Aanstaande begrafenis der Koningin-Moeder i Strijd om 't geheimzinnige Tibet Het nieuws van heden Vereenig de katholieke pers DELFT BEREIDT ZICH VOOR CHINA 'S AFBROKKELING 3» DE NIEUWE GRONDWET IN OOSTENRIJK DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 22 MAAKi 1934 Avondblad Voor het verkrijgen van een goede plaats bij de plechtigheid wor den fabelachtig hooge prijzen geboden Zal de „Bourdon" luiden Langs de Delftsche grachten De „Bourdon" In de Nieuwe Kerk Publieke belangstelling Naast Koning V/illem III Uitzending plechtigheden «liiiiill Het Weer Wat verbindt Koningin Emma Sympathiek socialistisch woord Dank aan den ex-keizer Bekendmakingen volgen „De dood van den Dalai Lama opent de deur wijd voor politieke intriges" Invloed van Rusland en Engeland iWx' De gestorven Dalai Lama De o verlij densaangifte Voorschrift Aartsbisschop Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De staat geen republiek meer Onlusten te New-York Stakende taxi-chauffeurs slaags met de politie A NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18657 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Delft, de stad zoo vol historie, bereid zich opnieuw voor tot de ontvangst van Neêrlands groote doode. De beierende klokken kondigen dag aan dag deze komst aan, de drukte in de stad wijst er nu reeds op, dat er gewichtige gebeurtenissen op komst zijn. Telkens komen militaire en burgerlijke auto riteiten naar de Prinsenstad, tot het voeren van besprekingen met den burgemeester, mr. G. van Baren en den Commissaris van Politie, den heer u. v. d. Zee. lederen dag worden de regelingen nader be paald, worden de noodige maatregelen ge troffen. Gisteren is nu, zooals gemeld, beslist, dat de stoet vanaf de Hoornbrug te Rijswijk den Nieuwen Rijksweg zal volgen naar Delft. Deze maatregel houdt verband met de over weging, dat langs dezen weg aan weerszijden een groote menschenmenigte zich zal kunnen opstellen. Zulks zou, wanneer de oude Haagweg werd gevolgd, niet mogelijk zijn, het publiek zou daar hoogstens aan een zijde toegelaten kunnen worden. Maar bovendien zal door het volgen van den nieuwen weg, het doorgaand verkeer Rotter damDen Haag, slechts in geringe mate wor den gestremd. Dit zal alleen noodig zijn bij de Hoornbrug, wanneer de stoet in aantocht is en passeert. Verder zal het verkeer ongehinderd kunnen voortgaan. Te Delft kan dit immers den Kanaalweg blijven volgen en onder den nieuwen verkeers weg doorrijden en verder over den ouden Haag weg gaan. Hoewel uit historisch oogpunt bezien, ook naar de meening van verschillende autoriteiten de stpet langs dan ouden Haagweg had moe ten gaan, is na langdurige besprekingen be sloten, hiervan af te zien. Te Delft zal de stoet door het Kalveren- bosch het Noordeinde bereiken, en daarna langs het oude Delft (Westzijde) zijn weg ver- Volgen. Het ligt in de bedoeling van de politie, om den geheelen weg, waar langs de stoet te Delft rijden zal, af te zetten. Het publiek wordt dus aan deze zijde niet toegelaten, doch wel aan de overzijde van de grachten. Toegestaan is evenwel, dat op de trottoirs belangstellenden zich mogen bevinden. Nader zal dan nog worden medegedeeld, wan neer men zich op deze plaatsen moet bevin den. Op de Markt zal de stoet achter het stad huis heen rijden, en daarna schuin oversteken in de richting van de Oude Manhuisstraat, zulks in verband met het juiste voorrijden bü de N. Kerk. De Reddingsbrigade zal bij de grachten ver schillende posten plaatsen, terwijl de gemeente schuiten in de grachten zal laten „surveillee- ren". Voor een eerste-hulpdienst zal eveneens wor den gezorgd langs den geheelen weg. De „Bourdon" is de bijzondere luidklok, Welke zich in de Oude Kerk aan het Oude Delft bevindt. Deze klok wordt