DUITSCHLANDS ANTWOORD AAN FRANKRIJK Verdrag van Rome geteekend Het nieuws van heden De zaak-Stavisky TER OPHELDERING VAN MISVERSTANDEN Orkaan in België DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 18 MAART 1934 Ochtendblad Kol. troepen moeten worden meegeteld Insull naar Abessynië? Andere staten kunnen toetreden De smokkelende gezant schapssecretaris VERBETERDE AANGIFTEN ACCOUNTANTSKANTOOR P. A. M. KAT Overstrooming in Joego slavië Roode bankiers Torgler's in vrijheid stelling gevraagd Brug over de Ganges in gevaar De explosie te Surgeres De Francqui-prijs Kath. krant in Roemenië verboden Het einde van het Heilig Jaar Bonnefoy-Sibour exit „Fransche" vuurtorens in Griekenland BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DUITSCHE JEUGD IN HET BUITENLAND Ook de Duitsche jeugd in Spanje is gelijkgeschakeld. Op "bovenstaande foto een jeugdgroep in Barcelona duitschland vraagt het minimum, noodig voor zijn veiligheid en verdediging BERLIJN, 17 Maart. (D. N. B.) Zaterdagavond reeds vertrokken Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii| Voor bevestiging van den vrede in Europa en voor saneering van de economie HET ADRES VOOR DEZEN TIJD Angstige oogenblikken voor bevolking van Sissek 11.000 arbeiders werken dag en nacht Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Vele gebouwen te Gembloux ernstig beschadigd Koning Leopold overhandigt het diploma aan prof. Lemaitre DE BERLIJNSCHE AUTO-TENTOONSTELLING Een anderhalf tons vrachtauto, die bij de Duitsche spoorwegen in gébruik is voor het vervoer van cement Oud-minister Petitjean neemt ontslag als lid van den Belgischen Senaat Uitspraak van Den Haag ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18650 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Nameds de Duitsche Rijksregee- ring heeft de minister van Buiten- landsche Zaken, Freiherr von Neurath, Dinsdag j.l. aan den Franschen gezant te Berlijn, Fran- gois Poncet, een memorandum overhandigd, waarin de Duitsche Regeering verklaart, dat het haar noodzakelijk voorkomt eenige mis verstanden op te helderen, die, naar men meent, het Fransche aide-me moire van 14 Februari j.l. hebben beïnvloed. Omtrent de draagwijdte van de door haar aangeboden non-agressie pacten herhaalt de Rijksregeering, dat deze gebleken is uit de in ternationale praktijk van de laatste jaren. De Duitsch-Poolsche overeenkomst van 16 Jan. is een duidelijk voorbeeld, dat Duitschland zich tot aan de uiterste grenzen bereid verklaard heeft onder geen omstandigheden bü conflic ten geweld te gebruiken. Tegenover de Fransche verklaring, dat de Duitsche voorstellen van het onjuiste principe Uitgingen, dat een werkelijk ingrijpende ont wapening op het oogenblik niet mogelijk is, Verklaart de Rijksregeering, dat, ofschoon zij zooals vanzelf spreekt een overeenkomst Wenscht met zoo groot mogelijke bewapenings beperkingen, zij alleen meende te moeten vast stellen, dat de zwaarbewapende landen tot dus- Ver geen ontwapenings-maatregelen hebben ge- nomen, die in staat waren het uitgangspunt Van de Duitsche voorstellen te veranderen. Wat de critiek op het vraagstuk der controle betreft, zet de Rijksregeering uiteen, dat zy Voor de invoering van een internationale con trole geen andere voorwaarde stelde, dan vol ledige gelijkheid voor alle landen en zij stemt er volkomen mee in, dat deze controle zoo uit gebreid mogelijk zal worden uitgevoerd. Terwijl de Rijksregeering van meening is, dat de Duitsche politieke organisaties geen militair karakter hebben, is Frankrijk een tegenovergestelde meening toegedaan. De beste weg tot regeling van deze Vraagstukken is het toepassen van controle op de politieke organisaties in andere lan den, waar Duitschland zich uitdrukkelijk mede accoord verklaard heeft, terwijl te vens nauwkeurig moet worden vastgesteld, wat onder een militair karakter van der gelijke organisaties buiten het leger moet Worden verstaan. De Duitsche regeering