RIJK EN DIENEND LEVEN AFGESLOTEN 1 Haar grootste verdienste Met eerbied en dankbaarheid herinnert zich ons volk in deze dagen Haar groote gaven van geest en hart ROUW OVER HEEL NEDERLAND Koningin-Moeder VORSTENHUIS EN VOLK SAAMGEBRACHT DINSDAG 20 MAART 1934 Emma begreep haar taak Haar hoogste titel BUREAUX: NASSAUlAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Koningin Moeder is te kwart voor acht rustig ingeslapen. Aan het sterfbed bevonden zich de Koningin, Prinses Juliana en de Vorst van Waldeck De toestand van de vorstin, die lijdende was aan bronchitis, was de laatste dagen erg achteruitgegaan. Zondagmiddag werd medegedeeld, dat de hooge patiënte geen rustigen nacht had gehad en zich zeer vermoeid gevoelde. De alge- meene toestand werd toen niet zonder zorg geacht, maar reeds 's avonds acht uur werd bekend gemaakt, dat de toestand veel ern stiger was geworden. Te middernacht trad de crisis in, welke het uiterste vergde van de toch reeds zoo verzwakte constitutie der hooge patiënte. Het optreden van longontsteking verergerde den toestand, zoodat kans op herstel vrijwel uitgesloten was. De Koninklijke Familie vertoefde voortdurend aan het ziekbed, totdat de hooge lijderes den geest had gegeven. In de laatste decennia van zijn bestuur had Willem III zich steeds meer terug getrokken Data van Haar leven Zij werd bemind om haar lief karakter, zij werd geëerd om haar wijs beleid Koningin Emma als echtgenoote en moeder NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18652 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek H. M. KONINGIN EMMA OVERLEDEN Terwijl alom uit den nog winterkouden grond de eerste kleurige voorjaarsbloe men zijn ontloken, de hazelaar is open- gebloeid in den adem der zoele lente-lucht, waart door het Hollandsche land een sombere mare, roert weemoed de harten van ons schijn baar nuchter volk. Al te plotseling toch was het verscheiden van Haar, die meer dan een halve eeuw verbonden was in lief en leed met de rustige nijvere menschen van het lage land. Zeker, Haar doodsbericht kwam niet onver wachts. Reeds lang was 't teruggetrokken leven der grijze Koningsvrouwe zoo mogelijk nog stil ler geworden. Eén enkele maal nog slechts trad zij naar bui ten en wel om te deelen in de onvergetelijke schoone en grootsche hulde, welke op 9 Sept. van het vorig jaar Haar Koninklijke dochter bij het 35-jarig regeeringsjubileum in 't Amsterdamsche Stadion ten deel viel. Reeds toen gingen de blikken onwillekeurig met grooter belangstel ling uit naar de ietwat gebogen figuur en het fijn besneden gelaat van de 76-jarige Vorstin, die ondanks haar zwakke gezondheid en de kwaal, die haar het gaan belette, niet had willen ontbreken op dezen nationalen hoogtijdag. Niemand bevroedde toen nog, dat het voor 't laatst zou zijn Sedert zagen wij de Koningin Moeder nau welijks meer in het openbaar leven, af en toe een sober bericht over haar gezondheidstoe stand, dat verloren ging tusschen de gebeurte nissen van onze veelbewogen dagen. Tot einde lijk de jongste mededeelingen ernstig en be zorgd deden begrijpen, dat een droeve gebeur tenis onvermijdelijk werd en niet lang meer op zich zou laten wachten. En thans is daar het treurig nieuws: de Ko ningin Moeder is overleden. Na 44 jaar staat Voor de laatste maal verscheen de koningin Moeder in het openbaar bij de viering van het 100-jarig bestaan van Oefening Kweekt Kennis" in „Uiligentia te 's Gravenhage' Het was op 28 Februari 1934 het Nederlandsche volk weer aan de doods baar van een lid van het geliefd Oranjehuis. Het staat daar met diepe ontroering, met dankbaarheid en groote liefde. Want in de 55 jaren, die verliepen sedert den dag, waarop de jonge bloeiende Prinses van Waldeck Pyr- mont