Finlands kerkvorst gewijd Prikkeldraad ),Schoone" leuzen! De vrije vrouw Meisje vermoord D&BBELM^N Nieuwe steunregeling voor Twente TE BERGEN OP ZOOM MAANDAG 19 MAART 1934 Vrijheid, gelijkheid en broederschap En het gebed „V er lo vings"-gerucht Curacao en Nederland Groote belangstelling Castdia is troef Brandstichting Niet onaardig De vleeschfraude „ZOET' VERVOER Waarschuwing der Crisis-Zuivel- Centrale SUCCES VOOR FOKKER Daarna verwondde de dader zich zelf levensgevaarlijk MANNELIJK JEUGDWERK IN HET AARTSBISDOM GROEI VAN HET S.F.L. Prachtig werk onder de mannelijke jeugd HOCKEY-WEDSTRIJD GING NIET DOOR Autobotsing de oorzaak BEKLEMD GERAAKT Eere-comité voor de herdenking gevormd De plechtigheden in de kapel van het Juvenaat, waar hij zijn humaniora voltooide De plechtigheden 15 cl. Met ingang van 2 April DE OVERVAL TE HELMOND BARON VAN GEEN GAAT HEEN GENERAAL TONNET SLACHTOFFER GEÏDEN TIFICEERD Destructor van den N.C.B. Revolvers in beslag genomen Iï Sovjet-Rusland is thans het volgende spreekwoord gangbaar: „Kto sit>zasloe- sjiel. Kto goioden, saam winowat Sij die verzadigd is, heeft het verdiend; "ij die honger heeft, is er zelf de schuld Van"! Na 16 jaren „socialistischen opbouw van den eenigen arbeidersstaat ter wereld" dit immers ook niet anders zijn! Er is toch werkelijk genoeg tijd geweest de Vrijheid, gelijkheid en broederschap in de Praktijk om te zetten! Maar hoe de wereld, die vroeger Rusland heette, ook veranderd mag zijn, tóch lee- ren ons de tegenwoordige Sovjet-dagbla- hen, deze „trompetten van het communis tische zelfbewustzijn", hoogst eigenaardige dingen. Onder de advertentiën dezer pure bol sjewistische pers, vinden wij iederen dag Vraag en aanbod, niet zooals in de Rus sische bladen van weleer van dienstmeis jes, bonnes, koetsiers en gouvernantes, doch thans van z.g.n. „doomrabotnitzi' een speciale Sovjet-term die op zijn Hol- iandsch het best met „huisarbeidster" te Vertalen is. Deze soort „socialistische dienstmeisjes" zoeken een plaats tegen »skromnoje wosnagrasdenije" of te wel '.matige belooning". Ook het „dorpsmeisje" dat evenals vroeger „elk werk in huis wil doen, doch het liefst kinderen mocht ver- zorgen" bestaat in de Sovjet-Unie nog. Natuurlijk is zij niet meer dezelfde als die Van het oude Rusland, deze die immers thans Kolchoz-stootarbeidster moet zijn en zooals het iedere „oedaarnitzi" „stoot- arbeidster" in de Sovjet-Unie betaamt, uioet zij genoeg te eten en meer dan ge noeg te verdienen heben. Zij die dus ad- Verteeren en een plaats als „huisarbeid ster" zoeken moeten volgens de Sovjet logica tot de luie vlegels van het eenige Socialistische arbeidersrijk behooren. Daartegenover staat, dat het de rijkere Sovjet-stootarbeiders en arbeidsters moeten z*jn, die in de Sovjetdagbladen op deze advertenties antwoorden en voorts zijn zij het, die de volgende advertentiën plaat sen: „Zoek genoeg stof om een mans- Oostuum er uit te kunnen maken." „Ge vraagd een goede spiegel." „Gevraagd een Piano of niet al te groote vleugel." Ja zelfs en dat zijn natuurlijk nog dijkeren in het eerste socialistische rijk Van gelijkheid, vrijheid en broederschap die in hunne advertentiën vragen: „Een half zomerhuis met grondstuk" of „Een huis buiten de stad, niet verder dan 1020 N.M. per spoor". En zulke advertentiën vindt men ook in den vorm van aanbiedingen. Aangeboden borden b.v. „een halve zomeroptrek 42 me ter groot". „Een nieuw zomerhuis". „Een klein winterhuis niet ver van station Nieuw Peterhof." Ook allerlei vraag