STADSNIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan 'n „Omroeper" 1 voor 75.000 gezinnen Wat dé tonq streelt FUNKE'S ROGGEBROOD Passiespel als vrome volksuiting EICHHOLTZ UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN SCHOLTENS' BAKKERIJ PLECHTIGHEDEN IN DEN HAAG EN DELFT ZATERDAG 24 MAART 1934 DE ZAAK-TONNET Haarlemsche Justitie stelt een onderzoek in HAARLEMSCH SCHILDER EXPOSEERT IN BERLIJN Werk uit drie landen REMBRANDT-THEATER La Maternelle DE GESCHIEDENIS VAN BLOEMBOLLENTEELT EN HANDEL Historische tentoonstelling in het Frans Hals Museum VEEDRIJVER-ZAAKWAAR NEMER Eigenaardig geval bij het Haarlemsch Kantongerecht GEMEENTEZAKEN De omvang van „Kindervoeding" Kleingoed VOOR DEN POLITIERECHTER Oudejaarsavond gevierd Gewraakte reclame Vereenigingsgeld gebruikt Academische examens VRAAGT HET UW BAKKER GROOTE HOUTSTRAAT 118, TEL. 13151 PRIMA ROODE ZALM PER GROOT BLIK 42 CENT Voor één kwartje E. v. Nikkelen Kuijper - Keizerstraat 4 KLEINE PAASCHBROODJES a 25 ct R.K. Vrouwenbond Opening verkeerslokaal N. V. Haarlemsche Boaz Bank Reisbureau-Garage Du Mee Reisbureau Garage Du Mee Rozenstraat 13, Tel. 16166 EEN MERKWAARDIGE OPVOERING Onder leiding van Frank Luns is gisteravond de eerste recon structie te Amsterdam gegeven van een lijdensspel In het R.A.I.-gebouw L. y. d. b. Onderscheiding MISSIESPORTDAG TE SANTPOORT Het Haarlemsche elftal Tante Voss" verdwijnt De Grand National Steeple Golden Miller winnaar VERVALSCHTE EFFECTEN Van Amerikaansche leening aiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiuniiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT n~lllllllllllll!lllll!l!llllllllll!lllll!llllllllllllllll!ll!ll!ll!l!ll!lll!llllll!ll!l!ll!lllllllllll!llllll!!l|||!!l!!lllll!l!ll!ll!lllllll[c Generaal Tonnet, die thans in het Prov. Zie kenhuis te Santpoort wordt verpleegd, schijnt in uitstekenden toestand te verkeeren. Hij ge niet bijzondere vrijheden en gedraagt zich zeer kalm. Inmiddels heeft de Haarlemsche Justitie de zaak van zijn opsluiting in handen genomen. De Officier van Justitie bezocht dezer dagen het gesticht ten einde een onderzoek in te stellen. De behandeling der zaak voor de Rechtbank zal vermoedelijk nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Bob Gesinus, een Haarlemsch schilder, heeft de zaaltjes van de Berlijnsche galerij v. d. Heyde gevuld ihet schilderwerk uit drie lan den. Zoo is een kleine, doch merkwaardige ten toonstelling ontstaan, merkwaardig vooral door haar tegenstellingen. Gesinus, thans zes en dertig jaar, is pas op zijn zeven en twintigste met schilderen begon nen en staat onder invloed van een gaiïsche reeks modernen. Hij mist evenwel niet een eigen oorspronkelijkheid, welke een dramatisch- primitief karakter draagt en boeit door haar eerlijke natuurlijkheid. De kunstenaar heeft niet in de vele landen, welke hij bezocht, motieven voor zijn werk ge zocht, maar hij heeft overal waar hij ver toefde gepoogd het wezen van zijn omgeving te schilderen, aldus de „Telegraaf". Hij is daarbij zelfs niet voor de sombere heuvelland schappen van het geïndustrialiseerde Roerge bied teruggeschrokken, een door barbaarsche architectuur verwoest land, welks magere, in de lucht grijpende boomen zelfs de tragedie eener meedoogenloos geruïneerde natuur de- monstreeren. Gesinus heeft de mistroostige stemming van dit land, zoowel door vorm als kleur, op eigenaardige wijze in zijn werk vast gelegd. Deze schilderijen ademen troosteloos heid. Hoe geheel anders zijn Hollandsch winter landschap, met eveneens kale wilgen, met een modderigen weg, een grauwen waterspiegel en een woesten, werkenden regenhemel! Op ori- gineele wijze heeft Gesinus de onvergelijkelijke sfeer van het Hollandsche waterland weerge geven. Ondanks de felle bewogenheid, ondanks de grillige orde, welke bijna wanorde is, gaat van dit stuk een