S T A D S N I E u ws Een kwart eeuw paardensport vw MARIA-STICHTING rj'jr VOORUIT" JUBILEERT Th. SMIT, Firma KLEIN I VRIJDAG 23 MAART 1934 Burgemeester A. Slob eere-voorzitter iederen middag van LENTE OP KOMST Firma D. S. LEEFLANG Patrouille-springen op een concours-hippique HAARLEMS PELIKAAN- COMITE Plannen en samenstelling De plannen Tentoonstelling VAN ONZE RECHTBANK Aan haar is het te danken dat Haarlemmermeer voor de paardenfokkerij van uit stekende reputatie is BIJ DE CRUQUIUS Stremming van het verkeer opgeheven DE ONEERLIJKE POSTBE- STELLER TE ZANDVOORT Hoe hij te werk ging Het seizoen komt LUXE EN DAGELIJKSCH SCHOEISEL f MUZIEK MATTHaUS-PASSION Van J. S. Bach Gevaarlijke bocht Johez-avond uitgesteld Verloren en gevonden UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL 2-3 UUR POLIKLINIEK ROUW KONINGIN-MOEDER Ook te Bloemendaal HEEMSTEDE HILLEGOM XXC. jtfBtfMifc Ï^'^öwSSBBS! m ja «jiiiujjuuh- - vj ^hh r-„1L--tas In vele gemeenten in den lande zijn den laatsten tijd plaatselijke Pelikaan Comité's op gericht, met de bijzondere instemming der Re geering, ten einde een fonds bijeen te brengen, dat zal kunnen worden gebruikt voor experi- menteele doeleinden in het belang van de Ne- derlandsche luchtvaart. Z. K. H. Prins Hendrik heeft, zooals bekend is, het beschermheerschap van het Landelijk comité aanvaard. Ook te Haarlem heeft de heer C. Maarschalk, burgemeester, tot een aantal personen een uit- noodiging gericht voor de vorming van een plaatselijk Pelikaan-comité. De heer C. Maarschalk werd bereid gevon den het eere-voorzitterschap op zich te nemen. Tot voorzitter werd gekozen jhr. dr. J. C. Mollerus. Terwijl het comité als volgt werd samen gesteld: Mr. L. L. F. André de la Porte, Secretaris der afd. Haarlem van de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat"; W. Bakker, Directeur van het Rembrandt Theater en de Cinema Palace; H. M. van Bemmelen, Voorzitter der Vereeni ging „Onze Vloot"; J. Boer, Hoofd van het Telefoondistrict Haarlem; A. G. Boes, Lid van den Raad der Gemeente Haarlem; C. ten Boom, voorzitter der Vereeniging van den Christelijken Handeldrijvenden- en Industrieelen Midden stand; P. L. van Bueren, voorzitter der af deeling Haarlem van de Kon. Vereeniging „Oost en West"; J. Ph. H. Castricum, voorzitter der afd. Haarlem van den Roomsch Katholieken Volks bond; mevrouw Chr. J. Cohen TervaertKoch, presidente der afd. Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen; H. P. Deinum, voorzitter der afd. Haar lem van de Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" en secretaris der afd. Haarlem van de Kon. Ver. „Oost en West"; G. J. Droste Jr., voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken; prof. dr. A. D. Fokker, voorzitter der Haarlemsche Roei- en Zeilver- eeniging „Het Spaarné"; mevrouw A. H. G. FokkerDiemont; mr. J. H. van Gelderen, se cretaris der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingen Verkeer; A. T. Haccou, voorzitter der afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond; A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, voorzitter Groot bedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken; C. N. Hin, voorzitter van de Haarl. Football Club „Haar lem"; mr. Julius Hoog, voorzitter der afd. Haar lem en Omstreken van het Algemeen Neder landsch Verbond; Th. G. C. Hooy, voorzitter Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken; Th. S. J. Hooy, voorzitter der R. K. Middenstandsver- eeniging te Haarlem; H. H. Luyken, voorzitter van den Haarlemschen Bestuursdersbond; J. H. Luyken, voorzitter van de Haarlemsche Football Club „E. D. O."; Ph. A. Mees, directeur-hoofd redacteur der Oprechte Haarlemsche Courant; E. Overbeek, voorzitter van den Haarlemschen Christelijken Besturenbond; J. Panman, voor zitter van de Nederlandsche Reisvereeniging; R. Peereboom. directeur-hoofdredacteur van Haar lems Dagblad; J. H. T. Pfaff, directeur van het Post- en Telegraafkantoor; M. A Reinalda, lid van den Raad der Gemeente Haarlem; A. M. W. van Renesse, voorzitter van de Indische Ver eeniging „Haarlem en Omstreken", mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, lid van den