De bomaanslag in St. Pieter de Inktvisch New-Yorksche Beurs DE STAAT EN ZIJN VIJANDEN ZONDAG 25 MAART 1934 „Tegen de draadtrekkers te Parljt ging ten slotte het geheele proces te Rome" Zware vonnissen Ontploffing in Texas Acht dooden en twaalf gewonden Geen crediet der V.S. aan Frankrijk De bomaanslag te Berlijn Belooning voor het vinden van den dader tot 30.000 R. M. verhoogd GEHEIME DISTILLEERDERIJ Verdachte aangehouden Voorbereidingen der bijzetting Uitzending plechtigheden De vorstelijke personen in den stoet BARON VAN HARDENBROEK TOT HARDENBROEK Kamerheer-ceremoniemeester van H. M., geopereerd TE VOET NAAR ROME Kranige jongens loopen 42 K.M. per dag CONTROLE-APPARAAT VOOR LUCHTDOELGESCHUT Trefkans veel grooter Omzetten 680.000 Shares Stemming vast WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN DOOR PETER BARON (Van onzen Romeinschen correspondent) Vrijdag in het Paleis van Justitie zitting van de bijzondere Rechtbank. De vier beschuldigden zijn al in de „kooi", van hun boeien bevrijd, maar bewaakt door vier Carabinieri in zwaluwstaarten en driekante ste ken boomen van kerels, van wie ieder ze alle vier aan kan. Als de president straks de na men afroept staan zij op en zeggen hun naam en leeftijd: Leonardo Bucciglione, 32 jaar oud, geboren te Montefiascone, van beroep employé: Renato Cianca, geboren te Rome, 44 jaar oud, employé; Claudio Cianca zoon van den zoo even genoemde, geboren tê Rome, 20 jaren oud, zonder beroep; Pasquale Capasso, 32 jaar oud, geboren te Napels, van beroep chemicus. Het Romeinsche paleis van Justitie monster- werk van het begin der twintigste eeuw, is zoo „massief" gebouwd, dat ook bij het volle zui delijke daglicht de hulp van gelige gloeilampen noodig is. De Bijzondere Rechtbank voor de Verdediging van den Staat houdt haar zittin gen in een zaaltje van bescheiden afmetingen. Behalve de hoefijzervormige eikenhouten tafel van de rechters staat er een kleine tafel voor de vier advocaten en een vier- of vijftal grootere, waaromheen de Journalisten zitten. Dan blijft er achter een barrière nog een smal stukje ruimte over voor een publiek, dat meerendeels bestaat uit soldaten met de bajonet op het geweer. Aan beide zijwanden is echter in de vier of vijf meter dikke muren een kleine bo- vengalerij uitgespaard, waarop ook eenige be ambten en belangstellenden het proces volgen. De rechtbank komt binnen. Slechts de grif fier en de ambtenaar van het openbaar minis terie en nog een van de rechters dragen de toga, de andere rechters de uniform van con suls der militie: een veldgrijze uniformjas met veel goud over het zwarte hemd, en een sjerp om de borst. Een oogenblik later klinkt het: „Zijne Excellentie de President". De voorzitter van de Bijzondere Rechtbank, massieve gestalte in generaalsuniform, komt binnen en neemt vlug zijn plaats in, terwijl alle aanwezigen op staan en den Romeinschen groet brengen. Ook sommigen van de buitenlandsche journalisten heffen den arm op; het gebaar is natuurlijk. Straks zal ook Renato Cianca, die de bom hielp klaarmaken en beschuligd wordt den Duce te hebben willen „gassen", de rechtbank met den fascistischen groeten salueeren. Alles gaat vlug en in een bijna militair temoo. Op kort bevel van den president leest de rap porteur het vonnis der instructie en het rap port van het politie-onderzoek. De beschuldig den, die alle vier een regenjas dragen, luisteren toe. Bucciglione grauw en mager met zonder linge zwellingen aan den hals, zit ineengezakt en strijkt nu en dan met een pijnlijk gebaar over zijn voorhoofd, waarover een streng blond haar hangt. Achter de vaalblauwe brilleglazen zijn de oogen levenloos. Hij is een wrak, ziek en van twijfelachtige toerekenbaarheid. Hij heeft den Duce één van die brieven geschreven, die bijna in elk van deze processen voorkomen, een schrijven van berouw en een smeekbede om genade die geïnspireerd schijnen op de ge schriften van de groote religieuze boetelingen der geschiedenis. Hij schrijft „bijna als een stervende" en vraagt om erbarmen „voor mijn verdwaalden geest en mijn ellendig vleesch". Zijn neiging tot filosofische studies, die vol doenden grondslag en voorbereiding miste heb ben hem tot een gemakkelijk slachtoffer ge maakt van misleiders, en tot utopische afdwa lingen en tot misdaad gebracht. Den aanslag op het leven van den Duce heeft hij echter