Heemschut-tentoonstelling 3 I iii HEDEN DE O OPENING Kop in den wind 75c I Th. SMIT, Firma KLEIN f VRIJDAG 16 MAART 1934 De „strijd tegen de leelijkheid' woedt op zeer vele fronten Rondgang in „vogel vlucht" „Heemschut" zei! „Laat niet uit dank tjleemschut" schut uw heem RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN UIT DEN OMTREK VEREENIGING „DE NARCIS" Jaarvergadering te Lisse BLOEMENDAAL DRIEHUIS VELSEN °Jo^S*R4"ni AMSTERDAM I LUXE EN I I DAGEWKSCH SCHOEISEL I BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le klasse klein biljart Aardverschuivingen bij Villach Visschersboot vergaan HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN 10 Huishoudpakket inh. 25 25 25 PORSELEIN DIVERSEN Kinderschortjes beige 4- Satnmé, maat 45-55 om te bord. 25 METERWAREN 50 GALANTERIEËN Nikkelen bladen 25 TOILETARTIKELEN 25 PAPIERWAREN TEXTIEL Bedlakens 130x210 gez., Ontbijtlakens wit met gekl. >ywc LEDERWAREN Hedenmiddag werd in het Ko loniaal Instituut, te Amsterdam, de groote Heemschut-tentoonstelling geopend. In een vluchtigen rondgang langs de ver schillende stands hebben wij een eersten in druk gekregen van het omvangrijk materiaal, verdeeld over ruim vijftig inzendingen, dat op deze zorgvuldig voorbereide expositie is samen gebracht. Het Heemschut-werk beweegt zich wel op zeer verscheiden terrein en elk onder deel, ter expositie vertegenwoordigd, vordert een zoo bijzondere aandacht, dat wil men alles naar waarde genieten, een herhaald bezoek on vermijdelijk is. Gelukkig heeft men daar ruim schoots den tijd toe: minstens een of twee maanden blijft deze belangwekkende tentoon stelling zeker geopend. Wanneer wij nu een beschrijvend overzicht geven van de inzendingen ter Heemschut-ten- toonstelling moeten wij ons onvermijdelijk tot enkele hoofdtrekken beperken. Onze aandacht wordt het eerst gevraagd voor wat wij zouden noemen: de Indische Heemschut. De oudheid kundige dienst van Indië toont out net res tauratiewerk aan de overblijfselen van de oude Hindoesche cultuur. De bescherming van de natuur wordt oun. aanschouwelijk voorgesteld door diorama's, resp. de bescherming van de vulcaan-hellingen, van de oerbosch-flora. zoo als de grootste bloem ter wereld, de „rafflesia", welke 1.25 M. in doorsnee meet, van de dieren, hier in het bijzonder de rhinoceros, waarvan er vermoedelijk nog slechts enkele, men zegt nog geen half dozijn, over zijn gebleven. Einoelijk van bijzondere terreinen. Een interessante ma quette geeft een indruk van de verspreiding der fauna in onzen archipel. In de groote middenzaal trekt onmiddellijk de inzending van Staatsboschbeheer de aan dacht. Een natuurmonument in miniatuur is hier gereconstreerd met een zandverstuiving, verschillende plantsoorten enz. De Deensche inzending omvat vrijwel uitsluitend fotomate riaal van beschermde natuurgebieden, monu mentale bouwwerken, waaronder de vijf-spit sige kerktorens van Kalundborg opvallen Een bijzonder waardevolle instelling zijn de bouwcursussen op het Deensche platteland, waardoor een bouw wordt verkregen, welke zich harmonisch bij ljet landschap aansluit. Ook Greenland is in de Deensche inzending vertegenwoordigd. „De Hollandsche Molen" toont m modellen wat nu een „bovenkruier" is, een „paltrok" of een „standaardmolen". Verder neemt het systeem-Dekker hier natuurlijk een eere plaats in. Voor den Bond Heemschut zelf heeft de se cretaris, architect A. A. Kok, een bijzonder in teressante inzending verzorgd. Twee diorama's toonen een Hollandsch stadsbeeld zooals het was en zooals het werd, een