de Inktvisch Bij den dood van Koningin-Moeder Het crediet aan Frankrijk DE BEURSEN GESLOTEN VRIJDAG 23 MAART 1934 Verlof sper soneel vraagt vrijwillig onder de wapenen te mogen komen Versterkte treinenloop Rouwbeklag van Zaandam De Beurzen Dinsdag gesloten Herdenking Rekenkamer Medeleven in Engeland Een voorbeeldige regentes Militair eerbetoon Extra-maatregelen De rouw der bevolking van Indië De indruk te Menado De begrafenisdag Ons Aller Belang Herdenking in den Volksraad Het College van Gedelegeerden bijeen Rede van den voorzitter MGR. DR. W. H. NOLENS Z.G. Onthulling gedenksteen uitgesteld INVOER IN BELGIË Van paarden, groente en fruit UITVOER NAAR BELGIË EN LUXEMBURG DE OUDSTE INWOONSTER VAN ONS LAND Land- en Tuinbouwongevallenwet DOOR PETER BARON Het K.R.O.-programma Engeland-Melbourne- race De K.L.M. wil een goed figuur maken Baars in Rome .GOOILUST" BEHOUDEN Gelegateerd aan „Natuurmonu menten" BURGEMEESTER MISHANDELD Werkloozen traden brutaal op Landbouwcrisisbeleid Binnenkort centralisatie Het Nederlandsche aandeel zal beperkt blijven tot dertig millioen FASCISTISCHE OPVOEDING? Vragen van het Eerste Kamerlid Polak Bezuiniging in onze Oost Standplaats- en kindertoelagen- regeling ingetrokken EEN „PELIKAAN"-PUZZLE Voor een nationaal doel ZWAAR WEER IN INDIË MOTORRIJDERS ZWAAR GEWOND H. M. de Koningin heeft alsnog o. m. de volgende rtlegrammen ontvangen: van den ex-koning George van Griekenland, van den Koning van Yougoslavië, van den Koning van Roemenië, van den Groothertogin en den Prins Gemaal van Luxemburg, van de ex-keizerin van Oostenrijk, van den Koning van Italië, van de presidenten van Finland, Griekenland, Letland, Argentinië, Venezuela, Turkije, Nationale Chi- neesche Regeering, van den Keizer van Ethio pië, van den president van Uruguay en van den chef van de Voorloopige Regeering van Brazilië. Bij afwezigheid van den bij het Nederland- sche Hof geaccrediteerden gezant van Litauen heeft de regeering van Litauen haar consul- generaal te Rotterdam, den heer P. Penn, op gedragen haar bij de bijzetting van het stoffe lijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder te vertegenwoordigen De registers van deelneming bij het over lijden van Koningin Emma zijn ten paleize van H. M. de Koningin en van de overleden Vorstin geteekend door de Orde van Vrijmet selaren onder het Groot-Oosten der Neder landen, door de Hooge Graden en door den Opperraad. Namens deze corporaties zijn verder aan laatstgenoemd paleis kransen met linten in de kleuren dier magonnieke lichamen afge geven. Ook het roode Zaandam heeft de nagedach tenis van wijlen Koningin-Moeder geëerd. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad sprak burgemeester K. ter Laan woorden van hulde over deze edele Vrouwe, vooral in verband met hetgeen Zij deed voor zieken en zwakken. De raad besloot een adres van rouwbeklag te zenden aan H. M. de Koningin. De minister van Financiën heeft bepaald, dat op Dinsdag 27 Maart de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor geldleeningen als be doeld in af deeling V der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. Namens de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland (leider Ir. Mussert) is een tele gram verzonden aan H. M. de Koningin, waar in deelneming wordt betuigd met het smartelijk verlies, dat H. M. heeft geleden. In een bijeenkomst van leden en ambtenaren van de Algemeene Rekenkamer sprak haar voorzitter, de heer R. Zuyderhoff, de volgende woorden: Mijne Heeren, ik behoef u niet mede te dee- len, wat onze Koningin-Moeder is geweest, zoo wel voor haar omgeving in engen zin: de Ko ninklijke familie, als voor Haar omgeving in ruimen zin: het Nederlandsche volk. Haar leven stond in het teeken van dienen. Den Almachtige diende Zij, Haar Huis diende Zij, Haar volk diende Zij, en wel op voorbeeldige wijze. Het is daarom, dat Zij in onze harten een ruime plaats zal blijven innemen. Het is daarom, dat de geschiedenis bij een opstelling van de leden van 't Huis van Oranjs- Nassau Haar in de voorste rij zal plaatsen. Opdat de herinnering aan onze lieve, goede Landsvrouwe ook binnen de muren van dit ge bouw levendiger