STADSNIEUWS Laatste Nieuws Na den dood van de Koningin Moeder Onze Spoorwegen Haarlem, 21 Maart Katholieken MARKTEN SPAARNE EhlBANK WOENSDAG 21 MAART 1934 SLUITING EUCHARISTISCH EEUWFEEST De plechtige viering in de Kathedrale kerk VERKENNERS VAN ,ST. JAN" DE BAKKERSLOONEN Thans oneenigheden bij coöperaties KON. NED. MIJ. VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE Koningin Emma herdacht ROUW OVER KONINGIN EMMA Brief van gemeentebestuur aan Koningin Wilhelmina Vergadering gaat niet door Rechtbank Het Kantongerecht Burgemeester Maarschalk Vergadering uitgesteld Haarlemsche Journalistenkring Christ. Oratoriumvereeniging K.J.M.V. „St. Augustinus" Teekenschool St. Jozefs gezellen- vereeniging Geen ontvangdagen Vrijwillige Burgerwacht St. Josephsgezellen Personalia BURGERLIJKE STAND ONTSLAG AAN POLITIE-CHEF TE LISSE Uitspraak van het Ambtenaren gerecht Morgen défilé De laatste tocht Geen audiëntie Geen vermakelijkheden Rouwdienst Het Indische leger In Atjeh TWEEDE KAMER Volgende week Woensdag weer bijeen BILJARTEN Kampioenschap van Nederland le klasse klein biljart Tot begin April uitgesteld LENTE OP KOMST Firma D. S. LEEFLANG Nadere mededeelingen over de nieuwe dienstregeling Grootere snelheid Diesel-treinen Plaatsruimte beperkt AGENDA 22 Maart De Nederlandsche bank Belegging volle kapitaal WISSELKOERSEN We brengen nogmaals in herinnering dat op initiatief van het Comité van Katholieke Actie ter gelegenheid van het negentiende eeuwfeest van de instelling van het H. Sacrament des Altaars en van het H. Priesterschap een tri duüm in de Kathedrale kerk zal gehouden wor den op Donderdag 22, Vrijdag 23 en Zondag 25 Maart a.s. Dat belooft een heerlijk feest te worden voor Haarlems Katholieken en de plechtigheid tot sluiting van het H. Jaar verdient dan ook de belangstelling van alle katholieken, vooral van hen en dat zijn bijna allen die de ge legenheid misten bij dit eeuwfeest ter pel grimstocht naar Rome te gaan. Den plechtigheden wordt groote luister bij gezet door de tegenwoordigheid der hocgwaar- digheidsbekleeders van Haarlems bisdom, ter wijl de bloem van gewijde redenaars de specia le onderwerpen, van wier waarde iedere katho liek doordrongen is en die hem daarom zoo na aan het hart liggen, in hun predikaties zullen behandelen. We laten hier de kerkdiensten nog even vol gen: De plechtigheden worden gevierd in de Ka thedrale kerk. Op Donderdag 22 Maart zal het triduum worden geopend met een plechtig Lof, aanvan gende om 8.15 uur, waaronder de feestpredika tie zal worden gehouden door den Z.Eerw. Zeergeleerden heer dr. P. J. Peron uit Roer mond. Onder het plechtig Lof op Vrijdag 23 Maart, dat door Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vi caris-generaal, wordt opgedragen en eveneens zal aanvangen te 8.15 uur, zal de predikatie worden gehouden door den Z.Eerw. pater fr. E. Teppema O.P. Zondag 25 Maart zal de feestviering worden besloten met een Pontificaal Lof te celebreeren door Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent. Dit Lof, waaronder de sluitingspredikatie te houden door den Z.Eerw. Pater H. Th. M. de Greeve S.J., zal aanvangen om 4.15 uur pre cies. De bovenomschreven plechtigheden zijn, voor zoover de onverhuurde plaatsruimte zulks toe laat. toegankelijk voor alle belangstellenden. Een half uur vóór den aanvang van elke plechtigheid zal de Kathedrale Kerk voor het publiek geopend zijn. Gereserveerde plaatsen op de tribune kunnen tot een zeer beperkt getal en na desbetref fende aanvrage alléén verstrekt worden aan bestuursleden der bij het Comité van Katho lieke Actie aangesloten vereenigingen en orga nisaties. Hiertoe gelieven de resp. besturen zich te wenden tot den heer G. Scholte, administra teur gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Men schrijft ons: In de parochie van St. Jan hebben de verken ners van de St. Christoforusgroep Zondag jj. een oudersavond gehouden in de gymnastiekzaal van de Broeders-scholen. Om half negen nam de aalmoezenier kapelaan Verheyen het woord om vooral er op te wijzen, dat het van groot belang is, dat de ouders met htm jongens als welpen of verkenners meeleven en contact houden met aalmoezenier