Medische Kroniek Goede Week Teeltbeperking Geen geld voor Frankrijk NA DEN DOOD DER KONINKLIJKE WELDOENSTER ZONDAG 25 MAART 1934 Nieuwe studiën over tuberculose Uitroeiing van een gezin HERVATTING VAN HET LUCHTVERKEER De leening Enschede IDEEËN Poging tot uitlokking van een ernstig misdrijf Op het Roergebied en Tsjecho Slowakije Boom- en bloemkweekerij en DE PRINCEVLAG Alle afdeelingen zullen Dinsdag vertegenwoordigd zijn ONZE ZEEMACHT BIJ DE UITVAART MILITAIR EERE-FRONT BRANDEND TE WATER GESPRONGEN Omdat Marianne haar schulden aan Uncle Sam niet op tijd betaalt DE BRUSSELSCHE JUWEELEN Een aanklacht tegen den Amster- damschen juwelier DE „KENNEMERLAND"- KWESTIE TE BEVERWIJK Het bestuur richt zich tot de leden GROOTE DEMONSTRATIEVE VERGADERING VAN DEN R.K. MIDDENSTAND Ter behandeling van het O.S.B.- program Mr. Telting onderscheiden INDISCHE POSTVLUCHTEN Voor belangstellenden geen reden tot bezorgdheid Over de Gemeentefinanciën Waarom deze mededeeling? Nationaal Crisiscomité Academische examens De voornaamste waarheden in onze kennis van de tuberculose staan niet meer zoo vast als vóór twintig jaren. Toen immers scheen het alsof bij deze ziekte aan de drie beroemde postulaten van Koch was voldaan, en daarmee bewezen was, dat de tuberculose enkel en alleen door de tuberkelbacil, en ook steeds door die bacil werd veroorzaakt. Wat zijn de postulaten van Koch? Robert Koch, de ontdekker van de tuberkelbacil, en in 't alge meen groot kenner der infectieziekten, heeft gezegd, dat aan drie eischen of postulaten moet voldaan zijn, voordat men met recht verklaren kan, dat een bepaalde bacil de oorzaak is van een bepaalde ziekte. Deze drie eischen zijn de volgende. Op de eerste plaats moet vastgesteld worden, dat die bepaalde bacil, dus b.v. de typhusbacil steeds aanwezig is, wanneer er een geval van typhus is. Ten tweede, dat men al tijd, wanneer er typhus is, ook de typhusbacil- len vindt. En ten derde, dat men met de typhusbacil ook de typhus kan veroorzaken. Bij de tuberculose was aan deze eischen vrij wel voldaan; hoe meer men onderzocht, hoe meer men de tuberkelbacillen vond bij de lij ders aan die ziekte; bovendien bleek het hoe langer zoo meer, dat, wanneer bij iemand, in het sputum of in de urine t.b.c.-bacillen ge vonden worden, er werkelijk ook een tubercu leus lijden aanwezig was. Ten laatste, het ge lukte steeds, althans bij de daarvoor gevoelige proefdieren, de tuberculose te veroorzaken door de t.b.c. bacillen in het lichaam van dit dier te brengen. Alles scheen dus op een vaste basis te berusten. Toch bleven er vooreerst nog allerlei moeilijke vraagstukken te verklaren, vooral omtrent de manier, waarop de infectie plaats had. Van den anderen kant wist men, dat de infectie-ziekten ook wel veroorzaakt worden door andere organismen dan bacillen. Speciaal wist men, dat sommige ziekten veroorzaakt worden door een zoogenaamd filtreerbaar virus (virus beteekent een levend gif). Doch thans weet men wel volkomen zeker, dat er nog veel kleinere levende wezens be staan, en deze zijn zoo klein, dat zij door de poriën van de filters heengaan, zoodat bij fil tratie de bacillen achterblijven, maar in de doorgeperste vloeistof eventueel een levend ver- -gif aanwezig, dat dan een filtreerbaar virus genoemd wordt, of ook wel een ultrafiltreerbaar virus, omdat een dergelijk filter, wegens zijn groote dichtheid een ultrafilter genoema wordt; en ten laatste noemt men zulk een vergif dan meestal kortaf een ultravirus. Van zulk een ultravirus kent men nu reeds verschillende soorten; er zijn verschillende ziekten, waarvan bekend is dat zij door zulk een ultravirus worden veroorzaakt. Maar er zijn nog andere dingen bekend geworden. Er is n.l. ontdekt, dat sommige bacillen niet steeds voortleven in denzelfden bacil,dat is stokjesvorm, maar dat zij ook soms verder leven in knop vorm; deze knopjes zijn veel kleiner dan de bacillen, zij worden meestal sporen (du. zaden» genoemd, en kunnen later weer uitgroeien tot volledige oacillen. Al deze ervaringen met deze kleine levens wezens hebben er toe geleid, dat sommige onderzoekers zich gingen af vragen, of dit ook niet bü tuberkelbacillen het geval zou kunnen zijn. Het is nu al weer 24 jaar geleden, dat de Franschman Fontès de onderzoekingen hier over begon. Hij nam een vloeistof, die vol met tuberkelbacillen was, perste deze door een fil ter, en ging dan met de gefiltreerde vloeistof, het filtraat, Guineesche biggetjes inspuiten. En wat zag hij toen gebeuren? Er ontstond Dij deze diertjes een bijzonder, een ongewoon soort tuberculose. Sedert dien tijd is het aantal on derzoekingen hiervoor legio geworden; immers het ging er om, een dieper inzicht te krijgen in de belangrijkste volksziekte, die in Europa heerscht. Men deed de proeven op twee ma nieren: eenerzijds met z.g. culturen van