nooit willen volvoeren; de chemische substantie, die hem in Parijs werd terhandgesteld, heeft hij nog in die stad zelf. in den Jardin du Lu xembourg weggegooid. Hij had zich willen los maken uit de strikken, waarin hij gevangen was maar werd gearresteerd. Hij smeekt van het „grootmoedig en vaderlijk hart van den Duce vergeving af om. na de uitboeting van de straf, aan zijn gezin teruggegeven, een waardig burger te worden van het door Mussolini en het Fascisme vernieuwde Italië." De beide Cianca's, vader en zoon, zien er minder gebroken uit en luisteren onbeweeglijk De vader is een net-uitziende beambte met een klein gezicht en eigenwijze gebaren, een man netje, dat de consequenties van zijn handelin gen naar believen dacht te kunnen beperken. Hij heeft Bucciglione met zijn zoon in relatie gebracht, omdat de laatste verstand van elec- triciteit had maar hij wou niet, dat de jon gen wist, waarvoor het apparaat, dat hij hielp maken, dienen moest. Hij heeft gedeeld in het geld van de Parijsche antifascistische concen tratie, maar hij wou nieten zoo gaat het door. Hij deed met Bucciglione mee om te voor komen, dat deze te ver zou gaan. „Je hebt je dus geofferd", zegt bijtend de president. De jongen, een bleek goedgesneden gezicht, waarin de mond door de zenuwen zonderlinge voren naar boven toe snijdt, is de kloekste van allen. Hij heeft bij het vooronderzoek alles maar op zich genomen en gezegd dat hij niet één, maar vele attentaten op het leven van Mussolini zou willen plegen om zijn anarchistisch ideaal te dienen, dat misschien over tweehonderd jaren zal verwezenlijkt worden. Hij heeft Schopen hauer gelezen. Capasso luistert met de meeste spanning. In zijn langen boordloozen hals gaat de Adams appel op en neer in een droog en moeizaam slikken. Zijn goedig vogelprofiel is naar den rapporteur gekeerd met een uitdrukking van schrik en spanning. Op Zondag 25 Juni ontplofte omstreeks het middaguur in het voorportaal van Sint Pieter een kleine bom, die verborgen was in een kof fertje, dat bij den ingang van de basiliek in be waring gegeven was. De politie had als punten van uitgang de resten van het koffertje en de resten van de bom: een stuk uurwerk en een electrische batterij. Langdurig en geduldig on derzoek wist de fabrikanten van deze voorwer pen aan den dag te brengen, vervolgens de winkels, die ze in voorraad hadden gehad, en tenslotte de winkels die deze exemplaren ver kocht hadden. Van den anderen kant werden verscheidene verdachte personen, zooals dat in de detectiveromans heet, „geschaduwd". Zoo sloot zich de lus om deze vier beklaagden. Het onderzoek, door de bekentenissen der ge arresteerden bevestigd, bracht aan 't licht, dat Bucciglioni reeds in 1932 een bezoek aan Parijs gebracht heeft. Renato Cianca, evenals Bucci glione werkzaam aan het ministerie van pu blieke werken, waar zij met elkander spraken „in de uren zooals de akte van beschuldiging misprijzend zegt die zij tezamen aan den arbeid onttrokken", gaf aan Bucciglione een introductie mee voor zijn broer Alberto Cianca, die een bekend leider is van de „antifascistische concentratie" te Parijs. Bucciglione, die volgens zijn brief aan den Duce naar Parijs ging ,om de verschillende politieke stroomingen te bestu- deeren en den idealistischen grondslag van het antifascisme te onderzoeken", kreeg van Alberto Cianca opdracht om in Italië antifascistische propaganda te voeren. In hoeverre hij die op dracht uitvoerde, blijkt niet, maar bij een nieuw bezoek aan Parijs krijgt hij opdracht om een bom te laten ontploffen in Sint Pieter. Vol gens getuigenis van Bucciglione werd die plaats door den Parijschen lastgever zelf aangewezen: de ontploffing moest een protest beteekenen tegen het feit. dat het Vaticaan op een verzoek der antifascisten, om tusschenbeide te komen voor een betere behandeling der politieke ge vangenen, niet zou hebben gereageerd. Voor de vervaardiging van de bom bracht Renato Cianca Bucciglione in contact met zijn zoon, die 'n bereidvaardig helper bleek. Alleen verklaart Claudio Cianca, dat hij erop stond dat de bom wèl luidruchtig, maar zoo weinig moge lijk gevaarlijk zou zijn. De president wijst erop, dat plaats en uur de ontploffing juist bijzonder gevaarlijk maakten; de beklaagde meent dat die plaats en uur noodig waren, om het noodige effect teweeg te brengen. De zaak van