en aanbod omtrent Verschillende soorten roerende goederen Vinden wij in de Sovjet-advertentiën: b.v. ».Een buitenlandsche patefoon met jazz- Platen." „Een rood-koperen samovaar voor 185 Roebel." „Zwarte mans viltschoenen Voor 150 Roebel." „Mooie pels karakoel Caucasisch lamsvel) met armen." Al deze aanbiedingen moeten volgens de Sovjet-ideologie door Sovjet-luilakken ge- Plaatst zijn en de stootarbeiders kunnen uitsluitend de eenige koopers zijn, zij die immers volgens Stalin's woorden „een hieuw mooi en vroolijk leven in de socia listische klassenlooze maatschappij opbou wen." „De vervloekte bourgeoisie is volkomen door ons uitgerot". „Het laatste overblijf sel van het stinkende kapitalisme de koelakken zijn vernietigd". „Exploitatie Van den eenen door den anderen, is bij ons volkomen onmogelijk". Maar wie koopt dan deze roerende en onroerende goederen in Sovjet-Rusland, zoo vraagt men zich Zeiven af bij het lezen dezer communis tische vraag en aanbod-advertenties? Het kunnen alleen de „stootarbeiders der so cialistische hervorming" zijn en zoo zij Zich geen dienstmeisjes en lakeien of koetsiers zoeken zooals de „gemeene bour geois" indertijd, zoo laat de socialistische Wet hen daarentegen schijnbaar wel toe «.huisarbeiders" en „huisarbeidsters" aan te nemen. Waar blijft nu de kostelijke gelijkheid Cn broederschap, om van de vrijheid maar heelemaal te zwijgen? van Beheer der Bataafsche Petroleum Mij.; Jhr. Mr. Dr. W. H. Quarles van Ufford. Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland; Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland; Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal; Mr. A. van Traa, Voorzitter van de West-Indische Kamer; Dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam; Mr. W. L. Ba ron de Vos van Steenwijk, Voorzitter der Eer ste Kamer van de Staten-Generaal; E. P. Wes- terveld, Alg. Secretaris der Kon. Vereeniging Het Koloniaal Instituut; C. A. van Woelderen, Burgemeester van Vlissingen. In Moskou is de vrouw werkelijk vrij" schrijft „De Tribune" aan den kop van een interview: „Bij de Hollandsche vrouwen-delegatie in Moskou." Deze „de legatie" is amper een blauwen Maandag over de Sovjet-grenzen, of zij wordt om propaganda-wille „geïnterviewd", nog wel door „onzen specialen correspondent". Eerst op 14 Maart zou de groote rondreis via Leningrad beginnen, piaar de reizende Hollandsche arbeidsters onder wie de „katholieke chauffeuse" lieten al naar het vaderland kabelen: „Hier is de vrouw werkelijk vrij. Mocht ik hier maar blijven. Je kinderen staan onder goede leiding, krijgen uitstekende verzorging en eten in de crèches, kinder huizen en scholen. Ik vind thuis geen kippeboutje op mijn bord." Het Sovjet-rondreis-bureau presenteert den gasten „kippeboutjes". Verderop zal hun de gebraden haan in den mond vliegen: „Vroeger bad ik en was ik arm", zeide aan de katholieke chauffeuse en haar reis gezelschap een „kolchorboerin" maar nu bid ik niet meer, heb een goed huis en we leven goed." In Rusland maakt God arm en Stalin rijk, zoo kakelt tenminste de reclame kip eer ze op den schotel van de gasten als kippeboutje wordt gepresenteerd. En het Hollandsche theekransje gelooft de kakelarij, al verstaat het geen stom woord Russisch! De Crisis-Zuivel-Centrale vestigt er de aan dacht op, dat met ingang van 1 April 1934 het vervoeren, verkoopen, afleveren en voorhanden hebben van beschuit, biscuits, caramels, toffees, beschuitgelei, honingzoet, wittebroodscrème en andere aanverwante vethoudende