kalmeerende invloed uit. Uit den grijzen hemel straalt licht; uit het schuchter groenende weiland in de verte straalt licht; uit het water en zelfs uit de vette mod der schijnt licht te stralen. Helaas is het Hollandsche werk van den schilder armzalig vertegenwoordigd. De twee winterlandschappen gaan teloor temidden van de vele Duitsche en Italiaansche stukken, welke van veel minder beteekenis zijn. Merkwaardig door zijn tegenstelling is het werk uit het Zuiden, uit Italië. Met een ver klaarbaren wellust heeft de zoon van het vlakke land der regen- en wolkenstemmingen zich op dit paradijs van zon en kleuren geworpen. De stralende luchten en blauwe meren, de weel derige bloei van boomen en planten en het bonte, beweeglijke leven in de havens hebben hem blijkbaar bedwelmd. Onrustig, schijnbaar in een roes, heeft hij geschilderd. Zijn zuidelijk werk is dan ook dikwijls bevreemdend door in nerlijke tegenstrijdigheid, door een tevergeefsch zoeken naar harmonie. De schilder van Holland, Italië en het Roer gebied, een auto-didact, die niet oorspronke lijker poogt te zijn dan hij is, verdient echter als een eigenaardig vertegenwoordiger van het jongere geslacht onze ernstige belangstelling. Als er een film waard is geprolongeerd te worden, dan is het zeker wel deze, die ondanks haar bescheiden, pooveren en weinig aanlokke- 1 ijken titel, toch zoo'n rijken en nobeien inhoud heeft, welke tot nadenken stemt en misschien voor velen nog een les kan zijn. Het voorprogramma is echter veranderd, zoo dat men nieuwe actualiteiten en interessante wereldgebeurtenissen te zien krijgt, respectie velijk van Polygoon en Fox Film. Eerstgenoemde heeft tevens, gelijk we van de week reeds schreven, een In memoriam-film van wijlen H. M. de Koningin-Moeder samen gesteld, welke indrukwekkend is door eenvoud en koninklijke noblesse, welke uit die beelden reeksen spreken. Op het tooneel een step-danseres in diverse toonaarden en met verschillende soorten schoeisel. Laten echter zij, die dezen laatsten Zondag nog van deze ongewoon mooie film willen ge nieten, tot de categorie volwassenen behooren. De omstandigheid, dat de groote bloemen tentoonstelling, welke de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur van half Maart tot half Mei het volgend jaar te Heemstede zal houden, ongeveer samenvalt met het derde eeuwfeest van den geregelden bloembollenexport uit Ne derland, heeft het denkbeeld doen rijpen om tegelijkertijd een historisch overzicht te geven van de ontwikkeling van het voor ons land zoo belangrijke bedrijf. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft dit denkbeeld aanstonds met sympathie begroet en de nieuwe zaal van het Frans Halsmuseum wel willend voor het doel beschikbaar gesteld. Het Hoofdbestuur van bovengenoemde vereeniging heeft een commissie benoemd, aan welke de uitvoering van het plan is toevertrouwd en welke is samengesteld als volgt: E. H. Krelage, voorzitter Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, voorzitter; prof. mr. N. W. Pos thumus, hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, onder-voorzitter; G. D. Gratama, directeur Frans Halsmuseum, secretaris; H. van Borssum Buisman, conservator der Kunstverza melingen van Teyler's Stichting; drs. R. D. Baart de la Faille, hoofdcommies-chartermees- ter aan het Rijksarchief in Noord-Holland; ir. A. F. de GraaffJ. M. C. Hoog; dr. F. W. T. Hunger; H. E. Knappert, archivaris van de ge meente Haarlem; dr. H. N. Kooiman, bibliothe caris der Landbouwhoogeschool; mej. H. C. Dor- hout Mees, bibliothecaresse van Teyler's Stich ting; J. L. Tadema, voorzitter der vereeniging „Haerlem" en ir. K. Volkersz, rijkstuinbouw- consulent. Deze commissie maakte een voorloopig plan van haar werkzaamheden op en overwoog de wijze, waarop de tentoonstelling zal zijn in te richten. Hierbij bleek, dat men algemeen