Moord te Woerden Neem 'n "AKKERTJE" FINANCIEN De zaak Tonnet RADIO-PROGRAMMA JOURNALIST IN ARREST TE BERLIJN MARKTEN Dagfilm VRIJDAG 16 MAART 1934 Verweer Dr. Schnitzler DE STEEKPARTIJ TE UITGEEST EEN ZWITSERSCHE DAG OP DE JAARBEURS KONINGIN EN PRINSES SCHATKISTPAPIER DE ANTI-OORLOG-ACTIE WIELRENNEN Interessante strijd te Parijs Zaterdag 17 Maart 1934 NA DE MUITERIJ IN INDIË Bevestiging gevraagd Het Chaco-oorlogje Deviezensmokkel Danzig en Polen Rauschnig prijst het Poolsche volk De fraude bij Amerika's luchtpost Minister wist er van Radio en internationale samenwerking Frankrijk en Engeland De Kleine Entente en Rusland 10 JAREN LANG HOOFDPIJN Het middel dat na enkele maanden reeds hielp De „blauwe sultan" gevangen EEN OPSTAND IN MAND- SJOEKWO? VOETBAL WELS VERANDERT VAN CLUB Mr. Donath, raadsman der familie acht openbare behandeling ongewenscht De raadsman der familie Tonnet mr. J. W. F. Donath te Arnhem heeft een schrijven gericht aan den psychiater Dr. Schnitzler. als antwoord op een brief van laatstgenoemde, waarin deze op openbare behandeling der zaak-Tonnet aan drong, om zich daardoor te kunnen verdedigen tegen publieke aanvallen op zijn persoon. Mr. Donath merkt in zijn brief op, dat oud gen. Tonnet in het gesticht te Zutphen is op genomen op grond van een door dr. Schnitzler afgegeven verklaring als psychiater. Tegen dezen maatregel richt zich het verzet van de familie en daarom acht mr. Donath het zeer onge wenscht om thans bij den Officier aan te drin gen een strafvervolging wegens beleediging door te zetten. Hierop heeft Dr. Schnitzler o.m. het volgende aan mr. Donath geantwoord. „Onder verwijzing naar het interview met den heer Hartkamp (gepensionneerd Schout bij nacht te Velp) stel ik vast, dat de openbare be spreking van deze affaire niet voor mijn ver antwoordelijkheid komt. Maar toch reeds in dien zin weerloos, dat ik mij over de feiten zelf niet mag uiten, heb ik en u wilt mij dit wel ten goede houden het eenige middel aangegrepen, dat mij te mijner verdediging ten dienste staat, n.l. de publieke mededeeling, dat ik de open baarheid in deze zaak niet schuw en dat het aan u als raadsman staat, te bevorderen, dat de familie Tonnet ook mij gelegenheid geeft tot open verklaringen, en wel beëedigd, ten over staan v. d. Rechtbank, den eenigen vorm waarin spreken voor mij geoorloofd is daar waar zij zelf bij monde van haren vertrouwensman nu eenmaal openbaarheid heeft verkozen. Wat uw opmerking ten opzichte van den gang van zaken met betrekking tot mijn verklaring betreft, zoo moge ik hierop antwoorden, dat ik den heer Tonnet uitsluitend als verdachte in drie strafzaken wegens beleediging heb onder zocht. Slechts in die qualiteit heb ik conclusies kunnen trekken en deze zoowel in een rapport als in een verklaring volgens bestaand schema ten dienste der Justitie neergelegd. Mijn des kundig oordeel, waartegen de heer Hartkamp zich richtte, kan alleen bij een behandeling der strafzaken maar dan ook ten volle! tot openbare uiting komen'. Ik zou dan ook voor dat geval niet nalaten, den heer Hartkamp uit te noodigen, als getuige zijn meening te plaatsen en toe te lichten tegenover de mijne. Het is daarom, dat ik het betreur, van u te vernemen, dat u het „zeer ongewenscht acht om thans bij den Officier, die zich verplicht heeft geacht uw (d.w.z. mijn, Dr. S.) advies te volgen, aan te dringen, een strafvervolging we gens beleediging door te zetten." bij Gevalle kou, Griep, Influenza. praten, meneer van Ingen is toch even later naar buiten gegaan? Get.: „Hij is pas twintig minuten later naar buiten gegaan om met B. te praten. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht, die hem, wegens doodslag, tot zes jaar gevangenis straf had veroordeeld. De toedracht van dit droevig gebeuren Het gerechtelijk onderzoek in deze duistere zaak heeft hedenmorgen uitgemaak't, dat hier sprake is van moord en zelfmoord. De beide slachtoffers hadden in het voorhuis van de grossierderij met elkander twist gekregen, v. d. K. trachtte zijn ouderen mede-arbeider met zijn knipmes later is gebleken dat dit toch aan hem toebehoorde te steken. T. vluchtte naar het achtergelegen pakhuis een bloedspoor achterlatend, dat afkomstig was van de hem toegebrachte verwondingen, v. d. K. snelde hem over de binnenplaats