GEEN HOF VAN EDEN Voor Duitsche Katholieken 0 De woelingen in Spanje Het nieuws van heden De motie-Segers DE STA VISKY-AFFAIRE De conferentie te Rome DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal" f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 16 MAART 1934 Avondblad DE LAATSTE KANS Ernstige dreigementen Belgische Senaat spreekt vertrou wen uit in de regeering Aanslag op den trein Pari j s—V en timiglia Het Weer Staking in de gas- en electriciteits- bedrijven van Catalonië Militairen springen in De bewapening van den Schutzbund DE DYNAMIET-ONTPLOFFING IN SAN SALVADOR DE KANSEL IN DEN AETHER De „Osserv." over een zender voor Duitsch-sprekende Katho lieken aller landen Vestiging in Zwitserland? DE CONFERENTIE VAN DRIE TE ROME De Belgische oud-minister Petit- jean zal voor een eereraad verschijnen Hoofdambtenaar ge schorst m Kerkstrijd in Duitsch land Een heele redactiestaf gevangen gezet Universiteit gesloten Geen „Ariërparagraaf" te Warschau Dreigende staking in Amerika Bij de automobiel-industrie Waar is Insull? Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De „Reichspost" over de resultaten van de eerste bespreking Soldatenberoep weinig in trek A NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18649 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek De Lord grootzegelbewaarder Anthony Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis een persoonlijk relaas gegeven van zijn ervaringen opgedaan in Parijs, Berlijn en Rome, waar hij met de verantwoordelijke staats lieden heeft gesproken over het ontwapenings- Vraagstuk. Op zijn internationale tournee heeft hij moeten ondervinden, dat de wereld nog allerminst een hof van Eden is, waar leeuw en lam in pais en vrêe naast elkander leven, en dat zij dit voorloopig ook nog niet worden zal ook. De tegenstelling tusschen Duitschland en Frankrijk karakteriseerde Lord Eden zeer juist als een tegenstelling tusschen ongeduld en vrees. Duitschland eischt met ongeduld, dat de prin- cipieele erkenning van zijn gelijkgerechtigdheid eindelijk ook practische gevolgen zal hebben, en dat het, wanneer de zwaarbewapende mo gendheden hun wapenrustingen niet verminde ren, het recht krijgt zichzelf van een defen sieve bewapenii^ te voorzien. Frankrijk wil ech ter niet in een bewapeningsvermindering voor Zich zelf en niet in een herbewapening van Duitschland toestemmen, indien Engeland geen speciale veiligheidswaarborgen biedt. Frankrijk vreest en wantrouwt Duitschland, en men moet erkennen, dat nationaal-socialistische leiders als generaal Göring daartoe herhaaldelijk aan leiding hebben gegeven. Terecht heeft Lord Eden in het Engelsche parlement Görings rede, gehouden ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen burgemeester van Potsdam, gekwa lificeerd als „militairistisch". Göring sloeg een soldatesken Pruisisch toon aan welke 'n schrillen dissonant vormt met de pacifistische geluiden welke Hitier en Göbbels als solist telkens doen hooren. Nu kan men wel zeggen, dat niet wat Göring, maar enkel wat Hitier verklaart van belang is, omdat volgens het „Führerprinzip" alleen Hitler in laatste instantie te beslissen heeft maar deze redeneering gaat toch niet heelemaal op. Hitier geeft alleen den doorslag, Wanneer hij dat zelf wil. Zoo b.v. inzake de kwestie van de vrijlating der Bulgaren, waarin hjj Görings woorden metterdaad désavoueerde. Göring's Potsdammer-rede heeft hij echter niet gedesavoueerd, evenmin als de voor de Katho lieken bijzonder pijnlijke uitlatingen van Alfred Rosenberg en Baldur von Schirach. Wie zwijgt stemt toe, zegt het Hollandsch spreekwoord, en Hitier zwijgt soms opvallend, wanneer anderen dingen zeggen, welke men graag door hem zou tegengesproken zien. Hij zal zich er dan ook niet over mogen beklagen, dat zijn opvattingen herhaaldelijk vereenzelvigd worden met die