STADSNIEUWS Onze Yoorjaars- en 1 Zomerschoenen 1 Kooper en Verkooper Ziekte Koningin- Moeder Haarlem, 19 Maart s\ UUIZING'1 Haarlem Utrecht c MAANDAG 19 MAART 1934 De K.J.C. ten Stillen Omgang MUZIEK LAATSTE ZONDAGAVOND CONCERT H.O.V. Solist: Thomas Canivez violoncel) VOLKSLIEDERENCYCLUS DOODELIJKE SCHRIK Gevolg van kevigen onweesrlag Laatste ledenconcert der H.O.V. Nijverheid en Handel Excursie Gezellen Haarlem III Gas in de badkamers Door mevr. Catharina de Vogel LENTE OP KOMST Firma D. S. LEEFLANG „Bloembollencultuur" Collecte Reclasseeringswerk „Kunst aan het Volk" Ramen van Han Bijvoet Steunfonds Woningbouwvereeni- ging „St. Bavo" Aanmelding verzocht „Kindervoeding" Suze Proot te Brussel Niet doorgegaan KERKBERICHTEN Gevonden dieren en voorwerpen OVERVEEN SANTPOORT H. Jaar. "SCHOENENMAGAZIJN een genot voor In de omgeving van de hooge patiënte Toestand hedenmiddag BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK DRIEHUIS HEEMSTEDE HILLEGOM Met 6 jaar gestraft Doodslag op caféhouder DIRECTEUR PLEEGT FRAUDE By het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid VRAGENBUS AGENDA 20 Maart INSTELLINGEN Sigarenfabriek gesloten Massa-ontslag van personeel WISSELKOERSEN Oblie Nks Na K Voor het eerst ging dit jaar de K. J. C. mede ten Stillen Omgang. Ruim 200 Kruis vaarders, verkenners en jonge wachters uit Haarlem en Omstreken waren Zaterdagnacht om 12 uur in de St. Josephkerk aan de Jans straat alhier, samengekomen. Na het Lof, gecelebreerd door den districts- directeur der K. J. C.. den weleerw. heer Th. v. d. Lugt, waarin deze in een korte maar gloedvolle rede den deelnemers vroeg voor de aïgemeene intentie en vcor de vereeniging te bidden, had de opstelling plaats in de Jans straat. Een lange onafzienbare rij jongens trok langzaam door Haarlems straten om den groo- ten weg naar de Mirakelstad op te gaan. Van den vrachtwagen der Eerste Haarlemsche Stoomwasscherij, welke als uitvalwagen fun geerde, werd door een tiental der jongste deel nemers, voor wie de tccht te zwaar bleek, een dankbaar gebruik gemaakt. Al zingende en biddende bereikte men in ruim 2 uur Amsterdam, waar de stoet zich bij de duizenden rondtrekkenden aansloot om den stillen omgang te maken. Stil en ingetogen lie pen daar de knapen allen biddend voor de aï gemeene intentie: het bewaren van de eenheid onder de Katholieken. Te 6 uur had in het St. Aloysiusgesticht aan de Elandstraat een H. Mis met aïgemeene H. Communie plaats, opgedragen door den cen- traal-praeses, rector J. Mol uit Den Haag, tot Intentie van de deelnemers. Na de H. Mis had in hetzelfde gesticht het ontbijt plaats, waarna allen zich weer met de tram naar huis lieten rijden. Laten we hepen dat het gebed van deze Jonge Katholieken er toe zal bijdragen dat de aïgemeene intentie bewaarheid wordt. De heer Schuurman moest de vrij talrijk op gekomen toehoorders teleurstellen met de mede- deeling dat de in het buitenland bestelde par tyen van het Hoorn-concert in Es gr. van W. A. Mozart, dat zou worden gespeeld door Joh. v. d. Beek, 1ste hoornist van het ensemble, nog niet waren aangekomen, zoodat men het op het pro gramma vermelde nummer niet had kunnen in- studeeren. In de plaats daarvan was de keuze gevallen op muziek van Schubert, en wel op de fijne Entre-acte en balletmuziek van „Rosamunde" en op de ouverture uit „Die Zauberharfe". Mu ziek, die steeds vol charme blijft en eiken hoor der treft en boeit door haar melodie en haar vindingrijkheid, haar rijke thematische verwer king, haar fraaie orchestratie. Over de Ouver ture „Figaro's Hochzeit" waarmee begonnen werd, en over „Les Préludes" van Liszt, waarmee dit laatste Zondagavondconcert werd besloten, behoeven we wel niets te zeggen; we hoorden beide werken en memoreerden ze nog op hel vorige ledenconcert, eveneens als open- en als sluitstuk. Thomas Canivez trad als solist op met de Suite in G. gr. voor violoncel-solo van J. S. Bach. Muziek die sterker spreekt in de intieme sfeer der kamermuziekavonden dan in de groote ruimte. Maar muziek tevens, die in Canivez een waarlijk intelligent en technisch hoogstaand vertolker vindt. Eerlijk gezegd bevredigde ons toch de auditie van deze Suite beter dan die van het Cello-con cert van Schumann in