slechts bij heel enkele gebeurtenissen geluid. De enorme zwaarte van deze klok maakt veelvuldig luiden voor den ouden toren te gevaarlijk. Momenteel is de „Bourdon" in reparatie, en de klok van het stadhuis luidt nu driemaal daags de rouwmare over Delft uit. Bij de plechtigheid der bijzetting zal even- Wel zeer waarschijnlijk de „Bourdon" weer dienst kunnen doen. In de Nieuwe Kerk zijn de werkzaamheden tot voorbereiding der bijzettingsplechtigheden in vollen gang. De banken zullen uit het schip der kerk wor den verwijderd. Voorts zal ook de preekstoel verwijderd moeten worden, om voldoende ruimte te maken voor een doorgang naar het koor. Gisteren is de groote zerk, die den toegang tot den Koninklijken Grafkelder afsluit, wegge nomen. Doordat het vorig jaar deze toegang is ver nieuwd, is het mogelijk de kist tot in den kel der te dragen. Vroeger moest deze met behulp van een takel worden neergelaten. De publieke belangstelling voor de grootsche plechtigheid uit zich thans reeds in fabelachtig hooge prijzen, die betaald worden voor plaat sen, waar de stoet te Delft zal passseren. Dit feit culmineert vooral op de Markt, waar den bewoners der huizen bedragen van f 25 tot f 50 per persoon worden geboden voor een plaats aan het venster of op de trottoirs. Voor een winkelpand aan de Markt heeft men reeds f 600 huur voor dien dag geboden Toch is het lang niet noodzakelijk, dat men een plaats op de Markt verkrijgt, om den stoet goed te kunnen gadeslaan. De Commissaris van Politie verzocht ons n.l. vooral de aandacht van het publiek te vesti gen op de goede gelegenheid welke men hier voor heeft langs den weg RijswijkDelft. Daar kunnen tienduizenden een goede plaats verkrijgen, en de kans om deze in Delft te be komen is al zeer gering. Immers, de Delftenaren zelf zullen wel zor gen, dat zij den weg in de stad geheel vul len. Het stoffelijk overschot van de Koningin- Moeder zal a.s. Dinsdag in den Koninklijken Grafkelder te Delft worden bijgezet naast de kist, waarin haar gemaal, Koning Willem III, rust. In de zich naast deze kist bevindende open ruimte zijn daartoe de noodige voorzieningen getroffen. Naar wij vernemen heeft de Regeering de vier groote omroeporganisaties (A. V. R. O., K. R. O., N. C. R. V. en V. A. R. A.) bereid gevonden de radio-uitzending van de begrafe nisplechtigheden van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder als volgt te doen plaats vinden: le. De uitzending wordt door den Neder- landschen Omroep gezamenlijk verzorgd, die zich daartoe op verzoek van de Regeering on der leiding van den voorzitter van den Radio- raad hebben gesteld. 2e. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier posten worden ingericht, van waaruit het ooggetuigenverslag bij opvol ging wordt gegeven. 3e. Het ooggetuigenverslag zal met een korte toepasselijke toespraak worden geopend en geëindigd. Voor aanvulling van dit verslag zal desnoods op passende wijze worden zorg gedragen. 4e De uitzending zal op gelijke wijze plaats vinden over de beide Nederlandsche zenders t ÉH De kooromgang in de Nieuwe Kerk te Delft Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe- ratuur. Hoogste stand: 768.9 te Serna. Laagste stand: 751.3 te Isafjord. Zon op 6.01 - onder 6.14 - Licht op 6.44 E' 23 Maart E. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiifH alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, ten einde ook de luisteraars in Oost- en West- Indië in de gelegenheid te stellen de droeve plechtigheid te kunnen volgen. 5e. Het tijdstip van den vermoedelijken aanvang en het vermoedelijk einde der uit zending zal nader worden bekend gemaakt. 