haar hand legde in die van den grijzen Koning Willem III, is een band gegroeid tus schen Haar en het Nederlandsche volk, die sterk en innig is. Als Koningin Emma, als Re gentes, maar vooral als Koningin Moeder heeft men haar gekend en lief gekregen. Koningin Moeder was Haar eere-titel by uitnemendheid en teekenend is wel het verhaal, dat gaat over 'n bezoek, do,or de Regentes met de nog twaalf jarige Wilhelmina aan Friesland gebracht. Toen het weer tijdens een harddraverij te Leeuwar den, door de Vorstinnen bijgewoond, ongunstig werd, riep 'n trouwhartige Friezin de Koningin Moeder bezorgd toe: ;,Mêm, je mei hja wol gied bistopje oars wirdt hja nog verkoaden." (Moe dertje je mag haar wel goed instoppen, anders wordt ze nog verkouden). Heel moeilijk zal het zijn de gedacnte te aanvaarden, dat nu de vertrouwde figuur der koninklijke vrouw met het rustig, innemend gelaat en den milden glimlach niet meer onder ons zal toeven. Zij was, in haar levensavond vooral, zoo vergroeid met ons volk, dat mee leefde in het huiselijk geluk der Koninklijke Familie, dat met aandoening aanschouwde den hechten band Jusschen Moeder en dochter en steeds van dank vervuld bleef voor alles, wat deze Vrouw sedert den dag, dat Zij onzen bo dem betrad, tot stand had gebracht. Innig is dan ook het meevoelen, de deernis met het groote verlies, dat de Koningin lijdt door den dood van Haar Moeder. Voor haar mag dit een troost zijn, zoo goed als de weten schap, dat de bescheiden, maar zoo hoog ge- eerbiedige, onaantastbare figuur Harer Moe der ook bij Haar volk in dankbare herinne ring zal blijven. Gebeurtenissen als deze, de dagen van smart en rouw méér nog dan jubel en feestgetij, zijn bij uitstek geschikt tot het zich bewust worden van het diep saamhoorigheidsgevoel tusschen vorstenhuis en volk. Zoo staan ook heden Ko ningin en vaderland onafscheidelijk verbonden in de droefheid, één in liefde, vereering en dankbaarheid, rond de baar van de Lands- moeder, terwijl uit geloovige harten een krach tig gebed ten Hemel stijgt, een duizendvoudig: „Heer, geef ook Haar de eeuwige rust! Het eeuwig licht verlichte Haar. Dat zij ruste in vrede." In onze nationale beschavingsgeschiedenis zal deze Vrouw hare plaats hebben als een groote figuur, als het verwerkelijkt ideaal van teeder- sterke lieve majesteit, van diep Christelijk den ken en charitatief voelen, van hoogbezielde en waarlijk zielkundige moederlijke liefde en waar digheid. Wat zal hare Koninklijke Dochter nóg veel verliezen aan dat nobele Hoofd, dat door Toorop zoo eerbiedig en juist is weergegeven en Goddank! voor ons en 't nageslacht blijft be waard! Het Regentschap van H. M. Koningin Emma zal immer een schoone periode blijven in de geschiedenis van Nederland. In October 1890 was de gezondheidstoestand van den ouden koning Willem III zoo ver slechterd, dat hij niet meer in staat zou zijn zich met regeeringszaken te belasten. Zoo moest op 29 October het pijnlijk besluit worden genomen om aan koningin Emma het regentschap op te dragen. Op 14 November da.v. werd het wetsontwerp tot aanwijzing van ko ningin Emma als regentes zonder beraadslaging aangenomen en op 20 November richtte zij haar eerste proclamatie tot het Nederlandsche volk. Een dag later werd zij als Koningin-Regentes beëedigd. Twee dagen daarna, op 23 November 1890, overleed de Koning. Slechts eenige dagen later, op 9 December 1890, legde zij ten tweeden male den eed aan de Staten-Generaal af, nu als regentes en voogdes tegelijkertijd. Prof. Brugmans heeft er, ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig regeeringsjubileum van koningin Wilhelmina in 1923, op gewezen, dat langzamerhand de persoonlijke band tusschen vorst en volk wel heel los was