Mussolini verwekt opschudding De Duitsche „wedergeboorte" Wapensmokkel naar Frankrijk Koerswijziging van België Het proces-Doeca begonnen BLUT UND EHRE" VAN ROSENBERG LINKSCHE GROEPEN BE WAPENEN ZICH ^■1 IliM DINSDAG 20 MAART 1934 HARDE WAARHEDEN Verstoorde illusies BULGARIJE'S COMMUNISTEN IN ACTIE Een kerk rood geschilderd Mussolini De spionnage-affaire te Parijs Nieuwarrestaties De dader en twee medeplichtigen alsmede 60 IJzeren-Gardis ten beschuldigd WÉmÊm Minister de Brocqueville „De beweging der heidensche opvattingen is het aller grootste gevaar De tas«» der kerken Een communistische generale staf zou met de distributie belast zijn Tissier c.s. naar Parijs overgebracht Hoe het Concordaat wordt uitgevoerd Kath. Jeugdorganisaties te Wesel verboden Alfred Rosenberg Zijdie zich tegen 1 April op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Marconist krankzinnig geworden In een vuurtoren Dreigt in Argentinië weer opstand? Groote voorraad bommen te Buenos Aires in beslag genomen Aanslag op Italiaan- schen consul Te Mexico City Een terroristenproces te Belgrado Hoofdbeklaagde bekent Revalorisatie van den zilverprijs Telegram met 40.000 onderschriften Schietpartij te Havana De gevaarlijke hand schoenen Buitenlandsch weeroverzicht Na den Belgischen minister-president graaf de Broqueville heeft thans de Duce internationale opschudding verwekt met een onomwonden rede, welke den précairen toestand van Europa met bijna onbarmhartige eerlijkheid tot op het been blootlegt. HU noem de de ontwapeningsconferentie mislukt, omdat de bewapende staten niet zullen ontwapenen. En daar die bewapende staten in deel Vijl van het Verdrag van Versailles verklaard hebben, dat de ontwapening van Duitschland en de andere overwonnen mogendheden het begin zou beteekenen van een geleidelijke eigen ontwape ning, qualificeerde Mussolini den gebleken on wil tot vermindering der bewapeningen als een schending van dat deel van het verdrag, waar door het recht wordt verspeeld Duitschland Wegens zijn herbewapening van verdragsschen nis te betichten. Bovendien achtte hü de her bewapening van Duitschland niet alleen juri disch gerechtvaardigd, maar ook practisch niet te verhinderen. Daarom pleitte hij nogmaals voor het door Italië ingenomen standpunt, dat in een herbewapening van Duitschland en een stabilisatie der bewapeningen van de andere mogendheden op het huidige peil de eenig mo gelijke middelen ziet om alsnog tot een wape ningsconventie te komen. Deze ronduite ver klaringen hebben begrijpelijkerwijze vooral in Frankrijk, het land, dat tot geen enkele ont wapeningsconcessie bereid is en zich halsstarrig blijft verzetten tegen elke herbewapening van Duitschland, groote ontstemming en veront waardiging gewekt. Men meende te Parijs, dat Mussolini, dankbaar voor de vrije hand, welke men hem bij zijn Donaupolitiek liet, méér égards zou toonen voor de Fransche zienswijze inzake de ontwapeningskwestie. Aan deze illu sie heeft Mussolini radicaal een einde gemaakt. Wat heeft den Duce bezield om juist op het moment, waarop zijn Donaupolitiek een succes wist te boeken, schijnbaar zóó ondiplomatiek uit den hoek te komen? Heeft nij den bitteren nasmaak van de pil, die hij Duitschland door de overeenkomst met Oostenrijk» te slikken gaf, willen wegwerken door duidelijk te toonen, dat zijn bereidheid om aan Duitschland herbewa pening toe te staan volkomen ongewijzigd is gebleven? Heeft hij op Frankrijk wraak willen nemen, omdat het indertijd zijn mooie vier mogendhedenverdrag verfomfaaide tot een be trekkelijk waardeloos