tegenstelling, die weinig aan duidelijkheid te wenschen overlaat. Het heilzaam werk, verricht door Heemschut's adviesbureau, toonen de verbeterde bouwplan nen, die ons redden van een uitbreiding der collectie „Uit de gruwelkamer der bouwkunst", waarvan eenige s( rekende exemplaren aantoo- nèn, hoe Heemschut's „strijd tegen de leelijk heid" waarlijk geen luxe is. Enkele beelden van behouden en verloren stadsschoon sluiten hier bij aan. De Vereeniging .JHendrick de Keyser" toont ln een serie foto's haar hoogst verdienstelijk werk inzake behoud van monumentale gebou wen in Nederland, de stichting „Menos van Coehoom" zondt maquetten, teekeningen en luchtfoto's van typische oud-Nederlandsche vestingen, die reeds verdwenen zijn of nog be houden kunnen worden. De afdeeling „Stadsontwikkeling" van Pu blieke Werken is verder met een inzending vertegenwoordigd, terwijl de schoonheid van Zweden, het heemschutwerk in Zuid-Afrika van fraaie foto-opnamen zijn te waardeeren. Op de bovenverdieping vindt men boerderij typen, een statistische voorstelling van de oor zaken der bosch- en heidebranden, een prach tig diorama van de Nederlandsche Heide Maat schappij, welke het landschap toont vó5r tij dens en na de doelmatige ontginning. De A. N. W. B. heeft hier haar waarlijk niet overbodig vermaan „Laat niet uit dank voor 't aange naam verpoozenaanschouwelijk voorge steld, terwijl het instituut „De weg in het landschap" de gruwelen toont, veroorzaakt door lintbebouwing. Het werk der centrale ver eeniging voor schoolwerktuinen en boomplant- dagen is eveneens met een inzending vertegen woordigd. Het Provincaal Museum van Drente pronkt met een miniatuur hunebed en verschillende maquettes van brandgraven, hoe het nog vóór dertig jaren langs de Zaan een idylle was lee- ren ons de paneeltjes der collectie Ouwejans, terwijl het door den Schepper gewilde even wicht der natuur, waarbij elk schepseltje, hoe nietig ook, zijn rol heeft, leerzaam is voorge steld door de Natuur-historische Vereeniging De beide Hollanden geven de overige provin cies een uitstekend voorbeeld: Noord-Holland met Gooi-reservaat en Berger Bosch, Zuid-Hol land met de piassen-verordeningen. Elders wer ken zoo goed mogelijk de verschillende Land schap-stichtingen, onafhankelijke dochter in stellingen van het wakkere instituut „Natuur monumenten", dat ons op deze expositie ver schillende van zijn aankoopen toont. De Eier- landsche vuurtoren met de installate rot vogel bescherming en verschillende slachtoffers van de stookolieresten op zee vullen de stand van de Ned. Vereeniging tot bescherming van vo gels. En eindelijk ontbreekt natuurlijk niet de actieve V. V. V. ,,'t Koggeschip" welke in sa menwerking met de A. N. V. V. in een stand toont hoe uit behouden land- of stedeschoon profijt valt te trekken. Zooals wij reeds schreven: wij kunnen hier slechts een vluchtig overzicht geven van het omvangrijke materiaal. In de volgende weken zullen wij op enkele der oi. meest belangwek kende onderdeelen nog terugkomen. IJMUIDEN, 16 Maart Rijksvischafslag Tarbot per kg. 1.— tot 0.85, tong per kg. 1.15 tot 0.80, groote schol per 50 kg. 10.middel schol per 50 kg. 18.— tot 14—, kleine schol per 50 kg. 17.— tot 7.50, bot per 50 kg. 4.30 tot 3.50, schar per 50 kg. 9.tot 5.50, groote schelvisch per 50 kg. 29.kleine middel schelvisch per 50 kg. 27.tot 24.—, kleine schelvisch per 50 kg. 22.tot 6.70, kabeljauw per 125 kg. 30.tot 20.—, gullen per 50 kg. 13.50 tot 7.50, leng per stuk 1.70, wijting per 50 kg. 6.50 tot 2.50, kool- visch per stuk 0.40 tot 0.18, makreel per 50 kg. 15.