De dood van Koningin Emma Hoogtepunt van haar leven Koningin Emma als regentes Reactie in Indië VREDIG HEENGEGAAN DE KONINKLIJKE BRUID EDELE OPVATTING VAM HAAR PLICHT DINSDAG 20 MAART 1934 Toen de uitputting van H. Af. steeds toenam, moest de dokter constateeren dat het einde nabij was Vanmiddag rouwdienst Laatste tijdingen Triestige dag Plechtige bijzetting De Koningin Bijzondere belangstelling Condoléance Aartsbisschop Herinneringsboek Radio-med ed eelingen Opening uitgesteld Dietsch studentencongres Vele bewijzen van hartelijk mede leven in alle kringen In het College van G ed elegeerd en Na het overlijden Sweepstake-loterïj Gelukkigen in Nederland STROOPERSDRAMA De verdachte van den doodslag op een veldwachter te Deil tot zes maanden veroordeeld RECHTSZAKEN De drankdiefstal te Uitgeest Verdachten gehoord Getuigenverhoor Na vier eeuwen werden de beide hoofdtakken van het Huis Nassau hereenigd Luisterrijke ontvangst in de hoofdstad Reden tot innige dankbaarheid voor de wijze, waarop zij acht jaren lang het land bestuurde Een moeilijke taak Weldadigheidszin Oranje Nassau's Oord Het groote voorbeeld NAAR DE OPLOSSING? Van de conflicten bij dé Maas- trichtsche Tabaksbedrijven KWESTIE-KENNEMERLAND Nog geen beslissing op faillisse- ments-aanvrage Minderwaardig vleesch geleverd? De K.N.V.B. als Mode-dictator Zwaluwen-Roode Duivels uitgesteld In den afgeloopen nacht bleek reeds, dat men niet algemeen gerust was over den toe stand van H. M. Uit de kringen van de hof houding vernamen wij, dat de behandelende geneesheer juist het minder hoesten een on gunstig teeken had geacht. Daaruit viel af te leiden, dat de afmatting van het lichaam Steeds toenam. Deze uitputting werd gaande weg erger, zoodat de dokter om zeven uur moest constateeren, dat er geen hoop meer was. Verschillende dames en heeren der hofhou ding hadden den geheelen nacht in he»- pa leis doorgebracht en toen de dokter verklaard had, dat het einde niet verre meer zou zijn, werden deze in de gelegenheid gesteld, van H. M. afscheid te nemen. Inmiddels waren Prins Hendrik en de vorst van Waldeck ten paleize gearriveerd. Nadat de Prins afscheid van H. M. had genomen, trokken zich de Koningin, de Prinses en de vorst van Waldeck terug in de zie kenkamer, die weldra sterfkamer zou worden. Ook de dokter en de beide verpleegsters waren aanwe zig. De doodsstrijd duurde slechts kort en was niet hevig. Zacht en kalm is H. M. om kwart voor acht ontslapen. De Koningin, de Prinses en de vorst van Wal deck bleven nog geruimen tijd in het paleis. Toen reden zij naar het paleis Noordeinde. Omstreeks elf uur verlieten de beide ver pleegsters, die H. M. in haar laatste oogen- blikken hadden bijgestaan, het paleis. Inmid dels was de koninklijke standaard op het pa leis halfstok geheschen en waren alle gordij nen neergelaten. Vanmiddag twee uur zou in de sterfkamer een rouwdienst gehouden worden, welke bij gewoond zou worden door alle leden van de hofhouding. De menigte voor het paleis groeit steeds aan. Het communiqué van hedenochtend half acht, verstrekt door tussehenkomst van dr. De Jongh, luidde: De nacht was rustig, doch het laatste half uur is de toestand hard achteruitgegaan en wordt hopeloos geacht. En om acht uur kwam de doodstijding Koningin-Moeder te kwart voor acht rustig ingeslapen. Aan het sterfbed bevonden zich Koningin, Prinses Juliana en Vorst Van Wal deck. Den heelen morgen door en in de middaguren vooral groeit nog steeds de belangstelling bij t paleis der Koningin-Moeder. Door de breede la nen van het Voorhout stroomen onophoudelijk de menschenmassa's toe. Velen gaan ook over het vrijgehouden voorplein om in de hall de registers te teekenen. Uit alle kmgen komen zij: aristocraten zoowel als een oud moedertje, moei zaam sloffend, over de kleine steentjes. En de groote gele paleisdeur opent en sluit zich zonder einde. De wacht voor het paleis presenteert en schoudert het geweer. Omstreeks half 11 zien we ook deken H. A. Th. van Dam het paleis binnengaan, om