over tuigd was, dat meer dan voldoende materiaal bijeen te brengen zou zijn, om in een over zichtelijk bestek een hoogst belangrijk en aan trekkelijk overzicht te geven van de ontwikke ling van de bollenteelt en van den handel van de oudste tijden tot op heden. Ds commissie houdt zich intusschen zeer aanbevolen voor de mededeeling van geschriften, voorwerpen, pla ten of schilderijen, die haar onbekend mochten zijn en die men voor deze tentoonstelling in bruikleen zou willen afstaan. Alle briefwisseling hierover richtte men aan den secretaris van de commissie, den heer G. D. Gratama, Frans Hals museum te Haarlem. In het „Weekblad voor het Recht" heeft rrir. H. O. Drilsma, advocaat te Haarlem, een ar tikel geschreven over het optreden van een man, recidivist, koeiendrijver en thans zaak waarnemer, voor het Haarlemsch Kantonge recht, waar hij, voor wie het wil, ais „gemach tigde" optreedt. Mr. Drilsma beschrijft dit geval als volgt: „Sinds geruimen tijd is een man, die ettelijke malen voor politierechter en rechtbank is ver schenen (meermalen is vrijgesproken, doch ook veroordeeld), opgestaan als „zaakwaarnemer". Vroeger beroepswerklooze, die, in zijn slechtste periode, met vrouw en kind voor het huis van den wethouder ging liggen om te demonstree- ren, is hij later eenigszins gereclasseerd en wist een behoorlijk leven te leiden als koeiendrijver. Deze man is oorspronkelijk in blauw boezeroen met dito broek, en met klompen aan, waaraan zich dikwijls nog kenteekenen bevonden, die bewezen, dat de man het beroep van koeien- hoeder uitoefende, ter zitting van het kanton gerecht opgetreden als gemachtigde. Doch niet voor alle zaken, alleen voor gedaagden. Immers; een dagvaarding kan deze goede man natuur lijk niet in elkaar zetten. Wel luistert hij scherp naar elk vonnis en maakt er te pas en te on pas misbruik van. Ontruimingsacties worden door hem behandeld met de volgende „stan daardverweren: „geen huur aangegaan", „geen opzegging geweest", „aangeteekende brief wel ontvangen, maar er zat geen brief in de enve loppe", enz. Ziehier vaste verweren, waarbij in elke zaak komt ontkenning der handteekening door gedaagde op contract of brief geplaatst." Men zou verwachten dat de kantonrechter daar onmiddellijk een eind aan zou maken. Maar.... dat kan hij niet! Want men kan wei vermoeden, of" zelfs weten, dat het optreden van den man niet in den haak is, maar nog niet altijdbewijzen! En al zou men dat wel kunnen doen, dan kan de kantonrechter dien man slechts uitsluiten van één bepaalde rechts zaak maar het hem niet onmogelijk maken als gemachtigde bij andere zittingen op te treden. Mr. Drilsma besluit zijn artikel met er met klem bij den Minister van Justitie op aan te dringen aan dergelijke toestanden ten spoedig ste een einde te maken. B. en W. stellen voor: le de rekening van „Kindervoeding" goed te keuren tot een bedrag in ontvangst en uitgaar van 17.348.24. 2e. Een nader subsidie toe te kennen van 5.008.45. De uitdeeling der voeding vond plaats in een drietal lokalen (in verschillende gedeelten van de stad gelegen) van 1 Januari tot en met 26 Mei en van 6 November tot en met 31 Decem ber. Aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs werd het voedsel in de scholen onder toezicht van een onderwijzer (es) verstrekt. Het aantal uitgedeelde porties warm voedsel bedroeg over: Januari 11.822; Februari 11.329; Maart 12.757; April 7.770; Mei 9.249; November 13.535; December 13.433; totaal 79.895 porties. De kinderen aan wie voedsel werd verstrekt waren leerlingen der navolgende openbare en bijzondere lagere scholen: De scholen voor gewoon lager onderwijs Nos. 3 tot en met 47 en de school voor gewoon lager onderwijs met Montessori-leermethode; de ge meente-scholen voor buitengewoon lager onder wijs; de Mariaschool B voor meisjes aan de Ja- cobijnestraat; St. Bavoschool