— tot 13.50. Tan de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Emma 50 manden 1500.—, Jennie Elza 70 manden 1370.—. O. N. 107 360 manden 2360.—. Loggers: KW 173 700.—, Sch. 84 710.—, Sch. 250 740.—, Sch. 118 320.—, Sch. 116 530.—. Beugers: VL 3 980.—, VL 80 930,—. In „de Nachtegaal" te Lisse heeft plaats gevonden de jaarlijksche algemeene le denvergadering van de Vereeniging „de Narcis" onder leiding van den voorzitter, den heer H. Bader. Het speet hem te moeten memoreeren, dat in het afgeloopen jaar nog weinig verbetering in de uitkomsten der narcissenteelt te bespeu ren viel, doch hij meende dat de ergste depres sie voorbij was, en er reden is de verwachting te koesteren dat het een volgend jaar wel beter zal zijn, misschien wel zoo dat dan weer van een loonende cultuur gesproken kan worden. Na voorlezing der notulen door den secre taris werden verscheidene ingekomen stukken behandeld, o.m. een schrijven van de Kweekers centrale over gevaar van besmetting opleveren de saneeringsputten door de Narcisvlieg. De kwestie bleek de volle aandacht van het bestuur te hebben. Na onderzoek is reeds ad vies uitgebracht hoe dit euvel te ondervangen, en is er bij de Centrale op aangedrongen direct maatregelen te treffen vóór dat de larven, die aan de buitenkanten der putten zijn aangetrof fen, zich gaan ontpoppen. Een schrijven van den Bond van Bloembol lenhandelaren waarbij werd medegedeeld dat het invoerrecht op narcisbloemen bij den in voer in Duitschland ongewijzigd is gebleven en bedraagt 100 R.M. per 100 K G. Er is over ge dacht om het contract ter bestrijding van den handel in afgesneden narcissenbloemen van den kouden grond buiten werking te stellen. Nu de invoerrechten op Duitschland niet zijn gewij zigd, achtte men het beter om daar niet toe over te gaan. Verder een schrijven van het Centraal Bloem- bollencomlté om te bevorderen dat over de in 1933-34 beplante oppervlakte met bloem bollen, door de leden wordt bijgedragen 1 cent per roe in het fonds tot steun van het Weten schappelijk Onderzoek en Onpers. Reclame. De rekening 1933, welke hierna werd behan deld, sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 45316.98. Aan keuringsgelden en contributiën bleek ontvangen te zijn 37201.33, terwijl aan kosten werden betaald: 24727.97 loonen en verplaatsingskosten, f 1440.41 aan drukwerk en kantoorbehoeften, 1617.33 aan porti en incassokosten, 1024.93 voor de statistiek enz. Als batig saldo staat vermeld 12785.19. De begrooting gaf ongeveer dezelfde cijfers aan als die der rekening 1933. Alleen de post: keurings gelden is belangrijk lager gesteld, dit in ver band met de inkrimp van de beplante opper vlakte door de saneeringsmaatregelen. Deze zijn nJ. geraamd op 20.000,Met aanwending van het batig saldo hoopt men in 1934 te kun nen draaien, zonder tot verhooging der keu ringskosten over te gaan. Bezuiniging op de uitgaven werd onder de oogen gezien, o.a. de post loonen en verplaatsingskosten. Aangezien echter de loonen der controleurs reeds twee maal zoodanig zijn verlaagd dat de uiterste grens is bereikt en het corps niet kan worden ingekrompen met meer dan een con troleur, omdat de controleurs feitelijk overbe last waren en nu het werk normaal verdeeld kan worden, is vermindering zonder schade aan de goede uitvoering der keuring niet te bereiken. Na behandeling werd de begrooting ongewij zigd vastgesteld. Door den secretaris werd een uitgebreid ver slag uitgebracht over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Hieraan valt te