Vaseline Chesebrough Steeds nieuwe onthullingen in de zaak-Stavisky FINANCIEN Parijs' antwoord aan Londen ZELFMOORD VAN PRINCE UITGESLOTEN Treinbotsing nabij Esschen Neemt zelf waar MARKTEN Dagfilm ZATERDAG 24 MAART 1934 Wij willen den vrede! Eenparige getuigenis op 't congres te Rotterdam Rede pater J. A. Fennell O.P. BIJNA 100.000 VERDUISTERD Door kassier van een Boerenleenbank In elke Huisapotheek S CRISIS-ORGANISATIES Centralisatie zal zoo ver mogelijk worden doorgevoerd HEEFT ZWITSERLAND KANS TEGEN OOSTENRIJK? Vertrouwen op een bevredigend resultaat EXCELSIOR—HILVERSUM De oud-president der Republiek Miller and zou een goede kennis van Stavisky geweest zijn De rol van mevrouw Stavisky Parijsche nachttrein loopt op een uitgaanden personentrein Geen persoonlijke ongelukken 1200 DOODEN IN HAKODATE? Fransche regeering gaat bezuinigen Program van minister Germain Martin Korte berichten Verkeer tusschen Den Haag en Rotterdam bij de begrafenis der Koningin-Moeder Thans op 2den Paaschdag te Haarlem ITEIDE ENMAGE delf ROTTERDAM Restaurant DORRIUS Academische examens R. K. Universiteit Engelsche bladen achten de nota niets anders dan een hoffelijke afwijzing Deur nog niet voor goed gesloten Meindert Butter Thelma Reiss Donderdagavond is in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Rotterdam het tweede Vredescongres gehouden, waaraan de volgende organisaties medewerkten: de Alg. Nederl. Vrou wen Vredesbond; Gereform. Vereen, v. daadw. Vredesactie; Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid; Jongeren Vredes-Pederatie; Kath. Jon geren Vredes-Aktie; Kerk en Vrede; R. K. Vre desbond in Nederland; School en Vrede; Vereen, voor Volkenbond en Vrede; Vredeskring van Ne derland; Vredes-Scouts. De voorzitter van den avond, Prof. de Vries stelde vooraf de vraag of dit congres niet uit gesteld diende te worden nu ons volk in rouw is. Op grond echter, dat juist Zij, wier heengaan Uit het midden van het Nederlandsche volk thans door allen wordt betreurd, het doel van deze bijeenkomst zou hebben goedgekeurd, gaf kracht tot de beslissing, dat de bijeenkomst moest doorgaan om den geest te ondersteunen van allen, die meenen, dat het „Vrede op aarde" niet alleen voor den Kerstnacht maar voor alle dagen en voor alle nachten staat geschreven. Hierna verkreeg de heer Robert Peereboom het woord, die onzen strijd tegen de lauwen en onverschilligen besprak. Tweede spreekster was mevr. W. v. Italie-van Embden over het vredes-vraagstuk en zijn weer spiegeling in de vrouw als sexe. Voor- en na de pauze liet de mannenzangver- eeniging Apollo" zich hooren. Zij vertolkte op zeer verdienstelijke wijze Avondrood v. Schubert, Avondvrede, van Neumark, Klokkenlied, van Lendsai, Zondagmorgen, van Plipse en Jonge jaar, van Engels. Vervolgens gaven een jongen en een meisje der Rotterdamsche studeerende jeugd getuigenis van hun wil en hun werken voor een krachtige broederschap, zij willen niet langer dat onze jongens en jongemanen den oorlog in gaan om anderen te dooden of zelf gedood te worden. Hierop volgde een krachtig appaus. Daarna betrad Pater J. A. Fennell O. P. het spreekgestoelte. Toen de volken de verschrikkingen van den oorlog hadden gezien en verbitterd waren, om dat ze nu eindelijk begrepen, dat zij streden tegen schijn-vijanden die ook tot den oorlog wa ren gedwongen gelijk zij, toen eerst drong de volle waarheid door, dat oorlog verwildering, haat, verwoesting op stoffelijk, economisch, cul tureel en godsdienstig gebied teweeg brengt. Vaders en moeders, vrouwen en kinderen huil den over de gesneuvelden, en over hun kinde ren, mannen en vaders, die gedemoraliseerd uit de loopgraven terugkeerden en zij riepen: „nooit meer oorlog." Dit was helaas nog niet de ware vredesge- dachte. Garanties en verdragen werden onder pressie opgedrongen. Het was een schijnwerk. Het was niet gebaseerd