STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 15 Maart DONDERDAG 15 MAART 1934 KNOLLEN VOOR CITROENEN Valsche kunst ALS IN DEN OUDEN TIJD Paard op hol „HAARLEMS TOONEEL" Opvoering van „De Jantjes" MOT ORDIENST Deelneming oefenrit De Lighal-uitvoering Ged. Staten van Noord- Holland De heer Kooyman vraagt ontslag Mr. Slingenberg opvolger? Zedelijke Verbetering van Gevangenen Huurverlaging „Patrimonium" Besmettelijke ziekten Gevonden dieren en voorwerpen R. K. Arbeidersontwikkeling BURGERLIJKE STAND MEISJE BEWUSTELOOS GEVONDEN Duisternis en duisterheid Aantrekkelijk Nederland R.K. MIDDENSTANDS- FEDERATIE Buitengewone, demonstratieve vergadering Aardappelen naar België Officieele voorschriften Pelgrims naar Aquino Een initiatief van het „Collegio Angelico" lift EERSTE KAMER Economisch beleid Tal van wenschen AGENDA 16 Maart INSTELLINGEN DE AANRANDING TE BLOEMENDAAL De dader bekend FRAUDES DOOR INDISCHE AMBTENAREN DOLLFUSS IN SINT PIETER Stormwaarschuwingsdienst Overstroomingen bij Djocja BumaT uschinski WISSELKOERSEN Een bewoonster der Ged. Oude Gracht heeft by de politie aangifte gedaan, dat zy Zater dagavond aan de deur, van een onbekend per soon een z.g. ets heeft gekocht voor 7, die by nader onderzoek een gewone teekening bleek. Dezelfde persoon schynt vele anderen denzelfden poets gebakken te hebben. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagavond om half 7 gebeurde op den hoek van Anegang en Groote Houtstraat weer eens een ongeval van den ouden stempel. Een paard schrok van de tram en sloeg op hol. De wagen werd het trottoir opgeslingerd en verbryzelde een groote winkelruit van Wisbrun en Liffman. Eenige etalage-poppen werden zwaar gewond, maar er vloeide geen ander bloed dan een weinig van het paard. Men schrijft ons: „Haarlems Tooneel" viert aan het einde van dit tooneelseizoen zijn 15-jarig bestaan. Het bestuur van H. T. heeft besloten, dit derde lustrum te vieren door een feestvoorstelling te geven, waaraan zooveel mogeiyk leden zullen medewerken, en is er in geslaagd het opvoe- ringsrecht te verkrygen van het tooneeistuk „De Jantjes" van Herman Bouber, welk stuk tot dus verre nog niet door dilettanten werd gespeeld, en dat zich thans in verband met de opvoering van de geiyknamige film weer in aller belang stelling mag verheugen. De regie in in handen van Joh. Kaart Jr., die, indien eenigszins mogehjk, de rol van Schelen Manus, waarin hy in de film zooveel succes oogstte, zal vervullen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van H. T. alle artisten, die in de film hebben mede gewerkt, voor deze voorstelling uit te noodigen. Het stuk zal worden opgevoerd in de origineele decors van den Plantage-Schouwburg. Aan den op 23 en 24 Maart as. te houden oefenrit door de Vrijwillige Burgerwacht te Am sterdam zal door de schoolcompagnie van den motordienst worden deelgenomen met een auto en een motorrijwielteam. Het autoteam zal worden gevormd door ma joor A. M. M. v. Loon, Kapitein H. Polis en le Luitenant C. P. A. Milders, het motorrywielteam door le Luitenants W. van Hulst, L. W. Haber- kom, sergeanten J. E. Lange, J. Krediet. Verder zal nog worden deelgenomen door 7 militairen van het dienstplichtig personeel van het korps. Op de Gymnastiek-uitvoering ten bate van het Ha&rlemsche lighalfonds, welke gegeven wordt door de leerlingen der opleidingsscholen 17, 18, 19 en 47 en de Beverwijksche Gymnastiek- vereeniging „Turnlust", zullen, naast de gymnas tische oefeningen een tiental intermezzi worden vertoond. Gedeeltelijk zullen deze intermezzi door de kinderen der opleidingsscholen en ge deeltelijk door de dames- en heerenleden van „Turnlust" worden ten beste gegeven, waarvan wy er enkele willen noemen, n.l. „Een tennis- intermezzo", „Drie kleuters", „Wonderpoppen". „Pee en kabouters" en ,De gefopte boer". Door het symphonie-ensemble ..Orpheus" on der leiding van een Heer Lindenbom zal deze lighaluitvoering belangeloos muzikaal worden geïllustreerd. respondentschappen heeft en overal is hulp noo- dig. Doch hoe meer de collecte opbrengt hoe grooter haar aandeel is. Dames of heeren, die zich a.s. Zaterdag nog beschikbaar willen stellen voor collectanten zijn •N. teiyk welkom en worden verzocht zich aan te melden bij den heer G. van Santé, Pyntoren- straat 9, alhier. Naar wij vernemen heeft de heer D. Kqpiman (V. D.). lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, per 1 April ontslag gevraagd als zoodanig. Reeds voordat de heer Kooiman lid der Tweede Kamer was geworden, maakte men in de zitting van Provinciale Staten de opmerking, dat cumulatie van deze functies niet gewenscht was. De heer Kooiman deelde toen reeds mede, dat hij zijn Kamerlidmaat schap zou behouden en dat hy als lid van Ge deputeerde Staten zou bedanken, wanneer de nog op handen zynde werkzaamheden dit toe lieten. Thans is dit besluit gevallen. Reeds op de agenda voor de buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van N.