De Onnes-Nijenrode affaire X FINANCIEN Auto te water VOORTGEZET VERHOOR RADIO-PROGRAMMA ZWAM EN BERG'S MARKTEN Dagfilm HAM DINSDAG 13 MAART 1934 Kasteelheer was niets vriendelijk tegen den particulieren detective Overdracht van de ,poet De fluisterende detective Hei koffieboontje TEELT VAN PEULVRUCHTEN Steunmaatregelen voor den oogst 1934 Buitenlandsch werk Zware uitbarsting van den Merapi HONDERDEN KINDEREN ONGESTELD Op Katholieke scholen in Den Haag DE MISLUKTE OVERVAL TE EINDHOVEN Dader te Wassenaar aangehouden IN CRISISTIJD Nieuwe invoerregelingen Veekoeken Woensdag 14 Maart 1934 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het lijk van een notaris uit den opgehaalden wagen te voor schijn gebracht Doodslag te Alkmaar Dader tot tien maanden veroordeeld PROF. v. GINNEKEN Voorzitter der Dialectencommissie N. V. SPAARNEBANK 3 pCt. Dividend (v. j. nihil) HET RISICO VAN DEN WERKNEMER ROBAVER Dividend 3 pet. Als de rentekaart zoekraakt Congres voor Lannbouw- industrieën Stuurlieden-examen Zr is maar één Karei I ROEKELOOZE MIJNWERKER Op ongelegen oogenblik de lift kooi opgehaald Onder de nieuwe regeling, die beoogt, onze diamantindustrie weder op de been te brengen, zijn thans te Amsterdam weer 1500 diamantbewerkers aan den arbeidBoven dien zijn er nog ongeveer 500 personen in het vrije bedrijf werkzaamzoodat de werk loosheid met 40 pCt. is verminderd. Ondanks de productie-vermindering van zink met 50 pCt-, zijn de voorraden van het internatiionaal kartel gestegen, tengevolge van het feit, dat sommige leden liever boete betalen, dan zich houden aan toegewezen productie. Dientengevolge zal op 23 Maart a-s. te Berlijn worden besloten, de restrictie te verhoogen of een verhoogde boete op te leggen. Inzake de tin-restrictie hadden produ centen van Belgisch Congo een productie quotum gevraagd van 17400 ton voor 1934 tot en met 1936. Nadat het InternTin Co mité een tegenvoorstel had gedaan van 10.500 ton, kwam men overeen tot een quo tum van 15000 ton voor 1934 en 1935, ter wijl voor het jaar 1936 verder onderhandeld zal worden. De uitlating van Dr. Colijn, dat hij van het internationaal overleg o-a. ten opzichte van rubber goede resultaten verwacht, waaruit men afleidt dat de restrictie ongetwijfeld tot stand komt, heeft een verdere stijging van den rubberprijs en van aandeelen ten gevolge gehad. Te Londen wordt verwacht, dat in ver band met de verhoogde automobiel-pro ductie in Amerika, het verbruik van rubber aanzienlijk zal toenemen. In overeenstemming met het accoord tus- schen de commissie van obligatiehouders en de Bulgaarsche regeering, heeft deze thans 25 pCtnaar Londen overgemaakt van de per 14 Maart vervallende coupons der 5 pCt. goudleening 1902. „Ag. Econ. et Fin." deelt mededat Bel gië, indien het niet slaagt, inzake den ko len-invoer in Duitschlandvoldoening te krijgen, het Duitsch-Belgisch handelsver drag zal opzeggen. Officieel is hieromtrent nog niets definitiefs beslist en andere be drijfstakken verzetten zich tegen dezen maatregel, omdat zij hierdoor hun belangen bedreigd zien. Aangezien reeds eenigen tijd een stabi lisatie bestaat in de verhouding tusschen het Pond Sterling, den Frank en de Lire, zijn de leiders der circulatiebanken, op de vergadering van de Bank van Internatio nale Betalingen bijeengekomenvan mee ning, dat er toenadering bestaat tusschen het Pond en het goudblok De „Times" verneemt uit Bazeldat de raad van beheer van de Bank voor Intern- Betalingen de stabilisatie van den dollar niet erkent als voldoende, om de transacties door de Bank in dollars te hervatten, aan gezien de Amerikaansche stabilisatiewet de mogelijkheid open laat voor een verdere devaluatie van den dollar. Op d<e aandeelhoudersvergadering van, de Zwicsersche Nationale Bank verklaarde de voorzitter wederom, dat de autoriteiten vastbesloten zijn, den gouden standaard op de huidige pariteit te handhaven. Een hoofdambtenaar van het Fransche ministerie van luchtvaart neemt de leiding op zich voor reorganisatie van de Citroen. Volgens het beursblad ,-Le Capital" is er geen sprake van een kapitaal-reductie, aangezien de Mij. met fr. 50 millioen voor de financiering voorloopig