blijve, biedt ik der Algemeene Rekenkamer aan het exemplaar van Haar beel tenis, vervaardigd door Toorop, hetwelk ge voor u ziet. De Koning van Engeland heeft bepaald, dat Dinsdag a.s. de vlaggen van de regeeringsgebou- wen halfstok zullen worden geheschen. Het „Neues Wiener Journal" schrijft: Met haar verzinkt niet slechts een Regentes In het graf, die in moeilijke en critieke jaren de geschiedenis van haar land met voorzichtig heid, goedheid en energie geleid heeft, maar tevens een door en door goede vrouw, wier streven er steeds op gericht was, in de volste zin des woords een moeder voor haar land te zijn. Noch in haar laatste dagen wijdde zij zich, ofschoon reeds op hoogen leeftijd, met ongebro ken ijver aan de talrijke menschlievende wer ken, die zij ten deele zelf in het leven heeft ge roepen, ten deele sterk heeft bevorderd, en was zij zonder ophouden in de weer om nooden te lenigen en goed tot stand te brengen. In verband met de vele verzoeken, welke den minister van Defensie bereiken van officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten, be- hoorende tot het verlofspersoneel van de Ne derlandsche Weermacht, om in de gelegenheid te worden gesteld, gedurende enkele dagen vrij willig onder de wapenen te mogen komen ten einde op die wijze uiting te geven aan hun ge voelens van deelneming bij het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en te mogen wor den ingedeeld bij de troepen, aangewezen voor het verrichten van het militair eerbetoon op den dag der begrafenis, deelt de minister van Defensie mede, dat deze verzoeken, hoezeer zij overigens ook worden gewaardeerd, niet kunnen worden ingewilligd, aangezien voor het verrich ten van het militair eerbetoon het thans bij de weermacht in werkelijken dienst zijnde perso neel in de eerste plaats in aanmerking moet worden gebracht en daarmede volledig in het vastgestelde eerbetoon kan worden voorzien. De groote drukte, die de spoorwegen heden en vooral Dinsdag verwachten, heeft aanleiding gegeven tot 't nemen van talrijke extra-maat regelen. Het „Handelsblad" vermeldt er het volgende van: Tusschen de hoofdstad en Rotterdam zullen daarom Dinsdag om het kwartier treinen rij den, terwijl men voor de verbinding Rotter damDen Haag een 7^-minutendienst heeft ingesteld. Daar ook het vervoer uit het Oosten niet gering zal zijn, loopen Dinsdagmorgen ca. vijf extra-treinen van Arnhem naar Den Haag. Alle tusschen 8 en 10 uur, die 's avonds weer teruggaan. Bovendien zullen de treinen van Utrecht naar Den Haag versterkt worden, een uitbreiding, die zich speciaal in Gouda zal vol trekken. Ook het militair vervoer vraagt extra maatregelen. Groote transporten uit Kampen. Amersfoort, Breda en Leiden zijn aangekondigd. Aangedrongen wordt op het nemen van ge- zelschapskaarten, daar deze niet alleen voor het publiek yeel voordeeliger ztjn, maar ook het spoorwegbedrijf alvast eenig inzicht kunnen ge ven in de grootte van het vervoer dat op komst is. BATAVIA, 22 Maart. (Aneta) In alle moskeeën der hoofdstad zal Vrijdag een doa (gebed) wor den opgezonden, terwijl talrijke andere teekenen van belangstelling van Inlandsche en Chineesche zijde tot uiting komen, hetgeen o.a. zichtbaar is in de verschillende Maleische en Maleisch-Chi- neesche dagbladen op Java en Sumatra. De vergadering van de Chineesche Handels- vereeniging alhier werd gesloten met een her denkingsrede. Hedenavond zullen de bioscopen in de hoofd stad, die twee dagen gesloten zijn geweest, weer voorstellingen geven. Op 27 Maart zullen de bioscopen echter wederom zijn gesloten. Alle Europeesche dagbladen te Batavia maakten bekend, dat zij om redenen van piëteit hadden besloten om op den algemeenen rouw dag niet te zullen verschijnen, terwijl dien dag evenmin bulletins zullen worden uitgegeven. MENADO, 22 Maart. (Aneta) Het bericht omtrent het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder veroorzaakte groote verslagenheid in de Minahassa. De Resident ontving het bericht aan boord van den Japanschen kruiser „Kuma", tijdens een door den commandant van dien oorlogs bodem aangeboden receptie, welke daarop on middellijk werd onderbroken. De Japansche vlag aan