a kl. terts, (op. 129 gec. 1850). De voeiing tusschen solist, dirigent en orkest liet misschien wegens gebrek aan vol doende voorbereiding in de beide snellere hoekdeelen nogal eens te wenschen over. en 'n paar stevige inzinkingen in de 2e violen vooral waren hiervan het rechtstreeksche gevolg, ter wijl ook het zeer levendige, zeer onrustige, drin- gendbeweeglyke slotdeel, met het brillante Stretta, welke op de cadens van den solist volgt, niet voldoende sloot. Het best waardeerden we nog het middendeel. Daarin vooral komt uit dat Schumann voor de cello te schrijven weet, welk instrument hy trouwens ook zelf in zyn jeugd bespeelde. De middensatz toch houdt een heer lijke melodie in, een echt Schumannsche Ro mance, al heet dit deel ook Andante. Opvallend maar misschien in deze uitvoering nog te weinig benadrukt is daarin de passage, waarin, aan de solocello, die in sexten zingt, zich een tweede cello uit net orkest paart, zoodat een drie-stemmige melodie ontstaat. Trouwens, nog meer details gingen, zoo bijvoorbeeld in het 2de thema van het slotdeel, verloren in de wat wankele begeleiding. Beide werken bezorgden evenwel den solist Thomas Canivez een hartehjk en langdurig ap plaus en deze had de hem gebrachte hulde dan ook voorzeker wel verdiend. We wyzen er hier nog eens op dat Dinsdag as. het laatste ledenconcert der H.O.V. in dit seizoen zal plaats vinden, met den heer Louis Zimmermann als solist. J. S. en dat de melodie van dit lied 'n variant was op het kinderliedje: „alle eendjes zwemmen in het water", terwyi ook het Duitsche „Spinn, spinn meine Tochter" een soortgelijken inhoud heeft: n.l. de preferentie van het zwakke ge slacht voor 'n man die 't hart der vrouw be- grypt boven peerd, koe, ei, en meer rijkdommen en concreetheden van dien aard. Uiterst geestig was de typeering onder meer in het Duitsche liedje: Vogelhochzeit, in het sterk gedramatiseerde Fransche Weverslied: „Pierre et sa Mie", in „La Complainte de Saint Nicolas" en „Le petit Grégoire", en in Simone et son curé, het ondeugende liedje uit den tyd van Louis XVI, waarmee de prachtige serie, waarvan we slechts enkele liederen noemden, werd besloten. Lina Mol, die de zangeres aan den vleugel be geleidde en zich volkomen aan te passen wist, werd met mevr. Catherina de Vogel gehuldigd in een harteiyke toespraak. Een zuster uit de talrijke schare verpleegsters van het Diacones- sehhuis bood beide dames een heerhjke bloe menhulde aan. De aanwezigen genoten zicht- en hoorbaar van deze onvergeteiyken voordrachtsavond en werden voor het langdurig applaus beloond met de geestig petillante voordracht van het amoureuse fransche liedje, waarin sprake is van 't smeden van het yzer, wanneer het heet is, zooals wy in goed hollandsch zouden zeggen. Tijdens de pauze werd geofferd voor het goede doel en thee geserveerd. J. S. De 66-jarige heer P. de D„ die Zaterdagmid dag om twee uur op den Spaarndammerweg by de Jachtwerf te Haarlem bewusteloos werd gevonden, is thans in het Diaconessenhuis overleden. Vast is komen te staan, dat hij. tengevolge van den hevigen schrik van den onweerslag een beroerte heeft gekregen. Hij is nog wel even bij kennis geweest, doch later op den dag overleden. Het laatste leden-concert in dit seizoen, te geven door de H. O. V. onder leiding van Frits Schuurman, vindt plaats a.s. Dinsdagavond 20 Maart. Solist is de in Haarlem zoo geliefde vio list Louis Zimmermann, le concertmeester van het Concertgebouworkest. De heer Zimmeramnn zal het viool-concert van Beethoven voordragen. Het orkest brengt, behalve werken van Beet hoven en Ravel, nog 2 noviteiten, nj. „Une nuit sur le mont chauve" (Een nacht op den kalen berg) van den Rus Moussorgsky en een driedeelige „Serenade" van den modernen Franschen componist Darius Milhaud. Tot dit laatste concert hebben leden der H. O. V. seizoen 19331934 toegang. Woensdag 28 Maart des avonds om kwart over 8 zal dr. A. R. Zimmerman uit Velp voor de Nederlandsche My voor Nijverheid en Han del, departement Haarlem in hotel „Lion d'Or" Kruisweg, een voordracht houden over het on derwerp „Welvaart en Overheidsbestuur." Zaterdagmiddag maakten de Gezellen Haar lem n een geslaagde excursie naar het Frans Halsmuseum. De rondgang duurde