Graalgeest verovert de wereld De groei in Engeland 1 1 r m Een kruiswoord-raadsel v/ 9 S1 év z F Jo 7 so 49 *9 8 *9 *9 99 97 sq 6o V '9 7 *7 3S m ÉÊS Maart-nummer 33 S3 S i/8 </S 57 3/ 23 32 S2 3 s6 2/ 3 28 36 22 S3 2JJ 2o JS /2 2S SS 6/ 4Jo 3é> 33 63 J/Z '9 J3 /6 26 /8 62 1 't ZONDAG 18 MAART 1934 1 De werkmethode past zich volkomen aan l I bij de eigen mentaliteit in ieder land af- 1 zonderlijk en in Engeland is een actie ont- wikkeld, met de beste resultaten Doelstelling dezelfde Van bovenaf begonnen Drang naar de daad Een trainings-centrum Individu en massa BRUG HOLLANDSCH DIEP De hoofdzetel van de Londensche Graal, Sloanestreet 58- WAARSCHUWEND VOOR BEELD K. N. I. L. M.-nieuws Onderzeeërs naar Indië NEDERLANDSCHE GRAALMEISJES IN LONDEN SS Tijdens haar verblijf te Londen brachten de Nederlandsche Graalmeisjes een bezoek aan de Westminster kathedraal JO 1/3 ENQUêTE GEBLOKKEERDE VORDERINGEN Duitschland valt er buiten Bjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||iiiiii|iiiiiii,|iiii'",l,i|i"iii|,i,i,SRABANTSCHE BRIEVEN Nieuwe leven, 't jonge veurjaar woelt ievers rond j Schoonmaak in 1 oew zielement D'n buiten is deugdzaam nouw iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiinniiffliiniinim £jiiimiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimi!iiimiiiii itiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiimiiiiiimu iiiiniiiii muni n nun inn mi inn ti iniiti i iiiiiin inn i hui ui iiiiiiiiiiiiiii u in^ Niet, overal ter wereld is de mentaliteit van de menschen hetzelfde: Franschen denken anders dan Engelschen en Duit- schers denken weer anders dan die twee. Een beweging, welke dan ook, die zich op in ternationaal terrein wil begeven, moet daar wei terdege rekening mee houden; in de verschil lende landen moet zij zich weten aan te pas sen aan de eigenaardigheden van het volk en al zal het doel overal hetzelfde moeten blijven, de middelen om tot dat doel te 'tomen tullen moeten verschillen. Zoo is het ook met de Graal, de katholieke meisjes-jeugdbeweging, die Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent een drietal jaren geleden hier heeft opgericht en die sedert een vlucht geno men heeft, die haar weerga in onze kath lieke Jeugdbeweging niet heeft. De opzet was hier het werken onder de lage re standen, vooral onder de fabrieksmeisjes, ~>n- der wie dan ook de eerste Graalleden moeten v orden gezocht. Allengs echter sloten ook meis jes van anderen stand zich bij de beweging aan zoodat nu rijk en arm in deze mooie er. zoo zegenrijk werkende organisatie vereenigd zijn. Al spoedig werd het werken van De Graal, die heusch n. s in het verborgene deed. maar den geest van den Lijd volgend naar buiten trad en laten we het maar ronduit bekennen met groot vertoon haar ideaal naar bu.' en droeg bekend, niet alleen in ons land, maar ver daarbuiten. Als eerste kwam de bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. Mgr. Schreiber z.g. bij de Graalleiding aankloppen om ook in zijn diocees, in zijn hoofdstad, de Graalbeweging in te leiden. Daar werd evenwel niet het eerst onder de fabrieks meisjes gewerkt, maar onder de studeerenden waarvan meer heil verwacht werd: dat men goed gezien heeft, blijkt wel uit het feit, oat daar nu ook reeds een bloeiende „Gral" be staat die evenals de