-Holland op 10 April zal in de vacature voorzien worden. De heer D. Kooiman is op 5 December 1877 te Bovenkarspel geboren. Hy bekwaamde zich na eenigen tijd in het landbouwbedrijf van zyn ouders werkzaam te zijn geweest, in de ge meente-administratie. Achtereenvolgens was hij ambtenaar ter gemeente-secretarie van Hoorn, secretaris van de gemeente Andijk, secretaris van de gemeente Maarssen en Maarsseveen, burgemeester van Wormer en burgemeester van Purmerend. Sedert 1923 is de heer Kooiman lid van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland. Hy schreef verscheidene werken op het gebied van gemeente- en waterschapszaken en is hoofdre dacteur van het tijdschrift ter beoefening van het administratieve recht. wy vernemen, dat de Vrijzinnig-Democrati sche Bond als zyn candidaat zal stellen Mr. M. Slingenberg thans wethouder van financiën der gemeente Haarlem. Uit een combinatie van waarnemingen mag de gegronde meening ge vestigd worden, dat de heer Slingenberg zyn eventueele benoeming zal aanvaarden. Dan zal er dus een wethoudersvacature in Haarlem ko men, waarover weer de noodige vermoedens en veronderstellingen te maken zijn. Mr. M. Slingenberg, wethouder van financiën te Haarlem, werd in 1881 te Beerta geboren. Op 23-jarigen leeftyd promoveerde hy aan de Hoogeschool te Groningen op stellingen en vestigde zich het volgende jaar te Haarlem, waar hy reeds spoedig aan het openbare leven deelnam. In Augustus 1910 werd hij lid van den raad en 3 jaren later lid van de Provinciale Staten, terwijl hij deel uitmaakte van tal van corporaties. 13 April 1916 werd hy tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen. Nadat daar een ander zijn plaats had ingenomen^ werd hy in September 1919 tot wethouder van' Haarlem be noemd. In 1930 kozen de Provinciale Staten hem tot lid van de Eerste Kamer. Wij hebben Mr. Slingenberg leeren kennen als een ernstig en taai werker in het college van Ged. Staten. De gemeente Haarlem bezit in hem een zeer bekwaam en vooruitziend lid van het dagelyksch bestuur. Men schiyft ons: In verband met de collecte op a.s. Zaterdag door de Afdeeling Haarlem van het Neder - landsch Genootschap tot Zedelyke Verbetering der Gevangenen te houden, willéh wy voldoen aan een tot ons gericht verzoek om in 't kort te wyzen op den arbeid van bedoeld genoot schap. Eigenlyk is de naam niet juist meer, want genoemde instelling houdt zich niet alleen be zig met het werk onder de gevangenen en ont slagen gevangenen, maar ook sinds jaren met het rapporteeren over menschen, die een pro ces-verbaal hebben gekregen voor een of ander delict en voor wie een voorwaardelyke straf wordt overwogen. Tevens houdt het genootschap het toezicht over de voorwaardelyk veroordeel den, de voorwaardelyk invryheidgestelden en over hen_ tegen wie de strafvervolging voor waardelyk is opgeschort. Voorts is dit genootschap strikt neutraal, d.w.z. het verleent, zoo mogeiyk en gewenscht, hulp aan ieder, zonder aanzien van geloof of kerkgenootschap of politieke overtuiging. Hier in Haarlem heeft deze instelling in den loop der jaren zeer veel nuttigen en gezegenden arbeid verricht en niet weinigen zyn er, die als gestranden op de levenszee door haar zyn gered en teruggebracht in veilige haven. De hulpverstrekking bestaat in moreele en stoffelyke hulp. De moreele hulp is uiteraard de voornaamste. Door correctie van verkeerde karakter-eigen schappen en neigingen, een doelmatige opvoe ding en leiding tracht zy de betrokken men schen weer in het goede spoor te brengen en te houden en hen te maken tot bruikbare leden der samenleving. Daarnaast, maar niet hoofdzakelyk, is ook vaak stoffelyke hulpverleening noodig. Het ver leent die, als het er toe in staat is en de re- classeering van den man of de vrouw dat eischt, b.v. in den vorm van een voorschot, of van het tydelyk steunen van het