STADSNIEUWS i Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? Plaatsdan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen VOOR MOEDERS EN DOCHTERS! „DE M. K. W.-MflP" Fraude bij semi-overheidsinstelling In het hartje van Brabants hei RUÖT VSIÜG DE BAT A-F ABRIEKEN Prof. Mr. A. J. Blok*? STAVISKY TE GENEVE? MiuuuiiiiiiiHiiniiiniiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiitö DINSDAG 20 MAART 1934 BLOEMENDAAL DE VEILINGKWESTIE TE BEVERWIJK Onderhandelingen over een be drag van f90.000 Een oude acte niet meer geldig DE CRUQUIUSDIJK GEREED Het verkeer kan passeeren OVERLIJDEN LID KON. HUIS Gamizoensvoorschriften OOST EN WEST ZIEKENFONDS „ZIEKEN- ZORG" Geen eigen apotheek PASTOOR QUANT Politietroepen-vereeniging St. Antonius v. Padua Aanbesteding Een Indische avond Na dit ernstige gedeelte volgde de luim, zoo- Opbrengst collecte SANTPOORT Burgerlijke Stand Personalia De zesdaagsche van Parijs PijnenburgWals winnen in schitterende stijl NEDERLAND—IERLAND Het Iersche elftal samengesteld LET WEL ALTIJD BRUIKBAAR VAN OPRICHTING AF Directeur liet employe's bij over werk voor meer afteekenen dan zij ontvingen Onmiddellijk ontslagen Bijzonderheden Directeur vroeg ontslag „Geruchten"? Vijftig arbeiders zijn reeds aan het wejrk in het nieuwe bedrijf te Best Meer werkgelegenheid Zaterdag opening Prettige omgeving Zou daar werk zijn? Bekend hoogleeraar in het straf' recht en de strafvordering Ontdekking van een document dat in nieuwe richtingen zou wijzen Blanchard overleden Het Groot-Seminarie van Mechelen Kard. van Roey legt den eersten steen voor de kapel MUITERS BERECHT De derde groep van „De Zeven Proviviën" 1 Universitaire examens NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT nlllllllIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlülllllllllllüi Maandagavond hebben opnieuw besprekingen plaats gehad tusschen de N.V. Spaamebank en de Veiling „Kennemerland" te Beverwijk naar aanleiding van de loopende aanvrage van de Spaamebank van het faillissement van de veiling. Omtrent het resultaat van deze besprekingen deelde men ons mede, dat de oorspronkelijke vordering op de oude veijjngen 230.000 be droeg en dat de Spaamebank thans had voor gesteld genoegen te nemen met een finale kwij ting van 90.000. Intusschen kwam ons ter oore, dat bij de Haarlemsche Rechtbank alle bescheiden van de oude veilingen gedeponeerd waren. Daarbij zijn o.a. twee acten, één opgemaakt in 1926 en één in 1929. Intusschen is bij onderzoek gebleken, dat bij de laatste acte niet alle wettelijke for maliteiten in acht zijn genomen, waardoor alle onderhandelingen op grond van deze acte waardeloos zijn en cp de acte van 1925 een nieuw accoord gebouwd moet worden. De Haarlemsche Rechtbank moet Dinsdag (vandaag dus) wéér beslissen over de faillise- mentsaanvraag van de Spaamebank. Men ver moedt, dat opnieuw uitstel verleend zal worden, omdat partijen nog niet tot elkaar gekomen zijn. Is men het eens over de 90.000, dan blijft de vraag wie of dat bedrag betalen zal. Daar de Ringdijk bij de nieuw gebouwde brug bij het gemaal „De Cruquius" opgehoogd moest worden, was het verkeer tusschen de oude brug en Vijfhuizen eenigen tijd gestremd. Hiermede is men thans gereed gekomen. Maandag werd deze weg weer voor het verkeer opengesteld, zoodat alle verkeer, ook het zware autoverkeer, tusschen Heemstede en Vijfhuizen weer ge woon langs het Cruquiusgebouw kan passeeren. Bij wijziging van het Reglement op den Gar nizoensdienst te Haarlem is bepaald dat, ingeval van overlijden van leden van het regeerend Vor stenhuis, alle