De nieuwe stuwdam bij Assoean FORT-MYSTERY MANTEL COSTUUMS REUSACHTIG SYSTEEM OOM ZATERDAG 17 MAART 1934 BLOUSES EN ROKKEN. e?n spe?,!a,a a,d BLUUiti tlN KUlSAfcN. in een speciale afd. Is een AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL door Katharina en Robert Pinkerton Zestigduizend Berbers krijgen schadevergoeding van de Engelsch-Egyptische regeering Geweldige opwinding Fransche officieren moeten kunnen zwemmen Diepzee-onderzoek Met een luxueus ingericht jacht 8000 Mijl in een 12-tons vaartuig Scheepslading wilde dieren KAMEELHAAR JASSEN en dus vindt U bij V. D. een uitgebreide collectie in alle prijzen. Geen kleedingsfuk stelt zoo hooge eischen als een mantel cosfuum, maar geen combinatie geeft ook zooveel voldoening. HET ZAL EEN GROOT SUCCES BLIJKEN, juist door de groote verscheidenheid in stoffen en kleuren door de prachtige nieuwe variaties in garneering, plissé enz. Hef succes van de mode vindt U bij V. D. pracht collectie Blouses en Rokken ondergebracht. Van de eenvoudigste modellen van 1.4S tot de fijnste genres, met Bulgaarsche stikkerij en ajour houden wij in alle gangbare maten voorradig. AU op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f Oflflfl bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C7) bij een ongeval met f OCfi bij verlies van een hand f 1 O C oy verlies van een f Cfk bij een breuk van A fï bij verlies van "n JxllC QOOTITIS S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerir.gen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 doodelijken afloop een voet of een oog# X duim of wijsvinger t#l/«"been of arm Tlr." anderen vinger (Korte inbond van bet voorafgaande: David Patterson is de eigenaar van eeD bloelenden oelshandel in Noord-Canada Zlln exnansle-zucht vindt slechts één hin derpaal. de machtige Hudson Bav Com pany ztin grootste concurrent Deze oezet een oost „Port Mvsterv" genaamd en door Herbert Morley beheerd waar Patterson ondanks herhaalde pogingen nooit in ge slaagd ts vasten voet te verkrtleen Bruce Rochette die een diepen haat koestert te gen de Hudson's zal dan voor Patterson trachten een handelspost te vestigen in het veelomstreden gebied Hij vertrekt met Joe Snowbird en wordt hartelijk door Mor ley en ziin echtgenoote ontvangen Bruce geeft voor belast te zün met het doen van waarnemingen voor een aardrilkskundig genootschap Zlln bediende Joe Snowbird laat hem dan plotseling in den steek Bruce vreest, dat Morley hem heeft door zien en hem in een valstrik tracht te lok ken, maar hij blilft moedig op zijn post en helpt bil het bilhouden der boeken waardoor hil vele interessante bijzonderhe den over de Hudson's Cy. te weten komt.) Ik wist echter, dat d&t de eenige weg was, die voor mij open stond. Jaren geleden heb ik hun al gevraagd te mogen komen. Had lk de middelen gehad om te komen, dan was lk hier al lang geweest. Mijn oom en tante nu stierven begin van dit Jaar. Ze lieten mij alles na wat zij bezaten. Ik was meerderjarig en onafhan kelijk. Ik vond het standpunt van vader en moeder toch niet juist en ondernam de reis zonder hun iets te zeggen. En ik ben overgeluk kig, dat ik het gedaan heb, meneer Rochette. Zij hadden me noodig. Ze dachten niet, dat ik komen zou en toch hunkerden ze naar hun kind. Het moet vreeselijk geweest zijn, doch nu is alle leed geleden; ik verlaat hen nooit meer. De slaapkamerdeur van de Morley's ging open en de manager en zijn vrouw kwamen binnen. Bruce, die Evelyn gadesloeg, bemerkte in haar oogen denzelfden spottenden blik als dien waarmede ze hem had begroet. Thans was er echter meer verbazing dan humor in te ontdek ken en met een kreet vloog ze haar ouders tegemoet. Ik zie het! riep ze uit. Dat is voor mij! Ter eere van mij! Toen meneer Rochette bene den kwam in avondtoilet, voelde lk dat ik lachen moest. Het