na, onderwijl trachtend den ander te steken. Bij de deur van het tweede pakhuis haalde v. d. K. zijn slachtoffer in en gaf dit den doodelijken steek, welk het slachtoffer in het verlengde merg trof. Hierna moet hij zichzelf den hals afgesneden hebben. Door de justitie wordt aangenomen, dat v. d. K. in een zwaarmoedige bui heeft gehandeld. Hiermede is deze duistere zaak dan volkomen opgelost. Minister Stucki naar ons land Minister Dr. Walter Stucki, directeur van de handelsafdeeling van het Departement van Economische Zaken zal deelnemen aan den op 20 Maart ter gelegenheid van de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht te houden Zwitserschen dag Dr. Stucki zal tevens v.w zijn bezoek aan Nederland gebruik maken om het bezoek te be antwoorden, dat Dr. Hirschfeld van het Neder landsche Ministerie van Economische Zaken hem korten tijd geleden gebracht heeft. Hij zal met Dr. Hirschfeld dan eenige kwesties betref fende den Nederlandsch-Zwitserschen handel bespreken. Bedrijfsleider in hooger beroep In den vroegen ochtend van 5 September van het vorig jaar vond een inwoner van Woerden voor het woonhuis van Van I. aan den Singel het lijk van Jonkheer van Ingen, directeur van de dakpannenfabriek aldaar. Het bleek, dat het slachtoffer door revolverschoten om het leven was gebracht. Na onderzoek door politie en ju stitie kon kort daarop de Duitsche bedrijfslei der van de fabriek, H. A. W. J. B., worden aan gehouden, die een bekentenis aflegde. Hij had den vorigen avond veel gedronken en in be schonken toestand was hij terechtgekomen in de kamer van den directeur Jhr. van Ingen. Een woordenwisseling was het gevolg. Op straat werd de twist voortgezet. B. trok tenslote in razernij een relvolver, waarmee hij drie doode- lijke schoten op den directeur loste. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den man op 2 Januari JJ. wegens doodslag tot een gevangenisstraf van zes jaar. Vandaag diende deze zaak in hooger beroep voor het Amster- damsche gerechtshof. Verdachte verklaarde, dat hij in hooger be roep was gegaan, omdat de rechtbank zijn be roep op noodweer had verworpen. In gebrekkig Nederlandsch geeft verdachte een relaas van het gebeurde. Hij was eerst naar een fascisten- vergadering geweest, waarvoor hij een revolver bij zich had gestoken. Na de vergadering had hij negen glaasjeh bier en twee cognacjes ge dronken. Toen was hij naar het huis van Jhr. van Ingen gegaan, om te trachten de dienst bode te spreken te krijgen. Door een open staand raam is hij de woning binnengeslopen en terechtgekomen in de slaapkamer van Jhr. van Ingen. Er was ruzie ontstaan. Hij had zijn bezinning verloren en geschoten. Het psychiatrisch onderzoek heeft uitgewe zen, dat de oorlog zijn stempel op verdachte heeft gedrukt. Ook maakt hij veel gebruik van alcohol. Op een vraag van den president, of het verdachte niet te doen is geweest, om eens in het huis rond te kijken en chantage te plegen, ontkent verdachte dit met klem. De deskundige, dr. v. d. Hoeven, was niet van meening, dat jaloesie drijfveer tot dit .drama was geweest. Naar aanleiding van het psychiatrisch rap port stelt de verdediger, mr. Bourlier, eenige vragen. Mr. Bourlier: „Acht u verdachte volkomen geloofwaardig?" Dr. v. d. Hoeven: „Ja, inderdaad." De kaakslag Mr. Bourlier: „Is het mogelijk, dat hij, door dat hij een kaakslag kreeg, zijn bezinning ver loor, een deel der hersencentra werd uitgescha keld en hij terugviel in de herinneringen aan den oorlog? Deskundige: „Ja, aangenomen, dat hij zijn bezinning verloor, is dat niet onmogelijk! Mr. Bourlier: „Kan het zijn, dat het eerste revolverschot hem instinctief dóór deed vuren?" Deskundige: „Ja, dat is mogelijk." Pres.: Droeg u in het leger ook voor een revolver?" Verdachte: „Ja, ik was sergeant-majoor." Pres.: „Hebt u nè. den oorlog nog wel eens met uw revolver geschoten?" Verd.: „Ja, op een schijf." Een logé, die dien nacht in de woning van Jhr. v. I. logeerde, vertelt, dat zij een hevig gestommel had gehoord in de slaapkamer van Jhr. v. L Deze kwam later op de gang en vertelde zijn logé, die ook uit haar kamer was gekomen, dat de bedrijfsleider het huis was binnengedrongen en in zijn slaapkamer was gekomen. Jhr. v. I. had aan getuige verteld, dat hij den indruk had, dat B. de diénstbode had