geholpen zou zijn. Het tekort der Belgische Sporen over 1933 bedraagt fr. 115.5 millioen (v.j. fr- 260 mill-) en zal gedekt worden door het reservefonds, dat tot fr. 29.5 millioen in krimpt. In de algemeene vergadering van de Bel gische Ford verklaarde de president, dat de nieuwe invoerrechten een zeer ernstige be dreiging vormen voor de montage-fabriek- De situatie der Mij. is echter door en door gezond. De goud-productie van de Kilo-Moto bedroeg in de eerste twee maanden van 1934 1028 K.G-, 216 gram, tegen 908 K.G. 25 gr. in hetzelfde tijdvak van 1933. Ten opzichte van de hervatting der En- gelsch-Japansche textielbesprekingen is men te Manchester zeer pessimistisch gestemd, aangezien de Japansche delegatie instruc tie ontving, op de Engelsche voorwaarden niet verder in te gaan. Men is van mee ning. dat alleen nog de interventie van de Japansche regeering het afbreken der con ferentie kan voorkomen. Leidende Amerikaansche industrieele krin gen, die de omzetten hunner mijen zien dalen, zijn van meening, dat de koopkracht te weinig toeneemt en dat de verhooging van de prijzen de koopers terughoudt Volgens het jaarverslag van de Intern. Nickel of Canada, zijn de ontvangsten aan zienlijk toegenomen en de afzet sinds 1932 voortdurend gestegen en werd sinds het tweede kwartaal van 1933 weder winst be haald. De netto-winst bedraagt 9-66 mill, te gen een verlies van 135-344 het vorig jaar. Op de pref. aandeelen wordt 0-53 uitge keerd; het dividend op de gewone aandeelen wordt gepasseerd, maar voorgesteld werd voor het eerste kwartaal 1934 een dividend uit te keeren van 0.10. De Nivas verhoogde de limite voor supe~ rieure suiker naar China met 5 cent tot 4.80. Volgens het jaarverslag werkte de U.S Steel Corp. in 1933 op gemiddeld 29 pCt. der capaciteit, tegen 18 pCt. het vorig jaar. Sedert de invoering van de Codes stegen loonen en salarissen 25 pCt. boven die van Juli 1933, welke nieuwe lasten gedeeltelijk werden gedekt door de verhoogde prijzen in de laatste vijf maanden van 1933. De bru- to-ontvangsten bedroegen 524-9 mill, tegen 357-2 mill, in 1932. Het „American Iron and Steel-Institute" raamt de staal-productie dezer week op 46-2 pCt. der capaciteit tegen 47.7 pCt. de vorige week. Industrieele kringen verwach ten echter een nieuwe stijging. Op weg naar Indië De dertiende zittingsdag van het Onnes Pro ces valt op 13 Maart. De getallen voorspellen niet veel goeds! Het grijze ochtencfticht valt slechts spaarzaam in de sombere rechtszaal. De lampen in de zaal worden ontstoken. De belangstelling is weer groot, ofschoon ons vandaag naar alle waarschijnlijkheid geen ver rassingen wachten. De eerste getuige van den morgen is de heer Heymans, directeur van de Ocean verzekerings maatschappij. Hij verklaart met den heer Onnes een dading van 72.000 te hebben aangegaan, nadat hij op 19 April '32 een sommatie van mr. Pekel haring namens- Onnes had gestuurd om te be talen. Op 26 April werd get.'s maatschappij ge dagvaard. Op een vraag van den Officier van Justitie of getuige zelfstandig tot de dading van 72.000 had besloten, öf na overleg met het hoofdkantoor te Londen, moest hij het ant woord schuldig blijven. Get. zal op het kantoor een onderzoek hier naar instellen en vanmiddag de vraag nader beantwoorden. Voorts vroeg de Officier wat getuige gedaan zou hebben, als de heer Onnes hem b.v. op 20 April had meegedeeld, dat Koning de inbraak in elkaar had gezet. Aanvankelijk antwoordde de heer Heymans, dat dit geen bezwaar zou hebben gegeven, doch toen de Officier zijn vraag duidelijker stelde kwam getuige tot de conclusie, dat hij zich dan tot de assuradeuren zou hebben gewend en het verhaal zou hebben doorgegeven. De tweede assurantieman, de heer Top gaf op de laatste vraag van den Officier hetzelfde ant woord, doch hij zou zich in dat geval bovendien tot zijn advocaat hebben gewend. Getuige: „Ik zou de zaak hebben besproken met mijn advocaat en daaruit mijn bevinding hebben opgemaakt." Naar aanleiding van enkele verklaringen van den heer Top, merkt verd. Onnes op, dat hem de verschillende polisvoorwaarden niet precies bekend waren. Hij heeft die voorwaarden pas opgevraagd, vijf