Moeilijkheden op huize Doorn Jaarbeurs-noteer in gen De taak van de R.K. Staatspartij Oproep Stille Omgang OPGEWEKTE GEEST BEZUINIGING OP HET BUDGET HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 16 MAART 1934 UIT DE JAARBEURSSTAD Vanuit den ingang van het Buurtstation heeft men een aardig gezicht op de verkeersdrukte in Utrecht Na verwerving van vrijheid en macht, moeten wij den Staat hervormen, zegt dr. Kortenhorst De organische staat Partij en Kabinet Een liberale Staat BEZOLDIGING RAAD VAN STATE ENZ. LEENINGEN VOOR HET RIJK Welk standpunt de minister inneemt TERUG UIT ROME Deelnemers der H. Dominicus' Derde Orde-bedevaart terug GEVANGENE MISHANDELDE BEWAARDER Hollandsche industrie brengt nieuwe snufjes voor man en vrouw De radio zwijgt Fraude met schapen Bij den uitvoer naar België Slecht voorjaarsweer De temperatuur te laag DE HULPPOSTEN LANGS DE WEGEN Verkeersveiligheid boven alles Licht in uw leven Alle aankoopen moeten zooveel mogelijk in Duitschland geschieden Zelfs schilders komen over Pijpen en serviezen KWIJTSCHELDING VAN 4 TON GARNALENVISSCHERIJ Steun komt ook ten goede aan pluimveehouders GEEN SAMENVOEGING VAN CRISISCENTRALES Wel gewestelijke organisaties Verhooging examengelden Weert de drankhuizen Aan de Amsterdammers W aarschijnlijk voor korten tijd beter weer HET VLEESCH IN BLIK Waarschuwing tegen agitatie GEBLOKKEERDE VORDERINGEN Voor de R.K. Kiesvereeniging „Dr. Schaep- tnan" te Leiden heeft Dr. L. G. Kortenhorst gisteravond een rede gehouden over „De taak der R. K. Staatspartij in onze dagen," waaraan We het volgende ontleenen. Uit het manifest, uitgegeven door het party- bestuur, biykt dat de R.K. Staatspartij er niet aan denkt, zich te laten meesleepen door de stroomingen, die thans opgeld doen. Allereerst moeten wy handhaven aldus dr. Korten horst wat wy ons in de jaren die achter ons liggen door onze staatkunde hebben verwor ven. Maar daarnaast hebben wij nog een offen sieve taak. Niet alleen hebben wij het onze te verdedigen, doch we moeten medehelpen, lei ding te geven in het staatkundig leven, en het onze bijdragen tot het aangeven van den alge- meenen koers. Het feit dat drie der beste Katholieke man hen deel hebben aan het Kabinet-Colijn wyst er op, dat de katholieke party tot op zekere hoogte de verantwoordelijkheid aanvaard heeft voor het beleid van dit Kabinet. In de zes maanden dat deze regeering aan het werk is, vallen er reeds eenige veranderingen te be speuren. Allereerst is door de breede basis, waarop het Kabinet rust, de omgang tusschen Kabinet en Kamer veel gemakkeiyker gewor den. De partijen die deel hebben aan de re geering, begrijpen elkaar beter en voelen dat zij op elkander zyn aangewezen. Dat wordt be wezen door de onderwijspolitiek van den vry- zinnigen minister Marchant, alsmede door de sanctie, die liberalen en vrijzinnig-democraten gehecht hebben aan de nieuwe handelspolitiek. Ook wordt dit aangetoond door het feit dat de Wijziging van het reglement van orde der Tweede Kamer ook door het meerendeel der sociaal-democraten aanvaard is. Daarnaast toont de geschiedenis van de wet op de omzet belasting, dat het Kabinet wel genegen is, zich plooibaar te toonen tegenover de wenschen der vertegenwoordiging. Uit het krachtige optreden der regeering tegen extremisten van links en rechts blijkt, dat ook een democratische regee ring tot krachtig beleid in staat is. Doch nog is er allerminst reden, geheel te vreden te zijn met het gevoerde beleid. De bestrijding der werkloosheid, de gezins politiek en het vraagstuk der aanpassing aan de nieuwe economische verhoudingen geven nog reden genoeg om verderen aandrang van katho lieke zijde te oefenen op de regeering. Spr ging vervolgens na in hoeverre er aan de desiderata, die destijds op zoo stormachtige wijze op den kaderdag in Amersfoort naar voren gebracht Werden, tegemoet is gekomen. Daarbij kwam o. m. ter sprake het sluitend maken van het budget en de handhaving