boord werd aanstonds half stok ge heschen. De commandant van de „Kuma" bracht een officieel bezoek van rouwbeklag aan den Resi dent. De klokken beierden gedurende een half uur in alle kerken te Menado en in verscheidene hoofdplaatsen in het binnenland. De geheele Minahassa vlagt halfstok. De vice-consuls der te Menado vertegenwoordigde mogendheden brachten gistermiddag een offi cieel bezoek van rouwbeklag aan den Resident. Alle scholen te Menado zijn gesloten. Op den dag der ter aarde bestelling zal des morgens te 10 uur een officieelen rouwdienst der Pro- testantsche kerken te Menado, in tegenwoordig heid van de autoriteiten, worden gehouden. BATAVIA, 22 Maart. (Aneta) Op 27 Maart zal te Buitenzorg en Batavia gelijktijdig het plechtige moment waarop het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit het paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen, worden meegeleefd. Op beide plaatsen zal een Europee sche eere-compagnie en een batterij houwit sers worden opgesteld. Terwijl de houwitsers 33 saluutschoten afgeven, zal de compagnie eer bewijzen brengen. Te Buitenzorg zullen op dat tijdstip aanwezig zijn de Gouverneur-Generaal, de Raad van Ned.-Indië, de Legercommandant, de Chef van den Generalen Staf, de Comman dant der Zeemacht en de Hoofden der overige Departementen. BANDOENG, 22 Maart. (Aneta) Het Hoofd bestuur der Vereeniging van Europeesche On derofficieren „Ons Aller Belang" zond aan H.M. de Koningin een telegram, waarin oprechte deelneming in *iaar smartelijk verlies wordt uitgesproken. Het Hoofdbestuur van O. A. B. ontving van het Belgische Verbond van Onder officieren te Brussel een telegram van rouw beklag. SOERABAJA, 22 Maart. (Aneta) De Provin ciale Raad van Oost-Java besloot het volgende telegram aan den Gouverneur-Generaal te zen den: „De Provinciale Raad van Oost-Java is diep geroerd door het smartelijk verlies, dat het Vorstenhuis en het land door het overlijden der Koningin-Moeder heeft geleden. De Raad verzoekt U. E. eerbiedig de betuigingen van zijne innige deelneming en medeleven aan onze geëerbiedigde Koningin en Haar Huis over te brengen." EATAVIA. 22 Maart (Aneta) Hedenmorgen kwam het College van Gedelegeerden van den Volksraad in plechtige vergadering bijeen, ter herdenking van het overlijden van H. M. de Koningin Moeder. Op de gereserveerde tribune namen plaats Jhr. De Jonge (de zoon van den Gouverneur- Generaal), die in uniform was gekleed, de freu les De Jonge, en de echtgenooten van vele Volksraadsleden en hoofdambtenaren. De Raad van Ned.-Indië was voltallig aan wezig.. In de Regeerings-banken hadden alle Hoof den van Departementen en Regeeringsgemach- tigden plaats genomen. In de Volksraadzaal zelve bevonden zich be halve de leden van het College van Gedelegeer den, ook de gewone leden van den Volksraad, voor zoover deze bereikbaar waren geweest om de plechtigheid bij te wonen. Voorts werden op de tribunes opgemerkt de plaatselijke militaire en civiele autoriteiten, de leiders der bankinstellingen, en andere vooraan staande particulieren. De publieke tribune was geheel gevuld. De voorzitter. Mr. H. J. Spit, sprak een her denkingsrede uit, Spreker verklaarde uit naam van het College van Gedelegeerden en van den Volksraad te spreken, wanneer hij constateert, dat het overlijden van Koningin Emma alle politiek zwijgend plaats doet ruimen voor de overheerschende algemeen menschelijke gevoe lens van diepe ontroering, en eerbiedige herin nering aan het waarlijk Koninklijke leven, dat thans is afgesneden. Onze innige deelneming, aldus besloot spr gaat eerbied'igst uit naar het Koninklijke Huis, in het bijzonder naar de Koningin, die deze slag het zwaarst moet hebben getroffen. Hierop verkreeg Prof. Dr. B. O. J. Schrieke, als voorzitter van den Raad van Departements hoofden, namens de Regeering het woord. In verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder is de onthulling van den gedenksteen voor wijlen Mgr. dr. W. H. Nolens, in den gevel van het perceel Prinsengracht No. 36 te Den Haag, uitgesteld tot Zondag 15 April. De Belgische Moniteur (Staatscourant) pu bliceert thans het decreet, waarbij de invoer van