Daudet's beschuldigingen Parijs' antwoord op Londens memorandum Het nieuws van heden EEN OPEN BRIEF AAN DOUMERGUE Het défilé voor Koningin-Emma IS FRANKRIJK GEEFT NIETS TOE DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 24 MAART 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Chautemps en Pressard zouden den dood van Stavisky en Prince op hun geweten hebben >,Durf de waarheid in 't gelaat te zien" Waarom Pressard niet? Exminister Dalamier De vuurzee te Hakodate Ontzettende tooneelen; ook 13 visschersbooten vermist Engelsche bewapenings geheimen onthuld Een kanon, dat 1000 schoten per minuut kan lossen Japan in Noord-China Chineesch blad acht ook dit gebied bedreigd Chamberlain dreigt Zal de Britsche bewapening versterkt worden? Insull op zee DUIKPROEVEN MET DE „SURCOUF" POLEN VIERT PILSOEDSKI'S VERJAARDAG DE BRAN DCA TA S TROPllE IN JAPAN Geen Fransche offers en Duitsche voordeelen, omdat Berlijn den Volkenbond verliet Herbewapening openlijk gelaakt Vonnissen in Kreuger- proces Zijdie zich tegen 1 April op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Eenvoud Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniu| liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHinimiiiiBiiniiiü Een Van Gogh naar Buenos-Air es ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18660 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek (Van onzen correspondent) PARIJS, 22 Maart In „L'Action Frangaise" publiceert Léon Daudet een open brief aan den Franschen minister-president Doumergue, waarin hij zwa re beschuldigingen uit. Na uiteengezet te hebben dat de politie- inspecteur Bony een onbetrouwbaar persoon is, een „gangster" die onmiddellijk aangehou den zou moeten worden, schrijft Daudet als Volgt: „Het is een schandaal dat Semen Simano- Vitch de observateur van den moörd op Prince, Wordt vrijgelaten, hij die in Januari 1930 een der medeplichtingen was van den moord op Ge- heraal Koetjepoff (rapport HennetGrégoire). Semen Simanovitch, evenals zijn vader Aaron, is een indicateur der Süreté Générale, een spe cialist der speelkroegen, dubbel-agent van de Süreté van Berlijn en van Parijs. Indien ge dit miserabel individu arresteert, zult ge spoedig de namen der misdadigers van Dijon hebben, de handlangers van het bandietenhol der rue de Grammont (waar het lokaal van de Cercle Hippique is gelegen. Red.) Eerst gisteren heeft men den auto van den chemicus der bende, Garfunkel, in beslag ge nomen, terwijl ik reeds op 26 Februari inlich tingen daarover aan den Minister van Justitie heb gegeven, dus 6 dagen na den moord. Ik schreef toen een brief aan Chéron, die hem doorgaf aan rechter Lapegre. Twee dagen later richtte ik een schrijven tot Lapegre waarin ik de rol en de samenstelling uiteenzette van de „Frolie's"-club en inlichtingen gaf over de per soonlijkheid der leiders die thans, eindelijk, achter slot en grendel zitten. Hadt ge mij, aldus Daudet, de Kanselarij (portefeuille van Justitie) toevertrouwd, dan waren de moordenaars van Prince reeds einde Februari gearresteerd. Na hulde te hebben gebracht aan de parle mentaire commissie van onderzoek, herinnert Daudet eraan, dat hij in Januari het bewijs leverde dat Stavisky door twee, misschien door drie kogels werd getroffen. Het onderzoek over den zoogenaamden zelf moord werd gesaboteerd door politie-mannen, die elkaar steunen en die door de Loge gehol pen worden. De Süreté Générale is trouwens het werktuig der Vrijmetselarij. Niemand te Parijs gelooft, dat Stavisky zich gezelfmoord heeft. Ik ben overtuigd