van 2 tot 4 uur en viel zeer in den smaak. Na afloop dankte de heer Croes de leidster. Zondagmorgen trof een bovenbewoner van een perceel in de Wilhelminalaan, de beneden bewoonster, de 60-jarige mevrouw de J„ in be- wusteloozen toestand in de badkamer aan. De bovenbewoner had een sterke gaslucht waargenomen. De ongevallendienst en een dok ter verleenden de eerste hulp. Met behulp van zuurstofapparaten werd de dame weer by ken nis gebracht en daarna per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Vermoedeiyk is zij met haar kleeren in aan raking gekomen met de gaskraan, waardoor deze is opengeraakt. Voor een select gehoor gaf Zaterdagavond op huize „Meer en Bosch" te Heemstede, ten bate van het Diaconessenhuis te Haarlem, de voor- drachtkunstenaresse mevr. Catherina de Vogel een volksliederencyclus in costuum. Liederen uit de „lage landen" welker ontstaan dateert van de 15e tot de 18e eeuw. Volksliede ren uit het Engeland van 17e en 18e eeuw, uit Duitschland van omstreeks dienzelfden tyd en uit Frankrijk eveneens der 15e tot de 18e eeuw. Een omvangrijk en cosmopolitisch repertoire zooals men ziet, waaruit de eminente zangeres en voordrachtkunstenaresse die mevr. de Vogel is, een zestiental der meest typeerende liederen had gekozen. Van de Hollandsche, die we dooi onverwacht oponthoud niet konden hooren ci- teeren we als goede bekenden die van de Drie schuintamboers, van Kalemanden Rok en Pink- steriiedeke. De overige hoorden we en we kunnen wel zeg gen, zagen wy met groot genoegen. Want be halve over een uitnemend geschoolde, fraai klin kende stem, dragend tot in de uiterste hoeken der localiteit, beschikt deze „chanteuse voix" als we haar met een variant op het bekende „diseuse A voix" zoo mogen noemen, over een hoogst gecultiveerde voordracht en een rijk ge varieerde, steeds rake, nimmer eentonige of overdreven mimiek. Haar optreden is van een nog altyd jeugdige gratie en van een fyne distinctie. Zonder uitzondering krykt elk lied zijn ty peering en sfeer en alles wordt voor den hoor der, die taalkundig minder op de hoogte mocht zyn. ingeleid zóó. dat ook al zou men de ver schillende talen waarin gezongen werd niet of slechts half verstaan, men na de voordracht de zaak waar het om gaat volkomen begrepen moet hebben. Eigenaardig was het wel, op te merken dat de inhoud van ons Oud-Hollandsch liedje „Zeg Kwezelke. wilde gy dansen" ook zyn parallel vindt in het Engelsche „The Keys of Heaven", Dat kan tevens inhouden 't feit, dat Uw oude lamp dringend vernieuwing behoeft. Indien dit 't geval is. belt U ons dan even? Het afhalen en plaatsen is kosteloos. Uit een Zijden-collectie van meer dan 90 dessins en kleuren waaronder onze „Seiden Wiener Schule". Chintz en Batikwerk, zult U zéér zeker keus kunnen doen. Wij verzoeken U echter be leefd reeds thans Uw opdrachten te doen met t oog op de bekende schoonmaakdrukte Bovendien krijgt U deze maand een fraai Lampje ter gelegen heid van ons 15-jarig bestaan. De toonaangevende zaak op lampengebied LANGE VEERSTRAAT 23-25 HAARLEM In de dezer dagen, onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog. gehouden vergadering der Afdeeling Haarlem van de Aïgemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur deelde de se cretaris, de heer C. L. F. Sarlet de Soiron, mede. dat door allerlei omstandigheden, o.a. het vormen van nieuwe afdeelingen, het ledental ook in het afgeloopen jaar was verminderd en wel van 295 op 281 leden. Dat van de afdeeling OverveenBloemen- daal een brief was ontvangen, dat in hare ledenvergadering was besloten vooralsnog niet mee te gaan met het denkbeeld van haar be stuur tot samensmelting met de Afdeeling Haarlem. Verder dat de afdeeling vertegenwoordigd is geweest in een vergadering belegd door het Comité „Haarlem Bloemstad", doch dat sedert niets was vernomen omtrent de plannen van dat Comité. Van dr. J. J. Beijer was bericht ontvangen, dat hy door drukke werkzaamheden voorloopig geen gevolg kan geven aan de uitnoodiging der Afdeeling tot het houden van een voordracht over Koeltechniek. Zoodra zijn werk dit toelaat, zal hij het bestuur daarvan kennis geven. De kas sloot met een batig saldo, de pen ningmeester werd gedechargeerd. Daarop werd in