De Protocollen van Rome f FINANCIEN Op natuurlijke wijze HOHSG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. ECHEC DER DUITSCHE POLITIEK RADIO-PROGRAMMA INSULL NAAR PERZIE? Dagfilm MAANDAG 19 MAART 1934 De Duce tegen Frankrijk Steengroeve vernield Tengevolge van een springstof- aanslag Parijsche mode in de Sovjet-Unie Eerste avondjapon in een staats winkel te Moskou geëtaleerd Luchtpost in Amerika Weer in militaire handen De radio-preeken van Père Lhande Noodweer in Frankrijk Hevige storm langs de kust van den Atlantischen Oceaan Bonte avond" te Danzig Stoelen suizen tusschen 't publiek en revolverschoten knallen WILHELM MEYER-FOERSTER OVERLEDEN Schrijver van ,^lt-Heidelberg" Dinsdag 20 Maart 1934 IJ weet, waar Abraham de mosterd haalt!.... V* Hij rookt Aardverschuiving in Roemenië 48 huizen ingestort De Fransche nota aan Engeland De strijd om den Chaco Brand in een Japansch ziekenhuis De Meotis zou thans achtervolgd worden door een geheimzinnig Amerikaansch jacht Samuel bedankt de Grieksche regeering 40.000 weefgetouwen worden vernietigd Om de crisis in de textiel-industne te Rijssel tegen te gaan Korte berichten Nog steeds staking te Barcelona AL VER DOORGEDRONGEN VOLKSKANKER Speelgelegenheid in badplaatsen 465e STAATSLOTERIJ DECLAMATIE TE 's GRAVEN- HAGE Na de economische en politieke protocol len betreffende de samenwerking van Oostenrijk, Hongarije en Italië te Rome geteekend zijn en de inhoud, welke vrijwel met de daarover gepubliceerde berichten van de „Reichspcst" overeenkomt, is bekend gemaakt, valt het niet meer te verbloemen, dat de Duit- sche buitenlandsche politiek een gevoelig échec heeft geleden. Toen Hitier het dorst te bestaan een non-agressiepact met Polen te sluiten, is dat door alle Duitschers, die zulk een verdrag, indien het door Brünlng ware gesloten, als een schandelijk verraad aan de Duitsche kaak zou den hebben beschouwd, luidruchtig toegejuicht als een weergalooze triomf der nieuwe buiten- lancteche politiek. Of het werkelijk een triomf mag heeten, staat volgens sommigen, die hun oor in Polen te luisteren hebben gelegd, nog te bezien. Terwille van dit verdrag heeft Duitschland de oplossing der zco dringend gs- heeten kwestie van den „Poolschen corridor" moeten uitstellen tot over tien jaar. Polen zou niet uit verzoeningsgezindheid met Duitschland tot dit acccord zijn gekomen, maar alleen om dat het bemerkte, dat Frankrijk toch niet bereid was een preventieven oorlog tegen het zich herbewapenende Derde Rijk te voeren. Op zijn eentje kon Polen moeilijk een preventieven oorlog tegen den grooten nabuur beginnen. Het was daarom .maar beter de geweldmethode voor tien jaar uit te bannen, opdat in dien tijd Polen zich rustig zal kunnen versterken en de wereldopinie de Duitsche aanspraken op den „corridor", voor welke aanspraken geen propa ganda meer mag worden gevoerd, zal vergeten. Hcezeer Polen de nazi's vertrouwt, blijkt wel uit de wijze, waarop het zich militair paraat houdt, ondanks de nonagressie-belofte aan en van Berlijn. Duitschland heeft waarschijnlijk toenadering tot Polen, zij het ook ten koste van belangrijke concessies, gezocht, om de handen vrijer te krijgen in de ontwapeningskwestie en de politiek ten opzichte van Oostenrijk. Maar al zal Polen zich niet meer tegen een herbe wapening van Duitschland verzetten, omdat Polen een dergelijke herbewapening voor zich zelf niet meer zoo gevaarlijk acht, Frankrijk blijft halsstarrig weigeren er zijn goedkeuring aan te verleenen, hoe groot ook de pressie is, welke Engeland en Italië op Frankrijk hebben uitgeoefend. Aan Frankrijk wordt zelfs het voornemen toegeschreven de reeds begonnen herbewapening van Duitschland als een schen ding van het Verdrag van Versailles bij den Volkenbond te Genève aanhangig te maken. Alleen, wanneer Frankrijk nieuwe veiligheids waarborgen krijgt, zal het een vermindering van zijn bewapening in overweging willen nemen, maar Engeland wenscht geen nieuwe verplich- tigen op zich te Iaden. Het voelt zich dcor de te Locamo aanvaarde verplichtingen reeds meer dan