Drama te Someren wjam De fraude bij varkenscentrale WMm WEER MEDEDEELINGEN DINSDAG 20 MAART 1934 Steenen voor brood 33-jarige dader voor de rechtbank te Roermond Ten laste legging HOLLANDSCHE BRUCKNER- VEREENIGING Plannen tot oprichting ERNSTIGE VECHTPARTIJ Man levensgevaarlijk gewond MIDDELBARE TECHNICI Oprichting van een Nederlandsch Instituut YVONNE GEORGI Haar succes in Berlijn VEREDELING VAN HET AMBACHT Georganiseerd overleg militair personeel K.R.O. EN WERKLOOZE MUSICI CRISIS-INKOMSTEN BELASTING Bezwaren vooral voor jongeren DE NAZI'S-VERGADERING TE DOETINCHEM Geen buitenlanders Zeevaartschool op Terschelling Academische examens Examen Radiotelegrafist Apothekers-assistent De directeur der Centrale zou reeds lang op bedriegerijen op- markzaam zijn gemaakt Mededeelingen autoriteiten Knoeierijen namen toe ZORG VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN R.K. Jeugdhuis in West-Brabant HEVIGE AUTOBOTSING TE ROOSENDAAL Te groote snelheid in een bocht NED. BUURTSPOORWEG MIJ. ZeistUtrecht en Doorn-—Utrecht per bus en Dieseltrein DE DIESELTREIN Zivlere priesterfeesten Minderbroeders Zilveren professiefeest Philips in het strijdperk Het jubilé van oud-directeur Reighard STOOMVAARTLIJNEN Zondagmiddag 7 Januari 1933 had te Some ren een droevig drama plaats, waarbij de 37- jarige H. Bollen, door zijn zwager, den 33-jari gen L. S., met een revolver werd neergescho ten. Ten huize van Jos. Bollen aan de Vaarsel- straat, woonden behalve de verslagene en zijn vrouw, ook de moeder en de 33-jarige broer van zijn vrouw L. S. Dien middag van den 7den Januari ontstond er vermoedelijk over het inwonen van moeder S. bij Bollen twist. Er werd gebekvecht en zoo nu en dan met een vuist op tafel geslagen. Ook Hendrik Bollen, broer van Jos. Bollen, was hierbij tegenwoordig. Tijdens den twist arriveerde een zekere v. Heugten, een vriend van Jos. Bollen en ont' moette J. Bollen. Om van het gekijf af te zijn, vroeg J. Bollen zijn vriend om met hem te gaan wandelen. Op het moment, dat ze uit wilden gaan, kwam L. S„ die te bed had gelegen 4n zijn hemdsmouwen opgewonden naar beneden met een revolver in zijn hand. Hij drong zich tus- schen de familieleden door en schoot van dichtbij D. Bollen pardoes dood. Na het gebeurde ging de dader er tusschen uit en verdween in de bosschen. Maandagochtend werd de dader, die evenals het slachtoffer gunstig bekend stond, in hech tenis genomen. Heden, Dinsdagmiddag, werd deze zaak voor de Roermor dsche rechtbank behandeld. Verdachte werd ten laste gelegd dat hij op 7 Januari 1934 te Someren, opzettelijk met het oogmerk en voornemen Peter Hendnkus Bol len opzettelijk van het leven te berocven, al thans hem opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen op zeer korten afstand uit een met scherpe kogelpatronen geladen revolver een schot op dezen heeft gelost met het gevolg dat voornoemde Bollen is geraakt en de lin kerlong en de groote lichaamsslagader zijn doorgeschoten, een inwendige verbloeding ont stond tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Als getuigen zullen in deze zaak worden ge hoord P. L. Hulst, arts te Leiden (deskundige), J. H. Bollen, klompenmaker te Someren, Th van Heugten, landbouwer te Someren. De rechtbank is als volgt samengesteld: mr. J. C. H. Coenegracht, vice-president, mr. H. Diephuis en mr. Jurgens, rechters. Griffier mr. P. Geraerdts, ambtenaar van het O. M. Mr. dr. P. Rieter, officier van justitie. Als verdediger van verdachte treedt op mr. P. Triepels, advocaat en procureur te Roer mond. De Internationale Bruckner-Gesellschaft (IBG) te Weenen, wier doel het is voor het levenswei k van Anton Bruckner overal begrip, algemeene verspreiding en erkenning te brengen", heeft de laatste jaren toenemende blijken van sym pathie uit Nederland ontvangen, en is herhaal delijk aangezocht tot oprichting van een Sectie Holland. Dr. Karl Muck, de eenige groote nog leven de Bruckner-interpreet, die met den meester bevriend was, en die sedert ruim 40 jaar zijn werken propageert, is eere-president der ver- eeniging. Voorzitters zijn Prof. Max Auer. Prof. Walter Brsunfels en Prof. Ernst Kurth. De Kritische Gesamtsausgabe in 20 folio-deelen van Bruckner's werken, die de Vereeniging uitgeeft, staat onder leiding van dr. Robert Haas