document? Heeft hij zich willen revancheeren voor de door de aaneen sluiting van de Kleine Entente en de tot standkoming van het Balkanpact geleden échecs? Heeft hij den revisionistischen Hongaren een hart onder den riem willen steken? Of hebben al deze motieven tezamen zijn houding beïnvloed? Nieuw is het thans door Mussolini met nadruk geaccentueerde standpunt aller minst, maar toch wekt het verwondering, dat hij het in dezen overduidelijken vorm op dit oogenblik nog eens uiteen heeft meenen te moeten zetten. Het lijdt geen twijfel, dat Mussolini door zijn uitlatingen in de vijf-jaar- Hjksche vergadering van het fascis tisch régime de instemming van Frankrijk met zijn Donau-politiek sterk heeft bekoeld en het voor de Kleine Entente, die uitgespro ken anti-revisionistisch is, nog moeilijker heeft gemaakt om eventueel toe te treden tot de te Rome bereikte Oostenrijksch-Hon- gaarsch-Italiaansche economisch-politieke combinatie. Maar heeft de Duce ooit in de mogelijkheid van een dergelijke toetreding geloofd en heeft hij ze werkelijk ook ge- wenscht? Zeker, door alle te Rome contrac- teerende partijen is met veel ophef en bij her haling verklaard, dat de gesloten overeen komsten openstaan voor allen, die er alsnog aan willen deelnemen, maar hebben deze ver klaringen misschien uitsluitend ten doel gehad de aanvankelijke beduchtheid van Frankrijk en de Kleine Entente weg te nemen? Nu deze beduchtheid het tot stand komen van een overeenkomst niet meer kan verijdelen, zou Mussolini wel eens van meening kunnen zijn; dat het geen kwaad meer kan zijn politieke kaarten open te gooien. Uit de reacties op zijn rede blijkt, dat de angst voor een Italiaansche hegemonie in het Donaugebied is herleefd en dit kan den uitbouw van de economisch-poli tieke reorganisatie van de Donaustaten niet ten goede komen. Bovendien heeft Mussolini in groote mate de achterdocht van Frankrijk gaande gemaakt door zijn verklaring, dat de historische doeleinden van Italië in Azië en Afrika liggen, niet om daar grondgebied te onderwerpen en te overheerschen, maar ter wille van de natuurlijke geestelijke expansie en om de hulpbronnen van Azië en Afrika actief te maken en de weldaden der bescha ving te verbreiden. Deze verklaring bewijst, dat Italië nog steeds streeft naar hetgeen het bij de vredesverdragen te kort meent te zijn gekomen, en werpt een helder licht op de be- SOFIA, 19 Maart. (V. D.) Naar aanleiding van den 63sten verjaardag van de Parijsche commune hadden de communisten in geheel Bulgarije een oproep tot demonstraties uitge geven, welke echter door de politie werden ver boden. Desondanks is het in Sofia en eenige provincieplaatsen tot botsingen gekomen. De ernstigste botsingen vielen weer voor tusschen communistische en nationaal-socialistische stu denten. Aan beide zijden vielen tal van ge wonden, deels ernstig gekwetsten. Talrijke stu denten werden gearresteerd. Voor het hoofdbureau van politie vielen com munisten een wachtpost aan. Verschillende aanvallers werden gearresteerd. In de Zuid-Bulgaarsche gemeente Wetren hebben communisten in den afgeloopen nacht de dopdskerk tot op den klokketoren tood ge schilderd. De kerkdeuren werden beschilderd met communistische leuzen. teekenis van Mussolini's uitval tegen Japan en het gele gevaar, welke inval indertijd zoo groot opzien heeft gebaard. Over de geestelijke en beschavende bedoe lingen van de Italiaansche expansie-zucht zul len Japan, dat vasten voet in Abessynië tracht te krijgen, en Frankrijk, dat in Syrië en Noord-Afrika groote belangen heeft, zich wel niet te