STA D S N I E U W S Mislukte overval Waarom 'n „gedempte" Oudegracht? OOK HIER: VOOR- EN TEGENSTANDERS ZONDAG 25 MAART 1934 JAN Wat 75 jaar geleden gekeurde Samenstelling van den rouwstoet Koopman te Haarlem in zijn pak huis door drie mannen aangevallen VAN ONZEN WINKELSTAND Heerenmodezaak Johan Vissers UIT HET BAKKERSBEDRIJF Loonsverlaging bij de Coöperaties GEMEENTERAAD Mededeelingen Raad BEGRAFENIS KONINGIN MOEDER Zoons van Indisch sultan aanwezig LIGGELDEN VAN KANO'S Te Heemstede verlaagd GEMEENTEZAKEN Openbare weg Kleingoed Bouwvergunning Straatnamen Voor drie dagen geschorst Provinciale Griffie HEEMSTEDE AANKOOP EN VERHUUR VAN GROND Verkoop grond Kleingoed Nachtpermissies ingetrokken Borgstelling Gevonden dieren en voorwerpen Gelegen bij de Heemsteedsche Dreef VOETBAL SchotlandEngeland Geen persoonlijk eigenbelang mocht de verbetering der stad belemmeren VERPACHTING GEMEENTE LIJKE CONCERTZAAL Gunstig advies van B. en W. Tegenstand Stadsschoon? Oudste gracht De naam VOETBAL IN ENGELAND Uitslagen le en 2e divisie Zaterdagavond tusschen zeven en half acht Vervoegde zich een kooper bij den heer Velle man, handelaar in tweede-hands-meubelen op de Gedempte Oudegracht te Haarlem, die een divan te koop vroeg. Daar de handelaar deze artikelen niet in zijn Winkel voorhanden heeft, omdat zij zooveel plaats innemen, ging hij met zijn klant naar zijn pakhuis in de Nobelstraat. Hier zou hij hem een divan laten zien, waarop enkele stoe len lagen. Terwijl de heer Velleman zich bukte, werd hjj door zijn klant plotseling van achteren aan gegrepen. De aanrander hield meteen zijn hand voor den mond van den koopman. Op hetzelfde moment, dat hjj dit deed, riep de aanrander iets, waarop nog twee personen voor den dag kwamen. Een van deze beiden haalde een handdoek uit zijn zak, blijkbaar met het doel, om dezen voor den mond van den heer Velleman te binden. Deze laatste was echter zoo kordaat, om flink Van zich af te bijten en zich danig te weren. Gelukkig voor den koopman, kwam juist zijn bediende de Nobelstraat door. Deze zag licht branden in het pakhuis en dacht: „Mijn baas is daar, ik zal hem meteen even vragen of ik haar huis kan gaan". Toen hij voldoende genaderd was, zag hij, dat zijn baas het met menschen aan den stok had. Hij dacht echter heelemaal niet aan een overval. Hij ging naar binnen en zag twee man hen langs zich wegschieten. Er was nog een derde persoon binnen, die Zei: „Ik heb hem goed geholpen, hè?" En hier begingen èn baas èn knecht het on- keluk een verkeerde conclusie te trekken. De heer Velleman dacht in zijn verbouwe reerdheid, dat het iemand was, die met zijn knecht was binnengekomen. De knecht meende, dat het een burger was, die zijn baas geholpen had. De heer Velleman liep het pakhuis uit, om thuis van den schrik te bekomen. Zijn knecht ging hem achterna in gezelschap van den der den aanrander, die zelfs nog met hem in de Nobelstraat opliep. Inmiddels was er publiek op komen zetten en toen de knecht aan het einde van de Nobel straat kwam, was hij ook zijn metgezel kwijt. De politie zit nu derhalve voor het raadsel, dit onbekende drietal op te sporen. De zaak in Heerenmode-artikelen van den heer Johan Vissers, Groote Houtstraat 35, heeft een nieuw entrée gekregen. „Moderniseeren!" is het wachtwoord van dezen tijd en aan dit wachtwoord is hier zonder in een uiterste te vervallen voldaan. De zaak heeft n.l. haar etalage onder archi tectuur van den heer Hartkamp te Overveen verpieuwdvpn, op keurige, aantrekkelijke wijze ingericht. En dat in slechts twee weken tijde! De vroegere ééne etalage is vervangen door een di'epe nis met twee kleinere kasten met groote spiegelruiten, zoodat men, zonder ge vaar -te loopen in de drukte van de Groote Houtstraat meegesleept te worden, alles rustig op zijn gemak kan bekijken. Dat is het geëtaleerde: overhemden, hoeden, dassen, boorden, sokken, enz., heu-sch wel waard! Heeft men eenmaal in de moderne eta lages het verlangde goed bekeken, dan is in den ruimen winkel een uitgebreide voorraad én cou lante bediening aanwezig om