de bom is vrijwel geheel opge helderd, maar onduidelijk is de geschiedenis van den aanslag op het leven van Mussolini. Bucciglione heeft in Parijs een pakje cyaankali gekregen, dat hij in den Jardin du Luxembourg zegt te hebben weggegooid, tóen reeds voorne mens, om van den aanslag af te zien. Maar de rechtbank schijnt te meenen, dat hy het eerst wegwierp aan de grens omdat het papier ge vlekt was en hij ontdekking vreesde. Ook is er sprake van een geheimzinnig fleschje, waarover Bucciglione aan Claudio Cianca een verhaal .gedaan móet hebben; het zag eruit, alsof het een kwartliterfleschje met „mistra", een soort van anisette, was, doch het bevatte in werke lijkheid een vloeistrf door een antifascistischen ingenieur uitgevonden, die bij verwarming ge vaarlijke gassen kon voortbrengen. Voor het ge recht blijkt Bucciglione van dit fleschje echter niets meer te weten en maakt er zich met zijn* zonderling slappe gebaren van af. Ook is er sprake van een teekening, die Bucciglione aan Repato Cianca zou gegeven hebben om aan zijn zoon te toonen en waaruit Claudio Cianca toen niet wijs kon worden, zoodat een dhtmoe- ting van Bucciglione zelf met den zoon noodig werd. Maar tegen de verklaring van zijn vader In betuigt Claudio Cianca, dat hy nooit een teekening heeft te zien gekregen. De rechtbank interesseerde zich blijkbaar voor dit punt, om dat deze teekening, die een cylinder betrof, welke door een verschuifbaren wand in twee helften verdeeld was. volgens haar meening wel eens betrekking zou kunnen hebben op een werktuig voor den tweeden aanslag, dien op het leven van Mussolini. De vierde beklaagde, Pasquale Capasso, schynt van niets geweten te hebben. Met Napolitaan- schen woordenrijkdom maakt hy duidelijk, waarom hij aan zijn vriend Bucciglione. die vriendschap met een Duitsche dienstbode had, „sympathieken", dat is onzichtbare inkt ver schafte om haar te schrijven, en hoe hij Buc- ciglione's vragen omtrent gasverwekkende vloei- stofmengels enkel voor wetenschappeiyke en „filosofische" belangstelling hield. Hij somt met groote snelheid een zevental fascistische ver- eenigingen op. waarvan hü lid is; en thuis heeft hij een groot portret van den Duce in een lijst aan den wand hangen. Renato Cianca biyft voor den rechter onge veer by zijn vroegere bekentenis, terwijl zijn zoon getuigt, dat zyn vroegere verklaringen voor een groot deel uit opwinding en exaltatie voortkwamen. „U weet niet, excellentie, hoe de ondervraging in het vooronderzoek geschiedt", zegt hij. Ook schijnt zijn bravoure ten doel ge had te hebben, zijn vader van de verantwoorde lijkheid te ontlasten. Vader en zoon zitten daarna weer naast el kander in de „kooi" en kyken elkaar geen oogenblik aan. Deze 44-jarige vader, die uit antifascistische en „filosofische" bedienden praatjes in de gangen van het ministerie te onzaliger ure den schuwen stap naar de mis daad heeft gedaan heeft zijn zoon in een geval verstrikt, dat hem misschien zijn jonge leven kan kosten. De zoon heeft, om zijn vader vrij te pleiten, méér schuld op zich genomen dan goed voor hem is. Biykbaar heeft de één van den ander niet geweten, hoever hy in het geval gemoeid was, noch zich volledige rekenschap gegeven van hetgeen hij deed. Bucciglione is de zwaarst-beschuldigde van de vier kleine menschen, tegen wie de groote Staat zich verdedigt. Hij is al van te voren ge broken, een ellendig, bijna weerzinwekkend wrak van een mensch. Alle kracht is uit zijn lichaam geweken en alle uitdrukking uit zijn slap en vaal gezicht. Zijn gebaren en de zenuw trekkingen van zijn gezicht zyn krachteloos, zinneloos en hopeloos. Drie beklaagden ontbreken. Het zyn Alberto Cianca, Rosselli en Salvemini van de antifas cistische concentratie te Parijs, die volgens de acte van beschuldiging voor de opdracht ver antwoordelijk zijn, de gebruikers van dit ellen dig werktuig. Tegen hen gaat in waarheid dit proces en de beschuldigden zijn, zonder een woord te spreken, hun felste aanklagers. (Het einde van het proces was zooals wij reeds meldden, dat alle beklaagden, met uit zondering van Capasso, tenslotte wegens ter roristische activiteit tegen den Staat veroordeeld werden en wel Bucciglioni en Renato Cianca tot dertig jaren, de jonge Cianca tot zeventien ja ren gevangenisstraf. De student in de chemie, Capasso, werd vrijgesproken, daar hy niet wist waarvoor