van anderen, die ongecorrigeerd het woord mogen voeren in zijn Rijk, waar het vrije woord geen recht meer heeft, en dat Frankrijk met een hart vol achterdocht tegenover het practisch zich reeds herbewapenende Duitschland blijft staan. De eenige hoop, welke Lord Eden zegt nog te koesteren, is, dat er alsnog een ont wapeningsconventie tot stand zal komen, gebaseerd op het Engelsche voorstel, dat 'n ge controleerde herbewapening van Duitschland binnen zekere perken wil sanctionneeren en de overige mogendheden wil verplichten hun be wapeningen te verminderen, opdat zoodoende een zekere gelijkgerechtigdheid ook in de prac- tyk zal ontstaan. Komt een dergelijke conven tie niet tot stand, dan zal ook Engeland zich ge- noodzaakt zien „datgene voor te bereiden, wat hier terstond moet worden verricht," gelijk Sir John Simon het vaag en bedektelijk, maar daar om niet minder duidelijk uitdrukte. De Engel sche minister van buitenlandsche zaken dreigt met een hervatting van den bewapeningswed loop, waarbij Engeland eventueel niet zal ach terblijven. Het mag verwondering wekken, dat lord Eden ook na zijn tocht door Europa nog vasthoudt aan het Engelsche voorstel, dat alleen door Frankrijk aanvaard wordt, wanneer Engeland nieuwe veiligheidsgaranties biedt, want Enge land is tot nu toe niet bereid gebleken nieuwe verplichtingen op zich te nemen. Eigenlijk houdt Engeland zich even onwrikbaar als Frank rijk en Duitschland vast aan het eenmaal in genomen standpunt, zoodat de een den ander feitelijk niets kan verwijten, dat hij zelf niet doet. De „eerlijkheid" van den Engelschen ma kelaar komt daardoor wel eenigszins in een dubieus licht te staan. Indien het Engeland we zenlijk ernst is om een resultaat, hoe gering ook, op ontwapeningsgebied te verkrijgen, zou .1 :c zich beter solidair hebben kunnen verklaren met Mussolini's voorstel, dat meer kans heeft aanvaard te zullen worden dan het Engelsche. Zooals men weet, wil Mussolini de bewapenin gen der mogendheden stabiliseeren op het hui dige peil en Duitschland een defensieve herbe wapening toe staan. Op grond van dit voorstel zou misschien een conventie tot stand kunnen komen, een conventie, welke natuurlijk niet meer den naam van „ontwapeningsconventie" ver dient, maar welke toch een basis zou leggen voor verdere besprekingen en in ieder geval een wil den bewapeningswedloop zou voorkomen. Inder tijd, toen ftalië en Engeland hun bemiddelings voorstellen lanceerden, hebben wij reeds onmid dellijk als onze meening te kennen gegeven, dat Mussolini's plan meer kans van slagen had dan het verder strekkende, maar daardoor juist moei lijker te aanvaarden plan van Engeland, en sindsdien zijn wij in deze meening nog versterkt geworden. Mussolini's voorstel is een minimum- voorstel, maar beter een minimum resultaat, dan een radicale mislukking. Als Engeland met zijn voorstel werkelijk zijn laatste woord ge sproken heeft, zooals de uitlatingen van Lord Eden en Sir Simon willen suggereereiï, dan moet verwacht worden, dat ook de laatste kans, welke Mussolini heeft opengehouden om een funeste hervatting van den bewapeningswed loop te voorkomen, wordt verspeeld. Vermoe delijk zullen dan de mogendheden elkander overladen met bittere verwijten en elk voor zich de schuld van zichzelf trachten te schuiven, maar schuld zullen dan allen hebben, ook de „eerlijke makelaar" Engeland. Onze Belgische corr. meldt d.d. 15 Maart: Hedenmiddag had in den Belgischen Senaat de stemming plaats over de motie-Segers. Als bekend is deze motie afkomstig van de katho lieke en liberale fracties van den Senaat. De eerste 5 paragrafen der motie, waarin de Senaat zich tegen een wedloop naar bewapening en de herbewapening van Duitschland uitspreekt, als mede waarborgen vraagt voor de veiligheid van België, werden, behalve door de katholieken en de liberalen, ook door de