op onderlinge liefde. Vrede is niet negatief, maar positief. Het is een altruïstisch begrip. Niet een streven naar eigen voordeel, maar naar geluk en liefde voor alle menschen. Vredesbeweging is in onze dagen noodzakelijk. De bewering, dat de dood op het oorlogsveld, de eervolste dood is, is dwaasheid. Nu men een minister uitjouwt, die een min dere bewapening verdedigt, nu men geheime contracten sluit, nu de wetenschap zich ver laagt tot het uitvinden van de ergste doodende gassen, nu de Volkenbond een fiasco dreigt te worden, nu op een ontwapeningsconferentie de bewapening wordt besproken, is de vredes beweging meer dan noodzakelijk. Het volk haat den oorlog, ten spijt van diplomatie, kapitalisme en militairisme. Wij katholieken zijn tegen oorlog en voor vrede. Spreker herinnert aan den Vredespaus Bene dicts XV. Wij zijn tegen den oorlog, maar wij willen ook de oorzaken wegnemen, zoowel op econo misch als maatschappelijk gebied. Wij willen ook vrede in het gezin en vrede in het hart. Spreker eindigde met den wensch: „Vrede zü u allen". Tot slot sprak prof. dr. C. G. van Riel, die behandelde Christendom en Vaderland. Deze spreker kwam op tegen het overdreven nationalisme, dat in zich niets anders is als een terugvallen in het oude heidendom, dat den absoluten staat aanbidt met zijn geweld en bloedvergieten, zooals we dit kennen van het Romeinsche rijk. De vergadering, die zeer druk bezocht was en meermalen door luid applaus van haar instem ming met het gesprokene biyk gaf, werd hierna met een dankwoord van prof. De Vries gesloten. Voor de rechtbank te Zutphen stond terecht H. R. landbouwer te Raalte. Hem werd tenlaste gelegd, dat hu in de jaren 1922 tot en met 1933 als kassier der boerenleenbank te Dalmsholte had verduisterd een bedrag van 92.000, welke gelden hu als kassier van deze bank on der zich had. Tevens werd hem tenlaste ge legd, het valschelük opmaken van een borg tocht ten bedrage van 10.000, waarop hij valschelük den naam N. had vermeld. Verdachte die gedetineerd is in het Huis van bewaring te Zutphen bekende de fraudes ge pleegd te hebben. Als getuige werd gehoord de heer L. L., in specteur der Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Getuige deelde mede, de frauae te hebben ontdekt. Verdachte genoot bü de Cen- irale en in de plaats züner inwoning 'n algemeen vertrouwen. Getuige gaf op een vraag van den verdediger mr. Nothom toe, dat de controle niet scherp was geweest. Vervolgens werd als getuige gehoord W.K., landbouwer te Dalmsholte, bestuurslid der Boerenleenbank. Ook deze getuige deelde mede, dat verdachte een algemeen vertrouwen ge noot. Uit diens verdere verklaringen kwam ech ter vast te staan, dat het op de Boerenleen bank te Dalmsholte een algemeen geknoei was. Men haalde gelden af zonder dat deze eigen- ïyk juist werden geboekt. Toen verdachte werd gearresteerd, was de pastoor van Dalmsholte by getuige gekomen met het verzoek een ver klaring te teekenen dat de schuld van de fraudes ook by het geheele bestuur lag. Deze verklaring had getuige geteekend. Of ook de andere bestuursleden zulks hadden gedaan wist get. niet te zeggen. De verdediger verzocht aan- teekening van de verklaringen van dezen ge tuige. Nog werd ais getuige gehoord A. N., land bouwer te Dalmsholte, thans kassier der Boe renleenbank. Getuige deelt mede, dat hij den valscheiyken borgtocht van f 10.000, waaronder y_jn handteekening staat niet erkende. Het was niet zün handteekening. Hierna was het woord aan den officier van justitie, mr. W. J. H. Stam. Spr. achtte het feit bewezen. Een lange reeks van jaren had verdachte het grootste vertrouwen. De fraude heeft hu na rijpeiyk overleg en over een reeks van jaren gepleegd. Mede in aanmerking ge nomen het groote bedrag en verdachte's erger- ïyk misbruik maken van vertrouwen eischte spr. een gevangenisstraf van 3 