JAPAN PAAIT AMERIKA D BONS AKKER.CACHE15 Kerk en staat in Spanje Nieuwe sporen in de zaak-Prince FINANCIEN HIROTA AAN HET WERK UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN TRIBOUT ZEER STERK VERDACHT De ramp in Japan Quaker Sproeten komen vroeg in MARKTEN Dagfilm 'n "Akkertje" beschermt U VRIJDAG 23 MAART 1934 Volkomen isoleering van Singapore? GEVAL VAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN Men tvist geen raad meer Als 't gure weer U koud en rillerig doel Ihuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem dan voor '1 naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staal morgen gezond en prellig opl AKKERTJES De Cortes besluit aan de lagere geestelijkheid een jaarlijksche toelage van J6x/2 millioen te verleenen Streven naar ver zoening FRANSCH-BRIT SC HE HANDELSBESPREKINGEN De jacht naar de Stavisky-juwee- len heeft thans een koortsachtig tempo aangenomen De gebeurtenis bij het bruggetje 647 dooden, 400 zwaar gewonden Bureau der S.P.D. van Praag naar Parijs? Léon Blum doet stappen bij de Fransche regeering Postvluchten Algemeene vergadering K.N.A.C. Ned. Rugby Bond DAMMEN Club- en persoonlijk kampioen schap van Nederland SCHAKEN MISS MENCHIK NEEMT REVANCHE Sonja Graf na 60 zetten geslagen HAVERMOUT BLIJVEN GELDIG Ontbinding van den Ierschen senaat? „Orde moet gehandhaafd worden' zegt De Valera het Voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten- LEVINSKI—NEUSEL Op 5 April a.s.? VAN KLAVEREN TEGEN TULLER Op 9 April a.s. te Boston Tragisch ongeval De faze van de agressieve Japansche po litiek op het Aziatische vasteland schijnt voorloopig teneinde. Na het met militair geweld creëeren van voldongen feiten, waaitn generaal Araki een meester was, is thans het beslissende woord gegeven aan Hi- rota, den minister van buitenlandsche zaken, een diplomaat, die het: „fortiter in re, sua- viter in modo" (krachtig optreden in de zaak zelve, maar zacht in de wijze waarop) tot zijn devies en tot dat van heel Japan heeft ge maakt. De vier noordelijke provincies van China zijn tot het Keizerrijk Mandsjoekwo onder de hooge bescherming van Tokio vereenigd en Henri Poe-nji, de Japansche strooman van Chineeschen keizerlijken bloede, zetelt er in plechtgewaad op den versch vergulden troon. Het gaat er nu om, de officiëele erkenning van den nieuwen staat te verkrijgen van de andere mogendheden. Amerika staat officieel nog op het standpunt van de Stimson-doctrine, welke leert, dat geen toestand erkend mag worden, die in strijd met de verdragen door geweld in het leven is geroepen. Het sluit zich daardoor aan bij de Volkenbondsopvatting. Maar hoe lang zal Amerika in dit theoretisch juist, maar practisch mogelijk onhoudbaar wordende standpunt volharden? De Volkenbond heeft voor Japan afgedaan. Het houdt er geen reke ning meer mee. Zeer duidelijk komt dit tot uiting in Japans uitgesproken wil om de mandaatseilanden in den Stillen Oceaan ook na den afloop van den uittredingstermijn in bezit te houden. Maar Amerika is dichtbij en de toenadering der Ver- eenigde Staten tot Japans onmiddellijken buur man op het Aziatisch continent, Sovjet-Rus- land, dient geneutraliseerd te worden. Daarom tracht Japan op het oogenblik met vredelie vende vriendschapsbetuigingen Amerika te paaien en Amerika, dat nog altijd worstelt met de economische crisis als met een demon des verderfs, schijnt niet afkeerig van de Japan sche strijkages. De briefwisseling tusschen Hirota en den Amerikaanschen staatssecretaris van buiten landsche zaken Cordell Huil levert daarvan het bewijs. Beide staatslieden hebben schrifte lijk den dringenden wensch geuit dat de be trekkingen tusschen hun landen mogen verbe teren. Hirota heeft zijn Amerikaanschen collega verzekerd, dat er tusschen de Vereenigde Sta ten en Japan in den wereldhandel geen con currentie bestaat, integendeel beide staten zijn goede klanten van elkaar. Ook hangen er, vol gens hem, tusschen beide landen geen vraag stukken, welke principieel niet op 'te lossen