lastig gevallen. Van Ingen had B. in huis een kaak slag gegeven. Pres.: „Weet u zéker, dat de heer van Ingen n dat vertelde?" Get.: „Ja, pertinent, hij zei erbij, dat B.'s mond bloedde. Pres.: „Had u dien nacht zoolang tijd om te De Koningin en de Prinses zijn hedenmiddag van het Loo in de residentie teruggekeerd. Op 22 dezer wordt de inschrijving opengesteld op schatkistpromessen en 214 pet. éénjarige als mede 354 pet vijfjarige schatkistbiljetten tot een bedrag van ten hoogste 50 millioen. Ter voorkoming van gebleken misverstand kan worden meegedeeld, dat de aanwezigheid van de Ministers Colijn en Deckers bij de be handeling van de interpelaltie-Van Citters in de Eerste Kamer het gevolg was van een uit- noodiging van den voorzitter van dat college. Algemeene Hypotheekbank Aan de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld over 1933 een dividend uit te keeren van 19 pCt. (v. J. 20). MoutonBoucheron aan den kop Na de sprints van negen uur werd de strijd op de Parijsche Zesdaagsche met nieuwe he vigheid voortgezet. Voorloopig kwam er echter geen wijziging in de volgorde der koppels en eerst het nachtklassement van een uur zou weer verandering in den stand brengen. De eer ste sprint van een uur werd gewonnen door Charlier, de 2e door Dipaco, de 3e dcor Le- moine, de 4e was voor Linari de 5e voor Coupry, de 6e voor Deneef, de 7e voor Boucheron. Tij dens deze sprint ontwikkelde zich een heftige jacht doe hhet leidend peleton, onder aanvoe ring van PijnenburgWals, kon niet verhin deren dat Boucheron en Mouton een ronde inliepen, en daardoor zich aan het hoofd van het veld stelden. De achtste sprint was voor Wals, en de negende voor Aerts. Ook tijdens deze sprint weer een felle Jacht, ingeleid door de Belgen, waarbij Charlier en Aerts een ronde van hun achterstand wisten in te lcopen. De laatste sprint werd beslist ten voordeele van Dipaco. Tusschen een der laatste jachten kwam Mouton ten val waarbij hij zich vrij ernstig ver wondde. Wel verscheen hij na een uur weer op de baan, doch men vreest, dat hij zooveel last van zijn blessures zal hebben, dat hij spoedig den strijd zal moeten staken. De Duitschers StöpelThierbach waren in- tusschen nog meer achtergeraakt en in de nachtelijke jachten verloren zij zooveel terrein dat zij bij de neutralisatie niet minder dan 15 ronden op de leiders achterlagen. Na 54 uur waren afgelegd 1365 KM. De stand des morgens bij de neutralisatie was als volgt: 1. Boucheron—Mouten 101 punt; 2. Pijnenburg—Wals 96 p.; 3. Charlier—Aerts 66 p. Met 1 ronde achterstand: 4. Guerrfk—Dipaco 148 p.; 5. IgnatMagne 80 p.; 6. Lemoine Dayen 67 p.; 7. ChouryFabre 36 p. Met 2 ronden achterstand: 8. PelissierLe- ducq 84 p.. Met 3 ronden achterstand: 9. BuysseDeneef 101 p.; 10. Linari—Piemontesi 81 p. Met 10 ronden achterstand: 11. Coupry—Pec- queux 63 p.; 12. Broccardo—Faure 29 p. Met 11 ronden achterstand: 13. Peix—Diot 53 punten. Met 15 ronden achterstand: 14. Stopel— Thierbach 24 o HUIZEN, 301 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Het Schrammelquintet o. 1. v. Willem Drukker 1.45 Verzorging zender 2.00 Halfuur tje voor de rijpere jeugd 2.30 Kinder uurtje door mevr. Sophie Nuwenhuisvan der Rijst 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Cursus schriftverbetering door mevr. M. ReiberNan 5.00 De Kro-Boys O. 1. v.. Piet Lustenhouwer 5.40 Jan Groen spreekt namens den L. T. B.: „De Tuin bouw" 6.00 De Kro-Boys 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 De Kro-Boys spelen nieuwe film schlagers 7.00 Politieberichten 7.15 Katholieke Radio Volksuniversiteit 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 R.K.F.-kwartier- tje 8.00 Gramofoonmuziek 8.25 Vaz Dias 8.30 Opera en operetteconcert door het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen m. m. v. Hélène Ludolph, sopraan en Paul Perlot, bariton 9.15 „Een huis met com mensaals". klucht door J. Mannoury, op te voeren door het Kro-klein-tooneel 9.45 Vervolg concert 10.40 Vaz Dias 10.45 Kro-orkest 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Muzi. kaal allerlei m. m. v. Joop Carlquits. ha- waiian-guitaar. Eug. Chramon. accordeon en zang. Jules Hagenaar Jr., trompet. Jan Mulder, saxofoon en Jan Vogel, piano, ce lesta en orgel 12.00 Amsterdamsoh Sa lonorkest o. 1. v. Dirk Kiekens 12.30 Or gelspel door Johan Jong 12.45 Het Am- sterdamsch Salonorkest 1.15 Orgelspel door Johan Jong 1.30 Het Amsterdamsch Salonorkest 2.15 Gramofoonmuziek 3.00 Vara-kinderkoor „De Krekeltjes" o. 1. v. Lelda Hulseher. A. d. vleugel Jo Kick- hefer 3.