ontleenen dat het ledental met 123 is vooruitgegaan en thans bedraagt 343. Hierbij werd opgemerkt dat nog vele flinke Narcissenkweekers voor het lidmaatschap in aanmerking komen, maar zich niet hebben aangemeld, al is de contributie zeer laag gesteld, n.l. fl per jaar. Tot het Narcissensnijbloemencontract zijn in 1933 toegetreden 402 contractanten. Slechts 5 personen hebben het contract opgezegd. In to taal staan nu ingeschreven 6423 contractanten. Gevallen van overtreding zijn niet ter kennis gebracht van het bestuur, zoodat geen boeten zijn opgelegd. In den gezondheidstoestand der Narcissencul tuur is een verbetering ingetreden. Het aantal te velde afgekeurde partijen is lager geweest dan in 1932, evenals het aantal afgekeurde manden bij de droge keuringen. Ofschoon reeds eerder nauw verband bestond tusschen den keuringsdienst van de „Narcis" en den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- nlngen, is de keuringsdienst van „de Narcis" m 1933 definitief als een semi-officeel lichaam erkend geworden en bindend voorgeschreven voor de exportbollen. In verband met de saneeringsmaatregelen heeft „de Narcis" getracht Regeeringssteun te verkrijgen in den vorm van een crediet. Het resultaat is nihil geweest. Bezwaar tegen de terugbetaling is hiervan wel oorzaak geweest. Door het bestuur is op verzoek van de Kwee kerscentrale een advies-commissie voor Nar cissen benoemd. Deze bestaat uit de heeren B. Berbee, G. Zandbergen en N. Blokker. Bijzondere aandacht is besteed aan de Eco nomische Conferenti ein Amerika, gehouden op 25 Oct. '33. Bertreurd wordt dat deze geen hoop volle tijding heeft gebracht en men blijft door gaan met Hollandsche Narcissen van de Ame- rikaansche markt te weeren. Blijkens het verslag van den administrateur is de beplante oppervlakte met Narcissen van '32 op '33 met 82 duizend Roe achteruitgegaan en bedraagt de vermindering sedert 1931 der- iten procent. De inplant valt het meeste op bij de Gele trompetten, Poeticus en Poetasz variëteiten. De Incomparablis, Leedsii en Barri-variëteiten za gen zich tevens sterk verminderd. Ook uit dit verslag blijkt, dat de gezondheidstoestand voor uitgaande is, maar nog niet het peil van 1929, het allergunstigste jaar, waarbij slechts 0.53 pCt. van de beplante oppervlakte voor export werd afgekeurd, is bereikt. De reglementswijziging (art. 8 en 9), voor stellend de mogelijkheid te openen om de warm waterbehandeling ook verplichtend te stellen voor Narcissenbollen die bij de droge keuring voor export worden afgekeurd, werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het aftreden van de heeren H. Bader, Ant. Nijssen en in de bestaande, wegens het niet aannemen der be noeming door den heer Zandbergen, werden gekozen C. Clemens Hzn., Lisserbroek, P. v. d. Nouland te Voorhout, N. Blokker te Limmen. Tuinbouw- en Plantkunde. Door gebrek aan voldoend aantal deelnemers kan de voorgestel de excursie van de afdeeling Bloemendaal en O. van „Tuinbouw- en Plantkunde" naar de Rotterdamsche bloemententoonstelling „Prima- vera" niet doorgaan. De heer W. B. Noteboom, secretaris der Cen trale Vereeniging voor schoolwerktuinen, zal op Dinsdagavond 20 Maart in café Rusthoek 'n film over Schoolwerktuinen doen afdraaien en deze film nader toelichten. Algem. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Don derdag hield deze afdeeling in de keurig ver zorgde zaal van het „Jeugdhuis" hare 14e jaar vergadering. In een korte openingsspeech van den voor zitter, den heer J. Wielinga, memoreerde deze het gebeuren gedurende 1933, hieruit bleek dat de afdeeling ruimschoots haar aandeel had, ten aanzien der actie tot bescherming der sociale belangen harer leden. Uit de verslagen van den secretaris, de pen ningmeesteres en den correspondent van het T.B.C.