heeft in het ge heel geen bezwaar tegen het nemen van maatregelen, die in alle landen aan derge lijke organisaties militaire bewapening en uitrusting verbieden. Wat de vaststelling van de legersterkte aan gaat, merkt de Rijksregeering op, dat bij ver gelijking hiervan tusschen de verschillende lan den ook de overzeesche troepen moeten wor den medegerekend. Deze bevinden zich welis waar niet in het moederland, doch deze kun nen ieder oogenblik zonder bezwaar naar het moederland getransporteerd worden. Ook ge oefende reserve-troepen moeten worden mede- gerekend. Het Fransche aide-mémoire geeft geen enke len redelijken grond aan, om het uitstel van het uitrusten van het toekomstige Duitsche le ger met de noodzakelijke verdedigingswapens te rechtvaardigen. De Rijksregeering verklaart, dat de Engel- sche en Italiaansche ontwapeningsvoorstellen geschikt zijn om overeenstemming tot stand te brengen tusschen haar en de Fransche regee ring en geeft twee wegen aan die tot een op lossing van het vraagstuk kunnen leiden. ATHENE, 17 Maart. (Reuter). De „Mayotis", aan boord waarvan Samuel Insull zich be vindt, liep Zaterdagavond in de haven van Piraeus binnen. Insull's papieren werden aan boord door de Grieksche politie afgestempeld. Den financier, die ziek is, werd officieel medegedeeld, dat hij in den loop van den avond weer vertrekken kon aan boord van de „Mayotis" of van een ander schip. De „Mayotis" werd inderhaast gereed ge maakt. om dadelijk weer te vertrekken, naar men vermoedt met bestemming naar Djibouti. Het schijnt in de bedoeling te liggen van Samuel Insull om zijn toevlucht te zoeken in Abessynië, met welk land de Ver. Staten geen Uitleveringsverdrag hebben. De Grieksche politie had uitgebreide maat regelen genomen, daar het niet heelemaal on mogelijk leek, dat er door de Amerikaansche politie pogingen gedaan zouden worden om Insull met geweld te ontvoeren Ten eerste het sluiten van een overeenkomst van korten duur, die zich bezighoudt met een beperking der bewapening van de zwaar-be- wapende staten op het tegenwoordige peil en ten tweede een overeenkomst van langeren duur met zekere ontwapenings-maatregelen van deze landen. In beide gevallen zou de vaststelling der sterkte van het Duitsche leger en der bewape ning nagenoeg dezelfde blijven. In ieder geval is het reeds een door velen erkend feit, dat de ontwapenings-bepalingen van het Verdrag van Versailles voor Duitsch land niet meer gehandhaafd kunnen blijven. De Duitsche voorstellen zijn een minimum, dat Duitschland noodig heeft voor zijn veilig heid en verdediging, terwijl afstand wordt ge daan van alle aanvalswapenen. Verwachting: Matige, tijdelijk afnemen- de, Zuidelijke tot Westelijken wind, half |j H tot zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- H ring, regen- of hagelbuien, iets kouder. H Verdere vooruitzichten: guur en buiig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SOFIA, 16 Maart. De smokkelaffaire van den secretaris van het Fransche gezantschap. Ge- rardy, schijnt grooter omvang aan te nemen dan men aanvankelijk meende. Gerardy wordt er van beschuldigd geraniumolie, die gebruikt wordt voor vervalsching van de dure rozenolie en waarvan de invoer in Bulgarije verboden is AMSTELKADE 127 A'DAM Z, - TEL. 90696 in groote hoeveelheden als Fransche cham pagne binnengesmokkeld te hebben. Dit had tot gevolg, dat vervalschte rozenolie naar het ouitenland werd uitgevoerd en dat de goede naam van het Bulgaarsche product op talrijke markten in gevaar werd gebracht. Tevens schijnt Gerardy handel gedreven te hebben tijdens een typhusepidemie met een in Bulgarije verboden serum. Ook schijnt hij een winstgevende zaak te hebben gemaakt met Nansenpassen. welker uitgifte in Bulgarije onder het Fransche ge zantschap ressorteert. BELGRADO, 17 Maart (Reuter) Door den hoogen waterstand in de Save, is by Sissek een dijk doorgebroken, met het gevolg, dat 40.000 morgen akkerland