genoeg gebonden. De offers door Duitschland aan Polen ge bracht, hebben in de cntwapeningspoli- tiek nog niet het gehoopte rendement af geworpen. Integendeel. Door de tusschen Berlijn en Warschau gewisselde niet-aanvalsverklaring, is Frankrijk nog meer op zijn hoede geworden en gesterkt in zijn verzet tegen de Duitsche eischen. Ook de Duitsche politiek ten opzichte van Oostenrijk heeft daarvan geen voordeel on dervonden. Daar hebben de kleine, maar dap pere in Oostenrijk onvoorwaardelijk gelcoven- de Dollfuss, Tsjecho-Slowakije en de andere leden der Kleine Entente, Frankrijk en Enge land, en „last not least" Italië wel voor ge zorgd. Door de economische bevoorrechting van Oostenrijk door Italië wordt het economisch welzijn van Oostenrijk bevorderd en daardoor een der krachtigste argumenten der nazi's ten gunste van den „Anschluss" bot gemaakt. De erkenning, neergelegd in het politieke protocol, dat de onafhankelijkheid en de rechten van eiken staat dus ook van Oostenrijk, in het be lang van den vrede en den economischen op bouw in Europe geëerbiedigd dienen te worden, geeft de Duitsche politiek tegen Oostenrijk een zwaren slag. De nationaal-sccialisten kunnen nu wel voortgaan met te probeeren Oostenrijk in wezen gelijk te schakelen met het Derde Rijk, zonder officieel en formeel Oostenrijks zelf standigheid aan te randen, maar zij zullen er dan rekening mee moeten houden, dat de Oos- tenrijksche regeering in consult zal gaan met Italië en Hongarije. Oostenrijk staat niet enkel moreel, maar ook practlsch niet meer alleen in zijn strijd voor de handhaving van zijn vol strekte zelfstandigheid. Dat het Duitschland niet gelukt is een spaak in het door Mussolini te Rome op gang gebrachte wiel te steken en Hongarije, niettegenstaande zijn revisionisme en zijn vriendschap voor het Derde Rijk, met dit wiel is meegedraaid, moet Hitier buitengewoon onaangenaam zijn. Zullen de Duitschers, die zoo gejuicht hebben over het Duitsch-Poolsche accoord, hetwelk inderdaad van be teekenis is voor den vrede in Europa, thans te weten ko men, welk échec de Duitsche buitenlandsche politiek te Rome in het belang van dienzelfden vrede heeft geleden? Of zullen de leiders van het huidige Duitschland de overeenkomsten tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije in het duister laten om des te meer licht te kunnen werpen op Mussolini's groote rede, waarin deze zoo juist het inwilligen van een defensieve her- bswapening van Duitschland een dringende noodzakelijkheid heeft genoemd om Europa van den endergang te redden? WEENEN, 19 Maart. Naar uit Graz gemeld wordt is door een springstofaanslag in den nacht van Zondag de aan den Plabutsch in Goesting gelegen steengroeve Deutsch volkomen verwoest. Tegen middernacht weerklonken in het ma chinehuis kort na elkaar drie buitengewoon hevige explosies. Het drie verdiepingen hooge gebouw werd uiteengereten en de muren deels vernield. Er moeten groote hoeveelheden dyna miet of ecrasiet tot ontploffing zijn gebracht, want de 14000 K.G. zware steenbreker en de 1000 K.G. wegende compressor werden door de explosie in vele stukken geslagen. Ofschoon de in de personeelswoningen ver blijvende arbeiders en hun gezinnen door de rondvliegende stukken ijzer en steen groot ge vaar hebben geloopen, is gelukkig niemand ge wond. MOSKOU, 17 Maart (Reuter). In de étalage van een staaswinkel te Moskou is eenige dagen geleden de eerste avondjapon van buiten- landsch model sedert de revolutie geëtaleerd. Een groote menigte belangstellenden verdringt zich voor den winkel en onder de dames van Moskou vormt de japon het gesprek van den dag. Vroeger weerden de Sovjet-autoriteiten alle buitenlandsche mode en trachtten zij hun eigen mode in te voeren. Thans is hierin een verandering gekomen. De producten van de „Rue de la Paix" hebben hun intrede gedaan in de Sovjet-hoofdstad en de couranten schre ven onlangs over het onderwerp: „Wij moeten goed gekleed gaan". WASHINGTON 17 Maart (Reuter). Kort na dat de bekende Amerikaansche oorlogsvlieger Rickenbacker voor de senaatscommissie had ver klaard, dat Roosevelt zijn omgeving zuiveren moest van de verraderlijke elementen die hem slecht adviseerden over den werkelijken toe stand bij de luchtpost, deelde het ministerie van Oorlog mede, dat het leger de luchtpost weer over zal nemen op 9 trajecten. Zooals bekend zijn te Parijs onlangs de reli- gieuse radio-preeken van Père Lhande verboden. De P.T.T.