a VH Prikkeldraad Hij kan het weten Omgeslingerd Brandbestrijding V ader landsloozen Kroephoest Om een benoeming VRIJDAG 23 MAART 1934 DE TREKKING DER SWEEPSTAKE- LOTERIJ TE DUBLIN Wacht U voor namaak Katholiek arbeider over Sovjet-Rusland Van Lenin naar Gandhi Het auto-ongeluk te Duivendrecht Bestuurder van den wagen gaf zich zelf aan De Lijdensmeditaties bij den K. R. O. Herdenkingsrede voor de K. R. O.-microfoon Leening Enschedé Minister De Wilde wijst de ge meenten nogmaals op het nut van samenwerking VEEHANDELAREN TEGEN ZICHZELF DE GOUDEN REGEN SPOORWEGONTVANGSTEN Raming over de maand Februari DE DIESELTREIN 150 K.M. snelheid per uur Katholieke filmactiviteit Nieuwe opdrachten aan Jan Hin DOOD DOOR SCHULD Verpleegster staat terecht ECHTPAAR VERGIFTIGD DOOR GAS EIER-EXPORT NAAR DUITSCHLAND EEN GEHEIMZINNIG HOL ROODE DUIVELS-ZWALUWEN 28 Maart a.s. te Den Haag Zedenmisdrijf te Maassluis Door uitstroomend gas gedood BOVEN VISCHCONSENT UIT TEERVOGELS TE ZANDVOOR PATER C. TRIETHOFF O.P. Geslaagd als magister Audiëntie „Sprawa Monici" DE BRAND OP NED. METTRAY Oproeping Te Dublin heeft wederom de ■plechtige trekking voor de traditioneele lersche paar- denloterij plaats gevonden. Als de „getrokken" paarden dan in de rennen uitkomen, neemt geheel Ierland leven dig deel aan deze gebeurte nis Een katholiek textielarbeider uit Til burg trok in November van verleden jaar, als lid van een arbeidersdelega tie, naar Rusland om „met eigen oogen een onderzoek naar de toestanden in de Sovjet- Unie in te stellen." De man is met een eerlijke bewondering voor veel, van wat hij gezien heeft, teruggekeerd. Iets, waar de cultuurboljewistische „vrienden der Sovjet- Unie" gretig gebruik van hebben gemaakt voor hun standje- Zij hebben de indruk ken van den heer Mutsaers „kameraad" noemen ze hem in brochure-vorm uit gegeven „tot bestrijding van de leugens en de intriges der duisterlingen" in Tilburg „en in de verdere steden van het donkere Zuiden" en tot „verbreiding van de waar heid over het groeiend socialisme in de Sovjet-Unie." Aan de vlegelachtige bedoelingen van deze touwtjestrekkers, willen we hier geen woord vuil maken. De waarde echter van hun wapen tegen de leugens van het „don kere Zuiden" is buitengewoon gering. Een geheel onbekend katholiek arbeider, waarvan niemand weet, of hij de toestan den in zijn eigen land wel voldoende kan keuren en beoordeelen, en die een paar dagen aan een touwtje in Rusland is rond geleid in een land, dat zich uitstrekt van Polen tot Japan zoo 'n man zou één, twee drie een oordeel gunnen vellen over het lot van honderd en zestig mïllioen men- schen? Terwijl een Maurice Hindus, geboor tig uit een Russisch dorp en nog voortdu rend op reis in Rusland, erkent dat de ma- terieele toestanden er allerellendigst zijn; terwijl een Amerikaansche ras-journalist als Knickerbocker de situatie in de mijnen en bij de spoorwegen en in de fabrieken afschuwwekkend beschreef en in een boek over Duitschland verklaarde, dat de meest verwaarloosde werkloozen in Berlijn nog iets beter leefden dan de hoogst betaalde kwaliteitsarbeiders van Moskou; terwijl communisten als Trotski, de meer intieme strijdgenoot van Lenin, Panait Is- trati, die achttien maanden lang de Sovjet- Unie doorkruiste van links naar rechts en mevr. Roland Holst fel en scherp de wan toestanden en de hopelooze verwarring van het arbeidersparadijs hebben aangetoond; terwijl de Russische kranten zelf voortdu rend wijzen op belangrijke fouten en te kortkomingen in de plannen en hun uit voering, op de kwaliteit