6e. De Technische Dienst van het Hoofd bestuur van de F. T. en T. verzorgt, met ge bruikmaking van materiaal der omroepver- eenigingen, het technisch gedeelte der uit zending, bij welke verzorging dankbaar ge bruik gemaakt zal worden van de welwillende medewerking van den 's-Gravenhaagschen Ge meentelijken Telefoondienst. In de gemeente Renkum heeft de voorzitter van de afdeeling Oosterbeek van de S. D. A. P., ten teeken van rouw over het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, de partijvlag, voorzien van een wimpel, in nationale kleu ren, van zijn woning halfstok laten hangen, bericht de „Telegraaf". Binnenkort verschijnt een herinneringsboek gewijd aan H. M. de Koningin-Moeder onder den titel „Koningin Emma", geschreven door D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, uitgegeven met talrijke illu straties, betrekking hebbend op Haar leven, bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V., Leiden. De soc.-dem. Jan van Zutphen heeft gister avond in een sympathieke rede H. M. de Konin gin-Moeder herdacht. „Aan het initiatief van wijlen de Koningin- Moeder dankte ons volk het, dat in ons land een serieus begin is gemaakt met de sana- torium-verpleging voor T.B.C.-patiënten", aldus de heer Van Zutphen. De belangstelling voor zieken en zwakken en Kijkje op de Nieuwe Kerk te Delft waar de leden van het Huis van Oranje hun laatste rustplaats vinden bekommernis over het ongestilde leed. moeten een gevoelige vrouw als de Koningin-Moeder, Gisterenmiddag arriveerde op „Zuize Doom als het ware hebben gedreven tot het doen van een daad als de schenking van het landgoed „Oranje-Nassau-Oord", tot het stichten van een sanatorium voor longlijders. Op het landgoed van dien naam zou een herstellingsoord voor longlijders verrijzen, dat uit het privaat vermogen van de Hooge Stichtster werd bekostigd. Bovendien stelde de Koningin- Moeder beschikbaar een bedrag van twee ton goud, voor hetzelfde doel. Deze schenking was een lichtende daad in donkeren tijd. Het was een daad van gevoel en verstand beide. Al spoedig bleek de noodzake lijkheid tot stelselmatige hulpverleening van minvermogende T.B.C.-patiënten. Haar zin voor werkelijkheid en practisch handelen had tot ge volg, dat een fonds daarvoor werd in het leven geroepen, waaruit dergelijke financieele hulp kon worden verleend. Dit fonds, het „Emma- fonds", heeft prachtig werk mogelijk gemaakt en beschikte betrekkelijk spoedig over flinke geldsommen, die nu eenmaal bij de tuberculose bestrijding niet kunnen worden ontbeerd. In al dit pionierswerk, waarin gevoel, prac tisch inzicht en scherp verstand te zamen gingen, zat bovendien een element van durf en moed. Hare hoogheid lag besloten in haar mensche- lijken eenvoud. Zij doet mij denken aan woorden van Eduard Douwes Dekker, die hij koningin Louise doet spreken: „Een vorst is in gevaar de voorste en in het goede de eerste" en verder: „een eerzuil wil ik jamaar niet van steen, ik wil een eerzuil in het hart des volks!" Welnu, die eerezuil heeft zij, Koningin Emma, zich zelf gesticht. In heel het land, in alle lagen der samenleving wordt met dank baarheid haar eenvoudig menschelijke goed heid thans herdacht. generaal jhr. van Sickinghe, om den bijzonde ren dank van H. M. de Koningin over te bren gen voor de deelneming van den gewezen kei zer, bij het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder betoond. Met betrekking tot de regeling van het ver keer en de handhaving der openbare orde op den dag der begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder is Woensdagavond ter provinciale grif fie, onder leiding van den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, een vergadering gehouden, waaraan werd deelge nomen door den Procureur-Generaal, fungee- rend directeur van politie, de burgemeesters van 's-Gravenhage. Delft en Rijswijk, vergezeld van hun