zouden zijn. Huil heeft op deze vriendelijkheden geant woord, dat hij bereid is tot vérgaande samen werking teneinde de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Japan en de andere mogendhe den te bevorderen en dat hij gaarne de Japan sche voorstellen betreffende de maatregelen tot instandhouding en bevordering van vrede en vriendschap tusschen alle landen in ontvangst zal nemen. Niet zonder opzet spreekt Hull van alle landen. Amerika acht den vrede rond den Pacific alleen dan afdoende gewaarborgd, wanneer er regelingen worden getroffen, waar in ook Sovjet-Rusland, China, Frankrijk, Enge land en de andere mogendheden, die belangen hebben in het Verre Oosten, kunnen instem men. Bovendien blijkt hij te kennen hebben willen geven, dat de eventueele voorstellen van Japan dienen uit te gaan. In welke richting dergelijke voorstellen zich zouden bewegen, valt wellicht op te maken uit de debatten in den Ja- panschen landdag over de betrekkingen tus schen Japan en Amerika. Volgens de „Japan Chronicle" moet Hirota daar verklaard hebben, dat hij er vooral op gespitst is de vrees voor oorlog met Japan in Amerika te overwinnen, opdat wantrouwen en verbittering zouden wij ken voor een verbetering der diplomatieke be- Ingezonden Mededeeling) w in drie maanden de pijn verdwenen en voor goed. „Het is mij een behoefte," schrijft de heer J. O. te Amsterdam, „U te laten weten, dat het gebruik van Kruschen Salts mij radicaal heeft bevrijd van zware rheumatlsche pijn. Ik heb speciaal hiermede gewacht, totdat ik de absolute zekerheid had, dat geen herhalingen zich voor deden. Had twee jaar geleden hevige rheuma- tische pijnen, welke zoo erg waren, dat men geen raad meer met mij wist. Heb toen langen tijd getobd met kruiden, magnetiseurs en der gelijke, totdat ik ben overgegaan tot Kruschen Salts en na drie maanden was alle pijn ver dwenen, zoodat ik weer kan loopen, fietsen en autorijden als gewoonlijk. Heb echter nadien trouw gezworen aan Kruschen Salts en zal dit blijven doen. U kunt volgens goeddunken van dit schrijven gebruik maken, waar noodig." J. G. te A Alweer een verklaring bij de zoovele duizen den de origineele brief is desgewenscht voor ieder ter inzage dat Kruschen Salts zelfs de zwaarste rheumatiek bestrijdt. Wat zeer begrij pelijk is. De oorzaak der rheumatiek is immers een teveel aan urinezuur, dat ontstaan kan, wanneer de inwendige organen niet voldoende werken en de afvalstoffen zich in het lichaam kunnen ophoopen. Wanneer U dan bedenkt, dat de verschillende zouten in Kruschen de afvoer- organen aansporen, zoodat alle onhellbrengende afvalstoffen dus ook het kwaadaardig urine zuur geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden, dan zult U toegeven, dat Kruschen Salts bij rheumatiek verlichting móét brengen. En indien dan „de kleine, dagelijksche dosis" TT inwendig „schoon" blijft houden, kan de rheumatiek nooit meer vat op U krijgen. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0 80 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. trekkingen. Baron Sakamoto moet in dit ver band eraan herinnerd hebben, dat de Vereenig de Staten vroeger bereid zijn geweest om de suprematie van de Japansche vloot in het wes telijk deel van den Stillen Oceaan te erkennen. Mochten zij dit nog zijn, dan gaf hij in overwe ging, dat Japan de suprematie van de Ameri- kaansche vloot in het Oostelijk deel van den Stillen Oceaan zou erkennen en zoo mogelijk een neutrale zóne tusschen deze deelen zou ves tigen. Hirota ging op deze gedachte in en zei- de, dat, indien Amerika dit wilde, een verdee ding van den Pacific in dezen geest bij overeen komst zou kunnen worden vastgesteld, waarbij dan de onafhankelijkheid van de Philippijnen zou kunnen worden gewaarborgd. De nieuwe Japansche gezant te Washington Saïto, die rechtstreeks van ons land, dat eveneens groote belangen in het Verre Oosten heeft, naar Amerika is ge gaan, zal Amerika over een en ander moeten polsen en dan te Tokio advies moeten uitbren gen. Men ziet