ft De Koningin wacht haar moeder af Het défilé geëindigd Doumergue spreekt Stavisky-j uweelen ontdekt Het nieuws van heden UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN WERKLOOZENTEHUIS IN VLAMMEN België en Rusland Op zee vergaan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 25 MAART 1934 Ochtendblad Automobilisten zullen groote om zichtigheid moeten gebruiken en goed zich van de orde maatregelen op de hoogte dienen te stellen De a.s. begrafenis Noodbruggen De weg is voor de burgerij De autonomie van het Memelgebied Littausche nota aan Berlijn EEN GOED RAPPORT? De scholieren vergelijken hun Paasch- rapport Het Een oproep aan het Fransche volk om geduld te hebben en mee te werken Eendracht en tucht INDIANEN-CONFERENTIE IN AMERIKA Eenige stamhoofden, die deel uitmaakten van de Indianen-conferentie in Rapid City (Vereenigde Staten) Veertien dooden en tachtig gewonden Wallace voor tariefs verlaging Gedeponeerd op een Londensche bank van leening. Waarde: 10 millioen francs Inbeslagneming niet mogelijk Twee straffen Juweelensmokkel Een arrestatie te Beuthen „Partijleden dragen de hoofdschuld" Stalin laakt de misstanden in het spoorwegbedrijf Duitschland en Finland Handelsverdrag onderteekend De troebelen in Estland Bond van Vrijheidsstrijders ontbonden Zijdie zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Verruwing De diamantindustrie van Antwerpen Negen stoomschepen met 230 opvarenden vermist Geluidsfilmvoorstelling door geheel Nederland in Vereenigingen, Patronaten en voor Propaganda - doeleinden Grootste film-verhuur van witte films KINO-HUIS VOS, Ceintuurbaan 195 Telefoon 29214 - Amsterdam NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18662 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek (Van onzen eigen redacteur. 24 Maart In een lange rij zijn de duizenden ook nog heel den Zaterdag langs de lijkbaar aan het Lange Voorhout kunnen trekken. Om elf uur 's morgens was nog niet bekend of het aanvankelijk tijdstip waarop de deuren gesloten zouden worden, gehandhaafd bleef. Maar weldra bleek dat van hoogerhand last werd gegeven de duizenden tot den avond toe toe te laten. En al maar stroomde nu het volk zoowel van de zijde van den Kneuterdijk als van den hoek bij hotel Pauler naar het Paleis. Van politiewege waren nu ook touwen gespan nen aan de zijde van Pulchri Studio en men liet daar nu niet meer kijkers in de verte staan. Opvallend groot was Zaterdag het aantal de putaties waaronder ook eene van den Bijz. Vry- willigen Landstorm onder leiding van generaal Duymaer van Twist, wethouder Snouek Henke- mans en kolonel de Jongh, door de Nationale Landstormcommissie werd een fraaie krans neer gelegd. Zoo kwamen er vele. Des middags heeft een deputatie van Suri name, bestaande uit den heer dr. A. Rutgers, oud-gouverneur; mr. S. D. de Vries, oud-voor zitter der Kol. Staten aldaar en A. Fernandes, oud-griffier der Koloniën namens de bevolking van Suriname een krans neergelegd. Maandag wordt een krans neergelegd na mens Ned. Indië. Er was een krans van den Hoogen Raad, neergelegd door Jhr. mr. R. Reith, president, mr. A. Tak, proc.-generaal en mr. H. J. Kist, griffier; een krans van de Kon. Vereeniging „Onze Vloot", deputaties kwamen van tal van vereenigingen en bonden, den R.K. Vrouwenbond e.a. Zaterdagmiddag was de file niet zoo groot als den vorigen middag: de wachtende besloegen nu maar één vak. Tusschen het betreden van het Lange Voorhout en het weggaan lag nu maar een goed half uur. In den laten middag moest om technische redenen het défilé definitief ein digen. Zondag zou zoo werd toen meegedeeld, niet gedefileerd worden, yywalqh, Eergisteren hebben wij reeds knnnen be richten dat de Koningin niet in den begra fenisstoet meegaat maar afzonderlek zich naar Delft zal begeven. Naar we van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland den Minister v. Staat Jhr. mr. dr. v. Kar- beek, vernamen is de bedoeling hiervan de volgende: H. M. Koningin Wilhelmina wil zich in gesloten auto, gevolgd door andere gesloten auto's met vrouwelijke deelnemenden, van het Paleis aan het Lange Voorhout naar Delft begeven ten einde zelf aan de kerk Haar Moeder op te