veel illusies maken. In het met woor den adelen van simpele materieele eigenbe langen zjjn Japan en Frankrijk even groote meesters als Italië. De toekomst zal moeten leeren, in hoeverre Mussolini door zijn openhartigheid zijn poli tiek in en buiten Europa heeft geschaad. In verband met de geruchtmakende rede van Mussolini, Zondag jl. gehouden ter gelegen heid van de tweede vijfjaarlijksche assemblée van het fascistisch regiem, waarin de „Duce" ook de rede van den Belgischen premier, De Broqueville, die onlangs niet minder stof in de Europeesche hoofdsteden deed opwaaien, rele veerde, is een bericht van den Brusselschen correspondent van de N. R. Ct. in het ochtend blad van heden over de houding van Engeland in geval van een nieuwe schending van het Belgische grondgebied wel bijzonder belang wekkend: „Naar ik uit goed ingelichte bron verneem, aldus de corr., denkt de Belgische regeering er aan, in verband met den stand van het herbewapingsvraagstuk onderhandelingen te openen met Engeland, teneinde van de Brit- sche regeering de stellige verzekering te be komen dat in geval van een nieuwe schending van het Belgische grondgebied op de militaire hulp van Britsche zijde zal mogen worden gerekend. Het kabinet de Broqueville zou zich op de jongste debatten in den Belgischen Senaat en op de resolutie, welke na afloop daarvan werd aangenomen, beroepen om de hierboven bedoelde besprekingen met Enge land te openen. Wat de Belgische regeering in ieder geval beoogt, is een versterking van het Rijn-pact en zoo mogelijk de tot stand koming van een militaire overeenkomst met Engeland zooals er sedert verscheidene jaren reeds een met Frankrijk bestaat." Indien deze inlichtingen op waarheid zouden berusten, zou de mogelijkheid onder het oog moeten worden gezien van een nieuwe interna tionale figuur, n.l. een samengaan van Enge land, België en Italië, waarbij België zich vol komen losmaakt van het meer en meer geïso leerd wordende Frankrijk. Het is echter de vraag of Engeland ooit bereid zal zijn aan Bel gië te geven wat het aan Frankrijk tot nu toe steeds geweigerd heeft. PARIJS, 20 Maart. Sedert maanden wordt nu reeds de spionnage-affaire gerekt, waarbij tien personen gearresteerd werden, o. a. de Rus sische Madame Stahl en haar vriend, een ver taler van het ministerie van Marine, prof. Mar tin genaamd. Gisteren zou het echtpaar Switz, dat in verband met dezelfde zaak gearresteerd is, voor den rechter van instructie een volledige bekentenis hebben afgelegd, zoodat nieuwe ar restatie-bevelen zijn uitgevaardigd. Naar ver luidt zouden alle betrokkenen voor een Oost- Europeesche mogendheid gewerkt hebben Het echtpaar Switz is van Amerikaansche natio naliteit. BOEKAREST, 19 Maart. (Reuter) Onder ge weldigen toeloop van het publiek begon heden voor het krijgsgerechtshof het proces tegen de moordenaars van premier Doeca en tegen de IJzeren Garde. Achter de tafel der rechters zitten vier brigade commandanten en een divisiecommandant. Ook de aanklager is een generaal. De moordenaar en zijn beide medeplichtigen zijn goedgekleede jongelui. Ze zitten afzonder lijk. De 60 aangeklaagde leden van de IJzeren Garde zijn langs een der zijmuren geplaatst. Op de eerste bank zit de leider Codreanoe. Een jonge man zonder baard, in wit nationaal costuum met bont borduursel. Naast hem zit generaal Cantacuzino. Over een afgedragen pak draagt hij een oude militaire jas. Hij is zonder das. Een zwartomrande monocle steekt af tegen zijn bleek gezicht met grijzen baard. Op de volgende banken zitten veel studenten, ook priesters