De raadselen van Nijenrode J AKKER.CACHET5 FINANCIEN In de groote voor Jaars- Valsche kwartjes uitgegeven NOG STEEDS VERHOOREN RADIO-PROGRAMMA GUERRA-DIPAC0 NOG AAN DEN KOP Dagfilm DONDERDAG 15 MAART 1934 Detective Johanknegt doet ook voor de rechters ge heimzinnig Het „looze visschertje" Hij was zoo blij Een beetje fantasie Duidelijk antwoord gevraagd Onderhandelingen met Frankrijk Bevredigend verloop TOT DIENSTWEIGERING OPGEWEKT Publicist wegens opruiing veroordeeld ONDERWIJS EN ARBEIDS ZAKEN Bezuiniging te Zaandam Vrijdag 16 Maart 1934 Een complot van vijf personen te Rotterdam onschadelijk gemaakt Utrechtsche Jaarbeurs Meer bezoek dan vorig jaar Het aantal bezoekers TOEN MEVROUW WAKKER WERD.... Sloeg de inbreker op de vlucht De wereldreis van de „Gelria** Argentijnsche regeering trekt steun terug S. Moulijn WIELRENNEN PijnenburgWals op de vierde plaats met een ronde achterstand Richard uit den strijd Neem straks een "AKKE RTJE" voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen U w verkoudheid lot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. •v> AKKERTJES De laatste nacht te Berlijn Braspenning uit het veld genomen VOETBAL Mexico naar Rome BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND le klasse klein biljart DAMMEN Om het kampioenschap van Nederland ATHLETIEK Veldloopkampioenschappen van Nederland De veertiende zittingsdag van het Nijsnrode- proces begint met het hooren van getuige Jo hanknegt, den detective. De President, Mr. J. G. de Vries, vraagt hem wanneer hij den wissel van Koning van den rechercheur Van Kooten heeft gekregen. Hij weet het niet precies meer, hij heeft hem laten fotografeeren en toen teruggestuurd. Pres.: „Op welken dag was dat?" Getuige: „Staat dat niet in de stukken?" Fres.: „Ik zal 'ns zien." Johanknegt vraagt zichzelf af, of hy den wis sel teruggestuurd of zelf teruggebracht heeft. Pres.: „Na uw bezoek by den heer Onr.es op Nijenrode, bent u toch doorgegaan naar Utrecht.... Getuige: „Ik herinner 't me al, ik heb dien wissel per aangeteekende aan het privé-adres van van Kooten teruggestuurd. Johanknegt doet dan nog een verhaal over rechercheur Bleyenberg. Deze had hem op zeke ren dag verteld, dat Onnes hem had gevraagd om by Bleyenberg te komen visschen. Bleyen berg had toen gezegd, er niet veel zin in te heb ben, want hy had gezegd: „je kunt nooit weten, wat er nog eens gebeurt en ik wil niet den naam hebben by dien vent gevischt te hebben." „Ik heb toen nog gezegd," aldus Johanknegt, „Je kunt best daar gaan visschen, wie weet of je de „Mulat" en de „Drie Koningen" niet op haalt." (De „Mulat" en de „Drie Koningen" zijn de twee dure, vermiste schilderyen die nog steeds niet „boven water" zyn gekomen). Bleyenberg en van Kooten hebben, zoo gaat getuige voort, wel eens gevischt by Onnes. Pres.: „Nog meer politiebeambten?" Getuige: „Voor zoover ik weet niet." Pres.: „Hadden Bleyenberg en van Kooten vermoedens tegen Onnes?" Getuige: „Ja zeker, natuurlyk, later wel, we praatten er dan gewoon over, of Onnes in t complot zat, of hy insider was." Pres.: „Dus dat was in den zomer van 1932." Getuige (ongeduldig): „Och ja, natuurlyk..." Pres.: „Nu ja, vindt u die vraag zoo gek?" Getuige: „Neen, dat niet! 't Beeld was zoo: t kasteel de vriend van t kasteel de be diende van hem twee Amsterdammers de jongens." Officier: „Weet u, dat burgemeester Roëll een brief van den hoofdcommissaris te Amster dam heeft gekregen, met een waarschuwing, dat Mees Gerritsen in de zaak betrokken was?" Getuige weet hier niets van, wel had hy in Mei al van .demand" gehoord, dat Mees er by betrokken was. Officier: „Wie zei dat?" Johanknegt: „Dat weet ik niet meer." Officier: „U hebt indertyd gezegd, dat iemand van de politie er in Mei alles al van af wist!" Johanknegt draait er om heen en wil 't niet zeggen. Tenslotte zegt hy, dat inspecteur Pos- thuma hem in het Huis van Bewaring heeft gezegd, dat hy in Mei al verdenkinghad .op gevat tegen Mees. Po6thuma: „Oh, dat kan