Man vermoord FINANCIEN Crisis-Rundvee- centrale Weet wat ge koopt! RADIO-PROGRAMMA FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct MARKTEN Dagfilm MAANDAG 12 MAART 1934 VLIEGTIJDEN VAN DE „ZILVERMEEUW" BOUWEN AAN RIJKSWEGEN Uitwegvergunning noodig POLITIE GRIJPT. IN Obligaties en administratie in beslag genomen LEVERING VAN KALVEREN WIJZIGING WONINGWET EERSTE KAMERVACATURE Werkenden voor werkloozen Geen uitzending Stenografische inrichting Prof. G. Scheltema gaat heen Dinsdag 13 Maart 1934 SMOKKELAAR GEDOOD Het Idenburg-rapport Een kinderhand is gauw gevuld. Een mannenhand (alleen met PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND Buitengewone zitting op 27 Maart Ook hier fraude? Verdwaald regeeringsvleesch Het gewicht der blikken Uitvoer naar België Gewijzigde regeling voor aard- appelen Academische examens Machinisten-examen Academische examens Vader van zes kinderen bij een woordenwisseling tusschen feest vierders gestoken Zondagavond omstreeks tien uur is te Es- schen (B.) een moord gepleegd, waarvan de on geveer veertigjarige C. Willemsen, wonende aan de Kruisstraat onder Nispen, gemeente Roosen daal, het slachtoffer is geworden. Het was, gelijk ieder jaar bij gelegenheid der viering van halfvasten, zeer druk in Esschen, waaronder de grensbewoners ook uit Roosen daal en Nispen samenkomen om deel te nemen aan dans en pret in café's en op straat. Per autobus van de firma van Hees uit Nis pen was te zeven uur een gezelschap duiven- liefhebbers gearriveerd, onder wie ook de veer tigjarige C. Willemsen, broodbezorger bij de fa. Dikker te Roosendaal, gehuwd en vader van «es kinderen. Na bezoek aan enkele café's bevond het dui- venliefhebbersgezelschap zich te ongeveer tien uur in de Statiestraat in de omgeving van het Volkshuis, waar om een nietigheid een woor denwisseling is ontstaan met een andere groep feestvierenden. Plots zakte W., hevig bloedend aan den hals, ineen en vluchtte het volk naar alle kanten weg. HU richtte zich op, strompelde enkele meters verder en viel tegen het huis van de wed. Lee- naerts, waar hy kort daarna aan verbloeding overleed. Dr. Jansen, die spoedig ter plaatse kwam, constateerde, dat de slagader was doorgesneden en kon geen hulp meer bieden. Ook burgemeesters Kenens en de gendarme rie waren spoedig aanwezig. Het lyk werd in be slag genomen. In de verwarring wist blijkbaar niemand wat er eigenlijk gebeurd was, zoodat het onderzoek naar den dader zeer wordt be- moeilUkt. Het slachtoffer stond gunstig bekend. Heden zal het parket uit Antwerpen, dat da delijk in kennis werd gesteld van het voor gevallene, ter plaatse komen voor verder on derzoek. Naar wij heden nog vernemen, is in verband met deze moordzaak een zekere v. D. aange houden. Verrassend gunstige resultaten De Zilvermeeuw doet het sinds 1 Maart op den directen dienst van Amsterdam naar Berlijn! Overal in Duitschland trekt dit snelste Fok kervliegtuig der K. L. M. de aandacht; in Völkische Beobachter Angriff, Deutsche Allge- meine Zeitung, Kölnische Zeitung en talrijke andere bladen zfjn foto's en waardeerende ar tikelen over dit vliegtuig verschenen. De tUden, waarin de Zilvermeeuw de 585 K.M. tusschen Schiphol en Tempelhof gevlogen heeft, zijn zeer gunstig. Wij laten er hier eenige volgen: Op 1 Maart vloog zij van Amsterdam naar BerlUn in twee uur 32 minuten, van Berlün naar Amsterdam in twee uur 15 minuten; op 2 Maart waren deze tijden resp. 2.35 en 2.25 uur; op 3 Maart 2.20 en 2.42 uur; op 5 Maart 2.02 en 2.31; op 6 Maart 1.57 en 2.36 uur. De record tijden zyn dus: van Amsterdam naar Berlijn in 1 uur 57 minuten, van Berlijn naar Amsterdam ln 2 uur 15 minuten. De normale kruissnelheid van dit vliegtuig be- dragt 250 KM. per uur. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat aan de betrokken autoriteiten het volgend schrijven gezonden: ,3U bebouwing van langs den Rijksweg ge legen perceelen blijken de bouwers somtüds in de meening te verkeeren, dat eene bouwvergun ning toestemming tot uitweg naar den Rijks weg omvat. Aangezien echter zulk een uitweg kan en in vele gevallen zal worden geweigerd, waardoor dan bouwers langs Rijkswegen teleur gesteld worden, acht ik het zeer gewenscht dat hun aandacht nadrukkelijk wordt gevestigd op de noodzakelUkheid om tijdig vooraf uitwegver gunning aan den Rijkswaterstaat te vragen. Zoodanige aanwUzing zal, naar ik meen, het best door de gemeentebesturen kunnen worden gegeven. AanwUzing van het gemeentebestuur zal den bouwers tijdig moeten bereiken, voor de indie ning van de bouwaanvrage, omdat met het oog op hun plan het tijdstip van de indiening zelve te laat kan zUn. Derhalve zal het aanbeveling verdienen, zoo de gemeentebesturen ook voor eenmaal een bekendmaking afkondigen, welke mede in de daarvoor in aanmerking komende nieuwsbladen zou dienen te worden opgenomen en waarbU diegenen, die van plan zijn aan een Rijksweg te bouwen, wordt geraden, om, al vorens daartoe grond te koopen of den bouw voor te bereiden, zich tUdig bU den Hoofd-in- genieur-Dlrecteur van den RUkswaterstaat te vergewissen, of uitweg kan worden verleend, en zoo ja, onder welke voorwaarden". Dezer dagen heeft, volgens „De Telegraaf", de politie te Rotterdam beslag gelegd op obli gaties betreffende een leening van 1.050.000 De coöperatieve vereeniging tot exploitatie van onroerende goederen „Piet Hein", heeft 5 pet. obligaties uitgegeven aan toonder, groot ƒ5. Men kon evenwel geen obligatie koopen, dan nadat men eerst een soort van nummerbewUs raison van 0.25 had gekocht. Op de circulai res, die de vereeniging „Piet Hein" uitgaf stond om. vermeld, dat de vereeniging het „recht" had te amortiseeren. De obligaties werden in tien series van elk 21.000 uitgegeven en reeds zUn er drie vier series in omloop gebracht. Van het recht" tot amortiseeren is tot nu toe nog geen gebruik gemaakt. Wel heeft de ver eeniging ruim 63.000 kwartjes ontvangen voor de nummerbewUzen, die de adspirant-obligatie- houders noodig hadden wanneer ze obligatie houder wenschten te worden. Naar aanleiding van de klachten die zUn bin nengekomen over het uitblijven van de amorti satie heeft de politie ingegrepen en de obligaties, benevens de administratie van de vereeniging „Piet Hein" in beslag genomen. BU navraag bU de centrale recherche bevestigde men, dat in derdaad tot inbeslagneming was overgegaan. Het onderzoek ln deze zaak duurt evenwel nog voort. De Crisls-Rundveecentrale zal met ingang van U Maart as. de gelegenheid openstellen tot na dere aankondiging te leveren vrouwelüke nuch tere kalveren aan de onderstaande adressen: Naam Woonpl. PL van slachting Baas Domburg, Bodegraven, Gem. Slacht huis, Bodegraven. G. J. v. d. Bovenkamp, Veenendaal. A. v. Dam, Fonteinstr. 47-, Leeuwarden. Slacht huis Harlingen, Twente A. N.V. Zwanenberg's Fabrieken, Oss. J. Folkerts, Breukelen. J Gosschalk, Epe. S. de Haas, Ommen, Slachthuis Hardenberg. N.V. Zwanenberg's Fabrieken, Oss. P. Jellema Jzn., Leeuwarden, Abattoir Leeuwar den. T. van Kooten, Montfoort. L. Philips v.h. K. Philips &i Zn., Zutphen, Gem. Abattoir, Zutphen. Gebrs. v. d. Sluis, Meppel. T. Stout, Nieuwerkerk a. d. IJsel. N.V. Uithoomsche Baconfabrieken, Uithoorn. N.V. Wierdensche Exportslachterij en Veehan del, Wierden. N.V. Wijnbergen's Fabrieken. Boxtel. N.V. J. A. Zendijk Zn. en Twellosche Export slachter^ Twello. ExportslachterU „St. Antonius", Weert. B. Bos, Overschie. Drentsche ExportslachterU, Assen. Friesche Coöp. ExportslachterU, Akkrum. L. van der Bend Zn„ Zwolle, Gem. Slacht huis, Zwolle. S. de Liever, Nijkerk, Gem. Abattoir, Amers foort. Ph. de Liever, Nijkerk, id. Lunenburg de Zeeuw, Woerden, Gem. Slacht huis, Bodegraven. S. de Vries, Akkrum, Friesche Coöp. Export slachterij, Akkrum. M. F. Veenstra, Dokkum, Gem. abattoir, Leeuw arden. L. WeUl, Oldenzaal, Gem. abattoir, Oldenzaal. Wolvegaster ExportslagerU, Wolvega. Gebr. de Wijze, Cuijk. A. Booij, Alkmaar, Gem. Slachthuis, Alkmaar. Exportslachterij van den N.C.B., Boxtel. H. Elkus, Denekamp, Gem. abattoir, Oldenzaal. M. J. J. de Wilde Zn., Sneek. Gevraagd worden gezonde vrouwelüke nuch tere kalveren, wegend minstens 25 K.G.; voor