artikelen, zon der vetbanderolle, slechts geoorloofd is, wanneer deze artikelen afkomstig zijn van door de Cri sis-Zuivel-Centrale als zoodanig ingeschreven bedrijven. Aan degenen, die bovenstaande artikelen zelf wenschen te bereiden en wier bedrijf nog niet als zoodanig bij de Crisis-Zuivel-Centrale is in geschreven, wordt aangeraden zich alsnog te la ten inschrijven. Zij, die uitsluitend koek en banket en dus niet de in de eerste alinea bedoelde artikelen bereiden, behoeven niet te zijn ingeschreven bij de Crisis-Zuivel-Centrale. Na een zwaren concurrentiestrijd, waarin tientallen buitenlandsche vliegtuigfabrieken me dedongen, is Fokker er weder in geslaagd, een belangrijke bestelling te boeken op tweeper soonsverkenners, thans bestemd voor de Fin- sche luchtmacht. De Finsche autoriteiten hebben na grondige bestudeering der diverse aanbiedingen gecon stateerd, dat de Fokkers het best aan de ge stelde eischen beantwoorden. Zondagmorgen ongeveer half tien heeft zich in de Jan Steenlaan te Naarden een ernstig drama afgespeeld. Een 22-jarige jongeman, V. genaamd, uit Bussum, loste op een 17-jarig meisje, de B„ eveneens in Bussum woonachtig, met een re volver een schot, waardoor het meisje op slag gedood werd. Vervolgens richtte de jongeman het wapen op zichzelf en loste drie schoten. Hij liep nog eenige honderden meters door en zakte vervolgens in elkaar. De politie te Naarden, die onmiddellijk ge waarschuwd werd, nam het lijk van het meisje in beslag en vervoerde den dader in levensge vaarlijken toestand naar de Majellastichting te Bussum, waar dr. Schouten onmiddellijk ope ratief ingreep. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend, doch aangenomen wordt, dat het meisje de verkee ring met den jongeman verbroken had. Men vreest voor het leven van den dader. Nadere bijzonderheden Omtrent den moord en poging tot zelfmoord vernemen wij nog het volgende: De dader is de 22-jarige kappersbediende A. V., die gedurende vijf maanden verkeering had met de 17-jarige E. de B. Het meisje had een maand geleden de verkeering verbroken. Hij heeft haar toen een brief geschreven, waarin hij haar met den dood dreigde. Toen het meisje na de H. Mis naar haar betrekking in de Jan Steenlaan te Naarden wandelde, werd zij door V. opgewacht. Hij heeft haar toen gevraagd om de verkeering te her stellen. Toen zij weigerde trok hij een revolver en trof haar in het hart. Zij heeft nog enkele schreden kunnen doen en zakte toen ineen. Mevrouw F., bij wie zij diende, en die haar had zien aankomen, snelde naar buiten. Na eenige oogenblikken heeft het meisje den geest gegeven. V. liep de laan uit in de richting van den vijver. Een Naardensche agent van politie, die hier fietste zag den man neerstorten. Het bleek dat hij het wapen ook op zichzelf had gericht en twee schotwonden boven de hartstreek had gekregen. Hij is naar de Majellastichting vervoerd en is daar van de H.H. Sacramenten der Sterven den voorzien. V. heeft tegenover de politie een volledige be kentenis afgelegd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. agendapunt thans zakelijk en kort worden af gehandeld. Tenslotte maakte de Directeur der Diocesane K. J. C„ Rector J. Mol, van de gelegenheid gebruik, directeuren en medewerkers der S.F.Li. te bedanken voor hun arbeid in 1933. De schier onoverkomelijke moeilijkheden der S.F.L.en (op organisatorisch en financieel gebied) zullen steeds de bijzondere belangstelling hebben der Diocesane opleiding. Met de traditioneele eloquentietrilogie („vf vat, crescat, floreat") eindigde directeur Mol zijn wenschen en toezeggingen. Hierna sloot de voorzitter, tijdig, de geani meerde jaarvergadering. Engelsch blad komt er weer mee voor den dag De Engelsche „Sunday Express" bevat weer eens een gerucht over een verloving van Prinses Juliana. In dit verband wordt thans genoemd de zoon van den Kamerheer van H. M. de Ko ningin, baron Van Hardenbroek. Bij informatie vernamen wij, dat ook aan dit gerucht niet de minste waarde gehecht moet worden. Assistent- directeur benoemd Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent Diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom voor de dekenaten Arnhem, Zutphen, Groenloo, Terborg, Zevenaar en Eist den weleerw. heer H. Ch. J. Alink. (Blijft rector van het Rijks Op voedingsgesticht te Doetinchem). Onder voorzitterschap van Pater A. Went S.C.J. kwam dezer dagen het Centraal Ver band van St. Franciscus Liefdewerken in jaar vergadering bijeen in het Franciscushuis aan den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter een en anders mede over het tijdschriftje „De S.F.L. Schakel" en over de Algemeene Jeugdleiderscursussen, alsmede over een van Verbandszijde nader te organi- seeren bijzonderen S.F.L.-cursus. De secretaris bracht zijn lijvig jaarverslag uit, waarin o.a. geconstateerd werd een ver meerdering der aantal S.F.L.'en en een groei ende aanwas van S.F.L.-jongens, doch een te ruggang van het getal medewerkers. Genoemd verslag bood aanleiding tot een tamelijk levendige gedachtenwisseling. Besloten werd het verslag in druk te laten uitgeven. De penningmeester gaf vervolgens rekening en verantwoording van zijn financieel beheer in 1933. Met overlegging van een verslag der controleerende kascommissie werd de functio naris onder dankzegging gedchargeerd. Hierna werd de begrooting over 1934 door de vergadering goedgekeurd en aangenomen. Wijl dg afdeelingen geen tegencandidaten hadden ingezonden, werden de periodiek aftre dende bestuursleden, Pater H. J. H. Smits O.F. M. (Haarlem) en de heer J. C. L. Wolf (Rot terdam), bij acclamatie herkozen. Door de instelling van het instituut, om de rondvraagquaestnes vóór een bepaalden datum schriftelijk in te zenden, kon dit sluitings- Zondagmorgen half twaalf zou te Bilthoven de wedstrijd gespeeld worden om het kampi oenschap voor Nederland Dames-hockey, tus- schen H. O. C. en Zutphen. Deze belangrijke ontmoeting moest ten ge volge van een ongeval worden uitgesteld op een nader te bepalen datum. Ongeveer 11.30 uur voormiddag had op het kruispunt SoestdijkschewegLeyenscheweg te Bilthoven een vrij ernstige botsin gplaats tus- schen twee auto's. Een der auto's, bestuurd door L. A. B. v. G. uit Wassenaar, kwam van den Leyenschenweg en wilde den Soestdijkschenweg oprijden in de richting van het station. In dezen auto zaten de dames, die moesten deelnemen aan den wedstrijd. Op den Soestdijkschenweg, komende van het station, naderde een luxe auto, bestuurd door mej. G. B. K. uit Baarn, die eerstgenoemden wagen geen voorrang verleende, waardoor een botsing onvermijdelijk bleek. Twee dames van de club „Zutphen" werden door de krachtige botsing ernstig gewond. Een harer bekwam een hersenschudding, en is, na verbonden te zijn, door dr. Brouwer uit Bilt hoven, opgenomen in het Diaconessenhuis te Utrecht. De andere patiënte werd eveneens genees kundige hulp verleend. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op. Zaterdag is in levensgevaarlijken toestand in het R.K. Ziekenhuis te Groningen opgeno men een 22-jarige matroos, Duitscher van ge boorte, die tusschen het schip, waarop hij vaart en een ducdalf was beklemd geraakt. Zondagmiddag is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Kind verwaarloosd In het ziekenhuis te Groningen is opgeno men een 7 maanden oude baby, die in ver vuilden en ondervoeden toestand bij de groot ouders E. te Enumatil was aangetroffen. In verband met de komende herdenking der Vereeniging van Curasao met Nederland heeft fcich een Eere-comité gevormd, onder voorzit terschap van Zijne Excellentie Dr. H. Colijn, Minister van Staat, Minister van Koloniën. De hamen der overige leden volgen hieronder in alphabetische volgorde: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice- president van den Raad van State; Prof. Dr. J. H. Boeke, Voorzitter van het Indisch Ge nootschap; Jhr. Dr. Mr. L. H. N. Bosch Ridder Van Rosenthal, Burgemeester van 's-Graven- hage; J. J. van Dam van Polanen, Directeur der Curagaosche Handelmaatschappij; Mr. Dr. W. Dijckmeester, Directeur der Hollandsche Bank voor West-Indië; Mr. P. Droogleever For- tuyn, Burgemeester van Rotterdam; M. Fern- hout, Burgemeester van Middelburg; Mr. D. Bock, Minister van Staat, oud-Minister van Koloniën; Dr. E. Heldring, Directeur der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij; A. W. F. Iden- burg, Minister van Staat, oud-Minister van Koloniën; Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland; O. S. Knottne- rus, President-directeur der N. I. Gas Maat schappij; J- E. F. de Kok, Lia van den Raad Mgr. G. Cobben, apostolisch-vicaris Finland en titulair-bisschop van Amathoes, heeft Maandagmorgen te Bergen op Zoom, in de kapel van het juvenaat der priesters van het H. Hart, uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, de H. Bis schopswijding ontvangen. Den dag tevoren, Zondagmiddag, is de nieuwe Kerkvorst feestelijk ontvangen in 't stadje Ber gen op Zoom. Mgr. was vergezeld van zijn moe- Na de officieele ontvangst op de pastorie van de O. L. Vrouw Lourdeskerk, waaronder het Ju venaat behoort, volgde een tocht door de stad, waaraan o.m. twee muziekkorpsen hun medewer king verleenden. De belangstelling op den weg was enorm groot. Hierna werd de nieuwe bisschop feestelijk ontvangen op het Juvenaat der Congregatie. Dit is de derde maal in een tijdsbestek van een half jaar, dat een Nederlander tot herder wordt aangesteld over een missiegebied dat vele malen de oppervlakte van ons land be slaat. Na Mgr. Brandsma, die zijn missieveld heeft in Afrika en Mgr. Leven die over een drietal eilanden van onze Oost leider van den missiearbeid is, thans een Zuid-Limburger als apostolisch-vicaris van Finland! Waarlijk, de Nederlandsche kerkprovincie heeft haar werk zaam aandeel in de opvolging van Christus' gebod „Gaat en onderwijst alle volken". Het eerste portret van Z. H. Exc. Mgr. Gulielmus Cobben in bisschoppelijk ornaat Onder het gezang „Ecce Sacerdos magnus" betrad te ongeveer half tien de consecrator, voorafgegaan door koorknapen en gevolgd door de overige geestelijkheid, de kapel, in het ge volg schreed ook de wijdeling, tusschen de twee assisteerende bisschoppen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. dr. G. Lemmens. Na een korte aanbidding voor het H. Sacrament begaf de consecrator zich met zijn gevolg naar zijn troon ter rechterzijde van het hoogaltaar, de wijde ling naar zijn eigen zijaltaar, waar beiden met de H. paramenten bekleed werden. Bij de plechtigheden die volgden trad als presbyter-assistens