dat Chautemps hem heeft doen dooden. De moord op Stavisky en op Prince is eenzelfde politie zaak. Verschillende informaties die de laatste Weken in onze bureaux zijn binnengekomen, hebben ons de volstrekte zekerheid gegeven, dat de ingevers (inspirateurs) van beide misdaden niemand anders zijn dan Chautemps en Pres sard, de eerste handelend als minister van binnenlandsche zaken, de tweede als Procureur der Republiek. Denk vooral niet dat dit onmogelijk is. Klotz, Péret, Dalimier, Sacazan, Reynaldi, waren mi nisters en tevens „des voleures de grand chemin" (dieven en bandieten). Chautemps is, onder een hoffelijk uiterlijk een bende-leider, een personage a la Eugène Sue. Chautemps is de moord op Stavisky gaan voorbereiden, onder voorwendsel van een Ski-partij. Daarna heeft hij de weduwe van Stavisky door „gang ster" Bony doen ondervragen: men weet hoe. Chautemps heeft den moord op Albert Prince niet zelf durven voorbereiden, doch hij heeft gehandeld door tusschenpersonen en „indica- teurs". De brief van Daudet eindigt aldus: „Indien ge de waarheid niet in 't gelaat wilt zien, ge achte heer Doumergue, zal het onrecht voort woekeren, het vertrouwen zal niet terugkeeren en ge zult onverrichterzake naar Tournefeuille terugkeeren. Trouwens Chautemps en Pressard zullen toch hangen. Zooals in de indrukwek kende teekening van „Témoin" van Irible, wor den zij op de hielen gevolgd door twee spoken." PARIJS, 23 Maart. (Per tel.). Als gevolg van de onthullingen van.afgev. Henriot is dr. Va- chet, zooals reeds gemeld werd, gearresteerd. Vachet stond in nauwe relatie met Stavisky. Hij bekleedt een hoog ambt in de vrijmetselarij en is tevens apostel van het nudisme, in welke hoedanigheid hij ook herhaaldelijk optrad in Brussel. Verder wordt gemeld, dat de rechter van instructie Ordonneau op het punt is geweest, den voormaligen procureur-generaal Pressard in staat van beschuldiging te stellen. Van hooger hand verzette men zich hier ech ter tegen, waarop Ordonneau van zijn voorne men afzag. De verzekeringsmaatschappij „La Cité" heeft door tusschenkomst van den minister van Ar beid een request bij de regeering ingediend. Hierin eischt de maatschappij terugbe taling van 2 millioen francs door den Staat, welk bedrag door de maatschappij werd besteed voor aankoop van bons van de Bank van Lee ning te Bayonne. De maatschappij betoogt, dat deze belegging werd gedaan na de circulaire van den toenmaligen minister Dalimier, waar in deze den verzekeringsmaatschappijen ge noemde bank aanbeval. TOKIO, 23 Maart (Reuter) Bij den gewel digen brand in Hakodate hebben zich ontzet tende tooneelen afgespeeld. In een groot bran dend gebouw waren omstreeks 100 menschen opgesloten. Ten einde raad snelden zij dwars door de vlammenzee naar buiten, renden met brandende kleeren door de straten en stortten zich in zee.. Dat het aantal slachtoffers zulk een hoogte heeft kunnen bereiken, is, naar men gelooft, voornamelijk te wijten aan 't plotseling draaien van den wind. Een dichte menigte verdrong zich namelijk aan den zeeoever, terwijl vlakbij het vuur in de huizen woedde. Eensklaps draaide echter de wind, met het noodlottige gevolg, dat de vluchtelingen werden blootgesteld aan den rook en een regen van vonken en brandende stukken hout. Velen werden reeds aan den oever zelf gedood; tal van anderen verkozen den verdrinkingsdood boven den dood in de vlammen en sprongen in zee. TOKIO, 2*3 Maart (Reuter) Ook onder de Japansche visschersvloot heeft de orkaan, die Japan heeft geteisterd, danig huisgehouden. Dertien