gezin, het aankoopen van gereedschapp of kleeren, enz. Maar en dit wordt te vaak vergeten reclasseering is geen armenzorg. Alle gevallen die daaronder vallen, worden verwezen naar Maatschappelyk Hulpbetoon. Echter nu van Regeeringswege alle subsidies voor hulpverleening zijn stopgezet, verkeert ook het genootschap in moeilyke omstandigheden. Dat wil dus zeggen, dat de reclasseering belem merd wordt. De Haarlemsche afdeeling doet zeer veel en 't is geen wonder, dat zy met spanning uitziet naar de offervaardigheid van het publiek, dat a.s. Zaterdag verzocht wordt de collecte daadwerkehjk te steunen. Niet de geheele op brengst is voor haar, doch een bepaald gedeelte, daar het genootschap een landelyke organisatie la, die in tal van plaatsen afdeelingen en cor- De woningbouwvereeniging „Patrimonium" heeft de huur van haar huizencomplex, liggen de aan den Kloppersingel, na overeenstemming met het Ryk daaromtrent verkregen te hebben, verlaagd. De huurverlaging zal over de huizenblokken verschillend verdeeld worden, omdat sommige blokken die het verst van den Schotersingel liggen, het meest onverhuurd zijn. In de afgeloopen week zijn alhier 12 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diphterie ge constateerd. Meyer, Slatuinenpad 61, A'dam, autoband met velg en stang. Bur. van Politie Smedestraat 9, actentasch met schoolboeken; Rooze, Z.Brouwer straat 3, tandenborstel; V. d. Berg, Aelbertsberg- straat 3, gummibal; Jansen, St. Anthoniesteeg 8a, 2 boekjes; Kloos, Barendsestraat 6d., cein tuur; Ceetz, Rozenhagenstraat 47, schoolétui; Klooster, Brouwersstraat 117, handbeschermer; v. Dam, Oranjestraat 62, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, gele hond; Kennel Kleyst, Houtvaart 206, dobbermann; Van Gooi, Archipel straat 60 of 61, handschoen; Smit, Frans Hals straat 11, medaillon; Postkantoor Tempeliers straat, parapluie; Hofstra, Brederodestraat 12, portemonnaie; Post, Riouwstraat 29, idem; Vink, Rijksstraatweg 192, papegaai; De Kat, Sophia- straat 29, ryw.bel.plaatje; Heeze, Tetterodestraat 112, idem; Andriessen, Bakenessergracht 26a, speelgoed; stemvork; sierspeld; Dry ver, Klever laan 214, sjaal; Van Dil, Archipelstraat 44; kin derschoentje v. d. Linde, Pres. Steijnstraat 44, damestasch; Bornberg, Karolingestraat 9, tasch met schoolboeken; Spek, Zomerkade 63, want. Hedenavond houdt bovengenoemde com missie wederom een ontwikkelingsavond in het gebouw „St. Bavo", toegankelijk voor leden van den R. K. Volksbond. Als spreker zal optreded de Weleerw. heer kapelaan G. J. Morsch, die als onderwerp zal behandelen „Reactie tegen den massa-mensch". link en M. Dekker; J. Boogaard en H. A. M. Zö- bisch; G. A. v. d. Weijden en G. E. Koeleman; J. W. Oerlemans en J. J. J. Blokker; P. F. W. v. Groningen en W. Koops; B. J. Dekker en J. M. L. Steiger; J. Rödiger en M. Rascher; F. C. Mis set en M. C. v. d. Blom; F. J. Cinqualbre en J. A. G. Kamp; W. Driessen en H. M. Tiessing; P. P. J. Klaassen en J. de Roode; H. J. W. v. Am- stel en P. S. E. C. Scheffer; A. Engelsman en E. Overste. Geboren: 10 Maart: d. van P. M. v. Loevezijn Buijs; li Maart: z. van J. A. Walters—Waas dorp; 12 Maart: d. van S. JagtSchenkel; 13 Maart: z. van M. C. GileinRoekens; z. van N. Zuijdamv. Baarsen; z. van J. C. de Groote- Nunnink; z. van J. TwiskHuisman; z. van J. GroeneveldVerkaden Overleden: 12 Maart: H. de Boer—Tuin, 76 j., Teijlerstraat; G. J. Hofman, 32 j„ Indische- straat; 13 Maart: C. J. VosseSchikkinger, 69 j., Barbarossastraat; 14 Maart: N. de Bruin, 61 j., Rustenburgerlaan. Ondertrouwd: 14 Maart: A. Prins en L. C. Swaneveld; H. J. Fhilipsen en J. A. Kensen; J. Dykman en A. Roos; w. F. H. Ströer en E. A. v. Breemen; P. van Dyk en W. C. S. Wallaart; J. Jansen en M. A. W. Riegen; P. Baard en P. Munniksma; E. J- Gottschal en A. Feddema; B. J. Bruijns en A. K. v. Rijn; J. P. Pelser en E. J. Heyemians; G. Diederiks en B. G. M. Mutter; T. J. Muller en A. den Otter; M. v. d. Mee en J. A. H. Vredendaal; G. Rypma en H. C. de Langen. Getrouwd: 14 Maart: H. Gieseling en C. den Heeten; A. v. Batenburg en M. Byster; J. Fry- De 24-jarige wielrydster Van G., die Woens dagavond op den Ryksstraatweg naby Halfweg bewusteloos werd aangetroffen door een chauf feur, die haar meenam naar Haarlem, waar zy ter observatie werd opgenomen in het St. Eli- sabeths-gasthuis, maakt het goed en was he denmorgen weer by' kennis. De menschen, by wie