socialisten goedge keurd. De socialisten stemden tegen de slot-para- graaf, waarin het vertrouwen van den Senaat in de regeering-de Broqueville wordt uitge sproken. De geheele motie werd tenslotte aangenomen met 85 stemmen (katholieken en liberalen) voor en 1 stem van een frontstrijder tegen. De 53 socialisten onthielden zich van stemming. Tenslotte keurde de Senaat de begrooting van buitenlandsche zaken goed met 8153 stem men. PARIJS, 15 Maart. Naar eerst thans bekend tvordt, is Woensdagavond een aanslag gepleegd op den sneltrein Parijs—Ventimiglia. Bij het plaatsje Champagne-sur-Seine waren een Paar dwarsliggers op de rails gelegd, en terwijl een dezer dwarsliggers door de locomotief opzij werd geslingerd, raakte de andere in het onder stel vast. De schade was echter zoo gering, dat zij spoedig hersteld kon worden. VERWACHTING: Matige tot krach- j= tigen, tijdelijk afnemende Zuid-Weste- lijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opkla- E= rend, later opnieuw toenemende bewol- H king met regen, aanvankelijk iets zach- ter, later weer kouder. Hoogste stand: 761.3 te La Coruna. Laagste stand: 732.8 te Skudesnaes. Zon op 6.15, onder 6.04. Licht op 6.34. §E Maan op v.m. 6.13, onder 7.47 n.m. EE BARCELONA, 16 Maart (Reuter). Te mid dernacht is een staking uitgebroken onder de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven Van Catalonië. De regeering van Catalonië heeft deskundigen van leger en marine te werk gesteld om dez^belangrijke bedrijven te laten functionneeren én zoo ten minste te vermijden, dat de groote stad Barcelona zonder licht en electrische drijfkracht zit. Het belang hiervan is des te grooter, daar Van de Catalaansche electrische centrales niet slechts Catalonië, doch bovendien nog een groot deel van de provincie Aragon tot aan Saragossa afhankelijk is. Daden van terreur of sabotage hebben tot dusver niet plaats gehad. MADRID, 16 Maart. (Reuter). Alle avondbla den zijn weer normaal verschenen. De staking van de arbeiders in de grafische vakken is be ëindigd. Stakende bouwvakarbeiders hebben weer twee bommen laten ontploffen bij in aanbouw zijnde huizen, waardoor eenige schade werd aange richt. WEENEN, 16 Maart. (DNB). Officieel wordt medegedeeld, dat tot nu toe 800 mitrailleurs, 44.500 repeteer-geweren en 2.184.000 patronen in beslag zijn genomen, afkomstig van den Schutz bund. té'V E Gezicht op de haven van La Lïbertad in San Salvador (Centraal Amerika), waar een hevige dynamietontploffing heeft plaats gevonden. Onder het opschrift: „Een katholiek Radio station voor het Duitsche Taalgebied'" bevat het Vaticaansche orgaan in een van haar jongste nummers een belangrijk artikel waar aan wij het volgende ontleenen: In December 1933 heeft het Katholiek Week blad „De Schildwacht" te Basel het plan ge opperd van een „Kansel in den Aether" voor de Duitschsprekende katholieken. Door middel van dezen modernen vorm van Apostolaat zou een machtige steun verleend kunnen worden aan de Katholieke Actie, het missiewezen, het godsdienstonderricht. Zij kan zich uitsluitend bepalen tot godsdienstig en cultureel gebied, zonder zich op ander terrein te begeven. Dit radiostation zou een band kunnen leggen, een godsdienstige gemeenschap tot stand kunnen brengen tusschen alle Duitschsprekende katho lieken van de geheele wereld, waardoor de hernieuwde levenskracht van de katholieke gedachte in de wereld sterk zou groeien. Er bestaan reeds dergelijke katholieke radiostations voor andere taalgebieden: voor Holland, Amerika, Polen en ook in Luxemburg voor het Fransche katholieke volk. Tengevolge van het groote verschil op gortdienstig gebied is eene dergelijk modern Apostolaat voor de Duitsch-sprekende katholieken niet mogelijk zonder een eigen katholieken zender. Dit idee heeft groote begeestering gewekt. Onder dege nen die het plan vooral warm toejuichten