booten, met een totale bemanning van 154 koppen, worden vermist. LONDEN, 23 Maart. De „Daily Telegraph" meldt, dat een met buitengewone zorg bewaakt vlootbewapeningsgeheim onthuld is door een Duitsch blad, dat beschouwd wordt als het of- ficieele orgaan van de Berlijnsche admiraliteit. Het betreft hier een nieuw luchtafweerkanon, welks bestaan tot dusverre geheim werd gehou den en waarover gesproken werd onder de aan duiding „multiple pompom". Dit geschut zou in staat zijn 1000 schoten per minuut te lossen. Een italiaansch dienstblad geeft ook vertrou welijke bijzonderheden over de laatste Britsche sloepbewapeningen. PEKING, 23 Maart. (V. D.) De Japanners toonen in den laatsten tijd niet alleen in de provincie Jehol en in het Oosten van de pro vincie Tsjahar, doch ook in het eigenlijke Noord-China groote activiteit. Momenteel rei zen verschillende militaire commissies door de provincie Sjansi. In verband hiermede eischt het dagblad „Ta- ii MiiiiimiiiMii mm iimiiiiiiiiiiniiiniiii mui ■MiimiiMiiiiiiiiiii ui minim— Het défilé voor het stoffelijk overschot van H.M. Koningin- Moeder, is Vrijdagmiddag te half zeven op last van hoogerhand ge ëindigd. Duizenden en duizenden moes ten teleurgesteld naar huis terug keeren. Evenwel zal in verband met den overweldigenden toeloop heden morgen te negen uur met het defi- leeren opnieuw worden begonnen; Voorloopig is bepaald, dat het zal duren van 9-1 uur. rmiiiiiimiiiiiiimiiiiimimiimimmiiiiimmmiimimiimmmmmm koeng Pao" meer energie en grootere aandacht van de Nanking-regeering ten aanzien van de gebeurtenissen in Noord-China. Het te Tientsin verschijnende blad herinnert aan de juiste po litiek van vroegere Chineesche regeeringen, die er na den Russisch-Japanschen oorlog spoe dig in geslaagd waren den Cliineeschen invloed in Mandsjoerije te herstellen. De onverschillig heid der Nanking-regeering draagt aldus het blad schuld aan het verlies van Mandsjoe rije. Thans toont de Nanking-regeering de zelfde onverschilligheid ten aanzien van het door hetzelfde lot bedreigde Noord-China. Het blad eischt een vastberaden politiek tegenover Japan, een principieele reorganisatie van hei Noord-Chineesche bestuur onder centrale, zelf standige leiding van bekwame ambtenaren en reorganisatie der Noord-Chineesche troepen. LONDEN, 23 Maart De Kanselier van de Schatkist,' Neville Chamberlain, verklaarde in een gisteren gehouden rede, dat de Britsche be wapening versterkt zal worden indien de an dere mogendheden hun bewapeningen in na volging van het Britsche voorbeeld niet zouden willen of kunnen verminderen. Chamberlain verklaarde ervan overtuigd te zijp. dat het land de noodige uitgaven niet zou weigeren. Gezien het feit, dat over 3V2 week de nieuwe Engelsche begrooting in werking zal moeten treden heeft deze mededeeling van den kan selier van de Schatkist in sommige kringen eenige teleurstelling gewekt. PORT SAID, 23 Maart (V.D.)De kapitein van het Grieksche stoomschip „Attiki," dat Vrijdag ochtend hier is aangekomen, meldt dat hij radio grammen heeft opgevangen van de „Meotis," waaruit blijkt dat het schip zich op 150 mijlen van Alexandrië bevindt en daar wacht op in structies van de juridische adviseurs van Insull in Griekenland. Te Port Said is het gerucht in omloop, dat de „Meotis" Vrijdagavond de haven van Port Said zal binnenloopen. WASHINGTON, 23 Maart (Reuter) President Roosevelt heeft een wetsontwerp onderteekend dat machtiging verleent tot het terugbrengen naar de V. S. van alle zich aan de justitie onttrekkende Amerikaansche onderdanen, die