zy inwoonde, hadden een onderhoud met haar in het ziekenhuis. Men vertelde ons, dat zy, zooals zij wel meer deed, per fiets naar Amsterdam was gegaan, om haar verloofde te bezoeken, die haar des avonds een eindje wegbracht. Tot hoever kon zij zich niet meer precies herinneren. V/at er daarna met haar gebeurd is, wist ze ook niet meer. De politie te Halfweg, die het onderzoek in handen heeft, was hiermede Donderdagmorgen nog niet erg gevorderd. De fiets en de loden jas, welke de juffrouw bij zich had, waren dooi de twee personen, die haar bewusteloos in den auto gedragen hadden, op het raadhuis te Half weg gedeponeerd. De politie vermoedt, dat er een botsing heeft plaats gehad, die ontstaan zou zyn, doordat het rywiel waarschijnlijk niet of onvoldoende ver licht was. De dynamo, die aan het rijwiel be vestigd was, gaf, bij onderzoek, heel weinig licht en dit werd pas beter, als zij met kracht tegen het wiel gedrukt werd. Door de politie is een Duitsche dienstbode aangehouden die, na te zijn uitgeleid uit een andere gemeente, te Zandvoort weer een be trekking had aangenomen. Heden is zij op last van den Commissaris van politie weer uitgeleid naar Duitschland, en ter beschikking gesteld van den Grens-commis- saris van de Rykspolitie te Enschede. De Gewestelijke R. K. Middenstands-Federa tie „St. Nicolaas" te Hillegom zal op Dinsdag a.s. een buitengewone demonstratieve vergadering beleggen in de Concertzaal van hotel Flora al daar. Behandeld zullen worden: Ordenings- Sa- neerings- en Beschermingsprogram van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Sprekers zyn de heeren H. E. v. d. Brule uit Rotterdam en J. S. M. Erftemeyer uit Amster dam. Gaarne wekken wy alle R. K. Middenstanders van het Gewest op deze vergaderiitg te bezoeken. Maar óók zullen welkom zijn niet-leden, jonge middenstanders en de dames der leden. De Nederlandsche aardappelcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden by den uit voer van aardappelen naar België, dat dezer da gen de afkondiging kan worden verwacht van de volgende voorschriften: 1. De uitvoer van consumptie- en goedgekeur de pootaardappelen naar België (transito-zen dingen vallen hier buiten) zal ingaande 19 Maart slechts mogelijk zijn op machtiging tot uitvoer door de N. A. C. te verstrekken. 2. Aanvragen voor bedoelde machtiging kunnen dagelijks door erkende exporteurs .vorden inge diend op daarvoor bestemde formulieren. 3. A. Consumptie-aardappelen zullen slechts mogen worden ingevoerd, indien gesorteerd, min stens 60 mM. opwaarts. B. Goedgekeurde pootaardappelen, indien ge sorteerd 28 tot 60 m.M., of tusschenliggende maten. 4. Tot nader order zal het prijsverschil, bedoeld in het monopolie-besluit 1933, als volgt worden bepaald: A. voor consumptie-aardappelen, met uitzon dering van bintjes van den kleigrond op 45 cent per 100 k.g. B. Voor bintjes van den kleigrond op 35 cent per 100 k.g. C. Voor goedgekeurde pootaardappelen op 60 cent per 100 k.g. 5. De groothandelsprijs in België waar be neden de aardappelen niet mogen worden ver kocht, is tot nader order bepaald op 27 frank per 100 k.g. De invoerprocenten, door de Belgische regee ring afgegeven, zullen met ingang van 19 Maart vervallen, terwijl de exporteurs zich voor resti tutie der taxen eventueel tot Brussel zouden moeten wenden. 7. Alle zendingen, die echter voor 10 Maart zyn afgezonden, en waarvoor een Belgisch invoer- consent aanwezig is, zuilent ca uitvoer worden toegelaten tot 25 Maart 1934. 8. Alle inzendingen, die na 18 Maart 1934 wor den afgezonden, moeten in elk geval gedekt zijn door een monopolie-consent van de N. A. C. 9. De door den Nederlandschen algsmeenen keuringsdienst afgegeven verklaring voor zendin gen goedgekeurde pootaardappelen moet voorloo- pig wel worden bygevoegd. 10. Transito-zendingen, dus zendingen, die niet in België blyven, worden als voorheen behan deld. Daarvoor benoodigde gewone vervoerbewy- zen blijven gehandhaafd. Het is beslist noodza- keiyk, dat de exporteurs op de bevrachtingspa pieren goed duidehjk laten uitkomen, dat het een transito-zending betreft, anders zou zeer zeker oponthoud aan de grens kunnen ontstaan. 