en leiders. Nu marcheerden met een vlotten pas de ver kenners en welpen de zaal binnen en volgde de gebruikelijke vlaggenparade. Nadat t saluut aan de vlag was gebracht werd de verkennerswet voorgelezen en de avond met gebed geopend. De welpen, onder leiding van Akeela van Op- zeeland, gaven enkele aardige demonstraties van welpenspelen en vaardigheden o.a. kopje duike len, haasje over, seinen enz. Van de spelen vielen vooral de roeiers-race en Het Fort van Turke stan in den smaak. De verkenners lieten enkele verkennersvaar digheden zien, waarbij vooral het vlotte patrouil le-werk opviel. Van verkennersstokken en touw werd door de Spechten een kaarsrechte vlagge- mast gebouwd. De Kieviten verleenden hulp bij brand waarbij een slachtoffer bewusteloos uit 't brandende huis werd gesleept, terwijl gelukkig de levensgeesten nog met behulp van kunstma tige ademhaling konden worden opgewekt. Een ander slachtoffer werd aan een touw, met be hulp van de brandweerlus, van de bovenste ver dieping naar omlaag gebracht. De Houtduiven bouwden een hangbrug die stevig in elkaar bleek te zitten, want de geheele Meeuwen-patrouille die een dijbeenbreuk hadden verzorgd en de pa tiënt naar het ziekenhuis moesten transportee ren, konden over deze brug veilig den overkant van het water bereiken. Nadat nog eenige spannende verkennersspelen waren gedaan volgde een kampvuur. Al spoedig heerschte er een echte kampvuursfeer. In een grooten kring zaten allen rond het roodgloeien de vuur. dat een fantastisch schijnsel verspreid de. De kampvuurvoordrachten door de verschil lende patrouilles gaven aardige momenten te zien en wekten groote vroolijkheid. Ook de wel pen hadden met hun voordracht van „Snuggere Jacob" goed succes. Natuurlijk ontbraken de kampvuurliedjes niet en de yells, waaronder de neger-yell, slaagden uitstekend. Het was een echte verkennersavond die bijzonder geslaagd is en den ouders veel genoegen heeft verschaft. De bedoeling bestaat dezen avond na Paschen nog eens te herhalen voor belangstellenden die er zeker in grooten getale zullen zijn. Het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, heeft het vol gende communiqué verzonden: Nadat tusschen de gezellen bonden en de Haarlemsche Bakkerspatroons overeenstemming was bereikt inzake de arbeidsvoorwaarden voor een nieuwe C. A. O. kwamen de beide coöpera ties te Haarlem „Vooruitgang" en „De Een dracht", ook met voorstellen, om in gelijke mate als in het particuliere bedrijf verslechteringen in te voeren. In de conferenties kon over deze voorstellen geen overeenstemming worden bereikt en daar de beide coöperaties niet bereid waren andere voorstellen te doen, werd besloten de geschil punten voor te leggen aan een scheidsgerecht, dat een bindende uitspraak zou doen. Schriftelijk en mondeling hadden de Hoofd besturen der bonden te kennen gegeven, niet in een loonsverlaging te zullen berusten, zoo lang geen overeenstemming zou zijn bereikt over den inhoud van een C. A. O., waarin ook de loonen zijn vastgesteld. Het aanvaarden van het scheidsgerecht ge schiedde onder het voorbehoud dat de op 17 Maart aangekondigde loonsverlaging zou wor den ingetrokken, terwijl een eventueele loons verlaging pas zou gelden, als daartoe door het scheidsgerecht werd besloten. Toen, in strijd met de opvatting, waaronder door de bonden in een scheidsgerecht was be rust, toch per 17 Maart door de besturen der beide coöperaties een loonsverlaging werd door gevoerd, werd het pesoneel van „Vooruitgang" ter vergadering geroepen, om over deze hande ling zijn meening te zeggen. Na breedvoerige besprekingen werd door het bijna voltallig opgekomen personeel met algcmeene stemmen de volgende motie aange nomen. „De druk bezochte personeelvergadering van de coöperatie „Vooruitgang" nam met ontstem ming kennis van de daad van het coöperatie- bestuur, om, in strijd met de voorwaarde, waar op door de besturen der vakbonden was berust in het aanvaarden van een scheidsrechterlijke uitspraak over de hoogte van het loon, toch per 17 Maart een loonsverlaging door te voeren besluit: op Maandag 26 Maart den arbeid neer te leggen, als de ten onrechte opgelegie loonsverlaging niet met