Raad der Gemeente Haarlem; F. H. Smit, voor zitter der Haarlemsche Handelsvereeniging; dr. C. Spoelder, voorzitter der „Haarlemsche Foot ball Club"; J. L. Tadema, voorzitter der Ver eeniging „Haerlem"; jhr. F. Teding van Berk hout Jr., voorzitter van het Departement Haar lem der Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel; J. Visser, lid van den Raad der Gemeente Haarlem; mr. Th. A. Wesstra, secretaris der Gemeente Haarlem; L. M. Wete- rings, directeur-hoofdredacteur der N. V. Druk kerij „De Spaarnestad"; G. Wolzak Hzn., lid van den Raad der Gemeente Haarlem. Secretaris is mr. B. Taconis. In een dezer dagen gehouden vergadering van dit comité zijn de plannen om aan de noo- dige fondsen te komen, op zeer uitvoerige wijze besproken. De voorzitter gaf een korte uiteenzetting van het streven van het comité, waarna een be spreking volgde van verschillende denkbeelden. Tenslotte werd een voorloopig schema opge maakt, waarvan de practische uitvoerbaarheid zal worden onderzocht. Daarbij is men uitgegaan van de stelling, dat niet mocht gevolgd worden de methode om geld in te zamelen door middel van een col lecte. Er wordt den laatsten tijd reeds genoeg voor velerlei doeleinden gecollecteerd en daar bij komt nog dat het hier zeker niet gaat om een doel, dat men een liefdadig karakter zou kunnen toekennen. Zaak was het derhalve een vorm te vinden waardoor het publiek iets aangenaams wordt geboden in ruil waarvoor het zich een geldelijk offer heeft te getroosten. Een feestavond met gevarieerd programma zal gunstig kunnen zijn om dit doel te bereiken. Het comité houdt zich voor de medewer king van allen die meenen iets in deze rich ting te kunnen bijdragen, aanbevolen. Op dezen feestavond zouden dan kunnen wor den opgevoerd: een één-acter, muziek-nummers, enkele korte films, enz. Bovendien zou een lid der bemanning van de Pelikaan een causerie kunnen houden. Ook van een verloting ver wacht men goede baten, vooral wanneer een bepaald voorwerp en b.v. een vliegtocht als prij zen worden beschikbaar gesteld. Dezen avond jou men ten slotte, om de attractie voor vele Jeugdige bezoekers wat grooter te maken met een bal kunnen besluiten. Een aparte schouwburgvoorstelling, waarin een toepasselijk tooneel wordt opgevoerd, zal weer anderen trekken, die van iets ernstigers houden. Een (reizende) luchtvaarttentoonstelling in samenwerking met de K. L. M. wordt in de eerste week van Juni in Den Haag gehouden. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling, onmiddellijk na Den Haag, in Haarlem open te stellen. Hiervoor zal noodig zijn een terrein van een paar duizend vierkante meter opper vlakte, dat men trouwens reeds op het oog heeft. In dit verband is het misschien wel goed te vermelden, dat het plan bestaat de medewer king der gemeente in te roepen voor wat betreft terrein- en zaalhuur, vermakelijkheidsbelas ting, enz. Verder zal nog getracht worden deze tentoon stelling samen te djOen gaan met enkele an dere attracties. Enkele vereenigingen zijn trou wens reeds bezig met de organisatie van feeste lijkheden, die op denzelfden datum worden ge houden; zoo zal er bijv. een bezienswaardigheid zijn op het gebied van de automobielen, terwijl er ook voor wordt geijverd Haarlem als bloe menstad aantrekkelijk te maken. Overleg zal worden gepleegd met de bios coopdirecteuren, teneinde speciale bioscoopvoor stellingen, gewijd aan de ontwikkeling van het luchtvaartwezen tot stand te brengen. In dit verband werd in het bijzonder de aandacht ge vestigd op een film, vervaardigd in samenwer king met de K. L. M. Voorts zullen tijdens den wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en omstreken speldjes verkocht worden ten bate van het Pelikaan-comité. En, mocht dit alles tenslotte nog niet vol doende zijn, dan zal men ter aanvulling van het totaal bedrag aan enkele geselecteerde adressen van personen en instellingen een cir culaire zenden met verzoek om een extra bij drage. Al deze plannen zijn echter voorloopig en zullen, zooals gezegd, nog eens nader op hun uitvoerbaarheid moeten worden beschouwd. Mocht het zoover komen, dan zal allereerst de bioscoopvoorstelling doorgang