de bom moest dienen waarvan hy het recept geleverd had. Red.). NEW-YORK, 24 Maart. (V. D.) Door een he vige ontploffing te Rosita werden gisteren, naar uit Eagle-Pass in Texas gemeld werd, acht mijnwerkers gedood en twaalf gewond, die in een 130 meter onder den grond gelegen kolen mijn werkten. De geheele stad werd door de ontploffing opgeschrikt. Te Rosita bevindt zich de grootste Mexicaansche fabriek voor neven producten van steenkolen. WASHINGTON, 24 Maart. (Eig. tel.) Naar „United Press" verneemt heeft de schatkist ge weigerd een verzoek van een groep New-York- sche banken in te willigen, die machtiging ge vraagd hebben om een leening op korten termijn aan Frankrijk te verstrekken. De minister van Financiën, Morgenthau. heeft verklaard, dat een dergeiyke leening in strijd zou zijn met de politiek der regeering, om aan de naties, die hun schulden aan Amerika niet betalen, crediet te verleenen. De Amerikaansche regeering heeft overigens •geen nadere mededeelingen willen doen om trent de motieven die voor de afwijzing van het verzoek der Amerikaansche bankiers hebben gegolden. Naar verluidt houdt de weigering verband met de opmerking van een New-Yorksche ban kiersfirma, dat door middel van den export van vreemde valuta gelden naar Nederland kunnen worden overgemaakt, om op deze wijze deel te nemen aan een leening, die door een Nederlandsch bankiersconsortium aan Frankrijk is verstrekt. Nader seint Reuter, dat volgens de New-York Times" het ministerie van Financiën de New- Yorksche banken gewaarschuwd heeft, niet deel te nemen aan een leening van 100 mil'ioen gulden aan Frankrijk, waarmede zich een Ne derlandsch syndicaat bezig houdt. BERLIJN, 24 Maart (O.N.B.) De politie- president van Berlijn maakt bekend, dat de aanvankelijk uitgeloofde belooning van 5000 R.M. voor dengene. die inlichtingen kan ver strekken omtrent den bomaanslag Unter den Linden op Woensdag 21 Maart j.l„ thans ver hoogd is tot 30.000 R.M. Vorige week werd vermeld, dat te Weerselo by een landbouwer een geheime distilleerderij was ontdekt. De dader werd daarby echter niet gesnapt. Ook bleek, by het in beslag genomen materiaal, het voornaamste nog te ontbreken. n.l. de kop van den distilleerketel. De gemeentepolitie zat echter niet stil. Zy was n.l. te weten gekomen wanneer en waar de verdachte, die veelal zwervend is. zich in deze gemeente zou ophouden. Onder leiding van den burgemeester werd met gemeente- en rijkspolitie en een rijks ambtenaar een nachtelijke tocht ondernomen en een inval gedaan in de woning van een zekere V. te Deuringen, alwaar dan ook. zy het na lang zoeken, de verdachte, een Duit- scher genaamd H. W. R. van zyn bed kon worden gelicht. Aanvankelijk verzette deze zich doch de politie was in deze de sterkste en hy kon vcorloopig in verzekerde bewaring worden gesteld. Het mocht de politie ook gelukken den be- wusten kop van den distilleerketel te vinden, welke in een bosch onder den grond was be graven. Zaterdag is de verdachte voorgeleid voor den Officier van Justitie. Ter aanvulling van de bereids gedane mede deelingen wordt nog ter kennis gebracht, dat de uitzending van de uitvaartplechtigheden van H. M. de Koningin-Moeder a.s. Dinsdag des voormiddags kwart voor tien aanvangt en wordt geëindigd, nadat de bijzetting in de Nieuwe Kerk te Delft heeft plaats gevonden. H. M. de Koningin heeft goed gevonden, dat de plechtigheden in de kerk mede uitgezonden zullen worden. De regeling van de uitzending is zoo getrof fen, dat de luisteraars den stoet bij het ver trekken van het paleis, by aankomst op het Rijswijksche plein in Den Haag, bij het voor bijtrekken in Rijswijk en ook bij aankomst bij de kerk in Delft volledig kunnen volgen. Nader wordt ons bericht, dat prins Wilhelm Ernst Erbach-Schönburg niet aan de begrafe nisplechtigheid zal deelnemen. Alsnog zullen daarby aanwezig zijn de Erfprins en de Erf- prinses von Wied. Wij vernemen nog, dat alleen de mannelijke vorstelijke personen in den rouwstoet zuilen meerijden, terwijl de vrouwelijke zich recht streeks naar Delft zullen begeven. De Kon. Ver. „Het Nederlandsche Lied", waarvan H. M. de Koningin-Moeder Bescherm vrouwe is geweest, heeft een krans doen be zorgen aan het sterfhuis. Met leedwezen zal vernomen worden, dat de Kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, R. A. baron van Hardenbroek tot