u HET HEILIGE UUR De Oberammergauer passiespelers HONIG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. H. Verbunt - van Di HET WEER OP ZONDAG ZATERDAG 24 MAART 1934 In hun dagelijksche doen FILMFRONT" Bioscoopbezoek in het Zuiden Geldverkeer met het buitenland ZOMERFEESTEN TE AMSTERDAM Muziek in het Stadion Accoustiek is goed Afdeeling opgericht te 's Gravenhage Naar een verbod voor personen beneden 18 jaar? Apothekers-examen EENIGE HOOFDROL-VERTOLKERS De enquête naar geblokkeerde vorderingen Middenstandsdiploma Handels kennis GEZOND MELKBROOD Melk is er genoeg! Gymnasium wordt Lyceum Aan de gevolgen overleden EMIL FIEDLER Voorloopig eenige verbetering te verwachten Kerk. kunst op elk Telef. 348, Tilburg, BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch H.H. WIJDINGEN In het Bossche diocees NEDERLAND—ENGELAND D.H.V.B.-WEDSTRIJDEN AFGELAST Drogisten-jaarbeurs en tentoonstelling (Van onzen bijzonderen correspondent) Oberammergau, 18 Maart, 1934 Wie in deze tijden te Oberammerga'i komt en nooit iets zou hebben gehoord van dit dorp en zijn Passiespelen, zou al neel gauw denken, dat hij plotseling verplaatst Was in een geheel vreemde wereld of in lang vervlogen tijden zou zijn teruggezet. Merkwaardig zien de menschen er uit, die hij overal tegenkomt; de kinderen, die op de hoeken der straten spelen, de jongens, die la waaimakend uit school komen, de „Herrgott- schnitzer" (houtsnijders van Crucifixen enHeili- gen-statuen), die in hun lage werkplaatsen druk aan 't werk zijn aan hun houtsnijbanken, de winkeliers, die achter hun toonbanken staan, de boeren, die op hun akkers en velden en ae am bachtslui, die thuis arbeiden, de arbeiders, die op straat of in de bosschen bezig zijn, want zij allen dragen lang, golvend haar, dat in weelde rige krullen of in lange sprieten, naar gelang moeder natuur het schiep, op de schouders af valt. De mannen hebben bovendien kolossale baarden. En onder de meisjes vindt men geen „Bubikopf". Wie Oberammergau kent, is niet verwonderd. Hij weet, dat dit de passiespelers van 1934 zijn. Ja, ze zien er eigenaardig genoeg uit, als vreem delingen, al vóór ze in het spel de dracht dragen van het Oosten. Maar het is nu eenmaal oeroude zede en gewoonte uit oude tijden, dat baard en haar echt moeten zijn, en geen sur rogaat, geen „Ersatz." Iedere speler staat in een bijzondere relatie tot het Passiespel en meestal is deze relatie te gelijk een stuk Oberammergausche familie- of dorpsgeschiedenis. Wij zouden deze bewering kunnen bewijzen stuk voor stuk in betrekking met alle 800—900 medespelers, maar wij beper ken ons tot een klein getal, tot een deel der hoofdrollen. Alois Lang speelt nu voor de tweede maal de Christusrol. Hij is van beroep beeldhouwer. Veel mooi werk, madonna's, kribben, prachtig gesneden of gebeeldhouwde kasten, is uit zijn atelier in alle deelen der wereld gegaan. In 1922 was hij de vurige Nathanaël. Zijn vader Wilhelm Lang, die 1934 in den Hoogen Raad zit. was in 1910, 1922 en 1930 Nicodemus. De familie Lang kwam na 't jaar 1700 naar Oberammer gau. Ook Anton Lang, de speler van de Christusrol uit de jaren 1900, 1910 en 1922, de spreker van den proloog van 1930 en 1934 stamt uit deze fa milie. Hij is een verre neef van Alois Lang. Zijn huis „Daheim" is in heel de wereld bekend. Be roemd is zijn ceramiek, welke hij, geholpen door zijn zoon Karl, vervaardigt. Zijn vader is de thans 88-jarige Rochus Lang. Deze werkte reeds in 1850 als kind mede aan de spelen. Hij was in 1900 Herodes. De grootvader van Rochus, Franz, Paul Lang, speelde in 1860 en 1870 de Herodesrol. 