-fonds, „Draagt Elkanders Lasten" bleek dat de gezondheidstoestand der afdeeling niets te wenschen overlaat. Hierna werden door afgevaardigden van zus- terafdeelingen en bevriende organisaties eenige vriendelijke woorden gezegd aan bestuur en afdeeling, alle beoogende goede wenschen voor de toekomst. Daarna sprak de heer J. Groote, hoofdbe stuurslid, een korte rede, waarin hij deed uit komen, dat men „juist nu" sterk aaneengeslo ten dient te staan, nu welhaast alles dreigt in een te storten. Ds. H. J. Visser sprak hierna een kort, krachtig woord. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Het Vaandelcomité werd ƒ28.25 rijker. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bijP. van Roode, Bloemendaalsche- weg 210 Overveen, een blauwe handschoen;" Kes- seler, Bosch en Duinlaan 26 31oemendaal, een tennisracket; Timmermans, Chr. Huijgensplein 7 Haarlem, een paar dames handschoenen; Sme derij N.V. Hogenbirk te Bloemendaal, een da mesrijwiel; Toepoel, Esschenlaan 1 Bloemendaal, een doublé kinderarmbandje; A. Snijder, Ramp laan 5 Haarlem, een inktlap; J. Pampus, Teding van Berkhoutlaan 43 Aerdenhout, een portemon- naie met inhoud; J. Borst, Middentuindorplaan 16 Haarlem, een alpinomuts; aan den politiepost te Aerdenhout, een kinderhandschoentje; H. J. Nijland, Vogelenzang, Graaf Florislaan 35, een paar motorhandschoenen aan het bureau van politie te Overveen, een wollen kinderhand schoentje; een paar dameshandschoenen; een rozenkrans; een heerenrijwiel; een zakmesje. „Pascha" Bij de jeugdbeweging van Drie huis wordt hard gewerkt aan stoute plannen. Op Maandag en Dinsdag in de Goede Week zul len de Jonge Wachters van de St Engelmundus- parochie het H. Jaar besluiten met de opvoering van het liturgisch mysteriespel „Pascha" van Pax. Maandag wordt er gespeeld voor de Volks universiteit en, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, ook voor andere belangstellenden. De Dinsdag-uitvoering is de groote avond, waarvoor ook langs dezen weg aller belangstelling wordt gevraagd. Op deze plaats inhoud en beteekenis van het spel nader verklaren zou ons te ver voe ren en daarom willen wij volstaan mat de mede- deeling, dat genoemde Jonge Wachters met hun leiders een avond willen bieden van ontroerende meditatie over het bitter lijden en sterven van den „Rex Christus Redemptor", van den Verlos ser der wereld, den Koning der eeuwen. De op voering wil mede zijn een uiting van de cultu- reele karaktervorming in ons moderne Katho lieke Jeugdwerk. Uit dien hoofde alleen al ach ten wij een opwekking tot een bezoek volmaakt overbodig. Het Jeugdwterk verdient de belang stelling van allen. Zelfs al worden het geen avonden van groote kunstwaarde, verwacht mag worden, dat de jongens datgene zullen geven, wat binnen het bereik hunner krachten ligt. De opvoeringen hebben plaats in 't Huis te Velsen aanvangende half acht precies, zoodat een tijdige afloop verzekerd is. Geldleening B. en W. stellen voor ter bestrij ding van buitengewone uitgaven, bij de N. V. Bank van Nederlandsche gemeente- en geld leening aan te gaan groot 108.000 a 414 pCt.. op eenvoudige onderhandsche schuldbekentenis. Kwijtschelding huurpenningen B. en W. stellen voor aan J. p. Bierman en A. Kabel, te Santpoort, kwijtschelding te verleenen van een gedeelte der huursom van de door hen van