Nederlandsche Graai, haar eigen tijdschrift uitgeeft,- reeds drie mi- zen heeft, een aantal bloeiende Graal-wachten en een noviciaat in voorbereiding. Na Duitschland kwam Engeland. Kardinaal Bourne, die van de beweging gehoord had, riep toen hij tijdens het Eucharistisch Congres te Dublin in 1932 De Graal had zien optreden, geestdriftig uit: „You are God-sent" (Gij zi't door God gezonden) en gaf den wensch te ken nen ook in Engelands hoofdstad een .Grail" te bezitten. En, zooals een jaar tevoren enkele Vrouwen van Nazareth van hier naar Berlijn waren getogen, trokken er nu ook eenigen naar Londen, om daar de beweging in te voeren. In Engeland leeft de bevolking, meer dan bij ons. of in Duitschland, met de hoogere standen mee; Lord zus of Earl zoo kent iedereen er d&Ar moest dus begonnen worden onder de hoo gere standen, dan kwam de rest wei vanzelf. Met aandrang vroeg dan ook Kardinaal Bourne om de jonge vrouwen uit de hoogere en de hoogste standen het eerst te organiseeren. Zoo zien we dus de Graalbeweging in Neder land, in Duitschland en in Engeland, ondanks een eenheid in het ééne groote doel. toch langs verschillende wegen uitgroeien. In Londen heeft zich door middel van lezin gen en cursussen, een kleine kern gevormd, klaar om de Graalidee, die niets anders is dan de apostolaatsgedachte voor onzen modernen tijd, te verspreiden. Wonderlijk is het, dat de Graalleidsters, die in Engeland kwamen, aan alle kanten hebben gevoeld en geconstateerd, dat, wat de Graal bracht, het georganiseerd en daadwerkelijk meehelpen aan de uitbreiding van Christus' Rijk. datgene was, waar al jaren op werd ge wacht en dat de Engelsche vrouw, moe van pra ten debatteeren en disputeeren, vraagt iets te mogen doen, daden te mogen stellen concreet te mogen meehelpen. Geen lezing, geen cur sus, geen ernstige Graalavond heeft dan ock in Engeland succes, wanneer niet onmidde'iijk daarna practische plannen en practische richt lijnen worden aangegeven, zoodat duidelijk de weg gewezen wordt hoe te handelen en hoe te werken ter eere Gods. Heeft de Engelsche vrouw eenmaal de Graalidee begrepen, dan is zij er ook voor gewonnen en helpt zij trouw en volhar dend mee in de beweging. De Graalbeweging is in Engeland niet begon nen met het stichten van clubhuizen, zooals in Nederland, maar heeft invloedrijke mannen en vrouwen voor de Graalgedachte gewonnen. Zoo is dan ook de Graalbeweging bij het Londen- sche publiek niet ingeleid door Nederlandsche Graalleidsters, maar door bisschap Myers, hulp bisschop van Kardinaal Bourne, door aarts bisschop Goodier, een der invloedrijkste perso nen van Londen, door pater Martindale, een der grootste redenaars van Engeland en door dr. Vance directeur van de Kardinaal Vaughan- school. In het eerste Londensche Graalhuis in Sloanestreet hebben zij, door hun lezingen, ker nen gekweekt. Een aantal schrijfsters en schrij vers van naam, waaronder Mrs. Boland, Lady Cecil Kerr. Francis Meredith, pater Lynch cn Pater Martindale hebben in heel Engeiand de Graalgedachte ingang doen vinden, zoodat op het oogenblik reeds, uitgaande van Londen, contact is verkregen met Schotland (aartsbis schop Mac Donald van Edinburgh beeft offi cieel de Graal in zijn diocees uitgenoodigd) met Ierland, met Australië (de bisschop var Wagga-Wagga [Melbourne] publiceert in zijn kerkblad regelmatig de Graalgebeurtenissen van Londen), met Amerika (uit Montreal is gevraagd er het massaspel Everyman, dat in Londen zoo'n succes had, te komen opvoeren) en met Voor- Indië (in Londen is onder de vrouwelijke Hin doe-studenten een kern gevormd, om een cen trum in haar vaderland voor te bereiden.) Het hoofdkwartier van De Graal te Londen in Sloanestreet is uitgegroeid tot een trainings centrum voor de jonge garde de „Vanquard' (voorhoede) en de leidsters. Daar worden, be halve de week-ends en de cursussen over de Graal, de techniek der organisatie, de Graai- methode en den Graalgeest regelmatig cursus sen gegeven door vooraanstaande mannen en vrouwen over: psychologie en paedagogie, de Pauselijke encyclieken, liturgie en Gregoriaan- schen zang, Apologie, Katholieke actie en zelfs tooneel en drama alles om de leidsters klaar te maken voor hun taak: zelfstandig in eigen omgeving, in eigen parochie apostolaat te kun nen uitoefenen. Toen men eenmaal de hoogere standen voor de beweging gewonnen had, werd ook de actie onder de studenten begonnen en ook deze Kan reeds op succes bogen; in de verschillende col leges van Londen zijn cellen gevormd. Die stu denten zijn de groote stuwende kracht der oe- weging. Zij stellen rapporten samen over de me thoden der verschillende jeugdbewegingen, over de toestanden in fabrieken en ateliers, bestu- deefen de levens van groote en heilige "rouwen en schrijven artikelen in het eens per maand verschijnende fraaie Graaltijdschrift „Fire" (Vuur). Nog op andere wijze wordt daar in Engeland gewerkt. Londen en trouwens heel Engeland, bezit een groot aantal kostscholen, de zooge naamde „boardingschools", waar het meisje tot haar achttiende a twintigste jaar wordt opge voed. De overheden dier scholen staan overal zè?r bereidwillig tegenover het werk van de Graal en zoo kunnen op die scholen onder de leerlingen groepen gevormd worden, die zich bij de Graal aansluiten. Zij vergaderen onder elkaar, hebben haar eigen ..captain", maken zelf plannen, krijgen eigen intenties, leggen zichzelf verstervingen op en vormen zoo mee den geestelijken ruggegraat van de beweging. Het is verwonderlijk, met welk een vuur, met welk een geestdrift deze meisjes haar taak aanvaarden en ten uitvoer leggen. Al die groepen werkten weliswaar in algemeen verband, maar toch ieder afzonderlijk, ieder met eigen taak en doel. Om allen meer nog te doen beseffen dat zij onderdeel waren ran één .Toote beweging, werd gezocht naar een middel om al len tijdelijk te doen samenwerken. Dat midde1 werd gevonden in de opvoering van een massa spel, zooals we dat hier al meermalen gezien hebben. Het samen propaganda maken, het sa men zingen, het samen spreekkoren en vooral het samen offers brengen, maakte ieder per soonlijk grooter, ook al moest ieder iets van eigen individualiteit prijsgeven. Vooral dit laatste was van groot belang, daar al van verschillende kanten was te kennen ge geven, dat een massaspel overal zou unnen slagen maar in Engeland nooit, omdat het Engelsche meisje te „self-conscious", te zelf bewust was; de een zou nooit opgaan in de an der; als er dertig samen zouden moet spreek koren, dan zouden er ook dertig stemmen zijn en niet één enkele. Toch werd doorgezet onze lezers weten