voor jongens aan de Westergracht; St. Bavoschool voor meisjes aan de Klarenbeekstraat; St. Veronicaschool aan de Antoniestraat; St. Jozefschool aan den Heerensingel; KI. H. Theresiaschool aan de Zo- mervaart; St. Canisiusschool aan de Linscho- tenstraat; St. Antoniusschool aan den Zijlsin gel; St. Jozefschool aan de Nieuwe Gracht; le Doopsgezinde school aan het Groot-Heiligland; 2e Doopsgezinde school aan de Ripperdastraat; Nassauschool aan de Leidschestraat; St. Fran- ciscus-Xaveriusschool aan de Nagtzaamstraat; St. Petrus-Canisiusschool aan de Timorstraat; R. K. Meisjesschool aan de Timorstraat; St. Luciaschool aan de Gen. de la Reijstraat; St. Elisabeth's school aan de Gen. de la Reijstraat; St. Franciscusschool aan de Tugelastraat; St. Bavoschool aan de Eemstraat; St. Philomena- school aan de Eemstraat; St. Lambertus- school aan de Amsterdamstraat; de R. K. school voor Buitengewoon Lager onderwijs aan de Nic. v. d. Laanstraat; Chr. school aan de Bakenessergracht; Chr. school aan de Hertzog straat; Chr. school aan de Dutrystraat; Chr. school aan de Zomervaart; Chr. school aan de Slachthuisstraat. B. en W. stellen voor de balansen per 31 De cember 1932 en de verlies- en winstrekeningen over 1932 betreffende de 85 en 107 arbeiderswo ningen en 74 middenstandswoningen, alsmede de balans per 31 Augustus 1933 met de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1 Septem ber 1932 tot 1 September 1933 betreffende de 184 arbeiderswoningen, voor den bouw waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de alhier ge vestigde Haarlemsche Stichting voor Woning verbetering financieele steun werd verleend, goed te keuren, alsmede de rekening van de Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang" en „Ons Huis." Een viertal jongelui uit de omgeving van Beverwijk, slachtoffers van de tijdsomstandig heden (geen werk en een leege portemonnaie) hadden bij het verscheiden van het jaar 1933, lust om dit op waardige wijze te vieren. Een van hen ze hadden er onder elkaar al eens over gesmoesd trok toen op buit uit. Hij vond een open schuurdeur bij een café houder en achter deze deur een drietal fles- schen whiskey en een flesch jenever. Edoch, de waard rook onraad, ging naar de schuur, vermiste de flesschen en bracht de onrecht matige eigenaars voor den politierechter. Deze kon zich indenken, dat men uit armoe levens middelen stal, maar dat men in dit geval drank ging wegnemen, vond hij iets dat allerminst te pa3 kwam. De officier van justitie beschikte voor het viertal gelukkig over nogal gunstige reclas- seeringsrapporten, op één uitzondering na. De 21-jarige smid, die den diefstal pleegde, krgeg 2 maanden voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en f 5.boete. Zijn kameraad, die mee op strooptocht gegaan was, kreeg hetzelfde, met verschil van 1 maand min der voorwaardelijk. Het derde lid der bende, die al eens eerder voorwaardelijk veroordeeld was, zal nu 8 dagen moeten brommen. De vierde in de Oudejaarsavondclub, de minst schuldige, omdat hij alleen uitgenoodigd was om mee te drinken, kreeg f 5.boete, ter wijl het viertal bovendien, ieder het vierde deel van de f 17.20, de schade van den caféhouder, zal moeten betalen. Een winkelchef van een gebruiksvereeniging in Lisse vond, dat de zaken niet goed gingen. Hij wilde daarin verbetering brengen en ver kocht een artikel, imitatie van een bekend merk, op invitatie van een schreeuwend re clamebord, waardoor het leek, of het gedepo neerd merk verkocht werd, ver beneden den kostprijs. Dat het imitatie was, had hij slechts aange duid door heel klein de letters „im." op het reclamebord te plaatsen. De naamvoerder van het gedeponeerde merk had deze reclame als bedrieglijk en nadeelig gebrandmerkt en dit ter kennis van den poli tierechter gebracht, om uit te zoeken. Aangezien echter de procuratiehouder