1 Peter Rendl, de „Petrus" van 1930 en 1934 (1890 en 1900 was hij Johannes, in 1922 Na thanaël) is ook heele geslachten door met het Passiespel verbonden. Zijn vader Thomas Rendl was in 1860 en 1870 Joseph van Arimathea, 1880 en 1890 Pilatus, 1900 Petrus. Zijn grootvader was 1820 Nathanaël, 1830 en 1840 Joseph van Arimathea. Ook hij is van beroep een fijn-voe lend beeldhouwer. Helaas is Peter Rendl, de discrete vertolker van den „Petrus", discreet in uitdrukking en woord, juist op 't moment, dat ik deze regels schrijf, plotseling gestorven. Zijn opvolger is Hubert Mayr, die in 1922 zich onder de scharen en 1930 als Jacobus de Jongere zich onder de Apostelen bevond. De familie Mayr woont sedert meer dan 100 jaar te Ober ammergau. In dit speeljaar spelen leden der fa milie Mayr de rollen van Petrus, Magdalena, Herodes, Nicodemus en van den Engel uit den Hof van Olijven. De huisschilder Hans Zwink is „Judas". In zekeren zin heeft hij het talent voor deze rol als het ware geërfd. Zijn vader heeft de rol van Ju das drie maal (van 1890 tot 1910) zeer fijnzin nig gespeeld. Zijn zuster was in 1920 Maria. Zijn grootvader Matthëus Zwink was voor 1830 en diens grootvader in 1830 en 1840 Petrus. Deze laatste, Jacob Zwink, was een zoon van den „Luftmaler" (openluchtschilder) Franz Zwink, die bekend is geworden door de oude fresco's aan huizen in Oberammergau, Gar- misch-Partenkirchen en Mittenwald en door ve le fresco's in kerken. De familie Zwink heeft reeds medegewerkt bij het Passiespel van 1634. De „Johannes" van 1934, Willi Bierling, is weer een beeldhouwer. In het jaar 1930 was hij de dienaar van Pilatus, Claudius. Bij de repetities heeft hij bewezen, ook ande re moeilijke rollen te kunnen spelen. Zijn broe der Alfred was in 1910 Johannes, in 1930 Joseph van Arimathea en ook thans zal hij de laatste rol spelen. De rol van Caiphas speelt weer, evenals 1922 en 1930 de smid Hugo Rutz. Als tegenspeler van Christus heeft hij na dezen de grootste en moeilijkste taak. Zijn spel blijft bij alle be zoekers in levendige herinnering. Ook hij stamt weer uit een familie met groote speltraditie, uit een familie, die reeds voor 1600 in Oberammer gau woonde, de pest en het eerste geloftespel medemaakte. Zijn vader Jacob Rutz heeft voor de eerste maal in 1850 aan het spel medege werkt. Voor hem is het jubileumspeeljaar het 10e speeljaar, dat hij mede beleeft. In vier passiespelen van 1880 tot 1910 was hij aanvoerder van het koor. Zijn dochter Mathilde is de vrouw van den proloogzegger en vroege- ren Christusuitbeelder Anton Lang. „Annas" is voor 1934 weer, evenals in 1930, Oberlehrer a. D. aan de „Staatliche Schule für Holzschnitzerei" Anton Lschner. In de jaren 1900 en 1910 was hij „Proloog". Zijn vader Gregor Lechner was viermaal, van 1850 tot 1880, zijn grootvader Johann Lechner driemaal, van 1820 tot 1840 Judas. Maria Rutz, de dochter van den koopman Ludwig Rutz (gestorven in 1927), heeft ook in 1934 weer de schoone en vereerende rol van Gods Moeder, Maria gekregen. Men mag verwachten, gezien haar ernstige opvattingen, dat zij deze nog mooier zal uitbeelden dan in 1930. Als Magdalena werd Klara Mayr gekozen. In 1930 was zij soliste bij de „Schutzgeister" in het Passiekoor, waar haar prachtige stem voor- Hubert Mayr, de nieuwe vertolker van de Petrus-rol al algemeen opviel bij het „Brautlied". Toen reeds was zij plaatsvervangster der Magdalena- rol. Haar vader is Guido Mayr, de bekende Ju das van 19221930. Zoo zouden wij rol voor rol kunnen beschou wen en wij zouden altijd weer dezelfde of over eenkomende namen vinden, namen van