Nieuwe crisismaatregelen Oude moordzaak tot klaarheid Werklooze land en tuinbouwers r\ CiT^Ioeders Kat TIJDVAK WORDT NADER BEPAALD Rijksmiddelen W ZATERDAG 17 MAART 1934 Uitvoer van fruit, warmoezerij- gewassen en aardappelen zal gemonopoliseerd worden Riettelers geholpen Steun aan rietteelt BENOEMINGEN In het Bisdom Den Bosch Z ooiled er Invoerbeperking WERKLOOSHEID GEDURENDE FEBRUARI Daling vond toen plaats GELDEN VERDWENEN Van de bouwvereeniging „Excelsior" te Bolnes ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART Jaarvergadering Stichtingsbestuur Onderhandelingen met Frankrijk De mededeeling van Minister V er schuur achterhaald Over Februari bijna f 10 millioen beneden de raming gebleven Vermoedens in verband met een vier jaren geleden gepleegden moord te Abcoude Verkeerde getroffen? Nieuwe feiten H. BLOEDPROCESSIE TE BOXTEL REGELING TEN AANZIEN VAN CONSUMPTIEMELK Levering van verschillend aantal liters CRISISBOTERMERK Weer op vrije voeten Gemeente-secretaris van Wychen Wiener Saengerknaben Proef, om hen, met steun der Over heid, weder in hun bedrijf op te nemen Zeer tijdelijke maatregel Wie de proef nemen K.L.M. te Keulen K. R. O.-nieuws Afgekondigd is een Koninklijk Besluit, waar by de uitvoer van fruit en warmoezerijgewas- Sen en van aardappelen gemonopoliseerd wordt. Het treed morgen in werking. Volgens dit besluit is de uitvoer van fruit en Warmoezerijgewassen, bewerkt of onbewerkt, Verwerkt of onverwerkt, slechts toegestaan aan üe Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, gevestigd te 's-Gravenhage. De uitvoer Van aardappelen, bewerkt of onbewerkt, ver- Werkt of onverwerkt, is slechts toegestaan aan de Stichting Nederlandsche Aardappelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage en zulks voor zoover betreft aardappelen welke voldoen aan de bepa lingen van de Pootaardappelwet 1932. Dit besluit, dat aangehaald kan worden onder den titel „Crisis-Tuinbouwbesluit 1934 II" treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien van zijn afkondiging. De maatregelen zullen gelden voor de tijdvak ken, aanvangende met ingang van nader by Ko ninklijk Besluit te bepalen tijdstippen en ein digende met ingang van nader bij K. B. te be palen tydstippen. De aanvang en het einde van deze tydvakken kunnen verschillend bepaald worden voor de ver schillende producten; voor de verschillende soor ten, kwaliteiten, bewerkingen en verwerkingen van die producten alsmede voor de verschillen de landen van uitvoer. Ten aanzien van den uitvoer van komkom mers, augurken, tuinwortelen, tomaten en Aard appelen naar België, vangt dit tydvak aan met ingang van den dag van het in werking treden Van dit besluit en eindigt dat tydvak met in gang van 1 Februari 1935. Voorts is ten aanzien van den uitvoer van kropsla naar Duitschland bepaald, dat het bo venbedoelde tydvak aanvangt met ingang van 1 April 1934 en eindigt op 1 Juni 1934. De Minister van Economische Zaken heeft erkend als producenten van crisisproducten, de Nederlanders, die in het telen van bladriet hun bestaan vinden of een aanmerkeiyk gedeelte Van hun bestaan plegen te vinden en voor 1 Maart 1934 als rietteler zyn erkend door de Stichting Nederlandsche Griend- en Rietcentra le, gevestigd te Werkendam. Biykens het by deze beschikking gevoegde Steunreglement Bladriet, zal aan de boven bedoelde producenten van bladriet voor het snijden en schoonmaken van de rietvelden, oogst 1933/1934 een steun worden verleend ten bedra ge van f 12.50 per H. A. De telers zijn verplicht hun rietvelden geheel af te snijden, van ruigt en onkruid te zuiveren en het afkomende gewas voor een ander doel te bestemmen dan voor bloembollen-bedekking. Het bestuur van de Nederlandsche Griend- en Rietcentrale wordt gevormd door de heeren dr. ir. C. K. van Daalen, te Bilthoven, G. Griffioen, te Windesheim, P. C. Kalis Azn. te Sliedrecht, A. de Ruiter te Wolvega, J. P. van Voorst van Beest te Zeist en J. S. van Wagenberg te Vly- men. Als voorzitter zal optreden de heer dr. ir. C. K. van Daalen, als directeur der centrale is be noemd G. C. van Apeldoorn te Werkendam. In een nota naar aanleiding van het ver- Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft den Zeer- eerw. heer C. J. Vromans