ik oplossen, ik had eenige verdenking tegen Mees en schreef daar om den brief naar den burgemeester van Breu- kelen." Mr. Muller Massis: „Johanknegt heeft t wel wat geheimzinnig voorgedragen Johanknegt: „t Was toch juist!" Toen meneer Posthuma me dat vertelde, zegt Johanknegt dan, dacht ik, ze hebben het jul lie toch óók zoo gecamoufleerd, dat je er niet aan kon komen. Inspecteur Posthuma legt dan nader uit, dat hij over Mees Gerritsen schreef aan den Bur gemeester, omdat een fantast, gedetineerd in het Huis van Bewaring, den naam Mees Ger ritsen in verband met Nijenrode noemde. President: „Wanneer verdacht u Onnes?" Getuige: „Nadat ik Theeboom had gesproken. Hy kwam op een nacht om één uur by me thuis en we hebben tot half zes gepraat. Die had den heelen opzet in z'n hoofd, dat Onnes er by betrokken was. Johanknegt had dit toen direct verteld aan van Kooten en Blijenberg." Verd. Onnes vertelde dan, dat Theeboom en zekere Polk gepoogd hadden Goudstikker en hem te chanteeren. Door den heer Goudstik ker was toen de Amsterdamsche politie gewaar schuwd, maar ze was te laat gekomen om het gesprek af te kunnen luisteren. Johanknegt weet over deze kwestie ook nog iets te vertellen. Hy wist, dat Theeboom en Polk naar Goudstikker wilden gaan, hy belde toen Goudstikker op met de mededeeling, dat Theeboom en Polk zouden komen, maar dat hy dit bezoek gerust tegemoet kon zien, want dat ze niets wisten van beteekenis. De president vat den draad van het verhoor weer op: „Dus wanneer was t dat u Onnes verdacht?" Johanknegt: „Einde Mei of begin Juni." Mr. Muller Massis: „Wat hebt u dien nacht met Theeboom besproken? U hadt tyd van één tot half zes." Johanknegt weet er niet veel meer van te vertellen. Theeboom had op de Elandsgracht, waar Mees woont, een ruzie gehoord. Officier: „Is de vrouw van Mees Gerritsen wel een3 by u thuis geweest, om te waarschu wen, dat Mees ging praten?" Johanknegt: „Ja, ze kwam om me te zeg gen, dat Mees zich zoo ongerust maakte over de Nyenrode-zaak. „Ik heb toen nog gezegd," aldus getuige, „dat dat niets was om je ongerust te maken." Officier: „Biesing is tusschentyds vrij ge weest, heeft hij u toen opgebeld?" Getuige: „Ja, dat is waar." Officier: „Waarom belde hy u?" Getuige: „Och, laten we t een vriendschap- peiyk gevoel noemen." Officier: „Wat zei hy?" Getuige: „Hij vertelde, dat hy vry was en xóó bly was hy, zóó blyl" Officier: „Belde hy u daarom? Zelfs zyn vrouw had hy nog niet gesproken Johanknegt: „Ja, dat kan ik toch niet hel pen, ik weet verder alleen maar, dat hy op het kantoor van mr. Kokosky was." De President brengt dan weer ter sprake de kwestie van de verbalen, opgemaakt door de Utrechtsche rechercheurs van Kooten en Bleyen berg naar het dictaat van Johanknegt. Het doel van Johanknegt was om er wat .fantasie" in te zetten en om daardoor den „schakel" er buiten te houden. Deze schakel wa3 Mees Gerrit sen en Biesing c.s. Johanknegt geeft nog eenige inlichtingen over de wyze, waarop die verbalen tot stand zyn ge komen. Het terugbrengen van de twee partyen goed wordt dan weer ter sprake gebracht door den Officier. De twee rechercheurs van Kooten en Bleyenberg waren met "n grooten auto eigen dom van Onnes naar Amsterdam gekomen. Zij hadden het goed by zich. Ook verd. Onnes was te Amsterdam en de hee- ren waren naar den heer Top gegaan. Officier: „Waarom bracht U 't naar Top?" Getuige: „Ik wilde 't Top wel 'ns laten zien, want hy deed altyd maar net, of 't oud roest was. Toen hy het zag, vond hy 't prachtig. Officier: „Er werd maar met dat goed rond getoerd, ofschoon 't in beslag genomen goed was." Het gezelschap was daarna by Schiller gaan koffiedrinken. Ook de belooning voor Jo hanknegt was daarby ter sprake gekomen. Pres.: „Van de ƒ10.000 hebben ze U nooit iets willen geven, nietwaar?" Getuige: „Neen, maar meneer Top heeft wel gezegd, dat de zaak in orde zou komen, ik zou 8% pCt. krygen en 't zou me vóór de Paasch- dagen worden uitbetaald!" Mr. Kappeyne stelt dan