I IN EN OM HAARLEM) avv/tii. 't Zwembad aan de Houtvaart Het Heilig Jaar j MARIA-STICHTING REGENJASSEN V00RJAARSJA5SEN GR.HOUTSTR hoek GR.MARKT HAARLEM °k£S*«*TRi DONDERDAG 15 MAART 1934 Uit den Gemeenteraad LENTE OP KOMST Firma D. S. LEEFLANG Kinderen op den rijweg Vijftig jaar geleden geopend Oproep aan Haarlems Katholieken Rheumatiek Golflinks nabij de hoofdstad DE NIEUWE KERK TE ZUIDERMEER De eerste steenlegging RUSTVERSTOORDER Melkfiets in duel met auto hebben een individueel karakter VAN ONZE RECHTBANK Voetganger doodgereden Filiaalhouder verduistert geld AANRANDING IN DE DUINEN Op zoek naar den dader DE VAN 'T HOFFSTRAAT «Br Jongetje levensgevaarlijk gewond Schouwburg Jansweg De vernieuwde zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem Andere baden GELDSWAARDEN VER DUISTERD Hulpbesteller aangehouden De eeuw der verlichting DE KNOEIENDE KNECHT Tot 4 maanden veroordeeld GYMNASTIEK Uitvoering T. V. Santpoort rt'^> onovertroffen tegen Met den aanleg reeds begonnen BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le klasse klein biljart cadre Overzicht kampioenscompetities IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK ÊüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiL- üiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirc De Regeering verlangt van de gemeentebe sturen, dat ook in de reglementen voor ge meentelijke ambtenaren, werklieden en politie personeel de bekende door haar uitgevaardigde bepalingen worden opgenomen betreffende ont slag bij revolutionnaire gezindheid, het lidmaat schap van verboden vereenigingen, het ontslag aan huwende ambtenaressen, het dragen van verboden insignes, het hijschen van landere dan nationale vlaggen van ambts- en dienst woningen enz. Wanneer de gemeentebesturen daartoe niet bereid mochten zijn zal de Regeering deze voorschriften dwingend invoeren, zoodat er voor een gemeenteraad weinig keus overblijft wan-i heer hij, zooals gisteren in den Haarlemschen Raad het geval was, de desbetreffende voor stellen door B. en W. ter behandeling krijgt Voorgelegd. Toch heeft de Haarlemsche Raad kans ge zien over deze voorstellen drie uren vol te pra ten en wij moeten zeggen, dat wij zelden on vruchtbaarder gekeuvel hebben gehoord, zelden hoodeloozer tijdverspilling hebben bijgewoond. Immers een discussie over de wenschelijkheid Van de regeeringsvoorschriften, zooals die hier werd gevoerd, behoort niet in den gemeente raad, maar in de Staten Generaal thuis en de Haarlemsche raadsleden behoeven niet bang te zijn, dat de Kamerleden ten dezen hun taak Verzuimen. De voorzitter wees daar nadrukke lijk op bij den aanvang der besprekingen, maar het baatte niet. Er waren fracties, die klaarblij kelijk a tout prix wenschten „te getuigen". De heer Reinalda begon daarmede en pro testeerde namens de S. D. A. P. tegen de han delwijze van de Regeering. Hii vond het een paskwil, dat de Regeering aan den Raad over laat de door haar noodig geachte bepalingen in de reglementen op te nemen, maar tegelijker tijd dreigt dat zij ze anders zal opleggen. Dat is een schijnbeweging, zeide hij. Wij kunnen ons zoo voorstellen, dat hij eenzelfde protest zou hebben laten hooren als de Regeering de eer niet aan de gemeentebesturen zelf had ge laten, maar direct zelf had ingegrepen. Wat hij deed, was dan ook praten voor de tribune en veel sympathieker was de verklaring van zijn partijgenoot wethouder Gerritsz, die het vol komen begrijpelijk achtte, dat een Regeering, die zich respecteert, niet kan toelaten, dat de Staatsinstellingen, die zij te verdedigen heeft, door andersgezinde ambtenaren worden onder mijnd. De heer Van Dam gaf den Raad in overweging, de voorstellen van B. en W. aan te nemen uit zelfrespect, omdat zij anders door de Regeering worden opgelegd. De heer Reinalda vond de omschrijving, dat aan den ambtenaar eervol ontslag kan worden verleend „op grond van