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest o. 1. v. Eduard Flipse m. m. v. man nenkoor „Apollo" o. 1. v. Eduard Flipse. Louis Zlmmermann, viool en Willem Pijper, piano 5.30 „Rigoletto" van Verdi. Ie be drijf. Gramofoonmuziek 6.40 Tweede en derde bedrijf van „Rigoletto" 7.40 Or gelspel door Johan Jong 7.55 Herhaling SOS-berichten 8.00 Bonte avond, uit te zenden uit de Stadsgehoorzaal te Leiden. Medewerking van het Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot m. m. v. Johan Lammen, bas 9.15 Vaz Dias en Vara-varia 9.30 Vervolg bonte avond. De Flierefluiters o. 1. V. Jan v. d. Horst m. m. v. Ga.by Ehrhardt en .Albert de Booy, zang 11.00 Vroolijke gramofoonmuziek 12 00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Fran- sche avond. Gevarieerd gramofoonplaten- concert 7.20 Slot van het gevarieerd gramofoonplatenconcert 8 00 uur Gra- mofoonplatenconcert 8.35 Fransch con cert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.15 Fransch concert door het omroeporkest met medewerking van Renée Chemet, violiste uit Parijs o. 1. v. Henri Pensis 9.40 Gevarieerd programma m. m. v. solisten en het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 10.30 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL, 322 M. 12.20 André Felle- man's orkest 5.20 Dansmuziek uit „St. Sauveur" te Brussel 7.20 Gramofoonmu ziek 8.20 Het omroepsymphonieorkest o. I. v. Désl Defauw 10.30 Max Alexys' or kest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Het kleine omroeporkest o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek 8.20 Het omroepor kest o. 1. v. Franz André 10.30 Dans muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Leo nard Gyldmark's ensemble 2.20 Het om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen 8.20 Vroolijke avond 11.00 Louis Preil's dans- orkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Gevarieerde mu ziek 5.25 Gramofoonmuziek 7.30 Ge varieerd programma. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.35 idem 5.20 Concert II.20 Populaire en dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 1.05 Gramo foonmuziek 4.35 Volkskoor uit Köln- Müllheim en het groot orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Wilhelm Brouwers 5.20 Anecdoten met muziek 10.20 West-Duitsch kamerorkest o. 1. v. Wilhelm Keiper. DAVENTRY. 1500 M. 1.35 Het Com modore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Mus. cant 8.20 Variété-programma 10.55 Het B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Eifel), 1446 M. 12.50 Concert 6.50 Piano- en vioolconcert. PARIJS (Radio), 1796 M. 12 20 Popu lair concert o. 1. v. Lucien Goldy 7.05 Gramofoonmuziek 8.20 „Le jour en la nuit", operette van Lecocq. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonmuziek 8.00 „Die Czar- dasftirstin", operette van Kalman. ROME. 421 M. 4.30 Instrumentaal con cert 5.15 Gramofoonmuziek 8.00 idem. WEENEN, 507 M. 3.55 Mandolinemu- ziek 4.20 Concert o. 1. v. Josef Holzer 6.20 Pianorecital door Paul Emerich 9 05 Populair concert o. 1. v. Josef Holzer. WARSCHAU. 1411 M. 5.40 Pianotrio 8.35 Pianorecital door J. Drzewiecki 9.35 Dansmuziek 10.25 Populair concert BEROMUNSTER. 540 M. 5.20 Gramo foonmuziek 6.50 idem 9.00 Volkslie deren 9.30 Dansmuziek door Bela Sar- közy en zijn orkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ BATAVIA, 1 6Maart (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof behandelde hedenmorgen in hooger beroep de zaak tegen den seinersmaat J. B., beschuldigd van schending van zijn plicht tot geheimhouding van radio-berichten aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". De Zeekrijgsraad te Sosrabaja had dezen be klaagde tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De advocaat-fiscaal eischte bevestiging van dit vonnis. Het Hof bepaalde de uitspraak op 23 Maart a.s. Vervolgens stond in hooger beroep voor het Hof terecht de matroos der tweede klasse K., L., beschuldigd van het riit aan zijn superieuren aangeven van de geruchten dié hij den avond voor de muiterij uitbrak