terugwerkende kracht ongedaan wordt gemaakt." Dinsdagavond vergaderde eveneens het per soneel van de Coöp. „De Eendracht" om ook te cordeelen over de houding van het bestuur van deze Coöperatie. Op deze vergadering is besloten, evenals het personeel van „De Vooruitgang" op Maandag 26 Maart in staking te gaan. Hedenavond zal het scheidsgerecht bijeen komen ter verkiezing van een voorzitter. Aangaande een overeenstemming valt dus nog niets met zekerheid te zeggen. Van de zijde der directie vernamen wij, dat de loonsverlaging is ingevoerd, na overleg met den rijksbemiddelaar. Het thans ingevoerde loonpeil, is nog één gulden hooger dan dat in de particuliere bedrijven. Dinsdagavond hield de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde een bijeenkomst in hotel „Lion d'Or", Kruisweg. Bij verhindering van den voorzitter, den heer Bouwer, opende de heer H. Lancée de vergade ring en memoreerde het overlijden van H M. de Koningin-Moeder, Beschermvrouwe van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde. Hij herinnerde eraan, dat H. M. de Ko ningin altijd groote belangstelling voor het werk der Maatschappij getoond heeft. Als er een tentoonstelling geopend werd, was altijd wijlen Koningin Emma aanwezig. Spr. gaf ten slotte uiting aan de groote droefheid, die be stuur en leden vervult bü het overlijden van deze vorstin, die zooveel interesse voor de ver- eeniging heeft getoond. Deze gedachtenisrede werd door de zeer vele aanwezigen staande aangehoord. In een hoekje van de zaal had het bloemen magazijn v. d. Hoek een pieuzen stand inge richt, waarop het portret der overleden ko ningin prijkte, omringd door palmen, orchideeën en twu groote kransen. Thans kwam dr. G. v. d. Sleen aan het woord, die een groot aantal plaatsjes van Curasao en de Beneaen-windsche Eilanden vertoonde in het bijzonder van de flora en daarbij menige zéér belangwekkende en somtijds ook humoris tische bijzonderheid vertelde. Spr. bracht in herinnering dat het dezen zomer 300 jaar ge leden is dat Curasao door Jan v. Walbeek werd veroverd. Destijds werd het eiland verdedigd door 9 Spanjaarden (met inbegrip van den gouverneur) een honderdtal Indianen en twee vaatjes rhum. De Spanjaarden goten de rhum in de Indianen en stuurden ze toen zoo op de Hollanders af, die het eiland echter tóch ver overden. Vier jaar later wilden de Spanjaarden het eiland heroveren. 150 man zeilden des nachts daartoe van Aruba en arriveerden aan West punt (de klemtoon op „punt", evenals de klem toon van diepzit, d. i. schrommelstoet, op „zit" gelegd moet worden), waar zij tot den morgen bleven kampeeren, maar..., in een Manzenillaboschje. Die Manzenilla hebben een etherische olie op hun bladeren, die bij aanraking bij een mensch hooge koortsen en opwellingen veroorzaken. Ook de Spanaarden ondergingen de gevolgen van hun kampeeren In dit Manzenillaboschje en ze zeilden daarom maar binnen den kortst mogelijken tijd weg. Zoo werd Curasao gered! Bij de bespreking van Curasao's flora, in het bijzonder van de cactea, bestreed spr. met na druk aan de hand van photo's de school-opvat- ting dat stekels aan een plant dienen om ze te beschermen tegen de vraatzucht der dieren. Nadat spr. er op gewezen had, dat op Curasao alles groeit als er maar water uit den bodem opgepompt wordt, zoodat thans zeits aan twee nijvere Hollandsche jongelieden verlof is gegeven den tuinbouw te beoefenen, werden ook eenige photo's getoond van de stad Ma- racaibo in Venezuela, in schoolboekjes nog steeds aangeduid als een visschersdorpje aan den rand van een woestijn, maar in werkelijk heid een wereldstad geworden door de aard oliewinning. Een van die aardolieindustrieën, welke grooter is dan alle aardoliewinningen in Ned.-Indië bij elkaar, wordt bestuurd door een oud-stadgenoot, den heer Bolderdijk, zoon van een bloemenhandelaar in Haarlem en een van de vele flinke Haarlemsche jongemannen, als Fok ker, Koolhoven enz., die zich een vooraanstaan de plaats in de wereld veroverd hebben. Het zou bijna afgezaagd klinken als wij hier aan toevoegen dat de lezing van dr. W. v. d. Sleen een grcot succes oogstte. Dat is niet meer dan te verwachten. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft den volgenden brief aan H. M. de Koningin verzon den: Het Gemeentebestuur van Haarlem diep getroffen door het bericht van het over lijden van Uwe Koninklijke Moeder, geeft eerbiedige uiting aan zijn gevoelens van innige deelneming met dit smartelijk verlies voor Uw Huis en Uw volk. Het Gemeentebestuur spreekt daarbij de hoop uit, dat Uwe Majesteit vooral in deze dagen zich mede geschraagd en gedragen zal weten door de innige verknochtheid, welke Overheid en Burgerij algemeen in den Lande en zoo ook in deze gemeente bezielt jegens haar Vorstin en waarin ds heengegane Hooge Vrouwe in zulk een rijke mate Haar aandeel mocht hebben. Naar wij vernemen, gaat de buitengewone vergadering van de Provinciale Staten op Dins dag a.s. wegens de begrafenis van wijlen Ko ningin Emma, tot nadere bekendmakin, niet door. Ook de Haarlemsche Rechtbank heeft een schrijven van rouwbeklag verzonden aan H. M. de Koningin. Alle ambtenaren van het Kantongerecht heb ben van het Ministerie de officieele kennisge ving van het overlijden van H. M. Koningin Emma ontvangen. Naar aanleiding hiervan is hedenmorgen het geheele personeel van griffie en parket in de gewone openbare zitting van N.V. Wen het Kantongerecht bijeengekomen, waar de Kantonrechter een rede wijdde aan de nage dachtenis van de overleden vorstin. Ook de ambtenaar van het O.M., mr. v. d. Burg, hield een korte toespraak, waarin hij zich bij de woorden van den Kantonrechter aansloot. De toestand van burgemeester Maarschalk, die in de Meria-Stichting verpleegd wordt, is vooruitgaande. Hij heeft een rustigen nacht doorgebracht. De vergadering van de Kon. Ned. vereeni- ging „Onze Vloot", afd. Haarlem, welke in het café-restaurant Gebr. Brinkmann Donderdag avond om 8 uur gehouden zou worden en waar op dr. W. G. v. d. Sleen een rede over Peru zou houden, is in verband met het overlijden van H. M. Koningin Emma tot nader aankon diging uitgesteld. De Haarlemsche Journalistenkring hield Dinsdagavond in café-restaurant Hol aan het Plein een ledenvergadering. Alvorens met de behandeling van de agenda te beginnen, sprak de voorzitter, de heer F. Pri mo, eenige weemoedige woorden, naar aanlei ding van het overlijden van Koningin Emma. De leden hoorden dit staande aan. Besloten werd een telegram van rouwbeklag aan het Vorstenhuis te zenden. De jaarverslagen van secretaris en penning meester, resp. de heeren J. H. D. Kammeijer en J. C. Evers werden onder dankzegging goed gekeurd. Aan den penningmeester werd déchar ge verleend. De heeren F. Primo, J. C. Evers, Ds. Th. B. F. Hoyer en J. H. D. Kammeijer werden als be stuursleden herkozen. Voorbereidingen werden getroffen voor het organiseeren van een volgenden amusements avond. De heer W. F. Beeremans bracht verslag uit van de jaarvergadering van den Ned. Journa listenkring. Den heer Beeremans werd dank voor zijn verslag gebracht. De Christelijke Oratorium Vereeniging ver zocht ons mee te deelen, dat B. en W. haar toe stemming hebben verleend, om de uitvoering der Matthaus-Passicn Donderdag a.s. door te laten gaan. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Mr. M. de Kort hedenavond htklf 9 de derde lezing houdt over den „Opbouw van de nieuwe Maat schappij" voor de leden van de K.J.M.V. „St. Augustinus" In een der bovenzalen van café restaurant Brinkman, Groote Markt. Donderdag 22 en Vrijdag 23 Maart a.s. des avonds van half acht tot negen uur houdt de teekenschool der St. Jozefgezellenvereeniging een tentoonstelling van werkstukken der leer lingen in het schoolgebouw aan de Kamper straat 37. Mevrouw MaarschalkCoppenaal deelt mede, dat van Donderdag a.s. af haar gewone ont vangdagen niet kunnen doorgaan. De Commandant van de afdeeling Haarlem van de Vrijwillige Burgerwacht meldt ons, dat alle oefeningen tot en met den dag van de begrafenis van de Koningin-Moeder zijn afge last. In ons verslag van de uitreiking der diploma's op de teekenschool der St. Josephgezellenver eeniging dat in het ochtendblad van hedenmor gen een plaatsje vond, stond dat van de 40 can- didaten voor het eindexamen 9 geslaagd waren. Zooals ongetwijfeld wel begrepen is, moet dit cijfer natuurlijk 39 zijn in plaats