en dr. Alfred Orel; medewerkers zijn: Max Auer, V/alter Braunfels, Ernst Decsey, Friedr. Eckstein Furtw&ngler, Friedr. Klose en Ernst Kurth. De medewerkers Prof. Ferd. Foil, August Halm, Franz Schalk en Aug. Stradal zijn onlangs overleden. Brucknerbonden, aangesloten bijde IBG, be- taan over geheel Oostenrijk en Duitschland, ook in Frankrijk en Amerika. De tijd wordt nu rijp geacht, over te gaan tot stichting eener Hollandsche Bruckner-ver- eeniging, sectie der L B. G. Iedere Bruckner- vriend, musicus of leek, die zich principieel tct het doel en het lidmaatschap met al zijn voor rechten voelt aangetrokken, gelieve zijn ad- haesiebetuiging (een visitekaartje is voldoende) in te zenden aan den heer Jan Goverts, Bentinckstraat 20, Den Haag, wiens boek over Anton Rruckner (het eerste Hollandsche) dit voorjaar verschijnt, en die in opdracht der IBG handelt. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Balk een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen G. van S. te Ntjemindum en M. de J. uit Balk, waarbij laatstgenoemde met een dolk mes zoodanig werd getroffen, dat geneeskun dige hulp onmiddellijk moest worden Ingeroe pen. Onmiddellijke overbrenging naar het zie kenhuis te Sneek werd noodzakelijk geacht De toestand van het slachtoffer is zoodanig, dat gevaar voor zijn leven niet uitgesloten geacht mag worden. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt. Zaterdag jJ. heeft te 'sGravenhage onder auspiciën van den Bond van Technische Amb tenaren in Overheids- en in Semi-Overheids- dienst, de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Technici, het Roomsch Katholiek Verbond van Technici in Nederland, en de Vakgroep Technici van den Bond van Ambte naren bij de Nederlandsche Spoorwegen, de op richting van het Nederlandsch Instituut van Middelbare Technici plaats gehad. Het Instituut stelt zich in samenwerking met andere vereenigingen ten doel de behartiging van de gemeenschappelijke belangen der mid delbare technici in den ruimsten zin, alsmede het bevorderen van de behartiging der alge meene belangen van de techniek. Naast bovengenoemde vereenigingen kunnen lid zijn andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen van Middelbare Technici, waar van de leden werkzaam zijn in overheids-, semi-overheids- of particulieren dienst, dan wel optreden als zelfstandig technicus. Buitengewoon lid kunnen o.m. zijn vereeni gingen van studeerenden aan middelbaar-tech nische onderwijsinrichtingen. Het voorloopige bestuur van het Instituut, oat zijn bestaan met ongeveer 4500 leden be gint, is samengesteld uit de heeren: E. W. de Jong, Rotterdam, voorzitter; J. A. Sorel, Den Haag, secretaris; J. H. C. v. d. lap, Den Haag, penningmeester; J. J. Bouman, Dordrecht; A. v. d. Hey, Utrecht; J. J. Kimstra, Gorinchem; J. J. Reynart, Amsterdam; H. B. Stevens, Am sterdam. Het secretariaat is voorloopig gevestigd te 's Gravenhage, Prinses Mariestraat 7 E. Aan dit bestuur is opgedragen de voorloopig vastgestelde statuten verder uit te werken en Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Men schrijft ons uit Berlijn: Onze lanagencote, die onaer den kunste- naarsnaam Yvonne Ueoigi dramatische en ly rische dansen in ae dicht bezette Bacn-zaai ten uitvoer bracht, verstaat de moeiiyke kunst, het juist op ent geoied verwende Berujnscne pubhek voor naar sierlijke kunst te winnen. Zij vormt •n menig opzicnt een tegenstelling tot Nidby unpettoven, is ioiscn van gestalte, begint al da- ueiyk met een op Beethoven-muziek uitgevoer- den „Duitschen aans", forsch en mannelijk in ihythme en beweging. In „Habanera" geelt zij in rood gewaad een klassieken heldendans, in „Penthesiiea" een vrouw, die aanvalt, vecht, zich verdedigt en stervend neervalt. Even later kijkt men verrast, wanneer zij ook het teere vrouwelijke gebaar kent: als „Mad- chen auf dem Lande" speelt zij in den tuin, danst zij in de zon, straalt zij van levenslust, geeft zij de vrcolijke onschuld van het platte land weer op ongekunstelde wijze. Een merkwaardig aandoende tragische dans was „Elektra" op muziek van Genzmer, een jonge vrouw in boetekleed, aarzelend, weifelend, dan vurig en hartstochtelijk met een bezield geiaat, technisch volkomen in de veelheid der wendingen; zij vormt haar materiaal met over