'n Vriend, die in het gevolg van Mgr. Diepen met de Nederl. Bedevaart naar Rome was, schrijft me zoo juist, dat hij met 'n paar Hol- landsche kennissen uit de H. Stad erover denkt 'n vromen tocht naar Aquino te gaan doen. Hetgeen me levendig in herinnering brengt die éérste „Pellegrinaggio Tomistico", in het Jubel jaar van negen jaar geleden, waarvan destyds de Dominicanen het initiatief namen. Misschien interesseert zoo'n bedevaart óók nog andere, Nederlandsche vrienden van St. Thomas? Op dien laten April-dag was de zon nog niet lang over Rome's Zeven Heuvelen opgegaan, 'n Italiaansch zonnetje, in 'n smetteloos teer- azuren morgenhemel, of onze pelgrimstrein derde klasse, houten banken, stoomde, al puffend! klimmende, met fiksche vaart door het als met matgoud bestoven Campagna-land- schap. Al maar dicht langs de met groenende wynstokken beplante berghellingen scheerde hij met zijn langen staart van oude rytuigen, welke propvol gepakt zaten met rumoerig buitenland- sche jonge menschen. Hoeveel wagons 't er wel waren, weet ik niet; méér dan iets anders hadden me voorloopig de medereizigers geïnte resseerd. Deze nieuwsoortige Bedevaart ging uit van het „Collegio Angelico", ter herinnering van het VHe eeuwfeest van St. Thomas' ge boorte. Een professorale grappenmaker in onze coupé had al gesproken van ,,'n écht clericalen trein". En dat was-ie! 'n Echte Pinkstermenigte óók, deze bonte mengelmoes van honderden di verse habijten, soutanes met de kleurige sjerpen en afgezette alumni-strooken der Romeinsche college-kleuren. Ja, hier waren ze nu, kerkeiyke jeugdgroepen uit onze eeuw, om zóó maar in de fresco's van 'n modernen schilder te rr.ar- cheeren, voor een of andere Trionfo dan uit onze XXe eeuw! Hier géén allegorische of symbolische uitbeelding meer, onder 'n grouw- moderne smokerige stationskap van het Ter mini van Rome, hier louter realisme, maar gezond realisme! O, deze bonte menigte jonge tijdgenooten zullen toch zeker 'n even grandioze „Trionfo van St. Thomas" saamstellen, als de meest beroemde Trionfo van Francesco Traini, van Pisa, sedert de middeleeuwen geacht is ge weest. Hier, in dit fascistisch Rome tydens het Anno Santo onder Pius XI, waar Mussolini is, de Duce, hier hadden zich circa vijfhonderd stu denten en professoren, allen Thomisten, al vóór dag en dauw opgemaakt ter beevaart naar het aloude Aquinum, waar de Doctor Angelicus zeven eeuwen geleden geboren werd. De wit-zwarte contrast-kleuren der zwierige habijten van St. Thomas' Ordebroeders waren van zelfsprekend overal tusschen de reizigers te zien. Maar daarby dan toch óók de deftige effen zwarte soutanes der Pauselyke Gregoria- na; en de soutane der Franschen uit het „Seminario Pontificio Francese", dat te Rome met „Santa Chiara (Ste Clara) wordt aange duid; en de opvallende Amerikaansche pries- terkleedy der Paulist-Fathers uit New-York, die te Rome naast de Amerikaansche ambassade by het Quirinaal de mooie, „fashionable" Re- naissance-kerk van Santa Suzanna bedienen, in het gastenhuis waarvan allerlei Amerikanen, óók niet-Katholieken, zich te Rome rendez-vous geven; met verder de diverse, soms wonder lijke kleuren-combinaties van het Coll. Beda, van de SchoÉsche, Poolsche, Iersche, Canadee- sche, Belgische Colleges, benevens het Germa- no-Ungarico. Dóór ziet u opgewekte clubjes jongelui in het toch wèl aristocratisch habyt der kanunniken van Premonstreit, ernaast de zwart-glanzende pij van Benedictynen van Saint Anselmo op den Aventyn en der Franciscaan-conventueelen; overal vindt men natuuriyk de bruine kleur van den „poverello" der Minderbroeders en onge schoeide Capucynen, waarby de bedrijvige Car- melieten vreemd afsteken met hun grooten crêmekleurigen puntmantel van Simon Stock. Tusschen él die habyten, kovels, pyen en sou tanes door valt de Trinitariër op, zooals de stu denten der paters Kruisheeren, met die der paters van het H. Sacrament en der Passionis- ten, die allen hun emblemen van regulieren op de borst dragen, in dubbele kleuren soms, als by 'n militaire uniform. Men vertelt my dat er naast die devote Redemptoristen (met hun hooge collaars) nog Sulpiciane» meegaan, ver der gebaarde Lazaristen, alsmede Dienaren van Maria en Maristen. paters Resurrectionisten en Missionarissen-Oblaten van MariaMoge de dorre opsomming van zóóvele cohorten uit de Ecclesia Militans den lezer nu niet vervelen, maar.... dat, integendeel, ze hem de kleuren beelden voor den geest roepen, die ik zelf op dien vroegen lentemorgen in Rome's station kaleidoscopisch te zien kreeg. •n Grappenmaker moest natuuriyk de Ro meinsche legende weer opaisschen, van den H. Ignatius ditmaal, die