De feiten hebben gesproken Bronchitis VICKS Cijfertaal Drama te Uitgeest Mgr. G. Cobben Wel graag steun Steunverlaging in Twente TRAGISCH VERHAAL VRIJDAG 16 MAART 1934 Geen versplintering, maar eenheid ■..mm m li Tien jaar in Finland Dat noemt zich nog „Veritas" Koningin moeder ziek Het Nederlandsch fascisme is ge bouwd op den zandgrond van copie en dilet tantisme Naar het Zuiden Vijf-en-twintig! Present! Degelijke Baarsen Eindelijk de laatste? De groote vergissing V VapoRub «P.tl.GEHfefiÖta jt&KUA TC UiMXM De nieuw te bouwen kerk van den H. Gerardus Majella te Utrecht Thans ook het tweede slachtoffer overleden zonder een verkla ring te hebben afgelegd VERKOOPVERRUIMING OP ZONDAG De voorgestelde termijn te krap gemeten? Stuurlieden-examen Een overzicht over het leven van den jongen missiebisschop De Kerk in Finland Maar een order van de Geldersche Tramweg Maatschappij ging naar het buitenland DE KLEINHANDEL IN AARDAPPELEN Landelijke saneering BUITENPLAATS IN BRAND Vuur en water richtten schade aan Een leugen van de Kath. Dem. Partij Lijdende aan bronchitis Maar de groote gezinnen zullen op bijzondere wijze worden beschermd N.S.B.-ACTIE IN HET ZUIDEN EEN TREIN ONNOODIG OPGEHOUDEN Audiëntie Hieronder volgt het laatste gedeelte van de trieste wordingsgeschiedenis van het Neder landsche fascisme. In ons vorig overzicht hebben we de A. N F. B. alleen gelaten in de handen van de re organisatie-commissie Heybroek ca. Slechts voor korten tijd missen wij Baars op het fascistisch tooneel. Hij rust in lauw water, trekt zich terug voor herstel van gezondheid en voor noodzakelijke rust in het plaatsje Har- öinxveld. Taai als een paling schiet hij dan weer terug In de troebele golven. In Den Haag verzamelt hij een schare afvalligen en legt beslag op het Beheele Nederlandsche Verbond van Natonalis- ten nademaal hij plechtig had verklaard zich op legaal standpunt te zullen stellen. Hij blijft zich beschouwen als den leider van den A. N. F.'B. en zet de uitgave van het week blad „De Fascist" voort (ook de groep Heybroek --KeucheniusKnodsenburg geeft een blaadje Uit onder den zelfden naam) en zet zich aan de organisatie van een breed opgezette cam pagne met name óók ten plattelande In December 1932 in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag, waar de reserve officier Bordewijk spreekt over „het fascisme onder wettig gezag", verklaart Baars dat de A. N. F. B. het wettig gezag erkent en den strijd „om het nieuwe vaderland" slechts met Wettige middelen zal strijden. Toch heeft zijn reputatie te sterk geleden, Ui et name in de groote steden o.a. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, dan dat hij het oude gevechtsterrein zonder inspanning en zonder tegenwerking van concurrenten (N.S.B 1 zou kunnen herwinnen. Hij verplaatst daarom zijn arbeidsveld naar het Zuiden des lands, t.w. Noord-Brabant, Gel derland en Limburg. Het lijkt ons van het hoogste gewicht, dat men in den breeden kring van het goed-aardige zuiden eens kennis neemt Van deze voorgeschiedenis van een man, die in geen enkel opzicht eenig vertrouwen van onze katholieke menschen verdient. In het Zuiden des lands springt de beweging in het begin vooruit met 100-tallen leden. Wij naderen den Verkiezingstijd 1933. Baars neemt daaraan deel, in klemmenden geldnood, als nummer één van de lijst van den A.N.F.B., op welks voorzittersstoel andere leden zetelen. Tot zijn groote teleurstelling behaalt hij 17.142 stemmen. Het aldus verijdelde Kamerlidmaatschap heeft bedenkelijke financieele gevolgen. Het uitgeversbedrijf moest verkocht worden om aan duiten te komen. De verkiezingen brengen andere en zelfs hieuwe aders van zwart fascisme aan het dag licht. Het zijn meest wilde ranken aan den