jaar. Uitspraak 5 April a.s. De verdediger, mr. Nothom, verzocht een voor waardelijke veroordeeling subs, de uiterste cle mentie. C2 een potje Vaseline Chesebrough een tube Boor-Vaseline Chesebrough en een doosje Vaseline Chesebrough Kamlerijs Een uitkomst voor ruwe huid, kleine verwondingen, winter handen en -voeten. „Blanke huid Zachte handen" Verschenen is het driemaandelijksch verslag door den Minister van Economische Zaken uit gebracht aan de Staten-Generaal omtrent de landbouw-crisismaatregelen. Aan het einde van het omvangrijke verslag zyn enkele beschouwingen opgenomen, waar in de minister plannen betreffende de naaste toekomst, welke zich reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden, nader uit eengezet heeft. Uit deze beschouwingen biykt in de eerste plaats dat het voornejnen bestaat aan den thans bestaanden toestand, dat verschillende crisiswetten deels op de Landbouw-crisiswet 1933, deels op de Tarwewet 1931, Crisis-Var- kenswet 1932, Crisis-Zuivelwet 1932 steunen, spoedig een einde te maken. Naar de minister vertrouwt zal binnen enkele weken een wets-ontwerp de Staten-Generaal bereiken tot intrekking der drie bovengenoem de wetten en tot het brengen der maatregelen tot uitvoering daarvan onder de Landbouw- Crisiswet. De minister begint zün bespreking van de crisisorganisaties met een woord van groote waardeering voor het meestal uiterst moeilijke en ondankbare, althans aan hevige critiek blootstaande, werk, dat door hen die bij deze organisaties werkzaam zün, wordt verricht. Uit verdere beschouwingen blijkt, dat de minister de gesties van deze organisaties, welke geen overheidsorganen, doch zelfstandige rechtsper sonen zijn, sterk heeft moeten beperken. De verschillende Regeeringscommissarissen houden in het algemeen toezicht op de han delingen van de crisisorganisaties. De financieele controle geschiedt door den Crisis-Accountantsdienst, welke met een in verhouding zeer geringe bezetting zijn moeilijk en veelomvattend werk op voortreffeiyke wijze verricht. Aan dezen dienst is mede het beheer van het Landbouw-Crisisfonds toevertrouwd. De centralisatie der gewesteiyke organisaties zal, naar de Minister vertrouwt, op 1 Mei in werking treden. Wanneer deze nieuwe regeling goed resultaat oplevert, zal nader worden over wogen in hoeverre ook bij de hoofdcentrales meer centralisatie te verwezeniyken is. Aan de nieuwe regeling van de Crisis-Tucht- rechtspraak, zoomede aan die van den Cen- tralen Opsporingsdienst, waarover reeds eerder in de pers uitvoerige berichten zün verschenen wordt voorts een korte bespreking gewijd, ter- wül tenslotte de instelling van de commissie van onderzoek inzake Crisis-maatregelen wordt gememoreerd. De Minister geeft daarby aan de Staten- Generaal de verzekering, dat hy van de be voegdheid om aan deze commissie klachten ten onderzoek op te dragen, niet zal aarzelen ge bruik te maken, niet alleen omdat 's lands be lang eischt, dat ingegrepen wordt, indien on juiste handelingen mochten hebben plaats ge had, doch evenzeer omdat alle personen bij de crisis-diensten werkzaam, er recht op hebben beschermd te worden tegen onjuiste aantügin- gen. Zwitserland wordt momenteel door den lan- denwedstrijd van a.s. Zondag tegen Oostenrük geheel in beslag genomen. Geenszins vleit het zich met de hoop, dat thans de eerste zege wordt behaald voor den Middeneuropeesche Cup, doch de geest van onderworpenheid, zooals die enkele maanden geleden regeerde, heeft plaats gemaakt voor vertrouwen. Vertrouwen in de handelingen van het Selectie-comité, en vertrouwen in het elf tal, dat met zün nieuwe formatie blijkbaar het dieptepunt van den malaise-toestand heeft ge passeerd. Want 't is zonder twyfel een verdienste- lüke prestatie geweest om Frankryk te Parys met 10 te kloppen. Daarom bestaat er een heimeiyk verlangen naar een bevredigend resultaat tegen