vinden; de feest avond zou gehouden worden op het eind van April of in het begin van Mei, terwijl de ten toonstelling het laatst aan de beurt komt. De Haarlemsche Rechtbank heeft Donderdag 22 Maart 1934 de volgende uitspraken gedaan: M. J. S., varensgezel, gedomicilieerd te Rot terdam, thans gedetineerd. Diefstal door middel van valsche sleutels en inklimming. acht maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. S. V., zonder beroep, wonende te Haarlem, thans ged., diefstal, een jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. A. de B„ zonder beroep, wonende te Haarlem, thans ged., heling, een jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. M. M. W„ hvr. J. A. v. d. G„ wonende te Haarlem, thans ged., diefstal, een jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. W. W„ chaufffeur, wonende te Haarlem, thans ged., heling, acht maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. N. G. S., kellner, wonende te Haarlem, thans ged., heling, zes maanden gev. straf met aftrt. prev, hecht. o.v. C. D., koopman, wonende te Haarlem, thans ged., brandstichting, zes maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. W., loopknecht, wonende te Haarlem, dief stal, zes maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. H. J. D., boerenarbeider, wonende te IJmuiden thans ged., diefstal, een jaar en drie maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. S. B., los werkman, wonende te IJmuiden, thans ged., diefstal, een jaar en drie maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. P. P., los werkman, wonende te IJmuiden, thans ged., diefstal, een jaar en drie maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. C. H. S., bankwerker, wonende te Haarlem, thans ged., overtr. art. 247 W. v. Str., een jaar gev. straf met aftrt. prev. hecht. o.v. Maandag 26 Maart zal het 25 jaar geleden zijn dat de vereeniging „Vooruit" werd opge richt. Gedurende den winter 19081909 werd door wijlen dep gepensionneerden Kapitein-paarden arts uit Heemstede, den heer W. G. van der Wal, te Hoofddorp een cursus gegeven in paar denkennis, waarop de Kapitein zijn groote ken nis aan z'n leerlingen bijbracht. Geen wonder was het ook, dat het voor een leeraar, die zoo wel door z'n kennis als door z'n voortreffelijke karaktereigenschappen door zijn leerlingen als 't ware op de handen gedragen werd, heel ge makkelijk ging uit die leerlingen een vereeni ging te stichten. Zoo werd op 26 Maart 1909 „Vooruit" opge richt, oorspronkelijk met 20 leden, allen deel nemers aan bovengenoemden cursus. Het bestuur bestond aanvankelijk uit 5 leden, t.w. de heeren W. G. van der Wal, voorzitter; Jac. Clay, secretaris; M. A. Noordam, penning meester; S. Veldman, 2e voorzitter en C. Bulk, commissaris en werd kort daarna met nog 2 leden, de heeren A. van Zijverden en G. P. Kis- temaker, uitgebreid. Op 26 September 1911 werd tot eere-voorzit ter benoemd de heer Mr. A. Slob, burgemeester van deze gemeente, die als bekend paarden liefhebber en warm voorstander van de paarden sport steeds met veel sympathie de belangen van „Vooruit" in haar vaak moeilijken en met allerlei tegenspoeden gepaard gaanden arbeid heeft voorgestaan en behartigd, zoodat de ver eeniging, op al datgene wat Mr. Slob geduren de zoovele jaren voor haar ontwikkeling en wel vaart door zijn krachtigen steun heeft willen doen, met groote erkentelijkheid en dankbaar heid kan terugzien. Reeds dadelijk na hare oprichting legde de vereeniging een ernstig streven en veel acti viteit aan den dag om door middel van con- cours-hippiques de belangen, vooral van de warmbloedpaardenfokkerij in Haarlemmermeer te bevorderen. Het eerste concours-hippique Op 17 Juli 1909 kon het eerste concours-hip- Pique worden gegeven. Dit liep prachtig van J. de W., zonder beroep, wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, 30.boete subs. 10 dagen hecht. o.v. C. J. M., wagenvoerder, wonende te Haarlem, appèl overtr. tramwegregelment, vonnig Kanton rechter Haarlem bevestigd. J. G. F. D., reiziger, wonende te Zandvoort, appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. De directie van den provincialen waterstaat te