Gömbös en Dollfuss te Rome De ramp van de „Tomosuru" Het nieuws van heden Antwoordt Parijs negatief Eenige incidenten te Madrid DE STAAT VAN BELEG IN ESTLAND De 113 opvarenden om gekomen DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 13 MAART 1934 Avondblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VOELING MET PRAAG Hoe meer, hoe beter Het Weer iiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| REU ZEN BRAND IN HET KASTEEL HILL Poolsche officieren stellen Generaal Rayslci 200.000 Zloty ter hand, om daarmede de kosten te bestrijden voor deelname van Poolsche vliegers aan de Europeesche rondvlucht. De leiders der bouwvakstaking in vrijheid. Krantenverkoop in de politiebureaux Vermoedelijk worden de verkie zingen uitgesteld Cesare Agosto Sandinode vrijheidsheld van Nicaragua, die in Managua vermoord werd. Drie doodvonnissen vol trokken SNEEUW LAWINES IN SPANJE Dorp Casares geheel bedolven Scherprechter doet zijn harden plicht te Berlijn Gezant der V.S. te Weenen teruggeroepen Een Rembrandt ontdekt Het alom bekende en wegens zijn heerlijke ligging beroemde Engelsche kasteel Hill te Barnstaple is bijna geheel door brand verwoest. Vele waardevolle kunstvoorwerpen en meubelen gingen in de vlammen verloren Congo-loterij in België Korte berichten Z.Em. Kard. van Roey Acht jaren Kard.-Aartsbisschop van Mechelen Otto van Habsburg naar Parijs Barthou's reis HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND Aanvullingen en wijzigingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN „A'ief in staat zich thans op ont- wapeningsgebied op eeniger- lei wijze te binden De Saarkwestie in het geding AARDBEVING IN UTAH HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTICSTE JAARCANC No. 18641 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek De Hongaarsche minister-president Göm bös en de Oostenrijksche bondskanse lier Dollfuss zijn naar Rome vertrokken om met Mussolini te gaan praten over de mo gelijkheden van economische samenwerking ter verbetering, van den toestand in het Donaubek- ken. De Italiaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich heeft tijdens zijn bezoeken aan Weenen en Boedapest deze con ferentie van drie voorbereid. Aanvankelijk heeft men vooral in Frankrijk en bij de Kleine En tente groot wantrouwen gekoesterd tegen Mus solini's bedoelingen ten aanzien van het leggen van een economisch verband tusschen de dee- len van de vroegere dubbelmonarchie. Men ont veinsde zich niet, dat de hechte aaneensluiting van de Kleine Entente tot een „groote mogend heid" en de tot standkoming van. het Balkan pact, ook al deden Bulgarije en Albanië voor- loopig daaraan nog niet mee, voor de Italiaan sche politiek in Midden- en Zuid-Europa gevoe lige échecs beteekenden. Vandaar dat men re- presaile-maatregelën duchtte en in een even tueel samengaan van Oostenrijk en Hongarije met Italië, waarbij zich dan later wellicht Bul garije en Albanië zouden kunnen aansluiten, bet vormen van een Italiaansch georiëneerd blok als tegenwicht van de nieuwe anti-revisio- nistische en meer in Frankrijks lijn vallende groepeeringen meende te moeten zien. Onmid dellijk heeft Italië zich echter moeite gegeven dit wantrouwen den kop in te drukken Het verklaarde dat het slechts om de behartiging van economische belangen zou gaan en dat, wanneer er een overeenkomst zou tot stand ko men, deze niet exclusief zou zijn, maar de mo gelijkheid van toetreding voor andere mogend heden zou openlaten. Deze verklaring heeft als olie op de golven gewerkt. Te meer nu, terwijl Dollfuss naar Rome is vertrokken, de leider der politiek-eco- nomische afdeeling van het Oostenrijksche mi nisterie van buitenlandsche