der firma, die zich benadeeld voelde, niet versche nen was, werd de zaak tot 27 April aange houden. De Haarlemmermeer bezit een Oranjever- eeniging, die contributie int en advertentiegel- den van feestprogramma's. Een bestuurslid, die uit dien hoofde f 68.had ontvangen, zat een beetje in den put, was geld te wachten en ge bruikte daarom voorloopig maar dat vereeni- gingsgeld. Daarmee waren de andere bestuursleden niet tevreden en derhalve verscheen het bestuur, met het voornoemdebestuurslid dit in de beklaagdenbank Vrijdagmorgen voor den politierechter. Deze had eendeels weinig en anderszins Veel moeite om den man aan zijn verstand te brengen dat zijn daad niet door den beugel kon, vooral omdat hij bovendien al eens eerder veroordeeld was. De officier van justitie eischte 3 maanden voorw. gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar, met wel ken eisch de politierechter zich vereenigde. c LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde me juffrouw H.'de Bie en de heeren C. J. Snep vangers en J. A. Wannijn. Voedzaam en zeer smakelijk koopt U bij 1 ons Ham, 1 ons Tongenworst en 1 ons Rook worst, of i/2 p. Leverworst en '/2 p. Rookworst, of 1/2 P- fijne. Ham, of \'2 p. Haagsche Leverw. SPAARNWOUDERSTRAAT 53 - TELEF. 12406 REEDS NU lederen Zaterdag Een V9CRBODE van 't aderend PASCHEN Doctoraal examen rechten, de heer G. F. de Sitter en mejuffrouw A. M. C. Mulié. Arts-examen eerste gedeelte W. A. J. M. Kortmann Soedomo en L. G. Baet. Bevorderd tot arts G. Nieuwenhuis, W. van den Berg en mejuffrouw A. Gerritsen. Dinsdag 27 Maart, des avonds om 8 uur, zal mej. dra. L. Lamour in hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, voor den R. K. Vrouwenbond, afd. Haarlem, een voordracht houden over: „De Pas siespelen van Oberammergau." Op Woensdag 28 Maart a.s., des middags te 3 uur ,zal dr. Mauritz, voorzitter der Ouder commissie, het nieuwe Verkeerslokaal, speciaal ingericht voor het Verkeersonderwijs, aan de Opleidingsschool in de Wilhelminastraat openen. Naar wij vernemen zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Haar lemsche Boaz Bank worden voorgesteld, het dividend over het boekjaar 1933 te bepalen op 5 pet. maakt bekend dat in verband met het stopzetten van het verkeer het VERTREKUUR is gesteld op 8 uur in plaats van 9. Verder zijn we er in geslaagd een gedeelte van een TRIBUNE te huren op het RIJSWIJKSCHEPLEIN waarvoor plaatsen (STAAN) bij ons kunnen wor den gereserveerd a ƒ3.mits natuurlijk van onze wagens wordt gebruik gemaakt. Wij maken U tevens even attent op onze 2 Daag- sche PAASCHREIS onder leiding van den Heer H. Stinis voor den prijs van 18.75 alles inbegrepen NAAR ANTWERPEN EN BRUSSEL met bezoek o.a. aan Scheldetunnels. Japanschen Toren en Chineeschen Tempel te Laeken. Vertrek len Paaschdag 7 uur v.m. Plaatsbespreking dringend aanbevolen bij: De waarheid. Ach, gij kent haar wel Uit schoone, heldere vertoogen. Doch klaarder is de taal van 't beeld. Geef ons uw aandacht onverdeeld. En zoo u soms iets wordt gezegd Of uitgebeeld met minder klaarheid, Wij hopen, dat gij daarin legt Onze bedoeling en de waarheid. Wij zoeken op een zuivere baan Van vele fouten vrij te blijven, Maar onvolkomenheden kleven Helaas elk mensch'Hjk werkstuk aan. Wat minder goed of onvolmaakt Bij al ons oef'nen is gebleven Moge de goede God vergeven Wanneer het spel uw hart maar raakt. De proloogzegger vroeg aldus onze clementie te voren voor tekortkomingen en richtte onzen geest al dadelijk naar de bedoeling van deze opvoering. Over die bedoeling werd alreeds dadelijk vooraan in het programmaboekje het volgende meegedeeld: (den tekst werd gevolgd van Arnoul Grebans' passiespel uit 1452 in de wel luidende hedendaagsche bewerking van Char les Nypels en Anton van Duinkerken). „Het Passie-Spel dat wij in den Paaschtijd van 1934 ten tooneele zullen