op de hoogeerw. pater H. Finke, provinciaal der Priesters van het H. Hart, troondiakens waren pater J. van Gijsel, oud-missionaris van Finland en de Hoogeerw. Heer L. Holtzer, de vroegere provicaris van de Finsche missie, bij wien Mgr. Cobben in Viborg kapelaan is geweest. Als diaken fungeerde pater H. Roosen, als sub-diaken pater K. van Steke lenburg, ceremoniarii waren de paters H. Sloe- kers en A. Negers. De consecreerende bisschop pen werden terzijde gestaan door hun resp. se cretarissen, de Zeereerw. Heeren L. Beckers, M. van de Ven en drs. J. Moonen. Het koor stond onder leiding van pater C. van den Peet, en voerde de Missa Papae Marcelli van G. J. da Palestrina uit. Over de plechtigheden bij een bisschopswij ding hebben wij reeds meermalen geschreven, zoodat wij thans met een korte samenvatting kunnen volstaan. Zij beginnen met een voorle zing van het Pauselijk decreet dat de benoeming inhoudt. Wordt bij lagere wijdingen steeds te voren publiek gevraagd, of de wijdeling zijn verheffing waardig is, waar hier de Paus zijn keuze maakte, past het niet méér aan anderen te oordeelen. Na de voorlezing volgt een vrij langdurig examen, waarbij de Kerk zich officieel verzekert van de rechtzinnigheid in de leer en de rechtschapenheid van den candidaat. Dan volgt het H. Misoffer, opgedragen door den Consecrator en wijdeling te samen. Beiden zijn celebrant: het zijn eigenlijk twee Misoffers op één altaar, zoodat dat in de eerste eeuwen van het christendom wel meer gebruikelijk was. Het eerste gedeelte van de H. Mis wordt door den nieuw te wijden bisschop echter aan zijn eigen altaar opgedragen, vóór het Evangelie begeeft hij zich echter naar het hoogaltaar, waar hij dan de H. Wijding ontvangt. Deze wordt verricht, na voorbereiding van gebed, door handoplegging van de drie wijdende bisschoppen tegelijk, waarna, onder het zingen van het Veni Creator, den nieuwen wijdeling met Chrisma hoofd en handen gezalfd worden. Dan wordt het H. Misoffer voortgezet; bij het offer torium biedt de nieuw-gewijde bisschop aan den Consecrator zijn offergaven aan: twee brandende kaarsen, twee vaatjes wijn en twee brooden, rijk versierd met gouden en zilveren omkleeding en getooid met het wapen van den nieuwen bisschop. Aan het slot van de H. Mis schrijdt de nieuwe kerkvorst in vol ornaat, aan de hand geleid door den consecrator, onder een jubelend „Te Deum", zegenend door de kerk. ;,a Sinds die enkele weken, dat deze verrukkelijke schoon- heidszeep in den handel is, vraagt bijna iedere dame naar „Castella" - de zuivere, heerlijk geurende Palm- en Olijfolie- zeep van Dobbelman. En ieder die Castella kent, zal dat niets verbazen! Het is een nieuwe (en heel goedkoope) manier om Uw schoonheid te verzorgen, Uw gelaat te mas- seeren - eiken morgen - met het weldadige, overvloedige Castella-schuim! Dat maakt Uw huid zacht en soepel; dat geeft een frissche, bekoorlijke teint- als perzikdons zoo mooi! Probeert ze morgen! Overmor gen wilt U niet anders meer! De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen van Twente een schrij ven gericht, waarin mededeeling wordt ge daan van de nieuwe steunregeling welke met ingang van 2 April wordt ingevoerd. De loonen in uw gemeente aldus luidt het Ministerieel schrijven inzonderheid die van de textielarbeiders, blijken in die mate te zijn verlaagd, dat er geen behoorlijke verhouding meer bestaat tusschen het tarief van steunver- leening en de loonen. Gevolg hiervan is, dat reeds bij gezinnen met één twee kinderen in