paarden, groenten en fruit afhankelijk wordt gesteld van speciale invoervergunningen. De Minister van Economische Zaken heeft ingesteld een Commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van leder. In die commissie zijn benoemd tot leden de heeren L. F. Verwoerd te Blaricum (tevens voor zitter); Ch. J. van der Aa, te Oisterwijk; S. Gompen, te Amsterdam; mr. W. P. M. van der Aa, te 's-Gravenhage (tevens secretaris); L. J .Vytendaal te Reijen. De oudste inwoonster van Groningen en van het land, de weduwe Tjadens" te Groningen, wordt de volgende week Donderdag 105 jaar. Benoemd tot lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in artikel 32 der Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922, W. Warnaar, te Sassenheim. Hij kocht een krant en, een beetje grimmig, bemerkte hij, dat de „Mail" alweer een artikeltje had over den Squid en, onder 't voortgaan, las hij het verslag door der laatste wetsovertreding: een bankroof. Er boven stond: ,4>E SQUID LEEFT NOG." Een ironisch glimlachje speelde om de lippen van den inspecteur, toen hij de toegevoegde op lossing van het geval las. Die opheldering werd gegeven door een bekend schrijver van geheim zinnige geschiedenissen en bevatte zooveel als een goeden raad aan de politie, om de zaak nu eens aan te pakken, volgens het voorschrift van den geleerden schrijver. Met kwalijk verborgen genoegen, maakte hij bij zichzelf de opmerking, dat die receptjes al toegepast waren, doch zon der het succes te behalen, dat de schrijver ver wachtte. Terwijl hij het krantenverslag nog over las, bleef de inspecteur plotseling staan en keek ach ter zich naar de slungelige gestalte van iemand, die hem pas voorbij geloopen was in tegengestelde richting. Blijkbaar onbewust van de belangstelling, die hij gaande gemaakt had, vervolgde de man zijn weg in de richting van Charing Cross. Verscheidene voorbijgangers keken hem nieuwsgierig na, toen hij voorbijging. Zijn schoe nen, ongepoetst en gebarsten op den neus, wa ren gedeeltelijk verborgen door de lange, uitge rafelde broekspijpen, die over den grond sleep ten, zijn jas en vest, herstelde overblijfselen van andere costuums, waren gevlekt en kaal en om zijn hals droeg hij een versleten, vuile zijden sjaal ter vervanging van boord en strik. Een gedeukte en stoffige dophoed, met meer dan één spoor van den tand des tijds, stond scheef op zijn hoofd. Met een peinzende uitdrukking in zijn donkere oogen, keerde de inspecteur op zijn schreden te rug en terwijl hij de krant opvouwde en onder zijn arm nam, volgde hij den ander. Bij het Adelphi Theater haalde hij hem in en tikte hem even op den arm. De man trok zijn handen blijkbaar ter af wering uit zijn zakken en keerde zich snel om. Hij had nu niet bepaald ten erg innemend ge laat, en met een steelschen blik keek hij den inspecteur van onder zijn borstelige wenkbrau wen aan. Langzaam hief hij een groezelige hand op, om zijn knevel, die aan weerszijden van zijn mond afhing, een beetje te aaien. Zijn ingevallen, ongewasschen wangen waren van een vuilgele ongezonde tint en zijn kin schemerde door een baard van 'n dag heen. Voor de volgende dagen is het programma van den K. R. O. als volgtgewijzigd: Vrijdag 23 Maart Het programma blijft voor dien dag hetzelfde, behalve de volgende wijzigingen. 1810 uur gramofoonmuziek. 20—20.30 uur. Het K. R. O.-orkest onder lei ding van Johan Gerritsen. Inplaats van het reeds vermelde programma, zal een klassiek programma ten gehoore gebracht worden. 22.3524 uur Gramofoonmuziek. Zaterdag 24 Maart Het programma voor dezen dag ondergaat de volgende wijzigingen: 20.0020.30 uur. Gramofoonmuziek. 20.3521.00 uur. Voordracht door Henri Eerens. 21.0021.20 uur. Gramofoonmuziek. 21.5022.05 uur. Voordracht door Henri Eerens. 32.0522.15 uur. Gramofoonmuziek. 22.1522.25 uur. Voordacht door Henri Eerens. 22.3023 uur. Het Kro-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. 2'3.0024.00 uur. Gramofoonmuziek. Zondag 35 Maart In het programma van Zondag komen de /olgende wijzigingen voor: 12.1512.30 uur. Herdenking van Koningin Emma door Fastoor W. Nolet. 12.301.00 uur. Lunchconcert door het Kro- orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. 