revolutionnaire gezind heid" erg vaag. Men kan immers revolutionnair gezind zijn, zonder er aan te denken onwettige middelen aan te wenden in den politieken strijd. Een willekeurig college van B. en W. zou zoo iemand op grond van de nu voorgestelde be paling kunnen ontslaan. Daaruit blijkt wel, zeide hij, hoe gevaarlijk de door B. en W. ge bruikte omschrijving is. In andere landen heerscht daaromtrent een andere opvatting, zeide hij en herinnerde er aan hoe in Engeland b.v. gesproken wordt over „Zijner Majesteits loyale oppositie", zelfs waar het een scherpe beweging betreft als die welke in Ierland op afscheiding van Engeland gericht is. De heer Boes en mevrouw ScheltemaConradi schenen het met den heer Reinalda eens te zijn, dat de omschrijving „revolutionnaire gezindheid" te vaag is en stelden een amendement voor, waarbij het artikel zou worden gelezen als Volgt: „Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend op grond van „uit woorden of daden blijkende" revolutionnaire gezindheid". De heer Bijvoet vond intusschen deze toevoeging óf overbodig óf zelfs gevaarlijk. Overbodig, als men aanneemt, dat het zeker niet mogelijk is en de bedoeling kan zijn, iemand om zijn revo lutionnaire gezindheid te ontslaan als die niet naar buiten blijkt: gevaarlijk, omdat iemand, die zégt communist te zijn, maar niet aange sloten is bij een partij, op grond van deze toe voeging niet zou kunnen worden ontslagen. Het amendement-Boes-Scheltema werd ver- Worpen. De heer Gerritsz wenschte bij „revolu tionnaire gezindheid" alleen te denken aan „re volutie door gewelddadige middelen" en de heer Kuiper herinnerde er de S. D. A. P. aan, dat zij door communisten en andere opposanten uit haar partij te weren niet anders doet dan de Regeering met deze bepalingen wil bereiken. Hij zeide het volkomen logisch te vinden, dat de Regeering geen ambtenaren duldt, die haar instellingen ondermijnen. Dat is een kwestie Van zelfbehoud en men mag, volgens hem, de Regeering dankbaar zijn, dat zij de democra tische instellingen van ons land op deze krach tige manier verdedigt. Met al dat gepraat naderden de wijzers van de klok half zes. De heer Oversteegen had nog kans gezien, zich de boosheid van den burge meester op den hals te halen, door herhaalde lijk en hardnekkig buiten de orde der verga dering af te dwalen naar Sovjet-Rusland. Op voorstel van den voorzitter werd hem het woord ontnomen. De voorgestelde wijzigingen werden ten slotte alle aangenomen. Terecht slaakte een der sprekers de verzuchting, dat de drie uren dis cussie niets hadden opgeleverd dan tijdverlies. Ook in Haarlem zal nu voortaan de vrouwe lijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wor den ontslagen, als zij geen kostwinnares is en natuurlijk ook de vrouwelijke ambtenaar, die in concubinaat gaat leven. De heer Reinalda deed een poging om de genoemde bepalingen niet van toepassing te doen zijn op de leeraren en onderwijskrachten. Hij hield daarbij een sentimenteel speechje, waarbij hij o.m. het adres, dat de betrokkenen aan den Raad hadden gezonden „hoogst waardig" noemde. Waardig? vroeg de wethouder van onderwijs. Waardig? Ik vind het hoogst belachelijk. Waarom denken de onderwijzers, dat zij an ders zijn dan de andere ambtenaren? Deze on verwacht felle uitval van den wethouder werkte zoo ontnuchterend, dat de heer Reinalda ver gat, er op te antwoorden. De Raad verleende aan den heer J. D. Rut gers van der Loeff op de meest eervolle wijze en met een warm applaus als dankbetuiging ontslag als directeur van de stadsbibliotheek en openbare leeszaal. In de Nieuwe Haarlem sche Courant is eenigen tijd geleden de aan dacht gevestigd op de verdiensten van dezen stipten en voorkomenden ambtenaar. Woensdag was het een dag van vreugde in West-Frieslands jongste parochie in de Zuider- meer wegens het feit, dat de eerste steen werd gelegd van de in aanbouw zijnde