Koningin-Moeder zwaar ziek Duidelijke taal van Mussolini De bemanning der „Tsjeljoeskin" Het nieuws van heden TOESTAND VERERGERD GOERING OVER LUCHT VERDEDIGING OOSTENRIJK KAN REKE NEN OP ITALIË DE BAROMETER VEREEN IGOE KATHOLIEKE PERS 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 19 MAART 1934 Avondblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een hevige crisis bracht een plotselinge inzinking De nacht was rustig Politiemaatregelen „Men kan niet verwachten dat wij werkeloos toezien, wanneer de vijand onze steden komt verwoesten" De geest, die de vliegers moet bezielen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Door de hevige sneeuwstormen is de draadlooze verbinding met het kamp verbroken Liapedewski weer terecht Geheimzinnig wapen der Britsche marine Een explosief draadloos bestuurd schip, dat met razende snelheid op den vijand ingaat 1 V v ln de Tiergarten te Berlijn bevindt zich het vriendelijke slot Bellevue, dat tot een museum vo.n Volkenkunde zal worden ingericht. Het slot heeft ook voor Nederland historische beteekenis. Hier logeerde Koningin Wïlhélmina tijdens haar officicele bezoek aan Berlijn. Dit slot was de laatste residentie van Wilhelm II in zijn hoofdstad. In October 1918 vertrok hij tegen den wil van Kanselier Max von Baden naar het groote hoofdkwartier te Spa, om nooit meer naar Berlijn terug te keeren, maar in Doorn te stranden Dr. Dollfus 5 op audiëntie bij Z. H. Paus Pius XI „Aan Duitschland moet de defini tieve en effectieve bewapening worden toegestaan Italië's taak ligt in Azië en Afrika Mussolini Verontwaardiging in Frankrijk Zijdie zich tegen 1 April op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Vrachtauto rijdt het trottoir op Een doode, verscheidene gewonden Weer een chauffeurs staking te New-York? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18651 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Omtrent den toestand van H. M. de Koningin-Moeder werd Zondag avond 8 uur medegedeeld, dat deze veel ernstiger was geworden. Reeds was in den ochtend bekend gemaakt, dat de zieke geen rustigen nacht had gehad en zich zeer ver moeid gevoelde. De algemeene toestand was toen reeds niet zonder zorg. H. M. de Koningin, die reeds des ochends vergezeld van Prinses Ju liana een bezoek bij de Koningin- Moeder aflegde, was ook 's avonds ten Paleize aan het Lange Voorhout aanwezig. In de verschillende kerken is tij dens de Godsdienstoefeningen voor H. M. de Koningin-Moeder gebe den. In de onmiddellijke nabijheid van het Paleis zijn maatregelen getroffen om de stilte en rust zooveel moge lijk te verzekeren. Omtrent den toestand van de Koningin-Moeder werd hedenoch tend medegedeeld, dat de nacht vrij rustig was, maar de toestand ernstig blijft door algemeene zwakte. Zondagavond ging het als een loopend vuur tje door de Residentie, dat de toestand van H. M. de Koningin-Moeder critiek was. Vele Hagenaars waren reeds 's middags langs het paleis getrokken in het Voorhout. Een enkele durfde schuchter den dienstdoenden agent om inlichtingen te vragen. Maar geen bijzondere ordemaatregelen wezen er op, dat voor het ergste gevreesd behoefde te worden. De Koningin en de Prinses hadden 's ochtends een bezoüek gebracht aa hun zieke moeder en grootmoeder, maar er was blijkbaar nog geen reden voor een langdurig bezoek. Tegen den avond was echter een crisis inge treden. Dr. de Jongh, die de patiënte behandelde, vond het noodig met een tweeden dokter consult te houden over den steeds meer verergerenden toestand. H. M. de Koningin werd ijlings op de hoogte gebracht van het slechte nieuws. Spoedig was de Koningin aan het ziekbed om haar moeder bij te staan. Later op den avond werd ook Prinses Juliana by het ziekbed geroepen. Toen om negen uur de hoofdcommissaris van politie de omgeving van het paleis liet afzet ten en de noodige maatregelen liet nemen, om het verkeerslawaai niet te doen doordringen tot de hooge lyderes, werd het aan het wachtend publiek, dat intusschen steeds meer was aange groeid, duidelijk, dat de toestand uiterst zorg wekkend moest worden geacht. Steeds meer groeide de schare belangstellen den aan, in afwachting van nadere berichten. De Koningin en de Prinses waren in het Pa leis gebleven. Z. K. H. Prins Hendrik was wel gewaar schuwd, doch was nog niet verschenen. Hij bleef echter in het Paleis aanwezig in afwach ting van nadere berichten. Heel den nacht bleef de toestand van Ko ningin Emma zeer ernstig.'