met welk schitterend resultaat. De meisjes begrepen, dat het niet een de monstratie of een show was, maar een eerste stap van apostolaat: het naar buiten uitdragen der beweging de geest van saamhoorigheid en offerzin was dan ook gedurende de dagen der voorbereiding werkelijk buitengewoon. Zoo wint ook in Engeland de Graal neer en meer de sympathie van allen en juist dat van bovenaf doordringen in alle lagen der bevolking, waarbij rekening gehouden is met den Engel schen aard heeft er een stevigheid aan gegeven, die in het in den laatsten tijd toch reeds zoo sterk naar terugkeer tot het Katholicisme nei gende Engeland het beste doet hopen. A. T. Volgens de „N. Rott. Ct." zal op 17 April de aanbesteding geschieden voor den onderbouw van de brug over het Hollandsch Diep, pijleis, landhoofden en bijbehoorend grondwerk. Aan de inschrijvers zal de gelegenheid gegeven wor den een alternatieve aanbieding te doen. d.w.z. een neven-voorstel betreffende een andere werkwijze dan het bureau Bruggenbouw van den Rijkswaterstaat zich aanvankelijk heeft ge dacht. Men rekent, dat de werkzaamheden op 1 Juni zullen beginnen. De bovenbouw is reeds besteld. Door de Kommiezen te Nijmegen werden Vrij dag twee boeren aangehouden wegens het ver voeren van aardappelen zonder vergunning. Van S. te Hagen werden auto en aardappelen in beslag genomen. Proces verbaal wferd opge maakt. Januari, anders de ongunstigste maand van het jaar, toont ditmaal voor de K N.I.L.M. ver- voercijfers die hooger zijn dan die in de toch reeds gunstige maand December. Hiertoe droeg vooral bij de Bandoeng-lijn met haar thans zeer goedkoope tarieven. De Gouverneur-Generaal van de Straits Sir Cecil Clementi en gezelschap keerde op 4 Ja nuari weder per lijntoestel van Medan naar Alorstar terug. Admiraal Sir Frederic Dreyer vloog met gezelschap van Batavia naar Ban doeng. In totaal werden vervoerd 901 passagiers. Het vrachtvervoer bedroeg 5881 K.G. Aan post werd vervoerd 2163 K.G., gelijk staande aan ruim 151.000 brieven, benevens 105 K.G. pakketpost. H M. onderzeebooten K. 15 en K. 14 zijn 16 dezer van Portsaïd vertrokken. Horizontaal: 1. familielid, 4. ligplaats voor schepen, 8. lui en slaperig, 11. loofboom, 13 scherp, heftig, 14. geld (in de boekhouding), 15. lengtemaat, 17. mak, 19. evenzoo, 20. notennaam, 21. jongens speelgoed, 23. sprekende vogel, 26. paard, 27. uitroep van afkeer, 29. zangstem, 30. bevindt zich tusschen de bergen, 32. kleedij, 34. plaats in Gelderland, 35. plaats in Noord-Brabant, 37. notennaam, 39. vlaktemaat, 41. afkorting voor „bioscoop", 42. persoonlijk voornaamw., 43. loopt iemand tengevolge van hoogen ouder dom of groote vermoeidheid, 44. bijwoord van plaats, 45. dames-kleedij, 46. goede eigenschap van kippen, 47. „geheel de uwe" (in brieven), 48. bewijsstuk, 49. telwoord, 51. Rijks-Tele- graaf- en Telefoondienst, 53. hoop, stapel, 54. uitbouw, 56. eikenschors, 58. lor, 59. opgewekt heid, verheugenis, 61. is iemand van een ver- eeniging, 63. voegwoord, 64. korenafval, 65. rond voorwerp, 67. notennaam, 68. kinbaard, 69. klein paard, 71. waarin men melk bewaart, 73. vogelwoning, 74. vorm, 75. wand. Vertikaal: 1. jool, 2. rivier in Italië, 3. zangstem, 5. ge ëindigd, 6. waarover men ten aanzien van de weersgesteldheid vaak te klagen heeft, 7. als 