als hoofd der Haagsche Katholieken zijn handtee- kening te plaatsen. Het valt ons ook op, dat velen in het knoops gat het Oranje dragen, rouw-omfloerst. Het is of ook de natuur rouwt. Regen druilt neer en de wind beweegt flauw het kleurig dundoek, dat allerwegen triest van de gevels hangt tusschen de donkere boomen. Er is iets onzegbaar sombers en toch ook weer zwijgende rust in de atmosfeer. tie, vele en verschillende rechters van dat hof, vele gezanten, luitenant-generaal Seyffardt, chef van den Generalen Staf, alsmede tal van andere hooge militairen, oud-minister Alting von Geusau en ir. de Vogel, president-curator van de Technische Hoogeschool. Bij de paleizen was voorts zeer groote be langstelling van de zijde van het publiek. Op de in de paleizen liggende condoleance registers werd voorts geteekend door dr. Boder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, ir. Damme, Directeur- Generaal der P. T. T., verscheidene directeuren van Rijksdiensten, oud-minister van oorlog Bosboom, R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, verscheidene Staats raden, dominee Weiter, oud-hofprediker. Naarmate het middaguur naderde, werd het steeds drukker in de stad. De meeste wande laars gingen even bij de paleizen, waar de be langstelling zeer groot bleef, kijken. De resi dentie, die steeds zoo meeleeft met het Ko ninklijk gezin, waar het feestelijke gebeurte nissen betreft, geeft thans ook weer blijken van een intens medeleven nu dit gezin door een zoo droevig lot getroffen is. Plotseling schuift een auto voorbij, den stan daard voorop. In een glimp zien wij de Konink lijke Familie. Het valt ons op, hoe bleek de Koningin is geworden. Diepe kringen onder haar oogen spreken van een groote vermoeidheid. Geen oogenblik toch in al die bange dagen en nachten is zij van het ziekbed harer Moeder geweken. Haar oogleden zijn rood en gezwollen van de tranen, die zij bij de ziekte en het ver scheiden van de dierbare afgestorvene heeft vergoten. De donkere kleeren accentueeren nog het smartelijk weggetrokken gelaat van de Vor stinne en toch groet zij nog met een zwakken glimlach om haar mond, telkens als zij met zwijgend gebaar dankt voor den stillen groet, het lichten van hoed en pet, een buiging met het hoofd, een handgebaar, die haar uit de riien van het ernstig zwijgend publiek wordt gebracht In dit oogenblik voelt men, hoe een vonk van Innige genegenheid en medeleven van menscb tot mensch oversprong, hoe Vorstin en volk in dit groote leed nauw verbonden waren, hechter dan ooit. Ten teeken van rouw zijn de verschillende kamers van de Haagsche Rechtbank, welke heden zitting hadden, voor een kwartier ge schorst. De in de paleizen liggende registers werden druk geteekend. Onder de eersten, die op deze wijze van hun deelneming deden blij ken, bevonden zich de heer en mevrouw Co- Hjn, terwijl voorts hun handteekening kwa men plaatsen: Sir Cecile Hurst, president van het Permanente Hof van Internationale Justi- De directie van de begrafenisonderneming „Innemee" aan welke firma de bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder zal worden opgedragen, heeft heden morgen een voorloopige bespreking gehouden met den thesaurier, jhr. mr. dr. A. G. Schimmel- penninck. Jhr. mr. Schimmelpenninck is vervologens met den heer Innemee naar Delft vertrokken. Onmiddellijk na het "bekend worden van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht een telegram van rouwbeklag gezonden aan H. M. de Koningin. Bij de firma Holdert Co., Keizersgracht 324 Amsterdam is in bewerking „Het lange en rijke leven van een vorstin", een geïllustreerd herinneringsboek, uitgegeven ter gelegenheid van het overlijden van de Koningin-Moeder. De A.V.R.O. en de K.R.O. zouden heden middag te 12 uur en zullen hedenavond te 8 uur mededeelingen doen in verband met het over lijden van H.M. de Koningin-Moeder. De Radio-raad verzoekt ons te willen mede- deelen, dat de radio-uitzendingen morgenoch tend zullen worden hervat. Omtrent de te ne men