brengen is bedoeld als een dramatische inleiding op de Goede- week en stelt zeer speciale vertooningseischen. „Zoowel deze opzet als het karakter van het werk zelf leiden er toe op de allereerste plaats het denkbeeld van theater-vertooning en „uit gaan" verre te houden. Het ware dan ook een verkeerd denkbeeld dit Spel in een schouwburg zaal op te voeren en daaraan een modern too- neelmatig karakter te geven. „De opvoering zal een zuiver middeleeuwsch karakter dragen, in zooverre zulks voor toe schouwers van dezen tijd en in onze levens omstandigheden mogelijk is." Oorspronkelijk geschreven voor een vertoo ning die vier dagen duurde, werd voor de voor stelling van thans al datgene getrokken, wat dadelijk met de Passie zelf verband houdt. Op deze wijze ontstond een geheel, dat in ongeveer twee en een half uur gespeeld kan worden. De vertooningswijze was geheel in den geest der Middeleeuwen gehouden naar een recon structie van 'n voorstelling, zooals die b.v. door de beroemde „Confrères de la Passion" te Parijs, in de zestiende eeuw, zal hebben plaats gehad, met dien verstande dat, gezien land en jaargetij, de opvoering niet in de buitenlucht, doch in een daarvoor speciaal ingerichte R.A.I.- zaal plaats had. De Middeleeuwers kenden geen scherm en tooneelveranderingen gedurende de opvoering, doch speelden in 'n simultaan-décor, d.w.z. een decoratie, waarin naast elkander gezet alle plaatsaanduidingen die voor een bepaalden speeldag noodig waren. In twee principes is de opvatting van zulk een décor vast te leggen: ten eerste zijn de verschillende plaatsen, waar de handeling voor valt, naast elkaar opgesteld; ten tweede is het décor onbewegelijk en moet de toeschouwer dus, al is het ook slechts met den blik, den speler volgen. Al naar de behoefte van 't verloop van hét stuk wordt gespeeld voor dat stuk décor waar oogenblikkelijk de handeling plaats grijpt. Het is vanzelfsprekend dat daardoor een schilderachtig beweeg zich op het podium ver toont, zulks te meer, waar het stuk een groot aantal optredenden vraagt. De bezetting van het Passie-Spel bevat aan rollen en figuratie: twee honderd zes en twin tig personen. Het merkwaardige van deze opvoeringen is wel, dat geheel het drama, gedachte, taal, ze den en zelfs costumes, niet ontleend zijn aan Christus' tijd, doch het stempel dragen van de XV-de eeuw, gehouden zijn In de middeleeuw- sche tijdssfeer. Met uitzondering van de gewijde figuren, zooals: Jezus, Maria en de Apostelen, die de gebruikelijke lange gewaden dragen, zijn alle spelenden gekleed in de tijds-dracht. De artistieke leider, Frank Luns, hoopte door deze wijze van opvoeren de waarde van het werk juister te behouden en het Passie-verhaal zelf, door het in beeld dichter bij ons te halen, intenser te doen beleven. Aldus bedoelen en opzet. De reeks aangesmede bouwsels mocht aan vankelijk een reconstructie van een oude stad op een wereldtentoonstelling, of aan een ker- misvermakelijkheid met schiet- en werptentjes hebben herinnerd, toen de kleurige wisselende, vaak gelukkig geboetseerde volksgroepen er tusschen warrelden, leverde alles een levendig pittoresk beeld. Alleen hadde men aan de Hol landsche stijfheid wat duidelijker losheid en spontaneïteit toegewenscht. Als Luns dit eens met Limburgers op het Vrijthof te Maastricht had kunnen doen! Maar ook hier in het R.A.I.