had vernomen. De Zeekrijgsraad had dezen beklaagde vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, en de fiscaal had tegen dit vonnis hooger beroep aangetee- kend. De advocaat-generaal eischte bevestiging van deze vrijspraak. Het Hof bepaalde de uitspraak op 23 Maart. BERLIJN, 16 Maart. Sedert Zaterdag j.l. werd de Berlijnsche correspondent van het „Prager Tageblatt" vermist. Thans is echter ontdekt, dat hij in het begin van de week door de geheime staatspolitie is gearresteerd, zonder dat de Tsjecho-Slowaaksche legatie of iemand anders daarvan in kennis is gesteld. Van de zijde der Duitsche politie verklaart men, dat er verdenking tegen Popper bestaat, dat hij in dienst van buitenlandsche mogend heden zou staan. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft zich met de Duitsche autoriteiten in verbinding ge steld over de in vrijheidstelling van Popper. Ook de buitenlandsche persvereeniging heef; bij de autoriteiten geprotesteerd tegen de wijze, waar op de arrestatie is geschied. Naar de „Daily Telegraph" meldt, heeft de Berlijnsche politie verklaard, dat Popper gear resteerd is, omdat hij een artikel had geschre ven, dat een kwestie behandelde, welke nog steeds het onderwerp vormt van onderhandelin gen. Het artikel verscheen onder het opschrift „Achter de schermen van het Duitsch-Poolsche Pact". Er werd in gezegd, dat de firma Hen schel Sohn te Kassei, nadat zij haar kapitaal met 60 millioen mark had verhoogd, een aan vang heeft gemaakt met het vervaardigen van stoommotoren voor vliegtuigen en wel in de Ambi-fabriek te Johannesthal nabij Berlijn. De stoommotoren werden geconstrueerd in verband met het brandgevaar, dat bestaat bij de benzinemotoren voor vliegtuigen. Göring toonde zeer groote belangstelling voor de expe rimenten, die van zeer groot belang voor de militaire luchtvaart zouden zijn. De Poolsche cavalerie-officier kapitein Von Sosnowski zou in verband hiermede door de Duitschers zijn gearresteerd onder beschuldi ging van spionnage, gelijktijdig met een Duit- scher, die voor hem werkte en die een voor aanstaand lid was van de Berlijnsche society. BUENOS AIRES, 16 Maart. (V.D.). De Vol kenbondscommissie voor den Chaco is gister avond naar Europa vertrokken. De voorzitter, Alvarez del Vayo verklaarde aan de aanwezige journalisten dat tijdens een bespreking van ver scheidene uren de Paraguaysche en Boliviaan- sche vertegenwoordigers op geen enkel punt teekenen van toenadering hadden getoond. sprekingen tusschen beide landen zullen voor loopig langs den gewonen diplomatieken weg worden voortgezet. In Fransche politieke kringen wijst men er op, dat reeds bij de eerste ontmoeting te Lon den moeilijkheden zijn ontstaan, omdat Enge land er op staat, dat Frankrijk de contingenten in hun ouden vorm hersteld en bovendien wei gert, om den Franschen eisch tot wederkeerig- heid te erkennen. Zoodra de besprekingen langs diplomatieken weg den toestand hebben opgehelderd, zal Lamoureux opnieuw naar Londen gaan. ,Y nsf "isjst"nsÈ .-c' y seifes nee Jstti Fransch gezantschapssecretaris verdacht SOFIA, 15 Maart. Volgens berichten in de bladen is een hooggeplaatst ambtenaar van de diplomatieke vertegenwoordiging te dezer stede van een groote West-Europeesche mogendheid eenige dagen geleden zonder medeweten van zijn superieur plotseling vertrokken. De bladen leggen verband tusschen dit overhaaste vertrek en de ontdekking van een groote valutasmok- kelarij. Naar verluidt zou het hier een secretaris be treffen van het Fransche gezantschap, Gérardy genaamd, van wien reeds geruimen tijd verteld werd, dat hij onder den dekmantel van diplo matieke rechten zich op groote schaal bezig hield met het smokkelen van deviezen en ook goederen. Zelfs zou hij hiervan een geregelde zaak hebben gemaakt. Verder verluidt, dat in de laatste dagen door een uit Parijs herwaarts gezonden financieel inspecteur de kas van het gezantschap, welke Gérardy beheerde, zou worden gecontroleerd. De Bulgaarsche regeering zou op energieke wijze terugroeping van den diplomatieken amb tenaar hebben geeischt en deze zou intusschen reeds van zijn functie ontheven zijn. DANZIG, 15 aMart. De Senaatspresident van Danzig, Dr. Rauschnig, heeft vandaag in een bijeenkomst van de studiecommissie voor poolsche aangelegenheden