Haarlem is in volle actie om de nieuwe ver binding tusschen Heemstede en Hoofddorp met spoed gereed te maken. Wat zal dat vreemd zijn wanneer over enkele weken de smalle kromme Meerweg niet meer behoeft te worden gereden en vanaf de Dreef langs de gasfabriek over de mooie breede en voor het scheepvaartverkeer nogal hooggelegen brug over de Ringvaart een nieuwe, veel kortere verbinding zal zijn verkregen om door den Haarlemmermeerpolder te gaan. Het staat nu vast dat het oude historisch zoo belangrijke stoomgemaal de Cruquius niet meer zal kunnen functioneeren, want de gelegenheid tot het overstorten van het water uit den pol der in de Ringvaart is nu voorgoed opgeruimd; het eerbiedwaardige gebouw met de vernuftige techniek zal alleen als museum in stand worden gehouden. Omdat de brug erg hoog ligt, zijn ter plaatse een paar vrije steile opritten gemaakt, welke reeds mogenworden bereden, zoodat de tijde lijke afsluiting van het verkeer is opgeheven. De oude verbinding tusschen Vijfhuizen en Heemstede langs den kanaaldijk is dus weer hersteld. Na verloop van enkele dagen zal de verbinding tusschen de nieuwe brug en den nieuwen Kruis weg klaar zijn en dan zal de oude draaibrug kunnen worden afgebroken, gelijk de oude brug wachterswoning als is opgeruimd. Zoo wordt in de naaste toekomst een mooie verkeersverbetering verkregen om vanuit Haar lem over Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Nieuwersluis in de stad Utrecht te komen en buiten de stad Amsterdam om zal de bevolking van Noord-Holland op gemakkelijke wijze en in zeer korten tijd de provincie Utrecht en Zuid- Holland kunnen bereiken. Zooals wij gemeld hebben, is destijds een hulp besteller bij de posterijen te Zandvoort aange houden, verdacht van verduistering van gelds waardige papieren. Door den commissaris van politie aldaar is een oproep gepubliceerd, waarin ieder, die onaange- teekende brieven, waarin zich geld bevond, ver zonden had of ontvangen zou, welke brieven niet ter bestemder plaatse zijn gearriveerd, zich aan zijn bureau te melden. Wij vernemen thans, dat verscheidene perso nen aan dezen oproep gehoor hebben gegeven. Totaal blijkt reeds voor een bedrag van f 200 verduisterd te zijn. De hulpbesteller, die nog een jongeman is, was belast met het uitzoeken van de post of het bestellen daarvan. Terwijl hij zich van zijn opgedragen taak kweet, hield hij de brieven achter, waarin zich, naar hij vermoedde, geld bevond. Zoo heeft hij zich meester gemaakt van kleine bedragen, maar ook van bedragen van f 10 en f 25. De jongeman is aan de justitie overgeleverd. Het onderzoek wordt voortgezet. Zaterdag 24 Maart a.s. zal om drie uur het bekende wandelpark „Kostverloren" te Zand voort wederom officieel worden geopend. Burgemeester Slob, eere-voorzitter der Vereeniging „Vooruit" stapel en was een groot succes voor de vereeni ging, wijl het publiek zich uiterst voldaan toon de en de rekening met een zoo voorbeeldig sal do sloot, dat het gestichte garantiefonds niet behoefde te worden aangesproken. Dit eerste paardensportfeest werd gehouden op een te Hoofddorp gelegen en door den heer B. Biesheuvel, in leven wethouder van deze ge- gemeente, uit groote liefde voor de paardenfok kerij op zeer billijke voorwaarden beschikbaar gesteld prachtig stuk weiland. Wijl dit mooie terrein voor 't beoogde doel onmisbaar bleek te zijn en gevreesd werd dat het voor den verbouw van gewassen zou worden omgeploegd, werden tusschen den eigenaar en het gemeentebestuur onderhandelingen gevoerd om te trachten dit gunstig gelegen sportveld in eigendom te ver krijgen, met dit gunstig resultaat, dat in 1912 de gemeente eigenares daarvan werd. Later werd nog een aangrenzend gedeelte bij gekocht, zoo dat dit sportterrein zoo niet het grootste, dan toch een van de grootste sportvelden in Neder land thans een oppervlakte beslaat van meer dan 5 hectaren. Later heeft de gemeente ook de tribune over genomen, zoodat thans het geheele terrein met tribune, muziektent en verhoogde staanplaat sen haar eigendom is. De vele bezoekers hebben meermalen de in tieme gezelligheid van het terrein geprezen en de Hoofddorpsche concourses-hippique