verblijf houden op plaatsen waar Amerika extra-territorialiteitsrechten uitoefent. PARIJS, 23 Maart Te Brest heeft de 3800 ton metende Fransche duikboot „Surcouf", de grootste onderzeeër ter wereld, haar duikproe ven beëindigd en is met goed succes gedoken tot op een diepte van 80 meter. De „Surcouf" is gisteren naar Cherbourg vertrokken tot het treffen van voorbereidingen voor een tocht om de wereld. a:iïiïiiiïi:iïiïiï;ïii*: Gezicht op de stad Hakodate, die door een ontzettenden brand bijna geheel ver woest is. Honderden menschen zijn in het vuur omgekomen, terwijl meer dan 100.000 inwoners dakloos zijn geworden De 67e verjaardag van maarschalk Pilsoedski is in geheel Polen met grootsche plechtigheden gevierdOp bovenstaande foto ziet men een afdeeling militairen uit Zuid-West Polen, die naar Warschau kwam om aan de huldiging bijzon deren luister bij te zetten PARIJS, 23 Maart. (Reuter.) De Fransche antwoordnota van 17 Maart op het Engelsch memorandum werd, zooals van te voren was aangekondigd, hedenavond gepubliceerd. Het officieele communiqué dat er over werd gepu bliceerd, luidt als volgt: In de Fransche antwoordnota van 17 Maart op het Engelsche memorandum wordt aller eerst geconstateerd, dat de beide regeeringen en de beide landen het eens zijn over het doei waar het in de ontwapeningskwestie om gaat. Indien zich tusschen de voorgestelde metho des ook afwijkingen voordoen, zoo sluit zulks geenszins uit, dat bij wederzijdsch streven en openhartigheid, wederzijdsch begrip en tege moetkoming het nagestreefde doel wordt be reikt. Daartoe is Frankrijk bereid. Het heeft van 1920 tot 1932 eenzijdig den diensttijd met 66 procent, het aantal divisies met 50 procent, zijn effectieven met 25 pro cent, en van Juni 1932 tot Juni 1933 zijn cre- dieten voor de landsverdediging met 2 mil liard verminderd. De Fransche regeering heeft in de antwoorden, welke zij op 1 Januari en 14 Februari in de door het Duitsche Rijk in geleide gedachtenwisseling heeft gegeven, op de meest duidelijke manier haar standpunt ontwikkeld. In deze beide nota's zijn de op vattingen duidelijk uiteengezet en de grenzen getrokken, waaromtrent de drie regeeringen het op 14 October 1933 eens waren geworden. De Fransche regeering zou er slechts met de uiterste moeite toe kunnen besluiten toe te laten, dat het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, dat in de werkzaamheden van den Bond ernstige storing heeft veroorzaakt. Duitschland nieuwe rechten zou verschaffen en voor Frankrijk nieuwe offers met zich zou brengen, waaronder de Fransche landsverdedi ging zou kunnen lijden. De Fransche regeering erkent het eerlijk streven der Britsche regeering om een aanne melijk compromis tot stand te brengen. De regeering der Republiek heeft steeds een ge controleerde vermindering der wapens op het oog gevat, welke etappegewijs zal worden uit gevoerd tot een niveau dat de verwezenlijking der rechtsgelijkheid in een systeem van veilig heid mogelijk maakt. Dit systeem stuitte op de moeilijkheid, dat Duitschland het program uitvoerde, dat het sedert jaren heeft gevolgd om zijn wapening op een veel hooger niveau te brengen dan vol gens de verdragen is toegestaan. In den wensch de door Frankrijk gerespec teerde principes en de door Duitschland aan genomen houding met elkander te verzoenen, verbindt de Britsche regeering met een directe wapeningsvermindering, welke bepaalde staten op zich moeten nemen, directe wapeningsver meerderingen, welke anderen mogendheden zouden worden toegestaan. Frankrijk kan