Hardenbroek, Vrijdag door een plotselinge on gesteldheid is getroffen, welke operatief in grijpen onmiddellijk noodzakelijk maakte. Te dien einde werd Baron van Hardenbroek Vrijdagavond naar het Diaconessenhuis „Bro- novo" in Den Haag vervoerd, waar de operatie plaats had. Naar wij vernemen was de toestand van den patiënt bevredigend. Twee Nederlandsche jongens, Comelis Mo- let en Antonius van Beek, zyn te Rome aan gekomen. Zy waren den 25sten Februari uit Holland vertrokken en trokken te voet door Duitschland, Zwitserland en Italië naar de Eeuwige Stad. De kranige jongens hebben ge middeld 42 K.M. per dag geloopen. Alleen om den Simplon-pas te passeeren, hebben ze ge bruik van den trein gemaakt. De twee Nederlanders zullen de sluiting van de Heilige Deur bijwonen en dan over Frankrijk en België weer naar hun vaderland terug wan delen. De Romeinsche bladen wijden bijna alle een kort artikel aan de prestatie der beide jongens. LONDEN, 24 Maart. De Marine-medewer ker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Engelsche vloot een controle-apparaat voor luchtdoelgeschut in -gebruik heeft genomen, waardoor het percentage treffers op vliegende doelen van 3 pet. verhoogd wordt tot ongeveer 15 pet. Bij proefnemingen met het nieuwe con trole-apparaat, dat den naam van „Pre dictor" draagt en reeds door Amerikaansche en andere buitenlandsche marine-instanties zou zijn aangekocht, is een vliegend doel beschoten, dat zich met een snelheid van meer dan 300 K.M. per uur op een hoogte van ongeveer 1600 meter voortbewoog. Onder deze moeilijke om standigheden heeft men 29 pet. treffers ge maakt. Het contróle-apparaat wordt door zes man bediend en is in zyn werking een soort rekenmachine, die de hoogte en de snelheid van het vliegende doel met groote nauwkeurig heid en betrouwbaarheid berekent. Slotkoersen Maart 24 23 22 Allied Chemical 149 148 149 American Can C99 98% 98% Amer. Car Foundry 28% 27V? 27% Am For Power 1010% Am Smelting Ref43 42% 43 Am. Tel Tel119'/, 118% 118% Am. Tobacco B. 68% 67% 68 Am Waterworks 21 21 20% Anaconda Copper 14% 14% 14% Ass. Gas Electr Co. li/4 1% 1% Atchison Topeka 65% 64% 66 Auburn Auto 52 53 Baltimore Ohio 29% 28% 28% Bethi. Steel Co. 41% 40% 41 Canadian Pacific 17 16% 17% Case Treshing 71 70% 71 Chase National B 26% 2626% Chesapeake Ohio 44% 437/f 44% Chic. Milwaukee pref. 10% 10% 10% Chicago Rock Isl4% 4% 4% Chrysler Motor 53 51% 51% Cities Service 2% 22% Consol Gas of N.Y. 39% 38% 39% Continental Oil 1^% 19% 18% 7 Dawesleening 71% 71 72% 5V, Youngleening 47% 47% 49 Deleware Hudson 63 62% 62% Dupont de Nemours 96% 937/f 95% Eastman Kodak 85% 88% 88% El. Bond Sh. Co. 17% 17% 18 General Electric 2V/f 21% 22 Gen Gas Electr 17% 17 15% Gen Gas El cl. A 1% 1% 1% General Motors 38 36% 37% Great Northern *8 17% 18% Hudson Motor 20% 19% 19% Illinois Central 31'/* 31% 31% Intern. Harvester 41% 41 41% Intern Nickel 27 26% 27 Intern Tel Tel14% 14% 14% Kennecott Copper 19% 18% 18% Koninkl Oiie 35% 36% 36% Loews Inc Low priced shares 6.25-45 6.25-37 >.30-40 Mc.Keesport Tin PI A. 86 My^ 85i^ Miss Kansas Texas 11% n n% Missouri Pacific 4% 4% 4% Idem prei 71/, 7i/g 7i/8 Montgomery Ward 32% 31% 32 Nat Cash Reg Co. )9% 19% 19% National City Bank 28 28 30%§ Nat. Dairy Prod G A. 15% 15% 15% Nat Steel 47 46% 46% New York Central 36% 35% 36% Nord American Co 19% 19 19% Norfolk Western 172 172 172' Novadel 64 64 Pennsylvania 33^ 336/^ 331,3 Proctor Gamble 34% 34% 34 Publ Serv N L. 38% 38% 38% Radio Corp oi Am7% 7% 7% Sears Roebuck 47% 47% 47k Shell Union Oil 97/6 9% 10% Socony Vacuum 16% 16% 16% Southern Pacific 27% 27 27 Southern Railway 32% 32 32% Standard Brands 21% 21% 21% Stand Oil of N -Jersey 45% 45% 4a% Tidewater Ass oil 11% 11% 11% Union Pacific 12o 124% 125% United Aircraft 24% 24% 24% United Corp. Ab% Unit States Leather >,7/g 10 Unit States Rubber 19% 19 19% Unit States Steel Corp. 52% ol 51% Wabash gew A3% 3% 4/8 Westinghouse El38% 37% 3i% Wool worth Build 06 oU 30% =3 exdiv t ex coupon. ex claim. bieden. 1 gt ,-n laten. NEW-YORK, 24 Maart. 24 Mrt. 23 Mrt. 24 Mrt. 23 Mrt. 2o.b0 2o.6 7% 67.30 67.47 5.0"% 5.10% 6.57% 6.60 39.70 39.84 NEW-YORK, 24 Maart. 