doorsnee de maximum-uitkeering wordt bereikt. De Minister kan daarom het bestaande tarief voor steunverleenining niet langer handhaven en heeft dan ook moeten besluiten het volgende tarief van toepassing te moeten verklaren: Voor de uitgetrokkenen (art. 6) a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 11.per week benevens 1.20 per week per gezinslid boven 2 personen; b. voor kostgangers acht gulden per week. Voor de reglementair nog niet rechthebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden (art. 8): a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 10.per week benevens 1.05 per week per gezinslid boven twee personen; b. voor kostgangers zeven gulden per week. Ongeorganiseerden krijgen 50 ct. minder dan bovenstaande bedragen. Teneinde een betere verdeeling te verkrijgen heeft de Minister voor de maximum-uitkeerin- gen van elk der groepen een schaal vastgelegd, gebaseerd op de gezinsgrootte en de loonen, welke de betrokkenen ten tijde van de onder steuning zouden kunnen verdienen. Het nieuwe tarief en de nieuwe maxima treden in werking met ingang van de week van 2 April e.k., met dien verstande, dat, indien het verschil tusschen het vorige en het nieuwe steunbedrag meer dan 1.bedraagt, per week telkens het vast gestelde bedrag slechts ƒ1.— minder bedraagt dan over de vorige week. Ambtenaren van Nederlandsch Metfcray gearresteerd Door de justitie te Zutphen zijn na onderzoek twee ambtenaren van de kolonie Nederlandsch Mettray gearresteerd, verdacht van opzettelijke brandstichting, de vorige week in de kolonie gepleegd. Beide ambtenaren waren met ingang van 1 April as. ontslagen. Zij zijn te Zutphen in ar rest gesteld. Een verdachte aangehouden In verband met den brutalen overval op een meisje, verleden week gepleegd op den weg tus schen Helmond en Bakel, bij welken overval het meisje zich door de vlucht kon redden, heeft de rijkspolitie den 24-jarigen arbeider M. S. uit Helmond gearresteerd. De verdachte, die in het bezit bleek te zijn van het door het meisje achtergelaten rijwiel, is naar Roermond op transport gesteld en daar in liet Huis van Bewaring opgesloten. De propaganda-vereeniging voor de open bare school, genaamd „Volksonderwijs", heeft niet geboft, doordat een vrijz.-de mocraat, een man dus van links, het Departe ment van Onderwijs toegewezen kreeg, na de jongste kamerherkiezing. Het met duizend voorzorgen, slimmigheidjes en agitatie-middelen opgetrokken- pronkgebouw der openbare school, ziet ze nu in elkaar ge- rameid door 'n eigen partijgenoot, die ge dwongen door de realiteit, door de sprekende feiten inderdaad niet anders kan. Men had in de hoofden en harten van de goegemeente de leugen, dat de bijzondere school de dure was, vastgehamerd; ook de vrijz. dem. agigatoren hielpen mee aan 't vestigen van de waanvoor stelling, dat de dwergschooltjes opgericht en in stand worden gehouden door de voorstanders der bijzondere •school. En ziet: Min. Marchant ver loochent stuk voor stuk de beweringen van de zijnen. Onder den druk der verantwoordelijk heid helpt hij mee, de waarheid te laten zege vieren; herstelt hij het bijzonder onderwijs in eere. Juist omdat zij van deze, wel zeer onverdach te zijde komt, is die rehabilitatie voor ons van zoo'n groote waarde en maakte zij de afstraf fing voor de paladijnen van „Volksonderwijs" zooveel pijnlijker. Nauurlijk is er links reactie op een en ander gekomen. Men schikt zich daar niet zoo gemak kelijk in de materieele en moreele nederlaag. Men is boos geworden en