van den gouden stan daard. die spr. als een voordeel voor ons land beschouwt, omdat daardoor het crediet van den Staat wordt gewaarborgd. Hoe moet nu tegenover deze activiteit der re geering de houding van de Staatsparty zyn? Wij leven in een liberalen Staat, waartegenover wy nog immer in de oppositie staan met onze eigen beginselen en onze eigen traditie. Of schoon we thans in dien Staat tot een betrek - keiyke machtspositie gekomen zijn, mogen wy dat niet vergeten. Dr. Kortenhorst zette uiteen hoe Thorbecke en de zijnen reeds in 1840 den overgang van het absolute koningschap naar de volksregeering hebben voorbereid en daardoor Wellicht bloedige botsingen in 1848 hebben voor komen. Van de vrijheid, die ons door dit nieu we regime althans in beginsel geschonken werd, hebben wy katholieken een uitbundig gebruik gemaakt, zoodat we thans een positie oekleeden, die onze geloofsgenooten in het buitenland ons in menig opzicht benijden. Dit mag ons echter niet blind maken voor het liberale karakter van dezen Staat. Het kiesrecht zooals dit thans ge regeld is, is een product van zuiver individua lisme. Wij hebben het in 1917 aanvaard in ruil voor een betere onderwyswetgeving. Doch het is niet zonder nadeelen gebleken. Met name keert spr. zich tegen het feit, dat het alge meen kiesrecht aan belangenpartijtjes heeft mogelijk gemaakt, afgevaardigden naar net par lement te zenden. Een verder nadeel van het bestaande systeem is de omstandigheid, dat een parlementaire re geering onmogelijk is geworden. Tegenover het individualistische kiesrecht zooals we dat thans kennen, verwijst spr. naar het organisch kiesrecht, dat reeds vóór vele jaren door katholieke socialogen is voorgestaan. Waren destijds echter de tijden nog niet ryp om naar een dergelyk organisch systeem, zoo als dat in beginsel aan de middeleeuwsche maatschappy ontleend is, over te gaan, thans zyn we zooveel verder, en wordt het zaak, een dergelyken overgang ernstig te overwegen. Nauw verbonden met deze hervormmg van het kiesrecht is het vraagstuk van de bedryfs- organisatie en de corporatieve maatschappy. Dat deze ordening zoo lang op zich laat wach ten is te wijten aan de traagheid van oe men- schen, die zich eerst traag konden ontwikkelen tot het besef dat organisatie en samenwerking daartoe noodzakelijk zijn. Thans is de organi satie van de maatschappy zoover gevorderd, dat de tyd voor de overheid gekomen schijnt, om aan de spontaan gegroeide samenwerking der bedryfsgenooten publiekrechtelijke sanct.ie te verleenen. Hoe dit geschieden kan, is thans in studie by een commissie der R.K. Staatsparty. De taak van de Staatspartij in de toekomst aldus Dr. Korten horst zal zijn den liberalen staat om te vormen tot een staat naar onzen geest. Misschien beschouwt men dat als een utopie, doch spr. herinnerde aan het woord, dat een landkaart, waarop het Utopia ont breekt, eigenlijk het bekaken niet waard is. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de betreffende wetsontwerpen stel den eenige leden voorop, dat de salarissen van het Rykspersoneel reeds zóó laag zyn gewor den. dat elke verdere vermindering is af te keuren. Afgezien daarvan achtten zü het systeem, dat by de plaats gehad hebbende nieu we korting is toegepast, onjuist. Met name oor deelden zij de regeling met betrekking tot de ongehuwden zeer onbillyk. Verscheidene leden verklaarden niet dan met een bezwaard hart hun stem te kunnen geven aan een verdere verlaging van de salarissen van de leden der rechterlyke macht. Naar hun oordeel toch zyn die salarissen reeds thans te laag. Hierin schuilt een groot gevaar. Wil men zich op den duur voor de magistratuur van de beste krachten kunnen verzekeren en wil men bereiken, dat die zich in volkomen onafhan kelijkheid geheel aan hun ambt kunnen wy- den, dan zal men tot een betere remuneratie dan de tegenwoordige moeten geraken. In de Memorie van Antwoord inzake het wets ontwerp tot het aangaan van geldleeningen