eenige vragen aan Johanknegt over de brandstichting in den Duitschen renstal van Koning. Johanknegt had hier een soort onderzoek naar ingesteld en zyn ordeel over Koning is verre van gunstig, hij noemde hem een .smeerlap". Verdachte Onnes vraagt dan, of Johanknegt niet indertyd het plan had een paar miniaturen in den zak van Koning te laten glijden om hem dan te laten arresteeren. Johanknegt draait er om heen, Onnes roept uit: „Ik heb toen het recht op een duideUjk antwoord, ik vecht hier voor mijn leven en voor de waarheid. Het staat toch zoo in de verbalen van inspecteur Posthu ma, en als er in deze zaak één verbaal juist is, dat is 't dat van inspecteur Posthuma." Johanknegt zegt dan, dat hy dat „in de zak laten giyden" niet letterlyk heeft bedoeld. Officier: „U wilt zeker van die verklaring af, zij is niet zoo erg eerzaam." Johanknegt komt dan met een verward ver haal, doch een pertinent antwoord op de vraag van Onnes geeft hij niet. Verd. Onnes: „Reyenga, de er-assistent van Johanknegt, heeft het een en ander verteld over een comedie, die is opgevoerd op 26 April, nadat de eerste partij goed was vertoond aan v. d. Dussen. Reyenga heeft het goed ingepakt en gebracht naar de Pontiac, een groote wagen, die voor de deur stond te wachten. R. moest toen de strater aanslaan, de motor laten loo- pen, kortom: doen of hij wegreed. Hy moest echter niet wegrijden, doch weer uitstappen en naar een taxi gaan, die even verder stond te wachten. Deze heele comedie zou op touw zyn gezet, om v. d. Dussen te doen meenen, dat de „schakel" wegreed. Johanknegt weet van niets meer, hy komt weer met verhalen voor den dag, die er niets mee te maken hebben. Onnes: „Ik wil een antwoord, al wordt t tien uur vanavond." Johanknegt: „Gezellig, zoo lang in uw gezel schap." Johanknegt begint dan weer aarzelend een verhaal.... Rechter de Gaay Portman: „Komt „ja" of „neen" niet in uw woordenboek voor"? De detective zwygt, z'n geheugen laat hem biykbaar in den steek. Verdachte Onnes stelt dan nog een aantal vragen aan Johanknegt, o.a. brengt hy ter sprake het portret van Koning, dat Johanknegt hem liet zien. Verd. is van meening, dat het portret, dat zich in de stukken bevindt, een an der is, dan Johanknegt hem liet zien. Onnes brengt dan de beschuldiging van Jo hanknegt ter sprake, dat hij Onnes on vriendelijk tegen den detective was. Verdachte geeft tce, dat hy een paar maal minder vrien delijk was tegen J„ doch hiervoor geeft hy als reden op, dat hij de detective samen met juf frouw N. liever niet in zijn huis bracht. De sedert eenigen tyd te Parijs gevoerde on derhandelingen over de Nederlandsch-Fransche handelsbetrekkingen hebben een bevredigend verloop. De parafeering van een accoord kan binnen kort worden tegemoet gezien. De 36-jarige publicist, H. W. E„ woonachtig te Kortenhoef, redacteur van „De Arbeider", ver schijnend in de stad Groningen, is heden door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, aldus bevestigend den eisch van den procureur-generaal, wegens 't schrijven en het doen plaatsen van opruiende artikelen in „De Arbeider", In deze artikelen werden dienstplichtigen opgewekt tot het wei geren van dienst. De rechtbank te Groningen had destyds ver dachte tot dezelfde straf veroordeeld. Na een bespreking van de voorstellen van B. en W. betreffende een reorganisatie van het openbaar lager onderwys, die nagenoeg twee avondvergaderingen in beslag heeft genomen, heeft de gemeenteraad Woensdagavond met op 2 na algemeene stemmen besloten drie open bare scholen te sluiten. Door dezen maatregel is bereikt dat geen bo ventallige onderwijzers meer voor rekening der gemeente komen. Wat de verdere reorganisatie betreft, heeft de gemeenteraad de voorstellen van B. en W. ten aanzien van de bevolking van enkele scho len afgewezen. In verband hiermede werden de voorstellen betreffende het ontslag van onderwyzend per soneel aangehouden. By de behandeling van de voorstellen van B. en W. betreffende de verlaging der loonen en salarissen van het gemeentepersoneel heeft de R. K. Raadsfractie los van deze voorstellen een motie ingediend om de geheele salarieering aan een herziening te onderwerpen en daarby te overwegen in de toekomst afzonderlyxe col lege's van overleg van ambtenaren en werklie den in het leven te roepen en den wensch uitgesproken in de nieuwe salarisregeling reke ning te houden met de groote gezinnen. HUIZEN, 301 M.: 8.00 NCRV: Schriftle zing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door ds. P. P. v. Noort. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Politie berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 L. Blaauw, orgel. 1.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Gra mofoonmuziek. 3.45 Rustpoos. 4.00 Con cert. Annie Hermes, alt. Ed. Biele, cello. Suze Wintershoven, piano. 4.50 A. Hofland, declamatie. 5.20 Vervolg concert. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6.30 A. J. Herwig: „Het zaaien en het kweeken van Lathyrus". 6.58 Overschakeling naar den versterkten zender. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 PTT-kwartiertje. J. G. Pater: „Op de vleu gelen van de pakketpost. 8.15 Concert door de Amhemsche Orkestwereeniging onder leiding van Jaap Spaanderman. Mevrouw Henny Lamérisvan Spanje, sopraan 9.40 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.: VARA. 8.00 Gra mofoonmuziek. 10.30 Trio Guaronl onder leiding van Loe Cohen. 11.45 Gramofoon muziek. 12.00 Sluiting. AVRO: Gramofoon muziek- 12.30 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest Afgewisseld door gramofoonmuziek. 2.30 Mevr. Ida de Leeuw van Rees. causerie. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 VARA: Overschakeling naar Koot wijk. 4.02 Gramofoonmuziek. 5.00 De Flie refluiters onder leiding van J. v. d. Horst. 6.00 Orgelspel door Joh. Jong. 6.15 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 6.45 Elisabeth Schumann zingt met begeleiding van het VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. 7.00 VARA-Klein ensemble onder leiding van Frits Bakels. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.57 Herh. S.O.S.- berichten. 10 05 Vaz Dias. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Gevarieerd gramofoonplatenconcert. 8.00 Lichte gra mofoonmuziek. 8.30 Vervolg lichte gra mofoonmuziek. 8.50 Lichte gramofoonpia- tenprogramma. 9.00 Hollandsch muzlek- recital door Julius Hiiman, pianist uit Amsterdam. 9.40 Svmphonie-concert (gra- mofoonplaten). 10.25 Dansmuziek (gra- mofoonplaten) BRUSSEL, 322 M.: 12.20 Klein Omroep orkest onder leiding van P. Leemans. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Klein Omroeporkest onder leiding van P. Leemans. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.10 Gra mofoonmuziek. 9.20 Pianorecital door Lulgi La Vope. 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.30 Kleine omroeporkest onder lei ding van P. Leemans. 5.20 Gramofoonmu ziek. 6.35 idem. 7.10 idem. 8.20 Omroep- symphonle-orkest. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M.: 1.20 Omroep orkest onder leiding van Fritz Mahler. 7.30 Kerkconcert. 8.15 Peper Lygned viool. 9.30 Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 10.15 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M.: 5.20 Orkest. 5.20 Viool spel. 7.50 Omroeporkest. HAMBURG. 332 M.: 11.20 Gramofoonmu ziek. 1.35 idem. 5.45 Pianomuziek. 9.40 Intermezzo. LANGENBERG, 4»6 M.: 10.50 Gramofoon muziek. 11.20 Militair concert. 3.20 Klein Omroeporkest onder leiding van Eysoldt. 4.35 Vervolg concert. 10.20 Groot Omroep orkest onder leiding van Kilhn. DAVENTRY. 1500 M.: 12.20 Orgelrecital 1.35 Notthern Studio-orkest onder leiding van John. Bridge. 3.20 Schoolconcert. 4.50 Metropole Hotel-orkest. 9.55 B. B. C-or- kest onder leiding van Lewis. 11.10 Har ry Roy en zijn Band. PARIJS, EIFEL, 1446 M.t 12.50 Concert. 7.50 Oostenrljksch concert. Omroeporkest. parijs, R. 1796 M.: 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.20 idem. 12.20 Gewijde muziek. 