de Weensche grootmeesters, al verliest men niet uit het oog, hoe prachtig het laatste Oosten- rijksche succes tegen Italië is geweest. Zwit serland heeft vanzelfsprekend zun ploeg on- gewyzigd gelaten, zoodat de basis opnieuw wordt gevormd door zes spelers van de Servette F. C. De namen zün als volgt: Sechehaye (Servette) d.; Minelli, Weiier (bei de Grasshoppers) a.; Guinehard (Servette),Li- niger (Biel), Lörtscher (Servette) m.; Laube. Passello, Kielholz (uit Servette), Abegglen (Grassoppers), Bossi (Bern), v. Ook Oostenrük heeft zün elftal zoo goed als ongewüzigd gelaten, behoudens Cisar, die we gens schorsing door den veteraan ainer, werd vervangen. Patzer d; Rainer, Sesta a.; Wagner, Smistik, Nausch m.; Zischek, Bican, Binder, Kaburek. Vierlt v. De wedstrüd wordt te Geneve gespeeld. PARIJS, 24 Maart. (Reuter). De parle mentaire commissie van onderzoek naar de Stavisky-affaire zou, naar verluidt, voor nemens zijn het juist met vacantie naar huis gezonden parlement de volgende week te doen büeenroepen, teneinde de parlementaire immuniteit van de onder ernstige verdenking staande senatoren Odin en Puis en de afgevaardigden Hulin en Proust, nog vóór Paschen te kunnen op heffen. Omtrent het verhoor van senator Odin kan nog gemeld worden, dat hy verklaarde, dat een oud-president der Republiek een goede kennis van Stavisky is geweest. Na lang dralen voegde hy er aan toe, dat het, naar men beweerde, om oud-president Mil- lerand ging. De commissie van onderzoek heeft gisteren ook nog den oud-premier Chautemps gehoord. Deze verklaarde, dat hy noch Stavisky, noch Arlette Simon, de latere mevrouw Stavisky, gekend heeft. Naar verluidt hebben nieuwe onderzoekingen In de zaak Stavisky aan het licht gebracht, dat Stavisky met Galmot, die, naar men zich her innert in Guyana vermoord werd, samengezwo ren heeft om de bevrüding te bewerkstelligen van gedeporteerde dwangarbeiders door hen te voorzien van wapenen. Hun plan was zich Hedenochtend te acht uur is kort nabü het grensstation Esschen de Parijsche nachttrein op een uitgaanden personentrein geloopen. Vermoedelijke oorzaak is een verkeerde wis selstand. De Parijsche trein, die vüf minuten te laat uit het Antwerpsche station was vertrokken, raakte den personentrein in den flank, juist toen deze over een wissel reed. De Parijsche trein bleef op de rails, doch de andere trein derailleerde gedeeltelük en bekwam beduidende materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, behoudens een lichte verwonding, welke een der reizigers, iemand uit Esschen, opliep. Uit Roosendaal werd aanstonds een perso nentrein afgezonden om de reizigers op te ne men en verder te vervoeren. Men bleef langen tijd druk bezig de lün vrü te maken. TOKIO, 24 Maart. (Reuter.) Onder de pui- nen van Hakodate zijn de lijken van 800 per sonen gevonden, waarvan 70 in een lagere school. Op eenigen afstand van de ruïnes zijn nog 60 lijken gevonden van personen, die door de koude om het leven zün gekomen. Men schat het totaal aantal dooden op 1200. meester te maken van Fransch Guyana door de betrekkelijk onbelangrijke bezetting te over meesteren en door een guerilla de Fransche re geering uit te putten, waarna dan de onafhan kelijkheid van de kolonie door tusschenkomst van de Vereenigde Staten zou kunnen worden bewerkstelligd. Deze samenzwering hep echter op niets uit, naar men meent te weten door rivaliteit tusschen Stavisky en Galmot om de liefde van Arlette Simon, thans mevrouw Stavisky. Mevrouw Stavisky heeft den rechter van in structie medegedeeld, dat zij haar verzoek om invrijheidstelling intrekt naar aanleiding van verklaringen, die zijn afgelegd voor de commis sie van onderzoek in de zaak-Stavisky, opdat zij zoo spoedig mogeiyk gelegenheid zal krijgen verklaringen af te leggen tegenover de justitie met betrekking tot de door haar gespeelde rol. Zij