parochiekerk, toegewijd aan O. L. Vrouw van Lourdes. In de overvolle hulpkerk droeg de Hoogeerw. Heer Deken C. M. Jonckbloedt, de H. Mis op, daarbij geassisteerd door Pater Aurelius van Nibbix- woud en Kapelaan N. Buurman van Spierdijk. Onder de belangstellenden werden opgemerkt Pastoor W. M. Nix van Spierdijk, Pater N. v. Gent O.P. van de Goorn, Father J. v. Heeningen, directeur van het Bonifacius Missiehuis te Hoorn en voorts de leden van Kerk- en Armbe stuur, Burgemeester A. Commandeur te Span broek, Notaris Hilbrand te Obdam, dr. Wese- mael van Wognum, architect Molenaar, Den Haag en de heeren Apeldoorn, aannemers, te Egmond. Na het Evangelie hield de pastoor der parochie, de Z. E. Heer C. L. v. Nouweland, een korte toespraak, waarin hij dank betuigde voor de groote opkomst. De daad van dezen dag is er een van groot gewicht voor de toekomst. Ze is er verder een van geluk voor de parochie. Na lezing der oorkonde deed spr. een beroep op Dat kan tevens inhouden 't feit, dat Uw oude lamp dringend vernieuwing behoeft. Indien dit 't geval is, belt U ons dan even? Het afhalen en plaatsen is kosteloos. Uit een Zijden-collectie van meer dan 90 dessins en kleuren, waaronder onze „Seiden Wiener Schule", Chintz en Batikwerk, zult U zéér zeker keus kunnen doen. Wij verzoeken U echter be leefd reeds thans Uw opdrachten te doen, met t oog op de bekende schoonmaakdrukte. Bovendien krijgt U deze maand een fraai Lampje ter gelegen heid van ons 15-jarig bestaan. De toonaangevende zaak op Iampengebied LANGE VEERSTRAAT 33-25 HAARLEM Verkeersongelukken in een doodloopende straat zullen wel hoogst zeldzaam zijn. Toch is het in Santpoort geschied. Bij de nieuwe kerk is er zoo'n straat een fonkelnieuwe die nog dood loopt in het zand van den Hoogen Berg. In die straat stond een melkfiets en vóór die fiets een auto, hoogbeladen met hout. Vreedzaam en rustig stond zij daar, totdat de auto rijden ging niet gewoon, maar achteruit. Plots een schreeuw, een klap, gerinkel; de auto schokt stil, de melkboer schiet toe, geschrokken mevrouwtjes snellen naar buiten. Onder de auto ligt de ruïne der verwrongen fiets en vele scherven; op straat een groote plas melk. Eén mevrouwtje neemt het op voor den melk' boer. „Dat rijdt ook maar raak" klinkt het ver bolgen. Ook de chauffeur wordt verbolgen: „Schrob liever je straatje mensch. Wat kan ik eraan doen?" „Nu maak ik er zeker werk van: ik heb alles gezien." Er is werk van gemaakt, en een agent met een gewichtig boekje herstelde den vrede in de ééns zoo vreedzame straat. velen, om ook een „steentje" te metselen. Deken Jonckbloedt wees er daarna op, dat de kerk een huis is van de menschen voor God, maar ook van God voor de menschen. De offerzin, een erfstuk der voorvaderen, door allen hier betoond, is wel een gelukwensch waard, inzonderheid voor den pastoor en zijn kerkbe stuur. In de geschiedenis van de Zuidermeer wordt verhaald, hoe ook in 1600 en in 1800 de katholieken bewijzen van groot geloof hebben gegeven, ook in de dagen van vervolging. De bewoners van de Zuidermeer hebben ook thans weer dien geloofsijver getoond bij de stichting der nieuwe kerk. Tenslotte ontwikkelde spr. de gedachte, dat de kerk vooral een Huis van God is voor de menschen. Na het H. Misoffer ver richtte Deken Jonckbloedt de plechtigheid der eerste steenlegging, met assistentie als bij de H. Mis. Behalve de reeds genoemde autoriteiten waren hierbij ook tegenwoordig Pastoor Tamann van Heer Hugowaard, Pastoor Janssen Schmidt van de Weere, Kapelaan Herzberger uit Heiloo. Ook de meeste parochianen woonden de plech tigheid bij en velen hunner maakten van de gelegenheid, een steentje te leggen, gebruik. Op Donderdag 1 Maart stond voor de Haar lemsche rechtbank terecht de 41-jarige W., om dat hij op 17 October van het vorige jaar te Lisse een voetganger had aangereden, die aan de gevolgen hiervan is overleden. De Officier van Justitie