-commissie van de Kamer heeft thans een resolutie aangenomen, waarin de regeering wordt uitgenoodigd, machtiging te geven tot het uitzenden van politieke en ker kelijke causerieën, als deze geen persoonlijke aanvallen zijn of aanleiding zouden kunnen geven tot polemieken en niet gevaarlijk zijn voor de openbare orde en goede zeden. PARIJS, 19 Maart. Een hevige springvloed heeft aan de Atlantische kust van de Pyreneeën gewoed. De golven hebben de kaden van het stadje Ciboure overstroomd en in straten en hulzen verwoestingen aangericht. Aan de Bre- tonsche kust is de bliksem ingeslagen in den vuurtoren van Morbihan, zoodat de ingang van de golf van Morbihan en het schiereiland Mor bihan in het donker zijn gehuld. Sedert Zaterdag woeden sneeuwstormen en hagelbuien in de Vogezen en de Jura. Hoog ligt de sneeuw op de bergwegen. De storm, die langs de Atlantische kust woedde, was ook in de hoofdstad merkbaar. Een wervelstorm heeft Zaterdag de streek van Jonzac geteisterd. Menschenlevens zijn niet te betreuren, de schade, die door den in deze streken nog nooit voorgekomen wervelstorm is aangericht, is niet te overzien. Barakken en daken van huizen werden opgenomen en ver door de lucht weggeslingerd. DANZIG, 19 Maart. Te Danzig is het ter gele genheid van een sociaal-democratische vergade ring tot handtastelijkheden gekomen, waarbij iemand uit een pistool heeft geschoten. De SPD welke te Danzig nog steeds bestaat, organiseerde Zaterdagavond voor het eerst sinds langen tijd weer een openbare bijeenkomst in den vorm van een Bonten avond. De autoriteiten van Danzig hadden voor het houden van deze vergadering toestemming ver leend. Reeds direct is het bij de kassa tot mee- ningsverschillen gekomen. „Toen", volgens de lezing uit Duitsche bron, „ongeveer 20 leden van de sociaal-democratische zaalwacht, die roode armbanden droegen met de drie pijlen, stoelen in den menschenkluwen gooiden", ver klaarde de politierechter de vergadering voor ontbonden. Tijdens de ontruiming der zaal werden plot seling twee schoten tegen de zoldering gelost met het doel te provoceeren. Tijdens het tumult werd een Schupo aange vallen. In het geheel zijn volgens mededeeling der politie drie personen gewond. BERLIJN, 18 Maart Wilhelm Meyer-Foer- ster de schrijver van „Alt-Heidelberg" is na een lange en ernstige ziekte overleden. De groote bekendheid, die zijn stuk verwor ven heeft blijkt wel uit het feit, dat oo het oogenblik in Johannisburg in het Zuid- Afri- kaansch en in Tokio in het Japansch, opvoe ringen gegeven worden. HUIZEN, 801.5 M. KRO 8 uur Mor genconcert 9 uur Pontificale H. Mis uit de kapel van het Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom 11 uur Muziekuitzen- dlng voor fabrieken 11.30 Gramofoon- muziek 12 uur Politieberichten 12.15 De KRO-Boys o.l.v. Piet LustenhoUwer 1 uur PTof. G. Groenen: „De Kolonisatie „Poeloe Laoet" 1.15 De KRO-Boys I.45 Verzorging zender 2 uur Vrouwen uurtje 3 uur Modecursus door mevr. H. Cuppens-Geuïs 5.10 Gramofoonmuz. 5.30 Zangrecital doro Bram v. d. Stap 5.40 Gramofoonmuziek 6 uur Piano recital door Fred. Boshart 6.15 Spreker namens het Centraal Bureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon 6.30 Vervolg: Zangrecital door Bram v. d. Stap 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker 7 uur Politieberichten 7.15 dr. J. E. Schulte: „De nadeelen der negatieve Wugenese" 7.35 Verbondkwartiertje 8 uur Lijdens meditatie (V). „Het wereldlijk doodvon nis" door pastoor Th. J. v d Noord, van Langendijk, uit de St. Jozefskerk te Rot terdam 9.30 Vaz Dias 9.35 Het KRO- orkest o.l.v. Johan Gerritsen 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 10.45 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen II.15 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7 uur Bel gische avond. Flultrecital door Edmond de Hosse 7.30 Gevarieerd concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis 8.30 Gramofoonplaten 8.50 Gramofoonmuz. 