officieren, wanneer zij in uniform zijn gekleed, voor den tijd van 3 maanden rouw zullen dragen bestaande uit een effen zwarten band van krip of laken (zonder roset), ter breed te van 7% c.M., om den linkerbovenarm en, in dien de sabel (klewang) tot de tenue behoort, het met zwart krip omfloerst dragen van de dragon, terwijl de door H. M. de Koningin ver leende. ordeteekenen in zwart krip worden ge huld. als de voorzitter in zijn openingswoord had aangegeven. In een gezellig en geslaagd „Intermezzo" maakte een trio propaganda voor de Oost en de vereeniging. Hierop volgde de pauze met Indische lek kernijen en toen ook dit intermezzo voorbij was, zong mej. Anny Prins Maleische liedjes en voerden Waloejo en Ishander een stryd- dans uit. Deze strijddans beeldde den strijd uit tus schen Andogo, een Javaansch legeraanvoerder, en Daeng Mobelah, een bevelhebber van het Boegineesche leger. In het eerste gedeelte maten zij elkanders krachten in het tweede volgde de strijd met de wapens. Mej. Anny Prins droeg vervolgens op ver dienstelijke wijze voor „De wrekende boom" uit „Tropiade" van Jan Feith en met haar partner den heer Leo Kok, zong ze chansons en duetten over Indië. Een gezellig samenzijn volgde op dit variante cabaret-gedeelte. In de Maandagavond gehouden buitengewone ledenvergadering van het ziekenfonds „Zieken zorg" is definitief besloten geen eigen apotheek op te richten, omdat er een zoowel voor het ziekenfonds als voor de artsen en apothekers be vredigende basis is gevonden, waarop de nadere onderhandelingen zullen gebouwd worden. Wij hebben dit destijds reeds uitvoerig gemeld. De toestand van den zeereerw. heer pastoor Quant te Noordwijkerhout kan thans vooruit gaande worden genoemd. Gevaar voor 't leven is niet meer aanwezig. Z.Exc. den minister van Defensie heeft, in afwachting van de verleening der Koninklijke goedkeuring op de statuten, de Roomsch Ka tholieke Politietroepen-vereeniging „Sint Anto nius van Padua" voorloopig toegelaten als mi litaire belangenvereeniging en toegestaan tot wederopzeggings toe tot het samengaan in ge noemde vereeniging van tot het corps politie - troepen behoorende onderofficieren en korpo raals. By den, door den architect H. G. Scholten gehouden aanbesteding, voor het verbouwen van perceel Regentesselaan 40, werd ingeschreven als volgt: Brandsma Bakker ƒ5983; P. Rosenhart Jr. ƒ5999; L. Schijf ƒ6350; Zwarte en Verheul ƒ6405; Sterk en Wierda ƒ6971; E. J. Lubben 7240; G. Metselaar en Zn. ƒ7287; J. Sietses ƒ7800; J. v. d. Putten ƒ8145; J. de Geus ƒ8200; Muller v. d. Lande ƒ8449; A. J. Timmers 8967. De Koninklyke Vereeniging Oost en West had Maandagavond in de goed bezette tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een Indischen avond belegd. De voorzitter, de heer P. L. van Bueren, opende met een kort inleidingswoord. Hierna hield de heer K. v. d. Veer van het koloniaal Instituut te Amsterdam een lezing over „Indië en Nederland in blijde en bange dagen." Spr. wilde niet alleen een pessimistischen toon laten hooren, doch achtte een volkomen herstel nog best mogeiyk. Vervolgens ging spr. de vestiging van de compagnie na en de relaties, die zij er ves tigden. Spr. vroeg zich af, waarom men 200 jaar verzuimd heeft, om kennis te maken met de Indische volken en als antwoord hierop gaf hij de slechte mentaliteit, die deze volken bezaten. Van de jong^ jaren wordt in Indië heel wat meer verantwoordelijkheid gevraagd dan hier in Holland. Maar spr.'s oordeel is, dat dit slechts ten goede komt aan den jongeman. De taak die men in Indië heeft, is een