eischte ƒ500 boete of 20 dagen hechtenis. Hedenmorgen werd hij door de rechtbank vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Een filiaalhouder uit Beverwijk had ten na- deele van zijn firma verschillende verduisterin gen gepleegd tot een gezamenlijk bedrag van 1696. Bij de behandeling op 1 Maart eischte de Of ficier van Justitie 8 maanden gevangenisstraf. Heden werd hij door de rechtbank veroordeeld tot 4 maanden. Zooals wü reeds meldden is in de duinen tus- schen Bloemendaal en iJmuiden Donderdag middag een vrouw aangerand, aan wie een on bekende man eerst om geld vroeg. Het politie-onderzoek is den geheele middag en ook Woensdag voortgezet, doch tot nu toe zonder resultaat. Rijks- zoowel als gemeente politie uit de omgeving hebben een klopjacht door de duinen gehouden, waarbij zij zich van de hulp van politiehonden bedienden, in tegen woordigheid van den Haarlemschen Officier van Justitie, mr. Andringa, den rechter-commis- saris mr. Top, den burgemeester van Bloemen daal, jhr. C. J. A. den Tex, den commissaris van politie te Bloemendaal, den heer Hiemstra. De Haarlemsche recherche, de rijksveldwacht en eenige jachtopzieners uit de omgeving wa ren met politiehonden aanwezig. Urenlang hebben de politiemannen het enor me duingebied doorkruist. In den namiddag had men echter nog geen spoor van den man gevonden. Ook heden heeft men van den dader nog geen spoor ontdekt. De bewoners van de Van 't Hoffstraat in HaarlemZuid moeten een geweldigen om weg maken om b.v. bij de Kathedrale Kerk te komen. Zij vroegen verschillende malen verbetering van dezen toestand, maar er gebeurde niets. Thans zal een verbindingsweg, een voet- en rijwielpad naar de Westergracht worden aangelegd. Het pad zal ongeveer 3 Meter breed worden. Het houten hek, waarachter de bewoners van de Van 't Hoffstraat het zoo dichtbije maar toch verre land van belofte nu nog zien. Woensdagmiddag te vijf uur speelde het 2- jarig zoontje van de familie Van Hetem voor de ouderlijke woning aan de Goetzeestraat 30 te Haarlem. Plotseling stapte het knaapje van het trottoir af, juist toen een vrachtauto pas seerde. Het kind liep tegen den zijkant van den auto aan en werd op straat gesmakt. Oogen- schijnlijk had het slechts eenige schaafwonden aan gelaat en knieën. De Ongevallendienst en een dokter verleenden de eerste hulp. Des avonds omstreeks acht uur verergerde de toestand van het jongetje en achtte men over brenging van den kleine naar het Ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" noodzakelijk. Daar bleek, dat een hevige bloeduitstorting in de hersenen had plaats gehad, waardoor het kind gedeeltelijk verlamd werd. De toestand was hedenmorgen nog levens gevaarlijk. Den chauffeur treft geen schuld. Zondag 18 Maart zal het Ensemble de Boer van Rijk een voorstelling geven van „De Meid", spel in 3 bedrijven van Herman Heyermans. Mevr. Esther de Boer van Rijk zal dien avond voor de 1000ste maal in dit stuk de hoofdrol vervullen. Aan de huidige generatie werd meestal (door zichzelf) de lof toegezwaaid, dat zij haar licha melijke verzorging zoo buitengewoon bevorderd heeft. En men wijst daarbij op de vele bad- en zweminrichtingen, die ook in Haarlem bestaan. Binnenkort zal dit aantal zelfs weer met een vermeerderd worden door de opening van het Sportfondsenbad. Vijftig jaar geleden en zelfs daarvoor waren badinrichtingen óók in trek. Naar verhouding van.de toenmalige bevolking werden er heel wat baden genomen. Op 12 Juni 1884 werd de zwem- en badinrich ting aan de Houtvaart (welke thans door de gemeente verpacht wordt) geopend. Weliswaar niet de tegenwoordige, maar wel een van voor dien tijd tamelijke grootte. De Haarlemsche geschiedschrijver Allan ver telt het volgende: De dringende behoefte aan een inrichting te dezer stede, waar men onder behoorlijk toe zicht van deskundigen zou kunnen zwemmen en baden, bracht de heeren J. H. Slangen