Wijnstok. Volledigheidshalve noemen wij: Verbond voor Nationaal Herstel (Snijders— Westerman) met 30.329 stemmen. Nationaal Socialistische Partij met 2131 Stemmen. Nederlandsche Fascisten Unie of U. N. E. F. A. (Unie van Nederlandsche Fascisten) met het blad „De Aanval", opgericht omstreeks Februari 1933 onder leiding van Tonny Ekering, overigens geboekstaafd als een te Botterdam doodgeboren kind. Nederlandsch Indische Fascisten Unie (N. I. F. O.) welke met de Vaderlandsche Club zou Samenwerken. De z.g. Oranjefascisten, een kleine aftakking Van een der Bezemgroepen (Haighton-Baars), ten name van de kameraden van Zijst en Kem penaar, die verlof kregen onder dezen naam in den Kieskring Utrecht en Arnhem met een can- didatenlijst uit te komen, waarop 256 stemmen Werden verzameld. Driehonderd gulden recla me-kosten werden op deze electorale vrijbuiterij Vooruit betaald, dat maakt ruim 1.per stem. Volledigheidshalve noemen wij nog: Partij voor Opbouw en Algemeene Verbroe dering. Nationaal Verbond voor Plicht, Orde en Recht (P.O.R.). hetwelk de heer J. C. Schroder, oud-hoofdredacteur van „De Telegraaf" onder zijn vooraanstaande leden telde. Wederom, maar dan voor de laatste maal terugkeerende tot Jan Baars en zijn kornuiten, vermelden wij terloops dat de A. N. F. B. in het begin twee onderafdeelingen voor jeugdige Personen bezat, den Fascistischen Meisjesbond on den Fascistischen Jongensbond. De eerste Werd opgeheven na de actie van Knodsenburg. Daarnaast werd opgericht een Fascistische Stormafdeeling (F. S. A.) welke toegankelijk Is voor jongens boven de 18 jaar, die door een reserve-officier worden gevormd tot degelijke Baar sen" De ontwikkelingsgang na de verkiezingen is dan de volgende. Door de leidende personen in de Nationale Unie, met name door de heeren Prof. Gerretson en Jhr. Groeninx van Zoelen Werd een groep welwillende, en voor het fascis tisch ideaal brandende jongeren uit den A. N. F. B. en F. J. B. een beter lot waardig geacht, dan Baars en zijn belaste voorgeschiedenis geven kon. Het betrof hier in hoofdzaak den aanhang welke de A. N. F. B. in de jaren 1931- '32 onder de Zuidelijke broeders verworven had. Men trachtte daarom een lichaam te scheppen dat boven de partijen (N. U. en A. N. F. B. en F. J. B.) stond. Dit lichaam zou tot doel hebben een soort Verheffende, toeziende voogdij op de leden van Raars. Na de noodige conferenties, waarbij Baars remde" omdat hij heel goed voelde, dat hij kon worden „weg-gefusionneerd", kwam het tot de stichting van De Corporatieve Concentratie, aan welke de boeiende figuur van Prof. Gerretson meer relief kon geven dan tien Baarsen tegelijk. Na deze fusie openbaarde zich na niet al te langen tijd een wederzij dsche teleurstelling vooral de Nationale Unie had ermede te re kenen dat zij zonder benefice van inventaris, met de a. N. F. B. en F. J. B. ook diens zware schuldpositie overnam. Zii moest dit gaan voe len als een blok aan het been. Immers, Baars kon ter aflossing van een hooge schuld, een flink deel der contributies best gebruiken, ter wijl er ook nog huren moeten worden betaald voor menig „zwart huisje", door Baars in zijn glorietijd gesticht. De A. N. F. B. werd korten tijd voor de fusie gegoten in den vorm eener Stichting (welker oprichtingsacte in Utrecht werd verleden) met alle juridische voordeelen van dien voor minder kapitaalkrachtige oprich ters! Hoe de stukken er heden ten dage voorstaan, blijkt wel uit het volgende berichtje uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Januari of Februari 1934. Dinsdagavond is in café Monopole aan do Kruiskade te Rotterdam een oppositie-vergade- ring van den A. N. F. B. gehouden. De zaal was goed bezet. De oppositie keerde zich voorname lijk tegen