ten laste van het Rijk zegt de minister het vertrouwen van vele leden te deelen, dat het volk zal willen medewerken tot het welslagen van de poging, om tot verlaging van den op het Ryk drukkenden rentelast te geraken. Dat ten aanzien der beoogde renteverlaging desnoods het wapen eener gedwongen leening zou kunnen worden gehanteerd, kan de minis ter niet toestemmen. Met de andere leden, hier aan het woord, is hij integendeel van meening, dat, hoe wenschelyk voor het Ryk de voorge nomen verlichting van leeningslasten moge zyn, elke dwang daarby moet worden vermeden. Niet door dwangmiddelen, doch door nauw lettende zorg voor een gezond financieel beheer, dient het Staatscrediet in stand te worden ge houden en bevorderd. Het denkbeeld, de nieuw uit te geven leening of leeningen te stellen in trustverband, is kwa- lyk met het karakter van Staatsleeningen in overeenstemming te achten. Ook het denkbeeld eener premieleening moet de minister afwyzen. Vrijstelling van couponbelasting der nieuwe schuld ligt inderdaad in het voornemen. In den besten welstand zijn de pelgrims in het vaderland teruggekeerd. Na Rome, waar het Wereld-Congres der Der de Orde gehouden werd, werd o.a. ook nog Orologna bezocht, waar onder leiding van den hoogwaardigsten pater Generaal der Orde, grootsche plechtigheden plaats hadden op het graf van den H. Vader Dominicus, bij gelegen heid van het zevende Eeuwfeest zyner heilig verklaring. De hoogst voldane pelgrims werden op het station Nymegen door vele belangstellenden begroet, waaronder ook de hoogwaardige pater L. Kramer, Vicaris Provinciaal der Dominica nen in Nederland, en de promotor provincialis der Derde Orde. De 37-jarige monteur M. R. uit Arnhem, thans gedetin. in de byzondere strafgevange nis te Scheveningen, heeft zich te verantwoor den gehad wegens zware mishandeling van den gevangenbewaarder J. Paulides. Deze als getuige gehoord, verklaarde, dat R. in den morgen van 30 Januari op de gewone wyze door hem werd uitgesloten, tegelyk met 4 andere gedetineerden. R. gaf geen antwoord op het „goeden morgen" van getuige en toen deze daarover een aanmerking maakte, kreeg hij een ruw antweard. Nadat de gevangenen beneden in het waschhok waren geleid, maakte R. aanmerking, dat er geen spiegel aanwezig was. Getuige gelastte hem zich koest te hou den, waarop R. zich opwond en naar een mesje greep. Getuige riep: pas op, weet wat je doet, waarop R. zich hoe langer hoe meer opwond en getuige, die zich intusschen verwijderd had, achtervolgde en hem eenige steken in het hoofd toebracht. Verdachte zei, dat het mogeiyk was, dat hy onhebbelijk is opgetreden, hetgeen in zyn aard lag. Van de mishandeling beweerde hy niets te weten. Voorts deed hy een onsamenhangend verhaal over zyn insluiting in een aparte cel, het toedienen van vergif enz. De president merkte op, dat verdachte toch wel gevaarlyk was. Het O.M., waargenomen door mr. Hoekstra, verzocht terugwyzing der zaak naar de instruc tie, teneinde een psychiathrisch onderzoek om trent R. te doen instellen. Na Raadkamer, besliste de Rechtbank con form dit verzoek en werd de zaak voor onbe- paalden tyd uitgesteld. Wanneer men de hekken door is, heeft men aan de linkerhand het groote Ford-paviljoen, waar verschillende wagentjes tentoongesteld staan. In de eerste plaats trekt de aandacht het apparaat waarmede Ford demonstreert, dat de Fordwagens met transversale veeren reeds meer dan 25 jaren de voordeelen bieden van onaf- hankelyke wielveering, zonder de complicaties der tegenwoordige constructies met z.g. knie gewrichten met hun vele smeerpunten en slij- tageplaatsen. Dit apparaat toont zeer duidelyk de werking van het Ford-veersysteem, waarby de assen ook door driehoeksstangen steeds zuiver gericht blyven en alle aandryving- en rem- reacties door dezen worden opgenomen. Verder zien we hier verschillende nieuwe ty pes bestelwagens en een vrachtwagen met sta- lcn carrosserie. Practisch is de 4-cylinder Sedanbestelwagen met vier zitplaatsen, waarvan de achterbank verwyderd kan worden en een breede achter deur toegang geeft tot de laadruimte. In de Film-zaal, die thans geheel gesepareerd By het onderzoek, dat zoowel in België als in Nederland wordt gevoerd, schynen weer nieuwe fraudes ontdekt te zyn. De Belgische ambtenaren zyn, volgens het „Dgbl. v. N.