overstroomd zijn. Vier dorpen en een deel van Sissek staan onder water. Twee duizend menschen zijn dakloos gewor den. Door het plotseling binnendringen van het water speelden zich in de straten angstige tooneelen af, daar de bewoners slechts met moeite him leven konden redden. Twee indi viduen, die van de algemeene verwarring ge bruik wilden maken om te plunderen, zouden door de menigte gelyncht zijn, indien de gen darmerie tusschenbeide was gekomen. Men vreest dat het water, dat reeds Z14 M. boven normaal staat, nog verder zal stijgen. Onze Belgische correspondent seint ons: De Bank van den Arbeid, een socialistisch instituut, waarvan de zetel te Gent is gevestigd, verkeert reeds maandenlang in groote finan- cieele moeilijkheden. Al eerder en wel einde 1932 had de bank een leening aangegaan by de regeering ten bedrage van 80 millioen francs. Deze hulp bleek al spoedig ontoerei kend. De leiders der bank, alle bekende kop stukken der beweging, onder wie oud-minis ter Anseele hebben zich thans nog eens tot de regeering gewend en wel om een voorschot van 300 millioen francs. Daar de eventueele ondergang dezer bank ernstige gevolgen zou meesleepen voor een groot aantal kleine spaar ders, heeft de ministerraad besloten het ge vraagde voorschot toe te staan. LONDEN, 17 Maart (Reuter) Het Britsche comité voor de invrijheidstelling van de ge van genen, betrokken bij den rijksdagbrand, heeft een verzoekschrift by Hitler ingediend, waarin de invrijheidstelling van Torgler gevraagd wordt. Het request is door 111 personen ondertee kend, o. a. door 7 Lagerhuisleden, 2 Hooger huisleden, door geestelijken, kunstenaars, man nen van wetenschap, industrieelen enz. CALCUTTA, 17 Maart (Reuter) Vele inge nieurs en 11.000 werklieden arbeiden dag en nacht om de Hardings-brug te repareeren, ge legen aan den Oost-Bengaalschen spoorweg te Sura, tusschen Siliguri en Darjeeling, die door den Ganges-stroom bedreigd wordt. De rivier tracht in de oude bedding terug te keeren, waar hij 66 jaar geleden stroomde en heeft de brug, die de langste in Indië is. reeds danig verzwakt. De kosten van het herstelwerk zijn geraamd op een milioen pond. Het moet vóór 15 Juii gereed zijn, als de moesson begint en de Ganges buiten de oevers treedt. DRIE-MOGEND HEDEN-VERDRAG TE RO ME GETEEKEND. Orkaan in België De bootrace CambridgeOxford is door eerst genoemde gewonnen. Insull naar Abessynië vertrokken? De Stavisky-affaire. Oud-Minister Petitjean neemt ontslag als lid van den Belgischen Se naat Duitschlands antwoord op Frankrijks memo randum gepubliceerd Overstroomingen in Joego-Slavië Opheffing van stations en stopplaatsen ia Noord-Brabant en Zeeland Richtprijs voor tarwe van den oogst 1934 vast gesteld Uitzondering op verplicht veilen voor be paalde markttuinders Handel in groenten en fruit slechts toegestaan aan hen, die officieel erkend zyn De heer J. Otten te Meppel tot lid der Eerste Kamer benoemd. Dader van den moord te Esschen gearresteerd. Volledige bekentenis afgelegd. Oordeel der Tweede Kamer-commissie en van den Minister van Waterstaat over het wets ontwerp tot wijziging van de spoorwegwet. K. V. W.-sigarenfabrieken in Noord-Brabant zullen 25 Maart worden stopgezet. Koninklijke woorden Onze gedachten gaan in deze uren uit naar de Koninklijke Vrouwe, die het verstaan heeft het hart van een geheel volk te winnen in haar rijk vijfenzeventig-jarig leven. Wij ge denken de Regentessewe aeden- ken bovenal de Koninklijke Moeder wier eerenaam zal blijven die van Koningin-Moeder. Zij heeft ons een levensles ge geven. Allereerst door haar hoogstaand toegewijd leven. Oök door hare woorden. Immer zal voor ons Nederlandsche volk een stimulans wezen haar ver maan dat we groot moeten zijn in alles waarin een klein volk groot kan wezen. En dan zijn ook nog deze woorden van haar: „Het voornaamste is niet gelukkig- worden, maar gélukkig-maken." Ze sprak dit bij haar gouden jubi leum. Laat ons alles doen