heeft aangekondigd onthullingen te zullen doen. De rechter van instructie heeft thans het de finitieve rapport ontvangen van de geneeshee- ren, die de tweede lijkschouwing hebben ver richt op het stoffeiyk overschot van den bü Dijon dood gevonden raadsheer Prince. Dit rapport sluit de mogeiykheid van zelf moord volledig uit. Prince heeft door den trein die over hem heen gereden is den dood gevon den, nadat hij in verdoofden bewusteloozen toestand aan de spoorstaven was vastgebonden. De in den laatsten tijd in de zaak-Prince op gedoken late verklaringen van personen, die beweren den vermoedelijken moordenaar van Prince gezien te hebben, schijnen volgens het tot dusver ingestelde onderzoek niet steekhou dend te zijn. Zoo kon aan een getuige uit Dijon, die uit foto's den secretaris van Stavisky, Ro- magnino, beweerde te herkennen, voorgehou den worden dat Romagnino als moordenaar van Prince in het geheel niet in aanmerking kwam, daar Romagnino op den tijd waarover het ging, door den rechter van instructie te Parijs als getuige werd gehoord, zooals uit de stukken kon worden aangetoond. PARIJS, 24 Maart (Reuter) Volgens de „Matin" zal de minister van Financiën, Ger main Martin, binnen enkele dagen besprekin gen openen met verschillende ministers over de bezuiniging op de uitgaven der verschillende departementen. In de eerste plaats zal hij onderhandelen met den minister van Arbeid, Marquet, en van dezen een besparing op de sociale verzekering van minstens 500 millioen francs eischen. De minis ter van Arbeid zal een plan moeten uitwerken, waardoor het mogelu'k is den staat in de ko mende vijf jaar een bedrag van zes milliard francs uit de sociale verzekeringskassen ter beschikking te stellen. Waarschijnlijk zal dit geschieden door een korting van 5 tot 8 pet. op de salarissen der amb tenaren en de uitkeeringen der gepensionneer- den, uitgezonderd de frontstrüders en oor logsinvaliden. Tenslotte wil men by bepaalde bestuurs- instanties het aantal ambtenaren verminderen door de oudsten met 60 pet. van hun huidig salaris op wachtgeld te stellen. Het resultaat van de demonstraties der sta kende New-Yorksche taxi-chauffeurs van Vrü- dag luidt als volgt: 60 werkwillige chauffeurs bekwamen gebroken beenen, drie kregen ern stige messteken, ruim 150 taxi's werden ver nield, verscheidene andere, waaronder par ticuliere wagens werden beschadigd. In het eerste proces naar aanleiding van de opstandige beweging in Oostenrijk van Fe bruari 1.1. werd te Weenen een 32-jarig lid van den Schutzbund wegens oproer tot zes jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Als verzwarende omstandigheid gold, dat de man met de wapens in de hand aan de actie had deelgenomen. De Amador, gezant van Panama te Parys, oud-voorzitter van den Volkenbondsraad, is tengevolge van een longontsteking overleden. De Spaansche minister van Justitie heeft in de Cortes een amnestie-wetsontwerp voorge lezen. Bij dit wetsontwerp wordt amnestie ver leend voor vele politieke misdaden, begaan voor 3 December 1933. Wü vernemen, dat de beslissingswedstrijd Ex celsior versus Hilversum, die wegens het over lijden van H. M. de Koningin Moeder werd uitgesteld, thans zal plaats vinden op 2en Paaschdag op het R. C. H.-terrein te Heem stede. 7 SSfcNA LPHEN HAZERSWO WAM N EIDSUHENDA BOSKOOP RUSWIJK^VOORBURG vi /SjWIPV C00Sduinen^. wAddiInxvee M0ERKAPEL STER ANDE GOUD OEKviyOULANO BERGSCHE SCHOON BERGAM 8ACHT MAASSLUIS SCHIEDA KRIMPEN/oUSSE LAAR DIN 3RIELLE CHARL0I5 De K. N. A. C. verzoekt ons te melden, dattn verband met de ter aardebestelling van H. M de Koningin-Moeder de nieuwe Rijksweg, welke Den Haag met Delft verbindt, Dinsdag a.s. na tien uur v.m. voor alle verkeer zal zün ge stremd. De oude Haagweg zal weliswaar open staan, maar uitsluitend tot de Hoornbrug zoo dat het doorgaand verkeer ook dezen weg niet zal kunnen