D Van fabriekje tot wereldbedrijf ■HHU Prikkeldraad De „groei" der „nationale" gedachte Misleiding Verduistering Redt V olendam Tram ontspoord De baconsmokkel Douche DINSDAG 13 MAART 1934 FASCISTEN KRUISEN DE DEGENS Talrijk zijn tot nu toe de leiders geweest, die in onderlinge verdeeldheid den natio- nalen staat hebben willen brengen Volkomen mislukking Vijf procent! Nieuwe troebelen T^jen procent! Een doornig pad Vijftien procent ANT W OORDT ELEGRAMMEN Op Katholieken naam Advocaat uit Utrecht en notaris uit Maarssen veroordeeld De „Pelikaan" te Soerabaja HET JUBILEUM VAN DR. A. F. PHILIPS Een heuglijke gebeutenis in de groote Brabantsche industrie stad Eindhoven Een drievoudig feest De metaaldraadlamp n SPORTGEESTDRIFT ONDANKS REGEN 99 99 Nationaal katholieke actie tot behoud van dit visschersdorp Mgr. Aengenent voorz. eere-comité Doorgezet ondanks de crisis Sociaal inzicht Eerecomité Een groote ruïne nabij het empla cement in het Westland. Twee wagens in de sloot Niemand gedood of gewond Wat vernield is SPAARVERZEKERING VOOR KATHOLIEKEN Belgische ambtenaren gecom promitteerd? Naar een betere regeling BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Kind verdronken Nieuwe burgemeesters Wij vervolgen thans ons geschiedkundig over zicht over de diverse schakeeringen van fascis tisch getinte organisatie in ons land. Dus.... Ten tooneele verschijnt in de eerste dagen der Nederlandsche Herstelbeweging H. A. Sinclair de Rochemont, oprichter der Nationale Arbei dersorganisatie (N.A.O.), de origineele politieke straatveger, voorzoover hij de eerste „Bezem" hanteerde. De Californische Doctor Haighton had ook hier de hand in; na het verscheiden van den eigenlijken auctor der Bezembeweging Erich Wichman treedt hij voor het voetlicht en mid dels een huiselijken staatsgreep tracht hij het heen te lichten van Sinclair de Rochemont als i.Bezem"-leider. Het blijft bij een poging tot beenlichting, want Van nu af vegen twee bezems, no. 1 van Sin clair, geassisteerd door de heeren D. H. Quer- ner en Dr. Labouchère, en no. 2 van Haighton. De situatie, welke ontstond door het gelijk tijdig verschijnen van twee gelijknamige orga nen, strijdend voor een gelijk doel, en als uiting van gelijkgenaamde organisaties, werd er niet helderder op, toen de heeren gingen duelleeren met bijlagen van hun organen (Maart 1930) Haighton (Bezem 2) komt met de „Luiermand" en „Het Operatiemes" ten strijde en Sinclair (Bezem 1) vindt rap zijn verweer tegen deze laaghartigheid in „Het Operette-Mes". De ge schiedenis zal moeten getuigen, dat geestige degens hier gekruist werden. Bij de verdere ontwikkeling van het Neder landsche Fascisme biedt Bezem no. 2 dan nog het meeste houvast. Willem Haighton hielp zijn broer Dr. Alfred een handje en middelerwijl zijn de tijden rijp voor een nieuwe ster aan den fascistischen hemel in den markanten persoon van Jan A. Baars. Onder leiding van dit drietal, versterkt door den heer Van Knodsenburg, gaat het een tijdje goed. Haighton zorgt voor de dui ten, Jan Baars voor de welsprekendheid. Sin clair staat met misprezen dictatoriale neigin gen op een zijspoor. De zaken consolideeren zich en de fascistische maatschappij wordt in coöperatieven vorm ge- göten. Einde December 1930 wordt ten over staan van een Haagsch notaris de oprichtings- acte verleden van Fascistenbond „De Bezem" Coöperatief Uit geversbedrijf U. A. te 's-Gravenhage (no. 9561 bijvoegsel Nederlandsche Staatscourant van Woensdag 11 Februari 1931 no. 29. In den herfst 1930 beginnen nieuwe