op zyn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als rector der Zusters Augustinessen te St. Oedenrode en heeft benoemd tot pastoor te Bergeyk Ct Loo) den weleerw. heer H. Steen bakkers, die kapelaan was te Schyndel (H. Servatius)tot kapelaan te Cuijk aan de Maas den weleerw. heer A. Timmers, ot kapelaan te Budel den weleerw. heer N. A. Bijnen, die ka pelaan was te Cuük aan de Maas, tot rector der Zusters Augustinessen te St. Oedenrode den weleerw. heer J. F. W. Weyters, die assistent was te Bergeyk C't Loo), tot pastoor te Uden den weleerw. heer A. J. M. Goossens. tot ka pelaan te Boxtel (St. Petrus) den weleerw. heer F. A. M. Clercx en tot kapelaan te Mill den weleerw. héér J. C. J. Verbiezen die Kapelaan Was te Nijmegen (H. Theresia) terwijl de in de „St. Jansklokken" van deze weèk vermelde be noeming van den weleerw. heer L. E J. van Herpt tot kapelaan te Boxtel (H. Petrus) is ingetrokken. slag over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen zegt de minister de door sommige leden gestelde vraag, of contingenteering nog noodzakelijk is, zon der meer bevestigend te kunnen beantwoor den. De minister kan zich geheel aansluiten by de zienswijze van die leden, die het standpunt innemen, dat de omstandigheden stellig niet zóó gewyzigd zijn, dat een andere gedragsiyn zou zyn te verdedigen. In een nota naar aanleiding van het ver slag over dit wetsontwerp zegt de minister tot contingenteering van zoolleder enz.: Is zoolleder een betrekkeiyk uniform pro duct. het tegendeel geldt voor overleder, dat. gezien de onbegrensde vraag naar kwaliteiten en variëteiten, een uitgesproken internationaal karakter draagt. Een beschouwing van de po sitie van de zoolleder- en de overlederindustrie op de Nederlandsche markt en de ontwikke ling in den in- en uitvoer, moet tot de con clusie leiden, dat by de beoordeeling van deze beide producten, en dus ook van daarop be trekking hebbende maatregelen, in geen geval dezelfde maatstaf mag worden aangelegd. Naar ons van bevoegde zijde wordt meege deeld, zal aan de voorloopige plannen tot con tingenteering van corsetten en bustehouders geen uitvoering worden gegeven. De directeur van den Ryksdienst der werk- loosheid-verzekereing en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 593.500 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week 19 tot en met 24 Februari 1934 heeft bedragen 26.9 pCt. In de vorige verslagperiode (5 tot en met 10 Februari) bedroeg het percentage 30.2 pCt. De werkloosheid is derhalve in den loop van twee weken gedaald met 3.3 pCt. Sinds de week 25 tot en met 30 December 1933, toen de werkloos heid 37.4 pCt. bedroeg (zy stond toen sterk on der den invloed van de vorst), is zij gedaald met 10.5 pCt. Bij 1065 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 24 Februari 1934 in totaal 383.591 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 366.429 mannen. Hiervan waren werkloos 359.511 personen, waaronder 347.657 mannen. Op 10 Februari 1934 bedroeg het totale aantal ingeschreven werkzoekenden by een ongeveer geiyk aantal organen 399.323. Hiervan waren werkloos 374.942 personen, waaronder 363.031 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is derhalve sedert 10 Februari 1934 gedaald met 15.732, het aantal werkloozen met 15.431. Wegens vermeende onregelmatigheden bij de administratie eener bouwvereeniging te Bolnes, gemeente Ridderkerk, is Donderdag het par ket uit Rotterdam aldaar gearriveerd. By vyf bestuursleden is huiszoeking verricht; de ge- heele administratie is in beslag genomen. Het is niet voor de eerste maal, dat politie en justitie belangstelling toonen voor ae zaken der bouwvereeniging „Excelsior", die te Bolnes een veertig arbeiderswoningen exploiteert. In de laatste drie jaar is het bestuur herhaaldeiyk om opheldering gevraagd omtrent zyn finan- cieele gestie. Het heeft daarby echter nooit medewerking willen verleenen; daarom heeft de justitie de zaak nu zelf in handen genomen en huiszoeking do en verrichten bij de vier be stuursleden en bij den boekhouder. Het gaat thans, aldus het Handelsblad, in de eerste plaats om een bedrag van 800 aan huurgelden, die zoek zouden zijn of althans niet verantwoord kunnen worden. Verder is indertyd ten huize van een der bestuursleden een diefstal gepleegd, waarby ƒ900 aan huur gelden zou zyn gestolen. Omtrent de verdwy- ning van dit geld bestaan verschillende ver moedens; opgehelderd is het geval nooit. Onder voorzitterschap van den inspecteur van het Nyverheidsonderwijs, den heer W. Polderman, heeft te Amsterdam d'e jaarver gadering plaats gehad van het Stichtingsbe stuur van het Onderwysfonds voor de Scheep vaart. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de begrootingen voor de vijf afdeelingen van het Onderwijsfonds, welke tezamen sluiten met een bedrag van ƒ237.012.64. Bij de bespre king van de begrooting van de afdeeïing voor het verleenen van steun aan schipperskinderen tot plaatsing aan den wal tot het ontvangen van lager onderwijs, bracht de directeur, de heer G. de Jong, hulde aan den heer S. J. van Ef- feren voor het belangryke werk dat hy ver richt bij de samenstelling van het register van schipperskinderen van den leerplichtigen ieef- tyd. Het register geeft thans een duideiyk beeld van den stand van het lager onderwys aan de schipperskinderen in ons land en het is komen vast te staan, dat zonder het by- houden van dit register het niet mogeiyk zal zijn de kwestie van het lager onderwys aan schipperskinderen afdoende te regelen. Bij de bespreking van het leerplan voor de practische opleiding van jongens van 14 tot 16 jaar, werd geconstateerd, dat de schippersjon- gens, die toch in de eerste plaats voor deze op leiding in aanmerking komen, tengevolge van het gebrek aan voldoende lager onderwys niet in staat zullen zyn aan deze opleiding deel te nemen. Het gedeelte der persverslagen waarin de woorden zyn samengevat door minister Ver schuur Donderdag in de Eerste Kamer gespro ken, ter zake van de economische onderhande lingen met Frankrijk en Engeland, hebben in breeden kring de aandacht getrokken. Zij kunnen thans naar de letter worden weergegeven „Op het oogenblik zyn wy er in geslaagd m. i. bevredigende resultaten te krijgen ten aan zien van Duitschland, België, Zwitserland, Ita lië en enkele andere landen. Wy staan nu nog voor groote moeiiykheden, vooral ten aanzien van Frankrijk en Engeland. Met Frankryk zyn onderhandelingen gaande van een uitermate moeilyk en gevaarlyk ka rakter. Het is zelfs niet uitgesloten, dat Neder land nu eens zeer tegen myn zin het schouw spel zou gaan beleven van een economischen oorlog. Bijna zou ik wel eens willen beleven, dat wy de ruïnes eens zagen: de gevolgen van een toestand, dien de heer Blomjous zoo gemakke- lyk riskeert, een oorlog op economisch gebied, met een land als Engeland. Ik voor mij acht dat op het oogenblik niet eens uitgesloten, omdat de onderhandelingen met dat land zich ongunstig laten aanzien. Ook de ontwikkeling van de onderhandelin gen met Frankryk is nog niet gunstig. Men moet zich maar eens realiseeren wat het be- teekent aan wederzydsche schade, die twee lan den elkander kunnen toebrengen, als zij niet tot het sluiten van een handelsverdrag kunnen komen. Daarom hoop ik, dat geen enkel ander lid van deze Kamer over deze zaken op een zoo gemakkelijke wijze zal oordeelen als de ge achte heer Blomjous. Ik voor my hoop, althans in 's lands belang, nimmer de harmonie van verschillende belan gen uit het oog te verliezen en ik hoop de groote risico's in het oog te houden, die ik ons vaderland niet te lichtvaardig zou mogen aan doen." Tot zoover de woorden van den minister, die op het oogenblik, dat hy over de handelsbetrek kingen met Frankrijk sprak, nog geen kennis had kunnen nemen van de laatste berichten, welke op een gunstige wending in de thans te Parijs gevoerd wordende onderhandelingen we zen. De Rijksmiddelen hebben in de maand Februari opgebracht f 22.348.229, waardoor zij f 9.861.562 beneden de raming gebleven zijn. Zij bleven f 3.435.386 beneden de opbrengst over Februari 1933. De eerste twee maanden van dit jaar brachten op f 47.902.304, waardoor zij f 16.517.279 bene den de raming over dit tijdvak bleven. De omzetbelasting bracht 2.608.545 op, terwyl de raming was 6.791.666. De couponbelasting leverde 298.453 op. ter- wyi geraamd was 533.333. Dit houdt o.m. verband met het feit, dat deze belasting eerst 25 Februari in werking getreden