weken na de inbraak. Aanvankelijk waren de besprekingen met de verzekering, aldus vertelde verd., zeer vriend schappelijk geweest. Op zekeren dag hoorde verd. echter van Van der Dussen, dat nog steeds niet betaald zou worden en dat het onderzoek aan Johanknegt was opgedragen. Toen is verd. naar zijn advocaat gegaan en heeft hij de ver zekering doen dagvaarden, temeer, daar nog steeds geen dag van uitbetaling kon worden op gegeven. Officier: „Dus U kon wel geld gebruiken?" Verd.: „Inderdaad, maar zoo zijn er duizenden zakenmenschen in dezen tijd en ik kon nog crediet genoeg krijgen." Johanknegt wordt thans voor het hekje ge roepen. We krijgen weer een plaatsje op het po dium, zoodat zijn gefluister weer is te verstaan. ohanknegt zegt, dat hij in connectie met Van der Dussen is gekomen door zijn zwager, die bekend was met den heer v. d. D. Pres.: „Wat hebt U aanvankelijk gedaan in de zaak." Johanknegt: „Eerst ben ik naar Utrecht ge gaan, daar heb ik me in verbinding gesteld met Bleyenburg en van Kooten. Een week nadat het onderzoek door Johanknegt was ter hand geno men, was de heer Onnes bij getuige op kantoor gekomen, vergezeld van de rechercheurs van Kopten en Bleyenburg. Al gauw was Johanknegt in contact gekomen met Mees Gerritsen. Het overhandigen van een deel van het goed was op een tamelijk eigen aardige manier gebeurd. Mees Gerritsen was bij Johanknegt voor ko men rijden, met een auto, hij had aangebeld en gezegd: „t Goed ligt achter in den auto, haal 't er maar uit." Mees was toen verdwenen en Johanknegt had zich over het goed en den auto ontfermd. Johanknegt vervolgt nu zooveel mogelijk chronologisch zijn verhaal. Getuige had op ze keren dag een „Gouden Koffieboontje" in han den gekregen. Dit voorwerp stond niet op de recherchelijst, maar Johanknegt meende te recht, dat het uit Nijenrode afkomstig was en dat hij get. op het goede spoor was. Toen getuige aan verd. Onnes had gevraagd of het Gouden Koffieboontje uit het Kasteel afkom stig was, had verd. er niet op geantwoord. Ook had Johanknegt een uitvoerig onderzoek ingesteld op het Kasteel Nijenrode, met verd. Onnes had hij herhaaldelijk gesproken, doch erg welwillend was hij niet tegen getuige ge weest. Verdachte heeft tegen me gezegd: ik wil inlichtingen geven, maar dan aan de Utrecht- sche politie. Verd. Onnes: „Ja, ik herinner me dat nog. Hij kwam gelijk met de politiemannen bij het kasteel aan, figuurlijk gesproken duwde hij de politiemannen opzij, en dat vond ik niet be hoorlijk, al heeft hij dan ook nog zooveel ver klaringen in zijn zak van Amsterdamsche O missarissen, ik heb daarom gezegd, dat ik eerst wilde antwoorden op de vragen van de Utrecht- sche politie. Johanknegt: „Er was geen sprake van opzij duwen De landbouwcrisiscommissie behandelde in haar Maandag gehouden vergadering de even- tueele steunmaatregelen te verleenen aan den verbouw van peulvruchten. De commissie kwam tot de conclusie, dat het gewenscht is, den peulvruchtenoogst 1934 te steunen, met wtelke conclusie de minister zich heeft vereenigd. Voor erwten en bruine boonen is de vorm, dien de steun zal aannemen, nog niet vastgelegd. Bjj deze export-producten, waar dit probleem veel moeilijker ia dan bij niet of slechts voor een klein deel te exporteeren producten, zal de wij ze waarop de steun zal worden gegeven, nader door een commissie van deskundigen uit land bouw- en exportkringen in studie worden geno men. Bij veldboonen zal de steun geschieden op de wijze, waarop de gerstoogst 1933 is gesteund. De uitvoering hiervan zal worden opgedragen aan de graancentrale. Het ligt in de bedoeling voor veldboonen een prijs te bereiken, die om streeks negen gulden per honderd kilogram zal bedraeen. Verdachte: „Figuurlijk gesproken natuurlijk." Pres. (tot get.) „Hoe was de houding van verd. Onnes tegenover U." Getuige: „Niet zoo erg vriendelijk." Pres.: „Maar bij 't eerste bezoek op Uw kantoor?" Getuige: Ja, toen was hij wel geschikt." Verd.: Later ben ik ook zeer vriendelijk tegen U geweest." Pres.: „Ja, toen had U respect gekregen voor het terugbrengen van de gestolen voorwerpen." „Wanneer bent U voor 't eerst bij Mees Gerrit sen en Biesing'geweest." Getuige