volgen, zoolang de rouwstoet een kruising onmogelijk maakt. Automobilisten kunnen op het hierby afge drukte kaartje, waarop de gestreepte weg de af- geslotene is, zelf nagaan, welke route zy, in verband met hun plannen het beste zullen kun nen volgen. Hierbij moet wel rekening gehouden worden met het feit. dat de wegen in Delft volledig voor het verkeer zün afgesloten, zoodat een verbinding tusschen twee wegen door Delft zelf, onmogelijk is. Ook het doorgaande verkeer door Den Haag zal worden omgeleid. Hier zullen de automobilis ten buiten een ruimen kring, welke door de ver keerspolitie rond de binnenstad getrokken wordt, gehouden worden. N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Die Methoden der heavisideschen Operatorenrech- nung", de heer H. B. J. Florin, geboren te Rot terdam. Bevorderd tct doctor in de Letteren en Wus- begeerte, op proefschrift getiteld: „Het komi sche genre in de Italiaansche schilderkunst ge durende de zeventiende en de achttiende eeuw". Bijdrage tot de geschiedenis van de caricatuur, de heer W. R. Juynboll, geboren te Leiden (cum laude). Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „Het hoogheem raadschap van Rijnland", zijn recht en zijn be stuur van den vroegsten tyd tot 1857, de heer S. J. Fockema Andreae, geboren te Leeuwarden (cum laude). NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid J. J. G. H. Raaymakers te Tilburg. dat alléén IVOROL-tandpasta het spoedigst Uw rook- en tandaanslag wegneemt, aan Uw tanden nieuwe frischheid geeft en Uw mond en adem zuivert. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta LONDEN, 24 Maart. De Engelsche och tendbladen houden zich uitvoerig bezig met den inhoud der Fransche nota en het besluit der Engelsche regeering om na gemeenschappelijk onderzoek van het Duitsche en Italiaansche antwoord, de diplomatieke gedachtenwisseling tu/schen Londen, Parijs, Rome en Berlijn voort te zetten. Naar Reuter verneemt, is men te Londen van meening, dat de Fransche nota de deur niet definitief sluit. De Britsche regeering wil na gaan of er een middel is om vóór 10 April, den datum der bijeenkomst van het Bureau der Ontwapeningsconferentie, het Fransche en het Duitsche standpunt met elkaar in overeenstem ming te brengen, zy wil nagaan of aan Frank rijk of aan Duitschland eenige concessie of wüziging van hun nota's in overweging kan worden gegeven, die de twee landen nader tot elkaar kan brengen. Een beslissing zal wor den genomen, nadat de door Eden van Italië en Duitschland ontvangen antwoorden opnieuw zullen zijn overwogen in het licht van het Fran sche antwoord. De conservatieve „Morning Post" spreekt van verloren moeite en verklaart, dat het Fransche antwoord niets anders dan een hoffelijke af- wüzing van het Engelsche memorandum is. De „Daily Express" schrijft, dat Frankrijk in ruim 2070 woorden een categorisch en defini tief neen heeft geantwoord op het Engelsche ontwapeningsplan. In Downingstreet wordt het Fransche antwoord als de doodsaanzegging der Ontwapeningsconferentie beschouwd. Het blad waarschuwt de Engelsche regeering tegen het aanvaarden van nieuwe verplichtin gen. Daarentegen bepleit de „Daily Mail" weer een van haar oude, reeds vroeger bepleite lieve lingsdenkbeelden, n.l. een Engelsch-Fransch de fensief verbond. In het Witte Huis en op het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington heeft de Fransche nota groote teleurstelling gewekt. Men begrijpt niet, waarom Frankrijk zoo hardnekkig aan het oude standpunt der veilig heid vasthoudt in plaats van evenals alle an dere groote mogendheden in het belang van het bereiken van overeenstemming wat toe te geven. In hun commentaar op het F'ansche ant woord aan Engeland verklaren de bladen, dat dit een positieve en opbouwende bijdrage is voor de verwezenlijking van het ontwapeningsplan. In huize Koninginnegracht 77 