de „pax Japonica" in het Paci- fic-gebied is „en marche". De spanning, ver oorzaakt door de drastische Japansche militaire politiek, neemt af, en Hirota slooft zich uit om langs vredelievende wijze de nieuwe verworven heden van Japan internationaal gelegaliseerd te krijgen. Maar men make zich geen illusies omtrent de werkelijke bedoelingen van Japan. Het einddoel, uitgedrukt in de stelling: „Azië aan de Aziaten" of duidelijker „Azië onder Japan sche hegemonie", blijft ongewijzigd, ook al wordt het nu niet meer zoo brutaal op den voorgrond geschoven. e „Daily Express" signaleert mogelijk heden, welke, indien zij verwezen lijkt worden, een helder licht wer pen op de wezenlijk geraffineerde wijze, waarop Japan ondershands zijn strate gische positie in het Verre Oosten tracht te versterken en te beschermen. Men weet, dat de versterking van Singapore aan de straat van Malakka tot een gemoderniseerde Engelsche vlootbasis, beduchtheid in Japan heeft veroorzaakt. Het Londensche blad meent nu te weten, dat er plannen bestaan om met Japansch geld een kanaal te graven door het smalste gedeelte van het schiereiland Malakka, en wel op Siameesch gebied. Zoodoende, aldus de „Daily Express", zou Japan de mogelijkheid willen openen „ten behoeve van de belangen der Japansche onderdanen" evenals indertijd in Mandsjoerije ook in Siam tusschenbeide te komen, wanneer in dat land moeilijkheden mochten ontstaan. Zelfs insinueert het blad, dat de herhaalde revolutiepogingen in Siam door Japansche agenten zouden jijn geprovo ceerd en een voorspel zouden vormen voor het scheppen van een situatie, welke na het door graven van de landengte van Malakka zou kunnen worden uitgebuit ten bate van een vol komen isoleering van de vlootbasis te Singa pore, zoodat deze haar sleutelpositie ten op zichte van het Verre Oosten zou verliezen. In dit verband mag eraan herinnerd worden, dat Siam indertijd te Genève blanco stemde toen het erom ging om het Japansche optreden in Mandsjoerije te veroordeelen, en dat Siam tij dens het Mandsjoerijsche conflict gefungeerd heeft als een verzendhuis van wapenen en munitie ten bate van de combattanten. Of de „Daily Express" al te argwanend is, kan men buiten beschouwing laten, want in ieder geval blijft het waar, dat de vrede in het Pacific-gebied alleen gewaarborgd kan wor den door regelingen tusschen Japan en alle andere in dat gebied belangen hebbende mo gendheden en niet door onderlinge overeen komsten uitsluitend geldend voor Japan en Amerika. Einde Maart zullen 1300 Fransche padvinders onder bevel van Generaal Guyot de Salius naar Rome komen en daar vijf dagen verblijven. Op Eersten Paaschdag zullen zij de heiligverklaring van Don Bosco bijwonen; den 4en April worden ze door den H. Vader in audiëntie ontvangen; den 5en April vertrekken ze naar Napels en Pompei'. Ook aan Asissië zal een bezoek worden gebracht. AKKER Ntdtrlandtch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. m MADRID, 23 Maart. (Reuter)De Cortes hebben met groote meerderheid besloten, om aan de lagere geestelijkheid in Spanje, die door de scheiding van Kerk en Staat financieel sterk is achteruitgegaan, een jaarlijksche ondersteuning te verleenen van in totaal 16 K millioen pesetas. Dit bedrag staat ongeveer gelijk met twee derde deel van de toelage, welke de hiervoor in aanmerking komende priesters voor den val van de Monarchie genoten. Voorwaarde is echter, dat de geestelijken, die deze ondersteuning ontvangen, op den 14en April 1931 een bediening uitoefenden, en dat hun jaarlijksch Inkomen niet hooger is dan 7000 pesetas. Dank zij den steun van de Katholieke rechter zijde is dit regeeringsvoorstel aangenomen. De Katholieken zien in dit voorstel immers niet slechts de uitdrukking van een geest van ver zoening, doch zy willen hiermee ook te kennen geven, dat zij de regeering in haar streven naar herstel van het staatsgezag, niet wil verzwak ken door haar de katholieke stemmen in de Cortes te onthouden. De katholieken der rechtsche