de achteruitstelling van Baars, ver geleken bij Gerretson en Mineur. Aan laatst genoemde werd verweten, dat hij de fascisten trachtte over te halen naar de R. K. staats partij, terwijl Gerretson veel te geleerd spreekt op de prop.agandavergaderingen, waardoor het zuivere volks-fascisme van Baars langzamer hand plaats moet maken voor een dictatuur van het intellectualisme. De oppositie was on geveer zestig man sterk, zijnde de helft van de vergadering. Naar verluidt is het in deze ver gadering nogal rumoerig toegegaan en heeft tenslotte driekwart van de aanwezigen op aan stichting van den cabaret-artist Paul Duval de zaal verlaten. Zelfs zonder medewerking van een cabaret- artist kan worden bevestigd, dat beide partijen op het oogenblik (wij schrijven eind Februari 1934) van elkaar los willen. Daaromtrent schijnt begin Februari te Utrecht heftig te zijn verga derd!. Bevestigd wordt tevens dat het met name tusschen den heer Mineur van het Gilde der Klare Waarheid (kon hij tot deze waarheid tenigkeeren) en Jan Baars, slecht botert. De zuidelijke aanhang schijnt den heer Baars „door te krijgen". Naar verluidt moet Baars met zijn groep „er uit". Of Mineur dan in majeur zal gaan op treden wij weten het niet. Wel weten wij wat wij van een man als Gerretson ook niet anders verwachten konden dat de Corporatieve Concentratie zich als een tamelijk machtelooze minderheid bekent. Een practische politieke conclusie willen wij hieraan voorloopig niet verbinden. Er dienen zich andere, meer doelmatige concentraties aan....! Inmiddels is ons nog niet bekend, welk ge volg het aftreden van Prof. Gerretson als Voor zitter der Nationale Unie, zal hebben op het voortbestaan der Corporatieve Concentratie. In ieder geval lijkt ons dit incident weinig be vorderlijk voor deze corporatieve samenwerking. Wij besluiten deze koddige en tevens tragi sche geschiedenis. De hier weergegeven koele feiten spreken voor zichzelf. Zij spreken luid, zij 't niet zonder humor, over de op.enbare ver gissing van het Nederlandsche Fascisme, dat opgebouwd op den zandgrond van copie en dillettantisme, uit elkaar zakt als een vochtige meelzak. Het streven naar nationale eenheid en nationaal herstel brengt een versplintering aan het licht, welke in de geschiedenis van het Nederlandsche volk en die zegt wat eenig is ts noemen. Het is een stapeling van onmin en oneenigheid tusschen lieden, die zich als leiders opwerpen, zonder de enkele uitzon deringen daargelaten ooit blijk te hebben gegeven zichzelf te kunnen of te willen leiden. En zeker zonder ooit eenigen waarborg te heb ben gegevgen, dat zij zich lieten leiden door be ginselen, óók op het gebied der staatkunde, waaraan wij, Katholieken, eeuwigheidswaarde toekennen. Daaraan moet altijd en moest in dit geval in het bijzonder de groote vergissing wor den toegeschreven. Wij gelooven inderdaad dat de weergave van deze droevige geslachtstafel een wijze les in houdt en daarom bevestigen wij de vraag: „Als alle Nederlanders één waren in denken, willen en doen, voor God, Koningin en Vaderland, dan zou de gemeenschap veel gelukkiger zijn". Het Katholieke volksdeel kan aan dezen eisch voldoen. Het is één voor God, en Koningin, het moet één zijn ter wille van het lieve vaderland! Welaan, op hetzelfde oogenblik dat wij uit dezen stamboom weer naar beneden glijden, be reikt ons in „De Tijd" van 1 Maart 1934 het familiebericht van de geboorte van het jongste kind: De Vaderlandsche Unie. Gelukkige ouders en familieleden onze beste gelukwenschen! Om op no. 10 van de lijst van Nationaal Herstel een werklooze gekozen te krijgen, was volgens „Het Volk" noodig de oprichting van de Nationale Werkloozenpartij, p.a. E. Baan, Rokin 59, Amsterdam. Indien verwaarloosd