grootsche, aldus spr. De primitieve staat, waarin Indië verkeer de, had een leidende hand noodig. Het Ne- derlandsche volk leerde het Indische de krach ten van de natuur bedwingen. Spr. schetste dan wat het Nederlandsche volk er zoo al tot stand bracht. Toen v. Heutsz de rust en vrede had verzekerd, beleefden de Indische volken voorspoed als nooit" te voren. Ook daar kende men de dagen van hoog conjunctuur, in den tyd na den grooten we reldoorlog. Nu staat onze activiteit achter die van onze concurrenten. We zyn zoo echt geworden „de chineezen van Europa". Japan overvleugelt ons, overal, zelfs hier in Nederland brengt Japan zyn waren tegen veel lager prüzen dan onze eigen industrie ze kan leveren. Men moet het zelf ingenomen standpunt verlaten, aldus spr. en ons parlement moet zyn standpunt aan dat der concurrenten toetsen. Als dit niet ge schiedt, dan moet de band tusschen Nederland en de Overzeesche gewesten wel breken Spr. gaf vervolgens een beeld van de medi sche hulp, de staatsdiensten in Indië, die met de betere organisatie er toe bijdroegen dat zooveel kans tot „geld verdienen" geschapen werd. Spr. schetste hiema den toestand der In dische cultures, zooals die er op het huidig moment voorstaan. Er zijn er onder, die in de perfectie van hun werkmethode huns gelijke niet bezaten. Thans is Banda in verval geraakt; zal het met onze geheele Oost zoo gaan? De ware kennis van Indië en Indische zaken van den Hollander, aldus spr„ is om van te rillen. Sinds jaren reeds is in de Preanger geen koffieboom meer te vinden. In 1898 leverden de Vorstenlanden 400.000 K.G. indigo. Nog in het begin van den oorlog leefde deze cultuur even op, om spoedig af te sterven. Met de tabak en suikercultuur is het ook al niet zoo best gesteld. Met een krachtige peroratie op den Holland- schen ondernemingsgeest, waarop spr. een be roep deed voor de toekomst, eindigde spr. zyn interessante lezing. De collecte voor de St. Martha-vereeniging, Zondagmorgen onder alle H.H. Missen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede gehouden, heeft 312.02 opgebracht. Woord en Beeldavond Donderdag a.s wordt in de groote zaal van Zomerlust een film avond gegeven voor alle belangstellenden der parochie Santpoort, over de liturgie der Goede Week, met toelichting door den zeereerw. heer Pastoor. Het belooft een zeer interessante en leerzame avond te worden. De toegang is vrij, aanvang half 8. Geboren: d. van M. SchoutenGovers; z. van J. C. HoeenderdosDam. Ondertrouwd: P. Weijs en W. van der Haar; G. van der Laan en P. Hoekendijk. Overleden: G. A. van Vloten, 64 j., overl. te Haarlem; C. de Vries, 72 j., wed. van A. Lijn. Bij het politiecorps, alhier, is als politie agent benoemd de heer J. Baron, marechaussee in het district Leeuwarden. Op den laatsten dag van den Zesdaagschen wielerwedstryd te Parijs is de strijd tot op het laatste oogenblik fel betwist. Guerra, die een wonde aan de knie had, zag zich gedwongen in de laatste uren den strijd te staken, waarmede GuerraDi Paco dus van het tooneel verdwenen. Zij lagen toen 2 ron den achter op de Hollanders. CoupryPecqueux reden als razenden en zagen kans vele ronder in te loopen van hun achterstand en op een gegeven moment waren zij de leiders op twee ronden genaderd. AertsCharlier en Buysse Deneef zagen kans zich weer by .Pynenburg— Wals te voegen. In het laatste uur ontbrandde de strijd nog eens hevig. Om de tien ronden vond er een sprint plaats en PijnenburgWals verzamelden punt op punt. Zij hielden tevens een oogje in het zeil, dat geen der koppels nog een ronde zou kunnen