en professoren, mannen in nationale kleederdracht en 3 jonge meisjes in bonte blouses. De eerste zittingsdag werd besteed aan het oproepen der ongeveer 700 getuigen, o.w. de minister-president en bijna alle politici en partijleiders. Vervolgens wordt de 80 bladzijden lange aanklacht voorgelezen, waarin de be klaagden worden beschuldigd van moord met voorbedachten rade, van onwettige politieke actie, van een politiek complot en van voorbe reiding tot oproer. Verder wordt in de aanKlacht verband gelegd tusschen den moord en de politieke actie der IJzeren Garde. Men schrijft ons van bijzondere zijde uit Berlijn: Met groote belangstelling volgden wij onlangs de voordracht, welke door Rosenberg in de propvolle Krollzaal over den „Strijd om de we reldbeschouwing" werd gehouden. Op een der laatste ontvangsten in Hotel Adlon had ik hem de Nederlandsche bladen voorgelegd, welke zijn portret brachten met het opzienbarend bericht: „Der Mythos der 20. eeuw", het boek van Alfred Rosenberg, op den pauselijken index!" Hij nam hiervan met baltische gelatenheid kennis, glimlachte beminnelijk en antwoordde: „Dat had ik al veel eerder verwacht!" Over den kerkelijken strijd uitte hij zich als volgt: „Het nationaal-socialisme is niet schul dig aan het feit, dat er in Duitschland ver schillende godsdienstige belijdenissen bestaan, het kan dus ook niet verantwoordelijk geacht worden voor vraagstukken, die sedert eeuwen in ons volk wortelen. Onze Leider heeft duide lijk te kennen gegeven, dat wij ons van kerke lijk verschil van meening moeten afhouden. Met rechtmatigen trots kunnen wij vastsellen, dat een der eerste daden der nieuwe regeering het in bescherming nemen van den godsdienst was, terwijl sedert 1918 de kerk vogelvrij werd verklaard en het geloof in de schouwburgen belachelijk is gemaakt." Dit is alles mooi in de theorie. Men weet echter, dat het in de praktijk heel anders toe gaat. „Wanneer een nationaal-socialist het bruine hemd draagt, dan houdt hij op protestant, ka tholiek of „Deutschkirchler" te zijn." Hiermede gaf Rosenberg de opvatting te ken nen, welke in alle nationaal-socialistische kringen, speciaal bij de jeugd, onder leiding van Baldur von Schirach heerscht. Deze opvat ting zit bij de jeugd in het derde rijk veel die per dan men in kerkelijke kringen gelooft en daarom zal de strijd tusschen Kerk en Staat nooit tot een voor beide partijen bevredigende oplossing komen, zoolang met deze omstandig heid niet meer rekening gehouden wordt. Precies denzelfden gedachtengang vinden wij in het nieuwe boek van Rosenberg. Bloed en eer vormen de grondelementen eener typisch Duitsche wereldbeschouwing. Om de groote volksmassa wordt hier geworven. De oude aanvoerders van den politieken strijd weten, dat in deze begrippen: bloed en eer, de diepere zin en de beteekenis ligt van den strijd, die door Hitier werd gevoerd. Zij achten het niet voldoende, dat hun Leider aan het bewind is gekomen, dat de vroegere partijen als sneeuw voor de zon zijn verdwenen, dat hun N.S.D.A.P. tot een symbool van den staat is geworden, dat de Hitler-groet tot een nationalen volksgroet over heel Duitschland geworden is, de eigen strijd is nu pas begonnen, de strijd om de ziel van het volk. Het gansche volk moet deelne men aan den wederopbouw en daarom moet het ook aandeel hebben aan den geestelijken strijd, aan den strijd om bloed en eer. Men acht het niet voldoende, dat de jeugd voor dezen gedachtengang veroverd wordt. Ook de oudere generatie, die nog aan het verleden in menig opzicht hangt, moet overgehaald wor den. In de