in zyn generaalstyd 'n college-kleur voor de jongelui zijner Sociëteit had te kiezen en voor zoo'n laatkomer onder de groote ordestichters was zoo'n keuze moei lijk! Toen had deze eerste Jezuïeten-overste de suggestie van „vuurroode" studententogen niettemin goedkeurend ontvangen: want dan kon hy z'n jonge volkje in de drukke straten van het toenmalige Rome tenminste beter in 't oog houden, al vanuit de verte, weet u| En fin: „Si non vero. Och, wanneer je zoo in de vroegte en met zonneschyn uit Rome naar het Zuiden vertrekt, wat is dat Rome toch mooi! Vanuit den trein op den weg Rome-Napels krygt men al dadelyk buiten het station 'n éénig en verrukkelijk ge zicht op Italië's millioenen hoofdstad. Hoe gloeide dien morgen niet dat Romeinsch stads beeld met de heuvelachtige luchtlijn van zóóvele campanula's tusschen de ontelbare huizen en dat maar luttel groen! Kijk, daar is het Late- raan „Omnium Ecdesiarum Mater et Caput"; ginds ziet men al de historische acquotti dei Julia en Felice in het landschap geplant; maar hier ryst nu boven alles uit de koepel van Santa Maria Maggiore. „Salve, sancte Parens!" roept 'n jonge Vlaming achter ons. Dan, nadat de trein 'n breeden draai al puffend gemaakt heeft, daar gloeit en straalt en domineert Bramante's koepel van den St. Pieter over alles. Wy krijgen dan de bonkige Aureliaansche stadsmuren, Ro me's poorten met hun eeuwige herinneringen, de Via Appia't Panorama der onvruchtbare en dorre Campagna kan alléén maar mooi zijn in de prille, zonnige morgenuren, dunkt me; hoewel de vele leeiyke, althans nog onwennig moderne of zakelijk-nieuwe bouwsels rond de Zuidelyke uitloopers van Rome het beeld der Campagna, of tenminste het uitzicht daarop vanuit den trein, hoe langer hoe banaler maak ten, reeds toen, in 1925. Doch die teere licht- en gloed-effecten van de koesterende morgenzon wierp 'n soort kleurige betoovering zelfs over die vale banaliteit van Rome's uitbreidingsplan; en de stoffige pastel kleuren der Campagna werden er nu door ge nuanceerd, zoodat de blauwig-paarse silhou etten der Sabynsche gebergten in 't verschiet 'n natuurlijken, passenden horizon vormden. Nu laten we links Frascati liggen, van verre dan, wanneer onze trein zich schuifelend kron kelt om het Albano-gebergte heen. Aan onze oogen trekt Marino voorby, en Rocco dl Papa, verder Castel Gandolfo met de pauselijke villa en ook het antieke en nog zoo schilderachtige Vellatri. Al maar puffende klimt de trein hoo- ger, „ultra montanos", weg van Rome! Vroolijk gezang van jongelui klinkt door den trein. En we reiken elkaar onze veldglazen, om van de schoonheid van dat rusteloos ver anderend berglandschap toch zooveel mogeiyk te genieten. Welk 'n artistiek genot, wat 'n lust voor de oogen! En hoe komen de studenten der Roomsche geschiedenis van alle kanten los! Beneden langs de spoorbaan bewonderen we herhaalde- lyk grillige en frissche, groen-omgroeide beek- St. Thomas van Acquine jes, met soms een enkel watervalletje. Het kabbelend water dartelt door 'n zonnig dal, te midden van 'n tafereel van warm-belichte en dof-bestoven pasteltinten, bronsachtig bruin, welk tafereel overal nu doorschoten is met gele en paarse voorjaars-brem. En die Ver- gilliaansche dalen, soms héél lang, versieren dan weer den voet dier kale, massieve, maar majesteitelijke rotsmassa's; kleine bergen zijn 't, waartegenaan nog verweerde kasteelen met bouwvallige torens uit den romantischen tijd der Apenijnsche roofridders en condottieri, uit den tijd der Ghibellijnen en Welfen, door Spaansche en Fransche veroveraars geëerbie digd, tot in de dagen van Garibaldi en zyn Roodhemden. Hier en daar staat op 'n vooruit geschoven rotspiek nog een Marteltoren, of 'n oud klooster. En teger de bergen aan hangen hier zelfs beele, hoewel vale en als uitgedroogde nog altijd middeleeuwsche stadjes, danig ver weerd en bouwvallig, eigenlijk 'n onregel matige, aaneengeklonterde oud-Italiaansche huizen-massa,afbrokkelend, tanig en vergoord tegen elkaar hangend, haast zonder vensters onder de platte daken; en al die huizen ge legerd rond 'n kloosterachtig slot of een mid deleeuwsche domkerk. De tand des tyds knaagt en knaagt, maar de substantie dier oude Ita- liaansche dorpen blijkt héél taai, de bouwsels hecht en hard; zooals trouwens het gemeen schapsgevoel er innig gewestelyk is en als alles Italiaansch, schier eeuwig. Waar, vraag ik u, waar vindt