maatregelen op den dag van de begrafenis zal de Radio-raad nadere mededeelingen doen. Het bestuur van het Twentsch Landbouwge- nootschap heeft den Minister van Onderwijs, mr. Marchant, voorgesteld, de opening van de nieuwe landbouwhuishoudschool te Emmen eenigen tijd uit te stellen .in verband met het overlijden van H, M, de Koningin-Moeder. De opening was gesteld op Woensdag 21 Maart en zal dus op dien dag niet doorgaan. In verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, besloot het Hoofdbestuur van het Dietsch Studenten Verbond het feestelijke gedeelte van het congres op a.s. Zaterdag te Gent af te gelasten. De voordrachten en de uittocht zullen echter doorgaan. BATAVIA, 20 Maart. (Aneta) „Alsof het niet waar kon zijn", zoo reageerde aanvanzelijk de bevolking van Ned. Indië op de ernstige be richten omtrent de ziekte van H. M. de Ko ningin-Moeder. Toen sloeg plotseling de stem ming naar het andere uiterste over, en gingen er vele geruchten, waarin het ergste reeds voorbarig werd aangenomen. Indië leefde mede mt het lot der Koningin- Moeder, leefde zoozeer mede, dat elke wending ten goede met een zucht van verlichting werd ontvangen, elk bericht omtrent de mogelijkheid van beterschap met ontroering werd vernomen. Wederom getuigde Indië in deze dagen van de verknochtheid der bevolking aan het Ko ningshuis, en alom werd gebeden dat ,.de lief ste oude dame van Europa" maar vooral de moeder van onze Koningin, de crisis zou door staan. Bij de opening der vergadering van het Col lege van Gedelegeerden van den Volksraad re leveerde de voorzitter, mr. H. J. Spit, terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, de ernstige berichten die gisteravond in Indië de ronde deden over het ziekteverloop van Koningin Emma, en wees er op dat deze ge ruchten niet juist waren gebleken. De voorzitter las evrvolgens de laatste Aneta- telegrammen voor, waarin het iets minder ver ontrustende avondbulletin van half tien was opgenomen, en sprak namens de aanwezigen de hoop uit dat H. M. de Koningin-Moeder ge spaard mocht blijven en dat ehrstel zou intre den. Hierop is in den namiddag (Java-tijd) het bericht van overlijden van H. M. de Koningin- Moeder in Ned. Indië ontvangen, waarop van alle openbare gebouwen en consulaten, alsmede van vele kantoren de vlag halfstok werd ge heschen, terwijl allerwege order werd gegeven het ten gehoore brengen van muziek te staken Heden heeft de trekking van de Sweepstake te Dublin plaats gehad. Tot nu toe werden door Nederlanders de volgende paarden ge trokken: Society, HB 48769, H. W. Bakker, Prinsenlaan 15, Heemstede; Alpineheat, P K. 25002, „Nooitgedacht", Spionkopstraat 64, Den Haag: Uncle Sam, NL 18428, „Duplicaat", Am sterdam. De ontvangsten voor deze Sweepstake heb ben ruim drie millioen pond sterling bedragen. Er is een bedrag van 1.870.138 aan prijzen, te weten 18 van £30.000; 18 van 15.000 en 18 van 10.000, 10 hoofdprijzen van 7013 en 1800 van 100. Voor elk niet geplaatst paard ontvangtmen £686. Destiny Bay I C. E. 81589 „Cactus", 42 Ha venkade, Scheveningen. Een 38-jarig landbouwer uit Waardenburg stond op 6 Maart voor de Utrechtsche arron dissementsrechtbank terecht wegens poging tot doodslag van den gemeenteveldwachter K. HU zou n.l. in den nacht van 16 op 17 Januari in het open veld geschoten hebben op den veldwachter K., op grondgebied van de gemeen te Deil nabij Waardenburig. Verd. ontkende wat hem ten laste was gelegd De officier van justitie eischte twee jaar ge- vongenisstraf met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Hedenmorgen deed de Utrechtsche rechtbank uitspraak in deze zaak. De rechtbank achtte d poging tot doodslag niet bewezen, wel achtte zij bewezen bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht, hetgeen subs, ten laste was gelegd. De man werd deswege veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Op het Paleis van de overleden Vorstin waait de vlag halfstok In den nacht van 6 op 7 Januari j.l. werd vanuit de opslagplaats