is. De omstandigheid, dat de opbrengst van de omzetbelasting belangryk beneden de raming is gebleven, is te verklaren uit de volgende oorzaken: a de eerste maanden van 1934 ondervinden den terugslag van den grooten invoer in de laatste maanden van 1933; b er zyn bij han delaars groote oude voorraden, die zonder om zetbelasting kunnen worden afgeleverd; c een belangrijk deel der belasting wordt voldaan in den vorm van een aanslag, die per maand of per kwartaal achteraf wordt vastgesteld; d de gebruikte zegels zijn voor een deel op cre- diet ontvangen. Het Wegenfonds heeft in Februari opge bracht 777.517. kalm in huis is gebleven. Het lijkt hem veel waarschyniyker, dat zij naar huiten is gesneld Ernstige vermoedens zyn thans gerezen in verband met den geheimzinnigen moord, welke byna vier jaren geleden op den Geindyk on der de gemeente Abcoude gepleegd is- Hoewel voor het oogenblik er alleen nog maar sprake kan zyn van vermoedens, en niet gezegd kan worden, dat er eenig licht in deze moordtra- gedie ontstoken is, heeft de ryksveldwacht toch reeds de zaak opnieuw in onderzoek genomen. Destijds, aldus herinnert „De Telegraaf", vifl de 54-jarige chauffeur-tuinman C. de B., die te Nigtevecht woonde en aldaar bij de familie L. in betrekking was, in den avond van 29 April 1930 als slachtoffer van een laaghartigen moordaanslag, welke op hem gepleegd was, toen hy zich, op zyn fiets van Abcoude komende, op weg naar huis bevond. Aanvankeiyk werd aan een ongeval gedacht, toen men het ïyk van De B. in den vroegen ochtend van 30 April in de bermsloot langs den Geindyk vond, doch by nadere lykschouwing kwam aan het licht, dat de ongelukkige door een paar revolver schoten in den rug getroffen was. Een onderzoek had geen resultaat. Echter deden spoedig geruchten de ronde, dat het niet De B. zou geweest zyn, op wien de on bekende dader het gemunt had gehad, doch dat de misdadiger zich in den persoon vergist moest hebben, omdat de bedoeling zou geweest zyn, een aanslag te plegen op den heer A. J. B. H. te Weesp, grossier in koloniale waren. Deze kwam toenmaals vaak in de avonduren per fiets langs donkere buitenwegen, wanneer hy van klantenbezoek huiswaarts keerde. Als dan had hy gewoonlijk ook heel wat geld by zich, omdat hij veel kwitanties zelf incasseerde. Dinsdagavonds kwam de heer A. altijd van Abcoude naar Weesp en dit was ook op den avond van den moord het geval, doch toen had het bezoek in Abcoude juist langer geduurd dan gewooniyk het geval was en daardoor zou de heer H. ontkomen zyn aan den aanslag, waar van De B. als offer is gevallen. Indertyd heeft de Amsterdamsche recherche den heer H. te Weesp bezocht, doch deze kon toenmaals ook niet opgeven, wien hy van een dergeiyke lage daad zou kunnen verdenken. Het uitgebreide onderzoek is toen doodgeloo- pen, nadat ook het afzoeken van den Geindijk met speurhonden geenerlei resultaten had op geleverd. Eenigen tijd geleden deden echter geruchten de ronde, in verband met den in 1930 gepleeg den moord, welke er op wezen, dat nieuwe ver moedens gerezen waren. Een inwoonster van het Gein, wier zoon het eerst het lyk van O. de B. in de bermsloot gevonden had, liet zich tegenover anderen er over uit, dat zy zeer sterke verdenking koesterde tegen een door haar met name genoemd persoon. Aanvankelijk werd hieraan niet zooveel waar de gehecht, totdat dezer dagen aan het licht is gekomen, dat de heer A. J. B. H. het slacht offer is geworden van volstrekt ontoelaatbare financieele transacties. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat een der hoofdpunten van dit financieele warnet dateerde van vier jaren geleden. Deze feiten zouden meende men een motief kunnen vormen voor het plegen van de misdaad op den Geindijk Er wordt thans een uitgebreid onderzoek in gesteld, waaromtrent vanzelfsprekend in dit sta dium geen nadere byzonderheden gemeld kun nen worden. en dóór, als laatste woorden van jhr. van I. de mededeeling heeft ontvangen, dat hij B. een kaakslag had gegeven. Vier jaar lang is B. in den oorlog geweest en is het dan wonder, dat hy zenuwachtig als hy is onmiddellyk als hy geslagen wordt, naar zijn revolver grijpt en vuurt? Uitvoerig besprak pl. den psychischen toestand van den verd. en hij