families, die sedert geslachten en eeuwen inwoners van Ammergau zijn en daardoor de liefde tot hun heilig spel en de kunst in hun bloed nebben. De kinderen, reeds de kindertjes, die nog niet eens op school gaan, zien hun vaders en grootva ders in hun rollen, leeren deze gelijk met hen en repeteeren deze in kinderlijk spel, tot zij zelf vastgroeiden in den ernst en den geest van het Passiedorp Oberammergau. Een bijzondere gebeurtenis op het gebied der instrumentale en vocale kunst staat de hoofd stad over eenige maanden te wachten. In den boezem van het Initiatief Comité- Amsterdam is namelijk eenigen tijd geleden, geheel in overeenstemming met het bekende doel van deze organisatie, een grootsch plan ter sprake gekomen, waarvan de uitwerking, welke onmiddellijk ter hand werd genomen, thans zoover is gevorderd, dat hieromtrent het een en ander bekend kan worden gemaakt. Het I. C. A. is voornemens op Zaterdag 2 Juni a.s., in het kader van de Zomerfeesten, een groot concert te organiseeren, hetwelk door het Concertgebouw-orkest en het Residentie orkest zal worden gegeven in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De besturen van beide instellingen hebben daartoe bereids hun toe stemming gegeven en met groote instemming hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van het I. C. A., de baten van dit openlucht-concert ten goede te doen komen aan de musici, het administratief en het technisch personeel, die, zoowel wat de N. V. Het Concertgebouw als Het Residentie Orkest aangaat, getroffen zijn door belangrijke kortingen op hun salarissen en zich in de toekomst daaraan wellicht op nieuw zullen moeten onderwerpen. Inzake de vocale medewerking aan dit con cert worden met verschillende koren bespre kingen gevoerd, terwijl men zich, teneinde het geluid in deze voor een dergelijke uitvoering ongewone omgeving in elk opzicht tot zijn recht te doen komen, in verbinding heeft ge steld met prof. dr. A. D. Fokker, een bij uit stek deskundige in zaken van acoustiek. Prof. Fokker heeft zich reeds bereid verklaard tot het treffen van zoodanige maatregelen, dat het gansche gehoor ten volle van deze kunstuiting zal kunnen genieten. Aangezien mag worden aangenomen, dat de belangstelling voor dit concert zich niet uit sluitend tot de hoofdstad zal beperken, heeft het I. C. A. de Nederlandsche Spoorwegen van zijn plannen op de hoogte gebracht en van deze zijde de toezegging tot medewerking door het eventueel laten rijden van extra treinen verkregen. 99 Na eenige voorbereidende werkzaamheden heeft in Den Haag een voorloopig bestuur be langstellenden opgeroepen tot een vergadering om te komen ter definitieve oprichting van een afdeeling van 't Filmfront. Deze vergadering had j.l. Vrijdagavond plaats en bleek inderdaad veel belangstelling te trekken. Het woord werd dezen avond gevoerd door den heer J. van Vonderen, te Utrecht, secre taris van het Hoofdbestuur. Nadat ter gedachtenis van de Koning-Moe der op verzoek van den voorzitter mr. Mathon, een minuut stilzwijgen was betracht, zette de heer van Vonderen doel en streven van het Front uiteen. Spr. betreurde het, inplaats van zijn propagandarede, niet een propaganda-film te kunnen laten passeeren, in deze bijeenkomst. Dat zou dé katholieke film zijn, de film naar vervaardiging waarvan het Filmfront streeft. Aan het verschijnsel, door hetwelk de mensch- heid tot de film getrokken wordt, moeten wtj geen louter afkeurende woorden in den weg leggen. Men dient, en hier ligt voor ons een plicht, de honger naar ontspanning te bevre digen, door een waarlijk goede vervulling der