15 horizontaal, 8. waarmee men brieven ver zegelt, 9. tweehoevig dier, 10. knaagdier, 12. tam, 14. herkauwend dier, 16. plooisel, 18. vloerbedekking, 19. lichaamsdeel, 20. noten naam, 22. wrijf- en reinigingsmiddel, 24. vrou wennaam, 25. dicht, gesloten, 26. vlug, 28. wat een kaalhoofdige mist, 30. toestand, die den boer naar regen doet verlangen, 31. manke ment, gebrek, 33. vorstelijk hoofddeksel, 35. ooievaar, 36. kapitaalwinst, 38. kever, 40. Bij- belsche vrouwennaam, 41. bevindt zich aan de deurpost, 42. voorzetsel, 48. verfrissching, 49. niet gevangen, 50. toovergodin, 52. oogenblikje, 53. kuip, 54. telwoord, 55. deel van onze wer velkolom, 57. horizon, 58. grondsoort, 59. waar in men asch verzamelt, 60. waar men schepen kalefatert, 62. beest, 64. waarin men anthra- ciet bewaart, 66. jong schaap, 68. „stoomschip", 69. uitnoodiging tot stilstaan, 70 voorzetsel, 72. bijwoord van tijd. Volgt men de becijfering in deze figuur, dan verkrijgt men uit de vorige de woorden: Aspirine Voorburg Vermetel Antwoord Stuurman Nagenoeg Tragedie Bolsward En de kolom der 3e letters geeft het Euro- peesche rijk: PORTUGAL Dat er toch nog een kleine 50 inzenders waren, die blijkbaar onze mededeeling: ,,'t is de bedoeling - enz." niet gelezen hebben, en dus met een simpel woordenlijstje voor den dag kwamen, datkunnen wij nu toch niet helpen! Worde dus nog maar eens onze opmerking van een paar weken geleden herhaald, dat men voor me dedinging naar de prijzen toch met een volledige op lossing dient uit te komen. Prijswinnaar zijn: Mej. Miep van Aerssen, „Eikenhof", Woud (N.Br.). Mej. Netty van Baaien, J. P, Ooenstraat 35, Utrecht. W. F. Beusker, Zoetestraat 44rd„ Haarlem. H. Bots, Piusplein 51, Til burg. Mej. B. V. d. Broek, Rosen- daalschestr. 102, Arnhem. Mevr. T. Oobelens-Hulshoff, van Speijkstraat 120, Am sterdam (W.). L. J. Engelhart, Plantsoen D 8, Doesburg. Th. Frommé, Prinsengracht 959 huis, Amsterdam (C.). F. Gudde, Jacob Gillestraat 3, Den Haag. J. A. van Maarschalkerweerd, Obrechtstraat 36, Utrecht. P. Mosman, Bestevaerstraat 77 hs, A'dam (W.) Jac. Nuijten, Nieuwe Haagdijk 27, Breda. J. A. Opmeer, van Eckstraat 7, Arnhem. N. J. J. van Opzeeland, Hyacinthenlaan 20, Haarlem. Mej. Annie Osterhaus, Rijnland 39, Utrecht. Mej. Nelly Poly, Bilderdijkspark 71, Amster dam (W.) H. Rieter, E 45, Ospel (L.) Fr. Salden, Schiebroekschelaan 25 a, R'dam. G. Schiebergen, St. Josephstraat 38, Arnhem. A. Schobben, Graaf Florislaan 18, Hilversum. Mej. Annie v. Steenderen, Beukstr. 11, Utrecht Mej. Miek Strategies, St. Elisabeth-Gasthuis, Arnhem. Mej. M. van Tol, Lumeystraat 39, A'dam (W.) J. van der Weiden, Lijsterbeslaan 14, Heem stede. P. B. de Wit, Borneostraat 33, Heemstede. Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruydaelstraat 60, Utrecht. Naar gebleken is, verkeeren verschillende houders van geblokkeerde vorderingen in de meening, dat het thans van Regeeringswege in gestelde onderzoek naar de voor Nederlandsche rekening in het buitenland uitstaande geblok keerde vorderingen ook betrekking heeft op Duitschland. Ten overvloede zij er hier echter nogmaals op gewezen, dat alleen opgaven dienen te worden ingezonden van vorderingen uitstaande op een der vijftien landen, vermeld in de toelichting, die tegelijk met de in te vul len