der producten, op de ongelijkheid onder de arbeiders, op het woninggebrek en de duurte der levensmid delen; terwijl de officieele Russische cijfers uit wijzen, dat twee derden van het volksinko men wordt gebruikt voor den opbouw der industrie en dus ieder op zijn vingers kan natellen, dat er honger moet worden gele den; terwijl Stalin zelf haast ieder jaar er kent, dat de politiek van het jaar te voren foutief is geweest en in verschillende rede voeringen zijn critiek op de uitvoering van den strijd tegen het kapitalisme niet heeft gespaard; terwijl van al deze en allerlei andere kanten de toestanden in Rusland worden geschetst als wanordelijk en ellendig; zal een arbeider, die op een blauwen Maandag in het millioenenrijk terecht kwam, de waarheid over dit werelddeel even komen vertellen aan zijn geloofsge- nooten in het „donkere Zuiden." Zooiets is eenvoudig blamage! Bij het overlijden van de Koningin-Moeder Alle Nederlandsche bladen reageeren op het overlijden van H.M. de Ko ningin-Moeder. Ook „Het Volk" be vat eerbiedig geredigeerde kolommen nieuws over het afsterven en een artikel vol waar deering van de Vorstin en Moeder, om wier verscheiden rondom het Koninklijk Huis de Senaat, Kamer en elf Provinciën rouwen. Er is één uitzondering. Het quasi-Neder- landsche blad, dat Moskou in de Holland- sche taal laat drukken, bevat geen woord zelfs niet van menschelijk meegevoel bij den dood der Koninklijke Vrouw, die het tijdens Haar leven heeft gepoogd onder het volk verachtelijk te maken. De vaderlandsloozenl Mevr. Henriëtte Roland Holst was eens een overtuigd communiste. In de jaren, die onmiddellijk op de October-revolutie volgden, bezocht zij Rus land en zij bewonderde de praestaties der nieuwe machthebbers in het Sovjet-Para dijs. Lenin was haar profeet. Haar liefde is snel bekoeld. Toen de feiten haar duidelijk maakten dat het gewaande paradijs meer had van een hel wendde zij zich af van Rusland. Eerst om nog een tijd met Trotsky en met verschillende revolutionnair-socialistische stroomingen mee te gaan. Toen hoorde men een tijdlang niets van haar. En nu blijkt zij eensklaps te zijn aangeland bij de „Vrienden van India" die haar als pre sidente van hun verbond en als redactrice van hun bulletins aan hun leiding hebben. Van Lenin naar Gandhi. Van het geweld naar de meest volledige geweldloosheid. Van de verafgoding der machine tot het eerherstel van het hand werk. Van den volslagen a-religieuze tot den diep-geloovige. Van het ideaal eener stoffelijke welvarendheid tot dat der streng ste lichamelijke onthouding. Van het eene uiterste naar het andere. Arme ontwortelde heen en weer geslin gerde mensch. Waarheidzoekende, die op haar tastende tochten vandaag als waar heid ziet, wat haar gisteren nog 'eugen scheen en als dwaasheid wat haar giste ren de hoogste wijsheid was. Zal eens de eeuwige waarheid tot haar doordringen? Naar wij vernemen, heeft zich het auto-on geluk onder Duivendrecht, waarbij een jon geman werd gedood, eenigszins anders toege dragen dan in de eerste berichten werd ver meld. De chauffeur van den aanrijdenden auto heeft, gelijk we reeds berichtten, des ochtends na het ongeval alle ophelderingen verstrekt aan de politie te Haarlem, waar hij woonachtig is. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de chauffeur, die reeds vijf jaar den auto be rijdt en nooit eenig ongeval had, met een dertig a veertig K.M.