van den heer W. G. Schoenmaker te Uitgeest een hoeveelheid drank ontvreemd, n.l. 2 fusten brandewijn, 7 fusten genever en 2 fusten cognac, welke voorraden eenigen tijd later, op een erf in den grond begraven, werden teruggevonden. Als verdacht van dezen diefstal stonden he den voor de rechtbank te Alkmaar terecht H. de Munk, 41 jaar en A. Starreveld, 37 jaar, bei den te Uitgeest, en gedetineerd. Het bloedig drama, dat zich de vorige week in de opslagplaats van den heer Schoenmaker te Uitgeest afspeelde, waarbij diens knecht M. Twisk door zijn collega P. v. d. Kommer, met een mes werd doodgestoken en v. d. K. zichzelf ook messteken toebracht, aan de ge volgen waarvan hij den volgenden dag over leed werd al spoedig met bovengenoemden drankdiefstal in verband gebracht* De beide bij dit bloedig voorval te betreuren slachtoffers waren als getuigen gedagvaard in deze drankdiefstal-affaire. Voorts waren hiertoe nog als getuigen charge gedagvaard: W. G. Schoenmaker, T. Vrouwe, veldwachter Bornebroek, W. N. Vlees man, IJ. Twisk. Verdedigers waren mr. A. M. de Lange, Alk maar en Veldman, Den Helder. Verd. de M. zegt, dat „ze met z'n drieën" be sloten den diefstal te pjegen; wie de dritte im bunde was, hoorden we niet. 'n Paar dagen later wilde hij reeds de vaten weer terugbren gen, omdat z'n daad hem dwars zat. Hij wist niet wat ie met den drank beginnen moest. Verd. St. zegt de man geweest te zijn, die zich toegang tot de bergplaats verschafte. Get. Schoenmaker gaf eenige inlichtingen over de fusten; die vertegenwoordigde een waarde van f 5000.—. Van het hooren der overige getuigen werd afgezien. De officier van justitie, mr. van der Feen de Lilli, eischte tegen beide verdachten anderhalf jaar gevangenisstraf. Verdachte de M. vraagt een voorwaardelijke veroordeeling terwille van zijn vrouw en kinde ren. Verdachte St. verklaart uit eigen overtuiging te hebben bekend. Hij heeft vreeselijk berouw en vraagt, om terug te worden gegeven aan zijn gezin. Voor het opleggen van een voor waardelijke straf densoods met de zwaarste be palingen. De beide verdediger, mr. Veldman en mr. de Lange, pleiten clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Nader vernemen wij, dat de derde dader van deze drankdiefstal, een der getuigen was, die, ingeval de twee verdachten zouden ontkennen, tegen hen zou moeten getuigen. Als belooning daarvoor was tegen hem geen strafvervolging gelast. Van eenig verband met het bloedig drama, dat de vorige week te Uitgeest plaats vond, is ter terechtzitting niets gebleken. 30 September 1878 had een buitengewone uit gave der „Staatscourant" de bekendmaking bevat der verloving van Koning Willem III en Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck en Pyrmont, derde kind van den regeerenden vorst George Victor en van hare doorluchtigheid Helena, Prinses van Nas sau. Bij wet van 19 October 1878 was de toestem ming verleend voor het huwelijk, dat 7 Januari 1879 te Arolsen gesloten werd. Aldus waren na vier eeuwen de beide hoofdtakken uit het Huis van Nassau opnieuw vereenigd. In het slot der residentie Arolsen was Prin ses Emma den 2den Augustus 1858 geboren, als derde kind van den regeerenden vorst Victor en diens gemalin Helene, geboren prinses van Nassau. De Koningin-Moeder had vijf zus ters en een broer. Haar oudste zuster, prinses Sophie, stierf reeds in 1869 als meisje van Vijf tien jaar. Haar tweede zuster, prinses Pauline, geboren 19 October 1855, huwde 7 Mei 1881 met den vorst Bentheim-Stetnfurt. Zij overleed in 1925. H. M.'s derde zuster, prinses Marie, was de eerste echtgenoote van koning Wilhelm van Wtirttemberg en overleed reeds in 1882. Haar vierde zuster, prinses Helene, geboren 17 Februari 1861, huwde in 1882 met den hertog van Albany en overleed in 1922. Haar vijfde zuster, prinses Elisabeth, geboren 6 Sept. 1873. trad in 't huwelijk met den vorst van Erbach- Schönberg en bleef op het slot Schönberg in Oderwald wonen H. M.'s eenlgste broeder, vorst Friedrich zu Waldeck und