* Lang na het middernachtelijk uur stonden nog velen te wachten op nadere bijzonder heden. Ondanks wat geruststellender berichten om trent den nacht, dien H.M. de Koningin-Moeder van Zondag op Maandag had doorgebracht, stonden vanmorgen nog vrij aanzienlijke scha ren belangstellenden bijeengedromd voor het paleis aan het Lange Voorhout. Er hangt in de sedert de tram er verdwenen is toch al vrij rustige wyk, een gedrukte stem ming. De menschen, die er toevallig passeeren, verpoozen er even om te zien of wellicht nader nieuws valt op te vangen. Er zün er die gedul dig uren na uren wachten om nauwkeurig gade te slaan, wie in dit trieste uur achter de hooge eiken paleis-deuren verdwijnen. Men praat met elkaar op gedempten toon. Het geruisch van auto's is sterk beperkt, nu aan de uiteinden van het Lange Voorhout bereden politie het moto risch verkeer zooveel mogeiyk omleidt. Er is lentestemming in de lucht. Door de nog kale kruinen en hooge boomen schijnt een triest zonnetje, dat de vergulde fynheid van het breede smeedijzeren balkon als nieuw doet glinsteren. Het kleine stormvlaggetje op het paleis kleppert in den nog vry krachtigen hoo- gen wind. Regelmatig ryden geruischloos auto's het kleine voorpleintje op en door 'n lakei in blauw livrei met koperen knoopen wykt de groote ge verniste deur om de belangstellenden, die het register komen teekenen binnen te laten. Maar dan opeens herinnert een klein voorval weer aan de droeve oorzaak van al die belang stelling: Er rijdt een blokband-taxi voor het paleis en daarin stapt met het onpretentieuse gebaar van wie ernsti ghaar plicht doet en in haar kachelzwarte kleedij het diaconesje, dat H. M. vannacht verpleegd heeft. Naar wy vernemen zal in verband met den zeer ernstigen toestand van H. M. de Koningin Moeder het bezoek, dat H. M. de Koningin a.s. Woensdag aan de jaarbeurs in Utrecht zou brengen, niet doorgaan. ESSEN, 19 Maart. Ter gelegenheid van de inwijding van een nieuwe sportvliegtuighal op het vliegveld Essen-Muehlheim heeft Goering gisteren een toespraak gehouden, waarin hy o.m. het volgende zeide: Ik ben er van overtuigd, dat ook de staats lieden der andere mogendheden tot het in zicht zijn gekomen, dat, waar men ons de ver dediging op het water en te land heeft toe gestaan, deze verdediging van nul en geener waarde is, wanneer men ze ons in de lucht onthoudt. Het is grotesk, wanneer men zegt, dat Duitschland de andere volken bedreigt. Men kan niet verlangen, dat wij werkeloos toezien, wanneer de landen met de groote be wapeningen komen om onze steden te ver nielen, ons land om te woelen. Daarom is een luchtvaart noodzakelijk. En wanneer ons thans nog de machines zijn verboden, zij kunnen ons niet den geest verbieden, die ons overge leverd is, zij kunnen ons niet verbieden op te stygen in de lucht, kunnen Duitschland niet uitsluiten van het duizendjarig verlangen der menschheid zich ook vry in de lucht te be wegen. Van hen echter, die zich aan de luchtsport hebben gewyd, verlang ik de hoog ste overgave des persoons. Het is meer dan sport, het is een hooge verplichting. De ma chines, die gij u verwerven moet zyn waariyk niets anders dan sportmachines. Den geest ech ter, die u moet vervullen om in deze machi nes te vliegen moet gy afleiden van die groote voorvechters, die eens vóór ons gevlogen hebben. Of