-vaart tegen half twaalf uit de richting Utrecht reed over den Rijksstraatweg onder Duivendrecht in de richting Amsterdam. Op het late uur waren geen voetgangers meer langs den weg, waar de chauffeur rechts van den rijweg hield. Hij had wel op het laatste oogenblik bemerkt, dat ter plaatse twee men- schen wandelden, maar niet, dat de jongeman die later de 25-jarige zoon van den briga dier Tax bleek te zijn aan de linkerhand een rijwiel op de wandeling méevoerde. Dit rijwiel, door den passeerenden auto gegrepen, is tegen zijn begeleider geslingerd, die tegen den grond werd gesmakt en op slag gedood. De chauffeur stopte onmiddellijk; in de meening, dat de jon geman slechts even bewusteloos was, zeide hij nog aan het ontdane meisje, een dokter te gaan waarschuwen. Intusscheh was de man zoo overstuur, dat hij iets later onderweg een nieuw ongeval be liep. Bij de aanrijding met het rijwiel was de auto niet beschadigd, alleen van de reeds los zittende linker koplamp bleek een gedeelte te zijn afgesprongen. Mede dientengevolge reed de zenuwachtige man, die ter plaatse niet de bocht der rails had opgemerkt, tegen een wagen van de Gooische Stoomtram. De zware tramwagen liep niet het minste beletsel, maar de auto werd aan den voorkant beschadigd, o.a. hingen de spatborden heelemaal scheef. Ofschoon de aanrijder totaal in de war was, bleek zijn goede trouw uit de opgave van zijn volledigen naam en adres aan den bestuurder van den tramwagen. Ook in zijn woonplaats, die hij laat in den nacht bereikte, na den auto eenigszins gerepareerd te hebben, begaf hij zich naar het naaste politiebureau, zoodra hij na enkele uren rusten tot zichzelf gekomen was. Nog vreeselijk onder den indruk, verhaalde hij den ongelukkigen tocht. Toen de ochtend bladen het nieuws brachten van den door hem veroorzaakten dood, kreeg hij een zenuwtoeval. Na door de politie verhoord te zijn, mocht hij naar huis terugkeeren, maar voorloopig werd de auto in beslag gehouden. Tengevolge van het overlijden van Koningin- Moeder is de Lijdensmeditatie van Dinsdag 20 Maart vervallen en zal ook de Lijdensmeditatie van 27 Maart niet kunnen doorgaan. Pastoor van Noord zal nu Zondagavond, 25 Maart, van 10.4011.00 uur voor de K.R.O.- microfoon een toespraak houden. De Epiloog zal daardoor vervallen. Op Zondag 25 Maart a.s. zal pastoor W. Nolet van 12.1512.30 uur voor de K.R.O.-microfoon een herdenkingsrede uitspreken, gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. De inschrijving op 1.500.000.nominaal 4Ya pet. obligatiën ten laste van de gemeente Enschedé zal zijn opengesteld bij de Amster- damsche Bank en de Rotterdamsche Bank- vereeniging op Maandag 26 Maart tot den koers van 99 pet., vermeerderd met 9 dagen rente 4 y2 pet. 'sjaars van 1 April 1934 af tot den dag van betaling, uitmakende 991.13 per obligatie van 1000.nominaal en 495.56 per obligatie van 500. nominaal. Indien de inschrijvingen het beschikbare be drag te boven gaan, zal de toewijzing, onder voorbehoud van het recht om inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen, systematisch geschieden. De leening is aflosbaar van 1935 af, uiterlijk in 40 jaarlijksche termijnen. De coupons zijn betaalbaar op 1 April en 1 October. wordt meestal in een kwartier onderdrukt door keel en borst met de verdampende zalf Vicks VapoRub in te wrijven. Een nachtelijke aanval kan wor den voorkomen door deze behandeling tegen bedtijd toe te passen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters en wethouders der on derscheidene gemeenten een schrijven gezon den van den volgenden inhoud: „Bij circulaire d.d. 27 October 1923 vestigde de Minister van Binnenlandsche Zaken de aan dacht op het doel