behandeling genomen de be schrijvingsbrief voor de op 26 Maart as. te houden aïgemeene vergadering, die weinig aan leiding gaf tot opmerkingen. By de rondvraag sprak een der leden het wenschelyke uit, dat getracht wordt naar ver betering der ventilatie van de beurszaal en ten slotte werd een bespreking gehouden over de veelbelovende Internationale Bloemententoon stelling „Flora 1935" aan de hand van het daar omtrent verschenen uitvoerige prospectus. en boeiende lezing gehouden over Clara Schu- mann-Wieck, de echtgenoote van den grooten componist Robert Schumann. Spreekster illu streerde deze conferentie, die o.m. werd bijge- voond door de echtgenoote van den Neder- landschen gezant, mevr. Tjarda van Starken- borch Stachouwer, met uitvoeringen op den vleugel van werk van Schumann. Zaterdag hield het Ned. Genootschap tot Ze- delyke verbetering der Gevangenen een collecte ten bate van het reclasseeringswerk. Deze heeft opgebracht de som van f 487. Door bovengenoemde Vereeniging was in haar programma voor het seizoen 1933/34 o.m. opge nomen een voordrachtavond, te geven 28 Maart 1934, door den heer Johan de Meester. De heer de Meester is echter, in verband met zyn vele engagementen voor dit seizoen, verhinderd aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De Vereeni ging „Kunst aan het Volk" heeft zich thans voor dezen avond van de medewerking van Paul Huff kunnen verzekeren, welke laatste ook voor het Haarlemsche publiek geen onbekende is. Deze voordracht-avond is ook voor niet-leden toegankelijk. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan de gemeente Groningen mededeeling ge daan van een schenking door het rijk aan de gemeente van een drietal gebrandschilderde ramen in den erker van het oude Klooster te Ter Apel. De ramen zyn vervaardigd door den Haarlemschen glazenier H. A. Bijvoet. De daar in gegeven voorstellingen houden verband met de naamletters J. M. J. (Jesus, Maria, Johan nes). die aan de buitenzyde van den erker zyn aangetroffen. Het Steunfonds der Woningbouwvereeniging „St. Bavo" houdt zyn jaarvergadering Woens dag 21 Maart, des avonds 8.15 in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag secreta ris; Jaarverslag penningmeester; Bespreking finaaicieele toestand van het fonds en hoe daarin zal moeten worden voorzien; Bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden van de heeréh W. van Dinther, voorzitter en P. J. Goe- demans, penningmeester. Zondagavond omstreeks half negen heeft een onbekende dame op den Kleverparkweg nabij de Brederodestraat, de hulp ingeroepen van den 60-jarigen heer B., omdat zij door een onbekend persoon, naar schatting van omstreeks 23 jaar, was aangerand. De heer B. heeft nog getracht den aanrander te grijpen, doch deze wist te ontkomen. De dame wordt verzocht zich voor het geven van nadere inlichtingen aanhetpolitiebureau, Smedestraat te Haarlem te vervoegen. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1217 porties. Overtonstraat 1076 porties. Byzantiumstraat 772 porties. Bovendien werden dagelyks aan de scholen voor Buitengewoon L. o. 95 porties verstrekt Onze stadgenoote mej. Suze Proot, uit Haar lem, heeft voor de Vereeniging-van Nederland sche Dames te Brussel, een zeer interessante De aangekondigde proefvaart met de red dingsboot, waarby de Zandvoortsche Reddings brigade zou assisteeren, kon niet doorgaan, daar de onstuimige zee met haar hevige bran ding een oefentocht dien avond onverant woordelijk maakte. J. Gabel, Leidschevaart 374rd.: armband; Bu reau van Politie, Smedestraat: bontkraag, 2 Landeschoenen; v. d. Ree, Koningstraat 36a rd.: bal; Blesgraaf, Spaarnwouderstraat 102: schoe nen; v. Velden, Bakenessergracht 75rd: hand schoen; Hendriksen, Saenredamstraat 60: hand schoen; Kennel Fauna, Parklaan: 2 honden; T. Wester, Middenweg 74, Vliegende hollander; F. de Reus, Weltevredenplein 34: kat; Bureau van Politie, Smedestraat: ketting; v. Wijk, A. L. Dy- serinckstraat 82: portemonnaie m. i.; Hagen- stein, Alberdingk Thijmlaan 44 (Santpoort) portemonnaie; Peper, Kruisweg 37: pet; S. J. C. v. d. Wetering, Slachthuisstraat 25rd: porte monnaie m. i.; Bureau van Politie, Smedestraat: sleutels aan ring; C. Holstein, Pegasusstraat 77: rijwielbelastingpiaatje; Gorenstra, Molijnstraat 11: sigarenkoker; Benard, Koninginneweg 32: sleutel. Bureau van Politie Smedestr. actetasch m.i.; Kerkvliet, Julianapark 26, horloge; Geeven, Leidschestraat 64, handschoen; V. Driest, Ted. v. Berkhoutstr. I3rd„ handschoen; Blok, Amulf- straat 28, hond; V. Rooden, Glasblazerstraat 35. jekker; K. Hofstee, Brouwersstraat 38, motor onderdeel; Verhagen, Twijnderslaan 28, me daille aan kettinkje; De Wit, Vogelkoopsteeg 6, muts; J. Fortgens, Laurens Kosterstraat 18. portemonnaie m.i.; Bureau van Politie Smede straat pantoffel; Wijts, Godfried v. Bouillonstr. 