leg, laat 't erotische nooit de overhand krijgen en boeit door de bezielde mimiek van haar klassiek gelaat. Tegenover dit eerst wat vreemd aandoende mannelijk optreden wordt dan een menuet van Bizet gedanst en hier zien we haar als abso lute vrouw, vol gratie, een charmante sierlilk- heid in harmonisch bruin zijden costaum. Het doorslaand succes van dezen avond doet ons de vraag stellen, of Ivonne Georgi, ale aan het ballet der opera te Hannover werkzaam is, niet voor Berlijn gewonnen kan worden. Zij is in haar kunst zoover gerijpt, dat zij voor een eventueele vacature in Charlottertburg of Unter den Linden stellig als ernstige reflectante in aanmerking zou komen. De Vereeniging ter Veredeling van het Am bacht heeft dezer dagen haar jaarlijksche alge meene ledenvergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer ir Brandt, mede, dat in 1933 de Vereeniging door het niet afnemen der examens in 1932, het verhoogen van het examengeld en voorts door inwendige reorganisatie op een gezonde financieele basis gebracht is. Als voornaamste punt stond voorts op de agenda: de statutenwijziging. De wijzigingen kwam hoofdzakelijk hierop neer, dat het dage- lijksch bestuur der vereeniging zal worden uit gebreid met twee leden, die in onderling over leg benoemd zullen worden door de drie lande lijke middenstandsbonden. In de week van 2328 Juli a.s. zullen te Utrecht onder rijkstoezicht de examens wor den gehouden voor gezel in de vakken: timme ren, meubelmaken, plaat- en smidsbankwer- ken, vuurwerken, huisschilderen, metselen, machinebankwerken en -draaien, lood- en zinkwerken, modelmaken en automonteeren; en voor meester in de vakken: timmeren, meu belmaken, smeden, huisschilderen, metselen, machinebankwerken en -draaien en model maken. Ter kennis van de Koninklijke Landmacht is door den Minister van Defensie, in zake het georganiseerd overleg van belang voor den rechtstoestand van het militair personeel der Koninklijke Landmacht, gebracht, dat de na te noemen vereenigingen zijn aangewezen om deel uit te maken van de Commissiën voor ge organiseerd overleg in zaken van belang voor den rechtstoestand van het militair personeel, t. w.: om zitting te nemen in Commissie A (Offi cieren) 1. de Vereeniging van Officieren van de Koninklijke Landmacht; 2. de Algemeene Roomsch Katholieke Offi cieren-V ereeniging 3. de Nationale Christen-Officiersvereeniging, alsmede 4. de Algemeene Vereeniging van Nederland sche Reserve-officieren; om zitting te nemen in Commissie B (mili tairen beneden den rang vantweede luite nant) 1. „Ons Belang Vereeniging van Onder-offi cieren benoorende tot de Koninklijke Land macht; 2. de Christelijk Sociale Onder-officiersver - eeniging; 3. de Nederlandsche Roomsch Katholieke Onder-officiers-Vereeniging „Sint Martinus"; 4. de Neutrale Onder-officiers-Vereeniging; 5. de Vereeniging van jaarwedde genietende beroepsmilitairen beneden den rang van tweede luitenant behoorende tot de Kon. Landmacht Ons Allèr Belang"; 6. de Vereeniging van leden behoorende tot het Wapen der Koninklijke Marechaussee, be neden den rang van officier. Van den K.R.O. is het initiatief uitgegaan, om in samenwerking met den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond tot de uitwerking van een plan te geraken, om werklooze musici behulp zaam te zijn bi) het verkrijgen van arbeid. De K.R.O. heeft n.l. aangeboden om van tijd tot tijd voor zijn microfoon te laten optreden kleine ensembles, welke uit werklooze Neder landsche musici worden gevormd. Ten eerste zal dit een aansporing beteekenen voor de betreffende musici om tot ensemble vorming, het samenstellen van een repertoire en het houden van daartoe noodzakelijke repe tities over te gaan. Dit beteekent derhalve voor hen, dat zij zich in hun vak blijven oefenen en het vooruitzicht, voor de microfoon te mogen optreden, zal daartoe een bijzondere aansporing zijn. Uiteraard kan niet elk ensemble in de ge legenheid gesteld worden, wat zich daarvoor aanbiedt. Ten tweede zal dit initiatief van den K.R.O er gemakkelijk toe ïeiden, dat verschillende werkgevers in den lande, aan wien het uur van uitzending tijdig vooraf zal worden bekend ge maakt, per radio de onderscheidene ensembles kunnen beluisteren. Daardoor worden dus nieuwe mogelijkheden geopend