verklaard, dat de meesten „onzer" niet bewust zijn welke groote wereldhistorische beteekenis het Poolsche volk als staat in de laatste 15 jaren heeft gehad en van welke beteekenis deze gebeurtenis is voor ons volk en voor onzen staat. Wi) zijn ge neigd aldus zeide Rauschnig een ons vreemden wil als vijandig van de hand te wijzen, in- plaats van te trachten de omstandigheden te begrijpen. WASHINGTON, 16 Maart. (Reuter). Robin son, de democratische leider in den Senaat, ver dedigde in een rede het annuleeren der l'ucht- postcontracten door Roosevelt. Hij deelde mede dat de gewraakte fraude werd gepleegd met medeweten van den voormaligen minister van Posterijen, Walter Brown, en eenige zijner voor naamste ambtenaren. LONDEN, 16 Maart. (Reuter). Volgens de Daily Herald" heeft het Ministerie van Buit. Zaken van den secretaris-generaal van den Volkenbond de copie ontvangen van een ont werp voor een overeenkomst betreffende den radio-omroep. Deze overeenkomst zou moeten verhinderen, dat de radio-omroep gebruikt wordt op een wijze, welke afbreuk doet aan de internationale goede verstandhoudingen. Het ontwerp zou zijn opgesteld door het Instituut voor Intellectueele Samenwerking te Genève. Men zal beginnen met de regeeringen hier over te polsen. PARIJS,, 16 Maart (Reuter) De Fransche minister van Handel, Lamoureux, die zich Woensdag j.l. naar Londen begeven heeft, om met de Engelsche regeering onderhandelingen te voeren inzake een handelsverdrag, zal reeds Zaterdag weer naar Parijs terugkeeren. De be- LONDEN, 16 Maart. (Reuter)De diplomatieke medewerker van de „Telegraph" verneemt, dat de drie regeeringen der Kleine Entente (Tsjecho- Slowakije, Roemenië en Joego-Slavië) op het oogenblik beraadslagen over de mogelijkheid, om de regeering der Sovjet-Unie officieel te erken nen. (Ingezonden Mededeeling) Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpijn met galbrakingen en men zeide mij, dat voor mijn kwaal geen ge nezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts en ik dacht: Laat mij dit middel eens probeeren. Ik neem nu sinds enkele maanden in het eerste kopje thee Kruschen Salts in en kan U mededeelen, dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb. Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej. J. A. v. L., Den Haag Hoofdpijnen en dergelijke klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid, zenuwachtig heid enz., vinden meest hun oorzaak in te trage, onvoldoende werking der inwendige organen. De voedselresten wórden niet volledig uit het lichaam verwijderd en schadelijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en den geheelen gezondheidstoestand ondermij nen. De verschillende zouten in Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan, zoodat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dage- lijksche dosis" houdt U inwendig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder en frisch: hoofdpijn en andere klachten zullen spoedig en voorgoed verdwenen zijn. En al gauw zult U het „Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralenden levenslust, onvermoeibare energie en onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten Fl. 0.90 en Fl. 1.60 per flacon. Omzetbelasting inbegrepen. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. PARIJS, 16 Maart (Reuter) Mereb Birebbo, bijgenaamd de „Blauwe Sultan", de voornaam ste leider van de opstandige Marokkanen, die voor de Fransche troepen op de vlucht zijn ge slagen, heeft zich aan de Spaansche autori teiten overgeleverd. Mereb Birebbo is een broer van El Hiba, die gedurende den wereldoorlog zich tegen de Fransche politiek in de Atlas verzette, gesteund door buitenlandsche invloeden. Japansch kapitein vermoord CHARBIN, 16 Maart. (V. D.) Volgens een te legram uit Kirin is een opstand tegen de Mand- sjoerjjsche regeering uitgebroken. De opstan delingen staan onder bevel van generaal Liu Si Chan. Een Japansch kapitein, die als bemid delaar tusschen de regeering en de opstande lingen wilde optreden, werd door de opstande lingen vermoord. De Japansche bevelhebber heeft de troepen geconsigneerd om den opstand te onderdruk ken. ALKMAAR, 16 Maart. Kaasmarkt. Aange voerd werden: 35 stapels, wegende 46000 Kg. 34 stapels kleine fabriek 20, 1 stapel fabriek commissie 17. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart. 35000 K.G. Roode kool 2.30—6.50. 70000 K.G. Gele kool 4.00—6.00. 19000 K.G. D. Witte kool 4.40— 7.20. 10000 K.G. Uien: Gele Uien 1.30—1.80, Gele Drielingen 0.80. 400 K.G. Bieten 1.10—2.10. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Maart. 14000 K.G. Uien: Drielingen 0.80—0.90, Uien 0.80—1.20, Grove Uien 1.60—1.80. 150400 K.G. Roode kool 2.30—6.90, id. doorschot 1.60—4.00. 45800 K.G. D. Witte kool 5.507.60, id. doorschot 5.00 5.80. 52800 K.G. Gele kool 4.30—6.20, id. door schot 4.304 50. LEEUWARDEN. 15 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 94 Enterstieren 60100 per st 86 Twenterstieren 100230 per stuk, 496 vette koeien 100185 per stuk, 3253 ct. pér Kg. 1263 melk- en kalfkoeien 100240 per stuk, 168 pin ken 3585 per stuk. 29 vette kalveren 2060 p stuk, 971 nuchtere kalveren 24.50 per stuk, 494 vette schapen 925 per stuk. 38 weideschapen 8—17 per stuk, 216 vette varkens 30—80 per stuk, idem 30-35 ct. per Kg., 26 magere var kens 1540 per stuk, 138 kleine biggen 4—8 per stuk, 16 bokken en geiten, 36 paarden, totaal aangevoerd 4171 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 11, Goudakaas 2630, Edam merkaas .2229. Aanvoer 10013 Kg. Mijnboter 1.36 per Kg. 1,34 en 1.31, Veilingboter 1.34 en 1.11. Aanvoer 8-3, 16-6 en 1-12 vaten. Com missie 43 Eierenhandel. Kipeieren aangevoerd 34000 Kg. prijs 23 ct. per stuk. Handelspriis 3742 ct. per Kg. 1200 eendeieren, prils 2.5Ó3 per 100 stuks. Handelspriis 3035 ct. per Kg. Pluimvee. 10 s'lachthanen 60—90 ct. per stuk, 40 slachtklppen 0.601.20 per stuk, 10 jonge ha nen 10 ct. per stuk. Vereenlging van Zuivelmaatschappijen. Goud- sche kaas 20 plus 9.5010, idem 40 plus 14—15, idem volvet 19.50—20, Edammer 20 plus 9—9.50, idem 40 plus 1415. broodkaas 40 plus 1415. Alles per 100 Kg. Handel kalm. TILBURG. 16 Maart. Boter 1-75, eieren 23.50 per 100 stuks. ZWOLLE, 16 Maart. Boter. Aanvoer 322 K.G., waarvan 10 1/8 vaten, 2 1/16 vaten en ^J)4 stuk ken van 1 pond. Prils 1.501.60 per K.G per 1/8 vat van 20 K.G. prima 29.00, afwijkende 27.00. per 1/16 vat van 10 K.G. 14.0014.50. Han del vlug 225000 kipeieren 1.902.30 per 100 st. Huiden. Koehuiden 11 cent, pinkenvellen IC cent. stierenvellen 8 cent Handel zwakker. Veemarkt. Aangevoerd 1070 runderen, 279 gras- kalveren, 677 nuchtere kalveren. 26 schapen, 11 lammeren, 260 varkens, 560 biggen, 6 geiten. Men besteedde voor neurende en versch ge kalfde koeien 140.00230, dito vaarzen en schot ten 150.00195, gustekoeien voor de vetweide of stal 175.00150, dito vaarzen 70.00135. voor- laarskalvende koelen 100.00—175, lVa-jar. spring- stieren 55 00120, l>/2-jarige pinken 60.00—125, jonge fokkalveren 35.0080. nuchtere kalveren 3.00—9, vette koeien en ossen aan bouten 42—54 cent dito stieren 4652 cent, dito kalveren 70— 100 cent, dito schapen 9.0020, lammeren 6.00— 10, 6-weeksche biggen 6.008. 14-weeksche big gen 10 0012. drachtige varkens 50.00'0, ma gere dito 35.00—45, vette dito 34—36 cent. Handel in varkens kalm. Op de voormarkt was heden geen aanvoer Marktoverzicht. Neurende en versch gekalfde vaarzen redelijk, vet vee prijshoudend, stieren duurder, schapen redelijk. Op 22 Maart a.s. wordt de inschrijving opengesteld op Nederlandsche schatkist promessen, 2Y2 pCteen-jarige schatkist biljetten en 3'A pCtvijf-jarige biljetten tot een gezamenlijk bedrag van 50 millioen. Het jaarverslag van de „Laan van Meer- dervoort" geeft te kennen, dat ondanks de voortdurende prijsdaling van onroerende goederen, de voortgezette huurdaling, het leegstaan van perceelen en de daling der renteberekeningde resultaten toch nog zeer bevredigend zijn geweest. Het winst saldo bedraagt 144.272 tegen 189.725 in 1932. Op de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Solleveld en v. d Meer werd voor het voorstel tot ontbin ding der vennootschap niet de vereischte meerderheid verkregen, zoodat niet tot li quidatie zal worden overgegaan. -fi De exploitatie-rekening vande Centr. Suiker Mijwijst over 1932 'n winst aan van 1.084.480 tegen een verlies van 1-128-996 het vorig jaar. Deze winst, verminderd met een bedrag van 1-049.245 van het verlies van het vorig jaar, laat een saldo over van 35-237, bestemd voor afschrijvingen. Na de weigering van de Ged. Staten, de stad Enschedé een leening