van 9. Voor het examen Nederl. stenografie slaagde onze jeugdige stadgenoot Hans Haart. Een pres tatie voor een dertienjarige. Getrouwd: 20 Maart: H. B. M. Thier en E. Wiltenburg. Ondertrouwd: 20 Maart: G. J. J. v. Meeuwen en S. H. M. J. c. Brantjes. Geboren: 18 Maart: z. van M. Castenmiller v. d. Burg; 19 Maart: z. van A. Fiechterv. Weeghel; d. van G. LoumanVendel; z. van G. Gerritsv. Reken. Overleden: 19 Maart: E. G„ 4 mnd„ d. van H. A. J. Raaphorst, Brouwersstraat. Het Ambtenarengerecht heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van den gewezen waarnemend-chef van politie te Lisse, K„ die wegens ongeschiktheid uit den politiedienst is ontslagen, na door den burgemeester uit zijn functie te zijn ontheven. Tegen deze onthef fing had K. een klacht aanhangig gemaakt bij het Ambtenarengerecht. Het gerecht heeft den burgemeester van Lisse onbevoegd verklaard tot deze handeling, diens besluit vernietigd, voor zoover K. daarbij bij wijze van straf van zijn functie van waarnemend chef van politie is ontheven, en voor het overige het beroep ge deeltelijk niet ontvankelijk en gedeeltelijk on gegrond verklaard. pillllllllllllllllllllllllilllll!lllllllllllllllllllilllll!lllllllllllllllllllllllll| Denkt aan het Triduum in de Kathedraal, tot sluiting van het 5 H. Jaar. S Donderdag Vrijdag ff Zondag 22 Maart 8.15 uur ff 23 Maart 8.15 uur ff 25 Maart 4.15 uur Op veler aandrang hebben de autoriteiten thans toch besloten, de bevolking tot het stoffelijk over schot van H. M. Koningin Emma toe te laten. Het aanvankelijke bezwaar, dat het paleis aan het Lange Voorhout geen voldoende ruimte bood voor het défilé, is ondervangen, doordat men het publiek zal laten binnen gaan aan het Lange Voorhout en het paleis zal kunnen worden ver laten aan het Smidswater. Het défilé zal morgenochtend te tien uur aanvangen en tot zes uur in den namiddag duren. In verband met de regeling van de plechtig heid der bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen de Koningin-Moeder hebben wij he den een onderhoud gehad met den Commissa ris van Politie te Delft, den heer U. van der Zee. Uiteraard konden de mededeelingen nog slechts een vrij voorloopig karakter dragen, om dat de' volledige regeling nog niet bekend is. Vast staat evenwel, dat 's morgens elf uur de stoet uit Den Haag zal vertrekken en verwacht wordt, dat deze tusschen 2 en 3 uur te Delft zal arriveeren. De stoet zal vanaf de Hoornbrug te Rijswijk den nieuwen verkeersweg volgen naar Delft en hier den „Koninklijken weg", n.l. het Noord einde, Oude Delft, Nieuwstraat volgen en zoo de Markt bereiken. De spoorwegen zullen extra-treinen inleggen in verband waarmede ook aan het station te Delft uitgebreide maatregelen door de politie zullen worden getroffen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor de teraardebestelling van H. M. de Koningin- Moeder geen audiënties door H. M. de Konin gin zullen worden verleend, noch ontvangsten doo rH. M. zullen geschieden. BUITENZORG, 21 Maart. (Aneta). Aan alle hoofden van Gewestelijk Bestuur is mede gedeeld, dat alle openbare vermakelijkheden en feestelijkheden verboden zijn tot den dag na dien van de begrafenis. Maandagavond zal in de kerk te Buitenzorg een plechtige rouwdienst worden gehouden, wel ke door den Gouverneur-Generaal en zijn fa milie zal worden bijgewoond. Van de gelegenheid tot teekenen van de re gisters van rouwbeklag wordt een buitengewoon druk gebruik gemaakt. BANDOENG, 21 Maart. (Aneta). De Leger commandant vaardigde twee legerorders uit. In de eerste legerorder kwijt de commandant van het leger in Ned.