41, portemonnaie; C. v. d. Reep, Amsterdamstr 3, rywielbelastïngplaatje; Willemse, Oranje boomstraat 148, rijwielbelastingpiaatje; Steen man, Frankestraat 53, ring; Bureau van Politie, Smedestraat, 2 rijwielen; Jongeneel, Nassaustr 24rd„ sleutel; Remise N.Z.H. Soendaplein, tasch m.i.; C. M. v. Zonneveld, Feithstraat 10, zak m.i.; Post en Telegraafkantoor, Ged. Oude Gracht 2, 2 parapluies. DINSDAG, 20 Maart. Feestdag van H. Wul- rannus; 2e gebed en laatste evangelie van den "ag. Te 7 uur voor overleden ouders Van Leeu- venvan Gulick. Te 7.30 uur voor Anna M. B. llankwatervan Gennip. Te 8.15 uur voor Ja mbus J. Roozen. Te 9 uur xoor Cornelis J. A. A. Langenegger. In Duinrust voor Henricus W. /an Velsen. Te 7.30 uur Congregatie voor de meisjes tot 17 jaar. WOENSDAG, 21 Maart. Feest van H, Benedic- tus; 2e gebed en laatste evangelie van den dag. Te 7 uur voor Henricus A. J. Bos en Geertruida M. Roozen. Te 7,30 uur voor Anna M. Verin- gaMakaay. Te 8.15 uur voor Leonardus Roo zen Hz. Te 9 uur voor Petrus M. van Schie. In Duinrust voor Petrus A. Roozen. Te 7,30 uur Lof ter eere van St. Joseph. DONDERDAG, 22 Maart. De H. Mis van den dag. Aanbidding van het Allerheiligst Sacra ment tot 5 uur. Te 7 uur voor Theodorus Dam en Jacoba van Roode. Te 7.30 uur voor Henrica E. J. Beer. Te 8.15 uur voor Antonius Roozen en Anna M. G. Tweehuisen. Te 9 uur voor Gesina M. Waterschot. In Duinrust voor Anna Giebels. VRIJDAG, 23 Maart. Feest van de Zeven Smarten van Maria; 2e gebed en laatste evan gelie van den dag. Te 7 uur voor Mariinus W. Bijvoet en Joanna H. van Velsen. Te 7.30 uur voor Lambertus J. I. Hogeman. Te 8,15 uur voor den ZeerEerw. Heer Leonardus A. Roozen. Te 9 uur en Duinrust voor Maria Roozen Ld. Te 7,30 uur oefening van den Kruisweg. ZATERDAG, 24 Maart. Feest van den H. Aartsengel Michael. Te 7 uur voor Antonius Roozen en Elisabeth M. van Velsen. Te 7.30 uur geen H. Mis. Te 8.15 uur voor Geertruida C. Roozen. Te 9 uur voor Nicolaus A. van Kessei. In de kapel voor Jacobus A. van der Heijde. In Duinrust voor Maria E. H. G. Veel Walraven. Van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Te 7.30 uur Maria-lof met Rozenhoedje. DINSDAG, 20 Maart. Te half acht Maria- Congregatie voor de meisjes, le afdeeling, daarna zangles. WOENSDAG, 21 Maart. Te half drie cate chismus voor de kinderen der openbare school. Te drie uur voorbereiding voor de eerst-com municanten. Te 7 uur Lof ter eere van St. Jo zef, waarna vereering der Relikwie. Half 8 Congregatie voor de jongens. DONDERDAG, 22 Maart. Te 7 uur maande- lijksche gezongen Requiem voor onze dierbare overledenen, wier namen op het Zieleboek zijn ingeschreven, 's Avonds te half acht in de groote zaal van hotel „Zomerlust" lezing met lichtbeelden over de „Liturgische plechtigheden van de Goede Week". Deze lezing is voor allen loegankelyk. Entree gratis. VRIJDAG, 23 Maart. Feest van de Zeven Smarten van Maria, 's Middags te kwart na vier uur biechthooren voor de schoolkinderen. Te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Na de H.H. Missen en na de Kruiswegoefening veree ring der Reliek van het H. Kruis. ZATERDAG, 24 Maart. Onder de H. Mis van 7 uur aïgemeene H. Communie der schoolkin deren van onze parochie. Niemand biyve weg. 's Avonds van 5—9 uur biechthooren. ZONDAG, 25 Maart. Palm-Zondag. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de sieraden der kerk. Te half elf plechtige palm wij ding, uit- deeling der gewyde palmen, processie en Hoog mis. De H.H. Missen zijn gedurende deze week te 7 uur en half negen. Dagelijks wordt te 8 uur ook de H Com munie uitgereikt. Er is gelegenheid om te biechten vóór en na de H.H. Missen en het Lof. Katholieken. 