van „Vooruit" die steeds het cachet droegen van iiiiiiiiiiiiiiiiiiitïimiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiimiiimmmiiiiiiiii NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat TELEFOON 13490 Ti 111111111111111111 1111111111111111111111111111111111M1111111111111 1111111111111111 nT Wel zeldzaam passend in dezen tijd van rouw en van boete, van godsdienstige ingeto genheid, nu de herdenking, na negentien eeuwen, van Christus' Zoendood samenvalt met den dood eener beminde Vorstinne, was deze uitvoering van Bach's aangrijpende Passie muziek gisterenavond in onze Gemeentelijke Concertzaal door het ensemble der Christelijke Oratorium-Vereeniging. Men kon alle muziek in den lande verbieden of stopzetten deze edelaardige en ingetogen muziek met eeuwigheidswaarde niet. Ze werd in deze omstandigheden juist dubbel treffend en elk voor zichzelf konden de toehoorders uit de verschillende koralen de les en de me ditatie putten van het oogenblik. Van de zijae der Christ. Oratoriumvereeni- ging werkte men daartoe in dubbelen zin mee- Alle toehoorders ontvingen bij het betreden der zaal het met rouwrand bedrukte speciale ope ningsgebed, dat ditmaal niet gesproken werd, doch gezongen: het eerste vers van Gezang 118 „Leer mij, o Heer! Uw lijden regt betrach ten." Dan rezen in de tot in de laatste hoeken bezette Concertzaal tegelijk met koor en mu sici alle aanwezigen van hun zitplaatsen op, om eenige oogenblikken van stilte en eerbied te wijden aan de nagedachtenis van Hare Ma jesteit de Koningin-Moeder, waarna de orga nist Piet Halsema in sobere, maar effectvolle registratie de melodie ten gehoore bracht van het Bach-koraal: Komm, Süsser Tod, komm, sel'ge Ruh'! Het was voor ons het indrukwekkendste mo ment van den avond: het moment, waarop de stilte sterker sprak tot verbeelding en gemoed, dan het menschelijk stemmengerucht en de klank der instrumenten erna. Niet dat we hiermee een verwijt zouden be doelen aan de uitvoering van Bach's Passie muziek door het koor der Christelijke Orato- rium-vereeniging onder leiding van Louis Ro bert. Want deze was, ondanks eenige onvolkomen een eigen tentoonstelling van de resultaten en de ijverige bemoeiingen van deze vereeniging hebben steeds een eerste plaats ingenomen onder de paardensportfeesten in den lande. Dit werd steeds algemeen erkend en telkens is er weer opnieuw de waarheid van gebleken. Groote vermaardheid Reeds gedurende vele jaren heeft de naam van „Vooruit" ook ver over de grenzen geklon ken en dat zij ook in het buitenland een groote vermaardheid had verworven, moge wel hieruit blijken, dat de beste paarden uit Zweden, De nemarken, Duitschland, Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Hngarije, ja zelfs uit Argentinië elkaar in Hoofddorp kwamen bekampen. „Vooruit" kan er zich dan ook op beroemen dat ze is gegroeid tot een machtige organisatie van internationale bekendheid. Aan haar wils kracht en energie is het voor een groot deel te danken dat Haarlemmermeer op het gebied der paardenfokkerij een uitstekende reputatie heeft verworven en dat de landbouwers hier met tal rijke warmbloedhengsten van Oost-Friesche en Oldenburgsche afstamming zich reeds in het bezit van vele tuigpaarden met sierlijken gang en veel actie en uithoudingsvermogen konden verheugen. Ook het Koninklijk Huis toonde Zijn belang stelling in de Hoofddorpsche concourses-hip- piques. Ieder jaar werden door de leden van de Koninklijke Familie medailles geschonken, ter wijl in 1927 de vereeniging de eer te beurt viel H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Hendrik onder haar bezoekers te mogen tellen. Het zou ons te ver voeren om alle bijzonder heden te memoreeren, die tot het welslagen van het vrijwel ieder jaar gehouden concours-hip pique hebben medegewerkt. Veel arbeid was er steeds noodig om een en ander goed te laten marcheeren. De verscheidene landelijke rijvereenigingen, wier schitterende prestaties aan de afwerking van het programma steeds een dankbare afwis seling boden, hebben er na veel oefening en doorzettingsvermogen het hare toe bijgedragen dat de Hoofddorpsche paardensportfeesten zoo populair zijn