ziel van dit volk leeft nog het oude idealisme en het is de taak der regeering, dit idealisme voor een eigen, voor een door en door Duitsche wereldbeschouwing te winnen. „Bloed en Eer" heet dit nieuwste werk van Rosenberg en hij voert er den strijd in „Tegen het vroe gere systeem", „Voor het nieuwe Rijk." Ook het kerkelijke vraagstuk wordt aangeraakt en hier komen twee werelden tegenover elkander te staan. Men krijgt den indruk, dat de strijd tusschen de kerkelijke oppositie onder ds. Nie- möller en de Duitsche Christenen onder dr. Kmder in het Derde Rijk eigenlijk slechts een bijkomstigheid is. Veel belangrijker en gevaar lijker is de strijd, die door Rosenberg wordt aangevoerd tusschen hen, die een Duitsche we reldbeschouwing willen doorzetten en de Kerk van Christus, die gezegd heeft: Mijn rijk is niet van deze wereld. Onder den hartstochtelij ken voorstoot van den nieuwen staat is de Kerk op den achtergrond geraakt. De aanvoer ders van dezen staat beschikken over het ta lent, de geestdrift der jeugd te veroveren en onder deze verovering heeft het kerkelijk leven te lijden. PARIJS, 20 Maart De „Matin" publi ceert heden een verklaring van het Corsi- caansche Kamerlid Carbuccia, een schoon zoon van den voormaligen Parijschen prefect van Politie Chiappe, volgens wien sedert 6 Februari over de Zwitsersche, Spaansche en Belgische grens groote hoeveelheden wapenen naar Frankrijk gesmokkeld zouden worden. Volgens den zegsman van het blad zouden deze wapenen voor de communisten bestemd zijn en zou een communistische generale staf met de distributie der wapenen over de verschillende communistische cel len belast zijn. De geruchten over de bewapening van link- sche groepen worden in de rechtsche pers met sensationeele koppen vermeld. Carbuccia beweert ook, dat de opperste legerleiding de regeering op dezen wapensmok kel opmerkzaam heeft gemaakt. De linksche afgevaardigde Bergery, die zelf verklaard had, dat hü voor linksche groepen geldmiddelen bijeen heeft trachten te brengen ter bestrijding van het fascistisch gevaar, zou zich volgens Carbuccia ook tot den zeer rijken afgevaardigde en voormaligen staatssecretaris Patenotre om geld hebben gewend. Patenotre is momenteel op reis, zoodat een onderzoek niet mogelijk is. Aangezien van rechtsche zijde ook be weerd wordt, dat sociaal-democratische or ganisaties zich ook op een gewapende putch voorbereiden, schrijft Leon Blum in de „Populaire" een artikel tegen het fascis tisch gevaar, waarin hij erkent, dat de so cialisten een ordedienst hebben georga niseerd om hun vergaderingen te bescher men tegen ordeverstoringen door rechtsche elementen. Stoottroepen, die tot taak heb ben in geval van gewapend verzet op te treden, kennen de socialisten niet. Wel vindt men deze troepen bij de rechtsche extremisten, en Leon Blum verklaart niet verwonderd te zijn wanneer zou blijken, dat de gesmokkelde wapenen voor deze groe pen bestemd zijn. De commissie van onderzoek naar de gebeur tenissen van 6 Februari hoorde gisteren oud minister Fabry, die verklaarde, dat toen Dala- dier besloot Chiappe te benoemen tot resident- generaal van Marokko, deze maatregel vol gens Daladier geen straf was, maar een bewijs van vertrouwen der regeering. Anderzijds heeft Daladier in den ministerraad verklaard, dat de beoogde mutaties niets te maken had den met de Stavisky-affaire. Fabry nam zün ontslag als minister van Oorlog, omdat hü in de wijziging van Chiappe's functie een nieuwe politieke oriënteering der regeering meende te zien. De onderstaatssecretaris Deplat verklaarde, dat