1 Denkt aan het Triduum in de 1= Kathedraal, tot sluiting van het H Donderdag Vrijdag Zondag 22 Maart 8.15 uur 23 Maart 8.15 uur 5 25 Maart 4.15 uur li iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimm GR. HOUTSTR.42-44 CHOORSTB. 3 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiinmiimiiiiiiir Den geheelen ochtend was er in de omgeving van het paleis van H. M. de Koningin-Moeder een stille, maar sympathieke belangstelling van het publiek. Overal stonden groepjes menschen, die dikwyis langen tyd bleven wachten, om iets naders omtrent den toestand van H. M. te zul len vernemen. Echter was dit tevergeefsch. Na dere berichten bleven den geheelen ochtend uit De Koningin en de Prinses, die 's nachts in het paleis van de Koningin-Moeder waren gebleven en bijtyds naar het paleis Noordeinde waren teruggekeerd, kwamen omstreeks 11 uur weder om een bezoek brengen aan de Koningin-Moe der. Zy bleven daar geruimen tyd en keerden toen weder te voet naar het paleis Noordeinde terug. Dokter De Jong kwam omstreeks 12 uur by H. M. de Koningin-Moeder. Het publiek, dat den dokter had zien komen, bleef wachten in de hoop, dat nu spoedig een nadere mededeeling gedaan zou kunnen worden. Het was echter een teleurstelling, toen de dokter zijn auto weg stuurde en bekend werd, dat hy voorloopig in het paleis zou blyven. Naar ons voorts nog ter oore kwam, worden hedenavond de vorst van Waldeck en de vorstin van Erbach, de jongste zuster van de Koningin- Moeder, in Den Haag verwacht. De graaf en gravin van Athlone, die momenteel in Zürich vertoeven, zyn gisteren telefonisch op de hoogte gesteld van den toestand van H. M. Het va-et-vient van de autoriteiten, die een blyk van belangstelling komen geven, verschilt uiterlijk niet van het teekenen van registers bij feestelyke gebeurtenissen. Men ziet ze achter het raam links van de portiek, geholpen worden door plechtstatige lakeien. Af-en-toe brengt een be steller een telegram. Het communiqué van den ge neesheer van hedenmiddag half twee luidt: Sinds hedenochtend is in den toestand van de Koningin-Moeder geenerlei verandering gekomen. Getrouwd 17 Maart: G. W. A. de Clercq en E. J. Verhagen. Geboren 15 Maart: J. LingemanHouthuij- sen d.; J. M. C. Dosse—v. Breemen z.; H. v. Diemen—v. 't Hof d.; A. HermelingDroog d.; 17 Maart: M. E. Holtkamp—Oude Tanks z. Overleden 15 Maart: J. Sernee 76 j. Roos- veldstraat, 16 Maart: G. Mensink 54 j., v. Oorschotstra at; E. v. IJzerFrenkel 80 j., Groot Heiligland; C. Schornagel—Switser 87 J., Jans straat. lïlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllH Vergadering L. X. B. Dinsdagavond 8 uur vergadert de L. T. B. afd. Driehuis en omstreken in „Rozestein" om de mogelykheid te bespre ken van oprichting eener speciale onderafdee- ling voor het blombollenvak. Dit besluit is genomen op de laatste aïge meene vergadering. Nieuw Mannenkoor „Apollo" Op Donderdag 15 Maart 1.1. had in café v. d. Heuvel alhier een vergadering van een aantal minnaars van den mannenzang plaats, teneinde tot de oprichting van een mannenkoor te komen. Een twintigtal aanwezigen gaf door hun tegenwoordigheid blyk van belangstelling, terwyl daarnaast nog eenige toezeggingen waren binnengekomen. De verga dering stond onder leiding van den heer Schreurs en na uitvoerige besprekingen werd tot definitieve oprichting overgegaan. Als dirigent werd benoemd de heer L. Keereweer Jr. uit Am sterdam. Er -/erd voor den tijd van zes weken een voorloopig bestuur benoemd met als voor zitter de heer Schreurs cn als secretaris de heer Nuyen, Heerenweg 23 C. Badhuis. in het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 12 tlm. 17 Maart 602 douchebaden en 36 kuipbaden genomen. Aan 37 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 38 volwassenen gebruik gemaakt. V.V.V. Onze Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer hield een vergadering. Medegedeeld wordt, dat de tentoonstellingen niet doorgaan: de commissie is ontboden; dit is ook uit propagandistisch oogpunt voor V.V.V. een teleurstelling. Opzichtens een neuwe Gids wordt de gedachte van den heer H. Schoonderbeek zeer sympathiek geacht;" voor dit seizoen bestaat echter geen mogelijkheid