de jongens een kein vliegtuig in elkaar knutselen, of anderen hier een mach tige hal hebben opgericht, dat alles is een geheel, moet het ééne doel van ons volk die nen. Ik ben er trotsch op, dat deze hal mijn naam draagt, maar ik mag ook met trots zeggen, dat myn naam ook verplichtingen geeft en dat ik eischen moet dat, zoolang myn naam hier staat, de geest, die hen bezielt, die in de vliegtuigen gaan zitten zoo is als hy ons eens bekwaam gemaakt heeft. En het eerste, wat ik van ieder afzonderlijk eisch, aangezien ik het zelf tot fundament van mijn leven heb gemaakt, dat is de trouw, de trouw aan ons volk, de trouw aan onze luchtvaart en de trouw aan onzen leider. Verwachting: Matige, later weer toene- mende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijk regen, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerstand: 758.8 te Mün- chen. Laagste barometerstand: 734.3 te Silly. Zon op 6.08 - onder 6.09 - Licht op 6.39 23 Maart E. K. MOSKOU, 19 Maart. (Reuter)Tengevolge van hevige sneeuwstormen, werd de draadlooze ver binding met het kamp van Schmidt op 17 Maart verbroken. De aviateurs Galychem en Doronine zijn te Nicolajewsk aan de Amour gedaald, ondanks den ongunstigen weerstoestand. De piloot Vodopianow was echter niet in staat naar Kabarowsk terug te keeren. De regeeringscommissie voor hulpverleening aan de bemanning der „Tsjeljoeskin" heeft twee luchtschepen per spoor naar Wladiwostok gezon den. Hiervan zal echter slechts by uiterste nood zaak gebruik worden gemaakt. Het eene luchtschip heeft een inhoud van 5300 kub. Meter en is voorzien van 2 motoren van 300 P.K., heeft een snelheid van 70 K.M. per uur en een actie-radius van 400 K.M. Het tweede meet 3200 kub. Meter, heeft een motor van 185 P.K., een snelheid van 60 K.M. en een actie-radius van 250 K.M. Beide zyn van het niet-stijve type. De vliegenier Liapidewski heeft medegedeeld, dat hij 6 mijl ten Zuid-westen van het eiland Kolioechino een noodlanding heeft moeten ma ken. De bemanning is ongedeerd. Het landingsgestel van het toestel is bescha digd. Men hoopt de schade ter plaatse te kunnen herstellen. LONDEN, 19 Maart. Op opvallende wy» publiceert de Sunday Chronicle, dat de Engel- sche admiraliteit geheime proefnemingen heeft gedaan met een nieuw zee-wapen, dat alles wat op dit gebied tot dus verre ontdekt werd, in de schaduw zal stellen. Het gaat hier om een slechts 10 ton metend met byzonder explosieve stoffen geladen klein schip, dat door draadlooze besturing uit de verte met ontzaglijke snelheid tegen vijandelijke slag schepen en kruisers kan worden gericht. Dit explosieve schip wordt door middel van een kraan van het moederschip op het water neer gelaten, en door buitengewoon sterke electri- sche motoren in beweging gebracht. Wanneer het vyandelijk oorlogsschip tracht uit te wijken, wordt de boot draadloos in andere richting gestuurd, tot het, geholpen door zün snelheid, die grooter is dan van schepen van alle klasse zijn doel bereikt. In geval van niet treffen kan de boot weer naar het moederschip worden teruggebracht. De proefnemingen heb ben aangetoond, dat de kleine boot, die bij nieuw aanbouw geplaatst kan worden onder de categorie „kleine schepen" één der meest effec tieve schepen is, die ooit by de Engelsche marine zyn ingevoerd. ,\<f,v< ROME, 19 Maart. (Reuter). Zondag werd voor de tweede maal de vij fjaarlij ksche vergadering ge houden van het Fascistische regiem. Alle hooge partij-functionnaris- sen, ongeveer 5000 personen, waaronder de leden der regee ring, de Groote Fascistische Raad, prefecten, maarschalken, senatoren, afgevaardigden enz. trokken in op tocht door de straten der stad naar de Koninklijke Opera. Onder stormachtige ovaties besteeg Musso lini het redenaarsgestoelte. De „Duce" begon met te constateeren, dat het Italiaansche fascisme het wereldbeeld wordt van het fascisme. De grondbeginselen der vorige eeuw