zijn wenschen te bevredigen. Daarbij geeft een aantal bloemstukken, ter gelegenheid van de opening Zaterdagmiddag gezonden, nog een feestelijk cachet aan het ge heel. Wij wenschen den heer Johan Vissers veel succes toe met de verbetering van zijn reeds vele jaren bestaande zaak! De kwestie betreffende de loonsverlaging bij de bakkerij coöperaties „De Eendracht" en „Vooruitgang" is in een nieuw stadium getre den. De loonsverlaging is n.l. voorgelegd aan het scheidsgerecht, waarvan de voorzitter is Mr. A. Bruch, dat een bindende uitspraak zal geven. De loonsverlaging is tijdelijk opgeschort tot hét scheidsgerecht uitspraak heeft gedaan. De personeelsvergaderingen, die Zaterdag avond en hedenochtend gehouden zouden wor den, zijn daarmede vervallen. het gebouw thans reeds exploiteert, een over eenkomst op voor de gemeente bevredigende voorwaarden zou kunnen worden gesloten, het gemeentebelang medebrengt tot onderhandsche verpachting over te gaan. Immers de heer Dei- num heeft een jarenlange ervaring en de ge meente weet wat zij aan hem, ook als pachter, zal hebben. Bovendien kan dan de pacht reeds 1 April a.s. ingaan. Bij openbare verpachting zou de gemeente in verschillend opzicht, ook financieel, eventueel een risico op zich nemen, dat zij bij onderhandsche verpachting aan den heer Deinum ontgaat. Gevolg van deze overwegingen was, dat met den heer Deinum overleg werd gepleegd of, en zoo ja, onder welke voorwaarden hij bereid zou zijn de exploitatie van het concertgebouw van de gemeente voor vijf jaren te pachten. Het re sultaat hiervan is geweest, dat de heer Deinum die exploitatie wil pachten voor 21.000 per jaar onder de voorwaarden opgenomen in een ontwerp-overeenkomst, welke voor Uwe leden is ter lezing gelegd. In verband met de gestelde voorwaarden wij zen wij er op, dat, zooals van zelf spreekt, daarnaast onverzwakt blijven gelden o.a. de be paling van art. 221 der Gemeentewet, waarbij aan den Burgemeester wordt opgedragen o.a. te waken tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen, be nevens alle andere wettelijke bepalingen, welke door exploitanten van dergelijke gebouwen be- hooren te worden nageleefd. Gelet op het vorenstaande geven wij Uwen Raad in overweging te besluiten tot de onder handsche verpachting voor vijf jaren van het gemeentelijk concertgebouw aan den heer Ph. A. Deinum, alhier. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag 28 Maart 1934, des mid dags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsen hof) Aan de orde zal worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken. Balans, enz. 1932 woningbouwver./stichting: a. „Ons Huis", b. „Haarlemsche stichting voor Woningverbetering", c. „Vooruitgang", d. „Voor Gemeentepersoneel G.A.", e. „Ons Belang". Rekening enz. 1933 vereeniging „Kindervoe ding". Aanvaarding van voor straat bestemden grond. Aankoop grond Rollandslaan. Benaming openbare wegen, enz., nabij Ten Katestraat. Verkoop grond Julianastraat (W. A. J. Goe- ting). Vernieuwing gerantiestelling geldleening Diaconie Geref. Kerk. Beroepschrift N.V. Ned. Scheeps- en Grond exploitatie Mij. tegen beslissing weigering ver gunning bouw woningen Spaamdamscheweg. Verpachting Gemeentelijk Concertgebouw. Gunning pacht exploitatie bad- en zwemin richtingen. Onder voorbehoud, dat inmiddels een aan nemelijke inschrijving zal zijn ingekomen. Ingekomen is: Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Hólland, waarbij de balans en verlies- en winstrekening over 1932 van den Keurings dienst van Waren wordt vastgesteld zooals zij door den raad voorloopig zijn vastgesteld met dien verstande, dat in de rekening de post „Aankoop monsters" wordt bepaald op 1100.05 en de post „Reis- en verblijfkosten" op 1562.62 en dat in de eindcijfers geen wijziging wordt aangebracht. Voorgesteld wordt te stellen in handen van burgemeester en wethouders om prae-advies: Een verzoekschrift van P. Joosten om in koop te ontvangen een perceel bouwterrein aan de Garenkokerskade. Voorgesteld wordt te stellen in handen van burgemeester en wethouders