Pyrmont. bleef achter in het slot der residentie Arolsen met zijn echtgenoote, vorstin Bathüda, prinses zu Schaumburg-Lippe, geb. 22 Januari 1865. Vorstin Helene moet een hoogstaande begaaf de vrouwe geweest zijn, die met haar man aan haar kinderen een uitnemende opvoeding gaf. Elk der kleine prinsesjes kreeg op haar tijd een opdracht, om met eigen handen geschen ken aan zieken, gaven ter ondersteuning aan armen te brengen. Voor behoeftige kinderen hadden zij kleedingstukken te naaien en dik wijls brachten zij een offer, om met den zelf- beheerden spaarpot anderen, die zooveel minder hadden, te helpen. Haar sterken zin voor 't le ven der eenvoudigen, haar enorme belangstel ling voor zieken en noodlijdenden heeft H.M. de Koningin-Moeder stellig voor een goed deel aan deze voortreffelijke opvoeding te danken. Een deel van den zomer bracht men in Bad- Pyrmont door en hier was 't in 1878, dat Ko ning Willem IH der Nederlanden voor 't eerst de jonge prinses Emma leerde kennen. Door haar charmante verschijning en haar intelligent op treden scheen de jonge prinses indruk te ma ken, want een paar weken later reeds kwam de koning naar Waldeck terug, vertoefde met zijn gevolg geruimen tijd in Arolsen en liet niets ongedaan, om de gunst van zijn bruid te win nen. Om prinses Emma in staat te stellen de Ne- derlandsche taal vlug te leeren, kwam profes sor Beynen uit Den Haag naar Arolsen over en gaf onderricht. Zij leerde, begaafd als zij spe ciaal op taalkundig gebied was, onze lastige taal, die juist door punten van overeenstem ming, maar niet minder van sterk uiteenloo pend verschil, ongekende moeilijkheden biedt, verrassend snel. De belangstelling was daarbij van de gansche familie niet gering. Onze laat ste koning stond op een goeden morgen niet weinig verbaasd, toen prinses Emma Schiller's „Lied von der Glocke" hem in 't.Neder- landsch declameerde! Hij haalde er kennissen bij, om ook hun te laten hooren. welk een snel len vooruitgang zijn bruid op taalkundig gebied maakte. Herhaaldelijk keerde de koning in Arolsen terug, totdat 7 Januari 1879 in de slotkapel te Arolsen het huwelijk tusschen Koning Willem ni der Nederlanden en Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont werd voltrokken. De Staatscourant van 18 Dec. 1878 had aan gekondigd, dat het Koninklijke Echtpaar van 20 tot 25 Januari te Amsterdam en van 27 Jan. tot 1 Febr. in de residentie zou verblijven. Maar een onverwachte gebeurtenis bracht ver andering. De eenige broeder van den Koning, Prins Hendrik, die stadhouder in Luxemburg was Koning Willem was immers groothertog van Luxemburg zou bij het huwelijk tegenwoor dig zijn, maar had telegrafisch doen weten.dat hij door een lichte ongesteldheid verhinderd was. Die ongesteldheid bleek van ernstigen aard te zijn en kort voor uen oorspronkelijken da tum van het koninklijk bezoek aan Amsterdam stierf Prins Hendrik op 13 Januari. 28 Januari had te Delft in de koninklijke grafkelders de begrafenis "plaats. Hierdoor moest de ontvangst te Amsterdam tot 21 April worden uitgesteld. Het eerst „officieele" bezoek gold natuurlijk de hoofdstad des Rijks. Gedurende den hofrouw had het Koninklijk echtpaar op 't Loo verblijf gehouden. Tegen den middag kwam de Koninklijke trein aan. De toebereidselen voor de luisterrijke ont vangst waren vele. Aan het hoofd van de uit gebreide feestcommissie met den burgemees ter als eere-voorzitter, stonden als bestuurders de heeren mr. Herman J. van Lennep, voor zitter! jhr. G. A. Tindal, onder-voorzitter, jhr C J. den Tex en A. J. de Buil, secretarissen, Th. A. van den Broeke, peningmeester; A. Ca- melli, P. j. h. Cuypers, N. Wafelbakker en A. C. Wertheim. Koningin Emma moet toenmaals een wit sa tijnen kleed met oranjestrikken gedragen heb ben, waarover een witte mantel. Acht jonge meisjes stonden voor een tijdelijk ontvangst paviljoen en strooiden bloemen toen de Konin gin met den Koning naderde. In de ontvangst zaal, waar talrijke autoriteiten aanwezig waren, hield de Commissaris