en F. Allan (de geschiedschrijver! Red.) leera ren aan de Rijkskweekschool alhier tot het be sluit maatregelen te beramen om een zwem en badinrichting op te richten. De aanleiding tot dit besluit was gelegen in de omstandigheid, dat de heer Goedhart te Dordrecht, die aldaar reeds eenige jaren een drijvende zwem- en bad inrichting had bezeten, een nieuwe, doch vaste inrichting had opgericht, die hij aan de beide Haarlemsche heeren wilde verkoopen. De „Haar lemsche heeren" kochten dit bad ook inderdaad „eenig en alleen gedreven door de overtuiging, dat zij de stad hunner inwoning een dienst zou den bewijzen, zonder daarbij op eenig finan cieel belang hunnerzijds te rekenen", zegt F- Allan (een van de „Haarlemsche heeren"). Zij stuurden op 30 September 1873 een adres aan den gemeenteraad van Haarlem, waarin zij me dedeelden, dat voor verscheidene jaren een in richting alhier heeft bestaan en dat er, sedert deze (in 1861) door storm werd vernield, van verschillende zijden pogingen zijn aangewend om haar te vervangen, zonder succes. Gesteund door vele vooraanstaande Haarlemmers, verzoch ten zij daarom vergunning tot het oprichten E F I er voldoening aan den wensch van onzen H. Vader tot E plechtige viering van de slui- H ting van het H. Jaar, zal in de E Kathedrale Kerk St. Bavo een Triduum worden gehouden, waartoe E E alle katholieken van Haarlem op E de meest dringende wijze worden E uitgenoodigd. Op Donderdag 22 Maart wordt H het Triduum geopend met een Lof p H om kwart over acht uur, met pre- ee dicatie van Dr. F. J. Feron. Vrijdag 23 Maart, eveneens om E kwart over acht uur, Lof met pre- E dicatie door Pater E. Teppema. H Tenslotte Zondag 25 Maart, om H kwart over vier uur, plechtig E Sluitings-Lof met predicatie door E E Pater H. de Greeve S.J. Moge Katholiek Haarlem aan H den wensch der Kerkelijke Overheid p gehoor geven en door een massale E opkomst deze sluiting van het H. E Jaar zoo luisterrijk mogelijk weten te vieren! van een bad- en zweminrichting aan het Zuider Buiten Spaarne bij het Rozenpriëel. Een zekere heer A. Sprenger, onderwijzer aan de Gymnastiek-, Dans- en Schermschool te de zer stede, hoorde van dit adres, ging naar de beide heeren en beweerde dat hij ook al lang een zweminrichting had willen oprichten en verzocht daarom aan de heeren hun aanvraag in te trekken. De heeren vonden dit goed mits de heer Sprenger de inrichting van den heer Goedhart, die zij voorwaardelijk hadden aange kocht, zou overnemen. De voorwaarde werd aan genomen en een nieuw adres aan den Raad gestuurd. Een aantal eigenaars van perceelen in de nabijheid van de op te richten zwem- en badinrichting en eenige schippers zonden be zwaarschriften in, zoodat er eerst een onderzoek moest worden ingesteld. Gelukkig had dit nogal gunstig resultaat, zoodat de heer Sprenger voor vijf jaar vergunning kreeg op 10 December 1873 de gevraagde bad- en zweminrichting op te richten. De inrichting werd in 1874 dus zestig jaar geleden geopend en bleef tot 1884, toen zijn vergunning werd ingetrokken en de inrich ting naar de Oude Brouwerskolk, thans de Houtvaart, verplaatst werd. Inmiddels is de bad en zweminrichting vergroot en verbeterd en aan de gemeente overgegaan, die haar O tempora, o mores! weer verpacht heeft. Behalve bovengenoemde badinrichting, was er nog een door den heer Sprenger die zoo'n beetje als badinrichtingen-dictator optrad. opgericht in 1876 aan het Noorder Buiten Spaarne. Op 30 Aug. 1876 kreeg hij hiervoor vergunning voor den tijd van 10 jaar met een jaarlijksche subsidie van 350. Tenslotte was er nog een in 1862 opgericht in een perceel aan den Gasthuissingel en wel met een kapitaal van 12.000.