9 uur Gramofoonmuziek 9.15 „Faust" opera van Gounod 10.30 Dansmuziek (gramofoonplaten) HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8 uur Tijdsein AVRO-klok 8.01 Gramofoon muziek 9 uur Saint-Saëns-programma 10 uur Tijdsein AVRO-klok 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Ochtendconcert door het Ensem ble Rentmeester 11 uur Kook- en bak- praatje door mevr. R. Lotgering-Hille- brand 12.30 Orgelconcert door Pierre Palla 1.30 Concert door het Omïoap- orkest o.l.v. Nico Treep 2.30 Piano-re cital door Franz Weisz 3 uur Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 21e les 4 uur Overschakelen naar den zender „Radio Kootwijk" 4.15 Gramofoonmuz. 4.30 Radio-Kinder-Koorzang o.l.v Jacob Hamel 5 uur Halfuur voor kleinere kin deren door Antoinette van Dijk 6 uur Dinerconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico TTeep 7 uur Causerie door Jan van Zutphen. over de a.s. Zonnestraal-collecte 7.10 Omroeporkest 7.30 Engelsche les voor gevorderden, door Fred Fry. 21e les 8 uur Tijdsein AVRO-klok 8.01 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, spreekt een woord van aanbe veling tot de F.I.K.A.-Collecte 8.20 AV RO's Anti-Vervelingskuur. Kovacs Lajos en, zijn orkest. De AVRO-Girls. Alax de Haas, liedjes. Mariette Serlé, zangdeclamatie. Max Tak en Han Hollander 10 uui Ra- diotooneel. „De Oude Brit". Tooeelfpel in 3 bedrijven door John Galsworthy. Verta ling Pine Beider. Spelleiding Kommer Kleijn 10.45 Gramofoonmuziek 11 u. Nieuwsberichten Vaz Dias 11.10 Gramo foonmuziek 12 uur Sluiting. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.30 Dansmuziek 5.20 Het Omroepsymphonie-orkest o.l.v. Jean Lumps 9.35 Het omroeporkest o.l.v. Franz An dre 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. KALUNDBORG, 1261 M. 7.20 Het om roeporkest o.l.v. Emil Reesen speelt po pulaire Fransche muziek 9.35 Het om- roep-orkest o.l.v. Emil Reesen 10.20 Jens Warny's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het kleine om roeporkest o.l.v. Willy Steiner 7.30 Volksmuziek -- 8.10 Het omroeporkest o.l.v. Isabella Schmitz. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 8.50 Volksliederen en nationale fcnuziek uit Noorwegen 9.40 Muzikaal intermezzo 10.20 De Kieler Orchester- gemeinschaft o.lv. -Hans Döring. LANGENBERG, 456 M. 12.05 Concert o.l.v. Otto Julius Kilhn 4.35 Dans- en filmmuziek door Leo Eysoldt en zijn or kest 1 10.20 Otto Mayer, piano, speelt 11 uur Concert. DAVENTRY, 1500 M. 12.50 Het Com modore Grand Orkest o.l.v. Joseph Mus- cant 1.50 Het Midland Studio Orkest o.l.v. Frank Cantell 7.40 Het Radio Mi litair orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell 11.25 Roy Fox en zijn Band in Café de Paris. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 12.50 Con cert 6.05 Paul Payen zingt liederen van Gounod 8.50 „Boris Godoenof", opera van Moussorgsky. PARIJS (RADIO) 1796 M. 12.20 Het Vlcotr PascaldTkest 8.20 Kamermuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Gramofoonmuz. 5.15 Gramofoonmuziek 6.20 Ellettra Camanzi zingt 8.05 Gevarieerd program ma 9.20 Concert. ROME, 421 M. 4.30 Instrumentaal concert 5.15 gramofoonmuziek 9.20 Populair concert. WEENEN, 507 M. - tenrijksch programma 7.35 Vroolijk Oos- - 9.35 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 7.35 Concert, o.m. werken van Chopin 9.20 Dansmu ziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 5.20 Popu laire gramofoonmuziek 7.35 Symphonie- concert door het Stedelijk orkest van Bern o.l.v. Luc Balmer. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Hmm geeft IVOROL-tandpasta aan Uw tanden hun helderheid en glans van het glazuur terug. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. BOEKAREST, 19 Maart. Het Roemeensche dorp Jigoreni is door een eigenaardige natuur ramp getroffen. Plotseling zijn 48 huizen inge stort en tal van andere gebouwen zoo ernstig beschadigd, dat de door een paniek aangegrepen bevolking het geheele plaatsje ontruimde. Het betreft een aardverschuiving, veroorzaakt door onderaardsche bronnen, die den bodem hadden onderspoeld. Deze verschuivingen zijn zoo ern stig, dat het geheele beeld van het landschap is gewijzigd. Geheele straten zijn verdwenen. Soortgelijke berichten komen uit de naburige dorpen, waar eveneens beweging in den bodem is gekomen. Nergens zijn menschenlevens te be treuren, hoewel het dorp Oltenesjti nog slechts een puinhoop is. PARIJS, 17 Maart. (Reuter.) Het Fransche antwoord op het Engelsche ontwapenings memorandum is Zaterdag aan den Franschen gezant te Londen geseind. Het antwoord is vrij lang, het beslaat n.l. 8 getypte bladzijden. De diplomatieke medewerker van Havas meent de hoofdgedachte van het in deze nota tot uitdrukking gebrachte Fransche standpunt kort te kunnen weergeven. De Fransche regeering zou het door de En gelsche regeering nagestreefde doel om den vrede te bewaren goedkeuren. Zij erkent even eens, dat de verzoening onder de volkeren hier voor een absolute voorwaarde is, maar zij legt er den nadruk op, dat deze verzoening niet onder twijfelachtige omstandigheden zal kun nen volgen. Frankrijk heeft reeds sedert 1919 zijn troepenmacht voor meer dan de helft in verhouding met zijn troepensterkte van 1914 teruggebracht en aan zijn militaire organisatie een uitgesproken verdedigend karakter gege ven. Hiermede heeft Frankrijk voldoende zijn vredeswil bewezen. Wanneer men Frankrijk thans voorstelt op den weg der ontwapening nog verder te gaan, dan wijst het dit met prin cipieel af, onder voorwaarde evenwel, dat zijn veiligheid niet in gevaar wordt gebracht. ASUNCION, 18 Maart. Officieel wordt mede gedeeld, dat de troepen van Paraquay met suc ces de Boliviaansche aanvallen in den sector Buenos AiresBallivian hebben afgeslagen. LA PAZ, 18 aMart. Een officieel communi qué meldt, dat de Boliviaansche luchtmacht ac tief blijft in het geheele Zuid-Oosten van den Chaco. De regeering heeft bij decreet de lichting 1935 onder de wapenen geroepen. PEKING 19 Maart. Volgens een bericht uit Tsjifoe is te Challln in de buurt van Tsjifoe een groote brand uitgebroken in een ziekenhuis. Vol gens mededeeling van de politie zijn 41 men- schen om het leven gekomen. Het gebouw, dat uit twee verdiepingen was opgetrokken. be stond geheel uit hout. De brand zou door on voorzichtigheid zijn ontstaan. ATHENE, 19 Maart. (Reuter). Het stoomschip Meotis is gistermorgen met Insull aan boord vertrokken en was Zondagmiddag reeds de Cycladen gepasseerd. Het schip zet koers naar Egypte. Bevriende relaties van Insull verklaren echter, dat het schip waarschijnlijk zijn koers zal wijzigen. Insull heeft kennissen in Perzië. Insull is niet in het bezit van een Franschen pas, zoodat hij bij aankomst in Djibouti, van waaruit hij naar verluidt naar Abessinië zou willen reizen, moeilijkheden zal ondervinden. De havenautoriteiten hebben aan den kapi tein der Meotis opdracht gegeven elke 5 uur zijn positie op te geven. Bij het verlaten van den Piraeus verklaarde Insull aan den havenmeester, dat hij uit zijn huis is ontkomen door zich te vermommen en onherkend naar een auto te wandelen. Hij werd vergezeld door een Engelschman, wiens naam hij niet wenschte te noemen. Hij zeide verder heimelijk té zijn vertrokken, omdat hij gehoord had, dat Amerikaansche politiemannen hem wilden arresteeren. Insull heeft door zijn advocaten de Grieksche regeering bedankt voor haar gastvrijheid en uitte zijn spijt, dat hij door zijn vlucht de regeering in een moeilijk parket had gebracht. Naar gemeld wordt, is mevr. Insull Woensdag j.l. met onbekende bestemming uit Athene ver trokken. Volgens Reuter gaan er op het oogen geruchten, dat het jacht „Faucon" dat de Amerikaansche vlag voert, Stamboel zou heb ben verlaten om Insull te achtervolgen. Het ministerie van Marine weigert echter deze geruchten te bevestigen. PARIJS, 18 Maart De „Petit