vragenlijsten door de postkantoren worden verstrekt. Dit geldt zoowel voor de vorderingen van Nederlandsche exporteurs wegens goederen leveranties als voor vorderingen van andere crediteuren, b.v. wegens effectenbezit. Wij laten hieronder nog eenmaal de namen der vijftien landen volgen: Argentinië, Bulga rije, Bolivia,, Brazilië, Columbia, Ecusdor, Est land, Griekenland, Hongarije, Letland, Oosten rijk, Peru, Roemenië, Uruguay en Zuid-Slavië ULVENHOUT, 13 Maart 1934 Menier, Daar hangt 'nen schemer van wit licht over d'n buiten. Blaank pèèrlmoert da nuuwe licht op de zuiveren wolken, die majesteitelijk dein: de schepping trekken, van ender tot ender. En teer, lijk gazen sluiers, zoow haken de pèèrlmoerige lochten in de zwellende takken van 't dijend gebomte, in de wazig-verre bosch wegels. Ja, nog zijn de takskes kaal, maar t nuuwe leven, 't jonge veurjaar, da woelt er levers in rond. De nuuwe sappen persen er deurhenen, da-d-et hout te trillen staat, onder d'n krachtigen groei, onder 't ontembaar leven, dat er van d'n wolkzwaren hemel poeiert, in zonnewermte en regenval. Hah, ge kunt 't aan oew eigen voelen, hoe deugdzaam nouw d'n buiten is. Oew hard-deur- wlnterde vel, schraal en droog geworren, da slurpt 't maalsche Maartse he nat in z'n pories. "Nen middag op d'n akker, die zwaar ruuKt naar de vruchtbaarheid, da 's "n bad veur oew heele lijf, amico. Oew spieren worren ge-olied. gebalsemd in deus zuut-maalsche locht, die alles omspoelt en deurdrenkt mee kersversche kracht. Oew krakende corpus wordt weer soe pel en jonk. Ge kunt de locht happen! Ge vuult ze gaan deur oew lon gen, tot de uiterste punten toe en 't is vemolle, of er schoon maak gehouwen wordt, in de vertrekken van oew zielement. Of er ramen zijn opengezet, zoow spoelt en stouwt 't nuuwe tij tot in oew klokhuis; zoow jaagt 't in oew bloed. En Tc weet niks lekkerders, niks dugdzamers,, dan nouw en dan m'n ermen boven m'nen kop te strek ken, m'n borst tot krakens toe open te spalken en dan met vollen mond en gesperde neusgaten, de maalsche locht, 't heele veurjaar ver- nolle! mee stukken en brokken, mee volle slokken in te slikken, dat de aders in m'nen nek gaan zwellen en kloppen van den krach tigen buiten, die 'k er ingezogen heb. Zoow is t weer 'n lieve lust te leven. 'tVeule goeds da van den Hemel dwèrelt, dik en royaal as 'n volle smetlooze sneeuwbui, da veule goeds laat ik in m'n zielement trekken, as olie in 'n vloei. Paschen, nuuw leven hangt over d' éerde 't Is 'nen zaligen tijd, veur elk schepsel dat er nouw asemt. Van 't sneeuwklokske af, tot de eeuwen-ouwe bosschen toe; van t eerste vlieg- ske af, tot d'n oudsten mensch toe. Alles dat er asemt, asemt Paschen in. nuuw leven dat er opstaat uit 't ouwe, ia van ons af valt, as de dorre bolsters van 'nen nuuwen bladknop. „Kwaai weer," zeggen m'n klaantjes van d'n groentenwageL En dan denk ik: ge zij nie wijzer! „Nat weer," zeggen aanderen en dan zeg ik: „motten me sjuust hebben, juffrauwke!" .Rotweer," zee van den mergen 'nen rente nier, of 'nen stempelèèr, da's van buiten nie te zien, teugen me: „weer "nen heelen dag binnenhangen" en.... ik, nouw, ik gaf 'm de lillijkste peeën van m'nen wagel. (Hij was toch te baang van 't Maortsche buike, dm aan d'n wagel te komen....!) Rotweer. Hoe is t meugelijk? De