Daladier, ter rechtvaardiging van de admi nistratieve veranderingen, in den ministerraad de Stavisky-affaire ter sprake bracht, waarbü hij er op wees, dat er in verschillende dien sten nalatigheden te constateeren vielen. Gisteravond zijn de zeven, personen, die in verband met het Stavisky-schandaal zün ge arresteerd, en in de gevangenis te Bayonne waren ingesloten, naar Parijs overgebracht. Het zijn de directeur van de gemeentelüke bank van leening te Bayonne, Tissier, de jour nalisten Dubarry en Darius, de theater-direc teur Hayotte, de taxateur van de bank van leening, Cohen, de verzekeringsdirecteur Guébin en de voormalige leider van de bank van leening te Orleans, Desbrosses. De Commissaris van Politie te Wesel heeft de ontbinding bevolen van alle tot nog toe in We sel bestaande Katholieke Jeugdvereenigingen. Dit verbod is uitgevaardigd naar aanleiding van het feit, dat een Katholieke Voetbalclub van de Deutsche Jugend Kraft een voetbal wedstrijd heeft gespeeld op den dag waarop Baldur von Schirach te Essen zün groote rede voering hield. Bovendien had deze katholieke sportvereeniging de misdaad begaan om naast de nationale driekleur ook de vlag van de „Sturmschar" (de Jonge Wacht) te nüschen waarin het Christus-monogram voorkomt. De zwaarste overtreding bestond echter hier in, dat deze katholieke voetbalvereeniging een sportdemonstratie gehouden had. De zelfstandigheid van de Katholieke Duit sche Jeugdorganisaties, waarbij de D. J. K. met name is genoemd zün door het Concordaat ge waarborgd 1 Tüdens een kort bezoek aan Dresden liet ik mij vertellen, dat de Hitler-jeugd uit alle dee- len van het rijk naar Dresden komt, om een grooten marsch te houden op Palm-Zondag, dus op een dag, waarop de Kerk de jeugd geheel in haar ban pleegt te trekken en waarop in de Protestantsche Kerk de behjdenis der jeugd plaats heeft. In kerkelijke kringen was men hierover ver ontwaardigd, want de staat heeft immers be loofd, met alle kerkelüke gebruiken rekening te houden. Ziedaar een geval, dat de verhou ding tusschen Kerk en Staat typeert. Ik vrees, dat protesten en oppositie hier niet veel zullen bereiken. Beide kerken staan voor de onover zienbare moeilijkheid, het vertrouwen van het nieuwe bewind te winnen. Zoolang de Noordsche beweging met haar heidensche opvattingen aanhang vindt in de hoogste kringen, zal dit niet gemakkelük vallen. Maar juist daar is het de taak der Kerk, de practische beteekenis van een positief geloofsleven ook in het Derde Rijk te bewüzen. De middelen hiertoe staan haar ter beschikking. Men zal naar een weg moeten zoeken, welke ook begaanbaar is voor de Duit sche katholieken en protestanten, die in Adolf Hitler hun hoogsten politieken Leider zien. RIGA, 20 Maart. (Reuter.) Geheimzinnige voorvallen schünen zich af te spelen op den vuurtoren van Domesnaes aan de Noordpunt van Koerland. De laatste dagen zijn uit dien toren sensationeele radio-berichten uitgezon den, waarin gesproken werd over het ouduiken van vüandige oorlogsschepen en groote vogels, die de bewoners van den toren zouden bedrei gen. Aanvankelük hebben deze radio-bood schappen bezorgdheid gewekt, doch thans schijnt het vast te staan, dat minstens een der beide marconisten aan vervolgingswaanzin lijdt. Na veel moeite heeft men kunnen bereiken, dat een der op den vuurtoren wonende mecaniciens aan de telefoon kwam; hij verklaarde, dat de beide marconisten zich in de zendkamer hebben opgesloten. Tusschen de vüf bewoners van den toren twee marconisten, twee wachters en een meca nicien schijnen uiterst slechte betrekkingen