-Br." op het spoor gekomen van belangrijken onwet- matigen invoer in België van Nederland uit van schapen, levende zoowel als geslachte. Na een langen tyd van groote droogte ln Februari viel buitengewoon weinig regen en veel zonneschijn is met het begin van Maart een ommekeer gekomen in 't weer. Het regen de de laatste twee weken byna eiken dag en het weer was zeer veranderlijk en stormachtig. Waaraan is deze verandering toe te schry- ven? wy moeten in de eerste plaats in aanmerking nemen, dat de nu heerschende weersgesteld heid voor den tyd van het jaar de normale, de voorafgaande daarentegen min of meer abnor maal is geweest. Wy zouden dus kunnen zeg gen, dat de gemiddelde weersgesteldheid nor maal is geworden. Het eenige, dat eenigszins abnormaal is, is de te lage temperatuur en het is juist deze, welke aanleiding geeft iets over de weersgesteldheid in het midden te brengen. Het koude weer in dezen tyd staat altijd in het nauwste verband met krachtige Noordelijke luchtstroomen, die uit het gebied van de Noord pool losbraken en een groot gedeelte van Euro pa overstroomen. Deze luchtstroomen voeren geweldige massa's koude lucht aan en zyn de veroorzakers van de te lage temperatuur, zelfs in die gedeelten van Europa, waar de wind een andere richting heeft daar de koude lucht ook met van richting veranderde stroomen die toch hun oorsprong in het hooge Noorden hebben, wordt medegevoerd. In den laatsten tijd kwamen herhaaldelyk be richten uit Amerika over felle koude en zware sneeuwstormen. Dit is hetzelfde verschynsel, al leen veel krachtiger, en het wordt eveneens ver oorzaakt door het losbreken van koude lucht- massa's uit het poolgebied. Deze golven van fel koude lucht over Noord Amerika bewyzen dus dat de door de pool uitgestooten koude lucht hoofdzakelijk over Noord-Amerika afstroomt en dat de Noordpool dit voorjaar ongewoon veel en zeer koucfe lucht afstoot. De byzondere oorzaken daarvan buiten beschouwing latend, kunnen wij gemakkelyk begrijpen, dat onder deze omstandigheden Europa toch ook zyn deel ervan krygt, eenerzijds in den vorm van veel Noordenwind, anderzyds in een ongewoon lage temperatuur van de uit het Noorden toestroo- mende lucht. Dit is de verklaring voor de te lage temperatuur van den laatsten tyd. Wy moeten onder deze omstandigheden ech ter nog bly zyn, dat de weersgesteldheid niet veel ongunstiger is, hetgeen het geval zou zyn als de door de Noordpool afgestooten koude lucht inplaats van over Noord-Amerika haar weg hoofdzakelyk over Europa naar het Zui den zocht. (Nadruk verboden). De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben zich met een adres gericht tot den Minister van Wa terstaat, waarin zy mededeelen te hebben ver nomen, dat de N.V. „Algemeene Telefonische en Medische Hulpdienst in Nederland" te 's-Gravenhage een medischen en telefonischen hulpdienst langs de wegen in Nederland zal or- ganiseeren in den vorm van de inrichting van ca. 2500 hulpposten, en dat het in de bedoeling zou liggen, dat de kosten, welke een zoodanige organisatie medebrengt, o.a. zullen worden be streden uit de plaatsing van reclames op deze posten. Genoemde vereenigingen zyn van meening, dat afgescheiden van de vraag of het juist moet worden geacht, dat een dienst van openbaar belang op een dergelyke wyze moet worden tot stand gebracht en de goede verzorging daarvan afhankelyk moet worden gemaakt van recla mes, het hun van groot belang wil voorkomen, dat: Ten eerste by de vaststelling van de plaatsen van deze hulpposten uitsluitend de overweging zal gelden, dat deze daar uit een oogpunt