zün dood. Er komen nieuwe vormen van beschaving, een nieuwe politiek, een nieuwe' economie. De Staat herneemt zijn rechten. Het Volk is het lichaam van den Staat. De Staat de ziel van het Volk. Volgens de conceptie van het fascisme is het Volk de Staat en de Staat het Volk. Als instrumenten van het fascisme dienen de partij en de corporaties. Deze laatste zullen weldra hun arbeid beginnen. In den corporatieven staat is de arbeid niet meer voorwerp maar onderwerp der economie, daar de arbeid het kapitaal vormt en onder houdt. Het Fascisme herstelt in de tegen woordige wereld het noodzakeiyke evenwicht, ook dat tusschen mensch en machine. Vervolgens besprak Mussolini de uuiten- landsche politiek. Sedert den oorlog, verklaar de Mussolini, volgden wij jegens Oostenrük een vredelievende politiek, teneinde zyn volkomen integriteit en onafhankeiykheid te garan deeren. Oostenryk moet weten, dat het op Italië kan rekenen en wy doen alles wat mogeiyk is, om zün economischen toestand te verbeteren. De betrekkingen moet Joego-Slavië zyn nor maal en diplomatiek correct. Zyn kunnen echter nog beter worden als de noodzakeiyke voorwaarden daartoe iworden vervuld. Met Frankrijk worden de betrekkingen over het algemeen beter, maar toch moeten wij zeggen, dat geen enkele kwestie tusschen Italië en Frankryk hetzij groot of klein, in de laat ste 15 jaar volledig werd opgelost. Niettemin verbeterde de moreele verhouding, wat eengunstige factor beteekent voor de toekomst. Hongarye vond by Italië erkenning van zyn verlangens: het vroeg slechts zyn recht en naleving der by verdrag aangegane verplich tingen. Het Hongaarsche volk verdient een be tere toekomst. De protocollen der met Oostenryk en Hon garye gesloten overeenkomst sluit niet uit de meerdere of mindere samenwerking met an dere landen. Het gaat er slechts om, dat er genoeg gepraat is en dat thans moet worden gehandeld. Met beginsel der hervorming van den Vol kenbond is vrijwel algemeen aanvaard. Deze kan echter pas plaats hebben na het afslui ten der Ontwapenings-conferentie, daar. als deze zou mislukken er zelfs geen reden zou bestaan om te verklaren, dat de Volkenbond dood is. De conferentie mislukte reeds. De bewapen de staten zullen niet ontwapenen en schenden daardoor artikel vyf van het Verdrag van Ver sailles en zy zullen zich dus ook niet kunnen verzetten tegen de gebruikmaking der rechten, welkë in December 1932 aan Duitschland wer den verleend. Een tusschenweg bestaat niet. Men kan geen illusie vereeuwigen, die misschien reeds door de feiten is te niet gedaan, tenminste objectief en de herbewapening van Duitsch land met wapengeweld verhinderen. Dit denk beeld kan niet in overweging worden genomen. Aan Duitschland moet de defi nitieve en effectieve herbewape ning worden toegestaan, welke het vraagt. Het Italiaansche memoran dum is de eenige oplossing, zonder welke Europa zijn einde tegemoet' gaat. De rede van de Broqueville is kenschetsend voor den toestand en getuigde van moéd. Italië verlaagde twee jaren achtereen zijn oorlogsbegrooting, maar kan nuniet verder gaan, daar de ontwapenings-conferentie ziel togende is. Voor Italië is het onafwysbare eisch zich te kunnen verdedigen en militair sterk te zyn, niet om aan te vallen maar om aan iederen toestand het hoofd te kunnen bieden. Het geheele leven der natie moet worden geconcentreerd in de militaire macht des lands. De vrede zal oprecht verzekerd zyn door Italië's bereidwilligheid tot samenwer king met andere volkeren, maar ook door de kracht onzer grenzen, door de moreele organi sche eenheid van alle legerafdeelingen met den geest der natie. De historische taak van Italië ligt in Azië en Afrika, niet om daar grondgebied te ver overen en daar te overheerschen, maar (en dat allen, hetzy veraf of dichtby, het mogen weten) het gaat om natuurlijke geestelyke ex pansie, om de hulpbronnen van Azië en Afrika actief