des Konings, toenmaals mr. H. H. baron Röell, een welkomstrede, waar na de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. namens Amsterdam de jonge Koninginne be groette. Er had zich ook uit de burgerij zelf een com missie gevormd, wier woordvoerder mr. Her man J. van Lennep was. Deze zinspeelde er op dat hij gelukkig was tot deze koninklijke vrou we zijn moedertaal te mogen en te kunnen ge bruiken, wetend verstaan te worden. De Koning beantwoordde de woordvoerders Grootsch was de ontvangst; de feestelijk heden duurden een kleine week. Toen op 23 November 1890 de grijze Koning der Nederlanden Willem III de oogen voor altijd sloot, stond zijn nog jonge weduwe de 32-jarige Koningin Emma met Haar tien-jarig dochtertje alleen. Alle telgen van het Oranjehuis waren elkaar in den dood gevolgd. Den 13e Januari 1879 was de broeder des Ko nings, Prins Hendrik, te Luxemburg aan de mazelen bezweken. Kcrten tijd later, den llden Juni 1879, stierf te Parijs de Kroonprins, Prins Willem, op 38-jarigen leeftijd en den Sisten Juni 1884 zou Prins Alexander, pas 32 jaar oud, hem volgen. Terecht kon Nicolaas Beets na den lijkdienst voor den laatsten Oranje-vorst op het Loo te hebben geleid de dichtregels neerschrijven: ,,'k Zag drie Oranjes op den troon En zeven van zijn glans beschenen. Nu slaapt het tiental bij de doon En 'k leef om ze allen te beweenen." Op de Koningin Weduwe drukte niet alleen de zorg van opvoedster van het tienjarig Konings kind, maar acht jaren lang zou zij daarnaast als Regentes het land besturen. En zij heeft dit gedaan op een wijze, die den republikeinschen tegenstander van het Oranje-gezag tot eerbied dwong, den aanhanger van het regeerend Vor stenhuis met innige dankbaarheid vervulde. Op politiek terrein maakte de Koningin- Moeder al dadelijk de grootste moeilijkheden mee, daar in 1891 het rechtsche kabinet-Mac- kay bezweek en plaats moest maken voor het liberale ministerie van Amsterdams oud-bur gemeester Van Tienhoven, met Tak van Poort vliet als minister van binnenlandsche zaken. De door Tak gewenschte Kiesrechtuitbreiding struikelde op het amendement-de Meijer, waar na nieuwe verkiezingen het oud-liberale kabi net Röeli-Van Houten, aan het bewind brach ten. In 1927 moest dit kabinet reeds weer wij ken voor een meer vooruitstrevend liberaal mi nisterie onder leiding van Pierson en Goeman Borgesius. Voeg daarbij de intrede in de Tweede Ka mer van de beide sociaal-democraten Troelstra en Van Kol, van den onafhankelijken socialist Van der Zwaag en het zal een ieder duidelijk zijn, dat de Koningin-Regentes, niet van Ne- derlandschen oorsprong zijnde, zeer, zeer moei lijke dagen moet hebben doorgemaakt, alleen reeds op het terrein van de binnenlandsche po litiek. Ook buiten de grenzen bleven Haar de voet angels en klemmen al evenmin bespaard. In Oost-Indië had het Nederlandsch bestuur twee opstanden te onderdrukken: in Atjeh en op Lombok, hetgeen veel bloed en goed heeft ge kost. Een der meest tactvolle, nu wellicht reeds vergeten daden van de Koningin-Regentes is wel geweest haar houding tijdens den inval van Jameson, begin van Januari 1896 in Zuid- Afrika, het eigenlijke begin van den Boeren oorlog. Hierdoor werd te Londen de toestand voor de daar wonende Nederlanders zeer moei lijk, aangezien hier te lande een sterke ont stemming tegen Engeland tot uiting kwam welke het ergste deed vreezen. Volkomen on verwachts verscheen toen de Koningin-Regen tes op een avondfeest bij den Engelschen gezant in het gebouw van het Engelsche gezantschap in het Hooge Westeinde te 's-Gravenhage, waardoor de goede verstandhouding tusschen Nederland en Engeland bleef bewaard. Daarnaast gaf zij Haar Koninklijke Dochter een voorbeeld van edele en verheven opvatting van de plichten van Haar staat. Bij Haar troonsbestijging kon Koningin Wilhelmina zich hierop beroepen met de woorden: „Ik stel mij tot levensdoel het voorbeeld van mijn Moeder na te volgen, te regeeren zooals van een vorstin uit het huis van Oranje wordt