en het streven van de Ko ninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging. waarbij die besturen tevens worden opgewekt te bevorderen dat, voorzoover zulks nog niet het geval was, hun gemeente zich bij die ver- eeniging of de door deze te vormen provinciale brandweerbonden zoude aansluiten. Vele gemeenten, het groote nut inziende van samenwerking met genoemde vereenigingen voor het organiseeren en het op peil brengen van alles, wat op het gebied van brandvoorko- ming, brandbeperking en brandbestrijding noo- dig is, hebben aan bovenvermelde circulaire gehoor gegeven. Dank zij deze samenwerking, waardoor ook in deze provinciën een provin ciale Brandweerbond kon worden opgericht en dank zij de door de vereeniging en die bonden verstrekte adviezen, is de toestand op brand- weergebied in tal van gemeenten aanmerke lijk verbeterd, kwamen reeds verscheidene uit stekend werkende regelingen voor onderlinge hulpverleening tot stand, kortom is het brand- wezen hier te lande in het algemeen reeds op hooger peil komen te staan dan voorheen het geval was. De noodzakelijkheid van een goed georganiseerde en van het vereischte brand- bluschmateriaal voorziene brandweer is boven dien helaas bewezen door de branden van groo- ten omvang en in hun gevolgen buitengewoon noodlottig, welke in de laatste jaren zoowel op het platteland als in eenige groote steden heb ben plaats gehad. In het bijzonder in dezen tijd van economi sche depressie, waarin zooveel mogelijk dient te worden gewaakt tegen vernietiging van na tionaal vermogen door brand, is de Koninklijke Nederlandsche Brandweer Vereeniging er op bedacht haar werkzaamheden nog hooger op te voeren. Daarvoor is echter de medewerking noodig van alle gemeentebesturen, welke zij in de eerste plaats kunnen verleenen door zich bij de vereeniging of den Provincialen Brandweer- bond in de betrokken provincie aan te sluiten. In dit verband trekt het de aandacht, dat volgens mededeeling van het Uitvoerend Be stuur, nog slechts 50 pCt. van het totaal aan tal der gemeenten in de vereeniging is ver- eenigd, ja zelfs, dat sommige gemeenten haar lidmaatschap opzegden, terwijl slechts enkele nieuwe leden toetraden. Weliswaar geschiedde de opzegging in den regel alleen om redenen van bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven, hetgeen uiteraard al leszins verklaarbaar is. Anderzijds moet, naar het inzien van den Minister, echter rekening worden gehouden met het groote nationale be lang en het gemeentebelang in het bijzonder, hetwelk met de uitgave aan het lidmaatschap der Vereeniging verbonden, wordt gediend. Met uitsluiting bedreigd Het bestuur van den Nederandschen Bond van Veehandelaren heeft zijn afkeuring uitge sproken over de verkeerde praktijken en onre gelmatigheden, die bij levering van vee aan de Crisis-Rundveecentrale geschieden. Aan de provinciale afdeelingsbesturen zal een schrijven worden gezonden, waarin voorgesteld wordt, die leden, die zich doelbewust schuldig maken aan verkeerde handelingen, te royeeren van hun lidmaatschap, terwijl zjj voorts zullen worden voorgedragen tot uitsluiting van de le vering. Anderhalf millioen in W est-F riesland Bij den inspecteur der directe belastingen voor West-Friesland, zijn reeds meer dan VA millioen verzwegen inkomens opgegeven. Er zijn nog meer aangiften te verwachten Eén millioen te Oss Aan de Inspectie te Oss blijven de aangiften der verzwegen inkomens en vermogens nog steeds binnenkomen. Naar wij vernemen is het bedrag van een millioen reeds gepasseerd. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwe gen over de maand Februari zijn geraamd op de volgende bedragen: Reizigers f 3.677.600; Bagage f 51.500; Post f 250.000; Goederen f 3.556.700; Lev. dieren f 61.000; Diversen f 197.700. Totaal f 7.794.600. De definitieve ontvangsten over Febr 1933 bedroegen f 8.615.036.95, zoodat er een nadeelig verschil is van f 820.436.95. Bij de beoordeeling hiervan moet rekening gehouden worden met de omstandigheid dat in Febr. 1933 de tarieven nog niet verlaagd waren, zoodat de teruggang iets minder ongunstig is. Totaal van 1 Januari 1934 af f 17.510.000.00. Idem van 1 Januari 1933 af f 19.671.020.75. Het nadeelig verschil is dus ruim 2 millioen. waarbij men in aanmerking moet nemen, dat beide maanden van 1934 nog geschatte ontvang sten zijn. Men deelt ons mede dat Donderdag bij het houden van een proefrit tusschen Driebergen en Arnhem met een der D. E. treinen een snel heid van ongeveer 150 K. M. per uur bereikt werd. Naar wij vernemen heeft het bestuur van „Herwonnen Levenskracht" voor de tweede maal opdracht aan Jan Hin gegeven tot het vervaardigen van een film. Nadat de eerste film, eveneens door Jan Hin gemaakt, honder den malen haar taak heeft volbracht, achtte men een tweede film noodzakelijk. Hin zal deze film in nauwe samenwerking met Kees Stroo- band vervaardigen. Vrijwel tegelijkertijd ontving Jan Hin een uitnoodiging uit Parijs om twee a drie kleine films te Vervaardigen voor de Ecce-film. Bin nen een tweetal weken zal Hin naar Parijs vertrekken, waar hij ongeveer een half jaar zal verblijven. Omtrent de nieuwe film van Jan Hin voor Herwonnen Levenskracht vernemen wij nog het volgende: In Februari heeft de heer Haver, toen hij voor de radio een spreeukbeurt vervulde na mens het bestuur van Herwonnen Levenskracht medegedeeld, dat het niet meer mogelijk is excursies naar het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" te Hilthoven te doen houden. Vorig jaar waren er acht duizend bezoekers geweest, doch mede in het belang der patiën ten achtte de geneesheer-directeur dr. Bronk- horst het gewenscht, dat geen groepen meer werden toegelaten. Om de velen die in het werk van Herwonnen Levenskracht belangstel len en gaarne met het nieuwe sanatorium ken nis willen maken daartoe toch in de gelegen heid te stellen, is besloten een film te doen maken. Nadere gegevens zullen binnen een dag of veertien aan de plaatselijke comités van Her wonnen Levenskracht worden verstrekt, doch we kunnen thans reeds mededeelen, dat het in de bedoeling ligt om de nieuwe film in de volgende winter in de afdeelingen te doen loopen. De film zal in September gereed zijn. Voor de vijfde Kamer der Haagsche Recht bank neeft Donderdagmiddag terecht gestaan de 46-jarige hoofdverpleegster A. van der J., wie bij dagvaarding overtreding van art. 307 W. v. S. was ten laste gelegd. Verdachte had n.l. op 5 October van het vorig jaar aan twee kinderen van haar schoon zuster, welke op medisch advies phosphorlever- traan moesten gebruiken, zelf de phosphor aar de levertraan toegevoegd, doch zij beging daar bij de schromelijke vergissing om duizendmaal de voorgeschreven hoeveelheid te gebruiken. Het gevolg is geweest, dat een tweejarig jon getje ernstig ziek geworden is, terwijl diens vierjarig stiefbroertjf aan de gevolgen is over leden. Mr. Hoekstra, die rekening wilde houden met alle omstandigheden, eischte een voorwaarde lijke straf van een maand. Verdachte hoorde dezen eisch hevig snik kend aan. De verdediger, mr. den Tex, wees op een 15- jarigen staat van dienst