betreurde het, dat deze man niet ontoerekeningsvatbaar kan worden verklaard. Pl. drong aan op ontslag van rechtsvervol ging, subs, vroeg hij clementie. De verdachte zeide nog, dat hy geen oogen blik de bedoeling had om te dooden. Het Hof zal 29 Maart arrest wyzen. In Mei wordt te Boxtel op zeer plechtige wijze het tweede lustrum herdacht van hei feit, dat de H.H. Bloeddoeken te Boxtel terug werden gebracht. Tevoren waren zij te Hoog straten in België. De groote plechtigheid heeft plaats Zondag 27 Mei. Dien dag draagt Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Her togenbosch een pontificale H. Mis op. terwyl des namiddags de beroemde processie uittrekt. De Veeteelt- en Zuivel Commissie der Holl. My. van Landbouw heeft in opdracht van het Hoofdbestuur dier organisatie de consumptie- melkregeling besproken, zooals zy thans van de zyde der Crisis Zuivel Centrale aanhangig is gemaakt. De Commissie is hierby tot het volgende in zicht gekomen. De bedoeling is 3 zónes rond de consumptie centra te trekken, waarin per melkkoe een ver schillend aantal liters melk op consumptiecon tract zal kunnen worden geleverd. In de eerste zóne is <fit aantal maximaal 10 liter per dag over 365 dagen, in de tweede zóne maximaal 8 liter en in de laatste zóne 6 liter. Beneden 6 liter is niet toegelaten. De Commissie is van oordeel, dat het trekken van zónes zeer onredelijk zal werken. Er zyn bedrijven, welke in de derde zóne zouden val- n, waarvan tientallen van jaren de melk voor jnsumptie werd verkocht, zy, die meerdere i mindere historische rechten kunnen doen ilden, wonen niet in zónes verdeeld, doch vry illekeurig door elkander. |De eenige redelijke oplossing van het vraag- k der toewijzing van consumptiecontracten een toewyzing per bedrijf. Deze toewijzing •n door belanghebbende organisaties geschie- in. Men zou hiervoor in vele gevallen de be- -ande Commissies van Bijstand kunnen ge- ïiken, voor zoover deze voldoende als repre- Intanten van het consumptiemelkgebied waar- bor zij werkzaam zijn, kunnen worden be- Ihouwd. Er ligt in dë toewyzing van 10 L, 8 L. en 6 L :n beperking. Een veehouder die vorige jaren 12 Liter of leer per koe voor consumptie verkocht, wordt rans tot 10 Liter teruggebracht enz. Deze beperking acht de Commissie aanbeve- mswaardig, daar gelaten de vraag of het niet edehjk is hier en daar van genoemde hoeveel- ieden afwyking toe te laten. Het zónestelsel 'ht de Commissie echter onaanvaardbaar. Voorts is de Commissie van oordeel, dat het overleg met belanghebbende organisaties voor verbetering vatbaar is. Aan de Crisis Zuivel Centrale zal worden verzocht het vraagstuk met de belanghebbende organisaties gezamen lijk te bespreken, alvorens definitief over een en ander te beslissen. De Crisls-zuivel-centrale deelt mede, dat de prijs van het crisisbotermerk en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter voor de week van 18 tot en met 24 Maart on veranderd is vastgesteld op 1 per kilogram. De twee bakkersknechts, de 22-jarige J. D. en de 26-jarige H. A., die in verband met in braak-pogingen by het filiaal van Simons' bak kerijen aan de Groote Marktstraat in Den Haag dezer dagen zijn aangehouden en die ontkenden schuldig of medeplichtig te zyn aan de inbraak by de firma De Haas. zyn uit de politie-bewaring ontslagen en op vrije voe ten gesteld. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Wychen werd benoemd tot gemeente-secretaris de heer V. M. Lepoutre, commies-chef ter secretaris te Oss, met 7 van de 13 stemmen. Vier stemmen werden uitge bracht op den heer P. J. Schreven, Helmond, en 1 stem op de heeren N. M. van Raay, Uden, en P. J. Cruysen te Breda. Het beroemde knapenkoor uit de voormalige Hofburgkapel te Weenen zal in April a.s. voor het eerst in Holland optreden. Slechts vier dagen zal het koor in Holland vertoeven en wel op Woensdag 18 April te Am sterdam, Donderdag 19 April te 's-Gravenhage, Vry dag 20 April te Rotterdam en Zaterdag 21 April te Utrecht. Het Correspondentiebureau meldt ons: Eenigen tijd geleden heeft de Minister van Sociale Zaken aan de Staten-Generaal mede gedeeld, dat de Regeering wil nagaan, of de omvang van de werkloosheid niet mede zou kunnen worden verminderd, door arbeiders, afkomstig