van verkeersveiligheid noodzakelyk zyn en dat niet de geschiktheid van de plaats uit een oogpunt van reclame daarby van invloed zal zijn. Ten tweede ter bescherming van het landelyk gebied deze posten zooveel mogelyk daar zullen worden opgesteld, en de reclame op deze hulp posten zoodanig zal worden uitgevoerd, dat zy zoo min. mogelyk storen in het landschap. Ten derde de plaats zoodanig wordt gekozen, dat daardoor het gezicht op bestaande wegwy- zers, plaatsnaam-, waarschuwings- en richting borden niet wordt benomen. Ook aan Gedeputeerde Staten van alle pro vinciën hebben de A. N. W. B. en de K. N. A. C. een adres van soortgelyke strekking gericht, waarin wordt verzocht by het verleenen van vergunningen voor het opstellen van bovenge noemde hulpposten met genoemde overwegin gen rekening te willen doen houden. is en waar op bepaalde tyden de films van de jongste Monte Carlo Rallye en van den wed strijd om de Coupe de Monte Carlo vertoond worden, is tevens een „nauwkeurigheids-show" ingericht. Weer in het vaste gebouw aangeland verzui men we niet een bezoek te brengen aan de stands van de N. V. Philips, die we op de bekende plaats op den beganen grond aan treffen. Daar er op het gebied van de radio geen nieuwe producten zyn uitgekomen, heeft Phi lips evenals de andere groote radio-producen ten besloten op deze voorjaarsbeurs geen radio artikelen te exposeeren. Dat dit besluit voor de rust zeer weldadig is behoeft nauwelyks gezegd te worden. We vinden thans by Philips een volledig overzicht van haar producten op het gebied van verlichting. wy noemen hiervan allereerst de gloeilampen in haar onderscheidene vormen, geschikt voor de tallooze verschillende toepassingen der mo derne verlichtingstechniek. De nieuwe gloeilampen van normaal model nemen een eere-plaats in. Onze lezers kennen reeds de Bi-Arlita en Spiralta-lampen uit het geen we erover schreven by gelegenheid van een pers-bezoek aan de fabrieken te Eind hoven. Van de speciale gloeilampen noemen we de Philips lampen voor fotografische doeleinden, de opnamelampen „Photomirenta" (melkgias ballon met inwendigen zilverspiegel), de „Arga- photo" (inwendig gesatineerd), de „Photolita" in twee uitvoeringen, type K van 200 watt en type N van 500 watt (momentopnamen) en ten- In aansluiting aan hetgeen wy hebben ge meld omtrent de financieele moeilykheden op Huize Doom kunnen wy nog het volgende me dedeelen De geruchten, dat in verband met deze moei lykheden een familieraad op Huize Doorn zou worden gehouden, schynen inderdaad voor het oogenblik althans onjuist te zyn. Reeds in ons eerste bericht omtrent deze aangelegen heid hebben wy gemeld, dat geen bevestiging was te verkrijgen van het gerucht van dezen familieraad. De berichten, waarin namen van familieleden en anderen, die by dezen familie raad tegenwoordig zouden zyn (geweest) wor den genoemd, zyn niet in overeenstemming met de feiten. Op Huize Doorn wordt echter volledig erkend en het démenti van de General Verwaltung van het Pruisische Koningshuis te Beriyn be vatte hieromtrent ook geen enkele tegenspraak dat er financieele moeilykheden zijn tenge volge van de maatregelen der tegenwoordige Duitsche regeering. „Binnen afzienbaren tyd zyn geen ingrypende vertanderingen te ver wachten" aldus werd Donderdag op Huize Doom verklaard. „Wat er echter in de toekomst zal gebeuren, hangt voor een groot deel van den financieelen toestand ln Duitschland af." Intusschen hebben de financieele maatrege len der autoriteiten in Duitscniand reeds gevol gen genad, die men op aen auur m de gemeente Jjoorn zeker zal voelen. Voor het overmaken van geiden uit Duitschland naar Huize Doorn is de eisch gesteld, dat zooveel mogelyk in Duitsch land moet woraen gekocht. Daarnaast zyn ge durende den laatsten tyd reeds tal van bezui nigingen op Huize Doorn ingevoerd. Wat de inkoopen in Duitscniand betreft, alle artikelen, welke in eenige belangryke hoeveel heid op Huize Doorn benoodigd