behoefte. Verbod en coupure helpen hier niet afdoende. Het filmbederf is te diep doorgevre ten. In 't vorig jaar is er reeds openlijk protest tegen een film als „Het teeken des Kruises" aangeteekend. Ook hier geldt een woord uit den oproep van den Paus: De wereld te herstellen in Christus. Spr. wijst er op dat onder de ka tholieken een achterstand aanwezig is op film gebied. Alle middelen die dienstig kunnen zijn om dien achterstand weg te werken, moeten wij aanwenden. Men beseft in onze kringen te weinig van hoeveel waarde een „bijbel des volks" (wat een katholieke film in waarheid kan zijn) wezen moet, aldus citeerde spr. een woord van Bernard Verhoeven. De Russische film is in hare mate en hare op communistische tendenzen gerichte wijze, daarvoor een getuige in omgekeerden zin. De katholieken moeten zich verzamelen om de wereld ook in dit opzicht te herstellen. Het Filmfront wil tot die verzameling de gelegen heid geven. Spr. gaf daarna in korte trekken aan, welke eischen aan een katholieke film ge steld moeten worden. Hij wees ook op de uit gave van het tijdschrift „Filmfront", dat regel matig mededeelingen over de vorderingen die men maakt, bevat en de beweging propageert. Sedert de oprichting van het Filmfront in April j.l. heeft het niet ontbroken aan sym pathie en medewerking. Vooral onder de gees telijken is allerwege belangstelling merkbaar geworden. Toch is op dit punt aller medewer king en zoo mogelijk aller toetreding noodig. Op de pauze volgde een bespreking van en kele vragen, waarna de afdeeling Den Haag opgericht werd met aanvankelijk 63 leden. Het secretariaat blijft voorloopig gevestigd Da Guerrestraat 135, Den Haag. De correspondent van Vaz Dias te Maastricht deelt mede, dat het initiatief van Tegelen, om een algemeene actie in het Zuiden te ontplooien, ten doel hebbende het bezoek van bioscopen te verbieden aan alle personen, die nog niet den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, zeer bin nenkort in de gemeenten Sittard, Kerkrade, Heerlen en Maastricht ter sprake zal komen. Ook Noord-Brabant zal in de actie worden betrokken. Geslaagd: Practisch apothekers-examen eer ste gedeelt ,de heeren R. S. Kleinkramer en F. Pont. Rechts Hugo Rutz (Caiphas) en tweede koorzangers te van links Willi Bierling (Joannes) als Oberammergau Naar reeds thans kan worden vastgesteld, worden de vragenlijsten betrekking hebbende op de enquête, welke van Regeeringswege wordt gehouden naar de voor Nederlandsche rekening in verschillende landen uitstaande, wegens deviezenmoeilijkheden geblokkeerde vor deringen, tot dusver op vlotte wijze door de belanghebbenden opgenomen, zoodat het zelfs noodig bleek de aanvankelijke oplage met spoed te vergrooten. Het antwoord op dit Regeeringsinitiatief be rust thans bij de Nederlandsche bezitters van geblokkeerde handels- en financieele saldi. Op spoedige en nauwkeurige invulling van de lijs ten wordt gerekend. In gevallen, waarin de invulling moeilijkheden oplevert, wordt den crediteuren in overweging gegeven een beroep te doen op hun bankiers of op andere des kundigen. Bij de met verschillende landen over het be talingsverkeer te voeren onderhandelingen zal het aldus mogelijk zijn zich een oordeel te vor men over de daarbij betrokken Nederlandsche belangen. Deze vallen uiteen in vier groepen: lo. de vorderingen, ontstaan uit goederen leveranties; 2o. de vorderingen, voortspruitende uit het bezit van obligaties (rente en aflossing); 3o. de vorderingen wegens op aandeelen ge declareerde dividenden; 4o. alle overige vorderingen. Voor elk dezer categorieën van vorderingen