nemen. Boucheron, totaal uitgeput door dezen zwaren Zeslaagsche, moest nood gedwongen de baan verlaten, hy kon niet meer, had alles gegeven. Daardoor verliet ook Broccardo de piste en het sterkste Fransche koppel lag uit het veld. Er werd een premie van 5000 francs uitgeloofd voor het koppel, dat het eerst een ronde zou uitloopen, doch Pijnen burg en Wals bewaakten angstvallig hun con currenten. De laatste premie werd uitgeloofd, een be drag van 6000 francs, en in schitterenden stijl vloog Pijnenburg al zyn tegenstanders voorby en won op bijzonder fraaie wijze. De Hollan ders reden bijzonder sterk en het wekte geen verwondering, dat zy tenslotte dezen Zesdaag schen wielerwedstrijd hebben gewonnen. Zij waren inderdaad de besten van allen. De eindstand luidde: 1 Pijnenbur gW a 1 s (Nederland) 1208 punten; 2 CharlierAerts (België) 704 punten; 3 Buysse—Deneef 688 punten; 4 Ignat—Magne 504 punten. Met 1 ronde achterstand: 5 LemoineDayen 220 punten; 6 ChouryFabre 125 punten. Met 2 ronden achterstand: 7 PelissierLe- ducq 344 punten; 8 LinariPiemontesi 309 punten. Met 4 ronden achterstand: 9 Coupry Pecqueux 249 punten. Door PijnenburgWals werden afgelegd 3424.500 K.M. Het Iersche elftal, dat op Zondag 8 April te Amsterdam tegen Nederland uitkomt in de voorronde van de wereldkampioenschappen, is als volgt samengesteld: Doel: Farquarhson (Cardiff City). Achter: Gaskins (Shamrock Rovers), aan- veorder, en Byrne (Drumcondra) Midden: O'Reilly (Aberdeen), Chattan (Cork) en Kendrick (Dolphin). Voor: Kennedy (St. James Gate), Squires (Shelbourne), Moore (Aberdeen), W. Jordan (Bohemians) en Kelly (Derry City). Reserves: Foley (Cork), A. Horlacher (Bo hemians) en Murray (St. James Gate)). Moeders en dochters, die de aanvalligheid van haar dochtertjes of zusjes door aanvallige kleeding willen verhoogen, kunnen hiermede bekomen by Uitgeverij „M. K. W.", PI. Franschelaan 30, bel étage, Amsterdam, afgehaald voor slechts 0.65 of omgaand franco thuis na ontvangst van 0.73 per postwissel of op Giro 201404. De Map bevat 5 Grondpatronen met de Handleiding waarmede zeer gemakkelijk zyn uit te werken 10 Maten van Kinderjurken. Met deze M.K.W.-Map kan nu iedere vrouw of meisje zonder moeite de coupease zijn van haar dochtertjes of zusjes van 617 jaar, volgens? een uiterst practisch en gemakkelijk systeem, dat altijd bruikbaar blijft. AFGEHAALD 0.65; FRANCO THUIS 0.73 Naar wij van zeer welingelichte zijde vernemen is door den direc teur van het Centraal bureau voor de Afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid, den heer J. G. van D. te Den Haag, op ernstige wijze fraude gepleegd, wat tenge volge heeft gehad, dat hij op staanden voet is ontslagen. Het is zeer wel mogelijk, dat de malversatie, die waarschijnlijk reeds loopt vanaf de oprichting van het bureau in 1927, een bedrag van f 40.000 verre zal overschrijden. Het bureau is gevestigd te Den Haag. Wat de byzonderheden van deze fraude be treffen, vernemen wü het volgende: Door de commissie uit de K.N.M.V., bestaande uit de heeren M. Th. Diesbergen te Amsterdam en mr. J. G. A. van Geldorp Meddens te Utrecht werd in 1932 een uitvoerig rapport opgesteld over de financieele positie van het bureau. In dit rapport, dat uit twaalf getikte folio's bestaat, werden eenige punten naar voren gebracht, die een nader onderzoek vorderden. Hier dient te worden vermeld, dat ieder jaar door het accoun tantskantoor van de fa. Bianchi te Amsterdam een onderzoek in de boeken werd ingesteld, waarna een rapport werd uitgebracht, waarop het bestuur volkomen vertrouwde. Van eenige