te 's-Graven- hage is Zaterdagmiddag met een inleidend woord van den heer Aug. Heyting een tentoon stelling geopend van werken door Meindert Butter. De celliste Thelma Reiss, die onder auspiciën van het Nederl. Cone. bur. J. Beek te Am sterdam en Den Haag concerteert op resp. Maandag 26 Maart en Woensdag 28 Maart (kl. zaal Concertgebouw en Diligentia), zal werken ten gehoore brengen van Frescobaldi, Bach, Boccherini, Delius, Tcherepnine, Frank, Bridge, Granados en Nin. Bertram Harrison zal de celliste begeleiden. ALKMAAR, 24 Maart. Boter- en Eieren- markt. Boter, fabriek 0.67,5—0.75, Eieren groothandel 2—2.25, eendeieren 2.10. ALKMAAR, 23 Maart. N.V. Alkm. Exportveiling. Andilvie 3 204.90 Der 100 stuks. Appelen 16.00 per 100 K.G. Boerenkool 1.002.90 per 100 st. Bieten 1.203.00. Gele kool 3.406.60 per IOC K.G. Kropsla 4.6010.00 per 100 stuks. Prei 2.80 9.20, Rabarber 5.0014 00. Raapstelen 2.40. Ra_ dijs 3.805.90. per 100 bos. Roode kool 3.407.00 per 1Ó0 KG Selderie 1.50—3.50 per 100 bos. Spi nazie 2676 cent per bak. Spruiten 5.0012.00 per 100 pond. Uien 1.202.00, Wortelen 6.20 per 100 K.G. Witlof I 4.506.50, Idem II 2.503.50 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Maart. 67000 K.G. Roode kool 1.805.80, 100.000 K.G. Gele kool 2 806.20. 25000 K.G. Deensche Witte kool 4,807.20. 9000 K.G. Uien: Gele Uien 0.801.70. Gele Drielingen 0.80. 5100 K.G. Bleten 1.402 50. BLOKKER. 23 Maart. „Op Hoop van Zegen" Spinazie 14.00—15.00, Witlof 9.10—14.60. Bis marck 11.0015.00, Brederode 11.7015.30. Belle fleur 13.60—14.10, Br. Seedling 16.30—19.00 Gieser Wildeman 15.8017.00, Goudreinet 23.10 25.00, Pr. v. Engeland 20.00—23.00, Winterjannen 16.3017.80. De Nationale Levensverzekering Bank boekte in 1933 onveranderde winstresulta ten. Het verzekerd bedrag is tot 469-91 millioen gestegen en de premie-reserves zijn van f 130.65 millioen tot 139.73 mill. toegenomen. Het dividend van 5 pCt- ge woon en van 43 pCt. extra bleven gehand haafd- In het jaarverslag werd te kennen gegeven, dat de Bank als hoofdbeginsel vooropstelt, dat de verplichtingen tegenover de verzekerden volledig gedekt moeten zijn door beleggingen in overeenkomstige munt waarde- De Engelsche regeering maakt spoed met 'iet plan tot het opsporen van petroleum- bronnen in Engeland. Het wetsontwerp, door Runciman aangekondigd, werd giste ren reeds in het Hoogerhuis ingediend, aan gezien particuliere ondernemingen reeds onderhandelen met een buitenlandsch syn dicaat omtrent de exploitatie van olie in Engeland. In twee der elf aangeboorde bron nen is de aanwezigheid van petroleum in voldoende mate aangetoond. De ,,Ag. Econ. et Fin-" meldtdat de da ling van den benzine-prijs in Engeland en de flauwe stemming der petrdleum-prijzen als een gevolg zijn te beschouwen van de Amerikaansche uitvoer-politiek; 90 pCtvan de productie wordt thans in het binnenland verbruikt en Amerikaansche exporteurs aarzelen niet, om hun in eigen land onver koopbaar product op de buitenlandsche markt tegen zeer lage prijzen aan te bie den, hetgeen ontwrichting dezer markt veroorzaakt- .De Fransche minister van Financiën ver klaarde gisteren, dat het loslaten van den gouden standaard door Frankrijk een ont reddering in de wisselkoersen zou teweeg brengen, hetgeen aanleiding zou geven tot zeer groote speculatieve bewegingen, be halve dat in het binnenland zelf de grootste wanorde zou ontstaan. De devaluatie van de Tsjechische Kroon met een zesde deel der goudwaarde heeft nog geen uitwerking gehad. De ,fFrankfr. Zeitung" merkt op, dat de ople ving niet aan de verwachtingen beantwoord. De index der groothandelsprijzen is slechts van 645 tot 663 gestegen of 2 pCt- en van een krachtige uitbreiding van den buiten- landschen handel is nog geen sprake. De „Ag. Econ. et Fin-" meldt, dat de Italiaansche regeering voornemens zou zijn, een nieuwe binnenlandsche