zaken, de gezant dr. Wiesner als speciale gevolmachtigde naar de Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad is gereisd om, naar het heet, onderhandelingen aan te knoo- pen over een handelsverdrag tusschen Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije. Algemeen wordt aan genomen, dat dr. Wiesner opdracht heeft de regeering te Praag te polsen, of zij en eventueel geheel de Kleine Entente genezen zijn zich bij de voorgenomen economische overeenkomsten tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië aan te sluiten. Indien dit juist is, zou daaruit duidelijk blijken, dat het wezenlijk de bedoeling is een zoo groot mogelijk verband aan te leggen aan het economisch verbloedend Donaugebied. Hoezeer het economisch karakter der te Rome te houden besprekingen ook op den voorgrond is geschoven, het lijdt niet den minsten twijfel, dat er ook politieke kanten aan zitten. Italië wenscht eiken vorm van „Anschluss" van Oostenrijk bij Duitsch- land te voorkomen. In zooverre strookt zijn Donau-politiek volkomen met die van de Kleine Entente en Frankrijk. Herhaaldelijk is het ten gunste van de bedreigde onafhankelijkheid van Oostenrijk te Berlijn in de bres gesprongen en de stopzetting van de openlijke nazi-aanvallen op Oostenrijk en zijn regeering is niet alleen te danken aan de krachtsontplooiing der regee- ring-Dollfuss, welke bij de jongste onlusten bewezen heeft haar mannetjes te staan, maar ook aan den kennelijken onwil der andere mo gendheden, vooral Italië, om in een gewelddadige naasting van Oostenrijk door het nationaal- socialistische Duitschland te berusten. Doll fuss, Fey en Starhemberg vormen een niet te onderschatten driemanschap, dat veel aan macht en gezag gewonnen heeft, nu het austro- marxisme is neergeslagen. Het is één van wil om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te handhaven en een autoritairen corporatieven staat te bouwen. Alleen over den uiteindelijken Vorm- van dezen staat bestaan tusschen hen nog Verschillen van opvatting, welke echter niet onoverbrugbaar geacht moeten worden. De Oostenrijksche nationaal-socialisten schijnen dien tengevolge dan ook hun tactiek gewijzigd te hebben. In plaats van geweldmethoden probeeren zij thans het communistische systeem van gehei men cellenbouw" toe te passen. Of zij hiermee meer succes zullen oogsten staat nog te bezien. De bepaald on-Christelijke en zuiver-heiden- sche geest, die in Duitschland door verschil lende verantwoordelijke leiders verkondigd wordt, kan de Oostenrijkers alleen maar af schrikken. Indien het te Rome werkelijk tot een economische samenwerking tusschen Oos tenrijk en Hongarije en Italië mocht komen, een samenwerking, welke zóó geprojecteerd wordt, dat zij voor uitbreiding met andere sta ten vatbaar is, zullen daardoor niet alleen de Anschluss-gedachte en het nazi-gevaar in Oos tenrijk, welke vooral door de economische el lende bevorderd zijn geworden, tot een mini mum worden gereduceerd, maar zal ook de vrede in dit deel van Europa aanzienlijk wor den versterkt. Immers tusschen de Kleine En tente en de Balkan-combinatie bestaat via Roe menië en Joego-Slavië, welke deel uitmaken van beide formaties, de mogelijkheid tot nader contact. Een economische groepeering van Oos tenrijk, Hongarije en Italië zou via het thans met Tsjecho-Slowakije in onderhandeling getre den Oostenrijk ook aanrakingspunten kunnen krijgen met de Kleine Entente en de door het Balkanpact vereenigde mogendheden. En al blijven er nog tal van onopgeloste en voorals nog niet oplosbare politieke kwesties tusschen de verschillende mogendheden in dit deel van Europa bestaan, een hechter economisch ver band, dat slechts doelmatiger worden kan. naar mate het meer mogendheden omvat, zou uit- teraard den weg effenen voor een toenadering op politiek gebied. Het is daarom te hopen, dat de besprekingen te Rome zich in deze richting zullen bewegen. E VERWACHTING: Meest I matige, Zuidelijke tot Zuid-Westelijker wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, aanvankelijk nog regen- of ha- =j gelbuien; kouder. Hoogste stand: 759.6 te Seydisfjord. Laagste stand: 739-0 te Yarmouth. 