partyen in Spanje wachten niet werkeloos den dag af. dat de macht hun als een rijpe vrucht in den schoot geworpen zal worden, aldus meldt de K. W. P. uit Madrid. Tenvolle bewust van de groote ver- antwoordeiykheid bereidt men zich met kracht en energie op dien gewichtigen dag voor. Onlangs zijn door de „Acción Popular" een reeks commissies in het leven geroepen waarin de beste deskundigen werden opgenomen die over alle belangryke vraagstukken op korten termyn rapport moeten uitbrengen, teneinde zoodra de rechtsche partyen aan het bewind geroepen worden, onmiddellijk maatregelen te kunnen nemen. Deze voorbereidende maatrege len bestaan vooral hierin, dat tal van wets ontwerpen werden gereedgemaakt die dan even tueel onmiddellijk in behandeling genomen kun nen worden. Er zün studiecommissies gevormd voor sociale kwesties, buitenlandsche vraagstukken, nationale defsensie en het organische vraagstuk. PARIJS, 22 Maart (Reuter). Havas meldt dat door de kringen die onmiddellijk contact houden met minister Lamoureux nogmaals wordt onder streept de goede atmosfeer, waarin de Fransch- Engelsche handelsbesprekingen te Londen heb ben plaats gevonden. Men vestigt er tevens de aandacht op, dat de onderbreking der onder handelingen geen mislukking ervan beteekent. (Van een byzonderen correspondent) Allerlei nieuwe sporen worden gevolgd, in de zaak Stavisky zoowel als in de moord- zaak-Prince, en het oogenblik schynt gekomen, waarop er samenhangen tusschen deze beide zyn ontwekt. De politie heeft met de arrestatie van Tribout een goede vangst gedaan; en het wordt alleen betreurd, dat zy er niet vroeger toe Is overgegaan dit gevaar- ïyk individu aan te houden. Want Tribout, de millionalr met het duistere verleden, 1s degeen, waar verschillende sporen telkens weer by terugkomen. Daar is allereerst de geschiedenis met de ju- weelen. Op het oogenblik van zyn vlucht heeft Stavisky een gedeelte van zyn kostbaarheden te gelde willen maken. Hy deponeerde een waarde aan diamanten, die in de millioenen liep, by een juwelier. De banken waren dicht, Stavisky had haast, al wat hy ontving waren 900.000 francs. De zaak werd nooit afgehan deld. Nu schijnt het vast te staan, dat Stavisky in het uur van zyn vlucht een kostbaar stuk, ter waarde van ongeveer 80.000 francs, aan Tribout en diens vriend, den juwelier Schmidt, ter hand liet stellen in de speelclub „l'Inter- nationale", op de Champs-Elysées. (Deze In ternationale was de deftige gelegenheid; in de andere aan Tribout behoorende club, The Fro lics, ging het meer vulgair toe). Open biyft de vraag, waar de overige juwee- len terechtkwamen. De politie neemt aan, dat Tribout ook daarvan wel meer zal weten. In ieder geval hoopt zy de jacht naar de juwee- len, die vooral de laatste acht dagen een koortsachtig tempo heeft aangenomen, spoe dig te kunnen staken. De tweede vreemde geschiedenis rondom de zoo duistere figuur van den heer Tribout, wel ke zeer nauw met Stavisky gelieerd was, is die, welke op den luguberen rechtersmoord be trekking heeft. In een gelegenheid, waarvan Tribout mede- eigenaar was, had een klein gezelschap een cabaret-sketch gespeeld. Op den 20en Februari volgde er een nieuw program, en de acteurs reisden af. Twee der dames en de jeune pre mier van het gezelschap hadden denzelfden weg, die via Dyon ging waar zy de reis on derbraken. Op een gegeven oogenblik misten de dames hun collega en zochten hem. Zy vonden hem in gesprek met een onbe kende, en hoorden den volgenden haastigen dialoog; „Hoe is de zaak afgeloopen?" „Heel goed." „Waar was zyn auto?" „We hebben den auto by het bruggetje laten wachten." TOKIO, 23 Maart (Reuter) Volgens een thans verstrekt officieel communiqué zyn by den reusachtigen brand te Hakodate 647 menschen om het leven gekomen, terwyi 400 personen ernstig gewond werden. Ongeveer de heiit der zwaargewonden verkeeren in levensgevaar. De buitenlandsche consulaten zijn niet door het vuur geteisterd. Per trein en door middel van torpedobooten worden haastig