leening uit te geven- Men acht dit waarschijnlijk, omdat hiervan al tijdens de conversie sprake was en de positie der schatkist sindsdien niet is verbeterd. De staking in de Amerik. automobiel industrie is op verzoek van Roosevelt 48 uur uitgesteld. De haven-arbeiders aan de Pa cific kust, ten getale van 12.000 man, die met staking hadden gedreigd, hebben hun besluit ingetrokken. De arbeiders in het bedrijf van de Case Treshing Machine Co-, waar staking was uitgebroken, ontvangen een loonsverhoo- ging van 15 pCt. De leiders van plaatselijke vakvereeni- gingen van Detroit en omgeving zijn er op tegen, dat de staking gedurende den tijd, dat er een onderzoek wordt ingesteld, wordt verschoven. Zij zijn van meening, dat de fabrikanten momenteel, met het oog op een record aantal orders, veel eerder geneigd zijn concessies te doen. De ontevredenheid over de Nira opgeleg de beperkingen neemt gestadig toe. De vrees wint veld, dat het herstelprogramma der regeering een normaal hestel van het zakenleven verhindert. In Wallstreet liepen gisteren geruchten, volgens welke de arbeiders gelooven, dat Roosevelt zich aan hun zijde zal stellen- De American Water Works zullen 1 April a-s- aan buitenlandsche houders van obli gaties aflossing en rente in buitenlandsche valuta betalen. De Amerikaansche schatkist heeft zon der opgave van reden, het verzoek van een consortium van New-Yorksche bankiers, tot het verstrekken van een leening aan Frankrijk, afgewezen. De exploitatie-winst van de Erie. Railr. bedroeg in Februari jl- 892-642 tegen 398-695 in Februari 1932. De Southern Pac- boekte in Februari een exploitatie-winst van 2.060 tegen een ver lies van 1.226.346 in Februari 1932 Het Duitsch Rijksbureau voor deviezen- toewijzing heeft bepaald, dat voor de maand April slechts 35 pCt. van het totale invoercontingent aan deviezen beschikbaar zal worden gesteld- Voor Maart werd de toewijzing van 50 pCt. tot 45 pCt. verlaagd. De vermindering in April met 10 pCt. be- teekent derhalve een verdere verscherping van de invoer-beperking- Symington en Wilson ramen een stijging der rubber-voorraden te Londen met 50 ton en te Liverpool met 200 ton- De president-commissaris van de Gene ral Tire Rubber Co. verklaarde, dat binnen den tijd van een jaar een verhooging van den rubberbanden met 50 pCt- verwacht kan worden en acht dit niet ernstig, om dat, volgens hem, zich een geweldige koop kracht ontwikkelt. Het bedrag der uitgegeven schuldbeken tenissen der 5 pCt. Tweede Nederl- Staats- leening 1932, welke op 1 Juli a-s. aflosbaar zullen zijn, is door den minister vastgesteld op f 2.200 000 en de openbare uitlotingen dezer schuldbekentenissen zal, zoo noodig plaats hebben op 31 Maart 1934. ENKHUIZEN, 23 Maart. Visch. 17 vaartuigen met 1400 pond Z.N. Bot 13.4515.30. HEILOO. 23 Maart. Coöp. Veilingsver. ,,St. Wil- librordus" Brusselsch Witlof I 913 cent. ld. II 58 cent. Spruitkool I 1924 cent, idem II 8 14 cent. Spinazie 1013 cent, Wortelen 35 cent per K.G. Prei I 6074 cent. Idem II 3548 cent per 10 bos. Andijvie 2.803.70 per 100 st. NOORD-SCHARWOUDE. 24 Maart. 9400 K G. Uien: Drielingen 0.80. Uien 0 801.30. Grove Uien 1 70—2.10. 150 K.G Peen 4.60. 5600 K.G. Kroten 2.402.90. 180000 KG Roode kool 1.90 7.10. idem doorschot 1.905.10. 69600 K.G. D. Witte kool 5.507.80 idem doorschot 4.006 10. 71300 K.G Gele kool 3.405.50, ld. doorschot 3.804.80, taaie gele kool 6.10 OBDAM, 23 Maart. „De Tuinbouw". 18000 K.G. Roode kool 2.105.10, 6000 K.G. Gele kool 2.60 5.10, 4000 K G Deensche Witte kool 5 407.00, 2200 K.G Uien 0.800.90. 56 K.G. Witlof 15.00— 17.00, 12000 K.G. Roode Bieten 1.002.60. WARMENHUIZEN. 23 Maart. Heden besteedde men voor: gewone uien 1.00. gele kool 4.705.90, idem II 3.40. Roode kool 1.405.30. Idem H 1.80 4 10, Witte kool 5.806.90, idem H 4.20 per 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9