11 Zon op 6.22, onder 5.59. Licht op 6.29. JE Maan op v.m. 5.34, onder n.m. 3.31 ^lll|lllllll!lll!llllllllllll[||||[||||||!inillli:il!llllllllllllllllllllllllllll!lli^ MADRID, 12 Maart. In den loop van den ochtend hebben op verschillende plaatsen in de stad incidenten plaats gehad. De stakers probeerden den verkoop van het officieuse Maandagochtendblad te verhinderen. Talrijke tramrijtuigen werden met steenen bekogeld. Een tramwagen werd omvergeworpen. In de voorsteden plunderden de werkloozen verscheidene wyikels. Zonder moeite kon de politie optochten van arbeiders verspreiden. Verscheidene demon stranten werden gearresteerd. Te Segovia is de algemeene staking geproclameerd. MADRID 13 Maart. Te Madrid verwekten sta kers gisteren nieuwe incidenten; zij wierpen steenen naar de trams en staken krantenkiosken in brand. De staking van transportarbeiders te Valencia wordt algemeen. Te Segovia ligt het werk geheel stil. De Spaansche ministerraad sprak gisteren zijn vertrouwen uit in den minister van Binnenland- sche Zaken, die de noodige maatregelen zal ne men om de orde te handhaven en de vrijheid van arbeid zal waarborgen. In de hoop daardoor onderhandelingen te ver gemakkelijken zjjn thans de stakingsleiders van de stakende bouwvakarbeiders in vrijheid gesteld. Teneinde te voorkomen, dat de verkoop van wat er nog aan dagbladen verschijnt aanleiding geeft tot incidenten, heeft de regeering bepaald, dat deze verkoop plaats zal vinden in de politie bureaux en dergelijke officieele localiteiten. „El Debate" besloot daarom de editie van Dinsdag niet door de krantenloopers bij de abonné's te doen bezorgen. Gisteravond is te Madrid geen enkele courant verschenen. Hedenmorgen zijn tot dusver alleen uitgekomen het Katholieke blad „El Debate" en „El Socialista." Het stakingscomité voor de graphische vakken heeft aan het personeel der officieele drukkerijen toegestaan het werk te hervatten, maar alleen voor de loopende werkzaamheden. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de Catalaan- sche regeering de aldaar verschijnende extre mistische couranten verboden heeft. Verder zijn er buitengewone voorzorgsmaatregelen door de politie getroffen, omdat de Syndicalistische vak- vereenigingen hebben aangekondigd vandaag de algemeene werkstaking te zullen afkondigen. Men hoopt dit echter nog te kunnen voorkomen. RE VAL, 13 Mrt. (Reuter) In verband met de ontbinding van de Estlandsche organisatie van „Vrijheidsstrijders", verwacht men, dat do verkiezingen voor het presidentschap en het parlement, die in April zouden worden gehou den, zullen worden uitgesteld. De gemeente raadsverkiezingen te Reval, Dorpat en Narva., waar de „Vrijheidsstrijders" de absolute meer derheid hadden behaald, zullen worden gean nuleerd. De maatregelen der regeering geschiedden zoo snel en zoo plotseling, dat nergens verzet werd geboden. De troepen die bij het optreden werden gebruikt, zijn reeds uit de straten van Reval teruggetrokken. Aanleiding tot de maat regelen was, dat de „Vrijheidsstrijders" gewa pende organisaties vormden en met terroristisch optreden dreigden. Inzake de actie van de Estlandsche regeering tegen de „vrijheidsstrijders" wofdt nog bekend, dat zich onder de