van de verdachte als verpleegster en noemde tal van omstandig heden, die geleid hebben tot het droevig gevolg van hetgeen verdachte voor het meerendeel onder suggestie van dr. L. heeft gedaan. Onge lukkigerwijze kwam zij bij een groothandel te recht, die een dergelijke order telefonisch aan neemt en daarop aflevert. Spr. wilde in geen geval dr. L. beschuldigen, doch diens aanwij zingen zijn toch wel degelijk van invloed od verdachte's handelingen geweest. Pleiter con cludeerde, waar van grove nalatigheid geen sprake is,, dat hier vrijspraak zou mogen vol gen. Subs, kon pleiter zich met den eisch van het O. M. vereenigen. De als verdacht van brandstichting in ver zekerde bewaring gestelde opzichters van het Ned. Mettray v. R. en T., zijn, aangezien er geen voldoende grond tot gevangenhouding be stond, Donderdagmorgen in vrijheid gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet. Alle werkplaatsen van het Ned. Mettray zijn thans weer in bedrijf, zoodat de stichting weder bestellingen kan aannemen. Naar wij vernemen heeft te Berlijn een con ferentie plaats gehad van de Nederlandsch- Duitsche commissie inzake den eierhandel, in gesteld overeenkomstig het tusschen beide lan den gesloten handelsverdrag. Van Nederland sche zijde zijn in deze commissie benoemd de heeren J. M. Breukers te Roermond, K. Ent hoven, Bennebroek en J. G. Tukker te Beek bergen. Er ia met de Duitsche vertegenwoordigers overeengekomen, dat van 22 Maart af voor den Verkoop van Nederlandsche kippeneieren naar Duitschland minimumprijzen zullen gelden. In overleg met Berlijn zullen deze prijzen twee maal per week worden vastgesteld. Tevens is bepaald, dat de eieren moeten verkocht wor den tegen overgave van documenten of con tant. Verzamelplaats voor smokke laars? In de bosschen te Genooi nabij Venlo, onder de gemeente Arcen en Velden, werd door den heer A. Meiier vlak bij diens buitengoed een onderaardsch vertrek gevonden, dat ofwel door een zonderling, ofwel door smokkelaars aldaar moet zijn aangebracht. Te midden der dichte dennebosschen. op een heuveltje, werd een gat gemaakt ter groote van 80 bij 90 c.M. afgedekt door een houten luik waarover zand en dennenaalden ge strooid waren. Wanneer men dit luik verwijder de, kwam men in een 2% meter dieper ge legen vertrek van 2A bij V/2 meter grootte. Zoowel de vloeren als de wanden en zolder zijn geheel met planken afgedekt tegen den los sen zandgrond. In het vertrek bevonden zich, aldus vertelt „De Maasbode", behalve een aantal losse plan ken en stukken hout, een zware 1 M. J'ooge vulkachel, waarop een braadpan is geplaatst Aan den wand hangt een corpus van een cru cifix. Op een der steunbalken werd voorts gevon den een namer en een beitel. Vlak in de nabijheid van het ondergrondsch hol loopt een paadje. Op de plaats waar dit paadje vanaf een glooiend heideveld toegang geeft tot het bosch, zijn twee kleine dennetak- jes in den grond gestoken, als kenteeken om den toegangsweg te herkennen. Het vinden van den beitel met hamer gaf aanleiding om een onlangs onder de gemeente Axcen en Velden, gepleegde inbraak, met de ontdekking van dit hol in verbinding te bren gen, waarover echter in verband met het politie-onderzoek nog niets naders gepubliceerd kan worden. Intusschen blijft het nog een raadsel, wie dit geheimzinnige hol bewoont of bewoond mag hebben. Een bezoek aan het onderaardsch vertrek vestigt den indruk, dat het gedurende eenige weken of maanden, niet meer bewoond werd. Naar wij yernemen is thans de wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen, welke in verband met het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder is uitgesteld, definitief vastgesteld op Woensdag 28 Maart, 8 uur n.m. op het V.U.C.