lochten, de heele schepping is barstens- vol-gelaaien, is dik-verzadigd, is zat van be loftes, van groei- en van vruchtkracht, van goeie, onbetaalbare middelcijnen veur ieder en veur alles dat er leeft en tiert. As we dit nie hadden, gong alles kapot. Zoow as.... de motschappij kapot gegaan is, omda me ze heelegaar naar eigen keus ingericht hebben. Is da kortzichtigheid? Ge kunt van me zeggen, wa ge wilt, amico, maar kortzichtig....? Neeë, da ben 'k nie! As ge oogen in oewen kop hedt, die de blaanke sneeuwbui van weldaden nog van d'n Hemei zien dwèrelen, dan zijde om d'n weerlicht nie kortzichtig, nie kleurenblind, nie kiepig! Inteugendeel: ge mot goeie oogen hebben, om 't te kunnen zien! „Goeie" oogen, da zijn oogen, zoow as ge ze in 't kribbeke van Onzenlievenheer meekreeg. Nouw, en as ge op oew zestigste nog zien kunt, as in oew prille jeugd, ollee, dan hedde veur de gaven van d'n Schepper, ginnen bril noodig om ze te onderscheien! Waant.... ge kunt ze zien, mee oew oogen dicht! Da's persies 't zelfste, asda ge gin docter in de godgeleerdheid hoeft te zijn, om Gods woord te begrijpen. Da's klèèr en eenvoudig, gespro ken veur alle menschenkinders. Schoon, maar ok zoow eenvoudig as 'a vergeetmenieteke. Mitsd'n mensch z'n eigen maar bekennen wii 'n kind te zijn. 'n Kind, da plazier beleven kan, aan 'n klaproos, 'n Kind, da gelukkig is, as 't lachen kan. 'n Kind, da tevredener is mee 'nen kapot- ten stoel, dan mee 'n hit, om perdje op te rijen! As d'n mensch zóów kind kan zijn, gelukkig mee t bietje dat ie bezit, dan staat ie dichter bij Onzenlievenhirke, dan d'n mieljonnair, die in z'n testament honderdduuzend gulden hee vermokt aan z'n zielenmissen, omdat hij 't in z'n leven te druk had mee grootemenschendin- gen! Mee vergaderingen, secretariaten, veurzitter- schappen, opzij-douwerijen; 11166 auto-ongeluk ken, procedures, portretjes-in-de-kraant: mee bridge, verkiezingen en zulke soort van snul- lekes; mee echtscheidingen en huwelijken kri tiek, kleermakers en filmsterren. Afijn, mee nog duuzenden aandere grootemenschenbeuze- larijen, die alles bij mekaar, na zeuventig jaren naarstige beoefening, menier pastoor nog gin inspiratie kunnen geven veur één gevoelig re geltje op d'n mieljonnair z'n..-- bidprentje. Of ik speciaal mieljonnairs op 't oog heb? Kom nouw! 'k Heb niks teugen deuze men- schen. Bedoeld worren de lui, die as "nen miel jonnair deur 't leven gaan. Patserig, dikdoend enne.... daar is werendig gin miljoen veur noodig, wel? Bedoeld worren: de „groote menschen," die te veumaam zijn om te lachen; sjuust groot genogt om te kritizeeren; „wijs" genogt om voorkeur te hebben veur witte rozen boven rooie! Of omgekeerd. Wa 'k daarmee zeggen wil? Da zulke wijsheid nog gineens onwijsheid is. maar doodgewone aanstellerij. Grootemen- schenachtlgheid! Ik vind witte rozen ök 't schonste.... net zoow laank totdat ik 'nen bos vuurrooie zie! En omgekeerd. En.... da's mee eiken mensch zoow. amico. Maarde „wijsheid" eischt: dat ie rooie schoonder vindt, as ge 'm bij de witte brengt; en witte schoonder vindt, as ge 'm bij de rooie brengt. En deuze menschen gaven de leiding in de weareld. Zoow liep ze kapot. „Rotweer," zeeën ze op d'n oogenblik, dat de weldaden nie opgeschept kondeD worren toen die mee da rotweer over