werkt deze Influenza of longontsteking in de hand. Grijp daarom direct in. Wrijf tegen bedtijd eenvoudig keel en borst met de verdampende zalf Vicks VapoRub. s- Telkens worden wij eraan herinnerd door de feiten en door de cijfers hoe ernstig de crisis ons volk teistert en hoe zwaar de verplichtingen zijn, welke zij aan Overheid en gemeenschap oplegt. Het de vorige week in de Eerste Kamer ge voerde debat over hoofdstuk X A (Sociale Za ken) bracht daaromtrent weer overvloedig mate riaal. Al te overvloedig helaas! Wij doen er een enkelen greep uit. Want het is toch goed, dat men de toestanden kent en ziet, zooals ze in werkelijkheid zijn. Zoo ergens, dan is hier struisvogelpolitiek die trouwens nooit en nergens eenig voordeel bracht uit den booze. Een paar gegevens dan laten wij hier volgen. Ze zijn ontleend aan het officieele verslag der rede, waarmede minister Slotemaker de Bruine in de zitting der Eerste Kamer van 7 Maart de sprekers beantwoordde. Over het verschijnsel der werkloosheid en van hetgeen daarmede samenhangt, begon de Mi nister zijn repliek aldus: „Eerst geef ik twee cijfers: Op het oogenblik is nagenoeg 30 pet. van onze arbeiders werkloos; naast de ondernemers, de intellectueelen, de boertjes, de middenstanders, de kleine zelf standigen, over wie wij geen statistiek hebben; naast die allen is 30 pet. van onze arbeiders bevolking werkloos! In het midden van de vorige maand waren als werkloos geregistreerd 374942 arbeiders." Dan volgde een summier overzicht van de uitgaven, welke deze abnormale toestand voor de Overheid met zich brengt. „Ik neem Rijk en gemeenten samen en laat het belangrijke vraagstuk, hoe die kosten moeten worden verdeeld, voor het moment rusten; ik let op de Overheidslasten in het algemeen. Hoe langer hoe meer zullen wij toch wel overtuigd zijn, dat het niet aangaat, dat het Rijk op de gemeenten en de gemeenten op het Rijk schui ven; zoo komen wij er niet, wij moeten het samen doen. Ik noem nu alleen, wat voor de arbeiders gebeurt, en dan nog niet wat Maat schappelijk Hulpbetoon krachtens de Armen wet doet. Dan krijg ik deze cijfers. Voor de werkloozenkassen alleen wat de Overheid deed, niet wat de arbeiders deden voor de wachtgeldregelingen, voor de werkverschaffing, voor de steunregeling en voor enkele kleine posten, die loopen via het Nationaal Crisis Co mité, is in 1933 uitgegeven alleen voor deze materie bijna 140 millioen. Wat de afzon derlijke steden betreft boven de 100.000 inwo ners: Groningen 1.3 millioen, Haarlem 2.2 mil lioen, Utrecht 3.2 millioen, den Haag 7.1 mil lioen, Amsterdam 17.9 millioen, Rotterdam 18.5 millioen!" Het is zeide de Minister komen als een lawine. over ons ge- „Ik neem de statistiek van de verzekerden; dat is dus van een-vierde der arbeiders en dan van de arbeiders, die de betere risico's ver tegenwoordigen. Dan mag ik zeggen, dat het werkloosheidscijfer voor hen het is dus voor ons volk als geheel nog iets ongunstiger in 1931 was 15.2 pet., in 1932 25.6 pet. en in 1933 27.5 pet. Daarnaast de bedragen, en nu trek ik af de werkloozenkassen, omdat die bedragen weinig fluctueeren; ik neem dus alleen wat aan steunbedrag gegeven is door Rijk en gemeenten samen in zake werkverschaffing en in zake steun, los van Maatschappelijk Hulpbetoon voor de armen: in 1931 44 millioen, in 1932 103.6 mil lioen, in 1933 122.8 millioen. Die cijfers zijn vol van ernst; en als het zoo doorgaat, zijn de financieele lasten voor ons volk niet te dragen." De stijging schijnt, gelukkig, tot staan te zijn gekomen. Er is zelfs een kleine verbetering, welke de heer Slotemaker als volgt aangaf: „Wanneer ik over één week de ingeschreven werkloozen noem, dan heb ik in de laatste week telkens van Januari 1932, 1933 