troebelen. Een zekere Johan van Wingen leidt het eerste openlijke verzet tegen het beleid der Heeren Haighton. Hij verlaat in November van dat jaar met een kleinen aanhang „De Bezem". Hij richt met P. H. Brandt e. a. een voorloopig comité op en verspreidt, voornamelijk in Den Haag, een circulaire. Bij gebrek aan middelen om behoorlijk propaganda te voeren, verdwijnt ook deze herstelpoging met haar eerste circu laire. Het tweede openlijke verzet wordt vervolgens ingeluid tijdens de eerste jaarvergadering van den Coöperatieven Fascistenbond door Adalbert Smit wij ontmoeten hem later nog eens die eveneens met een kleinen aanhang er uit trekt. De motieven voor deze afscheiding kun- hen ons koud laten. Den 14den September 1931 verschijnt in eeni- ge bladen de mededeeling, dat te Den Haag onder leiding van Adalbert Smit is opgericht; de Nederlandsche Corporatieve Staatspartij (N.C.S.P.). Ook deze herstelpoging ondervindt al ras, wat het zeggen wil propaganda te moe ten voeren zonder geld. Na weinige maanden besluit de stichter ook de N. C. S. P. bij te zetten en de strijdbijl te begraven. Wij keeren terug naar het reeds eerder aan gekondigde Verbond van Nationalisten (V.V.N.), geboren uit een der splitsingen van het Ver bond van Actualisten. Het staat onder leiding van Dr. van der Mijle en C. M. J. van Eysden Jr. en eerst later wordt zijn activiteit in fas cistischen zin herzien. Zulks blijkt uit de toe voeging: Fascistische organisatie in het lijfblad van Dr. van der Mijle, genaamd „De Nieuvte Vaderlander" (welker colportage in handen kwam o.a. van de bekende juffrouw Bon!!). Ook bij dezen nieuwen vaderlander zou het niet blijven. De naamsverandering bleek niet voldoende om de behoefte te weerhouden aan een Nieuw Verbond van Nationalisten (N.V.V.N.), ditmaal onder leiding van Prof. H. P. Blok. Van der Mijle en zijn belastingbetalers hielden het ech ter uit en Prof. Blok raakt geblokkeerd. Zijn orgaan „De Pijlenbundel" (redactie: D. Rodri- gues de Miranda, medewerkster o.a. mevrouw Ellen Forest) ziet zich verdrongen door „De Nationalist". In de dagen van het ontzielen van het Nieuw Verbond van Nationalisten ontmoeten wij op het, door zoovelen reeds betreden pad naar Nederlands Nationaal Herstel, het sinds lange- ren tijd bestaande verbond genaamd „De Natio nale Unie", welke formatie tengevolge der be kende kanalen-activiteit zich op meer waar neembare wijze ontpopte tot een min of meer politieke organisatie. Het gelijknamig orgaan «Nationale Unie" gaat verschijnen onder redac tie van Prof. H. P. Blok. Op den voorgrond tre den met hem de voormalige secretaris van het N. V. V. N., ir. H. J. Mathlener Loderus, admi nistrateur der Unie, en Jhr. R. Groeninx van Zoelen. De Nationale Unie gaat in een later sta dium deelen in eene fascistische belangenge meenschap met Jan Baars. Wij vermelden haar hier terloops en komen later meer uitvoerig erop terug (zie nummer 31). Wij naderen vervolgens een der meest inge wikkelde vertakkingen van den hier beschreven stamboom. Evenmin als de betrokkenen zullen Wij er in slagen in deze veelheid en veelsoortig heid eenige eenheid te brengen. Dat er eens een tak verloren gaat of doodloopt, komt ech ter onder de beste families voor. Dikwerf blijft het in de genealogie bij vergeefsche pogingen. De nationaal-socialistische gedachte in Ne derland vinden wij het eerst op naam van haai proeetf, Dr. Ernst Ridder van Rappard in wiens vaderhuis „De Binckhorst" eenmaal het Ver bond van Actualisten was opgericht. Deze dusgenaamde gedachte krijgt voor