-Indië zich van de treu rige taak om het smartelijk bericht van het overlijden van Koningin Emma ter kennis te brengen van het Indische leger, overtuigd dat het leger met hem zal deelen in den rouw. In deze legerorder wordt voorts kennis gege ven, dat de legercommandant een telegram van rouwbeklag aan H. M. de Koningin heeft ge zonden. In de tweede legerorder wordt bepaald, dat het leger gedurende 13 weken den rouw zal aannemen, welke rouwperiode zal eindigen te middernacht van 18 op 19 Juni. Gedurende de ze periode zal geen muziek worden gemaakt, terwijl geen parades zullen worden gehouden. De garnizoens- en andere diensten zullen op den begrafenisdag als op Zondag worden ge regeld. KOETA RADJA, 21 Maart. (Aneta). De Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden verzocht aan Generaal Swart om namens Atjeh een krans te leggen op het graf van Koningin Emma, met het opschrift: „Het diepgeroerde Atjeh." De Tweede Kamer komt Woensdag in open bare vergadering bijeen om elf uur des mor gens. Zij zal dan trachten haar geheele agenda af te werken, desnoods met een avondvergade ring. Alleen de ontwerpen tot wijziging van de winkelsluitingswet zijn van de agenda afge voerd. In verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder is het kampioenstournooi, hetwelk op Zaterdag 23 en Zondag 24 dezer ge houden zou worden, 14 dagen uitgesteld, zoodat de wedstrijden plaats vinden op 7 en 8 April a.s. Dat kan tevens inhouden "t feit, dat Dw oude lamp dringend vernieuwing behoeft. Indien dit 't geval is. belt ons dan even? Het afhalen en plaatsen is kosteloos. (Jit een Zijden-collectie van meer dan 90 dessins en kleuren, waaronder onze „Seiden Wiener Schule". Chintz en Batikwerk, zult U zéér zeker keus kunnen doen. Wij verzoeken echter be leefd reeds thans Uw opdrachten te doen. met 't oog op de bekende schoonmaakdrukte. Bovendien krijgt U deze maand een fraai Lampje ter gelegen heid van ons 15-jarig bestaan. De toonaangevende zaak op lampengebled LANGE VEERSTRAAT 23-25 HAARLEM De voorzitter van den Spoorwegraad de heer F. M. B. van Marlen heeft Dinsdag tijdens de vergadering van dien raad een overzicht ge geven van de nieuwe dienstregeling. In een kort openingswoord, dat staande aan gehoord werd, herdacht de heer van Marlen het overlijden van H. M. de Konnigin-Moeder. Daarna hield de heer J. D. Evers een korte beschouwing over de voorgenomen dienstrege ling, welke door de heer F. H. van Giesbergen, chef van de Dienstregeling der Nederl. Spoor wegen, met behulp van kaarten nader werd toegelicht. Wij ontleenen aan die beschouwing het volgende: De dienstregeling van 15 Mei a.s. brengt Iets geheel nieuws en practisch Is, behoudens de dadelijk te noemen uitzonderingen geen trein ongewijzigd gebleven. Deze uitzonderingen zijn: de treinen welke loopen op de thans reeds geëlectrificeerde baan vakken en de trienen In Noord-Holland, die daarmede nauw verbonden zijn en de z.g. fo- renzentreinen rond Amsterdam. Nu het gebruik dat van meerdere stoptreinen wordt gemaakt zoodanig is teruggeloopen, dat het rijden er van niet meer loonend is, wordt het thans mogelijk de dienstregeling radicaal te herzien en den opzet te richten op het lange afstandsverkeer. Was het voorheen niet mogelijk op een dag heen en terug van den eenen uithoek van het land naar het andere te reizen, met een ge- noegzamen tijd van oponthoud op de plaats van bestemming, thans zal dit in de nieuwe dienst regeling wel mogelijk zijn. De snelverbindingen tusschen de groote cen tra van het land zijn voor zoover mogelijk ver sneld en in aantal uitgebreid, terwijl door t geven van directe aansluitingen op de aanslui tingsstations, bekorting der reisduur in alle richtingen kon worden verkregen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben, door de invoering van de Diesel-electrische tractie op de baanvakken Amsterdam-Utrecht-Arnhem, Rotterdam-Den Haag-Gouda-Utrecht-s' Herto genbosch-Eindhoven, ook in deze richting een belangrijke stap gedaan, welke, op een derge lijke uitgebreide schaal, nog door geen Spoor weg in Europa is gedaan. Over de inrichting der Diesel-electrische rij tuigen en de snelheidsmogelijkheden, welke zich bij deze nieuwe wijze van tractie openen, is reeds herhaaldelijk geschreven en behoeft hier geen verdere beschouwing. Alleen zij vermeld, dat in de a.s. dienstrege ling van 15 Mei nog niet ten volle gebruik kan worden gemaakt van de snelheidsmogelijkheden met de Diesel-electrische tractie, omdat op 15 Mei nog niet volledig kan worden beschikt over de benoodigde Diesel-electrische eenheden. De toegepaste snelheden zijn zoo gekozen dat de gedachte Dieseltreinen ook door lichte stoomtreinen gereden kunnen worden. Door de electrificatie van het baanvak Rot terdam-Dordrecht, is ook