poogt het zich te herinneren, maar precies weet hij het niet meer. Mees had eerst gezegd: „Ik weet er niets van, maar het zal wel „buitenlandsch werk" zijn." Pres.: „Hij bedoelde dus, dat het door inter nationale inbrekers was gedaan." Getuige: „Ja en ik heb nog tegen Biesing gezegd: zie wat van deze zaak te weten te ko men, want dat is een prachtzaak voor me om dit uit te zoeken." Johanknegt vertelt dan, dat hij iederen dag Mees Gerritsen opbelde en tenslotte kwam dan het bericht, dat ze een spoor hadden gevonden. Mees vroeg toen of er misschien een gouden koffieboontje bij 't gestolen goed was. Een tweede signaal van de zijde van Mees kwam, nadat hij in Osnabrück was geweest. Hij vertelde toen, dat hij alles terug kon krijgen, behalve de miniaturen en twee schilderijen. (Ongecorrigeerd.) SEMARANG, 13 Maart. (Aneta) Gistermid dag had een zware uitbarsting van den Merapi plaats, die vijf minuten duurde, en later door kleinere erupties werd gevolgd. Een merkwaar dig bijverschijnsel was een aschregen in de om geving van Semarang, die o.a. vrij zwaar was op de Bodjasche ondernemingen, en minder zwaar te Langensarie. Waarschijnlijk tengevolge van gebruik van bedorven voedsel hebben zich bij een groot aantal leerlingen van katholieke scholen te Den Haag vergiftigingsverschijnselen voorge daan. Gelukkig zijn de verschijnselen niet van em- stigen aard en bepalen ze zich tot buik- en maagklachten. Eenige honderden kinderen zijn wegens ziekte van school thuis gebleven. Van wege den Keuringsdienst van Waren en den Gem. Geneeskundigen Dienst is een onderzoek gaande, waarvan de leiding berust bij dr Noordhoek Hegt van den Geneeskundigen Dienst. Resten van het door de kinderen ge bruikte voedsel zijn in beslag genomen. Dit voedsel was verstrekt door de St. Vincentius- vereeniging en bestond uit roode kool met aardappelen, gehakt en rijstepap. Reeds is komen vast te staan, dat de rijst goed is geweest. Vele kinderen, die van het zelfde voedsel gebruikt hebben, zijn gezond ge bleven, terwijl merkwaardigerwijs andere, die niets daarvan gegeten hebben, dezelfde ver schijnselen vertoonen. Dr. Noordhoek Hegt heeft een bezoek ge bracht aan de inrichting in het Westeinde. waar het eten gereedgemaakt werd en kreeg van deze instelling een zeer betrouwbaren in druk. Op zijn verzoek zijn eenige zieke kin deren in het ziekenhuis opgenomen ter wille van het onderzoek. Hedennacht is te Wassenaar bij Den Haag de dader van den Maandag gepleegden bank overval bij het Correspondentschap der Neder- landsche Bank te Eindhoven door een inspec teur van politie gearresteerd. De dader is C„ woonachtig te Strijp bij Eind hoven, die door den bankbediende als zoodanig herkend was in verband met het feit, dat C. een week geleden ook reeds in het gebouw was geweest. Na den overval gepleegd te hebben had hij den eersten den besten trein naar Den Haag genomen om een alibi voor te wenden. Na zijn arrestatie is C. naar Eindhoven over gebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ingediend is een wetsontwerp, houdende re geling van den invoer van kousen en sokken. In de toelichting merkt de minister van Economi sche Zaken o.a. op, dat een regelmatig onder zoek, naar de gevolgen van deze invoerbeper king ingesteld, aantoont, dat de werkgelegen heid in den bij den onderhavigen maatregel be trokken bedrijfstak belangrijk ten goede werd beïnvloed. Thans is gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het percentage te verlagen en daarnaast de vrijheid te behouden, met ver schillende landen omtrent aanvullende contin genten te onderhandelen. Ofschoon alle onder handelingen nog niet geëindigd zijn, laat het zich aanzien, dat het karakter van de invoer beperking in dit aar niet belangrijk zal afwij ken van de wijze, waarop de Crisis-invoerwet in het afgeloopen tijdvak werd toegepast. Voorts is een ontwerp ingediend tot regeling van den Invoer van veekoeken. De memorie van toelichting zet uiteen, dat Nederland vrijwel het eenige onbeschermde gebied ter wereld was aangaande den invoer van veekoeken. Een drin gend aanbod richtte zich dan ook tot de Ne- derlandsche markt en riep hier te lande een onhoudbare situatie in het leven. Dit werd nog geaccentueerd door de omstandigheid, dat Ne- derlandsche veekoeken practisch niet meer kon den worden uitgevoerd. De totale invoer voor het voederseizoen 1933 1934 beschikbaar, kan geschat worden op 248.189 ton. De invoer gedurende het tijdvak 1 Augus tus30 October 1933 bedroeg n.l. 134.074 ton, terwijl het contingent voor het tijdvak 1 Nov. 30 April op 109.115 ton is vastgesteld. HUIZEN, 301.5 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- fconmuziek 10.30 Morgendienst door ds. P. Boes 11.