de gemeente gehuurde perceelen tuingrond. Verkoop van grondA. J. de Graaf te Sant poort heeft verzocht, van de gemeente te mo gen koopen, een perceel bouwterrein aan de Velserbroekstraat aldaar, ter grootte van onge veer 877 M2., zulks tegen een prijs van ƒ6.50 per M2. voor een aan de straat liggend gedeel te, ter breedte van ongeveer 10 en ter diepte van ongeveer 24 M., 6.per M2. voor een aan de straat liggend en by het vorenbedoelde aan sluitend gedeelte, ter breedte van ongeveer 7.50 en ter diepe van ongeveer 35 M., en 1.per M2. voor een achter het laatstbedoelde liggend gedeelte, ter zelfder breedte en ter diepte van ongeveer 50 M. Verder heeft M. J. Bus te IJmuiden verzocht, van de gemeente te mogen koopen, tegen den prijs van ƒ6.— per M2.: a. een perceel bouwterrein aan de Dr. Kuyper- laan te Velsen, ter grootte van ongeveer 650 M2„ b. een perceel bouwterrein aan den Van Tuijll- weg te Velsen, ter grootte van ongeveer 710 M Tegen inwilliging van deze verzoeken bestaat bij B. en W. geen bezwaar, zy stellen voor tot den verkoop over te gaan. Het lastige kind, dat de Raad is, heeft weer eens den kop in den wind gegooid en B. en W. een nederlaag bereid. En dit niet om een principieel geschil, maar enkel uit den lust een dwars te wezen, den man nen achter de bestuurstafel een hak te zetten. Weer heeft de Raad een van zyn nukken ver toond en zonder noodzaak een toestand ge schapen, die toch minstens onaangenaam heeten moet voor het College. Wat was er nu voor bezwaar, dat het Col lege zyn werk voortzetten zou met vyf in plaats van zes, waar dit College zelf verklaard had. dat het zou gaan en dat de gemeentezaken er niet onder zouden lijden? De vindingryke heer de Miranda kwam met een wel zeer gezocht argument, dat instemmen met de voordracht van B. en W. beteekenen zou een goedkeuring van het beleid van dit College. En dat, terwijl er nog altyd een motie ligt, waarin ditzelfde beleid is afgekeurd. Brutaal noemde de woordvoerder der socialis ten het van B. en W. dat zij, deze motie daar nog liggende, met deze voordracht durfden komen. Is het echter niet veeleer op zyn plaats het brutaal te noemen van den heer de Miranda, die op bevel van zijn kiezers zich aan de verantwoordelijkheid heeft onttrokken, het college, dat de neergelegde taak opnam, op zyn eigeniyk toch minderwaardige wijze in den steek te laten, te bemoeiiyken en te plagen. Want anders als plagen kunnen wij in deze en andere aanvallen, deze obstructiè van wel heel kleine allure niet zien. Dat er tegenstand is, is begrypeiyk. Dat de sociaal-democraten wat boos zqn valt te ver staan, maar dat zy op deze wyze dit uiten is toch niet in overeenstemming met de stan ding van deze party en de plaats, die zij in neemt in het bestuur van de hoofdstad. Die situatie kennend en haar gevend de plaats die haar toekomt zou het ons niet pas sen van de sociaal-democratie te veronder stellen, dat zy uit onedele motieven als by- voorbeeld concurrentievrees voor de commu nisten haar dryven zou tot daden als deze. En toch zy maken het er zelf naar dat wy daartoe zouden komen. Het verzet der communisten was van nog ander gehalte, maar, en dit constateerden we reeds eerder, deze komen er tenminste eerlyk voor uit, dat het hun erom te doen is den boel stuk te maken. Wethouders. Ach wat! Al waren het ei vier, dan nog kon het ons niet schelen. Wel stelt de Wet vyf als minimum voor een stad als Amsterdam, maar wy zien er geen been in ook onder dat minimum te gaan. De burgemeester hield een krachtig pleidooi, maar ook dat mocht niet