ter afdoening: Een verzoekschrift van J. W. A. Christiaans. om zijn in de Spaarnwouderstraat gelegen fruitwinkel op Zondag geopend te mogen heb ben van des namiddags 4 tot 8 uur in plaats van in den voormiddag. Voorgesteld wordt om den bij raadsbesluit d.d. 2 April 1930 no. 20 gegeven straatnaam „Jupiterstraat" te veranderen in dien van „Van Nesstraat". Naar men ons mededeelt zal de Sultan van Djokjakarta bij de begrafenis van wijlen H.M. Koningin-Moeder vertegenwoordigd worden door zijn beide zoons, die de le H.B.S. b 5- jarige cursus te Haarlem bezoeken. Zij zijn leerlingen van de hoogste klasse. Reeds is namens den Sultan een krans te Den Haag gelegd. B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: Ingevolge hun toezegging, hebben B. en W. nagegaan, of het recht voor het ligplaats heb ben van kano's in gemeentewater behoort te worden herzien. Het recht bedraagt thans 50 cent per dag: het jaarabonnement bedraagt 10. Bij nadere overweging komt B. en W. dit recht te hoog voor en het is te verwachten, dat bij een belangrijke verlaging van het tarief meer jaarabonnementen zullen worden ge nomen. B. en W. stellen daarom voor om het dag tarief te bepalen op 25 cent en het jaarabon nement op 2.50. in verband met den bouw van 18 woonhuizen aan de Lange Heerenvest. Aangezien genoemd tijdvak van 10 jaar is verstreken en de rentevoet over het onafgeloste gedeelte der leening bedragende nog f 42.900. is gebracht op 414 pCt., verzoekt de Diaconie ons te bevorderen, dat de borgstelling der ge meente wordt gecontinueerd. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Slot Co. te Amstelveen heeft zich bereid ver klaard, om aan deze gemeente kosteloos en om niet in eigendom over te dragen, met de be stemming voor openbaren weg, de gronden (pro jectstraten ten westen van den Rijksstraatweg en ten noorden van de z.g. Rivierenbuurt). Tegen aanvaarding van bedoelde gronden on der de voorwaarden opgenomen in het onder staand ontwerp-besluit bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De eigenaar van den grond aan de Rollands laan heeft zich bereid verklaard dien grond aan de gemeente in koop af te staan voor 3 per M2, onder voorwaarden. Ter verbetering van den verkeerstoestand van de Rollandslaan achten B. en W. aankoop van bedoelden grond in het belang der gemeente. Blijkens een brief van de N.V. Nederlandsche Scheeps- en Grondexploitatie Mij., te Over veen, komt zij bij den Raad in beroep van de beslissing van B. en W. waarbij haar vergun ning werd geweigerd tot het bouwen van 22 woningen aan den Spaamdamscheweg, alhier. Deze vergunning moest worden geweigerd, zeggen B. en W„ omdat het bouwplan was ontworpen in strijd met de voor dat gedeelte der gemeente vastgestelde en goedgekeurde uit breidingsplannen. Adressante voert in haar beroepsschrift aan, dat deze détails niet beschouwd kunnen worden als uitbreidingsplannen, omdat in deze détails geen onderscheiding voorkomt van de langs den bestaanden weg (Spaamdamscheweg) te stichten bebouwing. B. en W. stellen voor op het beroepsschrift afwijzend te beschikken. Nu het terrein nabij de Ten Katestraat bouw rijp wordt gemaakt, stellen B. en W. voor de volgende straatnamen te geven: Lodewijk Mulder, (18821907), Nederlandsch letterkundige, schrijver o. a. van de historische roman „Jan Faassen". Jan Frederik Oltmans, (18061854), bekend o. a. als schrijver van „De Schaapherder" en „Het slot Loevestein". Hendrik Jan Schimmel. (18231906), Neder landsch dramaturg en romanschrijver. Cornells Eliza van Koetsveld, 180718931. Nederlandsch letterkundige, schreef o. a. „Schetsen uit de pastorij te Mastland". Jacobus van Looij, (1855—1930), prozaschrij ver, dichter en schilder. m. i.; Bureau van Politie, Smedestraat, onder deel van een stofzuiger; Bureau van Politie, Smedestraat, sleutels en zakmes; tasch N. ten Berge, Oranjekade 39, wanten. „Haarlem's Onderwijs", het orgaan der afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, meldt, dat het lid van dien bond de heer A. Koppenol, door het college van B. en W. van