24 Mrt. 23 Mrt. 24 Mrt. 23 Mrt. Suiker vlei 152 1.50 Juli 1.57 1.56 3ept 1.62 1.61 Rubber Mrt 11 00 10.75 Mel 11.11 10.90 Juli 11.40 11.20 Sept 11.70 11,47 Tin ■oco 54.12% 54.30 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Katoen Loco 12.25 April 11.95 Mei 12.C0-02 Juni 12.06 Juli 12.12-13 Brussel 23.30 23.37 osio Rome 8.56 8.53 A'dam Madrid 13.65 13.66 Londen Bern 32.28 32.35 Parijs Weenen 19.00 19.05 Berlijn 24 Mrt. 23 Mrt. Tarwe CHICAGO, 24 Maart, 24 Mrt. 23 Mrt. Haver Mei 877/f-% 87%-% Mei 34 Juli 87%-% 87%-Vb Juli 34% Sept. 85%-% 88Vb Sept. 34% Mais Mel 50% 50% Juli 52% 52% Sept. 54% 54% Reuzel Rogge Mel 60% Juli 61% Sept. .Duluth Lijnzaad 33% 34% 59 60% 63 -jOCo 6.27 6.17% Mel 5.90 5.821/2 Mei 6.42% 6.321/s Juli "6.47% 6.37% Sept. 6.67% 6.60 Oud contract Nieuw contract 24 Mrt. 23 Mrt. Tarwe Mel Juli 1.76% 1.76% I.75V2 1.75% Mei 68 Juli 69% Rogge Mei 48% Juli 49% 67% 69 47% 49Vs WINNIPEG, 23 Maari. 24 Mrt. 23 Mrt. Gerst Mei 41% 407/g Juli 42% 417/g Lijnzaad Mei Juli 1.51% 1.50 1.49% 1.48 Haver Mei 35V4 35i/8 Juli 357/e 35% Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 22 Maart W. B. Wouters, kapper, Schipluiden. W. H. J. Bosman, zonder beroep, Den Haag, Dierenschelaan 70. E. J. M. Nezeman, slager, Leiden, Hooge- woerd 71. M. Oskam, bouwkundige, Den Haag, van Lumeystraat 5. C. H. Boers, schilder en koopman, Naald wijk. G. v. d. Linden, makelaar in assurantiën, Den Haag, Vlierboomstraat 514. De Handelsvenn. onder de firma Zweedijk en Stadhouder, Pletterijkade 9, Den Haag en haar vennoot G. Zweedyk, B'ijnjekade 1, Den Haag. J. van Schie Jr., garagehouder. Voorburg, van Deventerlaan 23. J. J. Hellendoorn, architect, Den Haag, Pr. Mauritslaan 144. A. W. F. Oosterholt, manufacturier, Does burg. H. E. van Essen, schoenwinkelier, Arnhem, Bakkerstraat 52. C. Netten, koopman, Ede. Ph. Cohen, koopman, Arnhem, Hommel- stird.B.1ï 65 A. A. J. Ledeboer, schilder en verffabrikant, Velp gem. Rheden. J. A. J. Meyer, techniker, Dieren, Prins Hen drikstraat 9. J. Hendriksen, koopman in manufacturen, Spankeren. R. Pullens, schoenwinkelier, Nymegen, Mo- l6nstrd.dit 22 F. Zupelli, Veenendaal, Talmastraat C. 28. J. Konink, Silvolde gem. Wisch. 23 Maart J. van Winkel, electricien en koop man, Bergeijk A. 95. N. Hijman, koopman, Den Bosch, Kruis straat 28. F. C. Kramer, metselaar, Waalwyk, Kerk straat 7. W. Bovendeert, Boxtel. H. Burema, landbouwer, Slochteren. H. E. Koning, kippenhouder, Kolham. Nalatenschap A. Brink, aannemer, Mun tendam. J. W. Abrahams, aannemer, Oisterwijk. A. van der Veeken, landbouwer. Beek gem. Princenhage. N.V. Schoenfabriek „Chrysant," Tilburg. N.V. Touwhandel wed. J. Mallens, Tilburg, Nieuwiandstraat 53. C. A. Th. Smulders, fabrieksarbeider, Til burg, Hoog'venschestraat 67. H. Engbers, landbouwer, Nw. Schoonebeek. C. Vlaanderen, bouwondernemer, Hilversum, MetédrenStraat 2. Vernietigd door Gerechtshof Amsterdam het faillissement van E. C. Uijldert, Amsterdam. Opgeheven wegens, gebrek aan. actief rle faillis sementen van R. Theeboom, Amsterdam; M. R. Goossens, vroeger Amsterdam thans Ariihem en J. A. van Klaveren, Amsterdam. In de week van 19 tot en met 24 Maart 1934 werden in Nederland 105 faillissementen uitge sproken. Dec 1.67-68 1.66 Jan 1.69-70 1.68 Mrt. 1.72-74 1.71-72 Ct.Cuba 3.42 3.42 Oct. 11.82 Dec. 12.02 Jan. 12.12 11.59 11.80 11.90 April 54.12% 54.30 99% 99% 12.10 Aug. 12.16 11.81 Sept. 12.20 11.86-88Dct. 12.24-25 11.92 Nov. 12.29 99-12.0vDec. 12.35-36 Jan. 12.40 Koffie (RlO) Mel 8.25 lull 8.35 Sept. 8.45 Dec. 8.55 8.Ü8 8.23 8.33 8.43 (Santos) Mei 10.59 Juli 10.78 Sept 11.10 Dec. 11.20 98% 98% 12.03 12.07 12.11-12 12.15 12.20-22 12.25 10.45 10.65 10.96-98 11.07 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 23 Maart: August Thys- sen, s, Gdynia; Flandria (Zweed), s, R'dam. 24 Maart: Hugin, s, Londen; Diana, s, Danzig; Pernambuco, s, Bremen; Pluto, s, Gothenburg; Ransel, m.s„ Fowey; Clielwood, s, Tyne: Helder, s, W.-Afrika. Vertrokken 23 Maart: Express, m.s., Parijs; Old- ambt, m.s., Exmouth. 24 Maart: Thyra S., s, Kopenhagen; Sarita, tank, Brugge; P.L.M. 14, s, R'dam; Gateshead, s, Newcastle; Astarte, s, Bre men; Bodegraven, s, Duinkerken; Ellianus, s, Li verpool; Ajax, s, Hamburg Bowling, s, Leith; Land- see, s, Gdynia; Myrmidon, s, Londen Mersey, s, Goole; Mavis, s, Londen; Hontestroom, s, idem; Vechtstroom, s, Hull; Flandria (Zweed), s, Gothen burg. AMSTERDAM aangekomen 23 Maart: August Thyssen, Gdynia, steenkolen, Rietlanden, Anker Kolen Mij. 24 Maart: Flandria (Zweed), R'dam, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskant.; Hugin, Londen, stukgoed, Zeeburgerkade, idem: Diana, Danzig, hout, Houthaven, Van Es van Ommeren; Pernambuco, Bremen, stukgoed, Han delskade, Wm. H. Müller Co.; Pluto, Gothen burg, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskant.; Ransel, Fowey, klei, Rietlanden, Holl. Stoomboot Mij.; Chelwood, Tyne, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Helder, W.