helpen, zelfs niet de met stemverheffing gedane verklaring, dat ook dit weer een gelegenheid was de zoo hoog- noodige bezuiniging te betrachten. Toen het op stemming aankwam, verdwenen de neutrale Blokkers demonstratief uit de zaal, nadat zij, die, naar men begrijpen kan tegen over deze aangelegenheid niet geheel en al objectief staan (Adolf Bruinsma lonkt met meer dan een half oogje naar een der zetels achter de tafel van B. en W.), zich in de dis cussie in het geheel niet hadden gemengd. Hun heengaan werd geaccompagneerd door een verdacht applaus der communisten en bij hun terugkomst in de zaal werden zy met een hoongelach begroet. Dr. de Hartogh, die biykbaar boos was ge worden om een blik of een woord van den burgemeester, die met den geneesheer uit de Plantage als mensch goed overweg kan, maar hem als politicus slechts matig waardeert en niet ten onrechte had reeds eerder het hazenpad gekozen. En zoo kon, mede door de onbegrüpelijke houding van oud-wethouder Douwes, de samen- heulende rose en roode fractie met den heer Kitsz als meelooper B. en W. een „nederlaag" toebrengen. Door deze beslissing zyn echter niet enkel B. en W. doch is ook de raad in ongelegen heid gebracht. Want hoe zal in de vacature kunnen wor den voorzien? We bedoelen nu niet de bekomende om standigheid dat eerst de opvolger van dr. Abra hams als hoedaning door het stembureau de heer M. M. Cohen is gekozen verklaard moet zyn toegelaten. Dit is een kwestie van slechts twee weken. Maar wel is er een andere moeilijkheid: wie den heer Abrahams als wethouder zal opvol gen? Reeds in September jJ. bracht de bezetting van de zesde wethoudersplaats bezwaren, welke niet gemakkelijk konden worden ondervangen tot dr. Vos, die bovendien het Kainerlidmaat- schap heeft waar te nemen, zich bereid ver klaarde. De heer Ter Haar had toen reeds te voren zich voor bet wethouderschap uitgeschakeld door de verklaring dat hy in zyn leeftyd een bezwaar zag. Aan een der Middenstanders wilde men en wil men ook blijkbaar nu niet aan. blijven over de heeren Ketelaar, prof. Woltjer enmr. Romme. Voor den heer Ketelaar geldt evenzeer het leeftydbezwaar als voor den heer Ter Haar, prof. Woltjer zal vermoedeiyk zijn hoog- leeraarsambt aan de Vrüe Universiteit niet wel kunnen continueeren met het wethouder schap en van mr. Romme meenen wy te we ten, dat hy deze functie allerminst ambieert, ook al niet met het oog op zyn plaats in de fractie. Gingen wy schertsen, dan zou kameraad luiiuiiuiiiiuiiiiiiuiuiiiuuiuiuuuiua ■mi i in i nu mil nul in lllllliill I NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat 1 I TELEFOON 13490 I mm immuun nmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Wijnkoop nog een kansje maken, maar hoe vreemd de Amsterdamsche raad ook in zijn beslissingen soms zyn kan, dat hij tot zoo iets zou komen is echter niet denkbaar. Zooals verwacht werd is het spelpeil Don derdagavond in het plaatseiyke kampioens- tournooi aanmerkeiyk verbeterd, zoodat de tal rijke biljartliefhebbers in café v. d. Bos wer- keiyk genoten hebben. Denker maakte tegen Nobels een goed ge middelde en 2 series van 40, terwijl laatstge noemde ook Steffers in uitstekende conditie trof, hetgeen hem een tweede verliesparty be rokkende. v. Putten gaf Steffers goed party, doch kon niet verhinderen, dat deze andermaal won en zich zoodoende aan het hoofd van de rangschik king plaatste. De uitslagen zijn: pnt. brt. h.s. gem. A. Denker (H. Noord) 250 29 42 8.62 J. Nobels (D.E.S.) 132 28 23 4.71 J. Nobels (D.E.S.) 180 33 21 5.45 J. Steffers (K'beurs) 250 33 35 7.57 J. Steffers (K'beurs) 250 32 29 7.81 M. v. Putten (B.V.H.) 200 31 23 6.45 De rangschikking is nu: gesp. gew. pnt. brt. h.s. gem. 1. J. Steffers 3 3 750 96 29 7.81 2. P. V. d. Berg 3 3 750 126 41 5.95 3. A. Denker 4 2 921 125 42 7.36 4. G. Metz 2 1 440 65 41 6.76 5 G. Vos 2 1 457 99 28 4.61 6. A. Baart 3 1 573 104 34 5.50 7. J. Nobels 4 1 753 131 36 5.74 8. M. v. d. Putten 3 0 679 137 37 4.95 Door omstandigheden is het programma eenigszins gewijzigd en luidt nu als volgt: 7.30 uur: v. d. PuttenBaart. 