—, bijeengebracht door een honderdtal aandeelhouders waar onder Teylers Genootschap en de Doopsgezinde Gemeente onder leiding van den tuinarchi tect L. P. Zocher, den geschiedschrijver Dr. C- Eikama en eenige anderen. De inrichting had warme en koude baden, zoowel voor dames als heeren, had 6 badkamertjes (voor totaal 12 per sonen), twee wachtkamers, een ziekenkamer en werd met gas verwarmd. De heer Sprenger, die eerst als directeur op trad werd later eigenaar. Van 1863—1878 werden gemiddeld 2800 baden per jaar genomen en van 1878—1885 5000, dank zij.... verlaagde tarie ven! Al deze badinrichtingen zijn inmiddels ver dwenen en daarvoor in de plaats kwamen de badinrichtingen aan de Kleverlaan en Stoops Bad te Overveen. Ter vergelijking herinneren wij eraan, dat in 1932 alleen aan de badinrichting aan de Hout vaart totaal 174 691 en in 1931: 132.981 baden werden genomen. Dat is wel iets meer dan vijf tig jaar geleden!) Dezer dagen is te Zandvoort een hulpbesteller van de Posterijen aangehouden, die er van ver dacht wordt brieven, inhoudende geldswaarde, te hebben verduisterd. Hij is Woensdag ter be schikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. De commissaris van politie te Zandvoort ver zoekt degenen, die brieven, inhoudende gelds waarden, gedurende de laatste maanden via het postkantoor der Posterijen te Zandvoort, niet aangeteekend verzonden hebben, welke brieven hun bestemming niet bereikt hebben, voor zoo ver zij hierover niet gereclameerd hebben, zich tot zijn bureel te wenden om mededeelingen te doen. Woensdagavond beleefde Santpoort weer eens de sensatie van een diepe duisternis. Bij het vellen der boomen aan de Hoofdstraat was de electrische leiding beschadigd en vóór het vallen van den avond was het euvel nog niet verholpen. Omstreeks 8 uur knipten de lampen weer aan en slaakte heel Santpoort een zucht van „ver lichting." Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht een smidsknecht uit Aalsmeer, die het faillisement van zijn baas had aangevraagd op een valsche vordering. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf^ waarvan de rechtbank heden morgen 4 maanden maakte. Onder groote belangstelling gaf de T. V. Santpoort onder leiding van den heer W. Mars man een uitvoering in „De Weijman Na den opmarsch verwelkomde de voorzitter, de heer G. Hop, de aanwezigen, waaronder zich wethouder Bosman bevond. Het gedeelte vóór de pauze was geheel mge- nomen door adspirantenwerk. Een volledig beeld werd daarbij gegeven van de voornaam ste gymnastische vormen: het oude toestel- turnen, de Oostenrijksche methode zonder en met toestellen, Niels Bukh-werk, en ten slotte de losse vormen. Wat wij in vele nummers misten, was de levendige gang. de krachtige geest, het flinke optreden, die gymnastiek-demonstraties zoo van noode hebben. De jeugd was goed voorbereid, zij deed haar uiterste best, ongetwijfeld, maar vele onderdeelen kwamen onvoldoende „over 't voetlicht". Gelukkig bracht het gedeelte na de pauze, dat door dames en heeren verzorgd werd, ver scheidene oogenblikken van hooger orde. Als geheel kon dat gedeelte dan ook zeker bevredi gen. Wel bleek het toesteltumen van de heeren nog uiterst eenvoudig in de oefenstof, maar hun vrije oefeningen stonden reeds veel hooger. o V jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a I. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat er plannen bestonden om te komen tot den aanleg van golflinks in de onmiddellijke nabij heid van Amsterdam. Deze plannen nebben thans vasteren vorm aangenomen en reeds is met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Op een terrein van 34 H.A., gelegen nabij Duivendrecht, daar, waar de thans enorm ver- breede rijksstraatweg naar Utrecht, vóór den spoorweg AmsterdamUtrecht, een scherpe bocht naar het Oosten maakt, zullen 18 holes golflinks annex oefenvelden worden aangelegd. Op het terrein liggen o.a. vier boerderijen, waarvan één plaat6 zal maken voor een, zich bij de omgeving van dit echte Hollandsche pol derlandschap aanpassend en door den heer Warners te bouwen clubhuis. Nog dezen zomer hoopt de sportfirma