deze zal worden betaald 0.13 per K.G. levend gewicht, welke prUs door de Crisis-Rundveecen trale wordt gegarandeerd. De leverancier heeft het recht bij de aan en door de slachterij plaats hebbende weging tegenwoordig te zijn. De be taling geschiedt contant. De slachterU is bevoegd de kalveren te slach- t enalvorens ze te betalen; korting op den prUs mag op geenerlei wijze plaats hebben; noch mogen eenigerlei kosten of weeggeld aan de le veranciers in rekening worden gebracht. De kalveren moeten droog worden geleverd. Kalveren, van welke wordt vermoed, dat ze in abnormalen voedingstoestand verkeeren of van welke moet worden aangenomen, dat het ge wicht op andere wijze kunstmatig is beïnvloed, worden geweigerd. De Nationale Woningraad heeft aan de Tweede Kamer het volgende telegram gezon den; „Nationale Woningraad handhaaft zijn over wegende bezwaren tegen wetsontwerp tot wijzi ging woningwet ook na de jongste daarin aan gebrachte verandering en verzoekt uw college het wetsontwerp in dezen vorm niet te aanvaar den". Het Centraal stembureau zal op Vrijdag 16 Maart in de oude raadzaal te den Haag een openbare zitting houden ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer S. L. Louwes voor zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer in de vacature-WesterdUk. Telefoonverkeer met Spanje In het telefoonverkeer met Spanje zUn de diensturen voor de afwixkeling van gesprekken met de Balearen (de 6e Spaansche zóne) ge- wüzigd en nader vastgesteld op 914 en 1622 uur (West-Europeesche tUd). Op 19 Maart wordt de lange rü van Werk en Leerkampen op „De Liebaard", het Vacan- tiehuis van de Gezellenvereeniging, te Baarn geopend. 40 jeugdige werkloozen zullen daar gedurende 2 weken een gastvrij onthaal vinden. En dan komen nieuwe groepenj maanden achtereen Zoo'n Werkkamp is als een oase in de maan den-, dikwijls jarenlange eentonigheid van nlets- te-kunnen-doen. Het geeft geestelijke en lichamelijke opbeu ring, het doet althans even vergeten de trieste werkelijkheid waarin krachtige jonge kerels moreel dreigen onder te gaan. Neen, deze enkele regels zijn niet bedoeld als inleiding om een beroep te doen op Uw beurs. Maar toch wel om dit verzoek ingewilligd te krijgen: dat degenen die nog geregeld werk heb ben iets doen voor hun werklooze medemen- schen. En voor vandaag is ons bestuur al büzonder tevreden als die werkenden wat lectuur naar „De Liebaard" willen dirigeeren. Wat boeken of ingebonden jaargangen van tüdschriften, vak- en studie-literatuur vooral. De werkenden voor de werkloozen! Een goede offer-daad in dezen t4jd van voor bereiding op het H. Paaschfeest. „De Liebaard" is gevestigd: Prinses Marie- laan 4, Baarn. En ingeval sommigen prefereeren een gelde- Ujke bUdrage te zenden we vragen daar niet om de voorzitter van onzen Centralen Raad, Praeses J. Th. van Galen, heeft nog een post rekening ook! Eén, vUf, zeven, negen> dubbel acht, kantoor Amsterdam! Dezer dagen berichtten wU, dat de burge meester van Weesp de opvoering van het too- neelstuk „Daar zUn ze" verboden zou hebben, omdat de Radio-Omroep Contróle-Commissie indertüd toestemming tot uitzending geweigerd heeft. De V.A.R.A. deelt ons thans mede, dat het de Radio-Omroep Contróle-Commissie nimmer ter beoordeeling is voorgelegd, omdat het nooit de bedoeling is geweest, een opvoering ervan uit te zenden. De Gemengde Commissie voor de Stenogra fie uit de beide Kamers der Staten-Generaal heeft met ingang van heden benoemd tot di recteur der Stenografische Inrichting der Sta ten-Generaal den heer C. v. d. Berg, thans onder-directeur. Met 17 September 1934 is op zUn verzoek aan Scheltema eervol ontslag verleend als ge woon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belang rijke in die betrekking bewezen diensten. G. HUIZEN, 301 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.0010.30 Gramofoonmu ziek 10.3011.00 Muziekuitzendlng voor fabrieken 11.0011.30 Gramofoon- muziek 11.3012.00 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. 