noch begrijpen, noch toegeven, dat de overdreven aanspraken op bewapening, welke door een zijde worden ingediend, kunnen dienen als motiveering om van andere mogendheden wa peningsvermindering te verlangfei, welke in strijd zou zijn met het belang hunner veilig heid. De Britsche regeering heeft de onjuistheid dezer methodes ook zelf ingezien en in het memorandum van 29 Januari het in de vredes verdragen voor de ontwapende staten vervatte verbod der militaire luchtvaart voorloopig ge handhaafd. De Fransche regeering sluit zich onvoorwaardelijk aan bij dit standpunt. Daar entegen acht zij zich verplicht nopens den eisen der Duitsche regeering, haar leger onverwijld, en zonder voorafgaand onderzoek van den hul digen stand van dit leger, te kunnen brengen op een aantal van 300.000 man (met het overeen komstige materiaal) op de meest besüste wijze reserves te maken. Mocht deze eisch worden ingewilligd, dan zou dit tot gevolg hebben, dat de principes van het Volkenbondsstatuut en de daarop geba seerde ontwapeningsconferentie zouden worden verloochend en te niet gedaan. Slechts de al- gemeene commissie zou met deelneming van alle belanghebbende staten kunnen besüssen ot deze principes moeten worden opgegeven. Het zal wel niemand ontgaan, dat een dergelijke beslissing onvermijdelijk haar uitwerking zou hebben in de maritieme kwestie. De Fransche regeering weet de bemoeiingen der Britsche regeering ten aanzien van para militaire organisaties, waar tegen de Fransche ■memoranda van 1 Januari en 14 Februari zich hebben gericht, ten zeerste te apprecieeren. De Duitsche regeering geeft thans toe dat het noodig is vast te leggen, welke soorten van ac tiviteit aan deze organisaties zouden moeten worden otnzegd, opdat zij het karakter eener militaire organisatie zouden verliezen, wat zij thans naar aard en wezen zijn, om zich tot politiek gebied te beperken. Niettemin blijven nog belangrijke punten op te klaren: zij heb ben betrekking op de militaire vooroefenings organen, de modaliteiten der controle de over gangsmaatregelen, de beperking van de taax en in het bijzonder de vervaardiging van oor logsmateriaal. Hoe groot de practische beteekenis dezer kwestie ook moge zijn, zij wordt gemakkelijk overtroffen door het belangrijke probleem van de executie-garanties. Een overeenkomst heeft slechts dan kans te worden ten uitvoer ge legd, wanneer zij cp een breede basis berust, welke de regeling der bewapeningen verbindt met verzekeringen op politiek gebied. Wanneer een verplichting wordt aangegaan tegenover de internationale gemeenschap, moet een schending dezer verplichting worden be schouwd als een bedreiging der gemeenschap zelf. Staten-onderteekenaars in het bijzonder moet enerkennen, dat zij er strict toe verplicht zijn tegen een door de controle ontdekte ver dragsschending onverwijld met alle onontbeer lijk geachte middelen op te treden, waarbij de mate der sancties zou moeten worden aangepast bij den ernst der verdragsschending. Evenzeer moet worden toegestaan, dat, wanneer de vast gestelde verdragsschendingen de veiligheid van een anderen staat in gevaar zouden brengen een solidair optreden der mogendheden plaats vindt, om ten gunste van den bedreigden staat het verstoorde evenwicht te herstellen. Ten*slotte moet steeds weer worden gerefe reerd aan den Volkenbond en zijn statuten. Frankrijk is er daarom verheugd over geweest, dat de Britsche regeering den terugkeer van Duitschland in den Volkenbond heeft gesteld als essentieele voorwaarde voor de onderteeke- ning van, een verdrag