geworden. Zilveren bestaansfeest. In de a.s. Maandag te Hoofddorp te houden ledenvergadering van „Vooruit" zal het 25-jarig bestaan van deze vereeniging worden herdacht. Het bestuur heeft echter besloten daaraan vooralsnog geen verdere feestelijkheden te ver binden, doch een op „Vooruit" betrekking heb bende revue op te voeren en deze met het oog op de veel tijd en zorg vorderende voorbereiding te verschuiven tot de maand November, ter wij] het in de bedoeling ligt bij gelegenheid van het in de maand Juli op het gemeentelijk sportter rein te Hoofddorp te houden concours-hippique met een extra-programma voor den dag te komen. Wij voegen er gaarne den wensch aan toe, dat de wakkere, energieke bestuursleden van de ver eeniging „Vooruit" nog vele jaren in staat zul len zijn om aan het door hen in bet belang van de paardenfokkerij reeds tot stand ge brachte groote werk hun beste krachten te blij ven geven. Leve „Vooruit" tot in lengte van dagen! heden van incidenteelen aard, over het alge meen wederom uitstekend te noemen. Uit de snellere koorpassages en de dubbelkoren bleek voldoende dat men de partituur beheerschte. Een paar zwakke inzetten aan begin en einde in het dubbelkoor en het wegvallen der tenoren bij de passage „Drum muss" mogen we niet te zwaar aanrekenen. De talrijke goede momenten het: „Lasz ihn kreuzigen" in de Pilatus- scène was o. a. imposant van werking wo gen ruimschoots hiertegen op. Toch moge men zich bij de interpretatie van dit Bach-werk voor al te groote, nuchtere strak heid behoeden. Het vrij wild gezongen koraal 31 „Was mein Gott will" was overigens voor ons niet de adequate verklanking van den tekst, terwijl het koor „Blitze" zeker sterker van uit beelding had kunnen zijn, en de koralen 21, 23, 35, 48, 53, 55 en 72 alle min of meer leden aan gebrek aan de voor elk passende sfeer. We hebben althans al eens een fijner in détails uitgewerkte vertolking van de Christelijke Ora- torium-vereeniging gehoord in dit opzicht. Van de solisten noemen we gaarne Max Kloos als den onvolprezen Christus-zanger, al kwam het ons voor dat hij zijn geluid eenigs- zins forceerde en zijn voordracht daardoor bij momenten inboette aan vergeestelijktheid. Ook de sopraan To v. d. Sluys en de alt Annie Woud zongen haar partijen niet steeds met evenveel diepte van gevoel, en als het al „in corde" aan wezig was, naar buiten bleek er betrekkelijk slechts weinig van. Jac. van Kempen daarentegen was dezen avond nog buitengewoon goed op dreef. Hij zong z'n Evangelisten-partij frisch en met waarlijk fraaie beeldingskracht. De kleinere rol len werden door den bas Louis Bogtman juist geïnterpreteerd, zijn stem heeft diepte en sono riteit, al mist ze een enkele maal soepelheid. In zijn slotaria „Mache dich, mein Herz bereit" was hij, ten deele niet door eigen toedoen, min der gelukkig. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest begeleidde deze voor het ensemble vertrouwde partituur als naar gewoonte met zorg en toewijding, al verschilde het op enkele momenten met diri gent Robert van rhythmisch inzicht. De heeren Oelers en Kwant zorgden als steeds voor een fraaie obligaat-begeleiding in de be kende sopraan- en alt-aria's. Over bet geheel genomen een zeer verdienste lijke uitvoering, waarbij we echter vooral den nadruk zouden willen leggen op een wenschc- lijke fijnere afwerking van détails, ook al, om dat Bach juist hierin vaak zoo suggestief weet te schrijven. De goede tekstuitbeelding reeds in enkele passages bereikt, geeft ons de hoop en de overtuiging, dat we 'n volgende maal het zelfde zullen kunnen getuigen van het geheel. J. S. In den Lisserdwarsweg is aan het einde nabij de samenkomst van dezen weg met den weg langs de ringvaart van de Haarlemmermeer een bocht, waarin voor het verkeer, komende uit de ichting van de Hoofdvaart, gevaar bestaat, des avonds of bij mistig weer in de daar aan wezige sloot te rijden. De A. N. W. B. °n de K. N. A. C. hebben aan het wegbestuur verzocht, plaatsing van een wegmarkeering aan de buitenzijde van deze bocht te willen bevorderen. In verband met het overlijden van de Ko ningin-Moeder is de Johez-avond van 24 Maart uitgesteld tot 