wachten en als 't ware het stoffelijk overschot aldaar in ontvangst te nemen. De stoet van H. M. de Koningin voegt zich daarom niet in den rouwstoet, neemt zelfs gedeeltelijk een anderen weg. H. M. verlaat daarom niet eerder het Paleis dan nadat de rouwstoet de Hoornbrug is gepasseerd. Eerst dan komen de auto's van H. M. en gevolg en rijden niet den nieuwen Rijksweg zooals de stoet maar den ouden Haagweg. Langs dezen weg moeten de auto's van H. M. en gevolg Delft bereken vóór den begrafenis stoet. Daarom moet het publiek vóór 9 uur 's mor gens al in Den Haag de planken voor de ra men en op de thans nog in aanbouw zijnde tri bunes b.v op Buitenhof, Spui en elders hebben ingenomen en dient het pubiek ook na het voor bijgaan van den begrafenisstoet te blijven wach ten. Trouwens het verkeer kan onmogelijk vrij gegeven worden vóór heel de stoet met deel nemenden weer uit Delft in Den Haag terug is (denkelijk te 5 uur 's avonds). De Commissaris der Koningin doet dan ook een beroep op 't publiek om in deze dagen van groote eenheid en harmonie alles in 't werk te stellen den dag van Dinsdag waardig en rus tig te doen verloopen. De begrafenisstoet zal 1 K.M. lang zijn en in begrafenispas 3 uur 40 minuten over den weg doen. Twee noodbruggen worden door de genie ge slagen. De grootste verkeersmoeilijkhid levert de Hoornbrug bij Den Haag. Slechts 10.000 voet gangers kan deze per uur verwerken. Daarom wordt een pontonbrug er nevens gesiagen. Alle autoverkeer is binnen een bepaalden ring in de oude stad om den Haag verboden na 8 uur 's morgens tot ruim 5 uur 's avonds. Naar ons de burgemeesters van Den Haag, Delft en Rijswijk verzekerden zijn zij van de gedachte uitgegaan dat allereerst de eigene burgerij toegelaten dient te worden en dat daarom het toestaan van gereserveerde plaat sen aan corporaties slechts een hooge uitzon dering is. In Den Haag en Delft is de ruimte al zeer beperkt. Het meest kan nog de burgemeester van Rijswijk ter wille van corporaties doen maar hier is de nieuwe Rijksweg niet onbe grensd. Tot de Markt te Delft worden geen vreemde corporaties alleen de burgerij, het gewone pu bliek buiten de afzetting toegelaten. Het autoverkeer van Noord naar Zuid zal in twee breede bochten moeten omgeleid worden buiten Delft en Den Haag via Zoetermeer-Zeg- waart en 's-Gravenzande of Naaldwijk over Maassluis. Na 8 uur wordt geen autoverkeer uit het Noorden meer tot Delft toegelaten. Om niet vast te loopen dient het doorgaand auto verkeer dus een grootere bocht links of rechts te maken. De hoofd-ingenieur van den rijks- Waterstaat waarschuwt hiervoor nadrukkelijk. Het is uitgesloten dat onderweg nog kran sen aan den lijkwagen worden bevestigd. Dit zal onder geen enkele omstandigheid worden toegelaten. Uitgebreide maatregelen zijn zoowel te Delft als te 's-Gravenhage voor de Pers genomen. In Delft is een hulppost-telegraaf ingericht met 40 extra telefooncellen. Den Haag neemt meer en meer een rouw- aspect aan. Heele gebouwen zooals het nieuwe groote modehuis aan het Spui worden met rouw- versieringen behangen. Zaterdag waren timmerlieden druk bezig op enkele plaatsen aan het Lange Voorhout naast het Paleis, op Buitenhof vóór Regina. aan het Spui, Pletterijkade en elders tribunes op te slaan. Er is veel vraag en aanbod naar en van kijkplaatsen voor ramen, op daken enz. Gewaarschuwd dient te worden dat het pu bliek geduld zal moeten oefenen want de poli- tie-afzetting zal heel den dag streng gehand haafd moeten blijven. Zoo is men in Den Haag en Delft druk aan 't voorbereiden bij mooi weder. Voor den grooten dag van Dinsdag. Twee prelaten, die onlangs uit de gevange nissen van Sovjet-Rusland ontslagen werden, namelijk Theophilus Matulanis, hulp-Bisschop van Leningrad, en Josephus Gronski, Aposto lisch Administrator van Siberië, zijn te Rome aangekomen. Ten Vaticane ontkent men ten stelligste de geruchten, als zou Z. Em. Kard. Pacelli voor nemens zijn ontslag te vragen van zijn functie als Secretaris van Staat. KOWNO, 24 Maart. De Littausche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Duit- schen gezant een nota overhandigd, waarin geantwoord wordt op de Duitsche bezwaren tegen de