kwam mij eenigszins belache lijk voor om hier in de wildernis toilet voor het diner te maken, ik wist dat het niet regel matig gedaan werd, dat niemand zoo dwaas zou wezen. Nu zie ik echter, dat u het vanavond voor mij hebt gedaan. Bruce keek knipoogend naar de Morley's. De postmanager hoestte, mompelde, doch was totaal verlegen. Mevrouw Morley, 't was de eerste maal dat Bruce hiervan sinds zijn aankomst op Port Mystery getuige was, poseerde niet. Ze bloosde, wilde Iets zeggen, toen trok ze kramp achtig Evelyn naar zich toe en hield haar tegen zich aangedrukt. Het is gebruikelijk 's avonds voor het diner tollet te maken, liefste, zeide ze. We hebben het altijd gedaan en zullen het blijven doen. Het ts even noodzakelijk als voedsel, even noodig als een huis om in te wonen. Zelfs al leven we hier vijf duizend mijl van de beschaafde wereld, moeten we toch blijven doorgaan de vormen ook in het kleine in acht te nemen. De kleine dingen wegen hier het zwaarst. We zijn hier alleen, hebben geen enkelen steun, en we moe ten ons zelf wel met alle kleine middelen trachten staande te houden. Het is moeilijk zich staande te houden wanneer men geen gezel schap heeft. Weinigen zijn er die een dergelijke proef hebben kunnen doorstaan. Zoodoende heb ben uw vader en ik geen enkele wijziging ge bracht in onze levenswijze. Het zijn de kleine dingen die de groote ondersteunen, en we kon den toch onmogelijk gaan afdalen. Wij hadden tot plicht onszelf uwer waardig te blijven. Met geopende armen trok Evelyn ook haar vader naar haar toe. Arme lieve menschen! riep ze uit, terwijl ze haar ouders Innig omarmde. En dan nog wel voor een menschenleeftijd, dat is vreeselijk! Doch ze maakte zich uit de omarming los, .-.ield beider handen in de hare en lachte hun door haar tranen toe, nu is alles voorbij. Ik ben nu hier en verlaat u niet, nooit, en ik wil niet dat u afdaalt. Ik wil het kleine hier zijn, al het kleine, want thans.... thans vormen we een huisgezin, wij allen, voor de eerste maal ln ons aller leven. Tafel nu gedekt, kondigde de Indiaansche met het witte mutsje aan, terwijl ze in de deur opening van de eetkamer stond. Enkele oogenblikken was Evelyn nog onder den indruk der dingen die haar voor het diner waren geopenbaard. Doch haar geest kon niet al te lang geprangd zitten en, tot groot genoe gen van Bruce, dwaalden haar oogen over de gedekte tafel. Hij zat tegenover haar, begreep waaraan ze dacht, en eindelijk barstte ze in lachen uit. Arme lieve menschen! riep ze uit. Wat zijt ge beiden buitengewoon dapper geweest, doch ik ben er bang voor, dat ge alles te ernstig hebt opgevat. Er was een „klein ding" dat u over het hoofd zag en dat was de behoefte aan humor. Doch ik zal het u schenken en din zal uw beider leven volmaakt zijn. Ik ben er zeker van, dat uw moeder vee) gevoel voor humor heeft, verklaarde Morley. het voor zijn vrouw opnemend. Nee, nee, dat heeft ze niet! lachte Evelyn. En u evenmin. Als u het bezat kondt u hier niet zitten zonder te lachen. Ik ben er bang voor Evelyn.... onderbrak haar haar moeder. Het spijt me! riep het meisje, terwijl ze lachte en praatte tegelijk. Ik weet wat u be doelt, wat u gevoelt. U hebt zich beiden kranig gehouden, schitterend, doch ik vraag uw oor deel, meneer Rochette. Is het niet grappig om te zien, dat u hier allen zit in een fijn avond toilet. voor een tafel vol met zilver en porce- lein, met niets anders voor u dan dit gebraden vleesch? Er zal spoedig een tijd aanbreken, dat we zelfs dit gebraden wild niet zullen hebben, zei haar vader, dat gekookte kabeljauw, drie keer per dag weken lang het eenige voedsel za] wezen. Andermaal keek het meisje ernstig, meevoe lend, en mevrouw Morley benutte deze gele genheid het gesprek op een ander terrein te brengen. Het gebeurde voortaan echter