21 April. Krijner, Hofdijkplein 25, actetasch m. i.; J. Duin, Scheepmakersdijk 5 a, autolamp; Bureau van Politie, Smedestraat, bal, handschoen, muts; J. de Bruin, le Hoogerwoerddwarsstraac 22, geld; S. Nijssen, Scheepmakersdijk 23, en veloppe m. i.; T. Meijer, Teding van Berkhout straat 37, petroleum; H. de Lugt, Wijde Gelde- loozepad 13, ketting; Kennel Fauna, Parklaan, kat, hond; W. J. Kramer, Verspronckweg 159, rijwielpomp; M. v. d. Kamp, H. J. Koenenstraat 10, portemonnaie; C. J. Delissen, Schermer straat 10, idem m.i.; Schoffelmeer, Tuinstraat 1 c, ring; J. Tuin, Oranjeboomstraat 41, rij- wielbelastingplaatje; A. Roozen, Olycanstraat 21, rijwiel; J. Harkmans, Lange Heerenvest 16, rijwielbelastingplaatje; Rietbrink, Zuid-Brou wersstraat 39, idem; Siebeling, Colensostraat 64, schorten, handdoek; Bureau van Politie, Smedestraat, lantaarn; Slingerland, Berckheij- destraat 8rd„ vulpen; Peters, Rijksstraatweg 28, voetbal; J. Heijman, Reitzstraat 111, boekje (wet). Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Budde, Dr. Bakkerlaan 16, Bloemendaal, een slinger van kipkar; Everard, Boekenroodeweg 45, Aerdenhout, een Iersche Setter; J. Hooglugt, Hagestraat 6rd, Haarlem, een fototoestel; L. Hekker, Militaireweg 14, Overveen, een dubbeltje; P. Heemskerk, Voge- lenzangscheweg 334, Vogelenzang, een notitie boekje in étui; W. Beunders, Julianalaan 93, Overveen, een heerenrijwiel; aan den politie post te Aerdenhout, een passer; een dop van radiateur „Renault"; aan het bureau van po litie te Overveen, een steeksleutel; een koperen sleutel; een wollen dameshandschoen; een witte dameshandschfen. Dat kan tevens inhouden 't feit dat üw oude lamp dringend vernieuwing behoeft Indien dit 't geval is. belt U ons dan even? Het afhalen en plaatsen is kosteloos. Uit een Zijden-collectie van meer dan 90 dessins en kleuren waaronder onze „Seiden Wiener Schule". Chintz en Batikwerk, zult U zéér zeker keus kunnen doen Wij verzoeken U echter be leefd reeds thans Uw opdrachten te doen met 't oog op de bekende schoonmaakdrukte Bovendien krijgt C deze maand een fraai Lampje ter gelegen heid van ons 15-jarig bestaan. De toonaangevende zaak op lampengebled LANGE VEERSTRAAT 23-25 HAARLEM De burgemeester van Bloemendaal heeft in verband met het overlijden van de Koningin- Moeder alle openbare vermakelijkheden voor a.s. Zondag afgelast. Secretarie gesloten In verband met de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder zal de secretarie der gemeente Bloemendaal Dins dag den geheelen dag gesloten zijn. Nieuwe Haarl. Crt. Personalia. De heer M. J. Bodifé alhier is geslaagd voor het examen militaire politie, en is als zoodanig benoemd te Nieuwer Amstel. Een Vlaamsche avond door „Volkszang", De afdeeling Bloemendaal van „Volkszang", zal een propaganda-avond houden op Woensdag 28 Maart in het Jeugdhuis. (Wegens het overlijden van de Koningin-Moeder verzet van Maandag avond naar Woensdagavond). De heer Jos de Kerk zal hierbij zijn mede werking verleenen. Excursie werkloozen De excursie van de werkloozen naar het Koloniaal Instituut, welke aanvankelijk op Dinsdag 27 Maart zou plaats hebben, is uitgesteld tot Woensdag 4 April. De werkloozen die deze excursie willen me demaken kunnen tegen betaling van slechts 10 cents een biljet krijgen bij den heer Chr. v. d. Erf, Eikenlaan 34. De heer L. Kors heeft een tweetal autobus sen ter beschikking gesteld. Het vertrek is be paald op des morgens 9 uur vanaf het Raad huisplein. Ontwikkeling en ontspanning werkloozen. Wij brengen in herinnering dat de tentoonstel ling van werkstukken vervaardigd door de werkloozen op den cursus huisvlijt door de bouwvakarbeiders, heden en morgen geopend is in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg van 1012 en van 25 uur. De toegang is gratis. Werkloozen-cursussen gesloten Donderdag werden in een der zalen van het R. K. Vereeni gingsgebouw aan den Heerenwag in besloten kring de werkzaamheden van het algemeene comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning van de werkloozen officieel beëin digd. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt, de tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd op den cursus huisvlijt en op den cursus voor de bouwvakarbeiders, te openen. Smaakvol waren deze werkstukken opgesteld temidden van een passende versiering van groen en bloemen. Onder de aanwezigen merkten wij om. op bur gemeester Jhr. J. P. W. v. Doom, wethouder Jhr. A. v. d. Pol, en pastoor J. M. v d Tuyn, benevens vele leden van het comité en de verschillende leeraren der cursussen. Afwezig waren met ken nisgeving wethouder Dr E. A .M. Droog en de heer N. Vos, gemeente-secretaris. De voorzitter van het comité, de heer C. A. M. Jonckbloedt sprak het openingswoord en gaf een overzicht van de werkzaamheden van den afge- loopen winter. Uit dit verslag bleek dat het aantal bezoeken rond 14.000 had bedragen en evenveel koppen koffie en thee waren geschonken, dat is gemid deld 150 per dag. Over het bezoek aan de cursussen is het ver slag pessimistisch. De cursus huisvlijt mag volgens het verslag, alleszins geslaagd heeten. Als blijvende herinnering aan dezen cursus hebben de cursisten een coupe en 15 asbakjes vervaardigd om deze voor het gebruik in de Raadzaal aan te bieden aan het gemeentebe stuur. Een 12-tal der trouwste bezoekers zullen een keuze mogen doen uit het vervaardigde, de rest zal óf verkocht óf verloot worden, ofwel als prij zen beschikbaar gesteld worden bij onderlinge wedstrijden der werkloozen. Het verslag besluit na een dankwoord met den wensch dat de arbeid van het comité iets moge hebben bijgedragen om het lot der werkloozen wat draaglijker te maken, en aan eenigen van hen kennis te hebben bijgebracht, welke hun wanneer de tijden veranderen, zeer zeker tot nut zal zijn. Burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doom zei, dat bij het werk van het comité niet alleen op de uitkomst, doch vooral op het doel gelet wordt; het aangenaam en rustig bezighouden der werk loozen, in dezen voor hen zoo zwaren en moei lijken tijd. Spr. meende zeker de tolk van het geheele comité te zijn, indien hij den voorzitter van het comité, den heer C. A. M. Jonckbloedt dankte vooral hetgeen hij met zooveel ijver en toewij ding voor de werkloozen heeft gedaan. Voorts dankte hij voor de geschenken, door het comité aan het gemeentebestuur aangeboden. Pastoor van der Tuyn bracht vervolgens een woord van dank als voorzitter van het R. K. Kerkbestuur van de St. Bavo, voor de goede zor gen, door dit comité aan het R. K. Vereenigings gebouw gewijd. Het verheugde spr. dat het Kerk bestuur door het beschikbaar stellen van dit ge bouw heeft mogen medewerken aan de leniging ook van den geestelijken nood onder de werk loozen. Namens de werkloozen sprak de heer C. v. d. Erf een woord van dank tot het comité en aan den gemeenteraad voor het voteeren van de gel den voor de ontwikkeling en ontspanning der werkloozen. Namens de leeren sprak de heer Kermis. De burgemeester verklaarde hierna de ten toonstelling voor geopend. Voor belangstellenden kunnen wij nog mede- deelen dat de tentoonstelling ook Zaterdag gra tis toegankelijk is van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Motorongeluk Gisterenmiddag te half 2 had aan de Haarlemmerstraat alhier een vrij ernstig motorongeval plaats. Een motorrijder, (GZ 1440) uit Den Helder met dame op de duo kwam achter een auto vandaan om te passeeren en reed tegen een luxe-Renault op, die van te gengestelde richting kwam. De botsing was ge weldig, de motor sloeg over den kop en be stuurder en dame vlogen tegen den grond. De auto bekwam een fikschen deuk tegen 't linker spatbord aan de voorzijde, terwijl de motor ern stig beschadigd werd. De dame kwam er goed af, doch de bestuurder verloor zijn tanden, be kwam beenwonden en bloedde geweldig. In minder dan geen tijd was E.H.B.O. ter plaatse en verleende de eerste hulp. Weldra verscheen ook dr. Versluys en de hoofdagent van politie, de heer Braas. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt. Volgens mededeeling van den dokter zal het ongeluk geen ernstige gevol gen hebben. Het auto-verkeer ondervond vertraging; voor de tram werd de baan vrijgehouden. 't Ongeluk is werkelijk nog bizonder goed af- geloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9