20.1521.00 uur Solistenconcert onder leiding van Johan Gerritsen, met medewerking van Giselle Cauteau, pianiste, die zal uitvoeren Variations Symphoniques van César Franck. Als de reeds door ons vermelde plannen tot uitvoering komen, zullen twee vliegtuigen der K.L.M. meedoen aan den wedstrijd Engeland Melbourne. Aan de handicap-race zal deelgeno men worden door een Fokker F XXXVI of F XXII, aan den snelheidswédstrijd door de Douglas D C 2. Het is de K.L.M. niet in de eerste plaats te doen om een prijs te behalen bij een dezer wedstrijden dan wel om de wereld te toonen, tot welke verrichtingen haar nieuw ste dienstvliegtuigen in staat zijn. Immers de K.L.M. komt uit met haar modernste mate rieel voor normaal luchtverkeer, niet met in het bijzonder voor deze race gebouwde toestellen. Naar wij vernemen, verblijft op het oogen- blik de fascistische leider Baars te Rome. De reis van den heer Baars naar de Eeuwige Stad schijnt in verband te staan met het Vasten- mandement van het Nederlandsch Episcopaat. Dezer dagen is jonkvrouwe BlaauwSix eige naresse van het landgoed „Gooilust", bij 's-Gra- veland te Zeist overleden, waar zij gedurende vele jaren wegens geestesstoring vertoefde. Zij heeft deze bezitting, welke circa 200 H.A. groot is, gelegateerd aan de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Mr. P. G. van Tien hoven is als voorzitter dezer vereeniging tot exécuteur-testamentair benoemd. Naar „De Telegraaf" verneemt, zal er, zoo als voor de hand ligt, gedurende het leven van den heer Blaauw geen verandering plaats heb ben op het landgoed, waarop zich het befaamde dierenpark en de plantenverzameling, welke beide door hem zijn gesticht, bevinden. Het echtpaar Blaauw-Six, dat op het land goed „Westerveld" dat aan de familie Blaauw behoorde, woonde, is in 1895 naar „Gooilust" vertrokken toen een familelid dit aan mevrouw Blaauw had gelegateerd. Op 16 September 1933 bevond de Burgemeester van Assendelft zich in het stempellokaal van die gemeente, toen de gebroeders V., werklooze bouwvakarbeiders, binnenkwamen om hun wekelijksche werkloozenuitkeering in ont vangst te nemen. Tevoren had de Burgemees ter hun echter, op last van hooger hand, be richt gezonden, dat ze voortaan niet meer vooi ondersteuning in aanmerking zouden komen Toen de beide broeders desondanks hun ultkee- ring wilden ontvangen, deelde de burgemeester hun nogmaals mede, dat hij niet gerechtigd was deze uit te betalen. Hierop gaf de oudste der broeders den burgemeester een klap in het gezicht, de jongste greep een bundel bankbiljet ten van f 10 en beiden verlieten het stempel lokaal met de biljetten. Omstreeks een kwar tier later keerden ze weer terug; ze kwamen het geld terugbrengen, mits ze steun zouden kunnen krijgen. De burgemeester verklaarde op deze voorwaarde niet te kunnen ingaan. Toen zij echter de bankbiljetten hadden teruggege ven, heeft de Burgemeester hun uit eigen zak eenig geld ter stand gesteld. 9 November veroordeelde de rechtbank te Haarlem de beide broeders ieder tot 8 maan den gevangenisstraf, den oudste wegens mis handeling,, den jongste wegens diefstal. Donderdag werd de zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof behandeld; de burgemeester als getuige gehoord, verklaarde noch vóór, noch na de daad eenigen last van verdachten te hebben ondervonden. Het zijn rustige inwoners van zijn gemeente; op het oogenblik ontvangen ze weder regelmatig werkloozenuitkeering. De procureur-generaal mr. A. Baron van Harinxma thop Slooten, eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank ook ten aanzien van de strafmaat. Uitspraak 5 April. Naar wij vernemen zal in den loop van de maand April worden overgegaan tot centrali satie van de Gewestelijke Landbouw-Crisis- Organisatie, zulks teneinde zooveel mogelijk eenheid in het Landbouwcrisisbeleid te bevor deren. Thans is er in nagenoeg iedere provin cie een Gewestelijke Varkenscentrale, een Ge westelijke Rundveecentrale, een Gewestelijke Aardappelcentrale, enz., terwijl ieder dier Cen- tralen een eigen huishouding en een eigen controle-apparaat ter beschikking heeft. Teneinde op de meest doelmatige