be vindt zich ook Kardinaal Faulhaber van München die voorstelt om den nieuwen katho lieken zender den naam „Cherubin" te geven. Thans heeft de „Schildwacht" reeds de op roep gepubliceerd om tot oprichting van een katholieken Radio-omroep over te gaan. Men hoopt dat het plan werkelijkheid moge worden tot zegen van de Diaspora en van de Duitschers in het buitenland, van de halfslachtige katho lieken en ook voor de Katholieke Actie en de katholieke cultuur in het algemeen. Dit heilzame werk dat in het jubileumjaar begonnen is, wil men thans als een herinne ring aan het Verlossingswerk doorzetten eri blijvend vruchten doen dragen. Wij kunnen niet anders doen dan dit gelukkig initiatief van harte toejuichen met de beste wenschen voor een spoedige verwezenlijking van dit heerlijke plan. Tot zoover het Vaticaansche orgaan. Zooals het gesproken en geschreven woord moet ook door de radio het woord Gods aan de wereld verkondigd worden. lederen dag opnieuw moet deze katholieke zender met haar eigen program komen: de ge heimenissen van den aether moeten in dienst gesteld worden van godsdienst en zielzorg van alle Duitsch-sprekende katholieken in Duitsch land, Oostenrijk, Zwitserland en Luxemburg. In welk land de zender gebouwd zal worden is een zuiver technische aangelegenheid. Voor dezen „Internationalen Katholieken Zender" komen thans reeds bij „De Schildwacht" in Bazel gel delijke bijdragen binnen van vooraanstaande katholieken, die ook de Radio in dienst willen stellen van het moderne Apostolaat. Bondskanselier Dr. Dollfuss de Duce en Minister-Presi dent Gömbös na een van de besprekingen, welke de Hon- gaarsche Minister-President en de Oostenrijksche Bonds kanselier met het hoofd dei Italiaansche regeering mo menteel te Rome voeren. PARIJS, 15 Maart. (Reuter) Naar aanleiding van sommige verklaringen, afgelegd voor de parlementaire commissie tot onderzoek van de zaak-Stavisky, heeft de minister van Land bouw, Queuille, een administratief onderzoek doen instellen in zijn ministerie. Hierbij kwam vast te staan, dat de directeur der afdeeling Seine et Oise, Blancard. een rol heeft ge speeld in een der ondernemingen van den op lichter. Blanchard is onmiddelijk geschorst. Blanchard heeft bekend, dat hij 100.000 francs had getoucheerd voor zijn onderteeke- ning van fictieve aandeelen van de commandi taire maatschappij van het dagblad „La Vo- lonté". De enquête-commissie besloot deze ver klaring ter kennis te brengen van den minister van justitie, hetgeen neerkomt op een aan klacht. Oud-Minister Mahieu werd gehoord over het teruggeven aan Stavisky van het recht tot be zoek aan de speelzalen, nadat reeds onregel matigheden gepleegd waren. Mahieu verklaar de, dat hij deze restitutie had ondetteekend naar aanleiding van een gunstig rapport van den toenmaligen directeur van de Sürete. Julien. Hierop werd ook Julien in verhoor ge nomen. Het gerechtshof te Chambéry heeft Voix en Pigaglio tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld (in eerste instantie kregen zij 45 da gen) wegens het verbergen van een misdadiger (Stavisky). Reuter verneemt uit Brussel: Het bericht uit Parijs, dat de liberale Belgische Senator en vroegere minister Robert Petitjean in het chè- queboek van Stravisky voorkomt, heeft in het Belgisch parlement groot opzien gebaard. Reeds eenigen tijd geleden werd de naam van Petit jean in verband met de affaire Stavisky ge noemd. Men heeft er toen bij hem op aange drongen, dat hij zijn mandaat zou neerleggen Tot voor eenige dagen terug werd hij niet meer in den Senaat gezien. Door de troonwisseling en de andere politieke gebeurtenissen eer laat ste weken scheen de zaak in het vergeetboek te raken en senator Petitjean leek zich weer beter op zijn gemak te voelen. Sinds eeni ge dagen had hij zijn parlementaire werkzaam heden weer hervat. Ofschoon het