uit het land- en tuinbouwbedrijf, met steun van de Overheid, weder in dat bedryf op te nemen. Wy hebben ons, naar aanleiding van deze uit lating tot den Minister van Sociale Zaken ge wend met het verzoek ons te willen medecee- len, of od dit gebied reeds voorzieningen waren getroffen en zoo ja, hoe deze waren. De Mi nister wees ons erop, dat het voor de betrok ken arbeiders alleszins van belang is, dat zy weder in hun eigen bedrijf worden opgenomen, omdat zy daardoor hun geschiktheid voor hun vak niet verliezen, en tevens de gevolgen van lediggang niet langer ondervinden. Het ligt intusschen voor de hand, dat indien aanstonds op groote schaal ertoe werd overgegaan, op de wyze als hiervoor geschetst, arbeiders in het particuliere bedryf op te nemen, dit tot tal van minder gewenschte gevolgen zou kunnen ieiden. Aangezien de Overheid hier staat voor de oplossing van een geheel nieuw vraagstuk, is het noodzakelijk, aldus de Minister, dat. wil ten deze de noodige ervaring worden verkregen, met een proef begonnen wordt; vooral ook om dat er tegen dient te worden gewaakt, dat op onnoodige wyze de productie van verschillende gewassen wordt opgevoerd en tevens, omdat bij de landbouwers duideiyk het besef levendig moet bhjven, dat het hier gaat om een zeer tij delijken maatregel, zoodat hunnerzijds al het mogelijke worde gedaan, om zoo spoedig mo- gelyk zonder hulp van de Overheid de nood zakelijke werkzaamheden in het bedryf weder te laten verrichten. De Minister heeft, teneinde het nemen van een proef mogelijk te maken, zich gewend tot de gemeentebesturen van Broek op Langendijk (de tuinbouwstreek van Noord-Holland). Hein- kenszand (landbouwgemeente in Zeeland) en het Bildt (kleistreek van Friesland); deze heb ben zich bereid verklaard, voor het welslagen van deze proef al het mogelyke te zullen doen. De grootte van den toeslag, welke aan den landbouwer en/of tuinder zal worden uitge keerd, zal 1/3 van het loon bedragen, dat ter plaatse voor werkzaamheden, welke in het be drijf moeten worden verricht, wordt betaald. Voor het opnemen in het bedryfsleven mogen slechts die werkloozen worden aangewezen, die, ingevolge de door den Minister van Sociale Za ken aangegeven regelen voor werkverschaffing c.q. steunregeling, voor hulp van de zijde der overheid, in aanmerking komen. De aanwyzing dient dan ook te geschieden door de betrokken inspectie voor de werkver schaffing, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, waarby dit college gebruik dient te maken van de gewone plaatsingskaarten. De hier bedoelde regeling geldt uitsluitend voor nieuw aan te stellen personeel, dus niet voor arbeiders, die reeds in dienst zijn, zoodat nauwkeurig, geval voor geval, eventueel aan de hand van schrifteiyke verklaringen, moet wor den vastgesteld, wanneer de betrokken arbei der werkloos is geworden. Indien b.v. mocht komen vast te staan, dat een werkgever arbeiders ontslaat om dezen later weer aan te nemen, teneinde op deze wyze toeslag te ontvangen, dan zal in een dergeiyk geval de toeslagregeling niet worden toegepast. Qp de Nederlandsche afdeeïing van de In ternationale Jaarbeurs te Keulen, welke van 18 tot 25 Maart gehouden wordt, zal ook de K.L.M. vertegenwoordigd zyn. Zy zal in haar stand de modellen tentoon stellen van den Fokker F. XVIH, het type waartoe de Pelikaan behoort en van den thans nog in aanbouw zynden viermotorigen Fokker F. XXXVI. Voorts zal er een lichtkaart zyn en series foto's van de Indië-route, terwyl een deel van den stand wordt ingenomen door reclamemateriaal der K. N. I. L. M. De Parysche pianiste Giselle Couteau zal Dins dag, 20 Maart a.s. te 9.35 uur 's avonds met het K. R. O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen de Varia tions symphoniques van César Franck voordra gen. Giselle Couteau is een der beste leerlingen van den grooten Franschen klaviermeester Alfred Cortot en absolveerde onder zijn leiding met de hoogste onderscheiding de Eole Normale in haar geboortestad. De beroemde „Socièté des instruments An ciens" uit Parijs zal Vrijdagavond 23 Maart te 7.45 uur voor den K. R. O. concerteeren. Baschi zag hoe 't arme dier zich in zyn ge vangenis wrong en kromde en worstelde, maar hij zei geen woord en ging stil