12.50 Krettly-orkest. 9.20 Radiotooneel. MILAAN. 369 M.: 8.00 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-concert. WEENEN, 507 M.: 4.50 Pianorecital. 6.25 Lente-programma. 8.05 Militair concert. 9.25 Populair concert. WARSCHAU. 1411 M.: 8.20 Symphonie- concert onder leiding van Mazurkiewits. 10.00 Dansmuziek BEROMüNSTER, 540 M.: 12.20 Omroep orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Popu lair concert. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Harmonie-orkest. 7.10 Kamermuziek. 8.30 Zangspel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ schoonmaak kunt ge gerust flink aanpakken Al worden Uw handen daardoor ruw, rood of stuk, met PUROL maakt ge ze weer zacht, mooi en gaaf. Vooral 's avonds inwryven (Adv.) De Centrale Recherche te Rotterdam is er in geslaagd een complot van valsche munters on schadelijk te maken. Zaterdagavond j.l. bood een man in een café aan de Korte Pannekoek- straat aan een anderen bezoeker een aantal valsche kwartjes aan. De laatste voelde evenwel niets voor de uitgifte hiervan en- waarschuwde bovendien een paar juist passeerende politie agenten, die den man met de valsche kwartjes konden aanhouden. Hy bleek te zyn de 34-jarige F. J. R. De man werd in arrest gesteld. Uit een nader onderzoek bleek, dat de aan gehoudene veel omging met W. B„ 31 jaar oud. Deze man werd eveneens aangehouden. By een huiszoeking werden by hem twee stukken me taal gevonden, biykbaar dienende om valsch geld mee te maken. R. bekende van B. een aantal valsche kwar tjes te hebben gekregen en er enkele te hebben uitgegeven. B. bekende daarop de kwartjes te hebben gemaakt en, behalve aan R„ er ook nog te hebben gegeven aan den 21-jarigen P. F. M. en de by dien man inwonende vrouw, E. v. P., 29 jaar en aan den 29-jarigen bankwerker G. v. d. W. Alle vijf personen zyn in het Huis van Be waring ingesloten. Een aantal valsche kwartjes is door hen reeds in omloop gebracht. De kwartjes zyn slecht na gemaakt, van lood en van tin. De geldstukjes werden voomameiyk gebruikt om er automaten- artikelen mee te verkrygen. Heden bracht een aantal in het buitenland zame Ned. diplomatieke en consulaire ambtena ren een bezoek aan de dertigste Konlnkiyke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Om twaalf uur werden zy in het administratiegebouw ont vangen, waar de voorzitter van den Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer F. H. Fentener van Vlissingen, hen toesprak. De beurs werd vandaag eveneens bezocht door leden van de Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Ne derland. In de morgenuren had van deze vereeniging een vergadering plaats, waarna het Jaarbeurs- bestuur den leden een lunch aanbood. Tydens dezen maaltijd werden zy door den heer Fen tener yan Vlissingen toegesproken. Des na middags volgde het bezoek aan de beurs. Niet alleen met het aantal deelnemers is het crescendo gegaan, ook met het aantal bezoekers schynt dit het geval te zyn. Op den eersten dag der Nederlandsche Jaarbeurs was 't aan tal bezoekers 9 pet. en op den tweeden dag 16 pet. hooger dan op de overeenkomstige dagen van de vorige Voorjaarsbeurs. In .den afgeloopen nacht is Ingebroken by den heer van der S„ directeur van de P.E.N.- centrale, wonende aan den Schulpweg te Velsen Noord. Men heeft zich toegang tot de woning verschaft door verbreking van een ruit. Uit het bureau van den heer v. d. S. is een bedrag van 150 ontvreemd. Hierna werden pogingen aangewend, om het buffet, waarin zich het tafelzilver bevindt, te forceeren. Doordat mevrouw v. d. S. echter wakker werd, is de dief in zyn werk gestoord en heeft hals-over-kop het hazenpad moeten kiezen. De politie heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het vertrek van het s.s. „Gelria," dat een tocht over de wereld zou maken met een Argentyn- sche tentoonstelling aan boord, is voor onbepaal- den tyd uitgesteld, nadat de regeering bekend had gemaakt, dat zy in haar goede trouw