levensmiddelen en andere hulp middelen naar de platas des onheils gebracht. Het Japansche stoomschip „Ueda Maru" is in de nabijheid van Hakodate door een typhoon overvallen en gezonken. Op het schip bevon den zich in totaal 82 personen, inclusief de bemanning. Hun lot is nog onbekend. PARIJS, 23 Maart. (Reuter). Naar de bladen melden heeft minister-president Doumergue in den gisteren gehouden kabinetsraad een brief voorgelezen van den Franschen socialistischen leider Léon Blum, waarin de wensch van het te Praag gevestigde partybestuur der Duitsche sociaal-democratische partij tot uiting wordt gebracht om het buitenlandsch bureau der S. P. D. van Praag naar Parijs over te brengen. Het bestuur der party beklaagt zich, dat sedert de bloedige gebeurtenissen in Oostenryk moeilijkheden ondervonden worden met betrek king tot de verschillende informatie-mogelijk heden, waarom het Léon Blum verzocht heeft by de Fransche regeering stappen te doen om den zetel van het bureau van Praag naar Parijs te verplaatsen. Volgens het „Journal" heeft het Kabinet geen besluit genomen en zal het zyn antwoord af hankelijk maken van een nauwkeurig onderzoek, hoe het bestuur der S. P. D. zich in Frankrijk denkt te gedragen. Volgens de „Echo de Paris" zouden de meeste ministers afwijzend tegenover het verzoek staan De Fransche socialistische pers, onder leiding van de „Populaire", spreek met beslistheid de geruchten tegen, dat de socialistische organisa ties bezig zouden zyn een soort militie uit te rusten, waarbij vooral de districtsorganisaties in Noord-Frankrijk groote activiteit aan den dag zouden leggen. De „Ijsvogel", uitreis, is uit Bangkonk ver trokken en te Singapore aangekomen. De jaariyksche algemeene vergadering van de K. N. A. O. zal worden gehouden op Dins dag 24 April e.k. des namiddags te 2 uur in één der zalen van hotel Wittebrug te 'sGra- venhage. De voor Zondag vastgestelde wedstrijden van den Ned. Rugby Bond zyn in verband met het overiyden van H. M. Koningin Emma afge- lascht. Naar wy vernemen zullen de persooniyke kampioenschappen van Nederland, die Zaterdag a.s. zouden worden voortgezet, alsmede de fi nale van het clubkampioenschap hoofdklasse, die op Zondag 25 Maart te Amsterdam zou wor den verspeeld, in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder geen doorgang vinden. Ook de party RustenburgRaman, welke op Dinsdag 27 Maart a.s. was vastge steld, gaat niet door. De Donderdag gespeelde tweede party van den vierkamp tusschen miss Menchik en Sonja Graf eindigde na zestig zetten in een over winning voor de wereldkampioene. De stand is thans 1 1. Vrijdag vindt de derde partij plaats, terwyi Zondag a.s. de vierde en laatste party wordt gespeeld. Dit gesprek werd gehouden in het uur dat volgde op den moord op Prince. De eene actrice, bang op eenigerlei wijze als getuige in de zaak gemengd te worden, reisde zoo gauw mogeiyk weg. De andere heeft by het gerecht melding gemaakt. Het signalement dat zy van den onbekende opgaf, scheen de politie niet te verrassen. Ter nadere verkla ring zij nog gezegd, dat in elke reconstructie van den moord het bruggetje een rol speelt. De politie heeft de auto's van Tribout in beslag genomen, om ze nader te onderzoeken: sinds den dag vóór den moord heeft Tribout zyn Chrysler, waarmee hy gewoonlijk reed, niet meer gebruikt. Men neigt allerminst er toe, aan te nemen, dat Tribout persooniyk zyn vingers zou hebben vuilgemaakt aan een moord; maar zeker is, dat in zyn établissements be halve fanatieke spelers ook louche individus in- en uitgangen, het soort dat aan de politie vr|j goed bekend is, en dat voor een goeden pr«s een completen moord levert; kortom, die lieden, die men „onderwereld" pleegt te noe men. De politie Is In de laatste dagen zooveel ver der gekomen, dat er goede vooruitzichten be staan, om tenminste in de zaak-Prince tot resultaten te geraken. Onder het grootste voor behoud en na geloften van de meest strikte anonimiteit heeft zich nameiyk nog een zeer gewichtig