- terrein te Den Haag. Het elftal van de Zwaluwen is als volgt sa mengesteld: Doel: Keizer. Achter: Weber, Lelieveld. Midden: Van Maren, Oprinsen, Graafland. Voor: Vrauwdeunt, Berg, Lagendaal, Schoe- maker, Van Gelder. Aan de gevolgen overleden De 39-jarige A. J. Terdu, asbelt-handelaar te Nieuwerkerk a. d. IJsel, die korten tijd geleden op den Rotterdamschen Dijk onder Moordrecht, ter hoogte van de R. K. kerk, met zijn auto in volle vaart tegen een boom reed, is in het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda aan de bekomen verwondingen overleden. Eveneens overleed aan zijn kwetsuren in het Van Iterson Ziekenhuis de 72-jarige G. v. d. Velden uit Ouwerkerk a. d. IJsel, die Maandag morgen in zijn woonplaats bij het oversteken van den IJseldijk door een vrachtauto werd aangereden. Te Maassluis heeft de politie een vrij uitge breid zedenmisdrijf ontdekt, waarbij pl.m. tien jongens en meisjes betrokken zijn. In verband hiermede is thans reeds een 50-ja- rige man gearresteerd en in bewaring gesteld. Buren ontdekten Donderdagmorgen, dat alles bij de familie van der B. aan den Delfgouw- schen weg te Delft dicht bleef. De politie werd gewaarschuwd en toen deze het huis binnen drong werd een sterke gaslucht waargenomen. In de kamer vond men mevr. van der B. dood op bed liggen, terwijl in de keuken de 64-jarige van der B. dood op den grond lag. Het gas was ook reeds bij de buren doorge drongen en eenige personen waren Donderdag morgen wakker geworden met zeer zware hoofd pijnen. Ingezonden Mededeeling Een laxeermiddel is dikwijls een tweesnijdend zwaard Het helpt in bepaald opzicht, maar dikwijls werkt het voor andere Organen of lichaams functies schadelijk. Zorg er daarom voor, dat U een onschadelijk laxeermiddel gebruikt ISTI ZIN-TABLETTEN werken snel, zonder gevaar voor darm en nieren. De jongste paar weken werden namen genoemd van personen die, naar men beweerde: „van hooggeachte zijde" in aanmerking zouden komen voor eene benoeming tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Wie is die „hooggeachte zijde"? Komt de wind uit de vrijzinnige groep, die een paar zeteltjes in de Provinciale Staten bezet? De Grondwet zegt: „Ieder Nederlander is tot elke landsbediening benoembaar." Hoe is het echter gegaan met de burge meesters-benoeming te Utrecht? Stellig werd verwacht, dat een Katholiek de uit verkorene zou zijn. In de katholieke pers werden mannen van eer en aanzien met vele capaciteiten voorgesteld en de Katholieken waren van de rechtsche partijen in den Raad het talrijkst. B. en W. van Den Haag droegen ter be noeming van een gemeente-secretaris als nr. 1 natuurlijk den meest geschikte voor, maar, maar hij was„katholiek". Neen, dachten de vrijzinnigen, daar moeten we iets op vinden; fluks staken ze de koppen bij elkaar ende knoop was los. Mr. van Angeren is zeer bekwaam, zeker, zeker zoo zeiden ze schichtig; maar.... Vier Katholieke Commissarissen van de elf schept gelet op de gezindten heusch geen verkeerde noch overdreven verhou ding. Gaan wij den uitslag der jongste Staten-verkiezing in Utrecht na, dan no- teeren we rechts: 11 Kath., 7 A.R., 6 C.H.; links: 8 S.D., 4 V.B., 2 V.D., 2 S.G:, 1 M.U., zijnde 24 rechts, 17 links, totaal 41. Van dit standpunt bezien zou een Katholiek de voorkeur hebben. Letten we op den uitslag der Volkstelling 1930, dan zijn de Roomsch Katholieken de