meer, haar op tyd gereed te heb ben: de zaak houdt de volle aandacht van het bestuur. By de rondvraag wordt door den heer Veelen- turf besproken een landingsterrein voor vlieg tuigen hier in den bloementyd; achter Elsbroek zou dit wel mogeiyk zyn en het zou duizenden trekken, wanneer ze van hier uit, een vlieg tocht je konden maken. Het bestuur zal de zaak nader bezien. De heer C. Velthuis meent, dat V.V.V. een roeping heeft te vervullen om mede te trachten dat Hillegom een Zeeweg krygt. Het denkbeeld is niet nieuw. Hét zou een schitterend emplooi voor werkverschaffing geven en Hillegom zou er wèl by varen. De voorzitter en andere bestuursleden zyn nog niet zoo zeker van de voordeelen, die de ge meente er van hebben zal. Wat anders Wordt het, als Zilk gemeente Hillegom kon worden, wat i wellicht den bewoners niet onaangenaam zou De Vijfde Kamer der Arrondissementsrecht bank te Amsterdam veroordeelde den 34-jari- gen gewezen buffetbediende J. M. E., wegens doodslag, tot een gevangenisstraf van zes jaren. Ook de Officier van Justitie had zes jaar gerequireerd. In den nacht van 29 op 30 Sep tember van het vorige jaar werd de logement houder Arts voor zyn woning in de Boom straat neergeschoten door den buffetbediende E. Arts overleed een week later in het zieken huis. De dader werd nog in denzelfden nacht gearresteerd. Hij beriep zich op zelfverdediging. Ook voor de rechtbank hield verdachte vol, dat de caféhouder reeds lang op zijn leven had geloerd en in dreigende houding met een mes op hem af was gekomen. Toen de caféhouder stak, zou de revolver zijn afgegaan. Naar wy van zeer Welingelichte zyde verne men is door den directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewysstukken van Ryvaardigheid, den heer J. G. van D. te Den Haag, op ernstige wyze fraude gepleegd, wat tengevolge heeft gehad, dat hy op staanden voet is ontslagen. Het is zeer wel mogelijk, dat de malversatie, die waarschynlyk reeds loopt vanaf de oprichting van het bureau in 1927 een bedrag van f 40.000 verre zal over- schryden. Het bureau is gevestigd te Den Haag. Vraag 1: wordt er bij een faillissement klee ding en meubelen ook in beslag genomen of mag de eigenaar deze behouden? 2. Zyn er veel kosten aan verbonden om iemand failliet te laten verklaren? Antwoord 1: Enkele goederen blyven buiten het faillissement. Zoo behoudt de gefailleerde de noodige bedden met beddegoed voor hem zelf en zyn gezin en als hy werkman is zyn geVeedschappende in het huis aanwezige voorraad spys mag hy eveneens behouden en voor zyn behoeften aanwenden. Boeken, werk tuigen en gereedschappen tot een waarde van hoogstens ƒ200 (behoudens een enkele uitzon dering) verder geheel of gedeeltelijk (welk deel bepaalt de rechter-commissaris) het loon. dat de failliet verdient; gelden die hem wor- zyn, daar dat gedeelte van Noordwykerhout in alles op Hillegom feiteiyk Is aangewezen. Het bestuur wil een en ander gaarna nader bezien. Gebouw „St. Bavo" R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Ziekenfonds „Ziekenzorg", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Vereeniging „©ost en West" Indische avond, 8 uur. Palace „The Kid from Spain". Op het tooneel „Tibor Gomory Co." 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „La Maternelle" (de bewaarschool). Op het tooneel „Ilona—Fred Larry" 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Onderling Belang, 8 uur. Hoofdbestuur Groenten- en Fruithan del, 3 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Trampersoneel, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Vertrouwens mannen Metaalbewerkers, 8 uur Spoorweg personeel, 8 uur Gecombineerde besturen Bouwvakbond, 8 uur Cursus R. K. Volks bond, 8 uur Hotel Lion d'Or Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde Lezing dr. W. G. v. d. Sleen, kwart over 8. Schouwburg Jansweg Revue „Tijd Is geld" met Tholen en van Lier, kwart over 8. Palace „The Kid from Spain" Op het tooneel „Tibor Gomory Co." 7 en 2.15 uur. Rembrandt-Theater „La Maternelle" 'de bewaarschool). Op het tooneel „Ilona—Fred Larry" 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 108 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bioemhofstraat 1, Haarlem Tel 11671. EL