getuige te harer beschikking gesteld, die op den moordavond den spoorweg met zijn wagen passeerde en panne kreeg. De getuige deelt mede dat hy een eind verder een wagen zag staan zonder licht, waarvoor een man de wacht scheen te houden. Hy ging erheen om naar den weg te vragen; de man scheen ver schrikt en gaf hem een grof antwoord Onwil lekeurig keek de getuige naar de richting, waarin de andere zoo strak had staan kyken; hy zag toen in de schemering twee gestalten op de rails. Deze getuige kon de politie een vrij compleet signalement van den man by den auto ge ven; een en ander scheen te bevestigen, dat de politie op het juiste spoor is. DUBLIN, 23 Maart. De Valera verklaarde bij de toelichting op het door hem ingediende wetsontwerp tot opheffing van den Ierschen Senaat in de Dail, dat de regeering den plicht heeft te zorgen voor de handhaving van de orde. Aangezien de Senaat het voor stel inzake het verbod tot het dragen van Blauwe hemden, welk verbod de handhaving van de orde tot doel heeft, heeft verworpen en daardoor de regeering belemmerd heeit in de vervulling van haar plicht, is de Senaat een gevaar voor het land Het wetsontwerp inzake de opheffing van den Senaat kan overigens pas na 18 maan den van kracht worden, aangezien de Senaat alle pogingen in het werk zal stellen om te voorkomen, dat aan eigen leven eeD einde wordt gemaakt. Eenige Londensche bladen verwachten, dat De Valera thans het dragen van blauwe hem den op grond van de verordening tot handha ving der openbare orde en veiligheid zal ver bieden. De Iersche Dail is gisteravond voor 3 we ken op Paaschreces gegaan. De revanchematch tusschen King Levinski en Walter Neusel zou, naar uit New-York wordt gemeld, reeds zyn gecontracteerd. Als datum van de ontmoeting wordt de 5de April genoemd en als plaats New-York of Chicago. Neusel heeft zich tot dezen wedstryd bereid verklaard, omdat Levinski groote waarde hecht aan recanche en tevens van meening is, dat hy door de scheidsrechterlijke beslissing in de eerste ontmoeting is benadeeld. Bep van Klaveren zal op 9 April te Boston boksen tegen Sammy Fuller. Fuller bokste on beslist tegen den bekenden Amerikaan Billy Petrolle. ALKMAAR, 23 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 46 stapels, 70000 K.G. 43 fabr. kl. 23.00, 2 fabr. comm. 18.00, 1 boeren kl. 20.00. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart 40000 kilo Roode kool 1.705.00, 70000 kilo Gele kool 2.70— 5.80, 11000 kilo Deensche Witte kool 5.707.10. 3000 K.G. Uien: gele Uien 0.80—1.90, gele Drie lingen 0.80. 7E0 kilo Bleten 2.703.10. HAARLEMMERMEER. Veemarkt. Gedurende de maand April a.s. zal te Hoofddorp op lederen Donderdag een weekmarkt worden gehouden. LEEUWARDEN, 23 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 122 Enterstieren 65—110. 90 Twenterstieren 110240 per stuk, 540 vette koeien 110185 per stuk, idem 3253-ct. per Kg,. 1175 melk- en kalfkoeien 110240 per stuk. 212 pinken 4585 per stuk, 34 vette kalveren 2060 per stuk, 927 nuchtere kalveren 24.50 per stuk, 348 vette schapen 9—25 per stuk, 35 weide schapen 817 per stuk, 325 vette varkens 3080 per stuk, idem 3035 ct. per Kg., 25 magere varkens 1540 per stuk, 172 kleine big gen 48 per stuk, 16 bokken en geiten, 18 paarden. Totaal aangevoerd 1429 stuks. Zuivel: Sleutelkaas 1624, Goudakaas 2427, Edammerkaas 2534. Aanvoer 9544 Kg. Mynbo- ter 1.36, 1.35 en 1.33, Veilingboter 1.34 en 1.20. Aanvoer 5-3, 21-6, 2-12 vaten. Commissie 43. Eierenhandel. Aangevoerd werd 36000 Kg. kipeieren. Prijs 23 per 100 stuks. Handelsprijs 3742 ct. per Kg. Eendeieren 1500 Kg. Prijs 2.503 per 100 stuks. Handelsprys 3035 ct. per Kg. Pluimvee. Aangevoerd werden: 10 slachthanen 60—90 ct., 75 slachtkippen 0.501, 25 jonge ha nen 6080 ct. per stuk. Vereeniging van Zuivelmaatschappyen. Goud- sche kaas 20 plus 9.5010, idem 40 plus 1415, idem volvet 1819, Edammer 20 plus 9.5010, idem 40 plus 1415 per 100 Kg. Broodkaas 40 plus 1415. Stemming kalm. MAKKUM, 21 Maart. Visscheri) 380 tal ka merharing 1.401.50, 160 tal komharing 1.46, 40 tal drielingen 0.70—1.00 per tal van 200 stuks. 