is een afzonderlijk formulier aangewezen. Voor alle vier groepen geldt evenwel als vereischte, dat de betreffende vorderingen tengevolge van deviezenmaatregelen moeten zijn geblokkeerd, willen zij voor vermelding in aanmerking ko men. M.a.w de reden, waarom de crediteur niet in de gelegenheid is over zijn vordering te beschikken, moet liggen in het feit, dat het overmaken van de betreffende gelden uit het betrokken land naar Nederland van Overheids wege wordt belet. Gevallen van voor de ver schillende landen „normale" vertraging in de afgifte van deviezen worden daaronder dus niet begrepen. De belemmering moet definitief zijn. Het loopende onderzoek heeft dus niet (althans niet in de eerste plaats) betrekking op vorderingen, wier geldigheid door den de biteur wordt betwist of niet erkend, of waar aan hü tengevolge van den crisistoestand niet bij machte is te voldoen, dan wel aan de nako ming waarvan hij, zich verschuilende achter de heerschende verwarring, zich poogt te onttrek ken. Gaat aan de transfer-moeilijkheid gepaard een bijzondere regeling ten aanzien van de na koming der schuldverplichting (b.v. een rente verlaging of een schuldregeling), dan is het noodzakelijk daarvan mededeeling te doen in de kolom „Opmerkingen". Afgezien van deze in den aard der zaak lig gende beperking, werd het wenscóelijk geoor deeld de enquête zoo breed mogelijk op te zet ten, zoowel wat de soorten vorderingen als het aantal landen betreft. Evenals vorige jaren, zal de Nederlandsche R.K. Middenstandsbond (Federatie van de vijf Diocesane Hanze-bonden in Nederland) we derom de gelegenheid openstellen tot het af leggen van bovengenoemd examen. Het examen zal, bij voldoende deelname, worden gehouden te Amsterdam, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Roermond, Enschede, Boskoop, Breda, Eindhoven, Helmond, Boxmeer, en even tueel andere plaatsen en wel het schriftelijk examen op 23 Mei 1934 op alle genoemde plaat sen en het mondeling examen op 6 Juni te Amsterdam, Enschede en Roermond, op 13 Juni te Breda en op 20 Juni te 's-Hertogenbosch. Te Leeuwarden is een „Propaganda-commis- sie voor het gebruik van melkbrood" opgericht. Deze zal trachten tot een vrijwillige vermeer dering te komen van het gebruik van melk brood door het gedeelte van de bevolking, dat hiertoe eenigszins in staat is. Het doel van deze propaganda is een afzet gebied te vinden voor een deel van de melk, die door de exportbelemmeringen steeds moeilijker in den vorm van boter en kaas in het buiten land is te plaatsen. Van al het brood, dat hier in Nederland wordt geconsumeerd, is slechts pijn. een vierde melkbrood en de rest water brood. Wanneer hier te lande uitsluitend melk brood zou worden gebruikt, zou hiervoor ruim 200 millioen Liter melk meer per jaar noodig zijn. Het behoeft geen betoog dat dit een be langrijke steun zou verleenen aan de zuivel industrie. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat vóór den oorlog vrijwel geen waterbrood werd gebakken. Onder de 7500 boeren, die zijn aangesloten bij de fabrieken, die deel uitmaken van de Frico, zal krachtige propaganda worden gevoerd, doch ook op vergaderingen, door de bakkers en door het verspreiden van drukwerk zal men trachten, alle consumenten in Friesland te bereiken. Het is te hopen, dat in Friesland, waar de verschillende lagen der bevolking ten zeerste betrokken zijn bij de resultaten van het zuivel bedrijf, velen deze eet-melkbrood-actie zullen steunen. Naar wij vernemen, zal het gymnasium „Mater Dei" van de zusters Ursulinen te Nij megen worden omgezet in een lyceum. De verzekeringsagent G. Retrae uit Hoens- broek, die Dinsdagavond onaer de gemeente Schinnen door een luxe-auto werd aangereden, is overleden in het ziekenhuis te Heerlen. De justitie heeft het lijk in beslag genomen. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiinimiiimmiiiiiiil» Wie in 1934 de beroemde Passie- spelen te Oberammergau wil be- zoeken en tevens van 'n prachtige Beiersche reis wenscht te genieten, melde zich ten spoedigste aan bij het bureau van dit blad: Afdeeling Reis Oberammergau. Üiiitiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiimiiiiiiiiimir; Palmzondag. Evang. Matth. 21, 19. Lijdensverhaal: Matth. 26 en 27. De uren stroomen zoo gestadig voorbij als het water van een rivier. De uren van den tijd, die voor de schepping is vastgesteld. De uren van deze wereld. Een onophoudelijk voortstroomen van het oogenblik af, waarop de tijd begon; sedert die eerste minuut, toen iets ontstond, aan welks groeien en vergaan men den tijd kon meten. En zij zullen voortgaan, tot deze tijd terugkeert in de eeuwigheid, waaruit hij is opgedoken als een klein eiland in een oneindige watervlakte; langzaam stijgend tot de hoogte, die voor hem bestemd was; langzaam verdwijnend, totdat de spiegel weer vlak zal zijn van de zee, die men eeuwigheid noemt. Er is een uur, waarop het hoogtepunt bereikt werd van deze aarde en de menschheid. Het uur van den middag. De top, vanwaar de tijd weder afwaarts stroomt. Ook in ieder menschenleven is zoo'n uur van het hoogtepunt. Wie het kende, zou het uur van zijn dood kunnen berekenen. Rond ieder verloren uur is een zwijgende treurigheid. Want ieder uur is onherroepelijk winst of verlies voor ons levensdoel. Er zijn uren als het spiegelgladde water van een berg meer rustig, vredig en stil. Er zijn echter ook uren, bruisend als de zee onder een storm; wanneer alle ziels kracht noodig is om het roer te houden, wanneer alle energie op wacht moet staan, wanneer iedere seconde een strijd is op leven en dood, en Gods arm ons moet steunen, willen wij niet ten onder gaan. Er zijn uren van beslissingen en uren van omkeer. Een uur, dat bepaalt, of iemand zijn leven zal eindigen als misdadiger in het tuchthuis, of dat hij als eerlijk mensch zal sterven in een kring van treurende nabestaanden. Ook in de geschiedenis van ieder rijk, van iedere natie zijn er keerpunten, beslissende uren. Eens was er een uur, waarin het besluit viel, dat den wereldoorlog onaf wendbaar maakte, in dit uur werd voor millioenen het doodvonnis geteekend. Er was in den wereldoorlog een uur, beslissend voor overwinning of nederlaag. Er is ook een oogenblik geweest, dat de geschiedenis der geheele menschheid in twee helften deelde. Niemand kent het top-uur van zijn eigen leven. Nie mand kent den middag van een rijk, van waar de uren zullen ijlen naar den avond en den nacht. Maar wij kennen den tijd, die de middaghoogte van de menschheid was. Het is de tijd tusschen Bethlehem en Golgotha. De tijd, toen God als mensch op aarde ging. Op dezen tijd had alle menschdom gewacht. Tot op dit uur was alle wereldgebeuren slechts verlangen naar ver lossing, hoop op den Redder en Leider. Tot dan toe lag alle heil der wereld in het voorwaarts zien, in het geloof in den toekomstigen Messias, in de hoop op den komen den Zaligmaker. Het was de weg van den morgen naar den middag van de geschiedenis. Van dezen middag af bestaat alle geluk der wereld in het terugblikken op Christus, in de vervulling van zijn boodschap. Van dit middaguur der menschheid af is voor heil of onheil, voor omhoog of omlaag, voor gezonde ont wikkeling of