-Afrika, stuk goed. Handelskade, Holl. Afrika Lijn. No. VI MIJ OCEAAN EURYBATES, Java n. Amst., 23 Mrt. van Mar seille. PEISANDER, Java n. Amst., 22 Mrt. van Co lombo. TROILUS. 22 Mrt. van Liverpool te Batavia. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA, 25 Mrt. v.m. 5 uur van B.-Ajres te IJmuiden verwacht. GAASTERLAND, 26 Mrt. des middags van Z. Amerika te IJmuiden verwacht. ROTTERDAM- Z. AMERIKA LIJN ALWAKI, 25 Mrt. v.m. 3 uur van B.-Alres te Rotterdam verwacht, ALPHACCA thuisreis, 24 Mrt. van Santos. ALPHERAT, 24 Mrt. van R'dam naar B.-Alres. Zijne Genade was van middelmatige lengte, een rustige uitdrukking lag over zijn gelaat en hij was gekleed in een keurig zittend costuum: 2ijn haar grijsde al 'n tikje, corpulent was hy nog niet, maar er waren toch teekenen, die op de mogelijkheid daarvan wezen in 1e naaste toe komst. Freddie, groot elegant en iets loom; sluikblond haar en 'n gelaatsuitdrukking, die niet heele- maal frisch was. Zijn parelgrijs costuum leek hem wel aangegoten. Met zijn temerige kopstem maakte Freddie een paar opmerkingen. „Maar ais Je nou ziet," zei de hertog, die heel beschaafd sprak, maar niet doorging omdat Freddie sliep. Die had zijn deel aan de conver satie bijgedragen iedeer tien minuten een woordje en verkeerde nu weer in zijn slape- rigen toestand van eerst. Op slot van zaken: Leslie had gezegd, dat zij om één uur zou ko men. Het was nu twintig er over en geen vrouw zou ooit minder dan vijf en veertig minuten te laat komen dat was 'n eerezaak en dus kon hij nog een goed half uurtje rusten. Twee minuten nadat de slaap weer over hem gekomen was, kwam Leslie aangewandeld, bege leid door een serie beleefde, verontwaardigde en benijdende knikjes, die iedere goed gekleede, knappe dame te verwachten heeft. Zij bleef staan voor den hertog, die opgestaan was. „Dag Erb," zei ze, en stak haar hand uit. Toen stapte zij naar voren en tikte Freddie met een handschoen op zijn hoofd. Zijne Genade bood haar galant zijn arm aan. „Let niet op deze slapende schoonheid, mijn beste," merkte hij op. „De lunch wacht ons," en met een laatsten blik naar Freddie„Ik hoop, dat zijn soep koud geworden is, als hij wakker wordt." Zij gingen naar het restaurant en Freddie voegde zich met een vermoeid glimlachje bij hen, vroolijk babbelend over het weer tegen een be slist onoplettende jonge dame. De hertog had een hoek-venster gereserveerd, van waaruit zij naar twee kanten het uitzicht vrij hadden. Vuurroode rozen stonden midden op de tafel. Een buigende bediende stond naast hen een paar woorden op te schrijven en verdween zoo gauw als hij gekomen was. Leslie voorkwam Freddie's poging, om een ge sprek met haar te beginnen en,haar aandacht heelemaal voor zich zelf op te eischen, door zich tot den hertog te wenden. „Ik heb u al een eeuwigheid niet meer ge zien, Erb," zei ze, „al net als Marky. Waar hebt u toch uitgehangen?" „Ik kwam gisteren pas in Engeland aan, en natuurlijk was mijn eerste voornemen, om met jou te gaan lunchen." „Na-tuur-lijk," bootste zij na, ,maar het gas tronomisch gedeelte laat niet veel plaats over voor het complimenteuse ik geloof dat.je een onverbeterlijke lekkerbek bent, Erb. „Gulzig," zei Freddie plechtig. „De jongere generatie," zei de hertog gewich tig, „vertoont 'n gebrek aan respect, dat ik be treurenswaardig vind." Hij keek strak naar zijn neef en na dezen heer zoo het zwijgen opgelegd te hebben, keerde hij zich tot Leslie. „Wat ik zeggen wilde, hoe is 't met Marky?" „Nog altijd even rusteloos," zuchtte Leslie, menschen op zijn leeftijd veranderen niet gauw meer, Erb." „Ik hoop werkelijk, dat die vlek op het land schap nog wel wegtrekken zal, voor het te laat is," zei zijne genade, naar zijn neef starend: „Geeuw niet, Freddie!" „Neeuehhèliever niet," stemde Freddie vroolijk in. „En wat zei jij," vervolgde de hertog, zich weer tot Leslie wendend. „Ik zei maar, dat die goede, oude Marky een andere bezigheid