onregelmatigheden werd nooit melding gemaakt. Naar aanleiding van het rapport van de hee ren Diesbergen en mr. Geldorp Meddens werd 'n nader en uitvoerig onderzoek ingesteld naar de gestes van den directeur van het bureau. Het bleek, dat aan het bureau door de em- ployé's op gezette tyden overwerk werd ver richt. De verantwoording van de betaling hiervan had op een ietwat eigenaardige wyze plaats. De salarissen werden eens per maand betaald, doch de overwerkstaten werden eenmaai per jaar uitbetaald! Het biykt nu, dat door de meisjes voor veel meer is afgeteekend voor ontvangst, dan zy in derdaad hebben ontvangen. De directeur had haar verteld, dat er een abuis was en dat als zy nu accoord teekenden voor een hooger be drag dit abuis door hem kon worden ver werkt. Ook gebeurde het, dat er blanco staten door de meisjes in goed vertrouwen werden ge- teekend. Op de lüst kwam ook de dochter van den directeur voor, die geen employé is. By het onderzoek bleken de twintig employé's voor het meerendeel goed te zyn bewerkt; zij hielden vol, dat de bedragen juist zijn. Het gevolg hiervan is geweest, dat aan de hoofd boekhoudster ontslag moest worden gegeven. Niet wegens fraude, doch wegens het verstrek ken van onjuiste inlichtingen. Dit ontslag is eervol verleend. Het onderzoek werd voortgezet en er kwamen nog meer dingen aan het licht, die niet door den beugel konden, b.v. inzake de port-verant woording en er is vrywel zekerheid, dat er nog andere fraudes hebben plaats gehad. Toen de directeur zich ontdekt voelde, vroeg hy ontslag tegen 1 Juli van dit jaar; hij was benoemd tot directeur van de pas opgerichte N. V. „Telefonische en Medische nuipdienst langs de wegen." Het ontslag werd verleend, om dat beide functies, naar het oordeel van het be stuur, niet samen konden gaan. Op dat oogen blik bestond er nog geen zekerheid betreffende de malversaties. Later zou hij op 1 Maart buiten dienst treden en drie maanden verlof krijgen. Toen men zekerheid had betreffende het ge beurde, werd hy op 2 Maart op staanden voet ontslagen. Zoodra de fraude ontdekt was werd de mi nister van Waterstaat gewaarschuwd. Het bureau is een semi-overheidsinstelling en ressorteert als zoodanig onder waterstaat. Een eventueele strafklacht zou dus door den minister moeten worden ingediend. Het salaris van den directeur bedroeg 6600 met véle emo lumenten. Het onderzoek duurt nog steeds voort, mor gen komt de commissie weer bijeen. Naar aanleiding van deze berichten hebben wy ons gewend tot den voorzitter van de Com missie van Toezicht, den heer H. W O. de Gruyn, die ons mededeelde, dat hij het niet juist acht zijn meening te zeggen over geruch ten, welke over deze zaak in omloop zijn. NëSW Xvanouds de groote onbekende, („na de botsing reed de auto door"). Meest al helt daarna de politie het incognito op, minder straf krijgt u er nooit door1 Midden in de Brabantsche hei, daèr, waar de groote betonweg Den Bosch—Eindhoven gesne den wordt door het Wilhelminakanaal, ziet men in deze dagen telkens weer mannen en opge schoten jongens, hetzy te voet, hetzy op de fiets, den smallen klinkerweg inslaan die zich, even wijdig aan het kanaal, door de verlaten hei snqdt. En ginds heel ver, nog achter de spooriyn, steekt tegen den horizont een smalle schoor steen omhoog, naast een kleineren conisch toe loopenden toren: de Bata-fabrieken. Er wordt over gesproken door de wandelaars op den weg; over de toonbank geleund wordt het in de winkels van Best en Acht verteld; en in het café, naast het kanaal aan den ryks- weg, wordt er een „Proost! op den goeien af