aantal der chèques en ook de bedragen, welke er op werden uitgekeerd, be kend zijn, heeft men nog niet kunnen nagaan in welke betrekking Petitjean tot Stavisky heeft gestaan. Men beweert, dat hij raadsman wasin de Belgische ondernemingen van den oplich ter. Petitjean spreekt niet tegen, dat hij de chèques geïnd heeft. Vermoedelijk zal hij zijn mandaat neerleggen tot deze aangelegenheid is opgenelderd. Onze Belgische corr. seint ons: De liberaie fracties van Kamer en Senaat zullen een eere raad vormen, voor welken Petitjean verschijnen zal. Petitjean heeft tegenover een journalist eeni ge verklaringen afgelegd. Hij zeide, dat geen der chèques, welke op zijn naam uitgeschreven zijn een betaling of honoreering Deteekende voor hem persoonlijk. De chèque van 184.300 frs. uitgegeven op het Crédit Lyonnais is de regeling der rekening van een derde. Deze chèque staat overigens in geen enkel verband met de affaire-Stavisky. De chèque van 7000 frs. betreft slechts eenige onkosten voor een der Stavisky-ondernemingen in België, de Fon- cière Beige. De chèque van 10.000 frs. is het salaris voor een boekhouder. Volgens een officieele verklaring van den Com missaris van Politie zijn in Memmingen (Schwa- ben) de volgende personen gearresteerd. Wilhelm Friesz, directeur van een uitgevers maatschappij; Ferdinand Mayr, hoofdredacteur, Willi Feiner redacteur en Georj Hering, ver slaggever. Al deze journalisten waren verbonden aan de Vereenigde katholieke dagbladen „Memminger Volksblatt" en „Memminger Zeitung". Hun mis daad bestond daarin dat zij de christelijke begin selen hebben verdedigd, hetgeen door de S.A.- leiders als on-Duitsch werd beschouwd. Voor aanstaande Nationaal-Socialisten zullen de re dactie voortzetten, hetgeen beteekent dat de ge zinnen van deze moedige strijders voor het be houd der christelijke cultuur voortaan broode loos zullen zijn! MUENCHEN 16 Maart. (Reuter). Te Stade is een katholiek priester, Pater Georg Raffle, door de politie in beschermings-arrest gesteld. Hij zou uiting hebben gegeven aan zijn antipathie tegen den nat. soc. staat en zijn symbolen. Thans bevinden zich reeds vijf katholieke priesters om dezelfde reden in arrest. WARSCHAU, 16 Maart. De universiteit van Warschau is voor onbepaalden tijd gesloten in verband met de molestatie van den professor in de geschiedenis, Handelsman. Professor Handelsman had gisteren een ver gadering van studenten gepresideerd waar een opgewonden debat was gehouden over een motie, waarin de invoering van de arier-para- graaf werd geëischt. Deze motie werd met een flinke meerderheid verworpen. Na afloop van de vergadering werd Handelsman gemolesteerd door een troep jonge lieden, die aanhangers wa ren van de paragraaf. WASHINGTON, 16 Maart. De voorzitter van de Amerikaansche Arbeiders-Federatie, Green, verklaarde dat een geweldige staking de automo biel-industrie bedreigt, aangezien de arbeiders gedwongen worden lid te worden van de werk- lieden-vereenigingen van de maatschappijen en niet van de Arbeiders-federatie. Green doelde op 'n mededeeling van de Gene ral Motors, welke maatschappij geen enkele vak- vereeniging wil erkennen, die in contact staat met de Amerikaansche Federatie van den Arbeid. Johnson tracht persoonlijk het conflict bij te leggen. ATHENE, 16 Maart. (Reuter). Volgens in om loop zijnde geruchten zou de Amerikaansche fi nancier Samuel Insull, die gisteren spoorloos is verdwenen zich aan boord bevinden van een Nederlandsch schip, dat van de Piraeus naar Venetië vertrokken is. Volgens een andere lezing zou Insull zich bevinden aan boord van een vliegtuig naar Amsterdam. ATHENE, 16 Maart De in verband met de ontvluchting van Insull gearresteerde personen zijn in vrijheid gesteld. (United Press) Tsjecho-SIowaaksch journalist te Berlijn ge arresteerd wegens een artikel over vliegtuig motoren. De Conferentie