Parisien" ou- blieeert een bericht uit Rijssel, volgens hetwelk de organisatie van eigenaars van weefgetouwen aldaar besloten heeft om de crisis bij den afzet tegen te gaan, door een aantal bedrijven stil te leggen en ongeveer 40.000 weefgetouwen op te koopen om vervolgens onbruikbaar te maken. De werknemers hebben tegen dit plan, dat hun voor altijd van een arbeidsmogelijkhelcT zou be- rooven, geprotesteerd en beweerd dat het be drijf der weverijen te Rijssel en omstreken zeer goed kan worden gaande gehouden. Volgens 'n bericht uit Feitsjau, Is in de stad Hsingfoeng een huis ingestort. Er zijn 28 doo- den te betreuren. Het voorstel tot verleening van een crediet van 100 millioen aan Sovjet-Rusland is thans bij den Zweedschen Rijksdag ingediend. De oudste vrouw in het Heilige Land. een christelijke Arabieren-vrouw van 112 jaar, is te Bethlehem, overleden. Tot voor kort ver keerde zij in uitstekende gezondheid. Als een bewijs, van hulde van de Brussel- sche Aeroclub, hebben vliegeniers met hun vliegtuigen boven Marche-les-Dames gecirkeld en bloemen omlaag geworpen op de plek, waar Koning Albert den dood vond. Nadat het particulier initiatief reeds eenigen lijd werkzaam was om te komen tot de oprich ting van een standbeeld van koning Albert te Parijs, is thans bij den Parijschen gemeente raad een motie ingediend om dit standbeeld door het stadsbestuur te doen oprichten. De motie zal vermoedelijk worden aangenomen. MADRID, 19 Maart. De staking te Barcelona is nog niet ten einde. Troepen zijn uit Madrid gezonden om de vitale bedrijven voortgang te laten vinden. Voorts zijn twee torpedojagers uit Cartagena op weg naar de hoofdstad van Catalonië. De N.V. Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen heeft een request gericht aan den Minister raad, waarin o.m. wordt gezegd, dat de gelegen heid tot spelen moet worden toegestaan onder strenge controle in de grootste badplaatsen, uitsluitend gedurende het zomerseizoen. Voor die badplaatsen is de toelating van de gelegen heid tot kansspelen een levensbehoefte gewor den. Er moet daarom een wet komen, welke niet ieder spel moet verbieden, maar het gewone geluksspel, echter streng gereglementeerd moet toelaten. Zelfs wordt het voorgesteld, alsof het Resi dentie-orkest met den ondergang wordt bedreigd, als er te Scheveningen geen spel wordt geëx ploiteerd. (Niet officieel) lste klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 19 Maart 1934 Hooge Prijzen 1500.— 15853 16252 400.— 3534 13806 16255 200.— 9175 15473 18226 100.— 2964 5349 8489 10352 15126 15732 Prijzen van 20— 19 29 31 41 70 8G 153 161 191 198 220 272 280 383 400 425 467 497 508 572 584 593 636 662 683 740 772 776 831 875 879 889 921 944 947 980 982 987 988 1037 1046 1083 1103 1106 1149 1152 1189 1214 1220 1225 1233 1289 1315 1369 1375 1398 1401 1410 1415 1444 1446 1542 1555 1576 1579 1580 1619 1642 1740 1748 1785 1802 1872 1918 1962 2034 2058 2081 2089 2091 2102 2105 2116 2134 2202 2220 2230 2260 2268 227^ 2349 2401 2408 2414 2424 2442 2454 2457 2478 2493 2507 2544 2589 2592 2598 2602 2694 2872 2951 2992 3150 3176 3207 3233 3251 3263 3269 3281 3297 3299 3316 3318 3334 3339 3341 3355 3390 3443 3467 3482 3495 3497 3530 3578 3688 3706 3711 3738 3766 3862 3866 3887 3930 3934 3936 3954 3988 3990 3995 4010 4031 4034 4056 4071 4082 4089 4090 4092 4114 4135 4201 4241 4272 4279 4319 4321 4369 4372 4389 4403 4439 4460 4488 4523 4546 4585 4590 4617 4624 4630 4651 4670 4679 4716 4821 4837 4845 4896 4953 4964 5015 5124 5136 5150 5157 5186 5263 5326 5402 5425 5434 5447 5466 5511 5535 5589 5627 5643 5644 5654 5662 5702 5707 5734 5768 5793 5806 5918 5952 5980 5999 6040 6047 6058 6145 6148 6188 6213 6217 6227 6239 6288 6290 6291 6328 6330 6425 6429 6437 6446 6484 6495 6508 6515 6570 6577 6617 6643 6762 6788 6792 6854 6905 6909 6954 6955 6989 7028 7032 7039 7050 7063 7066 7099 7121 7181 7196 7212 7245 7313 7326 7352 7399 7495 7511 7553 7623 7627 7643 7702 7761 7789 7799 7843 7972 7988 7993 7998 8006 8075 8084 8087 8088 8096 8104 8123 8137 8186 8191 8205 8272 8273 8289 