100 pond kamertoot 13.50 per 100 pond. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Maart. 3700 K.G. Uien: Drielingen 0.80. Uien 0.90—1.00, grove Uien 1 70—1.90. 1000 K.G. Kroten 1.90—2.50. 101000 K.G. Roode kool 1 906.70, idem doorschot 1.40— 4.50. 47700 K.G. D. Witte kool 5.70—7.50, idem doorschot 4.705.30. 43600 K.G. Gele kool 3,90— 6.20. idem doorschot 3.804.70. Taaie gele kool 7.00. WARMENHUIZEN, 22 Maart. Gewone Uien 0.80 —0.90. groote Uien 1.30—1.40, Gele kool 4.20— 5.90, Idem II 3.404.60, Roode kool 1.70—5.10, Idem II 1.104.40, Witte kool 6.50—7.60. idem II 5.50—6.70. Per 100 K.G. ENKHUIZEN, 22 Maart. Vlschberlcht. 25 vaar tuigen met 1400 pond Z.N. Bot 15.6518.65 per 100 pond. 1 komvisscher met 18 tal komharing 1.65 per tal. ZWOLLE, 23 Maart. Boter. Aanvoer 344 K.G., waarvan 10 1/8 vaten, 4 1/16 vaten en 208 stuk ken van H K.G. Prijs 1.50—1.60 per K.G., per 1/8 vat van 20 K.G. prima 29.00, afwykende 27.50, per 1/16 vat van 10 K.G. 14.00—14.50. Handel vlug. 225.000 kipeleren 2.25—3.00 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden II cent, pinkenvellen 10 cent, stierenvellen 9 cent. Handel minder. Veemarkt. Aangevoerd: 1299 runderen, 309 graskalveren, 603 nuchtere kalveren, 57 scha pen, 46 lammeren, 197 varkens, 634 biggen, 5 geiten. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 180.00230.00. Dito vaarzen en schotten 115.00190.00, gustekoeien voor de Vetweide of stal 75.00—155.00, dito vaarzen 75.00 135.00, voorjaarskalvende koeien 80.00170.00, V/i-jarige springstieren 60.00115.00, 1 K-jarige pinken 40.0080.00, jonge fokkaJveren 35.00— 65.00, nuchtere kalveren 3.00—8.00, vette koeien en ossen aan bouten 4254 cent, dito stieren en ossen aen bouten 42—54 cent, dito stieren 4652 cent, dito kalveren 70100 cent, dito schapen 8.0020.00, lammeren 5.0012.00, 6- weeksche biggen 6.008.00, 14-weeksche dito 7.009.00, drachtige varkens 35.0050.00, ma gere dito 3047.5 cent per K.G., vette dito 32— 34 cent per K.G. Handel in varkens kalm. Op de voormarkt was heden geen aanvoer. Marktoverzicht: Neurende en versch gekalfde koeien duurder, vet vee groote aanvoer, kalve ren duurder, handel vlug, schapen duur. Te Londen heeft het crediet van f 100 millioen aan Frankrijk veel belangstellino gewekt, omdat geruchten lieven, dat Frankrijk trachtte in Engeland gelden op te nemen. Men vatte het crediet op als een solidariteits-transactie binnen het ka der van het „goudblok" (de landen die den gouden standaard handhaven). Op de beurs te Parijs werd' de meenina verkondigd, dat het crediet van 100 mill- fr- 1 milliard) door Nederland aan Frank rijk, hoe belangrijk ook op zich zelf. niet voldoende is, om de moeilijkheden der schatkist duurzaam op te lossen. Boven dien acht men een rente van 4 pCt- vril hoog en beschouwt men een en ander als een aanwijzing van den precairen toestand der huidige Fransche staatsfinanciën. Bij de gehouden inschrijving op f 50 mill- Nederl. schatkistbiljetten werd voor een totaal bedrag ingeschreven van f 92-737.000 en werd f 49.362.000 toegewezen- Van betrouwbare zijde verneemt het Am- sterd. Effectenblad, dat de N.V. Nationaal Grondbezit over 1933 10 pCt- zal uitkeer en tegen 20 pCt. het vorig jaar „Fin. News" meldt, dat krachtige pogin gen door Engeland en Nederland worden aangewend, om de handelsbetrekkingen te verbeteren. Dr. Colijn heeft aangeboden, de invoering van een nieuw quota-stelsel voor 3 maanden op te schorten, ten einde Enge land in de gelegenheid te stellen, een lijst op te maken van concessies op de Britsche markten- Een deputatie van Lancashire gaat naar Nederland ter bespreking van een verbeterden katoen-uitvoer naar Ne- derlandsch Indië Inzake het resultaat der Engelsch-Fran- sche handelsbesprekingen loopen de opinies uiteen. Goed ingelichte kringen te Parijs merken op, dat de Fransche delegatie op verschillende punten voldoening kreeg, ter wijl aan de heropening der