te leurgesteld was door de organisatoren van de onderneming en derhalve haar moreelen steun terugtrekt. In den kunsthandel G. J. Nieuwenhuizen Se- gaar, Anna Paulownastraat 107 te 's Gravenhage, Wordt van 17 Maart tot 5 April een overzichts tentoonstelling gehouden van werken door S Moulijn. De opening vindt plaats Zaterdag 17 Maart a.s„ des namiddags te 3 uur, met een in leidend woord van den heer H. P. Bremmer. Nadat gisteravond na de laatste klassement sprints te Parijs een stand was opgemaakt^ ont wikkelden zich spoedig nieuwe jachten, waarby LinariPiemontesi en ChouryFabre er in slaagden zich bij het leidende peletön te voe gen dat toen uit vyf koppels bestond. Een nieuwe jacht ontstond door het uitloo- pen van Charlier en Aerts, die er onweerstaan baar vandoor gaan en die eenigen tijd alleen aan den kop lagen. Hun voorsprong was echter niet van langen duur, want spoedig daarop wisten Boucheron—Mouton, pynenburg—Wals en IgnatMage de ronde achterstand bij het leidende koppel weer in te loopen. Doch ook GuerraDi Paco, DayenLemoine en Buysse Deneef sloten zich spoedig weer aan. Na deze jachten, die geruimen tyd duurden, gaf Richard op. Faure vormde toen een nieuw koppel met Broccardo en het nieuwe koppel kwam met vier ronden achterstand en 25 pun ten in het veld. De sprints van een uur werden gewonnen door: Di Paco, Linari, Faure en Guerra. Na deze vier sprints is het veld geheel uit el kaar getrokken en BroccardoFaure maakten hiervan heel handig gebruik hun achterstand nog te verkleinen door opnieuw een ronde in te loopen. De vyfde sprint is voor Dayen, die er met Pelis- sier direct vandoor gaat en een grooten voor sprong krijgt. Bij deze jacht wisten de koppels DayenLemoine en PelissierLeducq een ronde te winnen. De zesde sprint Was voor Boucheron, de ze vende voor Piemontesi, de achtste voor Lemoine, de negende voor Linari_ de tiende voor Lemoine. Na deze sprints lag het koppel DayenLemoi ne aan den kop met 48 punten met op een ronde IgnatMagne 62 punten en de overige koppels op twee of meer ronden achterstand. GuerraDi Paco op twee ronden met 88 pun ten, Pynenburg—Wals met 46 punten. Na 27 uur ryden was afgelegd 748.500 K.M. Gedurende den nacht ontstonden nieuwe jachten, waarby Dayen—Lemoine en Ignat Magne hun voorsprong moesten afstaan. Onze landgenooten pynenburg en Wals wisten zich bij deze jachten goed te handhaven en eenige ronden in te loopen, waardoor zy nog slechts een ronde op het leidende koppel GuerraDi Paco achter zyn. Hedenmorgen te zes uur by het ingaan van de neutralisatie was de stand als volgt: 1. Guerra—Di Paco 88 punten. Op een ronde: 2. BuysseDeneef 75 punten; 3. IgnatMagne 62 punten; 4. Pynenburg— Wals 46 punten. Op twee ronden: 5. Linari—Piemontesi 54 punten; 6. DayenLemoine 48 punten. Op drie ronden: 7. Boucheron—Mouton 66 punten; 8. PelissierLeducq 59 punten; 9. Char lier—Aerts 31 punten; 10. Choury—Fabre 26 punten. Op zeven ronden; 11. Broccardo—Faure 27 punten. Op tien ronden: 12. Peix—Diot 35 punten; 13. Coupry—Pecqueux 24 punten; 14. Stöpel— Thlerbach 8 punten. N»d»rlandsdi Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept van Apotheker Domont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting De laatste nacht van de Berlijnsche Zes- daagsche speelde zich voorleege tribunes af. En de renners hadden totaal geen lust zich in te spannen, de stryd was immers toch reeds beslist ten gunste van Rausch-Lohmann, die met zooveel ronden aan den kop lagen. Hier kwamen wel zeer duideiyk de groote nadeelen van het nieuwe stelsel naar voren, niet alleen uit sportief oogpunt, maar ook wat het finan- cieele gedeelte betreft. Want nog nooit zyn by een Zesdaagsche van Beriyn zoo weinig toe schouwers geweest als ditmaal. Alleen tydens de nachtklassementen en de ingelegde temporonden brachten nog wat leven in het veld, dat uit acht renners bestond. Bras penning werd kort na middernacht uit het veld genomen. Hy had reeds 24 uur als reserve en als amateur gereden. Want