8308 8332 8431 8539 8575 8601 8645 8770 8895 8917 8950 8992 9017 9029 9041 9042 9091 9117 9129 9136 9154 9157 9186 9198 9207 9210 9213 9250 9263 9392 9431 9444 9473 9475 9486 9498 9521 9533 9578 9585 9623 9687 9693 9710 9731 9760 9785 9854 9908 9912 9942 9956 9963 9969 9977 10012 10013 10020 10023 10045 10050 10058 10070 10075 10101 10102 10128 10150 10191 10205 10227 10229 10288 10353 10384 10456 10499 10502 10537 10546 10664 10670 10677 10705 10821 10826 10827 10832 10838 10837 10904 10928 10940 11053 11078 11085 11088 11149 11210 11269 11290 11291 11296 11311 11334 11399 11420 11433 11442 11453 11456 11460 11543 11663 11713 11727 11775 11814 11819 11854 11895 11907 11914 11926 11935 11949 11981 11996 1200C 12006 12023 12024 12042 12046 12087 12195 12203 12204 12254 12269 12325 12337 12362 12387 12401 12457 12466 12475 12484 12490 12498 12603 12604 12662 12744 12745 12821 12900 12938 12952 12931 13004 13050 13109 13167 13171 13476 13494 13524 13529 13555 13557 13581 13625 13626 13660 13696 13793 13812 13816 13823 13825 13827 13832 13842 13932 13954 13987 14019 14028 14029 14033 14038 14058 14082 14207 14290 14322 14333 14345 14406 14422 14499 14508 14563 14586 14647 14702 14710 14738 14756 14772 14820 14892 14893 14897 14925 14929 15018 15025 15026 15088 15114 15158 15198 15247 15281 15338 15379 15394 15475 15476 15502 15519 15561 15573 15624 15660 15700 15763 15777 15809 15844 15891 15892 15896 15910 15933 15960 15996 15099 16001 16010 16012 16022 16024 16025 16070 16077 16104 16124 16155 16232 16236 1629C 16337 16356 16387 16403 16445 16474 16479 1648C 16483 16563 16574 16590 16681 16786 16837 16904 16906 16915 16975 17002 17034 17068 17069 17072 17087 17097 17124 17173 17239 17254 17278 17387 17391 17395 17402 17405 17415 17446 17468 17472 17488 17501 17504 17543 17554 17568 17571 17577 17589 17597 17600 17654 17693 17752 17758 17761 17810 17825 17831 17855 17859 17928 18015 18026 18116 18140 18161 18185 18186 18221 18225 18276 18279 18293 18295 18301 18322 18331 18359 18363 18365 18430 18465 18476 18483 18493 18498 18516 18546 18320 *8665 18670 18684 18697 18718 18719 18721 18728 18743 18759 18762 18852 18875 18901 18912 *8922 18960 19059 19091 19113 19136 19151 19159 19177 19187 19196 19210 19235 19240 19273 19324 19392 19465 19475 19490 19508 19526 19565 19627 19644 19663 19672 19733 19836 19855 19900 19901 19905 19913 19929 19982 20008 20037 20039 20077 20093 20182 20210 20231 20236 20277 20397 20416 20419 20461 20523 20541 20557 20649 20680 20719 20778 20806 20912 20915 20916 20955 20974 De uitvoer van Javasuiker was in Februari 70.000 tons tegen 85-000 tons, of 15.000 tons minder dan in Februari 1983, waarvan 10.000 tons op rekening komt van den ver minderden aj zet naar Frankrijk. De suikerproduceerende landen, die deel uitmaken van de Chaabourne-conventie, zullen de besprekingen voortzetten, ten einde een basis te vinden, waarop de quota- verdeeling aan de bestaande wereldbehoefte Kan woraen aangepast. Het wets-ontwerp inzake de goud-explo ratie op Nieuw-Gumea wordt waarschijnlijk in de zomerzitting van den Volksraad be- Itandeld. Men gelooft, dat de werkzaamhe den in 1935 met overwegend Nederlandsch en ook met Engelsch kapitaal zullen worden aangevangen Het Nieuws v. d. Dag van Ned-Indië meldt, dat de Indische vlottende schuld einde Februari 1934 f 252 millioen zal be dragen in verband met de geringe ontvang sten der LandsmiddélenMen gelooft dat in de eerste helft van het belastingjaar 1934/1935 de schuld nog wel aanzienlijk zal stijgen. Aan de inschrijvingen op de aanbesteding van 2 Braziiiaansche kruisers van 8-000 ton, 9 torpedo-jagers van 1500 ton en 6 onder zeeërs van 900 ton nemen twee Nederland sche firma's deel. Wilton's Machinefabriek behaalde in 1933 een winst van f 613.401 tegen f 226-440 in het vorig jaar, hetgeen voor afschrijving en reserveering bestemd wordt. De Zweedsche regeering heeft voor het begrootingsjaar, 1 Juli a.saanvangende, een crediet gevraagd van Kr. 85 millioen tot bestrijding der werkloosheid, hoofdza kelijk door middel