heillooze verwikkeling slechts één maatstaf: Vóór Hem of tegen Hem. Het was de heiligste en wonderbaarste tijd der mensch heid, toen Christus God en mensch, van stad tot stad ging, om de blijde, de nieuwe, de laatste en de belang rijkste boodschap van God te verkondigen. Een schooner en verhevener tijding zal de menschheid niet meer gegeven worden. Ieder bouwwerk van menschelijk denken, waarin Hij niet hoeksteen en grondsteen is, moet ineenstorten. Iedere beschutting, voor menschen gebouwd door men schen, die hen willen helpen, maar dezen Hoeksteen ver geten, zal degenen bedelven, die er toevlucht zoeken. Alle heil der wereld komt van dezen heiligen tijd der menschheid; stroomt neer van de middaghoogte der geschiedenis. Op dezen top sloeg eens het groote uur der schepping. Het hooge uur, dat het heiligste was. Het laatste uur van Christus aan het kruis. Dat men schen voor Hem hadden opgericht, die eeuwen op Hem gewacht, om Hem gesmeekt, om Zijn komst den hemel bestormd hadden. Zij plantten het martelhout, die galg, tusschen de on vruchtbare steenen van een kale rots en vermoedden niet, dat zij den boom des levens plantten. Zij vermoed den niet, dat in de toekomst alle leven onvruchtbaar moest blijven, wanneer het niet met dit doodsuur ver bonden zou zijn. Gij allen, die lijdt aan uzelf, aan uw kwalen, aan het leven, aan bitterheid en teleurstelling, gij zijt verbonden met het heiligste uur der wereldgeschiedenis, toen God leed, om alle lijden der wereld te heiligen, om het te maken tot een mede-lijden met den menschgeworden God. Het heilige uur. Het uur van Golgotha. Het is vooral uw uur, lijdenden en zieken! Gij zijt de uitverkoren broeders van Christus, die het kruis met Hem draagt. Uw lijden zal loutering zijn en een heilig offer voor deze wereld, wanneer gij verbonden blijft met het heilige uur van Golgotha. De algemeene weerstoestand heeft in de af- geloopen week verschillende wijzigingen onder gaan, die een eenigszins verward beeld te zien gaven. Er is veel regen gevallen, maar de ac tiviteit in den dampkring verminderde gaande weg en was ten slotte vrij gering geworden. Dat over het algemeen de temperatuur laag voor den tijd van het jaar bleef, was grooten- deels het gevolg van de omstandigheid, dat de aangevoerde lucht van Noordelijken oorsprong was. Het regenachtige karakter van het weer was een gevolg van de overgebleven ondiepe depressie, die waren achtergebleven over de Noordzee en het Noordwestelijk gedeelte van Midden-Europa. Deze depressie-invloed was Donderdag nog niet geweken en er ontwikkelde zich zelfs een nieuwe kleine depressie over het Engelsche Kanaal, die de geringe activiteit van het weer tegen het einde der week opnieuw dreigt aan te wakkeren. Over het algemeen zijn de volgende omstan digheden voor de verdere ontwikkeling van den weerstoestand van de meeste beteekenis: Het gebied van hoogen druk bij de Azoren is krachtig en heeft neiging zich naar het Noorden en Noordoosten over het vasteland uit te breiden, hetgeen aan de weersgesteld heid ten onzent ten goede kan komen. Ver in het Westen en Noordwesten nemen de depres sies weer in beteekenis toe, zoodat over ae Noordelijke helft van Europa zeer waarschijn lijk maritieme en dus vrij warme lucht zal worden aangevoerd en de toestrooming van kcude polaire lucht naar onze omgeving zal worden afgesneden. Onzeker is hoe de lucht- drukverdeeling over de Noordzee en omgeving zich kan ontwikkelen. In groote lijnen kan men verwachten, dat de luchtdruk over Zuidwest Europa voorloopig hoog zal blijven, wellicht nog zal stijgeu, over Noordwest-Europa