over de wapeningen. Duitschland zou geen betere garantie voor het evenwicht der mogendheden kunnen geven dan zijn ongedwongen terugkeer in de gemeenschap der staten, waarin het is opgenomen. De regee ring der republiek kan geen voorstel aannemen, dat de ontwapening van Frankrijk zou ver scherpen en tegelijkertijd Duitschland een di recte en moeilijk te begrenzen legaliseering eener her-bewapening zou toestaan, welke het thans reeds doorvoert met schending der ver dragen. STOCKHOLM, 23 Maart (Reuter) In het proces tegen de verantwoordelijke persoonlijk heden der Kreuger Toll A/B. heeft de recht bank te Stockholm heden Rydbeck veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en 7500 kro nen boete. Jublin Dannfelt en Paul Toll werden elk eveneens tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld en Andrew tot twee maanden ge vangenisstraf. De veroordeeling geschiedde cp grond van „het verwaarloozen van hun plicht, waardoor aan de belangen der schuldeischers schade werd berokkend". Z. H. de Paus verrichtte in St. Pieter de oefe ningen voor het verdienen van den jubileum aflaat. De protocollen van Rome. Ratificatie of aan gifte bij den Volkenbond is niet noodig, wordt te Weenen verklaard. De Beschuldigingen van Léon Daudet tegen Chautemps en Pressard. Open brief aan Doumergue. Waarom Pressard niet in staat van beschuldiging Het Fransche antwoord van 17 Maart op het Engelsch ontwapenings-memorandum gepu bliceerd. Frankrijks schandalen. Waarom Pressard niet in staat van beschuldiging? Viertal vonnissen te Stockholm in het Kreuger- proces. De vuurzee te Hakodate. Ontzettende tooneelen. Dertien visschersbooten vermist. Nederlandsche afgevaardigden naar het Int. Zuiveicongres te Rome en te Milaan. Directeur Plesman van de K.L.M. bij Mussolini. Vlaggenincident aan het consulaat van Letland te Amsterdam. Het onderdistrict Wonosari (N.-L) door hevige bandjirs geteisterd. Ingesteld een Vaste Commissie van den Econo- mischen Raad voor de Handelsverdragen. Stempelverlof voor werkïoozen en vrij voor te werkgestelden op Dinsdag. New-Yorksche Beurs: Opening gedrukt, han del kalm, slot iets lager. Eenvoud is, naar ouden gulden zegs wijze, kenmerk van het ware Zij is ook het kenmerk der (inner lijke) beschaving- Een onbeschaafde niet te ver- zelvigen met een ongeletterde is niet eenvoudig. Een parvenu wél te onderscheiden van een „self made man" is het evenmin. Een intri gant nóg minder- En het allerminst de hypocriet, die vóór en boven alles wil schijnen, wat hij niet is, en méér dan hij is. Eenvoud en oprechtheid zijn onaf scheidelijk. Ze vormen een harmonisch geheel van ongemeene bekoring. Ze zijn loten van éénzelfden stam- Wat is aantrekkelijker dan de een voud in woord en daad, in gansch de levenswijs en levenshouding? De hooggeplaatste wordt erdoor ge sierd en de laaggeplaatste verheven. Want bij beiden is het de eenvoud die de fijnheid van hun wezen doet kennen, en hen bij alle verschil van stand en rang vereenigt in eenzelfde geestes-gemeenschap- 1 VERWACHTING: Meest zwakke wind E uit westelijke richtingen, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: zachter. GENEVE, 23 Maart Het schilderij ,Mou- lins de la Galette" van Vincent van Gogh en Gauguin's „Femme de Mer" zjjn door het mu seum te Buenos-Aires van den kunsthandelaar Tanhaeuser gekocht voor de som van 430.009 Fransche francs. (United Press) IN^ r t 1111 11 i ir 1 1 f IvT. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 758 Vorige stand: 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1