en 1934 achtereenvolgens: 282.446, 403.697, 383.686." De bedragen zijn schrikbarend opgeloopen. Het cijfer voor 1931 stellende op 100, dan is m het in drie jaren van 100 gekomen op 279, 100 op 181. terwijl het werkloosheidscijfer slechts steeg van Onnoodig te zeggen, dat zulke gegevens aan de Overheid en niet aan de Overheid alleen, maar aan een ieder, wien het volkswelzijn ter harte gaat beklemmende zorgen baren. Ze zijn zooals de Minister terecht deed op merken verbijsterend: financieel en econo misch en moreel. En ze stemmen tot diep mede gevoel met allen, die onder den druk van deze omstandigheden leven. Maar ze mogen geen defaitisme veroorzaken. Veeleer is er, bij allen ernst en alle zorgen, reden tot dankbaarheid, tot trots bijna, om met den bewindsman te spreken, „over de taaie volks kracht, die er blijkbaar woont in ons geteisterd volk, en die het onvermijdelijke zóó weet te dragen, als op dit oogenblik het onvermijdelijke gedragen wordt." P. S. Hedenmorgen te half elf is ook het tweede slachtoffer, de 36-jarige v. d. K. in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overleden. In den loop van den ochtend is hij nog even tot bewustzijn geweest en heeft toen iets op 'n lei geschreven, waaruit men omtrent de toe dracht van dit drama niets heeft kunnen con- cludeeren. Een verhoor heeft men hem niet kunnen afnemen. Hedenmorgen hebben het parket? uit Alk maar en dr. v. d. Hulst uit Leiden een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld. Het feit, dat dit onderzoek, dat om half negen begon, om half één nog niet was beëindigd, wijst er op, dat ook de justitie de toedracht van deze zaak nog als zeer twijfelachtig beschouwt. Omtrent den uitslag kunnen wij nog niets naders mede- deelen. De Ned. R. K. Midenstandsbond verklaart in een adres aan de Tweede Kamer, inzake de ver ruiming der Zondagssluiting, dat de in het wets ontwerp voorziene termijn van beëindiging voor gestelde regeling den Bond wil voorkomen al te krap te zijn toegemeten. Naar de meening van den Bond zou het de voorkeur verdienen, indien de voorgestelde moge lijkheid tot afwijking van de Winkelsluitingswet zou komen te gelden tot den dag, waarop door de Kroon, den Raad van State gehoord, zal wor den verklaard, dat de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden hebben ópgehouden te be staan. DEN HAAG Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart de heer C. Sol. Nu a.s. Maandag te Bergen op Zoom de plechtige wijding van Mgr. G. Cobben zal plaats hebben en over het jonge missieland een nog jeugdige Herder is aangesteld, willen wij eenige bijzonderheden geven over het leven en werken van den nieuwen bisschop, den tweeden zoon van Zuid-Limburg, die den bisschopszetel te Helsingfors zal bezetten. Guillaume Cobben werd geboren te Sittard op 29 Juni 1897. Zijn vader, in het voorjaar van 1933 overleden, was aldaar hoofd der school. Zijn moeder leeft nog. Een jongere broer van den nieuwen bisschop, Hubert, is ook priester van het H. Hart en missionaris in Brazilië. In Sittard hadden Duitsche missiona rissen van het H. Hart een missieschool, en wellicht is dit de reden geweest waarom Guillaume zich tot de jonge Congregatie voelde aangetrokken. Zijn humaniora maakte hij in het Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom, zoodat de oude stad, die thans getuige zal zijn van zijn kroning tot vorst der H. Kerk, hem ook de eerste schre den heeft zien zetten op het pad naar het H. Priesterschap. 