naar de deel. Den volgenden morgen was de kat weer voor de deur, en Baschi gaf haar een schoteltje met versche melk. Dien dag kwam Kaspar niet op t Klaver- land, maar den dag daarna was hij er al vroeg, en zei, toen hy de kat op den ouden stoel zag zitten, knorrig tot Baschi: je had ze met een schop de deur uit moeten jagen, dan zou Ze 't wel niet weer hebben geprobeerd. Dat zou ik waarachtig wel laten, ant woordde Baschi kortaf. Zoo, zou je dat wel laten? En waarom, als ik 't vragen mag? Baschi haalde langzaam de schouders op. Ik heb 't u al gezegd, de kat behoort by 't huis, was zyn antwoord. Ja, zy behoort nu bij myn huis, riep, Kas par en als gy niet wilt, dan zal ik 't zelf d'ienen te doen. Hy pakte een zweep, die naast de staldeur hing, en gaf daarmee de niets kwaads ver moedende kat een harden slag. Met een luiden kreet sprong het beest op. Toch ging zij niet weg, want die behandeling was haar al te on gewoon, dan dat zy aan vluchten denken kon. Kaspar maakte ach gereed tot een tweeden slag, maar op, t zelfde oogenblik werd hem de arm vastgehouden en de zweep, ontnomen. Bij u aan huis kunt ge 't beest slaan zoo veel u goed dunkt, maar hier onder moeders dak, hier gebeurt het nooit, zei Baschi op vas ten toon, terwyl hy de zweep weer op zyn oude plaats hing. Van dien tijd af kwamen de broeders niet meer by elkander in huis, ofschoon de winter avonden lang en vervelend waren. Eens echter, 't was laat in 't najaar, ston den de beide broeders onverwachts tegenover elkander. Baschi had op een van zyn stukken boschland eenige flinke dennenboomen staan, die hy kappen wilde, om in den winter te ver voeren. Hy ging er heen, om ze nog eens t? bezien, maar stond stom van verbazing toen hy zyn broeder met een troep werkvolk al aan 't omhakken van die boomen bezig vond. De dennen stonden juist op de grenslyn, die de broeders met onderling goedvinden getrokken hadden, maar toch, dat wist Baschi zeker, aan zijn kant. Kaspar had al een aantal boomen geveld en scheen wel plan te hebben, om de andere niet te laten staan. Lang was Baschi 't niet met zich zeiven eens, wat by doen of zeggen zou. Kaspar had even opgezien, toen zijn broeder dicht bij hem kwam, en was toen weer met zijn arbeid doorgegaan of er niets te doen was. Maar Kaspar, begon Baschi eindeiyk, en hy had moeite om bedaard te spreken, wat beteekent dat nu hier? Nu, weet je niet meer wat houthakken is, was 't antwoord. Maar je weet toch wel, dat dat mijn dennen zyn. Zoo? Neen, dat wist ik niet. Niet! Nu dan weet je 't nu, nu ik *t gezegd heb. Juist zoo goed als straks, antwoordde Kaspar, terwijl hij aan eep nieuwen boom be gon te zagen. Baschi zweeg een heelen tyd, maar riep toen: Kaspar, wy zullen onpartydige scheids lieden moeten benoemen, die onze zaak uit moeten maken. Laat uw eigen zaak maar uitmaken, daar zit menig valsch kattenhaar in! antwoordde Kaspar. Ls dat uw laatste woord? Je hebt immers al lang kunnen merken, dat ik geen tyd heb voor al dat gemaal, zei Kaspar, en greep, de byi, om een diep inge- zaagden boom met een forschen slag te vellen. Baschi ging langzaam en zwygend heen en thuis zat hy uren achtereen zwijgend op een stoel, zonder d'at iemand een woord van hem krygen kon. Toen de avond was gevallen, ging hy den berg af. Pas was Kaspar den volgenden dag met zyn volk weer op 't boschveld gekomen, om an dere dennen te vellen, toen een gerechtsdie naar hem uit naam der wet verbood, om met dat werk voort te gaan. Dat zou ik toch waarachtig wel eens willen zien, riep Kaspar toornig, wie my verbieden zal op mijn eigen grond te doen wat ik verkies! Hei, mannen, aan 't werk, dadeiyk! De gerechtsdienaar ging heen, maar tegen den middag kwamen er twee landjagers, die, trots al zyn tegenstand, Kaspar als him ge vangene met zich voerden. Van dat oogenblik af was het of 't ongeluk van alle kanten Kas par zocht. De twee dagen, die hy in de ge vangenis had doorgebracht, hadden hem in hooge mate driftig en onhandelbaar gemaakt, terwijl hy voor 't proces, dat hij tegen Baschi voeren moest, wel een koel en bedaard over leg noodig had gehad. Toen de beide broeders voor 't eerst gedagvaard waren, ontmoetten zij elkander op de trappen van t gerechtshof. Baschi bleef staan en zag Kaspar