Haarlem voor den tijd van drie dagen geschorst is, omdat een door hem onder- teekende steunlijst van het N.V.V. onder school tijd op school 16 gecirculeerd had onder het personeel. De lijst was door een lid van het personeel doorgezonden aan het hoofd der school, die op zijn beurt met een begeleidenden brief voor doorzending naar het stadhuis had gezorgd. In verband met de begrafenis der Koningin- Moeder, verzoekt men ons mee te deelen dat de bureaux der Provinciale Griffie Dinsdag as. voor zoover de dienst dit toelaat ge sloten zullen zijn. B. en W. stellen voor aan W. A. J. Goeting, alhier, tegen den prijs van ƒ20 per M2 in koot) af te staan grond, gelegen aan de Juliana straat, hoek Mecklenburgstraat, groot 440 M2. B. en W. stellen voor de balans per 31 De cember 1932 en de verlies- en winstrekening over 1932 betreffende de 141 arbeiderswoningen en het kantoor, voor den bouw waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de alhier gevestigde Woningstichting „Ons Belang" financieele steun werd verleend, goed te keuren. De waarnemend burgemeester van Haarlem heeft bepaald, dat voor den nacht van Maandag op Dinsdag alle nachtpermissies zijn ingetrok ken in verband met de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder. Bij besluit van 6 December 1922, werden B. en W. gemachtigd de gemeente voor den tijd van 10 jaren garant te stellen voor de hoofdi som, rentebetaling en aflossing van de door de Diaconie der Gereformeerde Kerk te Haarlem met het Bestuur der Rijksverzekeringsbank te sluiten hypothecaire geldleening, rentende 5 Va pCt. 's jaars, groot hoogstens f 55.000.zulks Beelen, Oranjekade 17, horloge; Bauman, A. L. Dyserinckstraat 23, autodop; J. Schotman, Jelgersmastraat 19, étui m. i,; Thiel, Van Eedenstraat 3, handbeschermer; W. Hazelaar, Hofmeierstraat 32,__handschgen; Bureau van Politie, Smedestraat, hondenpenning; medaille; G. v. d. Horst, Alberdingk Thijmstraat 21, handschoen; J. van Asselt, Floresstraat 32, handschoen; Hulshof f, Garenkokerskade 17, ketting met hangertje; J. Ankema, Junoplant- soen 68, muts; Casande, Gouwstraat 11, porte- monnaie m. i.; A. Pol, Spaame 15 rd., idem B. en W. van Heemstede stellen den raad voor op den grondslag van de betreffende voor- loopige akte te koopen van den heer Van der Weiden te Heemstede, eenige perceelen grond, gelegen nabij en ten Oosten van de Heemsteed sche Dreef, gezamenlijk groot 6.17.90 H.A. voor de som van 105.000. Voorts om in de kadastrale aanduiding van de te aanvaarden perceelen en in de redactie van de bepalingen en voorwaarden waaronder deze koop is geschied, zoodanige wijzigingen en aanvullingen aan te brengen als zjj, na advies van de Commissie voor het Grondbedrijf, noo- die zullen oordeelen of wel door Ged. Staten wenschelijk worden geacht. En de bedoelde perceelen grond in te bren gen in het Grondbedrijf voor de koopsom ver hoogd met de op den overgang vallende kosten. B. en W. te machtigen onder door hen te stellen voorwaarden, tot wederopzeggens, on dershands te verhuren aan C. van der Weiden voornoemd, de perceelen weiland, behoorende tot het genoemde complex, welke niet onmid dellijk in exploitatie zullen worden gebracht, voor een prijs van 100.— per H.A. per jaar. De voetbalwedstrijd tusschen de amateur elftallen van Schotland en Engeland is door Schotland met 32 gewonnen. Bij de rust had den de Engelschen nog de leiding met 20. De Heer en Mevrouw VAN WILLIGE—PHILIPS geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon Bloemendaal, 24 Maart 1934. Platenlaan 19. In de Raadsvergadering van 28 Februari j.l. Werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet en vier andere leden luidende: „Óndergeteekenden stellen den Raad der ge meente Haarlèm voor te besluiten B. en W. te verzoeken de noodige maatregelen te nemen om over te gaan tot het verpachten der gemeente lijke concertzaal." Naar aanleiding van dat voorstel deelen B. en W. het volgende mede aan den Raad: De wijze waarop het concertgebouw thans Wordt geëxploiteerd moge al bevredigend zijn, ontkend kan niet