zyn en die uit Duitscniand kunnen worden verkregen, komen gedurende den laatsten tyd van daar. Op ge regelde tyden gaan leden van het personeel naar Duitschland meestal per auto en kee- ren dan met volgeladen wagens u;t Keulen en andere Duitsche steden naar Doorn terug. Dit betreft niet alleen kleedingstukken, enz., doch ook kruidenierswaren en andere consumptie artikelen. Zelfs is het waarschijnlijk, dat bin nenkort uit te voeren schilderwerk op Huize Doom door Duitsche ambachtslieden moet wor den verricht. De bezuinigingen hebben in de eerste plaats slotte de gevaarlooze bliksemlichtlamp „Photo- flux". Verder de donkere kamer-lampen van gekleurd natuurglas en de Duo-Photo, die rood en geel licht geeft naar verkiezing. Onder de speciale lampen is ook de „Ultrasol"-lamp, de hoogtezon voor gebruik in de woning. Een deel van de philips-stand is gewyd aan de nieuwe lichtbron, de „Philora"-natrium- lamp. We gaan omhoog en stygen naar de tweede verdieping. We brengen een bezoek aan den stand van een fabriek, waar een typisch Hollandsch pro duct vervaardigd wordt, de pijp. Op het gebied van pypen komt de N. V. Goe- dewaagen's Koninkl. Holl. Pypen- en Aarde werkfabrieken ieder jaar met iets nieuws en thans is het snufje een doorrooker, waarop de door, het „smoken" te voorschijn te tooveren teekening past by de schildery, die reeds met de hand op de pyp is aangebracht. Voor pypen- rookers een leuk bezit. Vrouwlief interesseert zich natuurlyk meer voor de serviezen en zy vindt hier fraaie thee serviezen, die in samenwerking met den be kenden sierkunstenaar Otto van Tussenbroek zyn vervaardigd. We zagen een aardig servies in mat-crème en glad van binnen van platheel-aardewerk. Eenvoudig maar sierlyk zyn de thee-potten met scherpe tuit. Verder wijzen we nog op eenige staalblauwe schotels en keurige fruit-serviezen, versierd met een klein visch-motief. Veel succes heeft Goedewaagen met de oud- Hollandsche apothekerspotten, zooals zy reeds aan het einde der zestiende eeuw gebruikt werden. Goedewaagen brengt ook uitkomst voor voch tige muren. Door middel va"n zoogenaamde Seco-buizen is het mogelijk natte muren droog te maken. De methode berust op het toepassen van net sterk absorbeerend Seco-materiaal. betrekking op verlaging van salarissen en loo- nen van het personeel op Huize Doorn, dat ongeveer zestig leden telt. Voor een aantal leden van het personeel zijn in de gemeente Doorn woningen gehuurd; eenigen tyd geleden moes ten de huren dezer woningen worden verlaagd. Tenslotte heeft men in Doorn opgemerkt dit in verband met de geruchten omtrent een mogelijken terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland dat Prinses Hermine sinds het aan het bewir.dkomen van Hitier minder naar haar geboorteland reist. Het laatst is zij in No vember voor de destyds gehouden verkiezing naar Duitschland geweest. Dit houdt zeker ver band met het standpunt van de tegenwoordige Duitsche regeering tegenover de monarchisti sche beweging. By het afdeelingonderzoek der Eerste Ka mer van het wetsontwerp tot kwijtschelding aan de te Batavia gevestigde handelsvennoot schap „Firma Volker, Aannemers" van een be drag van 400.000 wegens huur van aan het Land toebehoorend tinbaggermateriaal werd van verschillende zyden instemming daarmede betuigd. Enkele leden verklaarden, dat zij hoewel in het algemeen bezwaar hebbende tegen kwyt- scheldingen als er thans weder een wordt voorgesteld zich in het onderhavige geval daartegen niet zouden verzetten, naardien da ontworpen regeling het gevolg is van een cor ,- promis. De brief dienaangaande van den mi nister, onder dagteekening van 6 Januari 1.1. aan den voorzitter van de Tweede Kamer ge zonden had hen overtuigd van de wenschelijk- heid, te aanvaarden hetgeen deze wetsvoor- dracht behelst. In een Nota naar aanleiding van het Verslag over het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 37 der Landbouw-Crisiswet ten aanzien van het bepaalde