te bestaan. De marconisten spreken niet met de wachters en de mecanicien houdt zich geheel afzijdig. De autoriteiten hebben thans bevel gegeven, den blijkbaar krankzinnigen marconist van den toren te halen, doch wegens den ijsgang zal dit heel moeilijk zün. Merkwaardig is, dat de radio-boodschappen niet aan de autoriteiten maar aan een groot blad en aan particulieren zün gericht. NEW-YORK 20 Maart (Reuter). Naar de „Associated Press" uit Buenos Aires meldt, heeft de politie aldaar een grooten voorraad spring stoffen ontdekt, waaronder zich 1040 zware bommen en handgranaten bevinden. In twee huizen van de voorstad zijn boven dien bommen gevonden, welke gelükenis ver- toonen met die welke tüdens den Radicalen- aanslag in December van het vorig jaar zün gebruikt. Zü moesten klaarblijkelü'k bü een volgende opstandige beweging der adicalen dienst doen. 12 personen zün gearresteerd. MEXICO CITY, 20 Mrt. (Reut.) Maand.-middag is in het gebouw van het Italiaansche Consulaat te Mexico City een revolveraanslag gepleegd op den Italiaanschen consul Vicente Giudice Pietro. De consul werd door vüf schoten ernstig gewond. De dader, de Italiaan Manuel Mula. werd gearresteerd. Hü beweerde zün daad uit persoonlüke motieven te hebben gepleegd. Men acht het echter niet uitgesloten, dat de aan slag uit politieke beweegredenen gepleegd is, daar Mula anti-fascist is. BELGRADO, 19 Maart (VX>.). Voor het Op perste gerechtshof te Belgrado is Maandag, naar het agentschap Avala meldt, een proces begonnen tegen den arbeider Peter Oreb en diens medeplichtigen Begowitsj en Podgoreletz, die er van worden beschuldigd Ud te zün van de terroristische organisatie Oestatsja, welke haar zetel in het buitenland heeft, en een aan slag te hebben beraamd op koning Alexander. Oreb heeft hiervoor in het buitenland bommen en revolvers ontvangen. Op 17 December 1932 werden Oreb en zün medeplichtigen te Agram aangehouden, toen Oreb verzet pleegde, waar bü een politieman werd gedood en een andere ernstig gewond. Bü de gerechtelüke behandeling bekende Oreb alle hem ten laste gelegde fei ten, doch hü verklaarde te hebben gehan deld op instigatie van Joego-Slavische emi granten. Als smokkelaar tusschen Italië en Joego-Slavië is hü in Italië in aanraking ge komen met emigranten. Later heeft hü langen tüd in hun kampen in Italië vertoefd. In deze kampen zou veel werk zün gemaakt van mi litaire oefeningen, in het büzonder van het onderwüs in radiotelegrafie en andere speciali teiten, welke hun nut zouden kunnen hebben voor het voorbereiden van terroristische aan slagen. WASHINGTON, 19 Maart. (Reuter) Met 257 tegen 112 stemmen heeft het Huis van Alge- vaardigden het wetsontwerp goedgekeurd, waar bü de schatkist gemachtigd wordt om 25 pet. boven den wereld-zilverprijs te rekenen voor zilver, dat naar de Vereenigde Staten gezonden wordt ter betaling van landbouwproducten en voorts om 1500 millioen ounces zilver aan te koopen in de eerste vier maanden, die volgen op de aanneming van het ontwerp, en nog 250 millioen ounces in het eerste jaar na aanne ming van het ontwerp. De aankoopen van zilver zullen worden ge staakt zoodra de Amerikaansche goederenprij- zen het gemiddeld niveau van 1926 zullen be reiken. Als bewüs, dat de bewoners van het nieuwe werelddeel, ondanks de malaise, nog altüd Amerikaansch te werk gaan, geldt wel het feit, dat president Roosevelt op zün laatsten ver jaardag niet minder dan 300.000 gelukstele grammen in ontvangst had te nemen. Men telde een millioen felicitatie-brieven en talrüke geschenken, waaronder zeer