en econo mische wijze het landbouw-crisiswerk in de provincie te regelen zullen de bestaande Ge westelijke organisaties worden ondergebracht bij één Gewestelijke Crisis-Organisatie per provincie. Voor een veelzijdige samenstelling van de be sturen dier Gewestelijke organisaties zal wor den zorg gedragen, terwijl elk dier besturen zich zal doen bijstaan door meerdere commis sies voor de uitvoering der verschillende crisis maatregelen (rundveecommissie, tuinbouw- commissie, vlascommissie etc.). Door den voor zitter van elk dier commissies zitting te doen nemen in het bestuur der gewestelijke organi satie en door de commissies zooveel doenlijk te doen samenstellen uit de besturen der thans in elke provincie werkende crisis-centralen zal een hechte band gelegd kunnen worden tus schen de onderscheidene geledingen der nieuwe Gewestelijke organisaties en tusschen die nieu we Organisaties en de bestaande Gewestelijke crisis-centralen. Door deze centralisatie zal ten aanzien van alles wat de boerderij aangaat, het gewestelijk crisisbeleid in één hand worden gelegd. In aansluiting hiermede zal ook de tucht rechtspraak der gewestelijke organisaties, welke tot heden was gelegd in handen van de orga nen dier organisaties, in elke provincie worden samengebracht in één instituut, de provinciale Commissie voor de Crisis-Tuchtrechtspraak. Omtrent het crediet, dat door een groep Ne derlandsche bankiers aan den Franschen Staat is verstrekt, vernemen wij nog nader, dat dit crediet wel is waar maximaal f 100 millioen groot zal zijn, doch dit niet inhoudt, dat deze f 100 millioen ook geheel door de Nederland sche banken zal worden gefourneerd. Naar ons ter oore kwam, zou het bedrag, dat door de Nederlandsche banken verstrekt wordt, inte gendeel tot omstreeks f30 millioen beperkt blijven en zou het resteerende deel van f 70 millioen vermoedelijk ten deele in Frankrijk zelf en ten deele in Zwitserland worden onder gebracht bij de relaties van eenige der in het officieele communiqué genoemde banken. In verband hiermede zou de Nederlandsche Bank, welke, zooals bekend, verklaard heeft tegen de transactie geen bezwaar te hebben, bereid zijn de bons tot een maximum van f30 millioen in herdisconto te nemen. De bons de trésor dragen een rente van 4 pCt. Zij zullen zoowel in oorlogs- als in vredestijd en ongeacht eenigen wettelijken maatregel en zonder aftrek van eenige Fransche belasting door den Franschen Staat aflosbaar zijn, aldus meldt „De Telegraaf". Frankrijk neemt tevens de verplichting op zich, rente en aflossing naar keuze van de houders te betalen bij de heeren Mendelssohn Co., hetzij in guldens (1 gulden frs. 10.259.500) of in goud (1 gulden 0.604.798 gram fijn). Wat de betaling in goud betreft is nog gestipuleerd, dat, indien levering van goud door wettelijke maatregelen ten tijde van aflossing bij het betaalkantoor te Amster dam niet mogelijk zou zijn, Frankrijk verplicht is het goud ter keuze van de bankiers op een of meer andere plaatsen, al dan niet in Ne derland, te leveren. Kan ook deze levering niet plaats hebben, dan zijn de bankiers gerechtigd betaling te vorderen van een bedrag in guldens of deviezen, dat voldoende is om op de vrije goudmarkt ten tijde van den vervaldatum de gestipuleerde hoeveelheid goud te koopen. Alle eventueele geschillen zullen onderworpen zijn aan de beslissing van het Permanente Hoi van Internationale Justitie te 's Gravenhage. Het soc.-dem. Eerste Kamerlid Polak heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende gevraagd: Heeft Zijne Excellentie kennis genomen van het jaarverslag-1933 van de Deutsche Schulver- ein te Amsterdam en gezien dat daarin gezegd wordt, dat er met alle kracht naar wordt ge streefd om „die Schule mit der Heimat gleichen Schritt halten zu lassen und die Kinder im Sinne des neuen Deutschlands zu erziehen?" Zoo ja, is Z. E. dan niet van oordeel, dat zulks beteekent: opvoeding der kinderen in fascis- tischen geest? Is het juist, dat de school van deze Schul- verein voor meer dan 75 procent harer inkom sten afhankelijk is van Nederlandsche overheids subsidies, daarbij ruim 25.000 uit de staatskas? Zoo ja, acht Z. E. het dan