K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag ril den verstrekt, volgens wettelyke verplichting, voor zyn levensonderhoud (b.v. door zyn kin deren als hy oud en behoeftig is); in de mees te gevallen het auteursrecht enz. De wet laat ook toe, dat uit het actief een uitkeering aan den gefailleerde wordt gedaan ter voorziening in zijn onderhoud: 2. die kunnen worden ver haald op den gefailleerde, zoo mogelyk. Vraag: Is er in Nederland een orde of klooster gevestigd van den gelukzaligen „Don Bosco"? Zoo ja: is welke plaatsen? Antwoord: De paters Salesianen van Don Bosco bezitten een missieprocuur te Den Haag aan de dr. Kuiperstraat 12. Vraag 1: Is het geoorloofd in de Katholieke Kerk om aan den Bisschop dezelfde eer te be wijzen als aan God? 2. Als het antwoord hierop neen luidt, hoe is het dan mogelijk, dat in de St. Joseph kerk, Jansstraat, tijdens de Hoogmis, als Mgr. Aengenent aanwezig is, ook geregeld geknield wordt voor den Bisschop. 3. Is het niet beter dat er voor God geknield en voor 'den Bisschop gebogen wordt? Antwoord 1: Neen, en dat gebeurt ook niet. 2. U vergist zich in de beteekenis van de kniebuiging. God wordt aanbeden; de bisschop wordt geëerd. Het schynt, dat u de kniebuiging gelijk stelt met aanbidding. Dit is echter niet het geval. De kniebuiging is een eerbewys, niet gelijkstaande met aanbidding. In som mige landen is het gewoonte, dat de bezoeker zich plat ter aarde werpt voor den vorst, in wiens nabijheid hij komt, zonder dat hy daar mede goddelijke eer bewyst. Vraag: Mag een buitenlandsch vóetballefV" die thans in een elftal, dat in den K.N.V.^joiyl uitkomt, in het Nederlandsch elftal uitkomen, of moet hy Nederlander zijn? Antwoord: Qm in het nationaal elftal te spelen moet men natuuriyk Nederlander van nationaliteit zijn. Vraag: Ik heb een kip met een buil op zyn kop. Deze buil scheurt om de veertien dagen open en begint dan te bloeden. Wat is hiervan de oorzaak en wat is hiertegen te doen? Antwoord: Wij weten niet wat dit kan zyn en wy raden u dringend aan een veearts hier over te raadplegen. Vraag: Is serie 02214 van de Holl. Grond - credietbank reeds uitgeloot? Antwoord: Neen. Vraag van D. O. Antwoord: Neen. Vraag: Is obligatie No. 29481 van de N.V. Société Les Galeries, gevestigd te Schevenin- gen, al uitgeloot? Antwoord: Neen. Vraag: Bestaat er in Alkmaar nog een af deeling van de R.K. Reis vereeniging? Zoo Ja, wie is hiervan de penningmeester? Antwoord: Ons niet bekend. Vraag: Hoeveel inkomstenbelasting moet er betaald worden bij een inkomen van ƒ1400? Ik woon in Haarlem en ben gehuwd. Antwoord ƒ42.70. Vraag 1: Hoeveel K.M. is de spoorlün Roosen daalBrussel? 2. Hoeoveel K.M. is de spoorlyn Maastricht Brussel? Antw.: 1. 89 K.M.; 2. Over Eysden. Luik 134 K.M. Vraag: 1. Wat is de beste weg per fiets van HaarlemZevenaar? 2. Hoe groot is de afstand per fiets van Ze venaar—Emmerik—Wesel—Recklinghausen? 3. Heeft men met de flets nog moeiiykheden aan de grens? Antw.: 1. Haarlem, Amsterdam, Diemerbrug, langs nieuwen rijksweg (Crailoo, Laren) Baarn, Amersfoort, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Rens- woude, Ede, Arnhem, Westervoort, Zevenaar. Totaal 115 K.M. 2. 118 K. M. Men kan van u een waarborgsom elschen, die u echter by terugkomst in Nederland weer terugkrijgt. Naar wy vernemen, is Zaterdag door de di rectie der K. V. W.-cigarillosfabrieken te Roo sendaal, Wernhout en Nispen ontslag aange zegd aan een groot deel van het personeel. Aan de fabriek te Nispen werden alle siga renmakers. ruim 150 personen en byria allen Belgen ontslagen, wyl deze fabriek zal worden opgeheven. Aan de fabrieken te Roosendaal en Wem hout werd respectieveiyk aan ruim 20 en on geveer 15 man de dienst opgezegd. Deze stopzetting der fabriek te Nispen en het ontslag aan personeel, ook te Roosendaal en Wemhout. gaan ln per 25 Maart a.s. Daarentegen zal op de fabriek te Roosendaal een aantal meisjes in dienst worden genomen. 19 Mrt. 17 Mrt. 19 Mrt. 17 Mrt. Londen 7.56V* 7-56 Kopenh 33.80 33.80)'1 Beriyn .58.57 58.90 stockh. 39.00 39.00 Parijs 9.77^ 9.77VjOslo ..,.3800 38.00 Brussel .34.63 34.62 N.-York 1.48»/a 1.48^» Zwitserl. 47.96 47.95 (cable) (W,-. f .^an t^oan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2