in het K. B. van 2 November 1933 wordt gezegd, dat de noodzakelijkheid, om aan de ar beidzame groep der gamalenvisschers een, zy het ook geringen, steun te verleenen, den mi nister heeft bewogen maatregelen ten behoeve van deze groep te nemen. Een Kon. Besluit, waarin deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele dagen te ver wachten. Op de begrooting van het Landbouwcrisis fonds is hiervoor uitgetrokken een bedrag van f 100.000 maar verwacht mag worden, dat het den minister mogelijk zal zyn, daar belangrijk beneden te blyven. Indirect komt deze steunverleening mede den pluimveehouders ten goede. Gedroogde garnalen immers zyn een zeer goed eiwitryk krachtvoe der voor de pluimveehoudery, hetwelk vroeger niet daarvoor gebruikt kon worden, door de hooge prijzen, welke deze gedroogde garnalen by export konden opbrengen, waardoor heel weinig in het binnenland tegen lagere prijzen kon worden afgezet. Thans worden de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het den pluim veehouders mogelijk maken, deze in het meng sel-rantsoen op te nemen. Dezer dagen heeft het „Dagblad van Noord- Brabant" geschreven, dat de verschillende cri siscentrales onder één groote Nederlandsche Centrale gebracht worden. Dit bericht is onjuist, verneemt nu „De Maas bode". Er is wel eens over gedacht, maar voor loopig zal aan dit denkbeeld geen gevolg wor den gegeven. Wel zal uitgevoerd worden het plan om de gewestelyke crisiscentrales onder één „gewes telijk e centrale" te brengen, d.w.z. dat er vóór ieder gewest één crisis centrale komt, waarin alle thans op zich zelf staande gewestelijke centrales worden ondergebracht. Blykens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der nyverheids-onderwijswet kan men zich in het algemeen wel vereenigen met het voorstel, de examengelden voor de ny verheidsexamens voortaan by alg. maatregel van bestuur te doen vaststellen. Overigens verzocht een antal leden, de verhooging eerst in 1935 in werking te doen treden. Bestuurderen van het Amsterdamsche Gezel schap van den Stillen Omgang wekken alle Stille Omgangers op en vooral de plaatselijke bestu ren om voor naleving te zorgen in den komenden Zondagnacht toch in geen geval in richtingen te bezoeken waar sterke drank wordt verkocht. In den geest van offer die den nach telijken bedetocht kenmerkt, moet alles nagela ten, dat de gewijde stemming van den gebeds nacht zou kunnen in gevaar brengen. Nu de po litie om onbekende reden niet meer de voor waarde blijkt te handhaven, dat voor het open stellen te 4 uur van restaurants enz. geen sterke drank mag worden verkocht, is het een eerezaak voor de stille omgangers niet die cafeetjes bin nen te gaan waar ondanks het verzoek toch sterke drank wordt geschonken. Het is geheel tegen den geest van den Stillen Omgang dat aan dergelijke zaken vergunning gegeven wordt vroeger open te zijn. Men bezoeke dus steeds die inrichtingen, die door de plaatse lijke besturen aan hun leden zijn aangewezen en waar men te voren weet dat alleen gelegenheid gegeven wordt te ontbyten. Alleen die inrich tingen zijn voor de stille omgangers van be lang. Ook koope men niets van venters, die. ter wijl in den nanacht duizenden nog den bede tocht doen, in de nabijheid vooral van de Prins Hendrikkade zeer hinderlijk optreden. Voor zons opgang (d.i. hier half zeven) mag trouwens niet gevent worden. Het bestuur vertrouwt dat alle Stille Omgan gers, overeenkomstig den geest van dezen nacht, zich stipt aan bovenstaand verzoek zullen hou den en geen sterke dranken, bier enz. zullen ge bruiken dien morgen. Van de zijde der Stille Omgangers zelf worde alles geweerd dat gevaar voor kermisvermake lijkheden en ingaan tegen den geest van Zondag heiliging enz. inhoudt. Het bestuur herhaalt zijn jaarlijksch verzoek aan de'Amsterdammers toch vooral niet te vroeg in den nacht ter kerke te gaan en niet die ker ken te bezoeken waar alsdan groepen van buiten de H. Mis volgen. Men