12.0012.15 Politieberichten 12.15—1.45 Lunchschotel van gramofoonprimeurs 1.452.00 Verzorging zender 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.004.00 Modecursus door mevr. H. CuppensGeurs 4.004.15 Gramofoonmuziek 4.154.30 Liederen- recital door Nelly Verkroost, sopraan 4.305.05 Gramofoonmuziek 5.055.15 Accordeon-programma door A. Hendriks 5.155.30 Pax Romand. de R.K. Studen ten-intern. door M. Voogd 5.306.00 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.00 6.10 Vervolg Accordeonprogramma 6.106.40 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lusten houwer 6.407.00 Esperant o-cursus door P. Heiiker 7.007.15 Politieberich ten 7.157.35 Voordracht door dr. J. Bloemen 7.357.45 Gramofoonmuziek 7.458.00 Het Verbondskwartiertje 8.009.30 LUdensmeditatie door pastoor Th. J. v. Noord 9.30—9.35 Vaz Dias 9.3510.30 Het Kro-orkest o. 1. v. J. Ger ritsen m. m. v. Nicolai Graudan, cello 10.30—10.35 Vaz Dais 10.35—11.00 Het Kro-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 11.00— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solis tenconcert. Theo Koning, plano. Mevr. Net HemsingHooge, zang. A. d. vleugel Egbert Veen 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr R. LotgeringHillebrand 11.30 Voortz. solistenconcert 12.00 Gra mofoonmuziek 12.30 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz. Af gewisseld door gramofoonmuziek 2.45 Gramofoonmuziek 3.00—4.00 Knipcursus door mevr. Ida de LeeuwVan Rees. 20 les 4.004.15 Overschakeling naar den zen der ..Radio Kootwijk" 4.154.30 Gra mofoonmuziek 4.305.00 Radio-Kinder- Koorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 5.30 Verhalen voor kleine kinderen door Ant. v. Dijk 6.007.00 Orgelconcert door Pierre Palla. Solist Willem Hercken- rath, bariton 7.007.30 Gramofoonmu ziek 7.308.00 Engelsche les voor ge vorderden door Fred Fry 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01—8.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.0510,00 Gevarieerd programma door Kovacs Lajos en zijn or kest m. m. v. „The Humouresk Melodious Singers" en een terzet van zingende za gen 10.0010.45 Avro-Radio-Tooneel. Studio-opvoering van „De oude Brit" 10.4511.00 Gramofoonmuziek 11.00 11.10 Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.1012.00 Aansluiting met het Jaarbeurs restaurant te Utrecht. Dansmuziek door „The Original Ramblers" o. 1. v. Theo Uden Masman 12.00 Tijdsein Avro-klok. Slui ting. LUXEMBURG, 1304 M. 19.00 Belgische avond. Gevarieerd gramofoonplatenconcert 20.35 Gramofoonmuziek 20.50 Gra mofoonmuziek 21.00 Groot Galaconcert door het omroeporkest o. 1 v. Henri Pen- sis m. m. v. d. bariton Panzera 22.25 Dansmuziek o. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M. 4.30 Gramofoonmu ziek 5.20 Omroeporkest 7.05 Concert 8.20 Omroeporkest 10.30 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 2.20 Omroep orkest o. I. v. Launy Gröndahl 7.20 Fol- mer Jensen, piano 9.50 Mandoline, en luitmuziek. BERLIJN. 356 M. 3.20 Omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 4.50 Wilhelm Kempff speelt (gr.p.l) 8.20 Omroepka- merorkest o. 1. v. Hans von Benda. HAMBURG, 332 M. 5.35 Gramofoon muziek 7.30 Wending-kwartet 10.20 Klein omroeporkest o. 1. v. G. Maass. LANGENBERG, 456 M. 10.50 Gramo foonmuziek 12.05 Pop.ulair concert 1.05 Verv. concert 3.20 Klein omroep orkest 4.35 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelcon cert door Reginald New 1.50 Het Mid land Studio-orkest o. 1. v. Frank Cantell 9.40 Concert 10.50 Roy Fox en zijn band. PARIJS (Eifel), 1446 M. 2.50 Concert 7.50 Marie Antoinette Pradier, plano. PARIJS (Radio), 1796 M. 4.20 Gra mofoonmuziek 8.20 idem 8.20 Vroolijk programma. MILAAN, 369 M. 4.30 Gramofoonmu ziek 5.15 idem 9.40 Dansmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek 9.05 Celloreci tal door Luigi Silva 9.20 Populair con cert. WEENEN, 507 M. 5.40 Toni Schrei- ber, sopraan en Joh. von Santha, bas 6.20 Oude en nieuwe dansmuziek 8.5C Zang 9.35 Weensch kamerorkest o. 1. v. Karl Auderieth, WARSCHAU, 1411 M. 6.10 Gramo foonmuziek 7.22 Der Frauenfeind, ope. rette van Edmond Eysler 9.20 Gramo foonmuziek 9.50 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 5.35 Gramo foonmuziek 6.30 idem 7.20 Sympho- nie-orkest o. 1. v. Fritz Brun m. m. v. Mia Brun-Peltenburg, sopraan. Nina Nüesch, alt, E. Bauer, tenor. Felix Loeffel, bas. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ In Lackhausen by Wesel is Zaterdagavond een jonge beroepssmokkelaar doodgeschoten, die met een vriend eenige Kilo's tabak over de grens wilde brengen. Toen hU op eersten aan roep van de komiezen niet bleef staan, werden hem eenige kogels nagezonden, waarvan er een hem in het hoofd trof. De jongeman werd dood opgenomen. Tragisch ongeluk De 19-jarige J. Oosterhout, uit de Bree, die toen hü in de Roentgenstraat te Rotterdam, op zijn rü'wiel een zes-wieligen vrachtauto wilde passeeren, hiermede in aanrijding kwam, door dat zijn broek tusschen de ketting geraakte en daarbij behalve een hersenschudding, enkele gebroken ribben en zware inwendige bloedingen opliep, is aan de gevolgen overleden. BATAVIA 10 Maart (Aneta) De „Java- Bode" verneemt, dat de Legercommandant en de Commandant der .Zeemacht nog in den loop van Maart hun adviezen zullen uitbrengen over het rapport der commissie-Idenburg. Vervol gens zullen deze adviezen aan den Raad van Ned.-Indië worden toegezonden en daarna aan het Opperbestuur worden aangeboden. Jonge Werkgevers-retraite Voor de leden der Katholieke Jonge Werk gevers Vereeniging wordt dit jaar een retraite gegeven in huize Loyola te Vught van 15 tot en met 18 Maart. Dinsdag 27 Maart a.s. des morgens te half 12 zal, krachtens een machtiging aan den Com missaris der Koningin, verleend bü K. B. van 7 Maart j.l, een buitengewone zitting worden gehouden van de Provinciale Staten van Noord- Holland, ter behandeling van eenige onderwer pen van spoedeischenden aard. De vergadering zal vervolgens worden ver daagd tot Dinsdag 10 April, des voormiddags om half 11, waarop de openbare behandeling zal plaats hebben van de stukken, die op 27 Maart door de commissies zullen zUn onder zocht. Zoo noodig zal de vergadering den vol genden dag, eveneens om half 11, worden voort gezet. Klachten over volstrekt onvoldoen de toezicht op de fabrieken die het regeeringsvleesch verwerken Nauwelijk is aan de misbruiken, voor eenige maanden gesignaleerd by de Varkenscentrale, op tamelyk onbevredigende wijze „opgehel derd" en tegengegaan door de arrestatie van een buitenlandsch vertegenwoordiger van die instelling, of ook by de fabrieken, die werken in opdracht van de Crisis Rundvee Centrale schijnt niet alles zuivere koffie te zyn. Het „Dagblad van Noord-Brabant", van Zaterdag verïneldt verschillende frauduleuze handelingen by een fabriek, waarvan het den naam nog niet wil noemen. Daar zou gecon stateerd zü'n, dat de beste deelen der voor re- reerings-rekening geslachte runderen niet in de. regeeringsblikken terecht komen, doch ver duisterd worden en voor particuliere rekening in den handel gebracht worden. Het geslacht gewicht van het crislsvleesch wordt dan aan gevuld met slachtafval, dat hier en daar wordt opgekocht. Voorts schrUft het blad, dat door een beëedigd ambtenaar is vastgesteld, dat de inhoud van teruggezonden blikken, die opengegaan zijn (en waarvan de inhoud een onaangename lucht verspreidde) opnieuw tusschen versch vleesch in blikken is gedaan. Zoo is het te verklaren, dat slagers, die ge woon waren z.g. achtervoeten, die achter vier- endeelen van een rund (het beste deel) in den vrijen handel te koopen, deze deelen niet meer koopen en toch vleesch van deze deelen ver- koopen. Daaruit volgt, dat zij vleesch verkoo- pen, dat afkomstig moet zyn van verdonkere maand vleesch van de Centrale. Een met name ons bekende vleeschwarenfa- briek, zoo lezen we verder, biedt aan comes- tibleswinkels e.d. spiertjes rookvleesch aan te gen 50 cent per pond, terwijl de handelsprijs op dit oogenblik ongeveer 90 cent moet zün. Deze vleeschwarenfabriek verwerkt vleesch van de Centrale. Feit is ook, dat deze fabriek daarin niet alleen staat. Erger nog dan deze fraude zelf is echter de wyze waarop door de