-gebouw, waar alle Amsterdamsche dialecten werden gesproken, was er genoeg activiteit voor het meeleven der honderden toeschouwers. En in mijn sappig veeltalig Amsterdamsch kwam de tekst dui delijk verstaanbaar (en vaak verheugend beel dend gezegd) tot de toehoorders. Allen konden in de groote zaal alles op het 45 M. breede tooneel goed volgen met oog en oor. Wijdings vol schreed de Christus-figuur van plan tot plan en de zegging van dezen speler viel te roemen. Het misschien ietwat Amsterdamsch eigene van de vertooning was voor de Amsterdamsche hoorders geen ondeugdelijkheid. Want er kwam contact tusschen de spelers-uit-licfde en het publiek. We hadden hier niet allereerst een re constructie van het lijden Onzes Heeren, maar allereerst een reconstructie eener volksuiting uit de middeleeuwen, toen het volk in eigene middeneeuwsche volksvisie zich tafereeien uit Jezus' Passie poogde te herscheppen met eigene middelen. En thans zagen we velen uit breede Amster damsche kringen, die vol toewijding en offer vaardigheid zich geheel en al gaven aan hun taak, die maanden zich hebben voorbereid om in dezen Paaschtijd als vromen volksuiting uit Roomsche gloriedagen ons hart te raken met Passie-beeltenissen. De glimlach om de potsierlijkheid van duivel- verbeeldingen of om onvolkomenheden werd opgenomen in de sfeer van de wijding, welke over het geheel lag. De twintig-eeuwers mogen kunstzinnige voldoening misschien terecht eischen, er mochten allerlei tekorten zijn aan artistiek vermogen, met groote waardeering erken ik: het treffende van talrijke tafereeien, de wijding welke over het geheel lag, de plastiek van vele opstellingen en de gemakkelijkheid om nu eens rechts, dan weer links op "t breede tooneel het spel te volgen. Wij hebben hier een allermerkwaardigste reconstructie meegeleefd van een passie- vertooning naar middeleeuwschen geest. Een vertooning, die niet mag vergeleken worden met b.v. Tegelen, omdat het ka rakter ervan zoo verschillend is. Hier geen realiteitspoging, zooals bij de Beie ren, die onder Fassnacht eens tot ons kwamen: geen griezelig naturalisme hier een spelen door het volk van bijbelsche herinneringen aan Jezus. En het is de moeite waard deze In zoovele opzichten allermerkwaardigste vertooning te gaan zien in de komende dagen. Een voorstelling als deze blijft een zeldzaam heid. Wü schieten in een lach om het schielijk kraaien van den haan, maar die lach verbreekt de wijding niet en de stemming blijft ongebro ken. Oer waren allerlei haperingen en tekor ten en voor détailcritiek zou er een vruchtbaar terrein zijn. Maar wat Luns en zijn helpers hier als uiting van rijke volksverbeelding der middeleeuwers ons schonk, was als geheel iets zeldzaams. Er was eerbied bij het laatste avondmaal, er was spannend meeleven bij het rechtsgeding voor Caiphas, er was meevoelen bij het leed der Vrouwe van Smarten, wanneer haar kind van Pilatus naar Herodes en van Herodes naar Pilatus wordt gestuurd. Satan was goed beel dend in woord en gebaar. Droef was Chn^us' lijden en dood stralend zijn glorie. Alleluja U o God danken wij: Te Deum. Hier eindigt het verheven spel dat wij u nederig vertoonden. 't Was onvolmaakt; wij weten 't wel Maar zoo we uwe komst beloonden met iets, dat u bevallen is, Zoo dankt het God en wilt Hem eeren, en bidt voor ons, opdat wij leeren te doen wat goed voor allen is. Wie kan, na zulk een epiloog' vol bekentenis van het onvolmaakte, den spelenden euvel duiden dat ze niet meer boden dan ze konden. Ze hebben het beste ons geschonken dat ze te bieden hadden: hun offervaardige vrome toewijding, al blijft het, ook bij vrome wijding, steeds een moeilijk pogen om den Christus zelf ten tooneele te voeren. Het was juist gezien dat men geeseling, kruisiging enz. niet ten tooneele bracht. Men volstond met een lichteffect bij het kruis. Een gelukkige regievinding buiten alle realisme. Goed was het tafereel van God den Vader er boven. Hoe schoon klonk het wondermooie: „Schoon boven alle schoone" Dat was een prachtmoment even voor het eind. Vóór het goede slot was er helaas een ernstige inzinking merkbaar, die aan den indruk van het geheel schaadde. Er kwamen meer en meer „gapingen". Voor de volgende voorstellingen dient veel aan het einde straffer te worden. Gewijde zang van gramofoonplaten vulde nu en dan het spel aan en bedoelde een