hedenavond gearresteerde leiders der beweging ook de algemeene leider, advocaat Sirk, bevindt. Men verwacht ontslagen op groote schaal onder het officierscorps daar de propaganda- activiteit in het leger in den laatsten tijd zeer sterk was. Naar vernomen wordt, is de staat van beleg niet zooals eerst gemeld werd de uitzon deringstoestand voor den tijd van zes maan den afgekondigd. In het geheele land aldus een bericht van het semi-officieele Estlandsche telegraafagent- schap heerscht rust. MADRID, 13 Maart. Reuter.) In de pre vincie Leon is het dorp Casares geheel onder de sneeuw bedolven, zoodat de bewoners door de dakraampjes hunner huizen moeten vluch ten. Zelfs de daken van de huizen zijn thans niet meer zichtbaar. Ook op andere plaatsen in Spanje is zeer veel sneeuw gevallen. Te Oviedo werd een man gedood en verscheidene personen gewond bij een hevige lawine. Bijzonderheden ontbreken, daar de verbindingen verbroken zijn. Te Barcena nabij Santander zijn verschet- dene huizen door het gewicht van de sneeuw ingestort. BERLIJN, 13 Mrt. (V.D.) Op de binnenplaats van de strafgevangenis Berlijn-Ploetzensee zijn hedenmorgen te 7 uur een 24 jarige commu nist en twee 30 jarige moordenaars door den scherprechter uit Maagdenburg terecht gesteld met de handbijl. Bahr was wegens brandstichting op grond van de wet tot bescherming tegen politieke gewelddaden van 24 April 1933 ter dood ver oordeeld. De beide anderen hadden op 22 Oc tober 1932 een 75 jarige fruitkoopvrouw, toen zii alleen thuis was, in de kussens van haar bed gesmoord, waarna zij uit een kast 3000 Mark stalen. WEENEN, 12 Maast. De Amerikaansche ge zant, George Earle, is van zijn post terugge roepen en zal reeds binnen 14 dagen naar de Vereenigde Staten vertrekken. Dit plotselinge aftreden van den gezant heeft in diplomatieke kringen geen verrassing 'ge baard, aangezien zijn positie in verband met verschillende incidenten reeds sedert eenigen tijd hachelijk werd beschouwd. KOPENHAGEN, 12 Maart. (Reuter). In een kunsthandel ontdekte iemand een klein geschil derd portret in donkerbruine kleuren, dat niet van groote waarde scheen. Hij kocht het schilderij voor enkele guldens en liet het door dr. Karl Madsen, een Rem- brandt-deskundige onderzoeken. Deze verklaarde, dat het portret van Rem brandt is. TOKIO, 13 Maart (Reuter). Men vreest, dat de geheele bemanning van de omgeslagen torpedoboot „Tomosuru", bestaande uit 113 officieren en manschappen,, is om gekomen. De boot was gistermorgen tijdens een storm omgeslagen. De bemanning was in het vaartuig opgeslo ten, dat met de kiel naar boven, op zee drijven de werd gevonden. Tot 9 uur des avonds heeft de bemanning geantwoord op de klopsignalen, daarna viel een volkomen stilte in. De redders hebben lucht in het vaartuig ge pompt, voor het geval zich nog overlevenden erin zouden bevinden. De „Tomosuru" is op sleeptouw genomen en naar de Sasebo-baai gebracht. De bemanning bestond hoofdzakelijk uit jeug dige recruten. Drie personen heeft men, op zee drijvend, levend teruggevonden. Nadat het wrak van de „Tomosuru" in de baai van Sasebo was binnengesleept, begon men terstond het te onderzoeken, 't Was niet moge lijk in de scheepsruimte door te dringen, zoo dat de werkzaamheden pas voorgezet kunnen worden, wanneer het vaartuig in het dok ligt. TOKIO, 13 Maart. (Reuter.) De drie over levenden van de „Tomosuru" verklaarden, dat nog acht van hun kameraden in de machine kamer in leven waren. Men heeft thans in den achtersteven van het wrak gaten geboord, waardoor lucht naar binnen wordt geoompt en licht naar binnen wordt gebracht, in de hoop de mannen nog te redden. De ramp heef', groote bezorgdheid gewekt onder de