verwacht." Kon schooner hulde der als Regentes aftredende vorstin worden gebracht? Een Nationaal Comité, onder voorzitterschap van Mr. Sjoerd A. Vening Heinesz, burgemees ter van Amsterdam, heeft toen de taak der Re gentes beëindigd was, namens het dankbare Nederlandsche volk aan de Koningin-Moeder 'n Nationaal Huldeblijk aangeboden bestaande uit een fraai album, benemens een som van drie honderdduizend gulden. Bij de aanvaarding van het geschenk sprak de vorstin o.a. het volgen de: „Ik hoop eerlang de vrije beschikking te krijgen over het landgoed Oranje Nassau's Oord bij Renkum voor het doel, dat mij lief is. Door deskundigen voorgelicht, stel ik mij voor op dat landgoed het eerste Nederlandsche Sa natorium te stichten.' Met deze Vorstelijke daad zette de Koningin- Moeder metterdaad de kroon op haar weldadig heidszin Reeds dadelijk na 's Konings dood volgde zij diens voetspoor, door te bepalen, dat alle door den overledene genomen beslissingen, ten op zichte van liefdadigheidsinstellingen en die van wetenschappen en kunsten tijdens het leven van den Koning genomen, onveranderd ver vuld dienden te blijven. Een enkel voorbeeld moge hier volstaan. Den 27sten April 1892 bracht de Koningin-Moeder een bezoek aan het kinder-ziekenhuis te Am sterdam. Den 29sten April 1897 kwamen de beide Koninginnen daar de zieke Amsterdam- sche kinderen verblijden. In 1899 kreeg dit zie kenhuis het recht den naam der Koning-Moe der als Beschermvrouw te voeren en droeg het voortaan den naam Emma-Kinder-Ziekenhuis. Wie zal tellen, natuurlijk nog minder begroo- ten, de giften door Koningin Emma geschonken bij nationale rampen, bij alle mogelijke gele genheden, waar leed en nood te lenigen viel? Zoo arbeiden de commissies van weldadigheid te Baam en Soest geheel voor haar rekening. En niet voor niets draagt het bloempje, dat jaarlijks voor de tuberculose kinderen wordt aangeboden Haar naam: Emma. Toen het landgoed Oranje Nassau's Oord bij aanbouw verre de beschikking gestelde som van het Nationaal Huldeblijk had overschreden, aarzelde de Koningin-Moeder niet de garantie voor rente en aflossing van het ontbrekende bedrag van f 150.000 ie verleenen en ten over vloede nog een renteloos voorschot van f 40.000 ter aanschaffing van meubilair en inventaris ter beschikking te stellen. Door de stichting van het Emmafonds waaraan zij een dotatie deed van f 3000, vertrouwde de Koningin-Moeder, dat ook aan arme longlijders, die niets, of slechts weinig, konden betalen, de gelegenheid geboden bleef in het sanatorium Oranje Nas sau's Oord verpleging en zoo mogelijk herstel te vinden. Al den tijd van haar regentschap heeft Ko ningin Emma weten te accentueeren, dat zij, als Koningin-Regentes, niet was de eigenlijke draagster van het gezag; slechts de vertegen- woordigster van de Koninklijke macht begeerde zij te wezen. Bij al haar verschijnen in het openbaar heeft de Koningin-Moeder deze door haar zelf gewilde verhouding niet alleen staatsrechtelijk, maar vooral ook persoonlijk tot daadwerkelijke uiting weten te brengen. Na de uitvaart van Koning Willem III ver leende zij natuurlijk audiënties aan vreemde vorsten en afgezanten van buitenlandsche vor sten; reeds bij die audiënties was de nog slechst 10-jarige Prinses Wilhelmina, de eigenlijke toekomstige Koningin van Nederland, steeds tegenwoordig: Ongetwijfeld is het haar gelukt het aan haar zorgen toevertrouwde kind nader te brengen tot het land, dat dit kind betrekkelijk korten tijd later zou moeten regeeren. Het is de wensch geweest van de Koningin-Moeder, dat gansch het land, geen plek uitgezonderd, de toekom stige Koningin zou kennen van aangezicht tot aangezicht. Tijd noch moeite heeft zij gespaard, opdat die wensch in vervulling zou gaan. „Het groote voorbeeld" is ter gelegenheid van haar gouden jubileum koningin Emma genoemd en wij willen dezen eere-titel thans herhalen. Koningin Emma was een „groot voorbeeld" voor velen in den lande! Een gezaghebbende pen schreef van haar, dat ons volk aan