geraakt. De staatkundige gebeurtenissen aan het einde der zestiger jaren hadden koning Willem III aan leiding gegeven om zich steeds meer terug te trekken. Men zou te ver gaan door te zeggen, dat hij een vreemde voor zijn volk was gewor den, maar toch, hij vertoonde zich te weinig en zeker te weinig in die gedeelten des lands, die niet tot de centrale kunnen worden gere kend. Toen de koning in 1890 stierf, moest zelfs een centraal gelegen plaats als Utrecht getuigen, dat zij den vorst meer dan veertien jaren geleden voor het laatst in haar midden had gezien. Koningin Emma heeft met de in tuïtie, die geheel haar optreden in zoo sterke mate heeft gekenmerkt, begrepen, dat hierin verandering diende te worden gebracht. Zij is er in geslaagd om, niettegenstaande het pro gramma der opvoeding, voor de jeugdige ko ningin vastgesteld, nauwkeurig en op den voet werd gevolgd, toch haar bezoeken te «bren gen aan de verschillende provinciën en aan de voornaamste steden van het land. Voor den eersten keer verrichtte koningin Emma een openbare plechtigheid in 1891. ter gelegenheid van haar eerste bezoek aan de hoofdstad, zy legde toen den eersten steen voor het naar haar genoemde nieuwe zieken huis, dat zich sedert dien aanmerkelijk heeft uitgebreid, en, opgericht op" een plaats, waar toen nauwelijks eenige huizen stonden, thans is gelegen te midden van een druk bezocht en volkrijk kwartier. In nauwelijks acht jaar tijd heeft Koningin Emma vier ministeries zien komen en gaan. Hieronder laten wij de voornaamste data vol gen uit het ruim 75-jarig leven der overleden vorstin. 2 Augustus 1858: Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia te Arolsen gebo ren als derde kind van den regee renden vorst Georg Viktor van Waldeck Pyrmont en diens gemalin Helene, prinses van Nassau. 30 September 1878: Verloving van Prin ses Emma met Koning Willem III der Nederlanden officieel bekend gemaakt. 7 Januari 1879: Het huwelijk te Arolsen gesloten. 10 Januari 1879: Koningin Emma be treedt den Nederlandschen bodem. 21 April 1879: Ontvangst van het Ko ninklijk paar te Amsterdam 31 Augustus 1880: Kroonprinses Wilhel mina geboren. 14 November 1890: Wetsontwerp tot aan wijzing van Koningin Emma als regentes aangenomen. 20 November 1890: Eerste proclamatie van Koningin-regentes Emma tot het Ne derlandsche volk. 21 November 1890: Koningin-Regentes Emma beëedigd. 23 November 1890: Koning Willem III ontslapen. 1 December 1890: Willem III ten grave gedragen. 9 December 1890: Koningin Emma als regentes en voogdes beëedigd. 31 Augustus 1898: Koningin Wilhelmina meerderjarig. 9 September 1898: Koningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ingehul digd. 9 Februari 1901: Koningin Wilhelmina treedt in het huwelijk. De Koningin-Moe der vestigt zich in het Paleis aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage. 23 September 1905: Plechtige onthulling monument op het Regentesseplein te 's Gravenhage. 30 April 1909: Koningin Emma wordt grootmoeder. 2 Augustus 1928: 70e verjaardag Konin gin-Moeder. 7 Januari 1929: Huldiging bij Haar vijftigjarig Nederlanderschap. 2 Augustus 1933: 75 jaar. 9 September 1933: De laatste maal in de hoofdstad bij de grootsche huldiging van Koningin Wilhelmina in het Stadion. 