terwijl de eene helft nog onredelijk tegen de feiten in namokt, is de andere helft zoo onlogisch mogelijk, plotseling voorstander geworden van de dwergschooltjes! Zoo lang men zei of dacht, dat die schooltjes in het bezit waren van het bijzonder onderwijs, werden het „paedagogische wangedrochten" genoemd; nu zij eigendom blijken van het open bare, worden zij aangeduid als „bolwerken der natuur." Het is niet onaardig! Mr. Marchant trok van die omstandigheid natuurlijk partij, toen zijn politieke vrienden hem onlangs in de Eerste Kamer bepijlden. Zoo terloops onthulde hij, dat er een gemeente in Friesland bestaat, die 5200 inwoners telt en 12 openbare scholen. Toch was de burgemeester dier gemeente nog naar Den Haag gekomen om dezen wantoestand te verdedigen. Zoo langzamerhand heeft Minister Mar chant een heel arsenaal troeven tot zijn be schikking en hij is de man er niet naar om ze niet uit te spelen. Langs zijn neus weg ver telde hij in dezelfde zitting, dat bepaalde lie den (uit Friesland weer) tegen hem aanvoer den, dat de openbare school in hun gemeente niet kon worden opgeheven, omdat de kinde ren dan, als zij 'n andere openbare school gingen bezoeken, voorbij de bijzondere pro- testantsch christelijke school moesten! Dat von den de heeren te gevaarlijk voor de spruiten! Na de kleine-schooltjes-schuld overgeschre ven te hebben op de rekening der ware debiteu- ren, zal de linksche minister zoowaar straks ook nog de geestelijke bekrompenheid aan an- deren moeten toewijzen. Het is niet onaardig! N.S.B.-ers bij betrokken? Het „Volk" weet te melden, dat de beide sla gers, die als verdacht van het leveren van min der kwaliteit vleesch, in strijd met hun op dracht, gearresteerd zijn, deel uitmaakten van het zgn. slagerscomité uit de N. S. B. en weken geleden door dit N.S.B.-comité in het Concert gebouw te Amsterdam belegde vergadering zelfs achter de bestuurstafel zaten. Nijmeegsch protest Naar wij vernemen, hebben twee zeer bekende veehandelaren uit Nijmegen, die vroeger geïnte resseerd waren bij een groote exportfabriek, een aanklacht ingediend tegen het consortium Roe lof sen, dat ook hen in verdenking gebracht had, zich aan fraudes schuldig te maken. De klagers hebben zich van rechtskundigen bijstand verzekerd. Men vermoedt dat de kracht tegen de Nij- meegsche handelaren voornamelijk was geuit uit concurrentiezucht. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, baron Van Geen, om binnenkort wegens gezondheidsredenen en op medisch ad vies aan H. M. ontheffing uit zijn functie te vragen. Naar verluidt, zal generaal Tonnet overge bracht worden naar het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Zaterdag is men er in geslaagd de identiteit van den man, die Vrijdagavond nabij Beverwijk door den electrischen trein is overreden en ge dood, vast te stellen. Het is gebleken te zijn de 47-jarige v. d. W., uit Wijk aan Zee en Duin. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen dier provincie bericht, dat aansluiting van de gemeenten bij den destruc tor van den N. C. B. te Son (bij Eindhoven) het doelmatigst is. Slechts voor den Biesbosch wordt een uitzondering gemaakt. De politie heeft te Tongelre een auto aange houden, waarin een partij van 65 revolvers werd vervoerd in de richting van de grens. De wa pens zijn in beslag genomen. Van de vijf per sonen, die zich in de auto bevonden, wisten drie mannen en een vrouw te ontkomen; de vijfde, de spoorwegarbeider L., is gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5