de bepalingen zyn zoo, dat als een renner als reserve meerijdt hy geen gage ontvangt. De nachtpremie werd op pun ten beslist. Zims-Ippen wonnen de premie voor Smets-Maczynski. Even voor het tweede nacht klassement kwam Lohmann ten val. Hij ge raakte aan den arm geblesseerd; de stryd werd voor een kwartier geneutraliseerd. Na 127 uur ryden waren afgelegd 2742.800 K.M. en was de stand Donderdagmorgen om 6 uur: 1 Rausch-Lohmann 298 punten. Met 5 renden achterstand: 2 Slaats-van Nevele 309 punten. Met 6 ronden achterstand: 3 Zims-Ippen 411 punten. Met 9 ronden achterstand: 4 Funda-Siegel 364 punten. Met 18 ronden achterstand: 5 Ehmér-Kors- meier 317 punten. Met 19 ronden achterstand: 6 Gebroeders Nickel 181 punten. Met 21 ronden achterstand: 7 Umbenhauer- Hoffmann 267 punten. Met 25 ronden achterstand: 8 Maczynski- Smets 263 punten. Nu de Mexicanen ook den tweeden voorwed- stryd tegen Cuba hebben gewonnen, zullen zy aan de finale te Rome deelnemen. Zij spelen op 24 Mel a.s. in de Italiaansche hoofdstad in de groep Noord-Amerika tegen de Vereenigde Staten. In verband met haar jubileum heeft de B.V. „D.E.S." te Haarlem dit jaar van den Ned. Bil jartbond de organisatie van bovengenoemd kam pioenschap toevertrouwd gekregen, zoodat dit tournooi dus gehouden wordt in „Hof van Hol land" op de Groote Markt te Haarlem. De speeldata zijn vastgesteld op Zaterdag 24 en Zondag 25 Maart a.s. Na de gehouden voorwedstryden zullen de vol gende spelers den stryd om de hoogste eer op de „kleine tafel" aanbinden: C. A. van Dijke, B.V. ,De Spil", Rotterdam; H. Scholten, Zwolsche B.C., Deventer; L. Hop, B.C. „Holl. Noorderkwartier", Alkmaar; C. Lank- hof en G„ Oomkes, beiden B.V. „De Roemer", Hilversum. De kampioen van het vorige jaar, H. de Bruyn, is zonder voorwedstryden in de finale geplaatst. Als reserves zyn aangewezen: F. .v. Leeuwar den, B.V. „H.E.T.E.IJ.",, Amsterdam; H. Metz, B.V. „D.O.S.", Den Haag. De partyen zullen 300 car. cadre groot zyn. Voor dit evenement op het gebied van de bil- jartsport zal ongetwyfeld in de Spaarnestad groote belangstelling bestaan. Zaterdagmiddag a.s. zal, zooals reeds gemeld, in het Parkhotel te Amsterdam, Stadhouderska de hoek Hobbemastraat, de jaariyksche wed strijd om het persooniyk damkampioenschap van Nederland aanvangen. Alle partyen zullen in het Parkhotel worden gespeeld. Het programma voor de heide eerste ronden luidt als volgt; Zaterdagmiddag a.s. 5 uur: R. C. Keller—J. H. Vos; B. DukelA. K. W. Damme; N. CohenP. j. van Dartelen; A. Ligt- hartF. Raman. Zondagmorgen a.s. 11 uur: J. H. Vos—N. Cohen; A. LlgthartB. Dukel; W. Rustenburg—R. C. Keller; C. J. Lochtenberg A. K. W. Damme; F. RamanP. J. van Dar telen. De eerstgenoemde spelers spelen met Wit. Op verzoek van Rustenburg wordt de party C. J. LochtenbergW. Rustenburg reeds op he den, Donderdag, in „Atlantic" te Amsterdam ge speeld. In het jaarverslag van de Kassiersver- eeniging werd te kennen gegeven, dat ook het afgeloopen jaar verschillende takken van het bedrijf mindere resultaten hebben opgeleverd. De winst bedraagt f 662.571 tegen 897.449 in 1932 en het dividend 4/-t pCt. tegen 5 A pCt. Het Japansche Hoogerhuis heeft de re cord-begrooting goedgekeurd van 487 mil- lioen yen voor de vloot en 449 millioen voor het leger- De waarde van den Engelschen invoer bedroeg in Februari 57-35 millioen of 8.27 millioen meer dan in Februari 1932 De waarde van den uitvoer was 30.06 mill of 2-13 millioen hooger. De goudinvoer in Engeland was in Fe bruari 80-32 millioen of circa achtmaal zooveel als in Februari 1932. De uitvoer be droeg 47.92 millioen, zoodat er een netto import was van 32.40 millioen- Op de Engelsche Kunstzijdemarkt is de stemming den laatsten tijd zeer verbeterd en de loopende productie wordt goed ge absorbeerd. De automobielafzet van Duitschland is in Februari j.l. gunstig geweest en bedroeg 4411 personen- (v.j. 1970) en 998 vracht auto's (v.j- 339)- Volgens mededeelingen van het Gesamts- verband Deutscher