Crisis-rundvee-centrale daarop gereageerd wordt. Daarover lezen wy in het D. v. N. B.: „Door een bevoegden autoriteit ter plaatse is aanstonds, nadat een en ander geconstateerd werd, de Crisis Rundvee Centrale gewaar schuwd en wel telefonisch. Toen de ze waarschuwing geen gevolg had werd een tweede maal telefonisch gewaarschuwd. Ook dit leverde geen resultaat op, waarop dit tele fonisch gesprek schriftelijk werd bevestigd. Eerst eenige weken later kwam een ambtenaar van de Cen trale erop af, doch toen was de jus titie reeds met haar onderzoek be gonnen. Ondanks al die waarschu wingen en het justitieele onderzoek, loopt echter in de betrokken fabriek het inblikken nog gewoon door als- er niets gebeurd is." Voorts is vastgesteld, dat door verschillende fabrieken doorloopend blikken worden afgele verd, die één tot anderhalf ons beneden het officieel voorgeschreven gewicht (2 pond en 2 tot 2% ons) blyven. Daaruit volgt dat deze fa brieken minder vleesch per blik verwerken, en dus, of niet al het vleesch verwerken, of meer blikken maken en dus ook meer uitbetaald krijgen dan waarop zy recht hebben. Een ernstige klacht is, dat de Centrale bU het controleeren der fabrieken gebruik maakt van volkomen ondeskundig personeel, en dat, terwül zoovele deskundigen door het practisch aanleggen van den veehandel, zonder bestaan zyn. Zoo zyn o.a. tot controleur benoemd een bouwkundig opzichte, een wolkoopman e.d. van wie bekend is, dat zij hoegenaamd niets van runderen of het slachten afweten. Tenslotte wordt opgemerkt dat de Centrale een zeer onvoldoende toezicht houdt op wat er geschiedt met de afval- en bUproducten, die haar eigendom blijven. De Nederlandsche aardappelcentrale deelt mede, dat voor uitvoer van aardappelen naar België ingaande 19 Maart, een andere regeling zal worden ingevoerd. Oorspronkelyk was het de bedoeling, dit reeds 14 Maart te doen ingaan, doch wegens admini stratieve bezwaren is dit uitgesteld tot 19 Maart. Belanghebbende exporteurs zoowel van con sumptie- als pootaardappelen kunnen zich per omgaande wenden tot de Nederlandsche aard appelcentrale, Kazernestraat 3, Den Haag, voor nadere inlichtingen. Voor zendingen, welke deze week nog ter verzending komen, behoort men een vergunning van de Belgische regee ring te bezitten. Zendingen na 18 Maart zullen slechts dan voor uitvoer worden toegelaten, als er een machtiging tot uitvoer van de Nederlandsche aardappelcentrale by is. Vraagt ge alleen tandpasta, dan kan men U van alles geven. Vraagt daarom beslist IVOROL, en ge ontvangt de beste tandpasta. LEIDEN Geslaagd doet. ex. Nederlandsche letteren de heeren K. H. Heeroma en W. G. Noordegraaf. LEIDEN. Candidaats-examen rechten, de heer S. Boomstra; bevorderd tot arts de heer K. J. Pronk, mej. C. A. Mazel. Stuurlieden-examen DEN HAAG. Geslaagd voor len stuurman groote stoomvaart de heer H. J. G. C. Ver- waaijen en voor 3en. stuurman groote stoom vaart de heeren P. J. Visser en W. Omee. DEN HAAG. Geslaagd voor lsten stuurman groote stoomvaart de heeren J. in 't Veld en F. J. J. Rutgers. Geslaagd voor 3den stuurman groote stoomvaart de heer M. W. E. Looyenga. Machinisten-examen DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de heeren B. Sjouw en J. L. Kluit, beiden te Utrecht. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de heer F. C. Hossele te Amsterdam. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de hee ren B. B. de Groot en D. Bosman, beiden te Dordrecht. AMSTERDAM, 12 Maart. Veemarkt. 543 vette koeien: le kwal. 5762, 2e kwal. 4855, 3e kwal. 4046 cent per K.G. slachtgewicht. 83 melk- en kalfkoeien 165.00210.00 per stuk. 118 vette kalveren: le kwal. 7480, 2e kwal. 6672. 3e kwal. 5664 cent per K.G. levend gewicht. 113 nuchtere kalveren 4.008.00, 21 schapen 18.0025.00 per stuk. 740 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 K.G. 4243 cent, zware varkens 4344 cent, vette varkens 4344 cent per K.G. slachtgewicht. 39 paarden 60.00 —120.00 per stuk. 