loop!" aan gegeven; er komt weer werk voor Best en omstreken. Midden in de kale, troostelooze hei strekken zich sinds een paar maanden lage fabrieksge bouwen uit: eenvoudig, recht; steen en glas vooral veel glas. Temidden van zand en dor heidegras steken palen van stellingen omhoog liggen fondamenten van op te trekken gebou wen, en glinstert draadwerk van afrasteringen en stroomleidingen. Vrachtauto's razen af en aan over den langen betonweg, die van den Rijksweg tot in het hartje der nieuwe neder zetting voert, en jagen een breede baan stof over de bruine vlakte. Er dreunt gehamer, er klinkt geroep. Koorts achtig wordt er gewerkt om uit den drogen grond vruchtbaarheid te stampen: werk voor velen. Maandag j.l. zijn de eerste vyf tig arbeiders, nadat er reeds eenigen tyd proef gedraaid is, aan het werk gegaan; en we zyn by dit begin eens een kijkje gaan nemen. Het fabrieks-complex bestaat, naast ketelhuis en andere by gebouwen, uit twee uitgestrekte werkplaatsen. Met staal, glas en de nieuwste machinerieën is er op de eenvoudigste wijze een modern ge heel ontstaan, dat aan de hoogste eischen vol doet. We hebben ons laten vertellen, dat de loopende band, volgens welk systeem hier ge werkt wordt, in deze fabriek een groote nieu wigheid bezit, doordat de schoenen er tegeiy- kertijd op gedroogd worden. Wat wy zelf als een prachtige installatie konden waardeeren, was de verwarming, die hier bestaat uit het aanzuigen van versche lucht, „zoo van de hei" en deze, voorverwarmd, de fabriek in te blazen. Wat ook iets buitengewoon praktisch is, is de wyze waarop de lampen, groote matglazen bol len, juist boven de plaats waar de arbeider zyn handen moet gebruiken, opgehangen zijn; al dus geen valsch licht of hinderlyke schaduw gevend. Zooals we hierboven reeds zeiden, berust de heele fabrikage op het systeem van den loo penden band. Ieder gebouw is bestemd om vier dezer banden te bevatten. Op 't oogenblik is er nog slechts één in gebruik, d.w.z. dat er vyf tig arbeiders het aantal dat aan iederen band noodig is arbeid vinden. De fabriek werkt nog niet op eigen kracht, want het machine-gebouw is nog in de maak, maar zal toch over een maand zoover zijn. De benoodigde energie wordt thans bekomen van de PNEM, die om zoo te zeggen den stroom aan huis bezorgt, want de groote masten, die met reuzenpassen heel Brabant doorstappen, gaan rakelings aan de Bata-terreinen voorby. De verder benooaigde kracht levert een loco mobiel. Maar deze noodhulp vatte haar taak blijkbaar op als een meisje voor halve dagen want den middag dat wy er waren kostte het eenige moeite haar te overreden aan het werk te gaan. Alles gaat nog eenigszins provisorisch. Ook de arbeiders moeten zich nog aanpassen aan het onwennige werk. Maar ze hebben de heele week tyd „er in" te komen. Zaterdag 17 Maart immers wordt de fabriek pas officieel geopend, 's Morgens om tien uur zal een H. Mis worden opgedragen in de kerk te Best. De twee Best- sche muziekcorpsen „Eendracht" en „St. Caeci- lia" zullen by de opening hun medewerking ver- leenen. Waarschynlyk zal dan over veertien dagen een tweede groep arbeiders aan het werk kun nen gaan. Wat de arbeidsweek betreft, zal men weten, dat BATA er naar streeft, slechts vijf dagen per week te werken, zoodat de arbeiders zoo wel den geheelen Zaterdag als den geheelen Zondag vry zijn. Over het systeem van den loopenden band zyn de meeningen nog steeds verdeeld. De omge ving waarin deze arbeid hier echter moet wor den verricht, doet in ieder geval prettig aan Ruim en luchtig zyn de uitgestrekte gebouwen één groote