zoover wij kunnen nagaan voor het eerst vorm door de oprichting van de Nationaal- Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij (N.S.N.A.P.) onder leiding van Adalbert Smit en Albert de Joode, zich noemende en schrijven de Albert van Waterland (Anno 16 December 1931). Tusschen de kameraden van Rappard en Smit boterde het echter alras niet al te best. hetgeen aanleiding werd tot de stichting van: een nieuwe Nationaal-Socialistische Nederland sche'Arbeiderspartij (N.S.N.A.P. no. 2) op naam van het duo van Rappard—de Joode. Van Maart tot en met Juli 1932 zien wij verschijnen ach tereenvolgens een tiental nummers van het offl- cieele strijdorgaan der N.S.D.A.P. „Het Haken kruis" (leider Adalbert Smit) naast het officieele orgaan van de combinatie van Rappard-de Joode, genaamd „De Nationaal-Socialist" (4 nummers vanaf April tot November 1932). Volgen wij eerst de groep-Smit op haar door nig pad naar het fascistisch paradijs. Op Prinsesse-verjaardag 1932 komt er een coalitie tot stand tusschen kameraad Smit en den, by den Bezem achtergelaten kameraad Haighton (wy verhalen later zyn nieuwe lot gevallen by de bezemgroep), die voor die ge legenheid een frontverandering in anti-semi- tische richting maakt. Boosaardige tongen heb ben dit nimmer kunnen rymen met Haighton's be Weerde relaties met de bekende Lotisico- ondememing, welke men nimmer voor volbloed- Arisch heeft versleten. Deze combinatie loopt dan, tot Smit in Au gustus 1933 w'ordt uitgesloten wegens zware verdenking van ernstig wangedrag. Zijn wij goed ingelicht, dan occupeert hij zich vanaf dien tijd meer in het bijzonder met de Nederlanders in Duitschland wellicht, om toch maar niet de geringste kans te loopen dat deze ingezetenen des Ryks zouden verstoken blijven van de Na tionaal-Socialistische,, gedachte. Zij zouden in Duitschland ook eens vergeten kunnen wor den. Haighton vervolgt zyn activiteit in de N.S.N. A.P., los en gescheiden van het vaderhuis „De Binckhorst". Wij zien hem laatsteiyk optreden in samenwerking met een zekeren Ant. F. Schouten, op wiens naam de oprichting staat van een nieuwe althans een andere Nationaal-Socia listische Nederlandsche Arbeidersparty (groep Ant. F. Schouten). Het is deze Schouten die den N.S.N.A.P.-schen leider in Limburg, ir. J. Ver duin aan den kant zette omstreeks midden 1933. Het spoor wordt hier duister. Smit duikt nog eens op als lid van het Nationaal Verbond in Amsterdam en sticht later, na zijn rehabili tatie een afd. der N.S.N.A.P. in Rotterdam. Indien men op een telegram antwoordt ver wacht, kan men de seinkosten van dit ant woord vooraf betalen, óók kan men op het telegram de betaalde dienstaanwyzing (A.W.W.) stellen, in welk geval de telegrambesteller 5 minuten op antwoord wacht. Met ingang van 5 April a.s. wordt nu nog een derde mogehjkheid voor antwoordtelegram- men ingevoerd. Zonder vooraf de seinkosten van het antwoordtelegram te betalen, kan de geadresseerde daarvan (dit is dus de afzender van het oorspronkelijke telegram) zich bereid- verklaren de seinkosten van de aan hem gezon den antwoordtelegrammen achteraf met den telegramdienst te verrekenen. Hiervoor is een machtiging noodig van het Hoofdbestuur der P. T. T., waarna belanghebbenden aan hun correspondenten telegramformulieren kunnen toezenden, welke kosteloos voor het telegrafisch antwoord kunnen worden gebezigd. Het opgeven van deze telegrammen kan ook per telefoon geschieden. De nieuwe dienst komt dus overeen met die voor de antwoordkaarten by den postdienst en komt tegemoet