men zóóvele menschen-kolonies duizenden jaren één zekere maatschappelijke persoonlijkheid bewaren en die van geslacht tot geslacht overleveren, waar, tenzij in dit eerbiedwaardig oude Latium? O, die Apenynsche landschappen en verge zichten langs de spoorbaan Rome-Napels! Soms stapelen zich hooge rotsgevaarten teles- copisch opeen, met grillige pieken van wat kalksteen ïykt torenend boven de golving der bergketens uit, nu en dan met witte sneeuw toppen; daar tusschendoor telkens afwisselend, openen zich verre horizonten en verrassend- belichte doorkyken. Soms staan grauwe berg ruggen al van verre gekenmerkt door statige ryen sierlijke Alpenynsche pynboomen, met halfronde kruinen, plat van onder, als gigan tische parapluies, wier diepgroene pluimscher- men als net ware tegen het felle zonlicht in gehouden worden. Vry plotseling buigt zich soms de kartelige luchtlyn der bergtoppen met héél dat als 'n concaaf diorama waargenomen landschap gracieus terug, om weer ènclere wa terpartijen en groenende dal-perspectieven, bloeiende boomgaarden en olijfhoven te zien te geven. En niets overtreft dan op dat gebied het tooverachtige Sacco-dal! Kijk, daar ginds, op die steile rotshelling, daar koestert zich nu in het zonnetje dezer morgenuren Anagni, de Stad van Bonifacius VIII, Paus van het eerste Jubeljaar énvan den onsterfelyken dichter der Divina Com- moedia! Daarheen was Sciarra Colonna, op last van zijn Franschen meester, Philippe-le-Bei, den tachtigjarigen Opperpriester een verrader- lyken kaakslag gaan toebrengen hetgeen door Godefroid Kurth „het keerpunt der Europeesche geschiedenis" genoemd werd. Hééi zeker was „Anagni" één der meest beslissende incidenten uit de lange lydens-historie van het Pausschap. Wét al interessante plaatsnamen ziet men hier in 't voorbygaan. De spoorweg immers loopt langs de antieke Via Labianca (ofwel: Via Lati- na), tegen de Apenynen aan; en langs die oude heirbanen zijn toch zóóvele Romeinsche legioe nen met hun wapenen uitgetogen —zyn de Prins der Apostelen en Sint Paulus wellicht, later ze ker 'n groote keurbende van geloofspredikers ko men wandelen met de Blyde Boodscnap. Langs die aloude rijkswegen staat de geschiedenis van het Romeinsch Imperium nog monumentaal op- geteekend tuschen de véél talrijker en roem rijker mylpalen der Europeesche beschaving, van minstens vijftien eeuwen Christendom. Machtige Fausen hebben daar, méér nog vrome kerkvor sten, ook despotische leenmannen en ridderlijke kloosterabten, behalve dan 'n wonderlyk rijke volgorde van ontelbare heiligen Gods, het Gods- ryk van den Gekruisten Christus gepredikt en met hun bloed gesticht en tot op heden be schermd Ah, daar ligt Palestrina, nu 'n armzalig nest! Is daar nu Giovanni Pierluigi, die Princeps Mu- sicorum, vierhonderd jaar geleden geboren? In onze Nederlanden en in Frankrijk is hy voor vele componisten van polyphonie de meester en bezieler geweest! Neen, nu zullen we ons voor heden niet de heerlykheden der „Papae Mar- •elli" te binnen roepen, maar wèl. straks, die gcede-weeksche sublieme vervoering van het „Crux Fidelis" en de Improperia! Met Palestri- na's revolutie in de kerkmuziek, tegelijk met de beeldhouwkunst van een Michelangelo de bouw kunst van een Bramante en een Pallandio, de di verse schilderscholen rond da Vinei en Rafaelo, de geneeskundige studie der Florentynsche school onder de Medici, met de experimenteele wetenschap in tal van Iberische steden, waar sedert Dante de welluidende landstaal zoo heer lijk gegroeid was, daar komt me dat alles voor als 'n synchronisatie der Italiaansche Renais sance in die wonderlyke Cinquecento, waaruit het humanisme, de dubbele beweging van Luther en Calvijn en het individualisme voortkomt! Maar onze trein stopt te Aquino F. J.WAHLEN Voortgezet werd heden de behandeling der begrooting van het dep. van Economische Za ken voor 1934. De heer TER HAAR (C.