Baumwolspinnereien heeft zich de Duitsche katoen-industrie in Februari gunstig ontwikkeld, maar waren de prijzen in doorsnee genomen, niet bevre digend. Het Zweedsch crediet aan Rusland van Kr-100 millioen zal worden aangewend voor den aankoop van machinesmotoren en electriciteitsmateriaal- Drie Engelsche rubberondernemingen de- clareeren na drie jaar weder een dividend van 3 tot 5 pCt. Geruchten, als zou Roemenië tot deva luatie van de munt overgaan, worden van regeeringszijde beslist tegengesproken. Het totaal bedrag der obligatie-uitgifte van de Fransche Spoorwegen is fr- 1625 millioen. Volgens verklaring van een regeerings- vertegenwoordiger in het Lagerhuis is de Engelsche regeering bereid om te pogen de textiél-onderhandelingen met Japan nog tot eenig resultaat te brengen. De Centrale Suiker Mij. boekte in 1933 een saldo-winst van f 35.237, bestemd voor afschrijvingen. De administrateurs van de Kamers van Koophandel voor de Amerikaansche arbei ders-industrie hebben hun leden aangera den, den werktijd van 40 uur tot 36 uur per week te verminderen, met een verhooging van loonen, tot boven den maatstaf van Februari j-l- Tusschen de vijf republieken in Midden- Amerika zullen besprekingen worden ge voerd over het voorstel der regeering van Guatemala, dat in groote trekken neerkomt op een economische aansluiting- De Amerikaansche Senaat verwierp de wet inzake de St. Laurenscentrale en achtte dit gerechtvaardigd, aangezien men over genoeg centrales beschikt voor het opwekken van electrische kracht. Het electriciteitsverbruik in de Ver- Sta ten is in de afgeloopen week 18.4 pCt. hoo ger geweest dan in dezelfde week van het vorig jaar; het hoogste punt dat in dat jaar bereikt werd. De American Sugar boekte in 1933 een surplus van 751.000 tegen 53-000 het vo rig jaar. Aan preferente dividenden werd 3.14 milioen uitbetaald, ongeveer even hoog als in 1930 en aan gewoon dividend 899-000 tegen 2.249.000- Volgens „Iron Age" is de staalproductie in Amerika iets dalende in verband met een lichte vermindering van de vraag der automobielindustrie als gevolg van de ar beidsconflicten. In verband met de stijging der seizoen- vraag wordt verwacht dat de Amerïk. auto mobielindustrie er de voorkeur aan zal ge ven, de loonen te verhoogen, inplaats van haar bedrijven door stakingen te moeten stilleggen. De commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van het Huis van Afgevaar digden heeft de Johnsonwet aangenomen, welke aan staten, die hun verplichtingen tegenover Amerika niet volledig zijn na gekomen, de uitgifte van obligaties in Amerika verbiedt- St De Intern. Suiker Mij- boekte in 1933 een winst van f 65-466 tegen f 480.35 het vorig jaar. De Wester-Suikerraffinaderij leed in 1933 een verlies van 35-264 tegen 17.591 in 1932. De wederopleving van de Amerikaansche automobielindustrie is ook aan de banden industrie ten goede gekomen. De zes groot ste fabrieken boekten n.l- een gezamen lijke winst van 12.56 millioen tegen een verlies van 11-72 millioen in 1932. In 1929 was de netto-winst 39-69 millioen. De president van de Intern. Mercantile Marine verzet zich tegen de fusie van de Cunard en de White Star Line en betoogde, dat deze niets meer en niets minder is dan het tot stand komen van een Britsch na tionale lijn, gesteund door de Britsche schatkist. Voorts dat de Oceanic, waarvan de aandeelen wegens schuld bij de Int- Mere. Marine in onderpand zijn, in gebreke is gebleven deze te raadplegen. De A. S. C. „De Volewyckers" te Amsterdam organiseert Zondag 18 Maart a.s. op haar ter rein te Buiksloot de jaarlijksche veldloopkam- pioerschappen van Nederland over 10 K.M. Hiervoor hebben dertig deelnemers ingeschre ven, o.a. Jan Zeegers (A.A.C.), W. Bakker en J. L. Lodewycks (A.V.A.C.) en A. Groeneweg en P. Hartman (Rotterdamsche Sportclub). Aan dezen wedstryd gaat vooraf een veldloop over 2 A K.M. voor C. klasse, waaraan 52 hardloopers zullen deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6