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Marktverloop. Rundvee aanvoer iets beter dan de vorige week, gewone prijzen. Vette kalveren weinig aanvoer, handel stug en hooge prUzen. Nuchtere kalveren tamely ke aanvoer, vlugge handel en gewone prijzen. Schapen weinig aan voer, handel gedrukt en hooge prüzen. Varkens tamelijke aanvoer, stugge handel en iets lagere prUzen. Paarden tamelUke aanvoer, handel stil. ALKMAAR, 12 Maart. Veemarkt. 54 vette koelen 125.00220.00, 5 vette kalveren 35.00 60.00, idem per K.G. 7090 cent, 273 nuchtere slachtkalveren 2.0O—13.00, 241 vette varkens. BLOKKER, 9 Maart. „Op Hoop van Zegen" Spinazie 20.0026.00. Witlof 11.0015.00, Bis marck 13.0016.00, Bellefleur 9.2012 30, Br. Seedling 12.00, Pr. v. Engeland 16,1027.00, Wln- terjannen 10.1013.00. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Maart. 16000 K.G. Roode kool 2.40—5.40. 18000 K.G. Gele kool 4.10—6.40. 27000 K.G. Deensche Witte kool 5.10—7.00. 1700 K.G. Uien: Gele Uien 1.20—1.70, Gele Drielingen 0.80. 3000 K.G. Bieten 1.40— 2.20. NOORD-SCHARWOUDE, 12 Maart. 1000 K.G. Uien: Drielingen 0.80, Uien 1.30. 12600 K.G. Roode kool 1.905.80, idem doorschot 1.00 —2.70. 22800 K.G. D. Witte kool 5.50—6.70, idem doorschot 4.50. 9000 K.G. Gele kool 4.30—6.10, idem doorschot 4.605.50. OUDEWATER, 12 Maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd 5 partyen, 245 stuks, 1225 K.G. le soort geen aanvoer. 2e soort 18.0021.00. Handel traag. ROTTERDAM, 12 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 533 vette runderen, 207 vette kalveren, 204 schapen en lammeren, 668 var kens. Pryzen per Kg.: vette koeien le kw. 56 60, 2e kw. 5054, 3e kw. 3842, vette ossen le kw. 52—56, 2e kw. 4448, 3e kw. 36—38, vette kalveren le kw. 1—1.15, 2e kw. 0.90—1, 3e kw. 7090, varkens lev. gew. le kw. 3638, 2e kw. 32—34, 3e kw. 28—30, schapen le kw. 46, 2e kw. 40, 3e kw. 36, lammeren le kw. 48. 2e kw. 42, 3e kw. 38. Pryzen per stuk: schapen le kw. 25, 2e kw. 19, 3e kw. 13, lammeren le kw. 20, 2e kw. 16, 3e kw. 13. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer on geveer als vorige week, handel kalm, prUzen onveranderd, tot 2 cent boven noteering, vet te kalveren tamelUken aanvoer, handel kalm, prijzen pryshoudend tot 10 cent boven notee ring, schapen en lammeren korte aanvoer, han- zware, per K.G. 3440 cent. Handel redelijk, del vlug, prijzen hooger, varkens iets minder aanvoer, handel vlug, prUzen iets stijver. Aardappelen. Brielsche eigenheimers 23.60, ZeeuWsche blauwen 3.403.70, Zeeuwsche eigen heimers 2.903.20, Westl. schoolmeesters, zand ronde 6 ct., Bravo's 3.604, Bevelanders 2.90 3.20, Redstar 2.903.30 per H.L. Met redelijken aanvoer, kalmen handel. Vlas. 10100 Kg. blauw schoon 4060 ct., 2000 Kg. Holl. geel 40—55 ct., 1200 Kg. dauwroot 3544 ct. per Kg. Voor Dauwroot-vlas be stond belangstelling. Andere soorten waren verlaten. Pryzen waren zwak, handel slepend En tenslotte werd het aangevoerde vlas grooten- deels opgeruimd. Naar het blad ,JMataram" verneemt, be sloten de Cultuur Mij. ,JDe Vorstenlanden" en de Int. Crediet en Handelsver- Rotter dam de toelagen der suiker-employe's met 10 tot 20 pCt. te verminderen, welk voor beeld vermoedelijk door alle suikerconcems zal worden gevolgd- De Int- Suikerconferentie te Londen is Zaterdag j.l- uiteengegaan zonder te komen tot een definitief voorstel- Als een der oor zaken hiervan meldt het officieel commu niqué, dat de Europeesche producenten de eischen niet konden inwilligen van de dele gatie der Java-industrie, volgens welke de landen, die hun suiker-industrie bescher men, niet zullen mogen uitvoeren. De omzetten van de Ned. Fordautomo bielfabriek waren in 1933 groot er dan in 1932, maar als gevolg van den chaotischen toestand van het muntwezen en van de economische crisis is de winst lager. Volgens het verslag van de Rotterdam- sche Bankvereeniging wordt het raadzaam geacht, een deel van het personeel ver vroegd te pensioneeren; de uitkeeringen hiervoor komen niet ten laste van het pen sioenfonds, maar van de winst- en verlies rekening, welke onder crediteuren in de balans waren opgenomen. Aan de Bijzon dere Reserve wordt 2-000-000 (v- j- 2-200.00toegevoegd tegen mogelijke ri sico's. Het dividend blijft met 3 pCt. on veranderd. In de Duitsche kunstzijde-wereld is men van meening, dat in verband met de groo te vraag naar kunstzij de-weef seis en de groote opnemingsmogelijkheden, welke de overzeesche landen voor het Europeesch product aan den dag leggen, verwacht kan worden, dat de afzet tegen het voorjaar met ongeveer 25 pCt. zal toenemen. Het jaarverslag van de Snia Viscosa ver meldt een dividend van 7 pCt(v-j- 6 pCt-), terwijl de uitvoer 50 pCt. der productie was. De productie steeg met 16 pCt- en de produciekosten daalden met 23 pCt. Het aandeelenkapitaal wordt van 350 tot 300 mïllioen lire gereduceerd- De United States rubber bracht over 1933 een exploitatie-winst van 10-38 mil lioen tegen 1.30 mïllioen in 1932- Na af trek van dépréciatie, rentebetaling en af schrijvingen bedraagt het deficit 606-337 tegen 10.358-374 het vorig jaar. De Arbed behaalde in 1933 een bevredi gende winst, waardoor fr- 70 mïllioen (v.j. jr. 7-78 mill.) aan afschrijvingen mogelijk werden- Op de gewone aandeelen wordt frs- 100 uitgekeerd (v.j. nihil). Ten einde de onderhandelingen voort te zetten, is het FranschDuitsch handels verdrag van 1927, dat in December 1933 werd opgezegd met ingang van 20 Maart a-s. tot 20 April verlengd Volgens de ,JPravda" blijkt uit de voorloo- pige statistieken, dat in bijna alle Russische zware industrietakken in JanuariFebrua ri tegenover het vorig jaar 'n opleving valt waar te-nemen van 33 pCL tot 63 pCt. De Belgische staat waarborgt de terug betaling van de kasbons der Congo-kolonie, die 21 Februari 1934 tot een bedrag van frs- 850 mïllioen werden uitgegeven, alsmede van eventueele nieuwe kasbons, die na deze zouden worden uitgegeven. De productie, het verbruik en de uitvoer van benzine zijn in Amerika in Februari j.l. niet onbelangrijk gestegen- Roosevelt tracht de prijzen van alcoholi sche dranken te drukken, door een onbe- perkten invoer van 1 Mei tot 30 Juni toe te staan- De invoer van jenever heeft ech- kleine stokerijen, die nog niet in het quo- ter weinig om het lijf, daar de Yankees hiervan den smaak hebben verloren. De commissie van het Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp goedge keurd, dat de schatkist machtigt, zilver in betaling te nemen van het buitenland voor uitgevoerde landbouwproducten tot 25 pCt- boven den huidigen zilverprijs en verder 1500 mïllioen ounces zilver te koopen na de aanneming van dit ontwerp en nog 250 mïllioen ounces in het eerste jaar na de aanneming. De afleveringen der U- S- Steel Corpora tion waren in Februari j.l- 54000 ton grooter dan in Januari en 110.000 ton meer dan in Februari 1933- Volgens verklaring van de receivers kan eerlang een reorganisatie van de Middle West Utilities tegemoet worden gezien; de financieele positie wordt zienderoogen be ter en het opnemen van nieuwe middelen zal de eerstvolgende jaren niet noodig zijn- De National Steel boekte in 1933 een winst van 1.30 per aandeel tegen 0.77 het jaar daarvoor. Volgens het Am. Departement van Fi nanciën wordt de opbrengst van de land bouwproductie in 1933 voorloopig op onge veer 6-094 mïllioen geraamd, of 18 V2 pCt- hooger dan in 1932. Japan bereidt een wetsontwerp voor, tot het beschermen van den Japanschen han del tegen buitenlandsche restrictiemaatre gelen; bovendien tot bescherming van han delsmerken en tegen unfaire concurrentie- Volgens het Hongaarsche Centraal Bu reau voor de Statistiek is de Nederland sche bollenuitvoer naar Hongarije van 177.000 pengö in 1931 tot 81-000 en 85-000 pengö in 1932 en 1933 achteruitgegaan- De Deensche Pond boekte in 1933 een 1933 bedroeg 130.512 tons tegen 39.842 tons in 1932, welke invoer vrijwel uitsluitend uit Java kwam- De Deensche Pond boekte in 1933 een verlies van Kr. 309.939 tegen een winst van Kr. 748.165 het vorig jaar. Apothekers-assistents-examen AMSTERDAM. Geslaagd mej. W. H. Velders, Rotterdam. AMSTERDAM. Doctoraal-examen in de So ciale Geographie de heer S. Buys.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6