ver- eischte sfeer te scheppen hetgeen meermalen met dit eenvoudig en weinig toereikend middel van het versterkte gramofoongeluid gelukte. Onder auspiciën van den Kath. Kunstkring „De Violier" is dit spel gespeeld. De onmisbare voorzitter, de heer Ed. Brom, was met mede bestuurderen en vele leden aanwezig. Aan alle medewerkende, aan den heer Luns in het bij zonder, is door de zaal hulde gebracht. Moge zij hun leering gehad hebben van deze eerste opvoering voor de volgende dagen. Dat de groote zaal telkenmale vol zij! Belangstelling verdient hetgeen gegeven wordt. Onze stadgenoot, de 15-jarige Frans Jas- perse, behaalde op de Vakschool van de Ned. Banketbakkers Vereeniging een lsten prijs in den cursus garneeren. Voor den Missie-wedstrijd SantpoortHaarl. Elftal welke op den Missie Sportdag te Sant poort op Tweeden Paaschdag zal plaats hebben is het volgende Haarlemsch Elftal gekozen: Heemskerk, Geel Wit; Kluiskens, T.Y.B.B.: Gigengack, Geel Wit ;Leuven, H. B. C.; v. d. Mey, B. S. M.; Kamer, T.Y.B.B.; v. Riel TYBB; Toledo, H. B. C.; Ruigrok, H. B. C.; Zandstr», D.S.S.; Vemooy, Geel Wit. Onze Romeinsche correspondent seint: Vrijdagmorgen bracht de H. Vader een plech tig bezoek aan de Basiliek van St. Pieter, waar Hij de oefeningen voor het verdienen van de Jubileumaflaat verrichtte. Daarna aanhoorde Hij de zesde vastenmeditatie van den Aposto- lischen Prediker, den Generaal-Overste der Capucijnen, pater Vigilio Davalstagna, over het onderwerp: Christus' Kruisdood. De predicatie werd door Z. H. den Paus en Zijn gevolg, als mede door duizenden geloovigen in stille aan dacht aanhoord. Vrijdagmiddag werd de traditioneele kruis wegoefening in Colosseum gehouden, waaraan de vele broederschappen in hun schilderachtige boetezakken deelnamen. In den avond werd het wonderdadig kruis beeld, dat telkenjare van de St. Marcellus-kerk, waar het bewaard wordt, overgebracht wordt naar St. Fieter, waar de H. Vader het des morgens vereerde, in processie naar de St. Marcellus-kerk terug gebracht. Zes paarden trokken den wagen, waarop het kruis vervoerd werd. Duizenden geloovigen met brandende fakkels vormden de processie. BERLIJN, 23 Maart. (Reuter.) De „Vossische Zeitung" publiceert in haar editie van Zaterdag 24 Maart een mededeeling van de uitgevers maatschappij Ullstein aan de lezers van het blad, waarin de uitgevers meedeelen, het smar telijke maar logische besluit te hebben geno men, de „Vossische Zeitung" op te heffen en na afloop van de maand Maart niet meer te laten uitkomen. De „Vossische Zeitung" werd gesticht in 1704. In de Vrijdag gehouden Grand National Steeple te Liverpool bezette het paard „Golden Miller" de eerste plaats, „De la Neije" de twee de en „Thomond" de derde plaats. Dit is de groote race. die correspondeert met de trekking van de Iersehe Sweepstake. Ongeveer twee jaar geleden maakte een bank instelling te New-Work voor een groot bedrag aan effecten, behoorende tot een geconver teerde dollarleening, naar ons land over. De zending is hier nooit aangekomen en nimmer heeft men er ooit een spoor van ontdekt. De zer dagen kreeg echter een der grootste bank instellingen hier ter stede twee stukken 'B handen van de dollarleening, die hetzelfde nummer droegen, hetgeen natuurlijk niet mo gelijk is. Een deskundig onderzoek heeft toen uitgemaakt, dat de cijfers van een van de twee stukken vervalscht waren. Toen is men verder den voorraad effecten van deze dollar leening nagegaan en heeft men 21 vervalschte stukken Kunnen aanwijzen, vertegenwoordigen de een waarde van 21.000 dollar. Voor zoover men thans heeft kunnen nagaan, zijn deze vervalschte stukken uit Amerika gekomen. Door middel van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken is New-York op de hoogte gesteld van de aanhouding van deze vervalsch te stukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4