Japansche vloot-experts, aangezieu Japan bij het tweede vloot-bouw-programma zestien schepen van een gelijk type heeft voor zien. BRUSSEL, 13 Maart. (Reuter) De Belgische -egeering, die tot middernacht vergaderde, heeft het wetsontwerp goedgekeurd voor het houden van een loterij, waarvan de opbrengst moet dienen voor de voortzetting van het be schavingswerk in den Congo. Te Ilan, ongeveer 350 kilometer ten Oosten van Charbin, werden verscheidene Japansche soldaten gedood en gewond in een gevecht met Mandsjoerijsche en Koreaansche boeren, die in verzet waren gekomen tegen de grondpolitiek, die door de nieuwe Mandsjoerijsche regeering werd gevolgd. Zes en tachtig Britsehe oorlogsschepen van alle categoriën met in totaal 40.000 koppen be manning aan boord zijn Zondag van Gibraltar uitgevaren om deel te nemen aan de groote vlootmanoeuvres in den Atlantischen Oceaan, die vijf dagen zullen duren. De „Bear of Auckland" van de expeditie van admiraal Byrd is Maandag te Dunedin aange komen. Het schip heeft weinig geleden van de stormen, waaraan het tijdens de reis van de Walvischbaai, waar de expeditie aan land is gegaan, naar Dunedin heeft blootgestaan. In den nacht op Maandag heeft een onbe kend gebleven man in het plaatsje Koeklen (Zuid-Bulgarije) een handgranaat in een mis- kee geworpen. Er werd slechts aanzienlijke materieele schade aangericht, aangezien zich geen personen in het gebouw bevonden. Van 15 Maart af zal allen dienstplichtigen in Zwitserland worden verboden buitenlandsche ordeteekenen aan te nemen of te bezitten. Tot nu toe gold een dergelijk verbod slechts voor een deel der dienstplichtigen. Zwitserland zelf verleent, zooals bekend, noch titels, noch on derscheidingen. Na op wensch van de Fransche regeering eenigen tijd van het programma te zijn afge voerd, is Shakespeare „Coriolanus" Zondagavond weer in de „Comédie Francjaise" te Parijs opge voerd en door een dichtbezette zaal met don derend applaus begroet. De hoofdrol werd ver tolkt door Jean Hervé. Tot voorzitter van den nieuwen Londecschen stedelijken raad is gekozen het Labour-lid Lord Snell, vroeger onderstaatssecretaris voor Indië. Verder werden 8 raadsleden door Labour aangewezen, de conservatieven bezetten slechts 2 zetels. De Italiaan Franco Clerici, oud-advocaat, is Maandag te Parijs door revolverschoten ge dood. De moordenaar wist te ontkomen. De moord is om politieke redenen gepleegd. Onze Belgische correspondent seint ons: Maandagmiddag is in de kathedraal van Mechelen een plechtige dienst gecelebreerd bij gelegenheid van de achtste verjaring van de benoeming van Mgr. Van Roey tot Kardinaal aartsbisschop van Mechelen. Onze Belgische correspondent seint ons: De aartshertog Otto van Habsburg is Maan dag van Brussel naar Parijs vertrokken, waar hij geroepen is bij het sterfbed van zijn oom, prins Sixtus van Bourbon. PARIJS, 13 Maart (Reuter). De „Matin" meent te weten, dat de reis van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Barthou, naar uBrssel thans definitief is vastgesteld op 25 Maart. Ongeveer 25 April zal Barthou zich naar Warschau en vandaar naar Praag begeven. Wellicht, zoo vervolgt het blad, heeft de mi nister inmiddels gelegenheid voor een ontmoe ting met den Joego-Slavischen minister van buitenlandsche zaken, die den koning van Joe go-Slavië zal vergezellen op diens binnenkort af te leggen bezoek aan Parijs. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen heeft Maandag te Berlijn een nota wisseling plaats gevonden, welke eenige aan vullingen en wijzigingen van het op 16 Decem ber j.l. tusschen beide landen gesloten handels verdrag bevat In de eerste plaats is overeengekomen, dat beide regeeringen in de verhouding tusschen de voor verschillende koolsoorten vastgestelde con tingenten wijzigingen kunnen aanbrengen, wan neer de gemengde commissie voor de regeling van den koolafzet zulks in verband met de marktsituatie voorstelt. Aangezien de Neder landsche rëgeering een regeling heeft getroffen voor den uitvoer van boomkwuekerij-producten naar Duitschland, waardoor de naleving van de in de gemengde commissie voor de boomkwee- kerij gemaakte afspraken gewaarborgd is. zal ter opheffing van ingetreden technische moei lijkheden voorts voor de toepassing van de ver dragsrechten van tien en twaalf en een halve mark op deze producten overlegging van een speciale legitimatiekaart voorloopig niet worden verlangd. Tenslotte werd overeengekomen, dat het ver dragsrecht van acht mark voor aardbeienpulp geldt ongeacht het gehalte aan heele en halve vruchten. De bepalingen dezer nota-wisseling zullen met ingang van 19 Maart voorloopig worden toegepast. Eenige incidenten te Madrid. Leiders der bouw vakstaking in vrijheid. De ramp van de Japansche torpedoboot Tomo suru. De 113 opvarenden omgekomen? Drie doodvonnissen voltrokken te Berlijn. Belgische ambtenaren bü den baconsmokkel betrokken? Benoemingen in het Aartsbisdom. Steunmaatregelen voor den verbouw van peul vruchten. Honderden schoolkinderen in Den Haag onge steld. Zware uitbarsting van den Merapi Dader van den mislukten overval te Eindhoven in Wassenaar aangehouden. Ernstige tramontsporing in het Westland. Nieuw soort antwoordtelegrammen. Advocaat uit Utrecht en notaris uit Meerssen Advocaat uit Utrecht en notaris uit Maarssen Dader van den doodslag te Alkmaar tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. PARIJS, 13 Mrt. (Reuter). Het Fransch antwoord op de Engelsche ontwapeningsvoor stellen zal. naar in de pers wordt aangenomen, negatief luiden. Het blad „Oeuvre" schrijft als volgt: In de jongste zitting van den raad voor landsverde diging is. reeds gebleken, dat de meeste leden de opvatting deelen van generaal Weygand. Deze is van meening, dat in het antwoord aan Engeland verklaard dient te worden, dat de Fransche regeering met het oog op Duitsch- lands herbewapening en de huidige politeke verhoudingen niet in staat is zich wat ontwa pening betreft op eenigerlei wijze te binden; zij raadt derhalve dringend aan af te wachten, vooropgesteld dat Engeland geen speciale vei ligheidswaarborgen biedt. Naar het blad verder uit goede bron zegt ver nomen te hebben, huldigt men in regeerings- kringen het standpunt dat Frankrijk, wanneer het thans een algemeen accoord, hetwelk de toestemming voor Duitschlands bewapening zou behelzen, verwerpt, in Januari 1935 terecht kan verklaren: Duitschland heeft de verdragen niet geëerbiedigd, Frankrijk behoeft ze derhalve ook niet te eedbiedigen en weigert daarom het Saargebied te verlaten, zoolang Duitschland niet een andere politiek volgt. LONDEN, 13 Maart (Reuter). In een gister avond te Birkenhead gehouden rede zeide Sir John Simon te vreezen, dat vele gedeelten van het jongste Britsehe ontwapeningsplan naar de meening der Duitschers niet ver genoeg en naar die der Franschen te ver gingen. Met angst en vertwijfeling, aldus Sir John Simon, denk ik aan de mogelijkheid van een fiasco. Groote inspanningen moeten wij ons getroosten, om ook slechts een gewijzigde overeenkomst te bereiken. Immers dan heeft men een onder grond, waarop kan worden voortgebouwd. SALTLAKE CITY (Utah), 12 Maart (Reu ter). De stad Saltlake is door een nevige aardbeving geteisterd, welke tot in Rocksprings in den staat Wyoming, werd waargenomen. Stand op Dinsdag uur n.m.: 736 Vorige stand 736

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1