7 September 1916 begon hij zijn noviciaat te Asten, en 8 September 1917 werd hij geprofest in de Congregatie der Priesters van het H. Hart. Daarna was hij gedurende een jaar surveillant in het Voogdijgesticht Sint Jozef te Heer bij Maastricht. Vervolgens studeerde hij wijsbe geerte en godgeleerdheid in 't Groot-Seminarie SIMM te Liesbosch-Princenhage. Hij werd te Lies- bosch-Princenhage priester gewijd 19 April 1924, door Mgr. P. Hopmans, die hem nu ook tot bisschop zal consacreeren. Finland is een vruchtbaar, doch moeilijk te bewerken missieland. 98 pCt. der Finnen be hoorde destijds tot de Evangelisch-Luthersche kerk, welke nog bisschoppen kent, en 2 pCt. tot de Grieksch-Orthodoxe kerk. Nu is de be volking in het merenrijke land niet dicht ge zaaid: in het geheel telt het slechts 3.4 millioen burgers, van wie 89 pCt. Finsch en 11 pCt. Zweedsch spreken. Het katholicisme is er veel eer verstikt dan vervolgd. Men staat niet be paald vijandig tegenover het katholicisme, men waardeert de cultuur-historische waarde ervan, men gaat groot op de katholieke resten der vroegere Finsche beschaving in de oude kerken en elders, maar het katholieke levensbegrip be hoort bij de meesten tot het verleden. Toen pater Cobben in Finland voet aan wal zette, waren er in het heele land ternauwer nood 1500 katholieken: in Helsingfors, de bis schopsstad pl.m. 500, te Viborg 200, verder een klein aantal te Abo en te Terijoki, de overigen woonden hier en daar over het land verspreid. De kerkjes waren oud en vervallen, en moesten zooveel mogelijk hersteld worden. Een jaar te voren in Augustus 1923 was in de Kathe drale Kerk van Helsingfors de voorganger van Mgr. Cobben, Mgr. Dr. J. M. Buckx, evenals de nieuwe bisschop een Zuid-Limburger, door Z.Em. Kardinaal van Rossum z.g. plechtig tot bisschop gewijd. Pater Cobben was achtereenvolgens kapelaan te Terijoki en te Viborg, in deze laatste plaats bij den provicaris, den Hoogeerw. Heer L. Holzer uit Vlaardingen, die thans als troondia- ken aan de plechtige wijding zal deelnemen. Later was hij pastoor te Abo. Over het pioniers werk dat daar door hem verricht is, hebben wij reeds een en ander verteld in ons blad van Woensdag. Den 19en December van het vorige jaar werd pastoor Cobben door Z. H. den Paus benoemd tot titulair-bisschop van Amathoes in Palestina en Apostolisch Vicaris van Finland, zulks als opvolger van Mgr. Buckx, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Moge de jonge bisschop, die een kleine kudde te hoeden krijgt welke verspreid is over een land, grooter dan Groot-Brittannië, Nederland en België tezamen, in de uitoefening de volle waarheid ondervinden van zijn wapenspreuk: In Cruce Salus; in het Kruis is heil. Dezer dagen vergaderde de ijkscommissie te 's-Gravenhage onder presidium van haar voorzitter, den heer Ch. J. I. M. Weiter. Uitvoerige beraadslagingen zijn gehouden over de groote moeilijkheden, welke er bestaan om tegemoet te komen aan de credietbehoeften der scheepsbouwwerven, welke schepen voor de binnenvaart bouwen. Besloten werd deze aangelegenheid in een sub-commissie nader te overwegen. De Commissie heeft de hoop, dat door toepas sing van de export-crediet-garantieregeling reeds aanstonds in enkele gevallen medegewerkt kan worden tot het verkrijgen van orders voor buitenlandsche rekening. De Commisse had kennis genomm van een betreurenswaardig geval van achterstelling van de Nederlandsche industrie door de Geldersche Tramweg-Maatschappij, die een bestelling voor tien-autobus-chassis met motoren in het bui tenland heeft geplaatst, zonder dat met de Com missie overleg is gepleegd over de mogelijkheid, dze orde bij de Nederlandsche industrie onder te brengen. De Commissie is te meer door deze handel wijze getroffen, aangezien de Geldersche Tram weg-Maatschappij ten vorige jare een leening uit 's Rijks kas van ƒ60.000 hee*"t ontvangen en dus moet worden aangenomen, dat een deel van dit bedrag aan de buitenlandsche industrie is ten goede gekomen, zonder