Littausche wet „tot bescherming van volk en staat", welke volgens de Duitschers in strijd is met het Memelstatuut. In de nota wordt verklaard, dat Littauen dit verwijt niet erkent. De regeering te Kowno is van meening, dat de Duitsche nota noch met de algemeene internationale beginselen, noch met de Parijsche conventie over het Memel- gebied in overeenstemming is. Gewezen wordt op de stappen, die Littauen te Berlijn heeft ge daan naar aanleiding van tegen de integriteit van Littauen gerichte propaganda in Duitsch- land. De wet tot bescherming van volk en Staat richt zich tegen ernstige strafbare handelin gen, die evenmin als in Duitschland in Littauen ongestraft blijven. Van Duitsche zijde wordt echter verklaard, dat de wet uitsluitend gericht is tegen de autonomie van het Memelgebied, welke er prac- tisch door wordt opgeheven. Iedere mogelijke handeling of uiting tot verdediging der auto nome rechten, met name wanneer deze afkom stig zijn van ambtenaren, kan er door gestraft worden, aldus de Duitsche opvatting. H Verwachting: Zwakke tot matigen Wes- telijke tot Noordelijken wind, gedeelte- =j lijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen en iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Om acht uur Zaterdagavond richtte zich Dou mergue door middel van de radio tot het Fran sche volk. De rode van den minister-president v/erd door alle staatszenders uitgezonden. De oud-president der Fransche Republiek gaf een uiteenzetting van zijn plannen en doeleinden, terwijl hij de medewerking van heel het volk vroeg om zijn nationaal programma te kunnen verwezenlijken. Ik stel mij voor, waarde medeburgers, mij van tijd tot tijd tot u te wenden. Aldus de aanvang van Doumergue's rede. Op de eerste plaats wil ik u zeggen waarom ik den zwaren last der regeering op mij heb genomen. Het was niet uit eigenbelang dat ik die veertig jaren lang mijn land gediend heb en eindelijk een verdiende rust genoot, de taak van minister-president aanvaardde. Ik handelde slechts zooals ik gehandeld heb, omdat men mij zeide dat de burgeroorlog dreigde, dat er dooden gevallen waren en dat er nog meer dooden zouden vallen wanneer ik weigerde: de ver schrikkelijke oorlog welke misschien wel gevolgd zou worden door dat andere verschnkkeiyke een vreemde invasie. Op alle partijen heb ik een beroep gedaan om af te zien van onderlinge twisten. Wij moe ten de atmosfeer zuiveren. Wij moeten erkennen dat er geen orde meer heerscht in het nationale huishouden. Wij moeten de methoden veran deren. De frank moet zijn waarde behouden. Aan nieuwe belastingen mag niet gedacht worden. De bestaande belastingen moeten verminderd worden. Wanneer wij een catastroof vermijden willen, is het noodig dat er ingrijpende bezui nigingen worden doorgevoerd. Misbruiken moe ten uitgeroeid worden. Het overtollig personeel in dienst van den staat moet afgevloeid worden. Ik heb mij laten leiden door de liefde welke ik mijn land toedraag. Aan mijn persoonlijk belang heb ik niet gedacht. Ik hang niet aan een regeeringsfunctie en ik verlang niets voor me zeiven. Ik heb geen rede om de waarheid te ver zwijgen en zal die dan ook niet verzwijgen, hoe onaangenaam ze sommigen misschien in de ooren klinkt. Wat mij aan krachten rest, geef ik voor mijn land. Door eendracht en tucht zullen wij de moei lijkheden overwinnen, zooals in 1914 onze sol daten den slag aan de Marne gewonnen heb ben. Het buitenland aat ons gadeslaat, zal tot de ontdekking komen dat Frankrijk zich-zelf weet te helpen. NEW-YORK, 24 Maart (V.D.) Naar uit Lynchburgh in Virginie wordt gemeld, zijn bij een brand in een tehuis voor werkloozen 14 personen gedood en 80 gewond. Daar het ge bouw in minder dan tien minuten in lichter laaie stond, kon slechts een deel der bewoners zich redden door uit de vensters te springen. De oorzaak zou zijn het overkoken van een pot met vet, die op een heete kachel stond. Ongelukkigerwijze was op het oogenblik van de ramp in het stadsziekenhuis het electrische licht defect,, zoodat de geneeskundige hulp aanzienlijk werd vertraagd. Onze Belgische correspondent seint ons: In antwoord op een schriftelijke vraag, ver klaarde de Belgische minister van