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Middag concert door „Het Hollandsch Harpkwartet" 2.00 Liederenrecital door Rie DijsOchel 2.20 Viool-recital door Lody Laguna 2.45 Walter Gieseking, piano, speelt met het Londensch Philh. orkest o. 1. v. Sir Henry J. Wood 3.00 Bespeling van het studio-orgel door S. P. Visser 3.30 Ver volg liederenrecital door Rie DijsOchel 3.45 Verzorging zender 4.0Ó Vervolg vioolrecitai 4.30 S. P. Visser, studio-orgel 5.00 Kinderuurtje door G. Westra Mzn. 6.00 Landbouwhalfuurtje 6.30 On derwijsfonds voor de Binnenvaart 6.58 Overschakeling naar den versterkten zen der 7.00 Politieberichten, gevolgd door persberichten van het Ned. Chr. Persbu reau Pl.m 7.15 Gramofoonmuziek of „Een greep uit..,." 7.30 Mr. L. W. Scholten: „Trouw aan Oranje: Nederland en Oranje één in verleden, heden en toe komst" 8.00 Gramofoonmuziek (o.m. fragmenten uit Bach's „Matthaus Pas sion") 8.30 Prof. dr. K. Schilder: Vijfde Lij densoverweging voor de zeven lijdenswe ken: Joh. 13 5, slot. „Pilatus zeide tot hen: de Mensch" 9.15 Gramofoonmuziek 9.20 De Haarlemsche Orkestverseniging o. 1. v. Frits Schuurman 10.20 Vaz Dias 10.30 Gramofoonplatenconcert 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Onze keuken, door P. J. Kers Jr. 12.00 Klein Vara- orkest o. 1. «v Frits Bakels 2.00 Gramo foonmuziek 2.15 Knipcursus door mevr. A. v. Blankenv. Kuyk 5.30 Trio Favo riet o. 1. v. V7. Drukker 6.00 Ljubow Kusnetzowa 7.00 Soortuitzending 7.20 Vara-orkest o. 1. v. Ernst Edwald Ge- bert 8.00 Herhaling SOS-berichten, Vaz Dias en Varia 8.15 Vara-orkest o. 1. v. Ernst Edwald Gebert 10.15 De ouwe heer Smit heeft ons weer plaatjes geleend 11.00 Muzikaal allerlei 12.00 Sluiting, LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Luxem- burgsche avond. „De Scholdschein", ope rette van Dicks, te geven door het omroep orkest m. m. v. solisten o. 1. v. Henri Pen- sis 7.55 Luxemburgsch concert o. 1. v. Henri Pensis 8.45 Gramofoonmuziek 10.25 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL, 484 M. 12.20 Het omroep orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Het kleine omroeporkest o. 1. v. P. Leemans 6.30 Orlando de Lassus-concert m. m. v. de Schola Cantorum te Brussel 10.30 Paul Moreaux' orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Herald Andersen's ensemble 2.20 Teddy Peter sen's orkest 7.30 Het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.20 Aage Juhl Thomsen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.50 Het Brahler- trio speelt 7.30 Het kleine omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 8.50 Dorische Mu- sik für Orchester. HAMBURG, 332 M. 1.35 Gramofoon muziek 3.20 Het Nedersaksisch kameror kest o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 5.50 Gramofoonmuziek 10.20 Dansmuziek door Herbert Beckh's orkest. LANGENBERG, 456 M. 11.20 Het klei ne omroeporkest o. 1. v. Leo Eysoldt 12.05 Vervolg concert 7.30 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Eysoldt 10.20 Het groote orkest van den West- Duitschen omroep o. 1. v. dr. Wilhelm Buschkötter 11.20 Concert. DAVENTRY, 1500 M. 1.05 Het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 3.35 Het orkest van Bournemouth o. 1. v. Sir Dan Godfrey 8.35 „Wozzeck", opera van Alban Berg. Het B.B.C.-symphonie-orkest o. 1. v. Adrian Boult. Het Radio-koor o. 1. v. Leslie Woodgate 9.40 Vervolg opera 11.10 Lew Stone en zijn Band. PARIJS (Eifel), 1446 M. - eert 8.35 Solistenconcert. 12.50 Con- PAR1JS (Radio). 