van werkverschaffing. In verband met de aankondiging van de groote emissie van 6 pCt. obligaties der Fransche Spoorwegen, zijn staats- en spoor- wegobligaties te Parijs de vorige week met 1 a 2/t pCt. gedaald- Volgens mededeelingen van het Institut für Konjunkturforschung moeten de in' Komsten van den Duitschen landbouw in 1933/1934 M. 790 millioen hooger geweest zijn dan in het vorig jaar. Wegens regee- ringssteun heeft de landbouw M. 20 mill- minder behoeven uit te gevenDesondanks moet toch nog een belangrijk deel der land bouwbedrijven het loopende jaar met ver lies werken. De FranschBritsche handelsonderhan delingen stellen een gunstiger resultaat in het vooruitzicht. Voorloopig wordt een vol komen herstel van de Fransche invoer contingenten voor Britsche goederen, ge paard gaande met intrekking van de En gelsche represaille-maatregelen, als eerste eisch gesteld. De Belgische Socialistische onderneming „Banque du Travail", die voornamelijk de coöperatie financiert, verkeert in groote moeilijkheden en moet de regeering een crediet verzocht hebben, naar de „Libre Belgique" meldt, van 300 millioen francs. De pogingen van kooplieden van Ham burg en Bremen, om Duitsche tabaksfabri kanten te verplichten alleen tabak te per- werken, die door Duitsche schepen uit de productielanden naar Duitsche havens wor den vervoerd, waardoor aan de Nederland sche belangen ernstige schade zod worden toegebracht, zullen niet slagen, aan gezien de Duitsche regeering hieromtrent afwijzend beschikt heeft. De afzet van de General Motors voor het eerste kwartaal 1934 zal 50 pCt. hooger zij71 dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaat maar viel gelijk aan het laatste kwartaal van 1933. ..In kringen van de Amerikaansche auto' mobielenindustrie wordt verwacht, dat Maart de productie meer dan 300.000 wagens zal bedragen, tenzij de staking mocht uit breken. De netto-winst van de American Tobacco Comp. bedroeg in 1933, na aftrek van be lastingen, afschrijvingen, enz. 17-401.207 tegen 43.267.084 hetgeen overeenkomt met 3 tegen 8.46 per aandeel. fc De president van de Tide Water Assoc- Oil verklaarde, dat de voorloopige cijfers over 1933 een surplus aanwijzen beschik baar voor dividend van 8 7-265.000, gelijk staande met 0.61 per gewoon aandeel tegen 8 0.13 in 1932. Te New-York wordt verwacht, dat de staal-productie deze week lager zal zijn als gevolg van de mindere bestellingen def automobiel-industrie- Japan heeft besloten, de uitnoodiging van Nederland voor een handelsconferentie te Batavia aan te nemen. Deze besprekingen zullen een voorloopig karakter dragen en ten doel hebben, om meer evenwicht te brengen in de handelsbalans van beide landen. De netto-winst van de Cult. Mij. Pasir- Nangka over 1933 bedroeg f 434.061 tegen f 147-375 het vorig jaar. f 100-000 gaat ovef naar de dividend-reserve en het dividend zal op 18 pCt. worden bepaald (v. j. 8 pCt ,Mataram" meldt dat het aanplant- areaal van tabak in de Vorstenlanden even groot zal zijn als in 1933 en geen restricties zullen worden toegepast- Heden zal de Japansche vertegenwoordi ger bij den Volkenbond de conventie van 1927 inzake afschaffing van in- en uitvoer verboden en de overeenkomst van 1933 in zake een douane-wapenstilstand opzeggen. De netto-winst van de Montecatini is in 1933 toegenomen van Lire 53.099.724 tot Lire 65.600.000, waaruit 8 pCtdividend zal worden uitgekeerd en 40 millioen Lire aan de reserves wordt uitgekeerd. In het telefonisch effecten-verkeer van hedenochtend te Amsterdam trad een ver' dere daling in in de Youngleening van pCt. tot 40 y2 pCt. in verband met Schachts jongste verklaring. Door den heer Jan Hartman, declamator, di®' zich voornamelijk op de voordracht van he» werk der nog levende kunstenaars toelegt, z9 Maandag 26 Maart a.s. in het gebouw van deh Haagschen Kunstkring een declamatie-avond worden gegeven. O.a. vermeldt het program!»9 „De Apologie van den Misdadiger'^ van Dr. P- H. Ritter Jr., benevens werk van Top Naeff eTt Joh. Fabricius.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6