zelden, dat mevrouw Morley de domineerende factor in het woonhuis van Fort-Mystery genoemd kon wor den. De eerste dagen na de aankomst van Evelyn schreef deze niet alleen de wetten voor, doch alles op den post zette ze overhoop. Morley verliet het woonhuis maar zelden. De zaken van den post schenen vergeten. Mevrouw Morley werd meegetroond naar buiten. Bruce moest mee op sneeuwtochten. De gidsen werden aangespoord de honden in beweging te houden door lederen dag een tocht te maken naar hei meer, terwijl Evelyn in de slede er lekkertjes ingepakt zat. De halfbloed in de trading shop zag zich verplicht al zijn wetenschap bij elkander te garen om den jagers duidelijk te maken waarom Morley geen tijd had voor te komen wanneer een of ander jager zaken wenschte te doen. Niet één der bedienden van den post ontkwam aan den invloed, die uitging van dit levens lustige jonge meisje, zelfs niet degenen die uit vrees van in hun kampen te sterven van ge brek, naar den post waren gekomen om hier onderdak te vinden. Evelyn was overal; in de keuken waar ze speelde met de baby van de keukenmeid en naar de namen van alle levens middelen en andere artikelen in de OJibwataa» vroeg. Ze ging de wigwams binnen, stoelde mes de kinderen, deed de squaws lachen door haar dolle streken, en dwong de grimmige oogen van de jagers tot schitteren. Het leek wel of plotseling een zonnestraal tot een donkere plaats was doorgedrongen alsof de sneeuwvlakte rond den post plotseling ver anderd was in een park met ontelbare vroo- lijk ontluikende bloemen. Aan orde en regel was voorheen zoo streng de hand gehouden, oude gebruiken waren zoo ingeworteld, dat de ver anderingen, hierin aangebracht door Evelyn's komst een'uitwerking hadden zooals zelfs een aardbeving nauwelijks had kunnen veroor zaken. Al evenmin als de anderen kon Bruce ont komen aan den invloed die uitging van Evelyn- Alles vergat hij. Het gevaar, dat hem boven bet hoofd hing, zijn twijfel, zijn vermoedens en zijn vrees, alles verdween in haar tegenwoordigheid. Soms vergat hij zelfs, waarom hij hier gekomen was en hoe hij hier vandaan moest zien te komen. Bruce was zich niet bewust van den aard van dat gevoel. De vrouw had nog geen rol in zijn leven gespeeld. Hij had de meisjes alleen als schoolmakkers gekend toen hij op het col lege was en bij zijn grootvader inwoonde. Zijn omgang met de andere sexe was niets meer ge weest dan een gewoon maatschappelijke om gang van normale jonge lui, zoowel onder studietijd als op het sportterrein. In die dagen was zijn levenstaak zijn éénige ernstige ge dachte geweest. (Wordt vervolgd De Engelsch-Egyptische regeering heeft zich bereid moeten verklaren, den bewo ners van het boven-Nijldal, voor zoover het met den nieuwen Assoeanstuwdam heeft te maken, een aanzienlijke schadevergoeding uit te betalen. Deze bewoners zijn Berbers, die in Egypte als bedienden, koks en vooral als por tiers werken en slechts hun levensavond in hun vaderland doorbrengen. Wederom is een wal van het reusachtige stuwdamsysteem van Assoean gereed gekomen. Weer kan het Nijlwater drie meter hooger op stuwen, om eindelijk eerlang de hoogte te hebben bereikt, die voor het heele jaar de be vloeiing en vruchtbaarheid van de beneden- Nijlstreken verzekert. Als het water stijgt, gaat het over de oevers. Het zal steeds wassen, dorpen worden over stroomd, nederzettingen moeten ontruimd wor den. Oude aangelegde werken en ook ruïnen uit den Egyptischen voortijd worden over stroomd. Goed 90.000 oeverbewoners hebben met de regeering onderhandeld over hun ver huizing. De Engelsch-Egyptische regeering sloeg vriendelijk en minzaam een kleine verhui zing voor. Geen van de 90.000 betrokkenen roerde zich. Het water steeg. Voor de ver huizing wilde de regeering ook nog een schade vergoeding geven en