d'èèrde stroom den! Ik bedoel de mieljonnairs, die niks nalaten! Gin regeltje waardeering op d'r bidprentje, en 'n ton aan 't weeshuis, 'n ton aan "n hooge- school en 'n lijfrente aan 'nen kromgescholden lijfknecht. .Mieljonnairs," die niks aanders nalaten aan de weareld, dan 'n bezurgde weduwe en "n paar zeuns die „de zaak" op denzelfden voet veurtzetten. Die op d'r achttiende jaar al „oud" en „groot" genogt zijn, om te praten over t „onderwerp: de vrou." (De leste „w" is nie deftig!) Sodepin, en dan te denken aan menschen. die in bitteren èrmoei stürven en der weareld onbetaalbare schatten nalieten! Denk 's aan onzen Brabaantschen Vincent, die gek wier van èremoei....! Aan menschen die nie aten om 't linnen te koopen, da na d'ren dood tonnen gouds wèèrd was. Diekapot- gekritiseerd wierden, kinders as ze waren, deur de „groote menschen," die d'r eigen rond fratten aan kritiek teugen zoowveul per artikel Genogt! Tc Ben heelegaar van m'n chapieterken af gedwaald. Maar eerst ditte nog: er zijn nog veul van die mieljonnairs, die d'n buik veuruitzetten; er zijn "r nog veul, die deuzen "maalschen vruchtbaren Paaschtijd „rotweer" noemen. Waant kritiek wordt altjj nog goed betaald Kritiek, namaak en huichelarij zijn de best betaalde artikels. Waant „groote menschen" begrijpen mal kaar, en weten da ze veul noodig hebben! 'n Kind alleen, kan pèèrd-rijen op 'nen ka- potten stoel. Maar "k wouw gezeed hebben: Paschen hui vert deur de schepping. Gisteren gong 't zonneke onder, ollee, m'n oogen wieren er zat van. As 'nen gloeiend-rooien bol, grooter en groo ter zonk 't achter 't diepe bosch. De takskes wieren van goud. De stammen wieren van goud. Ja, de keien op d'n steenweg glaansden in gou wen gloed deur d'n rossen avond. Tc Wist nie waar Tc kijken moest. Naar de gouwen gloeiing tusschen 't „braandende" kale hout; naar ons durpke, dat daar onder d'n pèèrlmoeren hemel opglaansde as glazig speule- goed in vloeiend kleurgelicht, of naar d'n ge- ploegden vetten akker, waarvan de blinkende èèrdeklonters efkens wieren aangerokt mee "n leste goudstraal van den bloeiend-schoonen zonnebal, die deur t hout, deur de bosschen en eindelijk deur d'n ender smolt. Hoe 't meugelijk is, weet ik nie, maar *t goud suisde in m'nen kop, toen 't zonneke was ver zonken. Mee twee vüsten hè Tc 't goud uit m'n oogen gewreven en as ik toen m'n durpke weer zag, dan lag 't daar gebluscht van kleu ren, in 't purper van d'n vallenden avond. Vijf minuutjes had Onzenlievenhirke ge- tooverd enUlvenhout was 't schoonste plekske op de heele weareld. Amico, ik meen 't, aanders zouw t aanstel lerij zijn, maar ik kan m'nen kapotten stoel om perdje te rijen, nie missen. As ik m'n geboorteplekske zoo betooverd zie, deur Onzelievenirke Zeivers, dan ruil ik t veur gin duuzend Rivièra's, vol van mieljonnairs. 't Kan nieveraans schonder zijn, dan hier bij m'n Trui en m'n gedoeike. Me schieten op. Zondag Palmzondag. Her denking van d'n intocht van Jezus in Jeru zalem op.... 'n ezelinneke. Hij had t ok op 'n Romeinsche zegekar kunnen doen. mee acht brieschende schimmels er veur.... maar Hij was gin mieljonnair, ee! Toch liet ie wel „iets" na, aan ons, Z'n erfgenamenVol. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRÊ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 8