politiechefs, den chef der 5de afdeeling van het Departement van Justitie en den hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat. De noodige bekendmakingen zullen eerstdaags geschieden. De meest geheimzinnige en sinds een aan tal jaren meest onafhankelijke der Chi- neesche buitenbezittingen is Tibet. Tibet, het centrum van Azië, is in talrijke opzichten het land van den overtreffenden trap. Het bezit de hoogste bergen, „het dak der wereld", het koudste en meest wisselvallige klimaat perioden van mooi weer wisselen, bijna zonder waarschuwing, met sneeuwstormen en orkanen af het is het eenige rijk, dat als politiek systeem de theocratie aanvaard heeft, het telt meer kloosters dan eenig ander land ter wereld en de Tibetanen stellen voor wat de hoeveelheden thee, die zij drinken, betreft zelfs de Russen en de Chineezen ver in de schaduw. Over dit merkwaardige land regeert, of liever: regeerde tot vóór drie maanden een Dalai La ma, „incarnatie van Boeddha", tegelijkertijd met de geestelijke en de wereldlijke macht bekleed. Op 17 December van het vorige jaar is de laatste Dalai Lama, Ngawang Lobsang Thubten Gyatso, gestorven. Is hij een natuurlijken dood gestorven? Is hij gedood, vergiftigd? Zoo ja, waarom is hij uit den weg geruimd? Deze laatste vragen en de antwoorden, die er op zouden gegeven kunnen worden, hangen nau-v samen met de ingewikkeldheden der Centraal- Aziatische politiek. Als in het Noordelijker gele gen Turkestan treffen wij ook in Tibet drie rijken aan, die er elkaar den invloed betwisten: Enge land, Rusland en China, En het is duidelijk, dat de intriges, die om en in Lhasa, de geheimzinnige hoofdstad van het mysterieuze land, gesponnen worden, in aantal en in omvang zullen toenemen nu de hoogste post in het land vacant is en nog \ele jaren blijven zal. Want wèl zullen de priesters binnen enkele weken of maanden het kind ontdekken, waarin de Dalaï Lama, de „levende Boeddha" zich heeft gereïncarneerd, maar dat kind is een jonggeborene, die voorloopig geen stem in het kapittel heeft. De raad der regenten is het, die nog jaren lang 's lands zaken behartigen zal en van de samenstelling en de gezindheid van dien raad hangt voor de toekomst van Tibet en voor den loop dien de gebeurtenissen in Centraal-Azië zullen nemen, veel af. Ngawang Lobsang, de overleden Dalaï Lama, was volstrekt geen alledaagsch mensch. Hij had een hoog denkbeeld van zijn waardigheid. Hij regeerde, toen hii de gelegenheid gevonden had zich aan de Chineesche voogdij te ontwor stelen. Toen het Keizerrijk China ineen stortte en de republiek die onmiddellijk uiterste moeilijke ja ren beleven ging, de kracht miste Tibet vast te houden, regeerde sinds 1912 de Dalaï Lama te Lhasa in feitelijke onafhankelijkheid. Hij vergat evenwel niet, dat hij die onafhanke lijkheid aan Engeland te danken had. In 1910 toch had Ngawang Lobsang, die zich ook toen reeds tegen de Chineesche souvereiniteit verzette, voor de door Pe-King uitgezonden troepen de vlucht moeten nemen. Hij wierp zich in zijn nood in de armen der Engelschen, die hem, te Darjee- ling, met groote eerbewijzen ontvingen. De Britten zagen toen voor de eerste maal de gelegenheid schoon in Tibet aanzienlijken in vloed te veroveren. De Britsche diplomatie zette zich aan den arbeid en slaagde er in van China te verkrijgen, dat de Chineesche troepen Tibet ontruimden. De Dalaï Lama kon naar zijn hoofdstad terugkeeren, dankbaar voor wat de Engelschen voor hem hadden bereikt. Voor hem? Het is duidelijk, dat de Britten in de eerste plaats aan eigen belangen dachten. Voor Engeland toch heeft Tibet een positieve strategische beteekenis, die in de laatste jaren, nu Turkestan bijna geheel onder Russischen in vloed staat, nog is toegenomen. Engeland