Buitenland sche Zaken, Hymans, dat er voor België geen aanleiding bestaat om de betrekkingen met Sovjet-Rusland te hervatten. CLEVELAND (Ohio), 24 Maart. (Reuter) Op een vergadering alhier heeft de Amerikaansche minister van Landbouw, Wallace, een krachtig pleidooi gehouden voor verlaging van de Ame rikaansche tariefmuren. PARIJS, 24 Maart. De Veilig heidsdienst deelt mede, dat een Fransch politiecommissaris in de Londensche bank van leening Sut ton, Sta visky-juweelen ter waarde van 10 millioen francs heeft ont dekt. Op deze sieraden was een crediet van 8.000 pond sterling verleend. De eerste verpanding vond plaats op 25 Sep tember 1933, de voorlaatste op 5 December en de laatste op 8 Februari 1934, derhalve na den dood van Stavisky. Zooals bekend, zijn de sie raden in opdracht van Stavisky weggevoerd uit de bank van leening te Bayonne, waar zij als pand gedeponeerd waren. Het bericht heeft te Londen groot opzien ge baard. De juweelen zijn door boden uit Parijs overgebracht. Zij bestaan voor het grootste deel uit diamanten sieraden, waaronder eenige zeer fraaie steenen, die verscheidene duizenden pon den waard zijn. De bank van leening Sutton had de juweelen nog niet te koop aangeboden en de steenen, die verzegeld zijn, blijven ook thans onder haar hoede. De Veiligheidsdienst deelt nog mede dat het wettelijk niet mogelijk is de gevonden juweelen in beslag te nemen. Er zal een procedure wor den geopend, om vast te stellen of het inder daad de juweelen van Stavisky zijn. Vervol gens zullen langs diplomatieken weg stappen worden ondernomen, teneinde de juweelen terug te verkrijgen. Of dit gelukken zal is vooralsnog onzeker. Men gelooft dat de juweelen bij de bank zijn gedeponeerd door de gewezen artiste van het Empire-theater Romagnino, die bekend stond onder den naam van mademoiselle Nono. PARIJS, 24 Maart (Reuter). Paul Comby, be schuldigd van heling in de affaire-Stavisky, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, na dat het proces tegen hem negentien maal is uitgesteld. Generaal Bardi Defourtou is uit het leger ontslagen, daar hij bij de Stavisky-affaire ge compromitteerd is. Tegen Hainnaux den man die de talons van de Stavisky-chèques aan inspecteur Bony over handigde, is een arrestatie-bevel uitgevaardigd. PARIJS, 24 Maart. (V.D.) De kist met het lijk van Stavisky is heden op het kerkhof te Chamonix weer opgegraven. De kist is geopend in tegenwoordigheid van de dokters, die de eerste schouwing hadden verricht. De artsen hebben den gerechtelijken autoriteiten laten zien, dat de borst van Sta visky geen wond vertoont. Daarna is de kist weer gesloten. Zij zal naar Parijs worden ge bracht, waar opnieuw een schouwing zal plaats hebben. KATTOWITZ, 24 Maart. (V. D.) Op het sta tion Beuthen hebben de Foolsche douane-auto riteiten een grooten juweelensmokkel ontdekt. Voor het vertrek van den trein Berlijn—Boeka rest viel den beambten het verdachte gedrag van een man op. Hij werd aan den iiive ge fouilleerd, waarbij men 1178 brillanten van verschillende grootte ontdekte, die voor een deel zelfs in zijn schoenzolen verborgen waren. De smokkelaar, die afkomstig is uit Antwer pen, verklaarde, dat hij de juweelen niet naar Polen doch naar Tsjecho-Slowakije had willen brengen. Zijn reisbiljet was echter genomen voor een Poolsch station. De man werd gear resteerd en de brillanten in beslag genomen. Hij verklaarde, dat de bescherming van de zwakke industrieën gaat ten koste van ae Ame rikaansche bevolking zelf. Een onderzoek heeft aangetoond, aldus de minister, dat van de 48 millioen arbeiders slechts vijf millioen de na- deelige gevolgen van een tariefsverlaging zou den ondervinden, doch dat daartegenover zeven millioen arbeiders terstond baat zouden hebben bij een opleving der industrieën, terwijl de ove rige 36 millioen personen indirect gebaat zou den zijn, doordat zij tegen lagen prijs geïmpor teerde goederen zouden kunnen koopen. Minister Wallace voegde er echter aan toe, dat hij persoonlijk geen voorstander was van een plotselinge drastische verlaging der tarie ven. MOSKOU, 24 Maart (V.D.). In een decreet laakt de sovjetregeering de misstanden, die be staan in het spoorwegbedrijf