voor het afsluiten van engagementen. Ten derde zal aan deze proef spelende ensem bles een geldelijke vergoeding worden gegeven, zoodat dit op zich reeds de waarde heeft van betaalden arbeid te verrichten. Het Bestuur der Algemeene R. K. Werkge versvereniging en der Katholieke Jonge Werk- geversvereeniging hebben in een adres aan de Tweede Kamer eenige bedenkingen geuit tegen het wetsontwerp tot heffing eener Crisis inkomstenbelasting. Adressanten achten de heffing van een cri sis-inkomsten-belasting in grondgedachte juist en staan zelfs tegenover de hoofdstrekking van het wetsontwerp in zekere mate sympathjek, maar zij achten het in hooge mate onbillijk, dat behoudens eenige uitzonderingen, thans in het wetsontwerp voorzien, verder iedere in komstenvermeerdering zelfs de meest normale, onder de werking van deze nieuwe heffing wordt gebracht. Deze onbillijkheid wordt nog vergroot, doordat het wetsontwerp geen belastingaftrek bjj huwelijk en gezinsvermeerdering toelaat. Het standbeeld van drAriëns door Aug. Falize, dat dezen zomer te Enschedé zal worden onthuld Op de vragen van het Eerste Kamerlid Her mans betreffende een te Doetinchem gehouden, van de N.SD.A.P. uitgaande vergadering, heeft minister van Schaik geantwoord, dat hem uit ingekomen ambtsberichten gebleken is, dat de bedoelde vergadering gehouden is door, groo- lendeels in Duitschiand woonachtige Neder landers en derhalve niet door buitenlanders, zoo als in de vragen gesteld is. Hieruit volgt, dat aan de vragen feitelijke grondslag ontbreekt. De minister kan aan het bovenstaande nog toevoegen, dat hij voor de wijze, waarop de politie in dezen is opgetreden, slechts lof kan hebben. Deze heeft scherpe controle geoefend op paspoorten, uniformen, vervoer, etc., en de orde op juiste en tactvolle wijze gehandhaafd. Op initiatief van den burgemeester van Ter schelling is aldaar opgericht een vereeniging tot het verleenen van steun aan de Terschel- linger Zeevaartschool. Eere-voorzitter is de burgemeester van Terschelling. 1 LEIDENGeslaagd: Doet. ex. Slavische ta len mej. V. R. Spatkowa. Cand. ex. rechten: mej. G. Harthoom en de heeren A. E. v. Braam Houckgeest en J. Munting. Doet. ex. rechten: de heer A. A. van Rossem. Bij het in de maanden Januari, Februari en Maart J.l. te 'sGravenhage gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radio telegrafist le en 2e klasse en van het certificaat als radiotelefonist zijn geslaagd, voor het cer tificaat le klasse de heeren: J. B. van Braak te Ouderkerk a. d. IJsel; H. Gerritsen te Baarn; F. Jalving te Assen; F. O. Polderman te Hil versum; F. D. van Steijn te Amsterdam; voor het certificaat 2e klasse: E. J. J. Baart- mans te Rotterdam; J. Boom te Amsterdam; C. G. J. van der Brand te Vlissingen; H A. van Delden te Rotterdam; W. Engelsman te Rot terdam; H. J. W. A. Folkerts te Groningen; C. A. Geverding te Leiden; N. F. de Groot te den Helder; P. J. S. de Groot te 'sGravenhage; D. den Hartóg te West-Terschelling; S. J. J. van Houcke te Vlissingen; J. van den Hurk te Rot terdam; C. D. Lagerveld te Amsterdam; P. Loef te Rotterdam; M. Noorland te Rotterdam; A. A. van Noort te Vlissingen; F. D. Ortt te Haarlem; I. J. L. Rissema te 'sGravenhage; H. M. Visser te Maassluis; J. Vlug te Noord- Scharwoude; A. J. Welling te Bussum; M. A. WïUemse te Rotterdam; W. Zijta te Middel burg; voor het certificaat als radiotelefonist zijn geslaagd: D. P. J. Smits te IJmuiden: C. J. Verhoeven te IJmuiden; C. Duizendstra te IJmuiden; H. G. Hermans te Noordwijk; J. Dekker te IJmuiden; J. N. Beek te IJmuiden. Opgeroepen 6 candidaten. Geslaagd mej. A. M. Wouters, Tilburg en de heeren J. A. C. M. van Beek, den Bosch en H. G. J. van Kempen, Utrecht. Het „Dgbld. v. N.