anderen ge lukkig te maken. PARIJS, 17 Maart (Reuter). Naar uit Roche- fort wordt gemeld, bedraagt het aantal doo- den bij de ontploffing in de alcoholdistilleer- derij bij Surgeres tot nu toe twee, terwijl vier personen zwaar gewond zyn. De spoorrails zijn beschadigd, zoodat het treinverkeer anders ge leid moest worden. De weg in de nabijheid werd gedeeltelijk vernield. Ook het teletoon- verkeer is verbroken. De brandweer heeft tot op dit oogenblik de opslagplaatsen met 40.000 hectoliter alcohol voor het vuur kunnen be schermen. Stand van Zondag 1 uur w: 7.28. Vorige stand: 729 BRUSSEL, 17 Maart- In de streek van Char leroi, Namen, Tournay en Gembloux heeft he den een hevig onweder gewoed. Te Gembloux ging de orkaan met een zwaren hagelslag ge paard. De straten der stad waren bedekt met een ijslaag van verscheidene centimeters dik Vele gebouwen zijn zwaar beschadigd. Op den spoorweg CharleroiGembloux moest het verkeer gestaakt worden. Bij Charleroi zijn verscheidene huizen ingestort. Een aantal per sonen werd daarbij gewond. By Tournay is een dak ingestort, waarbij twee personen werden gedood. Onze Belgische correspondent seint ons: Zaterdagmorgen om half twaalf werd in een plechtige zitting van den Raad van Beheer van het Francqui-fonds door Koning Leopold III aan den zeereerw. heer Lemaitre, professor aan de universiteit van Leuven, het diploma overhandigd, waarbij hem de Francqui-prijs ten bedrage van een half millioen francs werd toegekend. De minister van Staat, Francqui, hield een rede. Onder drang van den Generalen Staf van het Roemeensche leger, heeft de Roemeensche re geering een vrbod uitgevaardigd, waarin is be paald, dat het Hongaarsche katholieke dag blad „Erdely Lapok" voortaan niet meer mag verschijnen. Zooals men weet stond dit katho lieke dagblad onder de onmiddellijke bescher ming van den bekenden schrijver Dr. Stefan Fiedler, Bisschop van Groszwardlin. Deze krant werd eerst voor acht dagen verboden en thans moet het blad haar verschijnen geheel en al staken. Voor deze regeeringsmaatregel is geen enkele reden of motief aangegeven. Men zou alleen kunnen veronderstellen, dat de regeering op de redactie vertoornd is, omdat zij een Hongaarsch blad redigeert, dat naar een herziening van vredesverdragen streeft. Daar staat echter tegenover, dat alle dagbladen in Zevenburgen vrijwel in het Hongaarsch of in het Duitsch verschijnen, daar de bevolking, al thans zeker de intellectueelen Hongaren en Duitschers zijn. De maatregel is alleen te ver klaren als een uitvloeisel van den haat tegen de katholieke pers, daar de overige socialisti sche en radicale bladen, die in handen van Joden zijn, vrij in Roemenië worden inge voerd. ROME, 17 Maart. (Reuter). De overeenkomst tusschen Italië, Oos tenrijk en Hongarije is Zaterdag avond om 18 uur 8 in het Ita liaansche regeeringspaleis „Palaz zo Venezia" door Mussolini, Doll- fuss en Goemboes onderteekend. Het aantal protocols, dat onder teekend werd bedraagt drie. Het eerste protocol is van politieken aard en verklaart dat de drie eerste ministers, met het doel den vrede in Europa te bevestigen en de economie te saneeren op den grondslag van de eerbiediging der onafhankelijkheid en die rechten van iederen staat zich verplichten tot het plegen van overleg in alle vraagstukken, welke hun In het bijzonder aangaan, alsmede tot het nastreven eener gemeenschappelijke politiek van daadwerkelijke samenwerking in alle algemeene kwesties tusschen alle Europee- sche staten en vooral tusschen Italië, Oosten rijk en Hongarije. Zy zyn er van overtuigd, dat op deze wijze de werkelijke grondslagen gelegd zouden kunnen worden voor een vér gaande samenwerking met de andere staten. De twee andere protocols hebben betrekking op de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije in het kader van de conferentie van Stresa en van het Italiaansche Donau-memorandum. De inhoud kan in het kort als volgt worden samengevat: 1 Uitbreiding der tusschen Italië, Oos tenrijk en Hongarije bestaande bilaterale handelsverdragen met het doei den weder- zijdschen uitvoer te bevorderen. 