raadplege het kerkbe- richt. De verwachting van de vorige wtek, dat het weer eerst iets zachter maar daarna waar- schynlijk weer sposdig cpnieuw koud zou wor den, is wel zoo uitgekomen terwijl de toen pas ten Westen van Ierland verschenen depressie, zooals werd aangegeven, inderdaad in Zuidoos telijke richting optrok. Daarna heeft het weer zich in zeer actieve richting ontwikkeld en is het gaandsweg in kwaliteit achteruit gegaan. Daarbij deed het eenigszins vreemde geval zich voor, dat Maartsche hagelbuien niet uit het Noordwesten maar uit een Zuidelijke richting opkwamen. Dit geval is echter wel te verklaren. Er trok namelijk een zésr kleine depressiekem vcorby, zoodat de windbanen sterk gekromd waren, d. w.z. dat een Noordwestelijke lucht stroom binnen een klein gebied zoo sterk om boog, dat hij als Zuidwesten wind in ons land kwam en dus echte Noordwesterbuien met zich mesvoerde. Voor de verdere vooruitzichten moeten wij nu weer rekening houden met het feit, dat de ac tiviteit in verband met het vergevorderde win terseizoen hoogstwaarschijnlijk nog verder zal toenemen. Dit beduidt in het algemeen groo- tere veranderingen in de windrichting en de temperatuur en toenemende buiigheid van het weer. Ook nu kunnen zich verrassende weers- toestanden ontwikkelen, waarbij zoowel het weer korten tijd lenteachtig mooi en daarna ruw en buiig kan zijn. Donderdag liet het zich aanzien, dat de toen over de Iersche Zee liggende depressiekem Oost waarts zou trekken, waarvan hier te lande het gevolg zou zijn, dat het weer by sterken tot stormachtigen Zuidwestelijken wind Vrijdag koud en buiig zou zijn omdat aan de Westzijde van deze depressie een zeer koude Noordelijke luchtstroom wcei, die gaandeweg Oostwaarts zou vcortdringen. Daar echter over den Atlan- tischen Oceaan weer een nieuwe depressie na dert kan niet verwacht worden, dat het koude, afbuiende weer lang zal duren. Waarschijnlijk zal het verloop het volgende zyn: Vrijdag en Zaterdag verder afbuiend weer met afnemenden Westelijken wind en gaande weg beter weer waarna de barometer weer by terugloopenden wind opnieuw zal gaan dalen en het weer regenachtig zal worden en de tempe ratuur zal stijgen. Er is dus een groote kans, dat de overgang van het afbuiende op het zachtere weer juist op Zendag zal vallen. In overeenstemming met het bovenstaande zal men op snelle verande ringen moeten rekenen. (Nadruk verboden). Nadat de redactie van „Het Volk" haar be vindingen heeft medegedeeld, wordt thans het resultaat bekend van 'n door het R.K. Werklie denverbond ingesteld onderzoek naar de kwali teit van het vleesch in blik. Reeds uit 350 plaatsen zyn de antwoorden bij het Verbondsbestuur ingekomen en zoo goed als znder uitzondering luidden deze: goed, best, uitstekend! Van verschillende zijden wordt het verlangen geuit, dat by het vleesch vet zal worden verstrekt. „De Volkskrant", waaraan we dit bericht ont leenen, waarschuwt tegen het verwekken van agitatie, waarvan de werkloozen en de gesteun- den in 't algemeen de dupe kunnen worden. Naar aanleidng van vragen, welke by hou ders van geblokkeerde vorderingen, waarnaar thans van Regeeringswege een enquête wordt ingesteld, zyn gerezen, wordt nog gewezen op de mogelijkheid van een collectieve opgave van vorderingen van cliënten, door bankiers, eom- missionnairs in effecten, notarissen e.d. De toelichting tot de formulieren, welke thans by de postkantoren verkrygbaar zyn, heeft reeds op deze mogelijkheid de aandacht geves tigd. In het geval van een collectieve opgave, dient er evenwel op gelet te worden, dat ter vermyding van dubbele opgaven, de crediteuren niet bovendien individueel him ingevulde for mulieren inzenden. In verband hiermede is het noodzakelijk, dat zy, die voor hun cüënten een collectieve opgave wenschen te verstrekken, zich van tevoren met hen verstaan, zoodat deze zelf niet meer tot opgave behoeven over te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9