-Br." komt terug op de frau de bij de Varkenscentrale. Het blad schrijft er o.m. het volgende over: Nu gelooven wij, dat door net onderzoek van de Nederlandsche justitie, de juiste toedracht van zaken, voor zoover die zich in Nederland heeft afgespeeld, wel zal kunnen worden vastge steld. Wij zijn er echter aan gaan twijfelen, of dat ook in Beigië het geval is ge,zien de verras sende mededeelingen, die wij uit Brussel verno men hebben, gezien ook het door ons zelf gecon stateerde fett, dat eenige van de grootste smok kelaars in België, die even schuldig als V. d. E. zijn, (hetgeen in Belgische veehandelskringen een ieder weet), nog steeds op vrijen voeten rondloopen. En omdat mzen zóó nimmer zal ko men tot het vaststellen van de juiste toedracht van zaken en dit toch met het oog >,p de groote belangen, die op het spel staan, noodzakelijk is, hebben wij in België trachten na te gaan, hoe zich daar de feiten hebben toegedragen. Daartoe hebben wij ons eenige dagen te Ant werpen en te Brussel bewogen in de kringen, waar men ons de gewenschte inlichtingen kon geven en wij hebben die inderdaad gekregen, in lichtingen van dien aard, dat wij ons genoopt gezien hebben onze Justitie daarvan op de hoogte te stellen. Vanzelfsprekend kunnen wij dus niet alles publiceeren hetg.een wij vernomen hebben, doch wij zijn wel in staat, onze lezers een vril overzichtelijk beeld van het geval te schetsen. Na herinnerd te hebben aan haar publicaties in November over den smokkelhandel aan de Belgisch-Nederlandsche grens, met boter, huiker, rogge, varkensvleesch, runderen, en hoe ook tal van wrakke beestjes uit de Kempische stallen op de aanneemplaatsen van de Nederlandsche rund veecentrale terecht kwamen, afgezien nog van verdere ongerechtigheden die daarmee gebeur den, gaat het blad voort: Maar natuurlijk, dat heette allemaal sensatie. Zelfs de regeeringscommissaris Bückman liet in dertijd het socialistische Volksblad op zijn gezag meedeelen, dat wat het Dagblad schreef over die runderen allemaal sensatie was. Men had echter kunnen bevroeden dat bijzonder degenen, die op het smokkelfront wonen, beter op de hoogte plegen te zijn dan zij die in het ho.oge Noorden wonen. Het vorig jaar werd de Nederl. pers in De Twee Steden te 's-Gravenhage aan een lunch genoodigd om daar zelf te kunnen constateeren, dat het crisisblikvleesch van goede kwaliteit was. Deze persbijeenkomst had een tamelijk onbevre digend verloop, vooral door het onprettige inci dent, tusschen het hoofd van den veterinairen dienst en een journalist, over dierenmishandelin gen, die met crisisrunderen zouden hebben plaats gevonden. Na dezen maaltijd hebben wij ons tot regeeringscommissaris Bückman gewend om hem te vragen waarom hij ons van sensatie beschul digd had. De heer Bückman riep er den heer S. van Zwanenberg bij, den directeur van de centrale. Dezen hebben wij toen medegedeeld (wij ves tigen er de aandacht op: toen reeds) wat ons aan bedrog bekend was waaromtrent wij toen nog niets hadden gepubliceerd. Wij hebben er toen op gewezen, dat wij uit den mond van veehandelaren zelf wisten, dat slechte koeien uit België werden binnengesmokkeld, dat niet-drachtige runderen werden aangeboden, waarvan men op heimelijke wijze de loodjes aan den staart en de nummers op de huid verwijder de, opdat later niet zou kunnen worden gecon stateerd, wie het niet-drachtige beest had aan geboden, en dus de voorgeschreven korting van 40 pet. niet zou kunnen worden toegepast. Wij hebben er toen reeds op gewezen, hoe men door het oppompen van de uiers met lucht of melk en door het inwrijven van de uiers met gravel (gemalen roode baksteen) de dieren een beteren indruk wilde laten maken dan zij wel normaal maken konden; dat men ze bovendien drenkte, nadat men ze gevoerd had met in zoutwater ge drenkt voedsel. Wij hebben toen namen genoemd van geloofwaardige menschen, die verklaard hadden inlichtingen te willen geven, maar wij hebben ook namen genoemd van hen, die deze fraude pleegden. O.a. hebben wij genoemd den naam van C. v. d. E. te Esschen en van eenige van diens mede werkers, die zich met het smokkelen van alle winstgevende objecten der centrales inlieten. De heer Van Zwanenberg heeft deze namen geno teerd en wij hadden den indruk, dat hij over onze verklaringen zeer voldaan was. Men begrijpt dat het ons zeer heeft verwonderd nadien nim mer iets van een ernstig onderzoek gehoord te hebben, maar wel telkens geringschattende of ontkennende communiqué's via het Nederlandsch Correspondentiebureau in zee gestuurd te zien. Intusschen, de knoeierijen gingen niet alleen door, doch namen hand over hand toe. Er wer den niet, zooals de minister van Oeconomische Zaken dezer dagen in de Eerste Kamer beweer de, wel eens steentjes in een krentenbrood ge vonden, neen, er werden steenen voor brood ge geven. Wel