van f 2-5 millioen toe te staan tegen 5 pCt., is de gemeente er in geslaagd kleinere leeningen tegen gun stiger voorwaarden aan te gaan en zal thans tot dekking van het ontbrekende, de Amsterdamsche Bank in samenwerking met de Rotterdamsche Bank een 4x/2 pCt. lee ning overnemen tegen aannemelijken koers ••f Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche regeering alsnog bereid is, elk voorstel van Engeland, inzake de textiel-aangele genheid, in overweging te nemen. Ook zal minister Runciman vermoedelijk met den Japanschen gezant een bespreking voeren, waaruit men afleidt, dat een verscherping der verhoudingen zal worden voorkomen- De goud-afvloeiing van de Fransche Bank is tot stilstand gekomen. Volgens den jong- sten weekstaat is de goudvoorraad met ruim frs. 52 millioen van f 73-928 millioen tot fr- 73.980 millioen toegenomen. De Dutsche invoer had in Februari j.l. een waarde van M. 378 millioen of M. 6 millioen hooger dan in Januari. De uitvoer bedroeg M. 343 millioen of M. 7 millioen minder. Onder de landen, waarnaar de uitvoer in zonderheid is afgenomen, behoort ook Ne derland- De Duitsche ruw-ijzer productie is in Februari opnieuw toegenomen en sedert Februari 1933 62 pCt. gestegen. f'fi Krachtens het nieuw Duitsch-Poolsch ta riefverdrag zullen de tegen Duitschland ge richte invoerverboden worden opgeheven en tevens maximum-tarieven komen te ver vollen- Minister Chamberlain verklaarde in het Lagerhuis, dat het protest langs gerechte lijken weg van de Intern. Mere. Marine te gen de fusie van de Cunard en White Star Line, de transactie niet kan verhinderen. Het Lagerhuis nam het wetsvoorstel aan, dat in een voorschot voorziet van 9'/2 milloen aan de CunardWhite Star Line Ltd. voor het befaamde reuzeschip. 'fi De Bethlehem Steel had in 1933 een om zet van 345-12 millioen, tegen 213.40 mil lioen in 1932. De totale tonnage was 44-7 pCt., de productie van hoogovenstaai, bessemerstaal en electrisch staal 62 pCt., de productie van gewalst staal 43 pCt. en de ruw-ijzerwin- ning 28 pCt. hooger dan verleden jaar. De vlottende activa bleven onveranderd, maar de vlottende verplichtingen waren 18-92 millioen tegen $.15.26 millioen. De netto-winst van de Phillips Petroleum bedroeg in 1933 36 dollar-cent per aandeel tegen 18 dollar-cent in 1932. De netto-winst van de Western Union over 1933 bedraeg 75-000 tegen een verlies van 564.000 het vorig jaar. De netto-winst van de American Smel ting and Refining bedroeg in 1933 16.73 millioen tegen 3-28 millioen in 1932. Het totaal verlies van het Southern Pa cific-Concern over 1933 bedroeg 9.31 mil lioen tegen 9.47 millioen in 1932. De conferentie over de Amerikaansche spoorwegloonen is gisteren begonnen. De directies stelden een verlenging voor van de bestaande tienprocents-korting op de basis-loonen tot April 1935. De General Motors Corp. heeft zich be reid verklaard, den arbeidstijd van 40 op 36 uur per week te brengen. Een reusachtige staking xoordt in Detroit verwacht, wegens de groote tegenstellingen tusschen werkge vers en werknemers in de automobiel-in dustrie. Morgenthau verklaarde, dat de Ameri kaansche prijsontwikkeling momenteel gun stig is, waarom geen termen aanwezig zijn tot verdere ondersteuning van den zilver- prijs. Mocht onverwacht een sterke reactie intreden, dan is er altijd nog tijd genoeg om tot zilvermaatregelen over te gaan U. S. Smelting liep gisteren in Wall- street 9 punten terug, tengevïlge van Mor- genthau's mededeeling, dat de regeering nit bereid is, iets te doen, ten gunste van het zilver. Uit de mededeelingen van de Feder. Res. Bank te New-York blijkt, dat de laatste dagen geen goud meer uit Nederland naar Amerika verzonden werd. De makelaarsleeningen van de bij de Fed Res. Bank te New-York aangesloten ban ken, zijn de afgeloopen week met 80 mil lioen van 844 tot 923 millioen gestegen. Bij de financieele saneering van Frank rijk treden thans het meest op den voor grond de wijzigingen in het Fransche belas tingstelsel en voorts de opheffing van fis cale voorrechten, die tot het groote tekort op de begrooting hebben bijgedragen. Onze bekende internationaal Wels heeft met 1 April a.s. bedankt als lid van zijn club Unit as Naar verluidt zou hij voor P. S. V. gaan spelen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6