalk- wijkerweg. Blijkens het jaarverslag van de Ver. Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder Zonen over 1933 bedroegen de baten der exploitatiereke ning 1.261.674 (vorig jaar 1.514.381). Na afschrijvingen en interestbetaling bedraagt het verliessaldo 378.931 (vorig jaar 166.139). Het prijsniveau onzer grondstoffen is sterk gedaald, zij het niet zooveel als het prijsniveau van papier. Bij de beoordeeling van den toestand in de papierindustrie moet echter rekening gehouden worden met het feit, dat, in vergelijking met den toestand in 1914, arbeidsloonen en salaris sen, alsook vele der vaste lasten, zooals belas tingen, sterk zijn gestegen. De loonen zijn tot ongeveer het dubbele gestegen, nog ongeacht het feit, dat thans in het continubedrijf ln 3 ploegen wordt gewerkt, tegenover 2 in 1914. En toch blijft het loonpeil onzer arbeiders na de laatste loonsverlaging, welke in December 1933 plaats vond, in ongunstige verhouding staan tot dat van arbeiders in beschutte bedrijven, of in gemeente- of provincialen dienst. In het thans aangevangen jaar komt de om zetbelasting ons nieuwe en belangrijke lasten opleggen, waarvoor op geen enkele wijze een compensatie is te vinden. Aan uitbreiding en verbetering hebben wij in het afgeloopen jaar 1.210.423 moeten besteden tegen 276.815 in 1932. Wij kochten een terrein, gelegen aan de Kost- verlorenvaart te Amsterdam en zijn voornemens daar een nieuw magazijn te bouwen, teneinde op meer economische wijze dan thans in onze oude te klein geworden magazijnen kan geschie den, ons bedrijf als groothandelaar in papier uit te oefenen. De winst- en verliesrekening Wijst, na een totaalafschrijving van 1.566.623 (1.577.315) op terreinen, gebouwen, machines, woningen, ver voermiddelen, enz., een nadeelig saldo aan van 378.931 166.139). Wij stellen voor: het verliessaldo, evenals vo rig jaar, ten laste van het reservefonds te bren gen. Op de cumulatief preferente aandeelen 8 pCt. (onv.) uit te keeren en het hiervoor benoo- digde bedrag, inclusief dividendbelasting, even eens van het reservefonds af te schrijven. Het reservefonds werd door toevoeging van 5 pCt. (onv.) rente of 151.179 172.922) ver hoogd tot 3.174.760 3.631.372). Hierna zal het reservefonds na aftrek van het verliessaldo ad 378.931 166.139) de uitkeering aan hou ders van cumulatief preferente aandeelen ad 405.000 (onv.) en de dividendbelasting ad 36.652 (onv.) pro resto 2.354.175 3.023.581) bedragen. BIRMINGHAM, 12 Maart (V.D.) Bij een brand in een groot warenhuis in de winkelwijk der stad zijn 39 personen, voornamelijk brand weerlieden, gewond. De schade wordt geschat op 3 millioen dollar. Ook eenige huizenblokken zijn bijna geheel in asch gelegd, terwijl een tank, bevattende 500 gallons benzine, uit brandde. MADRID, 12 Maart. (Reuter) Alle arbeiders in de grafische vakken hebben hedenochtend het werk neergelegd. Alleen de Katholieke „El debate" en de socialistische „Socialista" zullen vermoedelijk verschijnen. De regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen. De toestand is zeer gespannen; ln Madrid staken drie groote beroepen, n.1. de me taalbewerkers, de grafische arbeiders en de bouwvakarbeiders, tezamen meer dan 100.000 man. Deze stakingen zijn zuiver politiek. Te Tarrasa bij Barcelona is een bomaanslag gepleegd op het huis van een fabrikant. Drie personen werden zwaar gewond. Te Tarragona trachtte de politie een uit drie soldaten bestaande inbrekersbende te arrestee ren, waarbij de soldaten op de politie schoten en wisten te ontkomen. Te Barcelona is wederom een tramwagen door anarchisten in brand gestoken, terwijl eveneens aanvallen op taxi's werden gedaan. Te Malaga werd een bekend stierenvechter, die zich in fascistischen zin had uitgelaten, door eenige schoten gewond. LONDEN, 12 Maart De „Daily Telegraph" houdt zich bezig met de mogelijkheid, dat de Engelsche regeering haar ontwapeningsplan moet prijsgeven en men zich met een begren zing der Europeesche legermachten tevreden zal moeten stellen. Zoodra dit onomstootelijk vaststaat, wil Engeland een speciale West- Europeesche luchtvaartconferentie bijeenroepen met deelneming van Rusland, want de huidige aanzienlijke numerieke achterstand der Brit- sche luchtmacht tegenover de Fransche, de Italiaansche en de Sovjet-Russische zou, volgens de Engelsche opvatting, niet nog vijf of zes jaar gehandhaafd kunnen blijven. De conferentie heeft ten doel de Europeesche beschaving te gen vernietiging door moderne bombarde mentsvliegtuigen te beschermen. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. R.K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur. Gecombineerd personeel Kleermakers, 10 uur v.m. Café-Restaurant „Brinkmann" Groote Markt Algemeene vergadering Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap, 11 uur. Palace „En nacht in Cairo" Op het too neel .Raymond fils" 7 en 9.15 uur. Luxor „De onzichtbare man" 8.15 uur. Rembrandt „Ik ben geen enkel" Op het tooneel „Henry Fest and Cypsy" 7 en 9.15 u. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9. Gem. Concertzaal Haarlemsche Bachver- eeniging, C uur. Luxor-Theater „De Onzichtbare Man", 8.15 uur. Palace „Een nacht in Caïro" Op het tooneel Raymond fils, 7 en 9.15 uur. BATAVIA, 12 Maart (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof zette hedenmorgen de be handeling voort van de berechting in hooger beroep van de derde groep muiters van de „De Zeven Provinciën", bestaande uit 77 beklaagden die allen aanwezig waren. De verdediger, de gewezen vice-president van den Raad van Justitie te Batavia, mr. W. J. M. Plate, zegt in zijn pleidooi dat hij in den jeugdigen leeftijd der beklaagden een verzach tende omstandigheid ziet, waarmee hij het Hof verzoekt rekening te willen houden. De beklaagden geven allen op dat zij uit vrees voor de raddraaiers hebben gehandeld. Het onderzoek bracht geen ander motief aan het licht. De advocaat-fiscaal eischte in zijn requisitoir vermindering van straf voor beklaagde K. en veroordeeling van dezen beklaagde tot tien jaar gevangenisstraf in plaats van twaalf jaar zoo als de Krijgsraad had bepaald. Voor een 20-tal andere beklaagden eischte de advocaat-fiscaal verhooging der hun door den Krijgsraad opgelegde straffen deels tot drie jaar en zes maanden, deels tot vier jaar ge vangenisstraf, met toevoeging aan het vonnis van ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Tegen beklaagde P. die door den Krijsgraad tot een dag gevangenisstraf was veroordeeld, eischte de advocaat-fiscaal een gevangenisstraf voor den tfjd van zes maanden. De landen wedstrijd tusschen Mexico en Cuba is geëindigd in een 50 overwinning voor Me xico. "I De landen wedstrijd FrankrijkZwitserland, Zondag in het Pare des Princesstadion te Parijs gespeeld, eindigde in een 10 overwinning der Zwitsers. Het eenige doelpunt ontstond in de eerste helft, vijf minuten voor rust, toen de Zwitser- sche linksbuiten Bossi een fraaien voorzet gaf en deze door midvoor Kielholz (Servette Ge- nève) werd ingeschoten. De toestand van het veld was slecht ln ver band met den voortdurenden regenval. Het spel der beide teams kwam in verband hier mede niet geheel tot zijn recht, zoodat het vertoonde maar zeer matig was. Op het Ajax-terrein werd gistermorgen een voetbalwedstrijd Nederland—België gespeeld, tusschen sportjournalisten. De Belgische con fraters wonnen met 4—1. Te Lille (Rijssel) in Noord-Frankrijk kwam het tijdens een boksmatch tot ernstige inciden ten aangezien het publiek van meening was, dat de scheidsrechter bij het hoofdnummer partijdig was. Een groot aantal aanwezigen bombardeerde den ring met alle verplaatsbare voorwerpen, die zij onder hun bereik kregen. Andere toeschouwers probeerden den ring in brand te steken. Tenslotte slaagde een aan wezige commissaris van politie erin, zich ver staanbaar te maken en deze liet 't publiek zelf bij stemming uitmaken, wie de match gewon nen had. Met meer dan 200 tegen 43 stemmen werd de bokser, die volgens den scheidsrechter op punten had verloren, tot overwinnaar ver klaard. SASEBO, 12 Maart. (Reuter). Men vreest, dav de Japansche torpedoboot „Tomatsuru" met de geheele bemanning van 80 man hedenochtend is vergaan tijdens manoeuvres van een flotille tor pedobooten op stormachtige zee. Nader wordt gemeld, dat de boot met zware averij nabij het eiland Shijikyama is gevonden. De mlhister van Marine weigert inlichtingen te verstrekken, zoolang het onderzoek nog niet beëindigd is. 12 Mrt. 10 Mrt. 12 Mrt. 10 Mrt. Londen 7.55M 7.54'/, Kopenh. 33.77H 33.75 Berlijn 59.02 58.97 Stockh. 39.00 39.00 Parijs 9.78s4 9.781/jOslo 38.00 38.00 Brussel .34.63^ 34.64 N.-York 1.48& 1.48% Zwitserl. 48.01 48.01 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2