treffend is het, dat de vorige week op den dag dat men hier onze beweringen omtrent de knoeierijen met de crisisrunderen als overdreven en natuurlijk weer als sensatie kenschetste, wij in Brussel in gezelschap van anderen uit den mond van een der grootste smokkelaars van België opteekenden: „Het is toch formidabel met den Hollander. De dunne koeien koopen ze op de markt van Hasselt op en die gaan allemaal bij Maastricht of elders de Limburgsche grens over en de koopers van Rotterdam ioopen de boerkes van de Campine (bedoeld is de Kem pen) plat voor de rotste beesten. Ge raakt geen goei beest meer kwijt." Den naa mvan dezen smokkelaar hebben wij aan onze Justitie mede gedeeld. Naar wij vernemen, is de medewerking der betrokken gemeentebesturen verzekerd voor de oprichting van een R. K. Jeugdhuis in den Zuid-Westhoek van Westelijk Noord-Brabant Dit jeugdhuis zal worden gesticht ter hoogte van „Jagersrust", gelegen op het kruispunt dei wegen naar de dorpen Woensdrecht, Ossen- drecht, Putte en Huybergen. Een der voor naamste doelstellingen van deze stichting zal zijn de ontwikkeling, ook op vakkundig gebied van jeugdige personen. De oprichtingskosten worden op 20.000 begroot. Hedenmorgen tegeh vier uur zijn twee auto's tegen elkaar gebotst op de Bredasche Baan te Roosendaal, waarbij een der chauffeurs ernstig werd gekwetst. De botsing had plaats in de bocht nabij de Witte Bareel. Uit de richting Breda kwam een bestelauto van Stokkem uit 's Hertogen bosch met couranten, bestuurd door den 26- jarigen van der Laar, eveneens uit 's Hertogen bosch. De weg was zeer glad. Doordat de auto de bocht snel wilde nemen, week de be- stauurder ver naar links uit. Op hetzelfde mo ment naderde uit de richting Roosendaal een groote, met 37 kalveren geladen veetransport auto. van den veehandelaar Mol te Roosendaal, waarin diens twee zoons waren gezeten. Om een aanrijding te voorkomen weken de bestuurders van beide auto's zooveel mogelijk naar rechts uit. waaraan het te danken is dat de wagen niet met het front op elkaar zijn aangereden. Van den bestelauto werd de cabine gedeelte lijk en de carrosserie geheel van het onderstel afgerukt en versplinterd. Dr. van Turnhout, die spoedig ter plaatse was, verleende geneeskun dige hulp. De gebroeders Mol hadden lichte verwondin gen aan hoofd en handen. Van der Laar daar entegen had een groote wonde aan het hoofd en een armfractuur. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis „Charitas" overgebracht. Zijn toestand was heden vrij gun stig. Van de kalveren werden er twee gedood. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De Ned. Buurtspoorwegmaatschappij te Zeist, die de tramlijnen UtrechtZeist en Amers foortZeistRhenenArnhem exploiteert, is van plan tegen 15 Mei, op welke datum de nieuwe Dieseltreinen op de spoorlijn Amsterdam UtrechtArnhem zullen gaan rijden, een bus dienst in te leggen van Doorn, Driebergen en Zeist naar en van station Driebergen der Nederlandsche Spoorwegen, ten einde in aan sluiting aan de aldaar stoppende Dieseltreinen een zeer snelle verbinding tot stand te brengen van Arnhem, Utrecht en de groote steden van ons land naar Zeist. Driebergen en Doom, be nevens in omgekeerde richting van deze laatstgenoemde gemeenten naar de grootere plaatsen. Te dien einde heeft de N. B. M. een aantal Twin Coaches, elk ruimte biedende voor dertig personen, besteld. Het ligt in de bedoeling den rijtijd voor het traject Zeist—station Driebergen op 15 minuten te stellen. Aan het station Drie bergen heeft men 6 minuten tijd voor overstap pen, met dien verstande, dat reeds 3 minuten na aankomst van den trein uit Utrecht de bus naar Driebergen en Doorn vertrekt. De rijtijd der Dieseltrein voor het traject UtrechtDriebergen is vastgesteld op 9 minuten zoodat de reis van Utrecht naar Doom in 27 minuten en van Doorn naar Utrecht in 30 minu ten zal worden afgelegd. De bestaande half-uurdienst van de tram blijft gehandhaafd. Te Doorn rijden de bussen over de Gezichts laan, Kampweg, Accacialaan naar het agent schap der N. B. M. De nieuwe electrische Dieseltrein heeft Maan dagmiddag op het baanvak Utrecht—Arnhem weder een proefrit heen en terug gedaan. Woensdag 21 Maart vieren hun zilveren priesterfeest de Z. E. Paters Henricus Brands- ma te