aan de belangen van hen, die spoedig van verschillende kanten antwoord wenschen te ontvangen, b.v. op een zakeiyke aanbieding, op een uitnoodiging tot een bijeen komst of eenvoudig op een verzoek om inlich tingen. Ook kan het formulier op practische wijze een te voeren reclamecampagne onder steunen. ezer dagen heeft in een bericht over het vertrek van „de Nederlandsche arbeidsters-delegatie" naar Sovjet- Rusland het dagblad „De Tribune" mee gedeeld, dat met de delegatie ook een „ka tholieke chauffeuse" zou meereizen. We hebben naar de katholieke geloofs-1 practijk van deze een onderzoek ingesteld. Bedoelde chauffeuse heeft met de Kerk ge broken, beschouwt zich-zelf niet als ka tholiek practiseerend, huwde zonder dis pensatie met een niet-katholiek, een onge doopte, en ook haar kinderen liet ze niet doopen. „De Tribune" weet dit alles, maar mis leidt haar lezers opzettelijk. Om een com munistische ruimdenkendheid tesuggeree- ren, wordt een katholieke naam op het uithangbord geschilderd. In werkelijkheid wordt elke katholieke actie als zoodanig uit Rusland geweerd. En zeker zou het Sovjet-gouvernement niet toestaan, dat door een rechtzinnigen katholiek uit het buitepland de onderdrukking en marteling van het Katholicisme werd gecontroleerd in het land van Lenin. Arbeiders, zegt elkaar de schande over dit bedrog van de Sovjet-reis-reclame voort! Op 27 Februari stond voor de Utrechtsche Rechtbank terecht Mr. W. A. V. thans zonder beroep, vroeger advocaat en procureur te Utrecht wegens verduistering gepleegd als cu rator in een faillissement. De officier van Justitie eischte een jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan acht maanden voorwaar delijk. Op 27 Februari stond eveneens terecht G. A. Ie J. notaris te Maarssen wegens valschheid in geschrifte, verduistering en oplichting, dit alles gepleegd in zyn kwaliteit van notaris. In het totaal had hy gedurende vijftien jaar 91000 gulden verduisterd. De officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met af trek van preventief. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. SOERABAJA, 12 Maart (Aneta) De Za terdagmiddag gehouden vliegdag van de Soera- bajasche Vliegclub is uitnemend geslaagd. Er werden tal van demonstraties gehouden, waar aan een tiental sportvliegtuigen deelnam. In den loop van den middag landde de „Pelikaan", die geestdriftig werd begroet, terwyi 600 school meisjes de bemanning met het zingen van het Wilhelmus verwelkomde. De piloot, de heer Geysendorffer, werd warm gehuldigd. Woensdag wordt, zooals bekend, by de Phi- lipsfabriek een drievoudig jubileum gevierd. Vooreerst wordt de directeur Dr. A. F. Philips morgen zestig jaar terwyi hy gedurende veertig jaren aan het bedrijf verbonden is. Voorts zal nog het veertigjarig bestaan der fabrieken, welk feit in 1931 door de ongunstige tydsomstandig- heden in alle stilte is voorbygegaan, worden herdacht. Dr. Anton Frederik Philips werd 14 Maart 1874 te Zaltbommel geboren als zoon van den bankier Frederik Philips. Na de Handelsschool te Amsterdam te hebben bezocht en eenigen tijd te hebben gewerkt ten kantore van een Am- sterdamsche en Lóndensche Effectenfirma, trad hij 3 Januari 1894 toe tot de Firma Philips Ce. te Eindhoven, welke op 15 Mei 1891 door zyn vader en zyn broer, Ir. G. L. F. Philips, was opgericht, teneinde de commercieele leiding der zaak op zich te nemen. Gingen de zaken in het begin minder goed, by afsluiting van het eerste boekjaar na het toetreden van den heer A. F. Philips kon een netto-winst van 