dar. gebleken is, dat er overwegende bezwam tegn bestaan het binnenlands te plaatsen. Daar een deel der agenda niet kal worden afgehandeld, is een vervolgvergadering in het begin van April vastgesteld. Dezer dagen hield de Bond van Kleinhande laren in Aardappelen, Groenten en Fruit in Ne derland zijn zesde algemeene vergadering te Utrecht. De voorzitter, de heer Joh. Mol uit Dordrecht, gewaagde in zijn openingswoord van den groei, waarin de Bond zich mag verheugen. Door de verminderde koopkracht van de mas sa der bevolking is de omzet-mogelijkheid van den kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit voor een belangrijk deel drooggelegd. Met voldoening constateert spr., dat in bijna geheel Nederland, waar de afdeelingen van den Bond zetelen, gezocht wordt naar de middel enom het bedrijf voor algeheelen ondergang te behoeden. De door de regeering in uitzicht gestelde teelt beperking voor den tuinbouw en 't verplicht vei len vragen ook nu reeds de volle aandacht van den handel, spr. heeft echter vertrouwen, dat de Regeeringscommissaris voor den Tuinbouwsteun, de heer F. V. Valstar, zooveel als de wettelijke bepalingen hem zulks toelaten, met de gerecht vaardigde belangen van den handel zal rekening houden. Op voorstel van het Bondsbestuur werd beslo ten een gesalarieerd bestuurder aan te stellen, die tevens de functie van secretaris zal ver vullen. Besloten werd de landelijke saneering van den handel in groente, fruit en aardappelen krach tig te bevorderen. Voorstellen betreffende de Crisismaatregelen werden in dien zin aangenomen, dat het Bonds bestuur werd opgedragen de rechten van den ge- organiseerden Kleinhandel te behartigen, terwijl van bestuurszijde er op gewezen werd, zooveel mogelijk bij de uitvoering de volle medewerking te verleenen. Donderdag heeft een brand gewoed op de buitenplaats „Cromwijck", gelegen aan de Vecht in de gemeente Maarssen nabij de grens van de gemeente Breukelen. De laatste jaren was deze buitenplaats be woond door de familie Duynstee. Achter het huis staat een kapokfabriek. De zolder van de buitenplaats werd gebruikt voor het bewaren van grondstoffen en producten der fabriek. Omstreeks negen uur is er brand ontstaan op den zolder. Vonken uit een schoorsteen zijn de vermoedelijke oorzaak geweest. Door een werk man werd de brand ontdekt en door hem werd de brandweer gewaarschuwd. Door den feilen wind breidde de brand zich snel uit en de zol der stond weldra geheel in brand. Ook de eerste étage werd door het vuur aangetast. Intusschen was de brandweer zoowel uit Breukelen als uit Maarssen gearriveerd. Met acht stralen aan voor- en achterzijde van het gebouw werd het vuur bestreden. Er kon voorkomen worden, dat de brand zich ver der uitbreidde, maar zolder en eerste verdieping werden toch geheel verwoest. De rest van het huis heeft veel waterschade geleden. Huis en inventaris waren op beurspolis ver zekerd. De fabriek achter het huis heeft men voor het vuur weten te behoeden. Van het huisraad heeft het personeel het een en ander gered, door het tijdig naar buiten te dragen. Op het terrein van den brand waren aanwe zig de heeren Eggink en Roëll, burgemeesters van Maarssen en Breukelen. Het begint er op te lijken, dat de K. D. P. alleen door leugens de aandacht op haar or gaan wil vestigen. Onlangs nog signaleerden wij de onware be richtgeving in dat blad over het RE. Midden standscongres. Thans vestigt een RE. arbeider onze aandacht op het volgende: In het nummer van 2 Maart is van iemand, die zich nota bene Veritas noemt, een verslagje uit Nijmegen opgenomen over een K. D. P.