T. Tem mink en Zn. te Amsterdam de links, zij het dan ook gedeeltelijk, te kunnen openstellen. De be kende Engelsche golf-architecten Colt, Alison en Morison hebben de plannen ontworpen. De links zullen rijkelijk worden beplant met hees ters en boomen, terwijl ook eenige groote vijver partijen zullen worden aangelegd. De totale lengte der 18 holes zal 6000 yards (5400 M.) be- dragen. Er wordt een polder in den polder gemaakt, waardoor het water extra laag gemalen kan worden, terwijl tees en greens hooger aange legd worden. Deze links zullen verder deskundig gedraineerd worden, zoodat vrees voor te groote vochtigheid absoluut uitgesloten is. Heel wat moeilijkheden hebben de totstand koming van deze golflinks in den weg gestaan. De firma Temmink deelde mede, twee jaar aan het plan te hebben gewerkt. Aan vrijwel alle kanten der stad is er door de firma gezocht, maar telkens stootte men op moeilijkheden. Ten slotte brachten de Neder- landsche Spoorwegen uitkomst met dit gunstige terrein in de gemeente Duivendrecht. Buiten en behalve de 18 holes golflinks stelt men zich voor een inrichting voor golf-onder- richt te maken, welke „school" de asp. golfer zal moeten doorloopen alvorens op de golflinks „losgelaten" te worden, om te voorkomen, dat te veel beginners de meer geoefende golfers zullen hinderen. En verder, als de ruimte het toelaat, een puttinggreen voor kinderen der leden, croquetveldje, bowlinggreen enz. Er heeft zich een voorloopig bestuur gevormd bestaande uit de heeren Mr. Jansma, J. P. Ko ning en H. B. C. Falk. Als directeur zal optre den de heer H. B. C. Valk, te den Haag. De heer Oosterveer, bijgestaan door één of meer assistenten, zal als professional aan de links verbonden worden. De dames toonden dat zij èn het toesteltumen èn de vrije oefeningen in modem karakter meer dan voldoende machtig zijn. Haar. num mers waren de beste van den avond. Het programma werd afgewisseld door een propagandistisch intermezzo. Onder groote belangstelling werd Woens dagavond in café v. d. Bos, a. h. Soendaplein, het Haarlemsche kampioenstoumooi voortgezet. Ook nu waren de spelers nog niet in top vorm. Baart zorgde voor een verrassing door zijn clubgenoot Nobels na spannenden strijd te kloppen. De uitslagen zijn: J. Nobels (D.E.S.) A. Baart (D.E.S.) pnt. brt. hs. gem. 191 34 26 5.61 250 34 34 7.35 230 58 37 4.10 250 58 22 431 250 36 36 652 190 35 29 5.42 G. Vos met een serie G. Vos (B.V.H.) J. Nobels (D.E.S.) G. Metz (B.C.H.) De dagprijs was v - van 14 met een „onbekende beurt." Het programma voor heden luidt: 7.30 uur: J. SteffersJ. Nobels. 9 uur J. NobelsA. Denker. 10.30 uur: A. Steffers—M. v. d. Putten. KLASSE D AFT). 1 De laatste thuiswedstrijd van het kampioens team van de B. V. .Haarlem" is op een ge voelige 62-nederlaag uitgeloopen. „Plan Zuid" uit Amsterdam speelde tegen de Haarlemmers in topvorm en wist de beide winstpunten mee naar de hoofdstad te nemen. C. v. d. Berg (B. V. H.) behoedde zijn club voor een débacle, door zoowel Veltman als de Pater met gering verschil achter zich te laten. Een goede vingerwijzing voor den finaledag, B. V. H.-ers! KLASSE F AFD. 1 Het beslissende treffen tusschen „Ons Ge noegen" (Zaandam) en „De Korenbeurs" (Haar lem) leverde een gelijk spel op, waarmede onze stadgenooten, die, om in de running te blijven, persé moesten winnen, dus maar matig gebaat zijn. Bovendien veroorloofde „De Korenbeurs" zich de luxe tegen „De Roemer" in Amsterdam slechts met 3 spelers int te komen, hetgeen hun direct op een 20-achterstand kwam te staan. Alhoewel v. d. Linden zijn beide matches won en zoowel Out als Smits elk nog voor een puntje zorgden, konden de gasten het hier eveneens niet verder dan een draw brengen. De kansen op de eereplaats zijn daardoor geheel verkeken en de Korenbeursmenschen moeten zich met de derde plaats tevreden stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5