2 Instelling van voorkeurstarieven voor producten der Oostenrijksche industrie alsook het sluiten van overeenkomsten tusschen de industrieën van Oostenrijk en Italië. 3 Maatregelen om Hongarije over de moeilijkheden heen te helpen,, waarin dit land zich bevindt tengevolge der daling van de graanprijzen. 4 Bevordering van het transito-ver keer in de havens der Adriatische Zee. De deskundigen zullen de besprekingen voortzetten met het doel om de in de proto cols vastgestelde overeenkomsten te verwe zenlijken. Den 5en April zullen zy te Rome weer samenkomen. De nieuwe overeenkomsten zullen voor den 15en Mei gereed zyn. Zaterdagavond om 21 uur 20 hebben Doll- fuss en Goemboes Rome per extra-trein ver laten. ROME, 17 Maart (Reuter) In een toespraak, welke de H. Vader Zaterdagmorgen voor een Iersche bedevaart hield zeide Hy, dat bij de sluiting van het Heilig Jaar alle geestelijke voordeelen en aflaten in heel de wereld ver diend zullen kunnen worden. Onze Belgische corespondent seint ons: Op verzoek der orde van advocaten van het parket van Brussel zijn er enkele mededeelin gen gedaan uit het dossier betreffende het on derzoek inzake de Foncier Beige, een der onder nemingen van Stavisky, waarbij de vroegere liberale Belgische Minister van Kunsten en We tenschappen Petitjean raadsman en likwidator was. Hieruit blijkt, dat Petitjean als minister een vast maandelijksch honorarium genoot, zulks in strijd met de wettelijke bepalingen. Petit jean zal zich moeten verantwoorden voor de orde van advocaten. In den loop van Zaterdagavond is bekend ge worden, dat Petitjean zijn ontslag heeft inge diend als lid van den Belgischen senaat. Naar Reuter voorts uit Parys verneemt, is Tribout, directeur van een speelhuis te Parijs, gearresteerd onder beschuldiging van medeplich tigheid aan oplichting en heling. Uit Bayonne wordt bericht, dat het parket te Bayonne officieel ontheven is van het onderzoek in de zaak-Stavisky. Het parket van Parijs neemt het onderzoek over. In politieke kringen verluidt dat de minister van Binnenlandsche Zaken heden aan den president der republiek een decreet ter onder- teekening zal voorleggen, waarbij de nieuwe politie-prefect van Parijs, Bonnefoy-Sibour, op zyn eigen verzoek in zijn vroegere functie van prefect van het departement Seine-et-Oise, wordt hersteld. Tot prefect van politie zal de tegenwoordi ge prefect van het departement du Nord, Lan- geron, benoemd worden. De vroegere directeur-generaal in het ministe rie van landbouw Blanchard, die eenige dagen geleden uit zijn functie werd ontzet, daar geble ken was, dat hij bij de Stavisky-affaire oetrok- ken was door het teekenen van fictieve aandee- len, heeft getracht zich van het leven te beroo- ven. Soldaten van een regiment te Fontaine- bleau vonden hem op het schietterrein. Hij had zich met een mes een ernstige wond aan den hals toegebracht. Men gelooft hem in het leven te kunnen houden. Hij had een brief achtergela ten, waarin hij zijn zelfmoordplannen meedeelt. DEN HAAG, 17 Maart Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft hedenochtend arrest gewezen in de z.g. vuurtorenzaak tusschen de Fransche en Grieksche regeeringen. Het Hof heeft met tien tegen twee stemmen net con tract, dat in April 1913 gesloten werd tusschen de Turksche regeering en een Fransche maat schappij „l'Administration des Phares" en waar van de strekking was, dat de concessie voor het onderhouden van de vuurtorens aan de kus ten van het Turksche rijk, werd verlengd, ook van kracht verklaard tegenover de Grieksche regeering, voorzoover betreft de vuurtorens ge legen op grondgebied, dat door Griekenland verkregen is ten gevolge van de Balkanoorlogen van 19131913 en van den wereldoorlog 1914 —1918.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1