worden, dat de gekozen vorm in sommige gevallen in den weg kan staan aan een vlotte exploitatie. Wij kunnen ons daarom hiet het denkbeeld de exploitatie van het con certgebouw te verpachten wel vereenigen. De bestaande overeenkomst levert daartegen geen bezwaar op, omdat ieder der partijen het recht heeft de overeenkomst met inachtneming van een termijn van opzegging van drie maanden te beëindigen. Bij de overweging der verpachting werd door ons vooropgesteld, dat wil de gemeente een fi nancieel zoo gunstig mogelijk resultaat verkrij gen, eenerzijds de termijn van verpachting niet te kort mag worden gesteld, doch dat men an derzijds er op bedacht dient te zijn het risico voor den pachter niet te groot te maken door hem voor een te groot aantal jaren te verbin den. Om deze redenen meenden wij dat de verpachting zou moeten geschieden voor den tijd van vijf jaren. De vraag of aan openbare dan wel aan on derhandsche verpachting de voorkeur dient te worden gegeven werd door ons in dezen zin be antwoord, dat, zoo met den heer Deinum, die streken maar ook wegens zijn aangenaam in nerlijk tot woon- en verblijfplaats aantrekke lijk te maken." Ook in dien tijd stelde men dus al alles in het werk om naar Haarlem rijke Amsterdammers te trekken (forensen noemt men ze tegenwoordig) om daardoor de inkom stenbelasting laag te kunnen houden! De lente is in aantocht. Niet alleen wees de kalender zulks aan maar ook de sterker wor dende zonnewarmte een vleugje tusschen de regenbuien door geeft den mensch de ver kwikking, de verwachting van het komende warme jaargetijde. Maar alles heeft zijn voor en tegen. De lente en zomer met hun stralende zon, hun levend makende warmte veroorzaken ook.kwalijk riekende stadsgrachten. En voor menigeen, voor wie des winters bij vorst en koude de vele singels van Haarlem paradijzen zijn door hun spiegelglad ijs, zijn des zomers deze zelfde vaarten dingen die ze maar liever vermijden omdat er een „luchtje" aanzit Vijf en zeventig jaar geleden hadden de Haarlemmers ook last van den weinig welrie- kenden geur, die uit de grachten opsteeg. En zelfs nog een beetje meer dan thans, want er was toen een grootere watervlakte aanwezig, die haar aroma met de des zomers toch al duffe stadslucht kon vermengen en de omwonenden noodzaken tot potdicht gesloten houden van deuren en vensters. Toen was n.l. de Ged. Oude Gracht nog wat haar naam zegt: een gracht. Een gracht, die walglijk riekte. Een modder poel. Een der grootste onoverdekte riolen dezer stad. Een sombere en nuttelooze gracht. Enz. enz. Aldus werd deze waterweg drie kwart eeuw geleden genoemd door de voorstanders van het dempingsplan van de toen nog ongedempte Ged. Oude Gracht. Wat was er namelijk gebeurd? Op 4 October 1855 stelde Mr. P. Elias in den gemeenteraad voor om de Oude Gracht te dempen. En met dit voorstel wierp hij den knuppel in 't hoen derhok. De Haarlemmers kregen hun „Rokin"- vraa'gstuk en kloven er met evenveel lust en even erg aan als de Amsterdammers thans deden aan 't vraagstuk van de demping van het overblijfsel van de Amstel in hun stad, dat thans teeken des tijds tot autoparkeer plaats is ingericht. Vijf en zeventig jaar geleden echter wenschte men van de Oude Gracht geen parkeerplaats men had nog geen last van auto's en andere gevaarlijke vervoermiddelen! maar een wandelplaats te maken, die 'n „zeer groote ver fraaiing zou geven en veel zou bijdragen om .Haarlem, niet alleen wegens zijn bevallige om- Behalve voorstanders van de demping dat waren de meeste Haarlemmers waren er na tuurlijk ook tegenstanders. En wel allereerst de handeldrijvenden, die de Oude Gracht als ver- voerweg te water noodig hadden en ach en wee riepen omdat ze bij demping van de gracht „alleraanmerkeltjkst in de uitoefening hunner bedrijven en handel belemmerd of ten eenen- male gestremd zouden worden." Anderen vreesden dat hun perceelen aan de Oude Gracht een sterke waardevermindering zouden ondergaan, omdat „vooral affaires als de hunne aan het water moeten gelegen zijn" en wezen er in welsprekende woorden op dat „handel en nijverheid de hechtste steunsels der maatschappij mogen genoemd worden," zoodat men „eerbiediglijk het zeer voortreffelijk" ge meentebestuur, dat „ongetwijfeld het voor en tegen goed zal overwegen voor tot demping te besluiten" in overweging gaf „een waterweg te sparen, die een zeer belangrijk gedeelte van de stad doorstroomt en aan hetzelve een groot vertier bijzet door de beurtschepen en schuiten die daar aankomen." Volgens deze woordvoerders zou dus de Oude Gracht als waterweg een Spaame in klein for maat zijn! Dat de vele niet zeer hooge bruggen als die bij het Spaame, de Groote Houtstraat, de Koningstraat en de Zijlstraat, hét verkeer met groote schepen onmogelijk maakten, werd gemakshalve door de tegenstanders maar ver geten. In dezen tijd, waarin in Amsterdam, een grootsch opgezette „Heemschut"-tentoonstelling gehouden wordt, waarin de beroemde Frane- ker grachtjes tegen den zin van de gemeente naren maar op last van hooger hand gespaard worden waarin men het mogelijke en on mogelijke doet om pittoresque oude straten en grachten te behouden en antieke gevels angst vallig bij stukjes en beetjes worden gerestau reerd, zou het behoud van het oude stadsschoon een woordje en zelfs een duchtig woordje mee spreken als men van plan zou zijn een singel of gracht in Haarlem te dempen. Destijds echter niet. Toen brak men zonder gewetensbezwaar prachtige poorten als de Groote of Kleine Houtpoort af of dempte grachten om ze tot een hoogst welkom toe vluchtsoord voor de arbeidende klasse (let op het sociale tintje!) te maken. En zoo stond het ook met de demping van de Oude Gracht. Oud stadsschoon? 't Mocht wat! Het verspreidde maar ondraagljjken stank. En nu mochten de tegenstanders van de demping al beweren dat „die stank een onge mak was, dat alleen in den meestal niet vele droge warme zomerweken bestaat." De voorstan ders lieten heel fijntjes weten dat ze de argumen ten van de tegenstanders niet hoog aansloe gen, want ze zeiden ronduit dat ze hoopten dat „geen persoonlijk eigenbelang de verbetering van de inwendige gesteltenis der stad zou be lemmeren," dus m.a.w.: heeren, de demping van de Oude Gracht is voor de stadsinwoners van veel meer belang dan de materieele schade die gij door de demping lijdt. En ze kregen gelijk ook! Op 's lands wijs werd er een commissie be noemd, die het voor en tegen van de demping der Oude Gracht zou bestudeeren en nadat deze commissie gunstig geadviseerd had en er nog menig pamflet of brochure over verspreid, me nig request den gemeenteraad toegestuurd, me nig ingezonden stuk in de bladen geschreven en menige vergadering gehouden was, werd eindelijk vier jaar na de indiening van het voorstel van Mr. Elias, op 8 April 1859, dus precies drie kwart eeuw geleden, door den Raad met 17 tegen 3 stemmen een voorstel aan genomen, waarbij tot demping van de Oude Gracht werd besloten. Op 1 Juli werden de Kraaienhorstergracht en de Oude Gracht voor vaartuigen gesloten. Het dempen van beide grachten werd voor f 72000 gegund en op 25 Juli 1859 werd ermede een aan vang gemaakt. Aldus verdween de Oude Gracht, reeds ver dronken in de gunst van het volk, uit het Haarlemsche stadsbeeld en kwam de „Ge dempte" ervoor in de plaats. Terloops willen wij hierbij nog even opmer ken dat de Oude Gracht de oudste gracht van Haarlem is en haar naam dus met eere droeg. Zij vormde n.l. in de begintijden van Haarlem te zamen met het Spaame en de „Nieuwe" Gracht (die toen een anderen loop had dan thans) de grens van de stad, met dien verstan de dat het gedeelte tusschen de Bakenesser- gracht en het Spaame buiten het stedelijk grondgebied viel, want dat behoorde aan den toen regeerenden graaf. De Oude Gracht is dus eenige eeuwen lang het verdedigingsbolwerk van de stad geweest. Erlangs lagen wallen en op de kruispunten met de Zijlstraat, Groote Houtstraat, enz. stonden poorten. Toen Haarlem steeds meer inwoners kreeg vooral de opkomende industrie werkte daaraan krachtig mede, werden de verschillende singels gegraven en tot grens van Haarlem gemaakt. De Oude