de belangeloosheid, aan het zelf- vergeten van de Koningin-Moeder alles ver schuldigd is. Zij heeft den Koning niet alleen een gelukkigen levensavond bezorgd, maar wat meer is, zij heeft gezorgd dat een goede herin nering is overgebleven aan de laatste jaren van zijn regeering. Zij heeft hem een troonopvolger geschonken én aan het volk een nieuw Vorsten huis, waarin de Oranjes zouden voortleven. Zij heeft in hoogste wijsheid daarop voor de Ko ningin geregeerd, den steun, dien zij, jong nog, daarbij noodig had, vindend bij God in het bewustzijn dat zij het deed voor haar dochter, in haar naam en voor haar volk, en dat het dus van haar regentschap zou afhangen, hoe de Koningin straks haar land en haar volk zou vinden en hoe deze het in het belang van beide, zou regeeren. Het regeeren zou deze toch leeren van haar, de moeder die zoo bij uitstek ver stond zich als moeder te doen liefhebben en uit liefde te doen gehoorzamen door haar dochter maar die daarbij niet alleen predikte door haar woord, maar predikte door haar daad; 't regeeren dat zij zelf deed. .Eens haar uur geko men, heeft de dochter geregeerd, naar moeders voorbeeld, in hoogste wijsheid thans aan haar zelve overgelaten door die moeder, wel wetend als deze deed, dat haar kind voor haar taak rijp was, dat deze aan haar met vol vertrouwen kon worden overgelaten niet op grond van de doode wet en den leeftijd, maar van de levende wet van het weten en kennen. Op initiatief van den burgemeester van Maas tricht, mr. L. B. J. van Oppen zijn Maandag besprekingen gehouden over de conflicten aan de Maastrichtsche Tabaksbedrijven met de hoofdbesturen van de vakorganisaties en de dirèctie der Tabaksbedrijven. Met deze bespre kingen is men zoo ver gekomei, dat de directie der „Munt" het Voornemen had wederom de ar beiders aan te nemen, welk voorstel de hoofd besturen in verdediging zullen nemen. De sta king zelf is op het doode punt geraakt; ook heeft de directie definitief afgezien van liqui datie der N.V. en vestiging te Vaals, zooals de plannen geuit waren. De hoofdbesturen zullen de gevoerde besprekingen nog eens goed onder oogen zien en daarna hun definitief standpunt bekend maken. Maandagavond hebben opnieuw bespjrekin- gen plaats gehad tusschen de N. V. Spaarne- bank en de Veiling „Kennemerland" te eB- verwijk naar aanlieding van de loopende aan vrage van de „Spaarnebank" van het faillis sement van de veiling. De Haarlemsche Rechtbank moest vandaag een beslissing nemen over deze faillissements aanvrage, doch heeft deze, naar wij verne men, wederom uitgesteld, thans vier weken De boekhouder van de gearersteerde slagers grossiers, de heer N. C. v. T. deelt het „Volk" mede, dat een zijner patroons W. S. niet bij den N.S.B. is aangesloten en ook geen deel heeft uitgemaakt van het comité-Roelofsen. Voorts verzocht hij er de aandacht op te vestigen, dat ten aanzien van de door de justitie van fraude verdachte personen nog geenszins vaststaat, dat het door hen gele verde vleesch van minderwaardige kwali teit of van ziek vee afkomstig was en dat de groote leveringen der beide firmanten van par tijen rundvleesch aan de marine sedert Ju ni 1933 waren afgeloopen. De beide verdachten, zoo deelde de heer v. T. ten slotte mede, ontkennen hetgeen de justitie hun ten laste legt. De K. N. V. B. gaat zijn scheidsrechterschap voorschrijven, hoe zij zich de kleeden hebben, n.l, blauwe jas en pantalon, welke onmisbare attributen ook zwart mogen zijn, doch wit sporthemd. Bovendien zal de jas, worden voor zien van een oranje leeuw op blauw veld. Afwijking van deze voorschriften zal niet worden getolereerd! De wedstrijd ZwaluwenRoode Duivels, wel ke morgen, Woensdagavond, op het verlichte V. U. G.-terrein zou worden gespeeld, is in ver band met het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder afgelast. Vermoedelijk zal deze wedstrijd nu gespeeld worden op Woens dagavond 28 Maart en anders op Woensdag avond 11 April.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6