te maken, om de weldaden der bescha ving te verbreiden. Het anti-fascisme is dood. Zondag 25 Maart hebben de verkiezingen plaats. Dat dan alle Fascisten zich bereid toonen het Vaderland te dienen. PARIJS, 19 Maart. De rede die Mussolini gisteren heeft gehouden, heeft te Parys groot opzien gebaard. Men geloofde tot nog toe, als bemiddelaar tusschen Italiëen de Kleine En tente een kleinen stap voorwaarts te zyn geko men en vooral doordat men Italië m zekere mate den voorrang in het Donau-gebied liet de Italiaansche regeering in vele actueele in ternationale kwesties, zooals herziening der ver dragen, veiligheid en ontwapening, voor het Fransche standpunt te hebben gewonnen. Met leedwezen en verontwaardiging constateert thans de pers, dat al dezen verwachtingen door Een geheimzinnig wapen der Engelsche marine. De avontuurlijke reis van Samuel Insull. Rede van Goering over Duitschlands luchtver dediging. Noodweer in Frankryk. Geweldige storm aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Wilhelm MeyerFoerster overleden. Schrijver van Alt-Heidelberg. Aardverschuivingen in Roemenië. 48 Huizen ingestort. Mussolini bespreekt in een groote rede de bui- tenlandsche politiek van Italië. Duitschlands herbewapening geëischt. Verontwaardiging in Frankrijk. Baron Van Geen zal ontslag nemen als parti culier-secretaris van H. M. de Koningin- Moord en zelfmoord te Naarden. Eere-comité gevormd voor de herdenking van de vereeniging van Curacao met Nederland. De roofoverval te VegheL Een arrestatie. De brand in Nederlandsch Mettray. Twee amb tenaren der kolonie gearresteerd, verdacht van brandstichting. O de rede van Mussolini den bodem is ingeslagen. Bovendien achten de bladen de door Mussolini ontwikkelde gedachtengang hoogst gevaarlyk De „Petit Parisien'" ziet een tegenstelling tusschen de rede en den indruk, dien ae onder handelingen te Rome hebben gewekt, die men trachtte voor te stellen als te dienen tot schep ping van een atmosfeer van verzoening en sa menwerking in Midden-Europa. De rede van den Duce past echter niet in deze atmosfeer. Het „Journal" schrijft, dat de rede van Mus solini, een oproep is aan alle krachten die een plaats onder de zon eischen en ook aan alle ontevredenen, die onder het voorwendsel van herstel van onrecht, de omwenteling willen. In de „Echo de Paris" noemt Pertinax de rede uitgesproken revisionistisch. De Kleine Entente zal door de verklaring over at recht vaardige aanspraken van Hongarije worden af gesloten. Mussolini kan de mislukking van het Viermogendheden-Verdrag en het sluiten van een Balkanpact niet vergeten. Thans Keert ny terug tot zijn oude hegemonie-plannen in Mid den-Europa, die hy nastreeft tezamen met het Magyaarsche irredentisme. Op oen duur echter kan dit doel slechts den weg vrymaken voor het pan-Germanisme. De aanspraken van Italië op Azië en Afrika, kunnen evenmin ais vriendschappelyk beschouwd worden, (n elk ;e- val heeft Mussolini het hoofd verloren Sedert een jaar mislukt elk zijner diplomatieke ini tiatieven. Bovendien voelt hy behoefte, zijn hoorders nog op kooktemperatuur te brengen. PARIJS, 17 Maart (Reuter). Van een zwaai- beladen vrachtauto weigerden in de omgeving van Lyon plotseling de remmen. De vracht auto reed twee personenauto's aan, vloog daarna het trottoir op en beschadigde ver schillende huizen. Een voorbijganger werd ge dood, terwijl verscheidenen gewond werden. Een der aangereden huizen dreigde in te stor ten en moest ontruimd worden. NEW YORK, 17 Maart (Reuter) De be woners van New-York, die onlangs veel last ondervonden van een staking der taxi-chauf feurs zullen vermoedelijk dit euvel spoedig wederom ondervinden. Heden besloten 5000 ge organiseerde chauffeurs in staking te gaan om de officieele erkenning te verkrijgen van hun organisatie. Stand op Maandag 1 nor nun.: 743 Vorige stand: 729

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1