-H.) bespreekt den ongunstigen toestand van onze scheepvaart. Spr. waarschuwt tegen te ver gaande contin- genteering. Met den bietensteun is men al te ver gegaan. Spr. bepleit steun der Indische suiker. Spr. komt op tegen den boycot van Duitsche waren. Er is niet genoeg samenwerking tusschen de commissies inzake evenredige vrachtverdeeling voor de binnenvaart. De handel moet be schermd worden tegen hooge vrachten. De heer BLOMJOUS (R. k.) betoogt, dat Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur Cur sus St. Marcus, 8 uur Smedenpatroons 8 u. Rechtskundig Bureau 78 uur Bestuui Metaalbewerkers, 8 uur Arbeidersontwikke ling, 8 uur Bestuur „Herwonnen Levens kracht", 8 uur Retraiteclub Spoorwegperso neel, 8 uur Politiebond, 5 uur. Stadsschouwburg Volksvoorstelling N. V. Amsterd. Tooneelvereeniging „Het Chinee- sche Landhuis", 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann K.J. M.V. „St. Augustinus" lezing Mr. de Kort, half 9 R. K. Esperantistenvereeniging Abbé Ri- charson kwart over 8. Palace „Een nacht in Cairo". Op het too neel „Raymond fils', 7 en 9.15 uur. Luxor „De Onzichtbare Man', 8.15 uur. BLOEMENDAAL Raadhuis „De Nagtegaal" Overveen Gem.- raad, 2 uur. Gebrouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur. Postpersoneel, 8 uur. Alber- dingk Thym, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal Balletavond voor werk- loozen, 8 uur. Schouwburg, Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Lezing mevr. Ellen Russe, kwart over 8. Hotel „Central" Handelsreizigersvereeni- ging „St. Christoffel", half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat L Haarlem Tel 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, 2—4. 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem Tel 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazyn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschryven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis, Heemstede: zich te vervoe gen by mevrouw Pronk, Kerklaan 50. ons land dor den grooteren import boven den export bezig is sterk te verarmen. Onze han delspositie met name jegens Duitschland eischt dringend verbetering. Spreker betoogt, dat de propaganda voor het gebruik van Nederlandsch fabrikaat weinig re sultaat heeft gehad. Niet het publiek beslist, doch de handel, die inkoopt en dikwijls niet anders kan. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (C.-H.) pryst den minister om zijn maatregelen voor den landbouw. Spreker betreurt, dat er nog geen directeur-generaal van den landbouw is aangesteld. De heer SMEENGE (V. B.) wijst op het nut van boschbouw voor werkverschaffing. Spreker vraagt medewerking ook van dezen Minister t enbehoeve van het veenbedryf. Spreker dringt op spoed aan. Door de vrachtvaartregeling is veel kwaad uitgeroeid. Omtrent de Dinsdag in de duinen onder de gemeente Bloemendaal plaats gehad hebbende aanranding vernemen wy nog, dat de aange- randene geen geld bij zich had. Zy heeft een goed signalement van den da der kunnen opgeven. Vast is komen te staan, dat de man zich niet meer in de duinen be vindt. De politie heeft een portret van den dader, die zeer ongunstig bekend staat en woonachtig is te Ijmuiden, in haar bezit, zyn arrestatie is dus binnenkort te wachten. BATAVIA, 15 Maart (Aneta) Het heden verschenen verslag van de Algemeene Reken kamer over 1933 gewaagt van veel grootere medewerking, die de Rekenkamer van de De partementen van Algemeen Bestuur ondervond. Het verslag signaleert de omslachtigheid der werkwijze van enkele .landsdiensten, en resu meert 853 onregelmatigheden, waarby 606 ge vallen van fraude, en 247 gevallen van andere soort. Hiermede was een totaal-bedrag van f 1025.026 gemoeid. Het meerendeel der fraudes en andere onregelmatigheden is gepleegd bij de Departementen van Financiën enB.O.W. In 122 gevallen werd aan niet-comp.tabele ambte naren een vergoeding opgelegd tot een totaal bedrag van f 115.981. VATICAANSCHE STAD, 15 Maart. Dr. Doll- fuss woonde particulier een H. Mis by in Sint Pieter, door Z. Em. Kardinaal Bisleti gecele breerd voor de Malthezer ridders. Uit handen van den kardinaal ontving Dollfuss de H. Com munie. (United Press) Geseind van de Bilt hedenmorgen te 11.40 aan alle posten wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen. DJOCJA, 15 Maart. (Aneta) Groote over stroomingen vinden in het Djocjasche plaats. Er zijn vele verkeersstremmingen. Heden kwam in kort geding voor den pre sident van de Rotterdamsche Rechtbank de kwestie Bruna tegen Tuschinski over betaling van auteursrechten op de muziek voor geluids films. De uitspraak is bepaald op morgen half één. 15 Mrt. 14 Mrt. 15 Mrt. 14 Mrt. Londen 7.5'/% 7.577, Kopenh 33.87Vj 33.90 Berlijn 58.96 58.95 stockh 39.10 39.12^ Parijs 9.771/2 9.77L(oslo ....38.10 38.12^ Brussel .34.641/2 34.64 N.-York 1.486/8 1.- Zwitserl. 47.9672 47.97 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2