ruimte vormend, die door middel van schotten uit staaldraad gevlochten, in af- deelingen kan worden verdeeld. Al het ijzer wat men ziet heeft een vroolyke alluminiumkleur. De loopende band. met zyn losse vakken met houders voor de schoenen, glinstert zilverig tus schen de er om heen staande machines, die in hun moderne lyn uitdrukken dat ze van het nieuwste type zyn. Zooals gezegd wordt er aan één band gewerkt. Den tweeden band hiertegenover is men nog bezig te monteeren, en deze zal spoedig klaar zijn In dit gebouw wordt alleen leer verwerkt. Het tweede gebouw, dat men ook nog bezig is met groote zware machines te meubileeren. herbergt op 't oogenblik ook de kantoorlokalen. In dit gebouw zal mettertyd de afdeeling rubber on dergebracht worden, d.i. de fabrikage van rub ber- en lakschoenen. Buiten de afrastering van het fabrieksterrein dat ruimte genoeg biedt om er nieuwe ge bouwen by te zetten, mocht uitbreiding noodig zijn ziet de nieuwsgierige wandelaar nog an dere steengevaarten opryzen, waaraan metse laar en timmerman de laatste hand leggen. Dit zyn vyf dubbele arbeiderswoningen, ver genoeg van elkaar gelegen om tuintjes er tusschen mo- gelyk te maken. Voor, achter en overal is er trouwens grond genoeg om den bewoner een zitje te verschaffen tusschen eigen aangelegde perkjes en bloemen. Ook het jonggezellenhuis is in aanbouw, dat boven slaapruimten biedt, en onder zalen voor ontspanning en huiselyke gezelligheid zal krijgen. Het is wel een heele verandering die de stille hei in het hartje van Brabant ondergaan heeft en nog ondervinden zal. Hoe men ook denken moge over het feit dat deze nieuwe schoen-industrie, die uitsluitend Nederlandsche grondstoffen wil verwerken, een groot deel van het afzetgebied voor hare reke ning zal nemen, het is een feit, dat weer heel wat naar arbeid snakkenden hier te werk ge steld zullen kunnen worden. Wat deze fabrie ken voor midden-Brabant kunnen gaan betee- kenen kan men opmaken 'uit den verlangenden blik waarmede een opgeschoten jongen, met één uitgestrekt been zijn fiets naast u stilhoudend u vraagt: „Is dit de weg naar de Bata-fabrie ken" en deze klaarblykelyk overbodige vraag doet volgen door de aarzelend uitgesproken, maar kardinale kwestie: „Zou daar werk te krijgen zijn?" Wy voor ons hebben geantwoord: „Allicht maar wie het eerst er by is, heeft het", waarop de fietser verheugd zei „Merci" alsof we hem een kostbaren tip gegeven hadden en zich ijling? over zyn stuur boog tegen den straffen wind in den smallen betonweg op die voert tot het hartje van een machtige onderneming. e«i8«s>T D. Oai'o-fok.A ImiJ.» CW Maandagnacht is op 66-jarigen leeftijd te Leiden overleden prof. mr. A. J. Blok, die van af 1908 tot 1931 hoogleeraar is geweest in het Strafrecht en de Strafvordering aan de Leid- sche Universiteit. Prof. Blok is 25 Februari 1868 te Hees by Nymegen geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Nymegen en ging in 1887 naar Leiden waar hy aan de Universiteit aldaar Rechtsweten schappen studeerde. De overledene was achtereenvolgens advo caat-procureur te 's-Hertogenbosch; ambtenaar aan het O. M. te Schiedam en Amsterdam. sub stituut-Officier van Justitie te Rotterdam. In 1908 werd hy als hoogleeraar in het Straf recht en de Strafvordering benoemd aan de Universiteit te Leiden, welke functie hij tot 1931 vervulde Prof. Blok was redacteur van het tijdschrift voor Strafrecht; in samenwerking met mr. L. Ch. Bezier schreef hij „Het Nederlandsch Straf proces" (drie deelen); voorts verschenen van zijn hand vele artikelen in het Tijdschrift voor