der Sovjet-Unie. In het decreet wordt gezegd: „Slordigheid, ver kwisting en gebrek aan verantwoordeiykheids- gevce: moeten ophouden en de discipline moet hersteld worden, zoowel in hoogere als m lagere egionen. De hoofdschuld dragm de leden der communistische partij, die ofschoon ze het goede voorbeeld moesten geven, opvallen door hun slechte discipline. Deze saboteurs en vij anden van de Sovjet-Unie zullen hun strat niet ontgaan." Het decreet is geteekend door Molotoff, na mens den raad van volkscommissarissen en door Stalin, namens het Centraal Comité der partij. BERLIJN, 24 Maart (V.D.). De onderhande lingen, die de laatste weken te Beriyn zijn ge voerd, hebben heden geleid tot de onderteeke- ning van een handelsverdrag tusschen Duitsch land en Finland. Met uitzondering van eenige bepalingen zal het verdrag reeds met ingang van 1 April voorloopig in werking treden. Tevens vallen de beperkingen op het goederenverkeer, die gedu rende de verdragslooze periode door beide lan den zün genomen, weg. Verder is de opzegging van de overeenkomst van 21 April 1922, die hoofdzakeiyk op de scheepvaart betrekking had, geannuleerd. REVAL, 24 Maart. Op grond van de wet over de bescherming van de staatsorde, heeft de Minister van Justitie en Binnenlandsche Zaken gedecreteerd, dat de bond van Vryheidsstrü- ders met alle onderafdeelingen ontbonden is en dat alle mandaten der Vrijheidsstrijders in de gemeenteraden vervallen verklaard zyn. Hierdoor zal de bond van Vrijheidsstryders ook na de opheffing van den staat van beleg zyn organisatie niet opnieuw kunnen opbouwen. Volgens een officieele mededeeling zijn deze maatregelen genomen op grond van het be wezen geachte streven van den bond tot een gewelddadige verandering van de constitutio neel staatsorde, en het uitroepen van een party dictatuur. Minister-president Doumergue voor de radio. België hervat de betrekkingen met Sovjet-Rus land niet. Stavisky-juweelen ter waarde van 10 millioen francs te Londen ontdekt. Inbeslagneming niet mogelijk. 230 zeevarenden te Hakodate vermist. De autonomie van het Memelgebied. Litausche nota aan Beriyn. Bond van vrijheidsstrijders in Estland ontbon den. 14 dooden bij een brand in een Amerikaansch werkloozen tehuis. Handelsverdrag onderteekend tusschen Duitsch land en Finland. De misstanden bij de Russische Spoorwegen. „Partijleden de hoofdschuldigen." Voorbereiding van de uitvaart der Koningin- Moeder. Adviescommissie inzake vrachtverdeeling bin nenvaart geïnstalleerd. Voortgezette behandeling der Onnes van Nijen- rode-zaak. Teeltbeperking boom- en bloemkweekerijen. New-Yorkscbe beurs: stemming vast. O O Er is een ruwheid, welke zich uit in hardhandig optreden, in het mis handelen van dieren, in het afsnau wen van ondergeschikten. Dit soort menschen vindt men on der alle lagen der samenleving en het heeft er niet den schijn van dat het soort vermindert. Maar er is een ander soort ruwheid, dat hand over hand toeneemt en wel een verruwing van de omgangstaal, zelfs in kringenwaar men dit het minst zou verwachten. Ouders en onderwijzers klagen steen en heen over het taaltje dat de jeugd durft uitslaan; leiders van per soneel ervaren eiken dag welk een vaak schandelijke taal in werkplaat sen wordt uitgekraamd, hoe het schaamtegevoel blijkt te zijn afge stompt, bij velen zelfs is verdwenen- En ook al wordt in de meeste ge vallen het ergste vermeden, over de heele linie worden termen en woor den gébruikt welke het tegendeel zijn van beschaafd en niet passen in den mond van hen, die er prijs op stellen als fatsoenlijk te worden beschouwd- Onze Belgische correspondent seint ons: Naar uit Antwerpen wordt bericht, zyn er op het oogenblik zesduizend diamantbewerkers werkloos, terwijl er 5.500 aan het werk zyn. TOKIO, 24 Maart. (V. D.) Volgens mede deelingen uit Hakodate worden negen Japan- sche stoomschepen vermist, die tijdens den typhoon in de haven lagen en zee kozen, toen de brand uitbrak. Volgens particuliere mede deelingen zouden zij in den typhoon zijn ver gaan. Met de schepen worden 230 opvarenden vermist. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 758 .Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1