1796 M. 12.35 Popu lair concert o. 1. v. Lucien Goldy 7 40 Gramofoonmuziek 9.05 Symphoniè-con. eert o. 1. v. Paul Paray. MILAAN, 369 M. 4.30 Vocaal concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.00 Dans muziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.20 Opera- uitzending. WEENEN, 507 M. 6.20 Populair con cert o. 1. v. dr. Rudolf Weirich 9.35 Or gelconcert 10.05 Dansmuziek (gr.pl.). WARSCHAU, 1411 M. 8.22 Concert 9.20 Gramofoonmuziek (Edith Lorand en haar orkest) 10.25 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. H. Hofman 4.50 Ka mermuziek 7.10 Het omroeporkest o. 1. v. H. Hofman 8.30 Populair concert. WIJ Een délicatesse van den eer sten rang. Vraag het merk. Alle goede zaken verkoopen Zwonenberg's ham. Hedenmorgen omstreeks half tien ging in Jutphaas het gerucht, dat een luxe-auto nabij de Liesbosch in het Merwede-kanaal was gere den. De politie was onmiddellijk ter plaatse en stelde met een motorboot een onderzoek in. Weldra arriveerde ook de burgemeester van Jutphaas, mr. Hamers. Na een uur werken werd inderdaad een luxe wagen met gesloten kap door schipper L. Z. uit Vreeswijk, die juist met een motorzandschuit kwam aangevaren, met behulp van een lier omhooggetakeld. Dit geschiedde vlak bij den wal. Toen de auto boven water kwam, kon men het lichaam van een man uit den auto bevrij den. Deze persoon, bij wien de levensgeesten reeds waren geweken, bleek te zijn de ongeveer 60-jarige notaris J. B. van Houten uit Vianen. Daar dc kap van den auto was vernield, is t niet onmogelijk, dat zich nog meer personen in den wagen bevonden. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd direct binnengebracht bij een nabij gelegen boerderij. De auto is weggesleept door een takelwagen van de firma Jongerius te Utrecht. Het dreggen naar mogelijke andere slachtoffers wordt voort gezet. Heden heeft de Alkmaarsche Rechtbank uit spraak gedaan in de zaak tegen D. Gr., stoker te Alkmaar, gedetineerd, tegen wien terzake mishandeling, den dood tengevolge hebbende, van J. Oldenburger in den nacht van 8 op 9 Januari ji. een jaar gevangenisstraf was geëischt. Verdachte werd veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventief. landsche Bank 193.610.73, Pensioenfonds 518.375.84, Voorziening vervroegde pensioenen 556.282.Afschrijving gebouwen 575.759.58, Bijzondere reserve tegen mogelijke risico's 2.000.000.—, Dividend 3 pet. 1.350.000.—, Saldo op nieuwe rekening 51.841.97. In de Maandag gehouden vergadering der Dialectencommissie van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen is in de vacature, ont staan door het overlijden van prof. dr. J. H. Kern, voorzien door de benoeming van prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. tot voorzitter der commissie. De Raad van Commissarissen der N. V. Spaamebank te Haarlem, heeft in zijn heden gehouden vergadering besloten aan aandeelhou ders voor te stellen een dividend van 3 pet. uit te keeren (v. j. nihil). Aan het jaarverslag der Rotterdamsche Bankvereeniging over 1933 ontleenen wij het volgende: Ten laste van de winst- en verliesrekening zijn de gebruikelijke voorzieningen getroffen voor de pensioenregeling en voor afschrijving op gebouwen. In verband met de tijdsomstandigheden heb ben wij het raadzaam geacht een deel van ons personeel vervroegd te pensionneeren. Aange zien de hiervoor bestemde uitkeeringen niet ten laste van het pensioenfonds kunnen worden gebracht, maakten wij hiervoor een speciale voorziening ten laste van de winst- en verlies rekening, welke onder crediteuren in de balans wordt opgenomen. Teneinde de positie van onze instelling sterk te houden, stellen wij u voor, een bedrag van 2.000.000.toe te voegen aan de onder cre diteuren opgenomen bijzondere reserve tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend van 3 pet. worden uitgekeerd. Het winstcijfer van rente en wissels bedraagt 7.794.748.28, provisie 4.041.609.81 en dat der effecten en syndicaten 203.927.70. De debetzijde der winst- en verliesrekening vertoont de navolgende cijfers: Bedrijfsonkosten 7.050.765.68, Garantie tegenover de Neder- De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft in een navorderingsprocedure betreffende de Invaliditeitswet een belangrijke beslissing genomen omtrent de vraag, welke de