16.000 worden geboekt, terwyl het daaropvolgende jaar de omzet en de winst werden verdubbeld. Daarna heeft de zaak zich gestadig uitge breid en werd in 1907, toen de metaaldraadlamp uitgevonden werd, overgegaan tot oprichting van een aparte naamlooze vennootschap, de N.V. Philips' Metaaldraadlampenfabriek. In 1912 werd de firma Philips Co. omgezet in de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, tot directeuren waarvan de gebroeders Philips wer- den benoemd. Sedert 1922 staat de heer A. F. Philips alleen aan het hoofd van het oedryf. Dank zy zyn groote stuwkracht heeft de onder neming in den loop der jaren haar activiteit meer en meer uitgebreid, hetgeen niet weinig ertoe heeft bygedragen, dat Nederland, ook op industrieel gebied, een internationale vermaard heid heeft verkregen. Was in het beginne het arbeidsgebied beperkt gebleven tot de vervaar diging van electrische gloeilampen, successieve- lyk heeft Philips haar arbeidsveld uitgebreid tot de fabricage van: Radio-ontvang- en -zend- lampen, luidsprekers, radio-ontvangtoestellen, gelykrichters, versterkers, zendstations, spre kende film-apparaten, Röntgen-buizen en -ap paraten, neón-buizen, glas, Philite-artikeler. Armaturen, Natriumlampen. In al deze takken van industrie neemt de naam Philips op de wereldmarkt een eerste plaats in. Voor de ontwikkeling van de hiervoren ge noemde artikelen heeft vooral de heer A. F. Leerlingen van de beroemde Engelsche Harrwschool met hun stroohoeden laten zich door den regen niet afschrikken tijdens den voetbalwedstrijd van hun twee eerste elftallen. Nu de Zuiderzee bijna twee jaar is afgeslo ten voltrekt zich aan haar kusten een tragisch proces: de ondergang van het stoere Zuiderzee volk. De hechte eenheid van geloof, bedrijf en zeden, welke dit volk in al zyn eenvoudige levenskracht en met al zyn eigenaardigheden in stand hield, is gebroken. Het bedryf, de visschery en al de aanverwante arbeidsgelegen heid, is in den ouden vorm ten doode opge schreven. Losgeslagen van zijn levensanker, zonder hoop en zonder toekomst, gaat dit volk niet alleen stoffelyk ten onder, maar ook zyn hooge geestelyke waarden dreigen verloren te gaan. Zoo wordt ook het oer-Katholieke visschers dorp Volendam met zyn eigen rijke beschaving, geworteld in een groot geloof, bedreigd met algeheele stoffelyke en zedelyke ontwrichting. Het eens zoo levensblye Volendam is een ster vend dorp geworden. De honderden visschers- schepen liggen werkloos en vergaan in de haven. En toch is de visschery de eenige basis waarop Volendam kan blyven wat het tot heden was. Er heeft zich nu een comité gevormd, dat onder de leus „Redt Volendam" een actie van Katholiek Nederland wil ontplooien om in Vo lendam een kern van visschery te behouden. Er is daartoe een mogelykheid, wanneer de Volendammers worden geholpen aan motoren in hun schepen, netten en materiaal om zich Dr. A. F. Philips, directeur van het gelijk namige wereldbedrijf te Eindhoven. Philips den grooten stoot gegeven. Wel in zeer byzondere mate is dit het geval met de ont wikkeling van de Natriumlamp, welk een groote toekomst belooft, en waarvan de practische toe passingsmogelijkheden reeds in binnen- en bui tenland zyn bewezen. Was in het begin het aantal arbeiders, werk zaam in het bedryf te Eindhoven, slechts zeer gering (42), in den loop der jaren is dit zeer aanzienlyk toegenomen en was dit in 1929 ge stegen tot ruim 23.000. De daarop ingetreden depressie, gevolgd door scherpe regeeringsmaatregelen in het buiten land tegen den invoer van