daarentegen laag zal zijn en waarschijnlijk nog zal dalen. Dit beteekent dus dat een Westenwinds-weerstoestand zich vanuit het Noordwesten naar en over de Noord zee en omgeving zal uitbreiden en de kans op Noordenwindsweer zal afnemen. De depressies over het Noordzeegebied kunnen zich onder die omstandigheden wel handhaven maar zullen waarschijnlijk niet tot groote ontwikkeling ko men. Voor het einde der week is daarom het meest waarschijnlijk nog vochtig, eenigszins regenachtig weer met wind tusschen Noord west en Zuidwest en een temperatuur omtrent de normale (57 graden) te verwachten, waarbij echter de kans groot is, dat over dag met opklaring de temperatuur aanzienlijk zachter en het weer eenigszins lenteachtig zal zijn. De algemeene vooruitzichten voor het weer gedurende de eerstvolgende dagen zijn iets gunstiger dan het den laatsten tijd is geweest. (Nadruk verboden) Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop van 's-Herto genbosch heeft de benoeming van den weleerw. heer L. E. J. van Herpt tot kapelaan te Boxtel (H. Petrus) ingetrokken, en heeft in diens plaats tot kapelaan te Boxtel (H. Petrus) benoemd den weleerw. heer F. A. M. Clercx, kapelaan te Mill, die aanvankelijk benoemd was tot kapelaan te Eindhoven-Gestel (H. Lambertus). Z.H.Exc. mgr. A. F. Diepen heeft Zaterdag 17 Maart 1934 in de kapel van de Bisschoppe lijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch de vol gende H.H. Wijdingen toegediend: de tonsuur aan de eerw. fraters Joannes van Croonenberg, Bemardus Schelen, Antonius Reijnders, Petrus Rijkers, Martinus Thijssen, Petrus Simons, Hubertus Guffens, Albertus Blommaert, Antonius Verhoeven, Joannes Pij nenburg en Cornelius van Zijl, van de Congre gatie Paters van den H. Geest; de vier mindere Orden aan de eerw. fraters Joannes Overgaag, Antonius Verstegen, Joannes de Boer, Joannes Glaudemans, Joannes Kehl, Josephus Poell, Gerardus Schrama, Ge- rardus Pubben, Walterus van der Hout, Jose phus Vermeulen, Antonius Jong en Philippus van Esch van de Congregatie der Paters van den H. Geest; het H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters Joannes Bende, Joannes Verbeek, Martinus Saelmans, Antonius van Lierop, Franciscus San ders en Petrus Schoonakker, van de Congregatie der Patêrs van den H. Geest. De Engelsche „Financial News" meent te we ten, dat Minister Colijn erover denkt de ver hooging van contingenten nog eenigen tijd uit te stellen, om de Engelsche regeering in dien tijd gelegenheid te geven eveneens concessies ten aanzien van den Nederlandschen export te overwegen. Daarbij komen de eischen tot een verhooging van den invoer van de Nederland sche land- en tuinbouwproducten op de voor naamste plaats. De Nederlandsche eischen vonden echter scherpen tegenstand van den Engelschen minister van landbouw Elliot. De krachtige houding van de Nederlandsche regeering heeft thans geleid tot een zekere verandering in de stemming en het ministerie van Handel heeft oparacht gekregen om bin nen een week een lijst van concessies klaar te maken. Men verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat alle voor Zondag vastgestel de wedstrijden van den D. H. V. B. in verband met het overlijden van H. M. de Koningin Moeder zijn afgelast. In de een dezer dagen gehouden vergadering van de besturen van den Algemeenen Neder landschen en Roomseh-Katholieken Drogisten- bond werd besloten een drogistenjaarbeurs an nex tentoonstelling te houden van 28 Juli tot en met 1 Augustus in de .voormalige Dominicaner- kerk te Maastricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5