heeft er het grootste belang bij, dat het in Lhasa in vloed houdt, daar Tibet het eenige gebied is, dat de Russen van Engelsch-Indië, de basis van En- gelands positie in Azië, scheidt. Maar de Russen van hun kant zijn niet werke loos. Naarmate Tibet zijn grenzen voor het bui tenland ontsluit wordt het een Jand, waar met vrucht propaganda kan worden gevoerd. Zooals men ziet heeft de dood van den Dalaï Lama de deur voor intriges van de grootste draagwijdte wijd geopend. Ook China, waarheen de Tashi-Lama, de „luitenant" van den Dalaï Lama, eenige jaren geléden vluchtte, acht zich nog niet uitgeschakeld. Het doet er betrekkelijk weinig toe of de over leden Dalaï Lama door zijn bediende, Koenphel La, of door den pro-Chinéeschen priester Nyak- troel vermoord werd. De groote machten, die om en in Tibet intrigeeren, heboen het oog vooral o p de toekomst gericht, op een betrekkelijk na bije toekomst, waarin 't meest mysterieuze land ter wereld zich ongetwijfeld geheel voor invloe den en belangen van buiten openen zal en waar in de jongste incarnatie van den „levenden Boeddha" gedwongen zal zijn een keuze te doen. Uit den aard van die keuze zal blijken welke be langen ten slotte in het hart van Azië hebben gezegevierd, v Hedenochtend kwart over tien is op het stad huis te 's-Gravenhage de officieele aangifte van het overlijden van H. M. de Koningin-Moe der geschied. Daartoe begaven zich de Minister-President Dr. H. Colijn en de Minister van Justitie. Mr. J. R. H. van Schaik, op het bovenver melde uur naar het stadhuis, waar in de Ka mer van den burgemeester en in diens tegen woordigheid de plechtigheid plaats had. Als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeer de de oud-wethouder dr. W. W. van der Meu- len. Nadat de aangifte was geschied, werd de acte voorgelezen en door de ministers en dr. van der Meulen geteekend. De overlijdensacte luidt als volgt: „Heden den 22sten Maart 1934 versche nen voor mij, ambtenaar van den ourger- Hjken stand der gemeente 's-Gravenhage: Z. Exc. Meester Josephus Robertus Ilen- dricus van Schaik, oud 52 jaren, Minister van Justitie, en Z. Exc. Doctor Hendrikus Colijn, oud 64 jaren. Minister van Staat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Ministers, beiden wonende te 's-Gravenhage, die verklaarden, daartoe ge machtigd door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat op den 20sten Maart 1934, des morgens ten zeven ure en 45 minu ten, te 's-Gravenhage is overleden Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina The- resia, Prinses van Waldeck en Pyrmont, in den ouderdom van 75 jaren, wonende te 's-Gravenhage, geboren te Arolsen, weduwe van Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, Koning der Nederlan den, dochter van Zijne Doorluchtige Hoog heid Georg Victor, Vorst van Waideck en Pyrmont en Hare Doorluchtige Hoog heid Helene Wilhelmine Henriette Pauline Marianne, Prinses van Nassau, beiden over leden. Hiervan is deze acte opgemaakt, die over eenkomstig de wet is voorgelezen." (w. g.) J. R. H. VAN SCHAIK, (w.g.) H. COLIJN, (W. g.) V. d. MEULEN. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft het vol gende voorschrift uitgevaardigd: De Aartsbisschop van Utrecht aan Zijn toe vertrouwde geestelijkheid en geloovigen. Zaligheid in den Heer. Naar aanleiding van het verzoek van den Raad van Ministers schrijven Wij bij deze voor, dat op den vooravond van de begrafenis van Hare Majesteit de Koningin- Moeder in alle parochiekerken van Ons Aartsbisdom, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, op een door den pastoor of rector nader aan te geven uur, de Vespers voor de overledenen zul len worden gezongen (Oratio: fidelium omnium). Wij sporen de geloovigen aan zooveel als mogelijk deze Vespers bij te wonen. Gegeven te Utrecht 22 Maart 1934. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Aan andere R. K. bladen wordt dringend verzocht deze bekendmaking over te nemen. Namens de Commissarissen der Koningin heeft de Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, gisteren een krans aan den Kamerheer van Dienst van H. M. de Koningin-Moeder overhandigd. De voorbereidingen voor de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin- Moeder. De brandcatastrophe te Hakodate. De stad nog slechts een puinhoop. Uittreden van Canada nit den Volkenbond voorgesteld. Henriot's verklaringen voor de Stavisky-com- missie. De afgevaardigde van Guyana, Galmot, vermoord? Het Engelsche kabinet bestudeert nauwkeurig den huidigen stand der ontwapeningskwestie. Treedt dr. Schacht af als president van de Duitsche Rijksbank? Directeuren der K. L. M. en der K. N. L L. KL per vliegtuig naar Indië vertrokken. Middenstandsbonden over het cadeaustelsel. O WEENEN, 22 Maart. (Reuter.) De officieele „Wiener Zeitung" verklaart uit de beste bron te hebben vernomen, dat in ae nieuwe grond wet Oostenrijk eenvoudig bondsstaat zal wor den genoemd, samengesteld uit Weener, en ae bondslanden. De benaming republiek vervait, zoodat in de toekomst de staat in het interna tionale verkeer waarschijnlijk als „Oostenrijk" of „Bondsstaat Oostenrijk" zal worden aan geduid. De vrijheid van drukpers wordt in de nieuwe grondwet aan zekere beperkingen onderwor pen, evenals schouwburg, radio etc. (Gelijk be kend bestend volgens de oude grondwet vol komen vrijdom van censuur). Deze beperkin gen beooger de instandhouding van orde en rust, maatregelen tot bescherming der jeugd e. d. De vrijheid van geweten en geiool is n stand gehouden. De bepalingen betreffende de positie van de Katholieke Kerk zijn in over eenstemming gebracht met het concordaat. Oos de vrijheid der wetenschap en der kunst zijn gewaarborgd. Verder is alleen de nadruk ge legd op de plichten, die voortvloeien uit een openbare functie. De Depalingen over de be voegdheid van den bond en der landen in de wetgeving zijn nog niet volkomen gereed. Verder meldt D. N. B.. Men hoopt zoo mo gelijk de nieuwe grondwet nog voor Paschen af te kondigen. Er zouden vier kamers worden samengesteld met adviseerende bevoegdheia, n.l. een cultuurkamer, een economische kamer, een landenraad. samengesteld uit de .andsgou- verneurs. en een staatsraad, samengesteld uit door den bondspresident benoemde personen. Dit deze vier kamers zullen vertegenwoordigers worden gekozen voor den Bondsdag, welk' wetgevende bevoegdheid krijgt. NEW-YORK, 22 Mrt. Het New-Yorksche uit gaanscentrum tusschen Broadway en Times- square, was in den afgeloopen nacht na het einde der theatervoorstellingen tot vanmorgen vroeg het tooneel van hevige botsingen tus schen politie en stakende taxi-chauffeurs, waar bij ook duistere elementen trachtten van de verwarring gebruik te maken. De stakende taxi chauffeurs trachtten den werkwilligen chauf feurs het rijden onmogelijk te maken door de inzittenden, waaronder vele dames in avond toilet, tot uitstappen te dwingen, portieren af te rukken, de taxi's om te werpen, zoodat ten slotte het middengedeelte van Broadway een slagveld van vernielde taxi's leek. Met auto bussen reden de stakende chauffeurs met hon derden naar het theater-kwartier, waar zij blijkbaar volgens een afgesproken plan, een ge- organiseerden aanval op de rijdende taxi's be gonnen. De politie slaagde er tenslotte in de demonstranten in de zijstraten te dringen, doch tot vroeg in den ochtend duurden de aanval len op de rijdende taxi's voort. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 751 Vorige stand; 748

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1