- bij eenkomst in Winssen. Veritas vertelt daarin, dat op het feestavond- je, ter feestelijke herdenkiilg van de oprichting der afdeeling Winssen o.m. de H. E. Deken van Mullekom van Nijmegen het bestuur persoon lijk de hand kwam drukken; voorts legt de scribent Deken van Mullekom nog enkele woorden in den mond, waarvan de herhaling hier achterwege kan blijven, doch die een hate- lijkheidje bevatte aan het adres van een ka tholieke vereeniging. Onze R.K. arbeider, toevallig een goede be kende van Deken van Mullekom, kon maar niet begrijpen, dat deze op dien feestavond van de K. P. D. geweest was en daar die woorden ge sproken had. Daarom schreef hij Deken van Mullekom een briefje met het verzoek om op heldering. Voor ons ligt het antwoord daarop, waarin Deken van Mullekom schrijft: „Ik kan u dadelijk gerust stellen, met te zeggen, dat het verslag van A tot Z verzonnen is. Ik ben op die bewuste ver gadering te Winssen niet geweest, wist niet eens, dat die vergadering gehouden zon worden; kan dus niet het bestuur de handen gedrukt hebben en kan dus ook niet gezegd hebben, wat in dat verslag staat. Vertel nu maar aan iedereen die het hooren wil, dat alles, wat van mij verteld wordt in het verslag-Winssen ge heel een leugen is." Wij vragen ons af, hoe kan iemand, die zich nog wel Veritas noemt, een dergelijke onwaar heid durven schrijven. Denkt hij, dat hij zijn partij een dienst bewijst, door leugens te strooien? Denkt hij dat onze R.K. arbeiders en middenstanders daarvan gediend zijn? Wij zijn benieuwd, of de hoofdredacteur van „Onze Vaan", Prof. Veraart, die het stukje van Veritas opnam, ook bovenstaand stukje, dat de waarheid weergaf, in zijn blad zal overnemen. Naar wij vernemen is de Koningin-Moeder, ten gevolge van een ongesteldheid, veroorzaakt door bronchitis, de laatste paar dagen bed legerig en onder medische behandeling. Bij de van Rijkswege uitgeoefende controle in Twente is gebleken, dat tengevolge van de in den laatsten tijd ingetreden loonsverlagingen 't beginsel van de steunregeling, n.l. dat naar ge lang van de groote van de gezinnen de steun evenredig dient te zijn, zij het dan ook met in achtneming van de voorgeschreven maximum percentages van het loonbedrag, niet meer tot zijn recht kwam. Met het oog hierop heeft de Minister van Sociale Zaken een herziening van de steun-, tarieven tot stand gebracht. Bij de toepas sing daarvan zal uiteraard in verschillende gevallen t steunbedrag lager komen te lig gen dan tot nog toe gehandhaafd was. Hier tegenover staat, dat, overeenkomstig de door den Minister aanvankelijk gedane toezeg ging, voor groote gezinnen met een lage loonbasis, eenige verhooging van de per centages zal worden verkregen. Naar wij vernemen zal de N.S.B. binnenkort haar actie in het Zuiden uitbreiden. Op het programma van deze actie komt o.m. voor de uitgave van een nieuw weekblad, speciaal be doeld voor Brabant en Limburg. Dit blad zal te Eindhoven worden uitgegeven. Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad de landbou wer J. uit Stompwijk, die op een onbewaakten overweg den trein in zijn loop had gehinderd. Het geval was nX, dat J. juist den overweg passeerde, toen een trein naderde. De machi nist remde zoo hard hij kon en daardoor ge lukte het een botsing te voorkomen. De hoofdconducteur van den trein, die als ge tuige nu werd gehoord, vertelde, dat paard en wagen zich ongeveer twintig meter voor den trein bevonden op den overweg. De landbouwer vertelde: „Ik gaf het paard een klap en ik was den overweg over". De kantonrechter vond een dergelijke passage toch wel wat al te gevaarlijk en, conform den eisch van het O. M., werd de landbouwer ver oordeeld tot twintig gulden boete subs, vijf dagen hechtenis. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag géén audiëntie verlee nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5