oirbaar. dat staats- en gemeentegeld beschikbaar wordt gesteld voor onderwijs in fascistischen geest? Zoo neen, wil Z. E. dan overwegen het staats subsidie aan deze Schulverein in te trekken? BUITENZORG, 22 Maart. (Aneta) Per 1 AprU 1934 zijn de standplaats- en kindertoelagen- regelingen ingetrokken, daar deze thans in het Herziene Bezoldigings Besluit voor Burgerlijke Landsdienaren zijn verwerkt. Krachtens de nieuwe regeling kan in bepaal de plaatsen van de Buitengewesten een toe lage van 5 pet. tot een maximum van ƒ25 pc maand worden genoten. De firma Vroom Dreesmann heeft een „Pelikaan Puzzle" in den handel gebracht. Met medewerking van de K.L.M. en het „Pelikaan-Comité", onder de technische lei ding van de Persfotograaf van Agtmaal te Baarn, en het Reclame Bureau Hollebrands te Hilversum, werd deze puzzle, die geheel Neder landsch Fabrikaat is, vervaardigd. De puzzle is 90 x 52 cM. groot en bestaat uit circa 650 stukjes. Een deel der winst wordt ge stort in het Nationaal Luchtvaart Fonds „Pe likaan Comité". Een luxe exemplaar werd aan de leden van het Koninklijk Huis en aan de bemanning van het „Pelikaan"-vliegtuig aangeboden. De firma Vroom Dreesmann zal de volgen de week Woensdag of Donderdag, over geheel Nederland, in de étalage's van haar zaken, re clame maken met deze puzzle. DJOKJAKARTA, 22 Maart (Aneta). Er heerschte zwaar weer boven de suikeronder neming Tandjongtirto, de tabaksondememing Sorogedoog in het Djokjasche en boven de ta baksondememing Pandansiemping in het Kla- tensche. In een tijdvak van drie uur werd te Tand- ojngtirto 107 m.M. regenval geregistreerd en in Serogedoog in vier uur 165 m.M. De Postweg van Klaten naar Djokja is bij Magoewo overstroomd. De bliksem sloeg in in een tabaksloods van Pandansiemping, die in vlammen opging. Op Tandjongtirto sloeg vijfmaal de bliksem in. De lichtleiding van het huis van den admi nistrateur werd vernield. De schade aan de dammen en leidingen valt mee. Een prauw op de Progorivier, waarin zich acht passagiers bevonden, botste tegen de spoorbrug en brak in tweeën. Een vrouw wordt vermist. Zij is vermoedelijk verdronken. Te Temeuzen heeft nabij de Hoeksche brug een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De Gebrs. Dieleman uit Temeuzen, die zich per motorrijwiel in de richting Hoek begaven, zijn bij het oversteken van den weg in botsing gekomen met een auto, die zich op dien weg bevond en waarin dr. E. van Bockstaele, uit Temeuzen was gezeten. De motorrijders werden van den motor ge- slingend en met zware verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. Dr. E van B., die eenige hoofdwonden op liep, kon per particulieren auto naar zijn wo ning worden vervoerd. Auto en motorrijwiel werden ernstig bescha digd. „Goeden morgen, Jerry," zei Elveden luchtig, naast den ander oploopend. Jerry de boef keek zijn metgezel eens bedacht zaam aan en vervolgde toen zijn weg. Evenals vele anderen, vertrouwde hy die kal me en vriendelijke stem niet erg hard. Men zou er zich wel eens door kunnen vergaloppeeren, en die amicale toon, die er in lag, had al menig een dingen doen zeggen, die hy beter voor zich had kunnen houden. „Goeie hemel," mompelde hij, met zyn merk waardige heesche stem, „ben ji) 't. Ik tref 't nou ook heelemaal niet meer, de laatste dagen." De inspecteur bleef de geiykmoediglieid in per soon. „Och, kom nu, Jerry," zei hy, met een vrien delijk glimlachje, „zoo moet je een ouden vriend toch niet behandelen." „Vriend," grinnikte de boef. „Dat is 't nieuw ste. Enfin, wat ben je op 't spoor?" „Nou, ik herkende je, hé? en daarom liep ik terug om een praatje met je te maken." Jerry gromde en keek den ander eens van op- zy aan: „Ja, en ik dacht jou te herkennen, en daarom haastte ik me, een praatje te voorkomen," zei hy mopperend, „ik hou van jou praatjes niet zoo heel veel, meneer Elveden. En wat zal 't zijn? 