kostbare. Het record als langste telegram en daarop komt het bij de Amerikanen toch aan! be haalde een gelukwensch uit Alabama, een der zuidelüke staten aan de Golf van Mexico. Dit telegram omvatte niet minder dan 13.800 woor den en 40.000 onderschriften. Het „telegram" was zoo lang en omslachtig, dat het twee da gen duurde, alvorens het door de kabels was gezonden. In totaal berekend was dit telegram in strepen 390 meter lang. Twee personen kon den zich over deze langdradige (in letterhjken en figuurlüken zin) gelukwensch verheugen, n.l. de president om het feit, dat hü bü züu onderdanen geliefd blijkt te zün, en de direc teur der U. S. Posterijen, die op dezen dag óe beste zaken van het jaar heeft gemaakt en het daarom betreurt, dat Amerika niet meer geliefde presidenten bezit.... NEW YOK, 20 Maart. (Reuter). Volgens een bericht van de „Associated Press" uit Havana is door schoten, welke een jaloersche minnaar ge lost heeft op zijn meisje, een vuurgevecht en een paniek in de stad ontstaan. De ter bescherming van het Kapitool opge stelde wachtposten hielden de schoten voor het begin van een aanval op het Kapitool en be gonnen te vuren, zoodat de schietpartü zich uit breidde tot over verschillende stadswüken. De rust keerde pas weer, nadat een doode was gevallen en talrüke personen waren ge wond Iedere motorvoertuigbestuurder kent de stel regel, dat ongelukken niet uitsluitend op den weg geschieden, doch dikwijls voor den start of tüdens het in orde brengen van de wagen. Een vaak voorkomend ongeluk, zoo schriijfe ons de K.N.A.C„ is het in brand gefaken der hand schoenen. Büna immer is dit ongeval aan eigen schuld te wijten. Menig bestuurder heeft name lijk de gewoonte zün reservoir te vullen of op een of andere wüze met de brandstof in aanra king te komen, terwij] hü de handschoenen reeds aan heeft. Het is büna onvermüdelük, dat deze kleedingstukken de benzine opnemen. En van dat oogenblik af hangt het ongeluk als een zwaard van Damocles boven des bestuur ders hoofd, daar de kleinste vonk, het aansteken van een sigaret b.v. de handschoenen in een moment doen vlam vatten Uit de statistieken van verzekeringsmaatschap- püen zou kunnen blüken, hoeveel lichte en zware ongeluken aan genoemde oorzaak te wüten zün. De beste, d.wx. de minst brandbare handschoe nen zün verreweg de lederen. Toch zün ook deze niet brandvrü- Er bestaat dan ook hiervoor slechts een afdoend middel: Trek bü het in aanraking komen met de brandstof altüd uw handschoenen uit!" De depressies, die in het einde der vorige week langzaam door het Westen trokken, ver dwenen langs de Noorsche kust naar de Pool- zee. Op den Oceaan ligt een nieuwe diepe de pressie met laagsten barometerstand onder 725 m.M. en met een secundaire voor den in gang van het Kanaal en barometerdalingen tot in Noord-Spanje. Over Finland komt een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. In het Noord-Wes ten blüft óe luchtdruk eveneens relatief hoog. Terwijl het geheele Westen en Centraal Europa nog onder een polulaire koude strooming lig gen en de arctische strooming over IJsland aanhoudt nadert een warmere strooming ten Zuiden 48 graden Noorder breedte de kustlan den en heeft reeds hoogere temperaturen in de Golf van Biscaje en Noord-Spanje. Op de grens der warme en koude luchtmas- sa's, welke op het oogenblik langs de kust van de Golf van Biscaje loopt, valt regen. Dit regenfront zal in West-Europa indringen en vermoedelijk ook in ons land regen brenge en daarna opklaring met zacht weer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9