besprekingen niet de waarde van een volkomen herstel van de contingenten voor den Britschen invoer werd verbonden. Men vreest te Pa rijs voornamelijk voor een „dumping"-in voer van sommige artikelen. Met den in voer van landbouw-producten zouden posi tieve vorderingen gemaakt zijn. Volgens andere mededeelingen te Parijs, maar voor al te Londen, kan men verzekerd zijn, dai de besprekingen mislukken. De winst van de Bank van Engeland over het afgeloopen halfjaar is vrijwel ge lijk aan die van het vorige; de aandeelhou ders ontvangen voor de 23e keer een half- jaarlijksch dividend van 6 pCt. De winst van de Japansche Bank over 1933 bedroeg 36.9 millioen Yen tegen 22.9 millioen in 1932- De omvang der operaties nam aanzienlijk toe n.l. van 115-796 mill- tot 134.896 millioen Yen. Er wordt een on veranderd dividend van 10 pCt- uitgekeerd- „Ag. Econ. Fin." verneemt uit betrouw bare bron, dat door de Steaua Romana in 1933 ongeveer dezelfde resultaten werden bereikt als in het vorig boekjaar, zoodat ten minste een onveranderd dividend van 5 pCt- zou kunnen worden verwacht. x De Engelsche regeering overweegt nieu we plannen tot het opsporen van petro- leumbronnen in Groot Brittannië, nadat het boorprogram 12 jaar geleden werd stop gezet. Min- Runciman verklaarde aanwijsi- gingen te hebben van groote belangstelling hiertoe en is voornemens een wetsontwerp in te dienen, met het doel, een onderzoek naar petroleum op uitgebreide schaal in te stellen. Volgens aanwijzigingen van de ,/Financ- Times" is een aanzienlijke stijging van pe- troleum-verbruik in Amerika voor de a.s- maanden zeer waarschijnlijk, in verband met het opleven van de automobiel-indus trie en het auto-verbruik- De eerste stap der regeering zal zijn, de productie te be perken, om hiermede de vermindering van overgroote petroleum-voorraden te bereiken- De Standard-Oil of New-York heeft den benzine-prijs met een Vz dollar-cent ver laagd. De Continental-Oil boekte in 1933 een winst van 2.275.860 tegen een verlies van 1.444.133 het vorig jaar; het dividend be draagt 0.25 per aandeel; vorig jaar nihil- Rusland heeft in 1933 een binnenland- sche leening uitgeschreven van R- 3 milliard. „Svenska Dagbladet" meldt, dat men thans bezig is, ook het buitenland hiervoor te interesseeren en dat een beroeP wordt gedaan op Zweedsche beleggers. In de Vereen- Staten zou reeds een deel der leening geplaatst zijn. De Duitsche begrooting 1934/1935 geeft een totaal van inkomsten en uitgaven aan van M. 6.4 milliard; in verband met de werkverschaffing, zijn de uitgaven met M. 500 millioen gestegen. Volgens het Amerik- Departement van- Handel is de invoer van alcoholische dran ken gestadig afnemend. In Februari werd voor een bedrag ingevoerd van 5 4.765.000! in Januari S 5.015-000 en in December j- 6.690.000. De stakingsbeweging in Amerika dreigt zich uit te breiden De vakvereeniging voor Textiel-arbeiders heeft aan de Senaats commissie van arbeidszaken medegedeeld* dat de arbeiders in de zuidelijke districten in staking zullen gaan, wegens beweerde uitbuiting door de werkgevers. Bovendien- wordt van drie loonstakingen in Noord- Ohio, waarbij 15-000 arbeiders betrokken zijn, gewag gemaakt. De American Federation of Labour en de automobiel-fabrikanten geven elkander, inzake het conflict, geen stroobreedte toe- De General Motors zou liever haar bedril' ven geheel stop zetten, dan dat zij eenige concessie zou doen. In Wallstreet koestert men het vertrou wen, dat Roosevelt, hetzij door een com promis-voorstel, of door dwangmaatregelen- een verscherping van het arbeiders-confUct zal voorkomen. De goudvoorraad bij de Fransche Bank- is de afgeloopen week andermaal toegeno men n.l. met fr- 70.72 mill, tot fr. 74-051 millioen. DJOKJAKARTA, 22 Maart (Aneta). De se cretaris-boekhouder van de suikerfabriek tool in het Djokjasche, de heer F. O. van Valk, is by de inspectie van een schoongemaak geweer door een achtergebleven kogel 1° hartstreek getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6