op dit traject een be langrijke verkorting van den reisduur verkre gen met de op dit baanvak ingelegde treinen. Daarbij moesten minder belangrijke aanslui tingen worden opgeofferd, doch over het geheel is een beter aan elkaar sluitende sneltreinrege ling gemaakt. Het aantal malen, dat deze sneltrelngroepen zich over den dag verdeelen, wordt bepaald door de verkeersdichtheid. Om den reisduur te bekorten was het een dringende eisch om de oponthouden van de snelverbindingen op de stations zoo kort mo gelijk te doen zijn en niet langer dan, in ver band met de uitvoering van den dienst noodig is. Door de sneltreinen Van Rotterdam/Den Haag en Amsterdam naar Groningen te doen samenvallen met die naar Twente, wordt be reikt dat te Amersfoort tegelijk binnenkomen de trein van Amsterdam en die van Rotter dam/Den Haag. Door nu om beurten de eene trein door te 'aten gaan naar Groningen en den anderen naar Twente, wordt het combineeren der trei nen te Amersfoort onnoodig en wordt het mo gelijk na 4 minuten oponthoud te Amersfoort den eersten trein van daar te laten vertrekken en, in verband met het feit, dat de tweede trein tot splitsing hetzelfde spoor moet berij den, deze tweede 4 minuten achter den eersten. In omgekeerde richting vindt hetzelfde plaats. De treinen van en naar Leeuwarden gaan en komen van Roosendaal of Zeeland en vinden te Nijmegen aansluiting naar en van Venlo odsk. Maastricht, welke treinen van en naar Amsterdam (over Kesteren) naar en van Maas tricht loopen. De treinen van en naar Rotterdam naar en van Maastricht vinden te Breda of Tilburg aan sluiting van en naar Zeeland. De treinen van en naar Amsterdam naar en van Maastricht vinden te 's-Hertogenbosch aansluiting naar en van Roosendaal en Zeeland. De Diesel-electrische treinen vormen een sys teem op zich zelf. Zij loopen op de baanvakken Amsterdam W.P.—Utrecht—'s-Hertogenbosch— BoxtelEindhoven en Rotterdam MaasUtrecht Arnhem en zullen vrijwel den geheelen dag een regelmatigen uurdienst op genoemde baan- bakken onderhouden. Het aantal zit- en staanplaatsen in deze trei nen is beperkt en de inrichting ervan laat niet toe aan deze treinen rijtuigen aan te haken Zij vervoeren slechts zooveel reizigers als het aantal zit- en staanplaatsen toelaat. Het plaats nemen in een hoogere klasse kan slechts worden toegestaan, indien de daarvoor verschuldigde vrachtprijs wordt betaald. In het bijzonder zij er op gewezen, dat de stoppingen van alle Diesel-treinen te Culemborg, Geldermalsen en Zaltbommel bij wijze van proef geschiedt. Blijkt dat van de stoppingen een on voldoend gebruik gemaakt wordt, dan zal het aantal stoppingen bij de eerstvolgende dienst regeling verminderd worden en in overeenstem- Gebouw „St. Bavo" Overheidspersoneel, 8 uur Steunfonds Bouwvereeniging „St. Bavo", 8 uur R. K. Bloemisten, 8 uur Kunst na Aroeid, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Bestuur Melkhandel „St. Jozef", half 9. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus" Lezing Mr. 2e Kort, half 9. Hotel Royal, Stationsplein Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, kwart over 8. Sociëteit „Vereeniging'' Kennemer Foto kring, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Proza 8 uur Samen werkende Kleermakers, 8 uur. R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Kathedrale Kerk „St. Bavo" Triduum ter plechtige viering van de sluiting van het H. Jaar, kwart over 8. Gem. Concertzaal C.O.V. Matthaus-Pas- sion, kwart voor 8. Cinema Palace „The Kid from Spain" Op het tooneel Tibor Gomory Co., 7 en 9.15 u. Rembrandt-Theater „La Maternelle" Op het tooneel Ilona Fred. Larry, 7 en 9.15 uur. ming worden gebracht met de verkeersuitkom- sten. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat niet alle Diesel-treinen te Nieuwersluis zullen stoppen. Op het baanvak RotterdamDordrecht wordt een halfuur-dienst met electrische treinen ge reden, behoudens op enkele uren, waar het, in verband met het geven van brugopeningen voor de Koningshavenbrug te Rotterdam en voor de bruggen over de Oude Maas te Dordrecht, noo dig is enkele treinen te doen uitvallen. Door electrificatie van bovengenoemd baanvak zullen de treinen van en naar de Betuwelijn ala regel te Dordrecht beginnen en eindigen. Zit krijgen te Dordrecht aansluiting op de treinen naar en van Rotterdam D.P. De sneltreinen van en naar Rotterdam vati en naar richting Roosendaal en Breda blijven ais regel tot en van Rotterdam D.P. loopen. De nieuwe dienstregeling brengt een uitbrei ding van het aantal snelverbindingen, terwijl op sommige baanvakken het aantal stoptreinen sterk is verminderd, als gevolg van het geringe gebruik dat er van werd gemaakt. Wat de internationale treinen betreft, zijn deze aan de nieuwe ligging van de nationale treinen aangepast, hetgeen voor de D-treinen wijziging in de tijden medebracht. De forensentreinen rond Amsterdam blijven vrijwel ongewijzigd bestaan, alleen dient nog vermeld te worden, dat de sneltreinen Amster damGroningen/Twente v.v. tusschen Amster dam en Amersfoort niet stoppen. In verband met de groote bezetting welke deze treinen zul len krijgen, is het stoppen ervan te Hilversum niet meer mogelijk. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat in eene zoo sterk aaneengeknoopte spoorwegdienstrege- ling niet gewacht kan worden op eventueel in vertraging zijnde treinen. Er zullen dan ook geen wachttijden gegeven kunnen worden en het publiek zal mede moeten werken om vertraging te voorkomen. Het zal zich moeten aanwennen snel in- en uit te stappen. Ook reize men niet ecu Dimei-trein. waa neer de eindbestemming even mei kan wor den bereikt met treinen welke voor die be-SI® stemmingen zijn ingelegd Bijv. een reiziger van Den Haag reize niet met een Diesel-trein naar Utrecht om aldaar over te gaan op den achterliggenden Gro- ningschen trein. Door anders te handelen, kan men oor zaak zijn dat op het begin- of tusschen- station reizigers gedupeerd worden, omdat geen plaats in den Diesel-trein meer aan wezig is. Als gevolg van het nieuwe systeem gevolgd bij de samenstelling der dienstregeling van 15 Mei 1934 zijn zeker sommige belangen meer ol minder geschaad. Het is echter niet mogelijk om bij een dergelijke ingrijpende wijziging der dienstregeling, aan alle wenschen en belangen te blijven voldoen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging! van de Bankwet. Ter toelichtng schrijft de Minister van Ft* nanciën o.m.: Evenals voor nagenoeg alle openbare en par ticuliere lichamen, geldt ook voor de Neder landsche Bank, dat de huidige, zeer bijzondere omstandigheden nopen tot het vinden van een nieuw evenwicht tusschen uitgaven en Inkom sten. Eenerzijds is zulks mogelijk door verso bering en bezuiniging op de algemeene onkos ten der Bank, anderzijds door, binnen de gren zen van gezonde financieele en economische be ginselen te trachten eene versterking van do inkomsten te verkrijgen. Uiting van het in de eerste plaats bedoeld streven is het in het wetsontwerp vervatte voorstel om de verplichte minimum-bezetting van de directie der Nederlandsche Bank terug te brengen tot een president, een secretaris en één directeur, die dan tevens in voorkomende gevallen als plaatsvervangend president zal kunnen optreden. Het ligt in het voornemen, in verband met het afloopen op 1 April 1934 van het mandaat van een van de twee directeuren, den heer mr. P. J. C. Tetrode, die niet voor een verlenging van zijn mandaat in aanmerking wenscht te komen, de daardoor ontstane vacature onver vuld te laten. Mede beoogt het wetsontwerp, aan de Bank de bevoegdheid te verleenen haar volle maat schappelijk kapitaal te beleggen, instede van een vijfde deel van het kapitaal. HAARLEM, 21 Maart. Groentenmarkt. Lof 12— 16 cent. Knakpeen 36 cent, Veldsla 1220 ct. per KG. Spruiten 3.003.75 per zak. Boerenkool 3070 cent. Gele kool 4065 cent, Spinazie 55 80 cent, Andijvie 6075 cent per kist. Raapste len 0.602.00 per 100 stuks. Roode kool 1014 cent, Knolselderie 25 cent per stuk. Peterselie 6—20 cent. Prei 3—10 cent, Selderie 1040 cent. Rabarber 1315 cent per bos. 21 Mrt. 20 Mrt. 21 Mrt. 20 Mrt. Londen 7.787/f 7.58L?Kopenh 33.90 33.90 Berlijn 58.80 58.61jr4stockh. 39.15 39.15 Parijs 9.78^4 9.7§i/.)Oslo ....38 15 38.15 Brussel .34.62 34.64 N.-York 1.48»/* 1.48^ Zwitserl. 48.01 48.00 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2