wel in baar geld. Daar spitsten de oeverbewoners de ooren. Zestigduizend hunner gingen met de regeering verder onderhandelen. Zoo kwam het goud in het Nijldal. Met de Egyptenaren, met de Arabieren zelfs zou de regeering gemakkelijk klaar gekomen zijn. Maar hier wonen de Berbers. Men weet van hen slechts, dat zij aan alle steden van den Nijl het dienstpersoneel leveren, in het bijzonder de koks en de portiers. De ethnograaf zou moeite hebben deze Ber bers nauwkeurig te registreeren. In elk geval zijn zij donkerder dan de Egyptenaren. Zij wo nen in het Nijldal van Assoean tot den vierden waterval en sprekeneen taal, welke tot een Afrikaansche groep behoort en hen dus geheel van de Arabieren onderscheidt. Zij waren Christenen tot de Mamelukken bij den inval van Napoleon tot den Boven-Nijl doordrongen en te vuur en te zwaard Moham- meds geloofsprogramma verkondigden. Maar heimelijk worden steeds nog de kinderen ge doopt. Dat zijn de Berbers, die opeens tot een zeer welgestelde volksgroep in Egypte'zijn geworden. Nooit heeft men zooveel gramofoons, radio apparaten, parfums en whiskey-kisten naar den Boven-Nijl zien gaan ais in de laatste weken. De Berbers verheugen zich, dat zij opeens zoo gemakkelijk hun geld verdienen. Het is hun trouwens nooit slecht gegaan, ook niet, toen zij nog als hotelkoks en portiers geld spaarden en „amulettes" en andere souvenirs in hun kof fers mee naar huis sleepten. Toen het aanbod der Egyptische regeering bekend werd, geraakten de 39 Berbersche bedien- denvereenigingen in geweldige opwinding. Men zond commissies uit om de desbetref fende gronden te bestudeeren. Want in de dor pen daar boven waren immers slechts vrouwen en kinderen of oude mannen, die vredig en rustig hun pijp rookten. Later deze tabak en deze zorgeloosheid te hebben, was tot dusver steeds het ideaal der portiers en bedienden in Caïro. De vereenlgingen namen echter ook de beste rechtskundigen. En op zekeren dag had men tot de volgende taktiek besloten: Zonder meer wilde men niet verhuizen! Waartoe veel woorden? De regeering moest voor een feddan land 10 tot 12 Egyptische pon den betalen. Het nieuwe land echter moest aan de Berbers voor 2 tot 9 pond worden afgestaan. Met inbe- Maarschalk Pétain, de Fransche minister van Oorlog, heeft een nieuw decreet uitgevaardigd, waarin wordt bepaald dat alle officieren van het leger moeten kunnen zwemmen. Met ingang van 1935 moeten de Candida ten voor het toelatingsexamen voor de militaire academie te St Cyr. en de cadetten voor de cavalerieschool te Saumur en de instructie- scholen te Versailles, Fontainebleau et St. Maixent een bewijs kunnen overleggen dat zij kunnen zwemmen. grip van kunstmatige bevloeiing en andere waterwerken. 1.200.000 Egyptische ponden hebben de Ber bers reeds van de regeering uitbetaald gekre gen. Meer geld zal volgen. De 60.000 Berber-portiers hebben geen bijzon- deren lust meer verder werkzaam te zijn als bedienden in Cairo of Alexandrië. Zoo worden er in deze dagen meer betrekkingen opgezegd dan ooit te voren. Wat wil men meer? Men heeft geld, men kan zich een nieuw huis bou wen in een schoone omgeving, waartegen men zich slechts zoo lang verzette als de prijs nog niet hoog genoeg was. Men heeft ook tabak en klinkende munt genoeg voor een kleine hastjiesopfrissching. Wat kan men van dit leven meer verlangen? Zou men zich zelve nog verder plagen met Grieksche marskramers en Kleln- Aziatische spitsboeven en zakkenrollers, nu de Egyptische regeering het denkbeeld heeft ge kregen bij Assoean een stuwdam te bouwen? Voor de Berbers is de stuwdam van Assoean een gouden stuwdam geworden. Elke palmboom is er één, voorzoover hij in het overstroomings- gebied ligt. Een vorstelijk ingericht jacht bevindt zich momenteel op de eerste étappe van een tocht, welke ondernomen