in het leven moest hebben, dan dat eeuwig gedoe met muffe boeken. De laatste twee jaren is hij ternauwernood thuis geweest. Ik heb hem nu al twee dagen niet meer gezien." „Aan den overkant is een, opticien," mompelde Freddie opgewekt. „Zeur niet, Freddie," wees zijn oom hem vrien delijk terecht. „Alle uren van den dag is Marky op stap," ver volgde Leslie, Freddie's pogingen, om in de con versatie te komen, negeerend. „Hij neemt al die verschillende uitnoodigingen aan en er kan niet komen wat wil, of hij is verdwenen eer men 't weet." Het maal werd stilzwijgend voortgezet, de her tog keek belangstellend naar het drukke restau rant. Leslie maakte studie van de Regent Street en Freddie droeg nog minder aan de conversatie bii, dan hij gewoon was. De hertog sprak niet meer, voordat de bedien de koffie gebracht had. „Ik koos Rivoli uit," zei hij, „omdat ik. zooals je weet, een scherp psycholoog ben. Ik vind het interessant te zien, hoe de massa zich voedt." „Te hooren, hoe de massa zich voedt," verbe terde Freddie, glunderend. „Daar zit een man achter jou, Leslie. „Ik kan hem hooren, dank je," huiverde zij; „een spaghetti7solo „Je hebt geen ooren voor muziek," zuchtte de hertog, „niettemin, dit restaurant is nog al veel kleurig. Ruim tien percent van de aanwezigen, op 't oogenblik bijvoorbeeld, zijn misdadigers. De negentig andere percent, zijn...." „Titularissen van de kroon," onderbrak Fred die. „Pardon?" „Ik zei: geboren idioten," antwoordde Freddie. Zijne Genade fronste koeltjes het voorhoofd en besloot zijn neef te negeeren. „Ik wilde zeggen," vervolgde hij, op waardigen toon, „dat de negentig overschietende percent, heel gewone menschen zijn en bijgevolg de be langstelling overwaard." „Hoe zoudt u Freddie of mij classificeeren?" vroeg Leslie, en nam een sigaret uit Freddie's koker. „Jij zou een klas op je zelf vormen," antwoord de de hertog galant. „Freddie is 'n ongeluk, dat ik verkies te vergeten. Hij daast, is dom, dwaas, dikdoenerig en doelloos „Alweer een bende tot nu toe onbekende deug den in een reeds zoo schoon karakter ontsluierd," grinnikte Freddie, „en" viel hem nog in „probeert u nu ook eens met de „E" Erb!" „Overigens," vervolgde de hertig, „is hij een aardige jongen en over misdadigers gesproken, wou ik maar even zeggen, dat de Squid weer een slag geslagen heeft." „Dit keer bij 'n bank, nietwaar?" vroeg Leslie belangstellend, met haar kin in haar hand ge steund. „Diamant snijdt diamant," merkte Freddie op, „vroeg of laat zullen die tyrannen van het menschdom bankiers en andere schelmen elkaar om hals brengen." „De Qjuid," merkte de hertog op, „Is 'n be ter opgevoede oplichter dan jou huls- of tuin bankdirecteur. Men vermoedt van hem, dat hij, wat ik geloof dat ze gentleman-inbreker noe men, is, en. „De termen zijn gelijk," teemde Freddie. „Amerikaansch, misschien,' vervolgde Zijne Genade met een vernietigenden blik naar zijn opstandigen neef, „en hij is ongetwijfeld een schurk van 't zuiverste gehalte, die uitsluitend werkt onder de hoogere klasse ,,'t Verwondert me toch, dat Marky's tiara nog niet zijn belangstelling heeft gaande gemaakt," zei Leslie peinzend, haar sigaret uitdoovend; „Ze is een fortuin waard." „En Erb's diamanten dan?" zei Freddie. „Mijn verzameling," zei Zijne Genade ernstig, „is te kostbaar om lichtzinnig verloren te gera ken. Ik vlei mij zelf met de bewering, dat die wel immuun is voor de begeerige handen van den Squid. Je kunt er gerust van verzekerd zijn, dat ik doortastende maatregelen genomen heb, om dat te verdedigen aan welks verzameling ik mijn heele leven heb moeten arbeiden." „En de Beers zijn heele leven jacht op heeft moeten maken," grinnikte Freddie, tot ontstem ming van zijn oom, met een wijnglas spelend. „Gooi het op den grond," stelde de hertog voor, „en laat mijn zenuwen met vreê." Freddie glimlachte en keek toen vragend naar Leslie. „Erb," zei deze dame toen, voordat de hertog iets zeggen kon. „Ik moet gaan. Freddie, mijn handschoenen." Freddie stak zijn hand naar de handschoenen uit, en door die beweging deed hij hèt glas op den vloer vallen. Hij keek somber naar de ruïne op het vloer kleed. Een kellner kwam aanloopen. „Zet het," zei Freddie, met een grootsch gebaar, „op de reke ning van Zijne Genade. Hij zal in 't vervolg dan wel oppassen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2