sterkste van alle Kerkelijke Gezindten. Maatregelen ter voorkoming Naar wij vernemen is geconstateerd, dat een vischhandelaar in IJmuiden meer visch naar Frankrijk heeft geëxploiteerd dan zijn consent toeliet. De Vereeniging voor aen Vischhandel heeft maatregelen genomen dat zulks in de toe - komst niet meer kan geschieden. Door afgewerkte stookolie Het land, waar de gebraden volgels in de. mond vliegen zal nooit ontdekt worden. Toch beleven we aan de kust van Zandvoort dingen, die ons doen denken, aan de volgels, die zoo maar voor 't grijpen zijn. De laatste dagen zijn daar vele vogels gegrepen door de inwoners, vooral de jongeren, iets, dat men in de geschie denis nog niet heeft gekend en waarvan de ver doorgevoerde mechaniseering wel de grootste oorzaak is. De gamalenvisschers gaan tegen woordig n.l. met „motor"bootjes op de vangst uit en de afgewerkte stookolie wordt overboord geworpen. Dit laatste nu is noodlottig geworden voor de kust vogels. De teerachtige massa drijft op het water en vormt plekken. Het schijnen vooral de duikende vogels, waarvan we noemen alken, koeten, futen en een enkele zee-eend te zijn, die door die olievlakken worden misleid, met gevolg, dat vele van genoemde dieren met een teerlaag worden „bekleed". De belemme ring in hun beweging is hierdoor zoo groot, dat de arme dieren door de golven op het strand worden gespoeld, waarna de beesten trachten een goed heenkomen te zoeken en dikwijls on derweg sterven. De bekende zeemeeuwen heb ben hiervan geen last, omdat zij niet geheel onder water duiken. Om aan deze gevaren voor de zeevogels een radicaal einde te maken, dient men te waken tegen het in zee werpen van de afgewerkte stookolie. De vereeniging „Dieren bescherming" betaalt voor iederen aangebrach- ten vogel, indien, levensbehoud niet is uitgeslo ten, 10 cent. Pater Caspar Fnethoff O.P., professor aan het Angelicum te Rome, heeft Donderdag met succes het magisteriaatsexamen afgelegd. De magisterstitel wordt echter eerst toegekend nadat men 13 jaren de hoogere wetenschap pen gedoceerd heeft. Audiëntie Aartsbisschop Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Donder dag geen audiëntie verleenen. De heer Pierre Mols (art. leider van de Ver- eenigde Schouwspelers) heeft zich het vertaai en opvoeringsrecht verworven van „Sprawa Monici", tooneelspel in drie bedrijven van de Poolsche schrijfster Madame Morozowicz Szczepkowska. Het stuk heeft in de kringen der Internationale Vrouwenbeweging levendige dis cussies ontketend, en werd 11 maanden achter een in Warschau opgevoerd. Donderdagochtend was er in het geheel geen leven te bemerken in de woning van het echt paar v. d. B., aan den Delfgouwscheweg te Delft. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat beiden wegens gasvergiftiging waren overleden. De gashaard stond open. Zelfs de buren hadden last ondervonden van het uitstroomende gas. Gelukkig hadden zich bij hen geen ernstige ziekteverschijnselen voor gedaan. Woensdag 14 Maart des namiddags omstreeks half negen heeft op het rijwielpad nabij de Vinkenbrug te Halfweg een ongeval plaats ge had. Een vrouwspersoon, rijdende in de rich ting Haarlem, is door een wielrijder, rijdende in tegenovergestelde richting omver gereden. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, te Halfweg, verzoekt den per soon, die bij de politie te Halfweg daarvan aangifte deed, zich bij hem te vervoegen, en roept getuigen op, die in staat zijn omtrent den dader nadere inlichtingen te verstrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13