buitenlandsche pro ducten, welke noodgedwongen met zich mede brachten, dat tot verplaatsing van een gedeelte van het bedryf naar het buitenland moest wor den overgegaan, heeft niet nagelaten ook op den ontwikkelingsgang van het Philips' bedrijf haar stempel te drukken. Een en ander had n.l. een personeelsvermindering tot gevoig. Des ondanks heeft men niet bij de pakken neerge zeten en is het vooral pr. Philips geweest, die steeds tot grooter activiteit aanspoorde. Het is dan ook zonder twijfel aan zyn werkkracht en doorzettingsvermogen te danken, dat op heden in de Philips' bedrijven te Eindhoven weer ruim 13.000 Nederlandsche werkkrachten arbeid vin den. Teneinde het nationaal karakter der onder neming te behouden, werd in 1921 op instigatie van Dr. Philips overgegaan tot oprichting van de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aanaee- len Philips' Gloeilampenfabrieken, ten doel hebbende het verkrijgen van aandeelen in de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken. De heer Philips is ook lid van den Mynraad. Dq jubilaris paart energie aan organisatiever mogen, commercieele aan financieele talenten. Voorts heeft hy getoond een open oog te be zitten voor de belangen der arbeiders in zyn be dryf, zoodat de sociale instellingen der onder neming als voorbeeldig gelden. In 1928 heeft de Senaat der Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam aan den heer Philips het doctoraat honoris causa in de Handelswetenschappen verleend. Talrijke bin nen- en buitenlandsche orden zijn hem toege kend. In Juni 1927, ter gelegenheid van de verbin ding met Oost- en West-Indië, door middel van den Philips' Kortegolfzender,verleende H. M. de Koningin hem de Gouden Medaille voor Voortvarendheid en Vernuft, verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau ook buiten den afsluitdijk te begeven. Hiervoor is veel geld noodig en Katholiek Nederland zal hier den Volendammers de helpende hand reiken. Naast het uitvoerend comité is een eere comité gevormd, waarin zitting hebben geno men: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, pastoor J. G. v. d. Weiden van Volendam, het Tweede Kamer-lid Chr. v. d. Bilt, burgemeester Th. Kolfschoten, van EdamVolendam en mr. C. P. M. Romme. Onze correspondent uit Naaldwyk schrijft: Maandagavond, omstreeks tien uur, heeft na bij het tramweg-emplacement der Westland- sche Stoomtramweg Mij. een ernstige ontspo ring plaats gehad van een gedeelte van een goederentrein. Deze trein, die ruim 20 wagons telde, alle geladen, werd door twee locomotieven getrok ken, en was aan het station Delft overgenomen van de Ned. Spoorwegen. De meeste van die wagons waren beladen met steenkolen voor de tuinderijen in het Westland. Hoe de ontsporing is ontstaan, valt thans nog moeilyk te verklaren, volgens de verklaringen van het treinpersoneel was de wisselstand goed. Het feit, dat reeds verschillende wagons den wissel, die by het emplacement la gelegen, goed gepasseerd waren, bevestigt deze mede deeling. Nadat vier wagons den laatsten wissel op het rangeerterrein waren gepasseerd, geraakte plotseling uit de rails. Dit had tot gevolg dat een volgende wagon uit de rails werd gelicht, na een gedeelte van de spoorrails te hebben vernield. Deze wagon kwam met alle wielen geheel naast de lijn te staan. De daaropvolgende wagon werd opzij gedron gen, vernielde totaal het hoofd- en een zyspoor, en kwam voor een groot gedeelte in de langs den weg loopende sloot terecht. Ook de derde wagon volgde dit voorbeeld, en zoo stonden