treurig aan. Kaspar, zei hy, 't is nog tyd om 't heele proces te laten loopen. Men heeft mij verteld, dat uw vrouw meer schuld heeft in 't heele geval dan gy, en dat wil ik heel graag geloo- ven. Denk er eens over, wy zyn zulke goede broeders geweest. Baschi stak hem de hand toe, maar Kaspar trok de zyne terug. Een mooie broeder, riep hy spottend uit. Eerst steelt hy de kat on der de tafel, om later de paarden uit den stal te balen. De rechterlijke uitspraak viel aanvankeiyk ten gunste uit van Baschi, en op den avond van dien dag was Kaspar voor 't eerst van zyn leven dronken. Maar niet voor 't laatst, en lang voordat het langwylige proces was af- geloopen had hy de gewoonte al aangenomen, om halve nachten in de herberg te zitten. Natuurlyk dat hy zoowel daardoor, als door de kosten van 't proces, in schulden kwam en zich genoodzaakt zag, verscheidene stukken land te verkoopen. Baschi was op de verkooping; maar pas toen hy zag, dat de wat afgelegen akkers voor een spotprijs dreigden te gaan, kocht hy alles voor zich. Dat kan gemakkelijk betaald worden van al t geld, dat mij altyd door u te kort is ge daan, riep Kaspar, opgewonden door den drank, met luider stem, maar wacht maar, je zult er geen pleizier van hebben. Baschi sprak geen woord en verliet stil de herberg, waar de verkoopjng gehouden was. 't Ging met Kaspar van dag tot dag achter uit. Toen t proces werd uitgevoerd, was Kaspar een bedelaar. De uitspraak was geheel ten voordeele van Baschi en Kaspar had nauwe- ïyks half genoeg, om de kosten te betalen, die geheel voor zijn rekening kwamen. Op den avond van dien dag zat hy In de herberg, sprak geen woord, maar sloeg 't eene glas na 't andere naar binnen. Eerst toen hij eindelijk opstond en wankelend voortging, sloeg hy met de vuist op de tafel, en riep met heesche stem: en toch zal de schurk er geen pjeizier van hebben! Een uur later stond de goedgevulde schuur van 't Klaverland in brand. Er was in den heelen omtrek maar één ge voelen omtrent de oorzaak van dat ongeluk en reeds den volgenden dag werd Kaspar gevan gen genomen. Geen sterveling twijfelde er aan, of hij zou veroordeeld worden. Toen echter Baschi voor de rechtbank werd gevraagd, of hy zijn broeder voor schuldig hield, antwoordde hij: Neen, Ik zelf ben de oorzaak van myn ongeluk, schoon tegen myn bedoeling. Ik ben nog laat met een lantaarn in de schuur ge weest, en daar zal een vonk uit zyn gevallen, want er was een glas uit. Kaspar zag zijn broeder by die verklaring strak in 't gezicht, maar Baschi scheen dat niet op te merken. Die geheel onverwachte getuigenis verander de de zaak in een oogenblik. Kaspar werd in zijn eer hersteld en vrijgelaten, en Baschi moest zyn onvoorzichtigheid, om met een ge broken lantaarn in zyn schuur te gaan, met eer'ge dagen gevangenis boeten. Toen hy, na zijn vrijlating, in het donker weer op 't Klaverland kwam, stond iemand bij de bouwvallen van de verbrande schuur. Wie is daar, vroeg Baschi, en een (Sep bewogen stem antwoordde: Ik ben het, uw broeder! Een poos lang stonden de broeders vlak te genover elkander. Als gy 't my niet kunt vergeven, broe der, dan zal ik nog na myn dood hier moeten ronddwalen, gelyk ik t nu reeds by levenden lyve alle nachten heb gedaan. Ik had t u als vergeven, al lang, zei Baschi, Kasper deed het mmers niet. Mijn broeder heeft het niet gedaan, 't was alleen een booze geest, de in hem was. Dan zij God geloofd en geprezen, riep Kaspar terwijl een traan trilde in zyn stem. Ik ben nu ryker dan ik ooit vroeger ben geweest, al ben ik ook een bedelaar. Dat zijt gij niet. zei Baschi, en zyn stem beefde niet minder dan die van Kaspar. Ik heb kind noch kraai in de wereld, en wat ik heb is daarom het uwe. Maar kom. laten wij in huis gaan! Hij gaf al zyn goed aan zijn schuldeischers, en het bleek daarbij dat Baschi zelf hem alles op hypotheek voorgeschoten had. Met vrouw en kind trok hij op t Klaverland, en men zag de broeders weer te zamen als vroeger. Een ieder dacht er het zyne van, maar de oudste broeder werd er te hooger om geacht, en de jongere maakte, door zijn goed en ordeiyk gedrag, aan alle vgeroordeeling en beschuldiging van vroe ger een einde. EINDE A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3