Gracht verloor haar wallen en poorten en werd een stil binnengrachtje. Dat de naam van de Oude Gracht bij de demping in Gedempte Oude Gracht veranderd werd, lijkt zoo vanzelfsprekend. Maar toch is over den naam destijds nogal het een en ander te doen geweest. De voorsteller van het dempingsplan heette Mr. P. Elias. „Eere wien eere toekomt", aldus schreven eenige voorstanders van het plan in een request aan het gemeentebestuur, dan moet de nieuwe straat (want de Oude Gracht was na demping nog slechts een straat geworden) ook naar den voorsteller genoemd worden. En dus stelden ze voor de straat tusschen Spaarne en Kleine Houtstraat: „Meesterstraat" te doo- pen, van de Kleine naar de Groote Houtstraat: „Pieterstraat" en van de Groote Houtstraat tot de Zijlstraat: „Eliasstraat." En het over blijvende deel, van Zijlstraat tot Nieuwe Gracht? Ja, dat was lastig. Laurens Coster- straat leek hun de beste naam. Alléén dit gedeelte van hun voorstel was niet origineel. Het overige echter des te meer! Prof. M. de Vries, hoogleeraar te Leiden, een Haar lemmer van geboorte, had Costerstraat óók al voorgesteld en wilde zelfs het Verwulft omdoo- pen in „Costerplein". Ten slotte besloot men de gedempte Oude Gracht ook precies te noemen, wat ze was: een gedempte gracht, behalve voor het gedeelte tus schen Zijlstraat en Nieuwe Gracht, dat de na men Nassaustraat en Nassauplein kreeg. Maar daarover een anderen keer. Wij zijn thans in staat het volgende mede te deelen omtrent de samenstelling van den rouwstoet bij de plechtige begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder op Dinsdag as., des voor middags te elf uur. Na de reeds gemelde militaire af deelingen ter opening van den stoet, volgen een rijknecht- majoor en twee rijknechts te paard. Vervol gens komt een hofrijtuig. waarin de waarne mende kamerheer-ceremeniemeester, jhr. Sic- kinghe en de kamerheer i. b. d. jhr. ir. Six gezeten zijn. Naast elk portier gaat een lakei. Daarna volgt waarschijnlijk een hofrijtuig waarin de oud-intendant van Soestdijk de heer Groeneveldt, de secretaris van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, jhr. Witsen Elias, en de ge neesheer dr. de Jongh. Hierachter sluiten zich aan zes hofrijtuigen bestemd voor de 24 kamerheeren, dragers van het stoffelijk overschot, een hofrijtuig, bestemd voor de dragers van de slippen van het rouw kleed en een hofrijtuig waarin de opper-cere- moniemeester van H. M. Graaf Du Monceau gezeten is. Naast elk portier van deze laatste hofrijtuigen gaat een lakei. Op het rouwkleed, dat de kist dekt, zul len de Kroon van H. M. de Koningin- Moeder geplaatst worden en een roodflu- weelen kussen, waarop de Orde-teekens van H. M. zijn gehecht. De vier slippen van het rouwkleed worden vermoedelijk gedragen door de heeren jhr. mr. Schimmelpenninck, waarnemend grootmeester van H. M. de Koningin-Moeder, Juckema van Burmania Baron Rengers van Warmenhuizen, Hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moe der, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, intendant van Soestdijk, en Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van H. M. de Koningin- Moeder. Aan weerszijden van den rouwwagen gaan de 24 Kamerheeren dragers. Respectieve lijk ter rechter en ter linkerzijde van den rouw wagen rijden de Chef van het Militaire Huis, adjudant-generaal, vice-aómiraal b. d. Bauduin en de gouverneur der Koninklijke Residentie, luitenant-generaal jhr. Röell. Achter den rouw wagen volgen te voet de officianten en het per soneel van H. M. de Koningin-Moeder. Daarachter komen te paard de officieren der landmacht van het Militaire Huis twee aan twee naar ouderdom van rang. In een hofrijtuig volgen de hofdames van H. M. de Koningin-Moeder. Naast elk portier gaat een lakei. Hierop komen de hofrijtuigen, waarin de vorstelijke personen gezeten zijn, die in den stoet mederijden. In het eerste rijtuig is Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten met Z. D. H. den Vorst van Waldeck Pyrmont. Naast het rechterportier gaan een hofjager en twee lakeien; naast