deze twee wagons tegen elkaar aangesloten in de sloot. Een vierde en een vyfde wagon werden even eens uit de rails geworpen. De trein had geen groote snelheid, maar toch veroorzaakte de ontsporing een geweldig lawaai. Met hevig gekraak, terwyl de steenkolen ver in de rondte vlogen, waren de wagons in de vry breede sloot gedoken, en kwam het laatste gedeelte van den trein plotseling tot stilstand. De omwonenden kwamen dan ook in allerijl naar de plaats van het ongeval gesneld, ten einde te zien of er ook persoonlyke ongevallen waren gebeurd. Dit bleek niet het geval te zijn. Gelukkig bevond niemand zich in de wagons, die gederailleerd waren. De ontsporing bracht evenwel een groote ruïne teweeg. De beide wagons die in de sloot terecht wa ren gekomen, zyn vrywel totaal vernield; een Van de wagons is in tweeën gebroken. Ook de onderstellen zyn totaal uit elkaar gerukt. Alle gederailleerde wagons waren beladen met onge veer 20 ton steenkolen. De grond op het terrein van het ongeval was omgeploegd door de wie len van de ontsporende wagons. Stukken rails zyn totaal verbogen, en over tientallen meters lengte zyn de sporen vernield. Het hoofdspoor is geheel versperd, zoodat een volgende goede rentrein uit Delft met bestemming voor ver schillende plaatsen in het Westland, niet kon passeeren. De steenkolen uit de beide wagons die in de sloot waren geraakt, lagen voor een deel over den weg verspreid. De aangerichte schade is nog moeilijk te schatten, doch is zeer groot. Nog in den loop van den nacht zyn de voor bereidende werkzaamheden voor het opruimen der vernielde wagons begonnen, het werk zal evenwel geruimen tijd vorderen, daar de wa gons niet meer kunnen rijden. Het déraillement is met groote kracht geschied, bewijze wel dat zware bumpers van de wagons totaal werden afgerukt. Het is de bedoeling by de Nederlandsche Spaarverzekering voor Katholieken in het na jaar een tweede uitkeering te doen. Allen spaarders, wier adres veranderd is, wordt ver zocht dit onmiddellijk aan den curator, mr. J. J. v. d. Dries, Keizersgracht 533, Amsterdam C., op te geven. Dit verzoek geldt in bijzondere mate hen, die reeds bij de eerste uitkeering in 1929 wegens hun adresverandering niet te vinden waren. Deze uitkeering ligt alzoo van af eind 1929 op hen te wachten. Het anti-papisme tiert ook in dezen voor land en volk zoo moeilyken tyd lustig voort. Nog maar kort geleden achtte de leider der Herv. Geref. Staatsparty het oirbaar aan den Minister van Justitie de kiesche vraag voor te leggen, of Z. Exc. niet de overtuiging bezat, dat een katholiek ongeschikt was voor het ambt van rechter. Hy kreeg op dit vertoon van vrijmoedigheid het gepaste antwoord. Maar dit schrikte een anderen predikant, den hoofdman der Staatkundig Gereformeerde Par ty, niet af op zijn beurt, zooal geen vragen te stellen, dan toch voor een gehoor van geest verwanten alarm te slaan over de benoeming van Roomschen tot rechter en burgemeester. Het land was volgens hem „bezaaid" met Roomsche burgemeesters, die dan weer Roomsche ambtenaren aanstellen en de plaats „onder de heerschappy van Rome stellen." Hy wist nog meer! Anti-revolutionnairen en Roomschen hadden sinds jaren het land gedeeld. En hij besloot met den pathetischen uitroep: Onder Rome zucht ons land! Ziedaar een fraai, hoewel niet bepaald nieuw, staal van anti-papistische lyriek. Intusschen blykt het ook een niet-katholiek orgaan wat al te machtig te zyn. Want de „Vrijzinnig-Democraat" maakte by dit en nog meer moois van dien aard, de volgende