te Rome. De „Reichspost" over de eerste resultaten. De Stavïsky-affaire. Een hoofdambtenaar ge schorst. Een eereraad in België. De woelingen in Spanje. Staking in de gas- en electriciteitsbedrijven van Catalonië. Een radio-zender voor Duitsch-sprekende katholieken in Zwitserland? Universiteit van Warschau gesloten. Geen Ariërparagraaf. H.M. de Koningin-Moeder lijdende aan bron chitis. De Zwitsersche Minister dr. Stucki komt naar de Jaarbeurs te Utrecht. Minister Oud over de Conversie van Staats schuld. Herziening van de steuntarieven in Twente. Moeilijkheden op Huize Doorn. Het tweede slachtoffer van het drama te Uit geest ook overleden. Het drama te Woerden in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof. WEENEN, 16 Maart. (V. D.) Op de confe rentie tusschen Mussolini, Dollfuss en Gömbös zouden, volgens een bericht uit Rome aan de Katholieke „Reichspost" gisteren de volgenae drie punten behandeld zijn: 1.De onafhankelijkheid van Oostenrijk en ae samenwerking voor den Europeeschen vrede vormen den grondslag van elke economische overeenstemming inzake het Donau-gebied. Elke vierde staat, die zich bij de economische besprekingen over de reorganisatie in het Donau-gebied wil aansluiten, moet zich met dit punt accoord verklaren. 2. Italië accepteert zoowel van Oostenrijk als van Hongarije in verhoogden omvang export goederen, opdat beide landen zich economiscn versterken. Oostenrijk levert hout en indu- striestoffen naar Italië, industrieproducten naar Hongarije, terwijl Hongarije graan, landbouw- en zuivelproducten, Italië wijn, fruit en industrieproducten aan de andere landen mogen leveren. Door wederzijdscne preferentieele tarieven en contingenten en vooral door speciale tarieven van oe spoor wegen en begunstiging van het haventrans port zal de oasis eener economische belan gengemeenschap gevonden worden, ock wan neer nog verschillende punten open Olijven. 3. Dit uitwisselingssysteem staat met soortge lijke rechten en plichten ook open voor andere landen in den zin van de conferentie van Stresa en het memorandum van Musso lini betreffende de sluiting van soortgelijke overeenkomsten, waardoor de wederzijdscne in- en uitvoer vergroot kunnen worden. ROME, 16 Maart. (Reuter.) Bij de audiëntie, welke de H. Vader gisteren aan de Malthezer Ridders verleende, was ook dr. Dollfuss aan wezig. De Oostenrijksche bondskanselier ontving gisteren een beleefdheidsbezoek van oen Fran- schen zaakgelastigde te Rome. PARIJS, 16 Maart. (Reuter.) De Italiaansche gezant te Parijs is gisteravond naar Rome ver trokken. In politieke kringen verklaart men hierover, dat de gezant zijn regeering verslag gaat uitbrengen over zijn onderhoud met aen Franschen minister van buitenlandsche zaken inzake de ontwapeningskwestie. De Fransche gezant, bij het Quirinaal, de Chambrun, die eenigen tijd in Parijs heeft ver toefd, zal Vrijdag of hoogstens Zaterdag weer op zijn post te Rome terugkeeren. LONDEN, 16 Maart In het Lagerhuis is gisterenmiddag de voorloopige legerbegrooting aangenomen. De onderstaatssecretaris van Oor log deelde mede, dat een nieuw corps zal worden gevormd voor de bescherming van de bijzonder gevoelige plaatsen van Engeland. Verder ver klaarde hij, dat de recruteering sedert het vo rige jaar sterk is achteruitgegaan. Er moest daarom aan herinnerd worden, dat het leger nog altijd een prachtige carrière voor jongelui kan beteekenen en iedere vader moest verheugd zijn, als zijn zoon de militaire loopbaan kiest. Ten aanzien van het beschikbaar stellen van 450.000 pd. st. voor de versterking van Singa pore, zeide de onderstaatssecretaris, dat het noodzakelijk is, het vlootsteunpunt met troepen, luchtafweergeschut en artillerie te versterken. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 736A Vorige stand: 734

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1