financieele gevolgen zijn van het zoekraken van een rente- kaart voor den werkgever. De Centrale Raad besliste, volgens de „Tele graaf", dat een arbeider, die een rentekaart ter hand stelt aan zijn werkgever en niet een bewijs van ontvangst vraagt, op eigen risico handelt en in zulk geval in het algemeen de gevolgen van het verloren gaan van een rente kaart niet kunnen komen ten laste van den werkgever, die aannemelijk heeft gemaakt, dat hij aan zijn verplichting tot het plakken van zegels op die kaart heeft voldaan. De Raad grondde zijn motiveering op art 265 der Invaliditeitswet, waarin o. m. bepaald wordt, dat de arbeider verplicht is, zijn rente kaart zelf te bewaren, indien hij haar niet tegen bewijs in bewaring geeft aan zijn werk gever. In het onderhavige geval, waarin de Raad van Arbeid over 24 weken van den werkgever premie had nagevorderd, bleef de navordering slechts gehandhaafd t. a v. de laatste week, zijnde de week, waarin dé desbetreffende rente kaart zou zijn verloren geraakt, daar de Raad de overtuiging had bekomen, dat door den werkgever over de vorige weken de verschul digde premie was voldaan. De Minister van Eonomische Zaken heeft beschikt, dat als Nederlandsch vertegenwoor diger op het derde Internationaal Technisch en Chemisch Congres voor Landbouwindustrieën te Parijs van 26—31 Maart te houden, naast den heer M. G. Wagenaar Hummelinck is aan gewezen, de heer Dr. A. Sevenster, Rijksland- bouwconsulent te Parijs. Als officieele Nederlandsche rapporteurs zijn op het Congres uitgenoodigd: voor afvalwaterzuivering de heer Ir. H. J. Kessener, Directeur van het Rijksinstituut voor afvalwateringszuivering; voor veredeling van suikerriet de heeren Prof. Dr. J. Jeswiet te Wageningen en Dr. H. C. Prinsen Geerligs te Amsterdam; voor zuivering van beetwortelruwsap de heer Dr. C. W. Schonebaum te Bussum; voor win ning, transport en behandeling van melk, de heer G. J. Blink te Wassenaar. Tevens zal de heer Dr. J. P. Dudok van Heel, te Naarden, mededeelingen verstrekken omtrent de veredeling van beetwortelzaad. De Nederlandsche wetenschap is op dit con gres wel zeer sterk vertegenwoordigd. Van Fransche zijde wordt alle moeite gedaan om vreemdelingen te trekken, o.a. door een reduc tie van 50 pCt. op spoorweg- en hoteltarieven. DEN HAAG. Geslaagd voor le stuurman gr. stoomvaart: J. Lohman, D. Zevenhuijsen, N. H. L. v. d. Horst, H. Korssies, L. Luidinga. was in zijn tijd een groot charmeur. De naar hem ge noemde sigaar verheugt zich ook in 'n ongekend getal be wonderaars, dank zi| de zeer bijzondere eigenschappen van deze standaardkwaliteit voor Nederland. Op de 225 meter verdieping der Oranje -Nassau II-mijn had zich de mijnwerker Th. v. W. uit Schaesberg even van de liftkooi verwijderd. Van meening zijnde, dat middelerwijl de bekende op- haalseinen waren gegeven, zette hij de ophaal- inrichting in werking. De mijnwerker E. bevond zich echter naast de liftkooi en werd doodgeklemd. Ter zake van het veroorzaken van dood door schuld stónd v. W. Maandag voor de Arrondis- sements-Rechtbank te Maastricht terecht. Het O. M. merkte de handelwijze van verdachte als verregaand roekeloos aan en eischte één maand gevangenisstraf. BODEGRAVEN, 13 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 90 wagens, 3857 stuks, le soort met R.M. 22.0024.00, 2e soort met R.M. 19.00—21.00. Handel flauw. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Maart. 57000 K G. Roode kool 1.60—7.00, 145000 K.G. Gele kool 3.80 —6.60, 50000 K.G. D. Witte kool 4.003.90. 3000 K.G. Uien: Gele Uien 1.40—1.80. Gele Drielin gen 0.80. 1200 K.G. Bleten 1.10—2.40. Witlof I 8.00—10.50 Idem II 5.00—6.50 per 100 pond. GRONINGEN, 13 Maart. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien: I 210.00—225, II 175.00—200; kalf- vaarzen I 170.00180, II 120.00150; stieren I 4446 cent, II 3638 cent; slachtvee I 50— 52 cent, II 4044 cent; vette kalveren I 70 74 cent, II 6064 cent; vette lammeren 9.00— 13, vette schapen 20.00—24, II 16.0018; big gen per stuk 5.00—8, idem per week 1.001.20 Vette varkens I 31—33 cent, II 2930 cent, zouters 2729 cent. Aanvoer 1447 runderen, 1202 kalveren, 320 schapen, 586 varkens en 348 biggen. LEIDEN, 13 Maart. Veemarkt. Aanvoer 290 var kens: 266 zware 3738 cent. 24 lichte 3334 ct. Handel vlug. Marktverloop. Het kalf- en melkvee werd niet vlug, doch prijshoudend verhandeld. Eer ste soort slachtvee prijshoudend. De afwijkende soorten werden evenals de stieren, vette en nuchtere kalveren nauwelijks prijshoudend ver handeld. Vette schapen goed te plaatsen en ruim zoo hoog; overigens onveranderd. Vette varkens bij minder vluggen handel nauwelijks prijshoudend. Zouters iets lager. Biggnnhandel zeer traag. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Maart. 3700 K.G. Uien: Gele Nep 1.30, Drielingen 0.80, Uien 1.20 1,40, Grove Uien 1.902.10. 2100 K.G. Kroten 1.202.10. 150100 K.G. Roode kool 2.20—7.10, ld. doorschot f.705.30. 101200 K.G. D. Witte kool 5.007.30, Idem doorschot 4.50—5.40. 93000 K.G. Gele kool 4.10—6.60, idem doorschot 3.705.40. PURMEREND, 13 Maart. 2 stapels kl. boeren kaas 22.00 per 50 K.G. Handel vlug. 852 K.G. Boter: Melkboter 1.401.50, Welboter 1.85—1.45 per K.G. 526 runderen: 210 vette koelen 5262 cent p. K.G., handel matig. 800 melk- en geldekoelen 80.00200,00 per stuk, matig 16 stieren 3246 cent per K.G., vlug 9 paarden 60.00—130.00. stug 25 vette kalveren 4060 cent per K.G. matig' 1015 kalveren: nuchtere 3.0011.00, fok 7.00 14.00 per stuk, vlug. 216 vette varkens 3740 ct per K.G., matig. 28 magere varkens 14.0022.0o! ?tug. 272 biggen 7.00—12.00. stug. 807 schapen 10.0028.00, vlug. 31 bokken 3.007.00, matig Piepkuikens 65—72.5 cent per K.G., vlug. Kip eieren 2.002.50, Eendeleren 2.00 per 100. Oude kippen en hanen 4047.5 cent per K.G. Eenden 3075 cent. konijnen 25200 cent per stuk. Duiven 40 cent per paar. ROTTERDAM, 13 Maart. Markt. Aange voerd 4814 stuks vee. 211 paarden. 1450 magere runderen. 685 vette runderen, 205 vette kalve ren, 35 graskalveren, 2002 nuchtere kalveren, 138 schapen en lammeren, 1 varken. 38 biggen, 41 bokken en geiten. Prllzen per Kg. Vette koelen le kw. 5560, 2e kw. 5054, 3e kw. 38—42, vette ossen le kw. 52—56, 2e kw. 4448, 3e kW. 36— 38, stieren le kw. 4850, 2e kw. 44—46. 3e kw. 3840, vette kalveren le kw. 1.05—1.15, 2e kw. 0.901.00, 3e kw. 7080, schapen le kw. 46. 2e kw. 40, 3e kw. 36, lammeren le kw. 48. 2e kw. 42, 3e kw. 38. graskalveren le kW. 49. 2e kw. 44, 3e kw. 39. Prijzen per stuk: Schapen le kw 26, 2e kw. 19, 3e kw. 13, lammeren le kw. 22. 2e kw. 16. 3e kw 13, nuchtere kalveren (slacht) le kw. 7, 2e kw. 5, 3e kw. 3.50. nuchtere kal veren (fok) le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 10. big gen le kw. 7, 2e kw. 5, slachtpaarden le kw. 140, 2e kw. 105. 3e kw. 80, werkpaarden le kw. 130, 2e kw. 125. 3e kw. 80, hitten le kw. 90 2e kw. 70, 3e kw. 60. stieren le kw. 250, 2e kw 190, 3e kw. 140, kalfkoelen le kw. 245. 2e kw. 195, 3e kw. 145, melkkoeien le kw. 240, 2e kw. 190. 3e kw. 140, vaarzen le kw. 130, 2e kw. 105. 3e kw. 85, pinken le kw. 95, 2e kw. 70, 3e kw. 50, graskaiveren le kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw. 28, biggen per week le kw. 1.10. 2e kw. 1.20. Overzicht. Vette koelen en ossen aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als gisteren, prima exemplaar 2 cent boven noteering. Stieren tame lijke aanvoer, handel kalm. prijzen Iets lager. Vette kalveren ruimer aanvoer, handel lui. prll- zen als gisteren, prima exemplaar 10 cent boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer rui mer, handel vlug. prijzen hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren ruimer aanvoer, handel vlug, prijzen als vorige week. Biggen ruimer aan voer, handel traag, prllzen onveranderd. Paarden tamelijke aanvoer, handel kalm. prllzen stUver. Kalf- én melkkoeien aanvoer ruimer, handel kalm prijzen stijver Vaarzen en pinken, ruimer aan voer. handel kalm, prijzen stijver. Graskalveren aanvoer belangrijk minder, handel zeer lui. prll zen onveranderd. Door de Crisis Rundveecentrale werden 340 runderen overgenomen i Hr. Ms. Onderzeebooten K XV en K XIV, onder bevel van den luitenant ter zee le kL J. L. K. Hoeke en den luitenant ter zee der 2e kl. O. de Booy, zijn op 12 dezer te Port Said aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6