't Gaat toch zeker niet om my, wel?" Verontwaardigd keek hy den inspecteur aan. „O, heelemaal niet, Jerry," zei Elveden vleiend, „je leidt op 't oogenblik een smetteloos leventje, je hebt, zoover wij tenminste weten, nog niets uitgehaald." „Gelegenheid is ook 'n aardig ding," zei Jerry. „Wat moet ik voor den drommel doen, als ik voortdurend een van je kerels op myn hielen heb, om me in te rekenen. Bewaar me, ik krijg immers de kans niet, verondersteld, dat ik er- gene neiging voor zou hebben." Elveden lachte vroolijk en nam den boef onder den arm, een gebaar, dat de ander met mistrou wen gadesloeg. „Verondersteld, dat we nou eens een glaasje gingen drinken, samen, Jerry," zei Elveden en leidde den ander den weg over. „Ja, veronderstel dat eens," viel Jerry bij, „wie zou dat dan betalen?" „Drink op mijn gezondheid," antwoordde de inspecteur, nog steeds den arm van den boef vasthoudend, „ik wilde je een paar goede raadge vingen doen, Jerry." „En wat gaat me dat kosten?" vroeg de boef achterdochtig. De inspecteur schudde het hoofd. „Het kost je niets, maar het zou je misschien wel iets kunnen besparen. Ik wil hebben, dat jy den rechten weg bewandelt, Jerry, en ik zal je een paar gulden woorden van wysheid als fooi geven." De boef barstte in lachen uit en ging den an der voor in „Het Kolenhok." ,,'t Is heerlijk zoo bemind te worden," grin nikte hij over zyn schouder. „Zuster Zonne- schyn, godin van alle gesjochte jongens. Net iets voor jou, meneer Elveden." Hy leunde tegen het buffet en zijn oogen wer den smal, toen hij zijn metgezel gadesloeg. „Je houdt zooveel van me, dat je me graag een tydje by je zou willen houden, nietwaar?" spotte hy heesch. „Herinner je je nog je laatste cadeautje?" hij spuwde plechtig op den grond. „Twee jaar in de nor!" Elveden zei niets, voordat de hospes hun glaas jes voor hen geplaatst had. Toen, terwijl hij zijn krant openvouwde, legde hij die op de toonbank en wees op 't verslagje. „Heb je al wel eens van den Squid gehoord, Jerry?" Jerry zette plotseling zijn glas neer en zijn oogen trokken weer tezamen. „Neem je 'n loopje met me?" vroeg hy. Elveden negeerde zyn opmerking en zei: ,Nu dan, ik raad je aan, hem uit den weg te blyven." Jerry veegde zyn snor af en lachte spottend. Duister nu eens," zei hy, „leest u wel eens kranten? Als u dat doet, moet u weten, dat die kerel er de man niet naar is om boezemvrienden te zoeken, zelfs niet onder de leden van den ster ken arm." Elveden kende zyn man en liet den ander ge duldig uitspreken. Toen zei hij: „Misschien heb ik wel ongelijk en misschien vergis ik me ook niet, maar ik heb een sterk vermoeden, dat er verschillende goede kennissen onder de lui zyn. waar de Squid mee samenwerkt. Een heele ben de internationale grappenmakers, die hun eigen landje te warm zyn gaan vinden en de wyk heb ben genomen, en als ik me niet heelemaal ver gis, moeten er ook nog zoo'n paar heel dikke vrienden van hem bestaanoude boeven en zoo Onder het spreken keek hy Jerry scherp aan. maar Jerry deed, of hij den steek niet merkte, en keek op zyn beurt den inspecteur toch weer eens onderzoekend in de ocgen. „Neem bijvoorbeeld onzen vriend Slim uit Amerika," vervolgde Elveden. „In de Vereenigde Staten moeten ze niets meer van hem hebben; er was eens zooiets van een smerig motorzaakje, een handeltje dat eindigde met den dood van een klant. Ik meen in een paar motorhandeltjes van den laatsten tijd ook Slim's hand gemerkt te hebben." Jerry's gelaatsuitdrukking bleef verstoken van alle teekenen van belangstelling. „U weet het," zei hy, „en wat u zegt is zoo." „Er is nog veel meer," zei Elveden, na nog een paar gevalletjes opgenoemd te hebben, die Jerry even onbewogen lieten: „en ik raad je aan, om nu eens alles te vertellen, wat je weet omtrent den Squid, Jerry." „Je hebt nog al wat raadgevingen in voor raad," grinnikte Jerry sarcastisch. „Jullie soort geeft anders geen borreltjes ca deau!" zei hy. „Nee, dit ishy wees op zyn glaasje, „een aasje om een Squid te vangen, nietwaar?" „Niet precies," antwoordde Elveden, „maar t zal je werkelijk geen kwaad doen als je ons alles vertelt wat je van hem weet. M'n chef trekt toch aan 't langste eindje nietwaar?" „Of ik dat weet," lachte Jerry, „den laatsten keer, dat hij trok, zat ik aan den anderen kant van het touw en kreeg twee jaar. Die kerel met den akeligen glimlach op het ding, dat begint, waar zyn boordje uitscheidt!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3