kant- teekening: „Zoo spreekt een politicus, die een ernstig man wil zyn, in dezen tyd, waarin de samenwerking van alle voorstanders van het parlementarisme noodig is, niet alleen om de extreme groepen van links en rechts in bedwang te houden, maar ook om ons volk voor oeconomischen ondergang te be hoeden. „Als het niet zoo treurig was, zou het belachelyk zyn." Of deze douche eenige uitwerking zal hebben? Men kan het hopen, maar men moet het gelet op de ervaring van vele jaren betwy- felen. Het anti-papisme blijkt zelfs in een tyd als deze voor geen matiging vatbaar te worden. En nimmer schynt in de kringen zyner lei ders en bedrijvers de vraag op te komen, hoe veel Nederland aan beteekenis, aan kracht, aan zekerheid en welvaart zou missen, indien het katholiek volksdeel ontbrak. By informatie naar de smokkelzaken in bacon by officieele bronnen te Brussel is gebleken, dat het onderzoek zoowel in België als Holland nog in gang was, zoodat weinig feitelyke ge gevens konden worden verkregen. Men is er daar evenwel in geslaagd vast te stellen, aldus weet „Het Volk" te melden, dat door middel van douceurtjes medeplichtigen onder ambte naren werden gezocht. By een der gearresteerde smokkelaars heeft men ten minste onder andere papieren een boekje gevonden, waarin de notitie stond: „1500 francs fooien minis terie". De Belgische autoriteiten pogen nu vast te stellen, wat die zin beteekent, en waar de ambtenaren in het ministerie schuilen, voor wie deze 1500 francs bestemd waren. De te Roosendaal gearresteerde v. d. E is zijn geheele leven smokkelaar geweest en kent alle knepen van het vak. Hij werd na den oorlog in België ter dood veroordeeld wegens het dryven van handel met het Duitsche leger. Zijn straf is later omgezet in dwangarbeid en daarna heeft hy zich vry gekocht. Naar het blad van bevoegde zijde verneemt, zouden Nederland en België hun belangen kun nen vrijwaren en het smokkelen beletten door het sluiten van een accoord, zooals voor den boteruitvoer is tot stand gekomen. De Neder landsche exporteurs zouden krachtens dit ac coord moeten worden verplicht het getuig schrift, dat zy by het verlaten van Nederland aan de Nederlandsche douane moeten toonen door België te laten onderteekenen en door de boekhouding te moeten laten bewaren. Zoo zouden de Nederlandsche autoriteiten steeds kunnen controleeren, of dieren en vleesch voor den uitvoer wel degelijk op regelmatige wyze over de giens geraken. Reeds zouden onder handelingen over een dergelijk accoord zyn begonnen. Z. H. Exc. de Aartsbischop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Hilversum (H. Joseph) den Zeereerw. heer G. W. Janssen, tot leeraar aan het Seminarie Culemborg den Zeereerw. heer Dr. H. B. Vroom, tot pastoor te Eenschop den Zeereerw. heer Th. J. Benschop, tot pastoor te Everdingen den Zeereerwaarden heer W. H. M. Poelman, tot kapelaan te Dieren den Wel- eerw. heer A. E. ten Berge, tot kapelaan te IJs- selstein den Weleerw. heer F. J. M. H. Banning, tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pancratius) den Weleerw. heer C. M. Voorby en tot kape laan te Denekamp den Weleerw. heer A. D. Grimmelikhuizen, Een 2%-jarig kind van den heer H. aan de Bentstraat te Glanerbrug is Maandagmiddag omstreeks 5 uur in een onbewaakt oogenblik in een waschtobbe met water gevallen en ver dronken. Benoemd tot burgemeester van Zuilen mr. M. M. Kwint en van Westbroek en Achttienhoven jhr. J. Huydecoper van Maarsseveea. beiden met ingang van 15 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9