Delft, Ladislaus Hol te Arendal (Noor wegen), Jesualdus van Hemert te Chansi, Mat- thaeus v. d. Drift te Katwijk, Chrysogonus van Veen, Brazilië, Hilarion Verhey, Brazüië, Victorius Beekman, Batavia, Laurentius van Veen, Brazilië, Euphronius Zantvoort, 's Gra venhage, Norbertus Beaufort, Brazilië, Cres- centius v. d. Bome, Jeruzalem, Nicodemus van Heerenveld, Megen, Amatius Jansen, Rotter dam, Amatius de Jong, Heerlen. Maandag herdacht de Eerw. Zuster Vincensa (in de wereld mej. R. Cottar) den dag waarop zij 25 jaar geleden in de orde trad van de Zus ters van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Til burg. Toen 16 jaar geleden te Oss de Mulo- school werd opgericht, kwam zfj hier. In dien tijd heeft zij velen voor hun verdere leven be kwaamd. Spontaan was een comité van leer lingen en oud-leerlingen saamgesteld om haar te huldigen. In het schoollokaal werd de jubilaresse door den hoogeerw. heer Mgr. G. v. d. Boer. deken van Oss, en den eerw. overste binnengeleid. Een der leerlingen bood haar een prachtig St. Jo zefbeeld aan, terwijl een schat van bloemen van dankbare oud-leerlingen en ouders der leerlingen werd aangeboden. Het Gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde het vonnis in kort geding van den President van de Arrondissements-Rechtba-k te 's Gra venhage tegen een handelaar in Tungs ram radiolompen aldaar, waarbij deze firma verboden werd Tungsram radiolampen in den hardel te brengen, welke inbreuk maken op de Nederlandsche octrooien van Philips Nrs. 9269, (het zoogenaamde puntloos octrooi) en 13405, (octrooi betreffende roosterconstructie) met be paling, dat per overtreding een bedrag van jo.— per lamp verschuldigd zou zijn. Met een tweede arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage werd een Rotterdamsch han delaar in Tungsram en Radio Record radio lampen veroordeeld tot het betalen van 25.— £Y5r Tungsram en Radio lamp, welke in strijd met het Ned. octrooi 13405 in den handel wor den gebracht of in voorraad worden gehouden. A.s. Woensdag 21 Maart zal om 8.30 uur in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool te Roermond (Willem II-Singel no. 69) de Ju- büaris een plechtige H. Mis tot dankzegging op dragen. Na de H. Mis Te Deum. Vrienden en bekenden zijn in de H. Mis, "oor zoover de plaatsruimte in de kapel het toelaat, welkom. Afzonderlijke uitnoodigmgen worden niet ge zonden. Om elf uur huldiging in d'e aula van de Kweekschool. Daarna receptie in de aula. Alsnog zijn uitgenoodigd tot het huldigings- comité toe te treden dr. H. Verhagen, Aalmoe zenier van Sociale Werken te Kerkrade, advi seur van de Limb. Ondërwijzersdrankbestrij- dersclub en A. H. Bongaerts, leeraar Bisschop pelijke kweekschool, Roermond. KON. HOLL. LLÓYD FLANDRIA, uitreis, 18 Maart n.m. 8 uur van Villa Garcia. ZEELANDIA, thuisreis. 18 Mït. n.m. 5 uur van Las Palmas. GAASTERLAND, thuisreis, 18 Maart 12 uur des middags van Las Palmas. AMSTELLAND, 21 Maart 12 uur des middags van Vancouver te R'dam verwacht. ORANIA, 17 Maart v.m. van Amst te B.-Aires. MAASLAND, 18 Maaït van Bremen te Amst. MAASLAND, 16 Maart van Hamburg te Bremen. FLANDRIA, uitreis, pass. 16 Maart Wight. MIJ. NEDERLAND TAWALI, 19 Mrt. van Amst. naar Java. POELAU BRAS, thuisreis, 18 Mrt. van Marseille. POELAÜ ROEBIAH, uitreis, 19 Mrt. van Bom bay. CHR. HUYGENS, uitreis, pass. 18 Mrt. Perlm. POELAU LAUT. uitreis, pass. 18 Mrt. Ouessant. ROTI. LLOYD BLITAR, 18 Mrt. van R'dam te Hamburg SLAMAT, uitreis, pass. 18 Mrt. v.m. 3 uur Kaap del Aïmi. BUITENZORG, thuisreis, 17 Mrt. van Padang. KEDOE, thuisreis, pass. 1 Maart vun. 8 uur Ouessant. KOTA AGOENG, uitreis, pass. 18 Maart v.m. 10 uur Ouessant. PALEMBANG, 18 Mrt. van Batavia n. R'dam. KOTA TJANDI, thuisreis, pass. 18 Mït. Perim. HOLLAND-AMERIKA LIJN BILDERDIJK, 17 Mrt. van Newport News n. Rotterdam. STATENDAM, toeristenvaart, 17 Mrt. te Ra- gusa. DAMSTERDIJK. 17 Mrt. van Vancouver te Seattle. DINTELDIJK, Pacific Kust naar Rdam, 16 Mrt. n.m. te Los Engeles. ROTTERDAM, 17 Mrt. van New-York naar Bermuda. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 18 Mrt. van Hamburg te Bre men. MYRMIDON, Java naïa Amst., pass. 18 Mrt. Gibraltar. EURYBATES, Ja Va naar Amst., 17 Maart van Port Said. POLYDORUS, «Java naar Amst-, pass. 16 Maaït Perim. PROMOTHEUS, naar Java, pass. 16 Maart Gi braltar. ROTTERDAM-Z. AMERIK ALIJN ALCHIBA, thuisreis, 18 Maart van Bahla. ALWAKI, thuisreis, pass. 17 Maart Teneviffe. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN 17 Mrt. van Por tLouis naar Mau ritius. NIEUW ZEELAND, 17 Mrt. van Melbourne n. Singapore, HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 16 Mrt. van Freetown n. Mon rovia. EEMLAND, 17 Mrt. van Kribi n. Bata. VER. NEDERL. SCHEEPV MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN RANDFÓNTEIN, 18 Maaït X ftgXC Bremen té' Hamburg. NÏJKËRK, 18 Mrt. van Durban naar East LOndOW. V :■-> V - MELISKERK, thuisreis, 19 Maart te Southamp ton. KLIPFONTEIN, 19 Mrt. van Amst. naar Ham burg. SPRINGFONTEIN, 17 Mrt. van Lorenzo Maï- ques naar Beira. RIETFONTEIN, uitreis, 18 Mrt te Antwerpen. SPRINGFONTEIN, 19 Mrt. van Lorenzo Mar ques te Befra, vertrekt 20 Mrt. naar Mozam bique. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKERK, uitreis, 17 Mrt. te Shanghae. GAASTERKERK, uitreis, 18 Mrt. van Shanghae. SEROOSKERK, 18 Mrta van R'dam te Ant werpen. ARENDSKERK, 18 Mrt. van Japan te R'dam. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN HOOGKERK, 18 Mrt. van R'dam n. Bremen. DIVERSE SCHEPEN SCHOKLAND, 18 Mtr. van R'dam op de Tyne. HOOGLAND, 19 Mrt. van Hamburg op de Tyne. DUIVENDRECHT, 18 Mrt. van Oslo naar Con- stanza. DORDRECHT, Londen n. New Orleans, pass. 17 Mrt. Abaco. KATENDRECHT, 18 Mrt. van Rouaan te Ba- toum. SLIEDRECHT, Montevideo n. de Zwarte Zee, pass. 17 Mrt. Kaap Rock. MAASHAVEN, 17 Mrt. van Tabou n. Port GentiL TOWA, Antwerpen n. Montevideo, pass. 17 Mrt. Fernando Noronha. TIBA, 17 Mrt. van Santos n. B.-Aires. FRIESLAND, 17 Mrt. van Immingham te Rou- aan. THEANO, R'dam n. Belfast, pass. 19 Mrt. Ll- ZaEBRO, sleepboot, 14 Mrt. van Setubal n. Ma deira. ST. PHILIPSLAND, 18 Mrt. van Shields naar Kopenhagen. NlEUWLAND, 19 Mrt. van R'dam te Grange- mouth. MERWEDE. 17 Mrt. van Yarmouth te Huil. SCOPAS, 18 Mrt. van Hull n. Yarrow. OLDAMBT, m.s., Plymouth n. Amst., 19 Mrt. te Vlissingen, met lichte motorschade. WOENSDRECHT, Constanza n. Hull, pass. 17 Mrt. Istanboul. DUIVENDRECHT, 17 Mrt. van Helsingborg naar Oslo. HOOGLAND. 17 Mrt. van Hamburg n Tyne. JONGE JACOBUS, R'dam n. San Lou' iu Rho ne, pass. 16 Mrt. Ouessant. JONGE ANTHONY, Cardiff n. Oran, pass. 16 Mrt. Barry Island. MERWEDE, 17 Mrt. van Yarmouth te Huil. PARKHAVEN, 16 Mrt. van Rio de Janeiro naar Antwerpen. ST. PHILIPSLAND, 17 Mrt. van de Tyne naar Kopenhagen. MIDSLAND, 17 Mrt. van de Tyne te Harllngen. WESTLAND, 17 Mrt. van Leith n. R'dam. EMMAPLEIN, 17 Mrt. van R'dam te Oxelosund. WILLEMSPLEIN, R'dam n. Narvik, pass. 16 Mrt. Udsire. BEURSPLEIN, 17 Mrt. van Savona n. Bona, WINSUM, 18 Mrt. van Genua n. Catania. LARENBERG, 18 Mrt. van Santa Fé n. Susak. ARY SCHEFFER, R'dam n. Havre, pass. 18 Mrt. Dover. BATAVIER III, 18 Mrt. van R'dam te Graves- end. T ORANJEPOLDER, 18 Mrt. van R'dam te Londen. HONTESTROOM, 18 Mrt. van Amst. te Londen. MOORDRECHT, pass. 17 Mrt. Wight. THEANO. R'dam n. Belfast, pass. 18 Mrt. Wight. HENNIE, pass. 17 Mrt. Prawlepoint. MURENA, Hamburg n St. Kitts v.o., pass. 18 Mrt. Prawlepoint. MAASSTROOM, 17 Mrt. van Plymouth naar Bristol. AGNITA, 16 Mrt. van Curacao te Houston. MANVANTARA, 16 Mrt. van Fladjoe te Portland (Australië). MAGDALA, naar Aroebaal v.o., pass. 17 Maart Perim MAJA, 18 Mrt. van Suez n. Soesoe. SOESTERBERG, Melilla n. Bas Kouillou, pass. 16 Mrt. Gibraltar. JONGE ANTHONY, naar Oran, Was 17 Mrt. 12 U. 55 n.m. 50 mijlen Z.Z.W. van Lands End. JONGE JOHANNA, R'dam n. Bona, was 18 Mrt. 9 u. 55 v.m. 105 mijlen O.Z.O. van Lands End. VEERHAVEN, naar Norfolk, was 16 Mrt. 7 u. 45 n.m. 950 mijlen W.Z.W. van Valencia. „COSTA RICA" AMSTERDAM, 19 Maart. Het heden met ver traging van W.-Indië hier aangekomen Nederland sche s.s. „Costa Rica" neeft slecht weer doorstaan, waardoor het schade bekwam aan verschillende hutten, voornamelijk de barbierssalon. STOOMSCHIP „DIMITROFF" De „Haarlem", het grootste van het drietal stoomschepen, dat door de Kon. Ned. Stoomb. Mij. onlangs naar Rusland werd verkocht, zal worden verdoopt in „Dlmitroff." De overige twee, „Clio" en „Jason," zullen voortaan resp. „Desna"' en „Ka- tajania" heeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10