Strafrecht. In 1925 was de overledene promotor van H. M. de Koningin bij het Eere-doctoraat in d" Rechtswetenschap. GENèVE, 19 Maart. (V. D.) Sedert eenige da gen zyn hier geruchten in omloop, dat Stavisky groote zaken zou hebben gedaan door bemidde ling van een bankinstelling te Genève, waar zich ook beiangryke documenten in de Stavis- ky-affaire zouden bevinden. Maandag is de Geneefsche politie er in geslaagd een beiangryk document in de affaire te ontdekken. Het be treft de rekeningen omtrent de zaken van Sta visky met de bank van Bela Hofmann te. Boe dapest. De directeur van een bank te Genève werd gedwongen de bescheiden, welke op de zaken van Stavisky betrekking hebben, uit te leveren. De „Tribune de Genève" spreekt van een waardevol document, dat reeds sedert langen tyd wordt gezocht door den rechter van in structie te Parijs en dat het de Fransche jus titie thans mogelijk maakt haar nasporingen in nieuwe richtingen uit te breiden Volgens het blad zullen nieuwe verrassingen te verwachten zijn. In November j.l. heeft Stavisky te Genève Hofmann ontmoet. Het gaat om zaken ten be drage van 30 millioen franken. PARIJS, 19 Maart In den afgeloopen nacht is de uit zyn functie ontheven hooge ambtenaar van het ministerie van landbouw Blanchard, die verleden week een poging tot zelfmoord deed, in het ziekenhuis te Fontaine- bleau overleden. De onderzoekingsrechter te Parijs heeft W het bureau der Stavisky-onderneming „La Foncière" Hongaarsche obligaties gevonden tot een bedrag van plm. 1 milliard francs. Stavisky had deze obligaties ten name van zijn schulde naar .Alexandre" laten overschryven en ver volgens overgedragen aan een strooman in Spanje. De socialistische „Populaire" beweert dat bü de Parijsche gasmaatschappy een bedrag van 50 millioen francs aan inkomsten zou ontbre ken, waarover de accountants na onderzoek geen mededeeling hadden gedaan. Het blad kondigt aan, binnenkort nadere bijzonderheden te zullen publieeeren. Te Bayonne zyn Zondag aanvullende verkie zingen voor 16 zetels van den gemeenteraad ge houden. Tegenover de lijsten der links-burger- lyke republikeinsche unie stonden die der so cialisten en communisten. By de eerste stem ming werden tien leden van partijen der repu blikeinsche unie gekozen, terwijl voor de ove rige zetels herstemming noodig is. Onze Belgische correspondent seint ons: Maandagmiddag heeft Z. Em. Kard. van Roey den eersten steen gelegd voor de kapel van he1 nieuwe groot-seminarie te Sint Cattelyne Waver by Mechelen. De bouw van het groot-seminarie waarmee in October 1933 een aanvang werd ge maakt, vordert goed. De toekomstige verblijven voor de studenten in de wysbegeerte en de god geleerdheid zijn reeds nalf voltooid. Het nieuwe seminarie zal uit twee hoofdgebouwen bestaan die respectievelyk 157 en 218 Meter lang zyn- Het oude, thans nog in gebruik zijnde groot seminarie is gevestigd te Mechelen dicht bij het Aartsbisschoppelyk paleis. BATAVIA, 19 Maart. (Aneta). Het Hoog U}' litair Gerechtshof deed uitspraak van de in hooger beroep gewezen vonnissen tegen de der" de, uit 77 schepelingen bestaande, groep muiter® van de „De Zeven Provinciën". Met een twin" tigtal wijzigingen, meerendeels vervat in °e eischen van den advocaat-fiscaal, werden d vonnissen van den Zeekrygsraad bevestigd. Vervolgens ving het Hoog Militair Gerecht®^ hof aan met de berechting van de muitersgroeP' Margono, bestaande uit een 27-tal schepelingen- UTRECHT. Geslaagd voor het doet. examen rechtswetenschap, de heer J. S. van Doorninc I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5