wordt voor het doen van wetenschappelijk diep-zee-onderzoek. naar uit Perth in Australië wordt geméld. De „Silver Gull" staat onder bevel en is eigendom van kapitein Grey en diens echtge noote. Het ligt in de bedoeling voor het Britsch museum te Londen zeeslangen, koralen en an der diepzee-organisme te verzamelen. Na een bezoek aan alle havens en eilanden naar de noord-westkust van Australië gaat de tocht o.m. ook naar Java en Celebes. Mevrouw Grey heeft reeds op zeven zeeën biologische onderzoekingen verricht, waarover zij een boek heeft geschreven. De twee laatste jaren heeft zij besteed aan het maken van plannen en het bouwen en inrichten van het jacht, waarmede zij thans dezen grooten onder zoekingstocht onderneemt. Met de zeven andere leden van de expeditie zal zij regelmatig de wacht betrekken. Het jacht bevat een uitgebreide wetenschap pelijke bibliotheek, terwijl het voorts van alle gemakken is voorzien. Een te Brixham gebouwd twaalf ton metend vaartuigje heeft, na een afstand van 8000 mijl te hebben afgelegd, Kaapstad bereikt. Het scheepje, eigendom van den kapitein J. Guzzwell, telt een bemanning van drie personen, t.w. den schipper, zijn assistent en mevrouw Guzzwell, die niet alleen het scheepje bestuurt, doch nog te zorgen heeft voor haar kind, de eenige passagier aan boord en voor de keuken. Tijdens de reis werden veel havens aan de Westkust bezocht. Kapitein Guzzwell heeft het leven van de inlanders bestudeerd op plaatsen die slechts zelden door blanken bezocht worden. Op den tocht werd zeven maal een wervelstorm medegemaakt. Het scheepje kon, zoo klein als het was, den stormen, met behulp van een zee anker dat zich bij de uitrusting aan boord be vond, op bewonderenswaardige wijze het hoofd bieden, het was voor de opvarenden echter on mogelijk aan dek te verblijven. Het vaartuigje zal zijn avontuurlijke reis voortzetten In Brisbane is binnengeloopen het Nederland- sche motorschip „Nieuw Holland" van de K. P. M., dat met een lading wilde dieren aan boord heel veel gelijkenis vertoonde met de „Arke Noachs." Onder den levenden voorraad bevonden zich apen en een olifant. Het gevaarlijkste dier was een tijger uit Johore. Dit dier was op reis haast ontsnapt, doordat het met een slag van zijn klauw een houten deur vernielde. De olifant, die pas zes jaar oud is, was een buitengewoon tam exemplaar en kon door den begeleider van de dieren worden rondgeleid. De verzameling apen aan boord, vertegenwoordigt het grootste tot dusver in Australië ingevoerde aantal. Zij zorg den voor het nocdige lawaai, voor vreemde be zoekers waren de apen echter schuw en wan trouwend. Een zgn. heilige baviaan voelde zich zeer tot de lawaaiige apenfamilie aangetrokken. Aan boord bevond zich tevens een aantal zeld zame vogels. de groote mode! Snoezige tailor made en fan tasie modellen met een bijzonder goede coupe in tweed-bouclé, angora-kamgaren en heeren- stotfen. De mantel is gevoerd en met los vest, waardoor een tleurig en vlot voorjaars idee! Let op de hoog opgesneden moderne heeren kraag. In de prijs van 19.75 kunt U kiezen uit bijzonder aardige modellen terwijl een vlot costuum in genre als afb. in de nieuwste modetinten slechts geprijsd is voor ze bijna altijd gedragen kunnen worden. Ze zijn wei nig opvallend, practisch, sterk en toch modieus. Vooral door de moderne kraagbewerkingen en de elegante coupe en niet minder door de vele nieuwe kleuren (terra, bleu, beige, groen enz.) zullen deze sportieve Mantels zeer in den smaak vallen. Eenvoudige modellen, geheet en gedeeltelijk ge voerd, zijn er in groote verscheidenheid H Qft voor 13.90, 9.75 en Betere soorten mei fijnere coupe en geheel gevoerd vindf U bij V D. bijvoorbeeld als afb. L "JC links voor 29.75, 19.75,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14