het linkerportier drie la- keiën. Hetzelfde is het geval met de volgende rijtuigen, waarin gezeten zijn Z. K. H. Prins Eugen van Zweden, Hertog van Néricie, en Z. K. H. Prins Karei van België, Graaf van Vlaanderen; Z. K. H. de Erfprins van Olden burg, Z. K. H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, Z. D. H. de Erfprins van Wal deck en Pyrmont, Z. D. H. de Vorst van Er- bach-Schönberg, Prins Felix van Luxemburg en de reeds gemelde verdere vorstelijke ver wanten van wijlen Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder. Na dit vijftal rijtuigen komt vermoedelijk in een Hofrijtuig met een lakei naast elk portier als vertegenwoordiger van de Luxemburgsche Regeering, de Minister-President van Luxem burg de heer Bech. Voorts komen er een aantal hofrijtuigen waarin de groot-officier van H.M. de Koningin luitenant-generaal b. d. Jhr. van Suchtelen van de Haare, de. opper-hofmaar- schalk van H. M. de Koningin, jhr. Boreel van Oldenaller en de opperkamerheer van H. M. de Koningin, mr. baron van Lynden gezeten zijn, alsmede de adjudailt van den prins van Zweden en de oud-ordonnans-officier van wijlen Z. M. Koning Albert van België; vervolgens Oberst Freiherr von Grass en Ober-Forstmeis ter und Ober-Hofj&germeister von Plötz, en eindelijk de hofmaarschalk van H.M. de Ko ningin mr. baron de Smeth. Het is mogelijk dat in deze volgorde nog eenige verandering komt. Na dit vijftal hof rijtuigen volgen de officianten en personeel van H.M. de Koningin, die H.M. de Koningin- Moeder onder Haar Regentschap hebben ge diend, alsmede luitenant-kolonel Van den Wall Bake, commandant van het korps rijdende artillerie, toegevoegd aan Z. K. H. Prins Eugen van Zweden, de kapitein ter zee Baron de Vos van Steenwijk, adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin, commandant van het Kon. Instituut van de Marine te Willemsoord, toegevoegd aan Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen; de majoor van den Generalen Staf Baron van Voorst tot Voorst, toegevoegd aan Z. K. H. den Prins van Luxemburg en jhr. mr. dr. de Beaufort, kamer heer i.b.d. van H. M. de Koningin, secretaris van den Raad van State, toegevoegd aan Lady May Abel Smith. Op een aantal voertuigen, vermoedelijk drie, volgen de kransen en bloemen, terwijl de stoet wordt afgesloten door de reeds gemelde mili taire afdeelingen. De Opper-Ceremoniemeester van H.M. de Koningin maakt bekend, dat degenen, die zich a.s. Dinsdag voorzien van toegangskaarten met passe-files van 's Gravenhage naar de Nieuwe Kerk te Delft willen begeven ter bijwoning van de plechtige begrafenis van het stoffelijk over schot van H. M. de Koningin-Moeder, zich met hun auto of ander voertuig uiterlijk te kwart over tien uur zullen moeten bevinden op den weg van het sterfhuis naar de Nieuwe Kerk te Delft, aangezien de weg na dien tijd door een gedeelte van den stoet in beslag wordt ge nomen en te elf uur in de kerk aanwezig zullen moeten zijn. Vijf en zeventig jaar is het geleden dat de Oude Gracht gedempt werd. Hier boven een teekening van de nog niet gedempte Gedempte Oude Gracht, juist bij de kruising van de Groote Houtstraat. Het huis met het trapgeveltje is reeds lang verdwenen; thans staat er het reusachtige warenhuis van Vroom en Dreesmann De uitslagen van de Zaterdag in Engeland ge speelde wedstrijden luiden: le divisie: ArsenalWolverhampton Wanderers 32 BirminghamPortsmouth 31 Blackburn RoversLeicester City 3—0 Derby CountyChelsea 10 EvertonCheffield United 40 Leeds UnitedLiverpool 5—1 Manchester CityStoke City 42 MiddlesbroughAston Villa 12 Newcastle UnitedTottenham Hotspur 13 Westbromwich AlbionSunderland 65 Sheffield WednesdayHuddersfield Town 12 2e divisie: BlackpoolBolton Wanderers 1I Bradford City—Bentford 2—1 Bury—Nottingham Forest 4—2 FulhamPlymouth Arule 32 Hull City—Westham United 2—0 Lincoln City—Grimsby Town 33 MillwallBradford 01 Notts CountyOldham Athletic 11 Port ValeBurnley 02 Southampton—Manchester United 1—0 Swansea Town—Preston North Sid 1—2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3