9 uur: G. MetzBaart. 10.30 uur: SteffersG. Vos. WEENEN, 15 Maart. Volgens berichten uit Klagenfurt is door het smelten van de sneeuw in Karinthië de grond op verschillende plaat sen dermate losgeraakt, dat in de naoijheid van Villach een massa aarde van 10.000 ku bieke meter in beweging is geraakt. De bos- schen zijn door deze verschuiving zeer ernstig beschadigd. Een locomotief is ontspoord Het spoorwegverkeer is gestremd. Pioniers en le den van den vröwilligen arbeidsdienst zijn ge- requireerd. De zyrivieren van de Drau stygen nog steeds, zoodat men vreest voor verdere schade. LONDEN, 15 Maart (Reuter). De visschers boot „Metha" uit Frederickshavn (Denemar ken), is naby de havenplaats Wiek (Noord- Schotland) vergaan. De geheele bemanning is om het leven gekomen. I 1 dubbel stuk zeep 1 pak schuurpoeder 1 pak waschpoeder I panlap, 1 ijzeren panspons. 1 koperen panspons, 1 vatenkwast, 1 drooglijn, 1 asbestplaatje. _c samen 25 Sponsen - prima kwaliteit 2 stuks.25 Emmers gegalvaniseerd. 25 Eierlepels alpacca ver- 0%fmc chroomd. vlekvrij. 2 stuks«9 Closetplankjes bakeliet, in diverse kleuren Emmers emaitle. ellen wit, ot met opschritt, -t- 1 dwell en 1 pakje EfV schuurpoeder compleet3» Mop de practische zeilwrijver 50c Koekenpannen blank 22 centimeter fluitketels emaille. in Ef«c groen, rood en blauw 3" 1 groot «el zeemleder 1 groote spons samen Strijkplanken zeer goed algewerkt1«U 1 Eierdopjes aardewerk crème, en porsel. in div. kl. 6st. 25' Kop en Schotels goudüjn m. bloem ol randdecor 2 stuks 25° Kop en Schotels Eng. aardewerk 3 st. SOc en per stuk 25 Eiersteilen 8 deehg, porsel. m div kleuren,50' WitteDameszakdoeken met ajourzoom. 2 stuks10 Alpino's diverse kleuren en maten25 Badstof Bavets - diverse mec kleuren, per 2 stuks25 'Witte Heerenzakdoe- ken groote maat, per 3 stuks 25 Marquisette 90 cM. breed prima kwaliteit, per Meter25 Ruige deurmatten zeer solide Tafelzeil met wollen rug. mg _c 115 cM. breed, per Meteri 5 Mystères met Iranje en _«c entredeux 120 X 200 centimeter m 5 Theeservies met roode roos décor Theepot50c Melkkan en Suikerpot 50 Kop en Schotels 2 stuks 25 Theebladen bout, mod. g* uitvoering ca. 45 cM25 Courantenhangers div. .Ac uitvoeringenTOOc 3Ü Theebladen m. nikkelen rand, div. gekl. decors 100c 50 Gummi Sponsen extra kwaliteit, groote maat,... 10 Zeep „Lentegroet" - per 2 stuks|v Lanolin zeep extra zwaar stuk, heerlijk geparfumeerdlO Haarborstels uitvoering prima Tafelkleed 1.50 M. lang m. 10 bijpass, kleurechte servetten HO Koperen punaises - per 3 doozen van 100 stuksu O 8 rollen Closetpapier - ,UUCu ORc in doos25 Wit kastpapier per 3 rollen van 10 Meter25' solide kwaliteit graslinncn75 rand, 120 X 15075 Tafellakens kuostzyden dama st 120X150 In di v. kleuren H O O Klndertasschen - chique mod.div. ledersoorten 100c 50c 25 Huishoudporte* monnaies saffiaanleder50 Damesiasschen groote sorteering div. mod. <aa»a»c en ledersoorten50c IO O' Reiskoffers 6o cM.-ftAe sterke uitvoeringlOO'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10