28 Februari 1934: Het laatste verschijnen in het openbaar bij het 100-jarig bestaan van het Letterkundig Genootschap „Oefe ning kweekt kennis" in Diligentia te Den Haag. Koningin Emma Ons volk noemt haar by voorkeur de Ko ningin-Moeder. Dat bleef haar hoogste titel. Zij heeft met moederlijke zorgen haar kind opgevoed. Zij heeft haar omringd met die toe wijding, weike de ware moeder kenmerkt en met dat gevoel van diepe verantwoordelijkheid en hoogen ernst, welke de taak meebracht, die reeds bij het bereiken van den achttien jarigen leeftijd in de handen van Koningin Wilhelmina werd gelegd. Haar spontane hartelijkheid en meeleven met hetgeen anderen betrof namen onmiddellijk by haar talrijke bezoeken overal in den lande het volk voor haar in. Zy werd bemind om haar lief karakter, zy werd geëerd om haar wijs be leid. Toen onze Koningin nog „prinsesje" was. verscheen de Koningin-Moeder als de Regen- tesse met haar dochter onder het volk. Later vergezelde zij zeer dikwijls Koningin Wilhel mina en Prins Hendrik. Weer later kon de Ko ninklijke Grootmoeder zich over Prinses Ju liana verheugen. Immer was het de hartelyke vrouwe, die aller sympathie won, die nu eens eigenhandig een volkskind tot zich ophief, dan weer een bloemen aanbiedende kleine spontaan een kus gaf. Haar glimlach bemoedigde en verblijdde ieder. Ze wist zoo Wonderlijk allen, die met zekere vreeze tot de „Koningin" in haar opzagen, tot zichzelf te brengen. En als ze dan zoo opging als 't ware in haar taak om wat zon te verspreiden in een omgeving van treurnis of om te deelen in de opgewektheid en het leven van anderen, dan vergat zij den tijd die voortsnelde, dan lette zij niet op rege len van protocol, dan vergat zij zelfs de indee ling van het programma. We hebben het eens bij de Rembrandtfeesten te Leiden meegemaakt dat het vertrek van haar trein werd afgezegd, omdat de Koningin-Moeder de tentoonstelling in de Lakenhal nog niet naar wensch had bezichtigd. Deze vrouwe leeft waarlijk in het hart van haar volk. Een bezoek aan de Amsterdamsche toenmalige achterbuurten als Willemstraat. Zandhoek, enz. was immer karakteristiek door dat overspringen der sympathie van hart tot hart. Een meisje dat haar bloemen kwam aan bieden in stijf gestreken jurkje met oranjelint wist ze dadelijk op haar gemak te zetten door een vriendelijk woord, een vertrouwelijk gebaar, vóóral door haar goedig-lachende oogen ach ter de brilleglazen. De vrouw uit bet volk durfde haar te naderen. Bij haar bezoek aan scholen en weeshuizen, aan ziekeninrichtingen en gestichten konden de autoriteiten nimmer precies rekenen op gemaakte indeelingen van het bezoek. Want als de Koninklijke Vrouwe haar belangstelling op iets gevestigd had, stoor de zij zich niet immer aan de klok en vroeg meermalen verder te mogen zien, óók wat niet voor haar komst was gereed gemaakt. Zij wist Nederland onder de regeering harer dochter gelukkig bestuurd. Zij wist ons volk ontkomen aan den wereldkrijg en temidden van de huidige wereldcrisis nog wils- en daad krachtig om alle moeilijkheden het hoofd te bieden. Het verleden, waarop zy terugzag, was een tijdperk van zegen, de toekomst die zy mede heeft voorbereid, blijft hoopvol. Op 2 Augustus 1858 als vierde dochter van den regeerenden vorst van Waldeck-Pyrmont. Georg Victor en diens gemalin Helene, prinses van Nassau, geboren, voltooide Koningin Emma haar vyfenzeventigste levensjaar op 2 Auglfs- tus van het vorige jaar. Meermalen, o. a. bij haar gouden jubileum in 1929, is duidelijk uitgekomen hoe groot de aanhankelykheid van ons volk jegens de Ko ningin-Moeder was. Sedert 26 Oct. 1878 de Koninklijke Boodschap verscheen, welke het huwelijk van Koning Willem III met Koningin Emma aankondigde, is het woord bewaarheid geworden door den Koning tot haar besproken by haar komst: „dat geen Koningin ter aarderijker was dan zij, ryk aan liefde, vereering en overige hartelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk. God heeft haar vele jaren voor ons land en voor de Koninklyke Familie gespaard. Lief en leed heeft zij met velen meegemaakt. Zy heeft mogen zien welke ryke vruchten haar levenstaak heeft afgeworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1