bacil len, waarby dus niets anders dan bacillen aan wezig zijn, anderzijds met organen, die tuber culeus ziek waren. Deze werden dan fijnge maakt, gefiltreerd, en het filtraat werd ge bruikt, om daarmee de proefdieren ziek te ma ken. Wanneer men nu hiermee een Guineesch biggetje, een cavia, inspuit, en het dier wordt dan nog op een bepaalde manier na behandeld, dan en dat is nu zeer belangrijk open baart zich bij het dier een eigenaardig soort tuberculose, en wat nog merkwaardiger is, men vindt dan in het proefdier toch weer tuberkel bacillen, die er niet ingebracht waren. En deze tuberkelbacillen zijn verschillend, van de ge wone menschelijke bacillen, maar zij gelijken op die, welke bij de vogels voorkomen. Men kan echter wel, door die bacillen weer in te spuiten bij andere proefdieren, deze bacillen veranderen in die tuberkelbacillen, die bij den mensch voorkomen. Als dat nu waar is. zou er een geheel nieuw licht opgaan over de geheele tuberculose. Ten eerste over de kwestie, of de tuberculose aangeboren is. Tot dusverre is men immers vrij algemeen van oordeel, dat dit bijna nooit het geval is. En dit blijkt ook wel uit de practijk. In Frankrijk heeft men n.l. een bij zonder soort tuberculosebestrijding, die daar in bestaat, dat men de zuigelingen van tuber- culeuse moeders zoo spoedig mogelijk uit hur» ouderhuis verwijdert, totdat óf de t.b.c. in het ouderlijk huis genezen is of de kinderen ouo genoeg zijn, om zonder gevaar weer naar huis gebracht te kunnen worden. Welnu, indien de tuberculose aangeboren ware, dan zouden deze uit hun milieu verwijderde kinderen even vaak aan t.b.c. ziek moeten worden, als de kinderen, die in hun besmette milieu gelaten worden. Maar het oeuvre Grancher, zooals deze wijze van t.b.c.-bestrijding naar haren installer ge noemd is, is succesvol gebleken. Niet 1 pet. vaD de 4000 kinderen, die tusschen 1907 en thans te Parijs uit het ouderlijk huis tijdelijk ver wijderd zijn, is aan tuberculose gaan lijden, terwijl er anders wel 60 pet. van de kinderen, die een tuberculeuze moeder hebben, worden besmet. Het spreekt vanzelf dat deze en derge lijke ervaringen een enormen steun geven aan de stelling, dat de t.b.c. niet aangeboren is. Nochtans hebben vele moderne onderzoekers zich door deze toch zoo sterke argumenten niet laten weerhouden, met hun studies voort te gaan, en daaraan hunne consequenties vast te maken. Zij worden echter door sommigen, zooals door prof. Flu uit Leiden, krachtig bestreden. Prof. Flu zegt, dat men nooit geheel zeker is, of er toch niet bij het filtreeren een paar bacillen door de filterkaars heen geslipt zijn, er zoodra dat het geval is, kan het natuurlijk geen won der heeten, indien de proefdieren tuberculeus worden na inspuiting met het filtraat. Op het eerste gezicht lijkt deze bestrijding buitengewoon sterk. En toch is zij het niet. De Nederlander dr. F. van Deinse, die werkzaam is aan het Instituut Pasteur, en veel onder zoekingen op dit gebied heeft gedaan, merkt terecht op, dat, wanneer een marmotje door werkelijke tuberkelbacillen wordt geïnfecteerd, de plaats van een infectie zeer spoedig door een karakteristieke wonde, een z.g. chancre, wordt aangedaan. Juist zooais ook b.v. een brand wond onmiskenbaar is. Op die wijze kan men toch nagaan, of de ziekte der proefdieren ver oorzaakt wordt door bacillen dan wel door het nog geheimzinnig filtreerbaar virus. En ten tweede is het toch iets heel merkwaardigs, dat uit dat iltreerbaar virus eerst een abnormale soort bacillen en pas later menschelijke oacil len voorkomen. Dat kan toch niet verklaard worden, indien alles door de „gewone' tuber kelbacillen werd veroorzaakt. De strijd is dus nog niet uitgetreden. 331. H. SCHLICHTTNG De Goede Week met haar Goeden Vrijdag geeft ons weer haar goedheid. Herinnering van vriendenverraad, van een koningskroning met doornen, van bloedige geeseling, van een Godsmoord en toch een Goede Week, DE Goede Week. Het lijden doet pijn en het lijden benauwt en wie lijdt zegt, dat het hem niet goed gaat en toch heet Jezus' lijdensweek de Goede Week. De goedheid van het lijden; hoe is het mo gelijk, dat het scherpe, wrange lijden iets heb ben kan van het gulle, van het zoete van de goedheid. Het lijkt tegenspraak, twee elkander opheffende begrippen: waar lijden is wijkt de goedheid en waar de goedheid heerscht zou het lijden moeten verdwijnen. Zoo zou het geweest zijn, ware Gods eerste scheppingsplan niet verstoord geworden. De Schepper wilde den dood niet, God gaf aan vankelijk in het werk Zijner handen geen plaats aan het lijden, de oneindig goede God wilde slechts zijn een levende bron van overstroo- mende goedheid, het was Zijn vermaak aan het eind van elke scheppingsdaad te zien, dat alles goed was. En Zijn goedheid gaf juist aan den mensch, die het had kunnen waardeeren, de edelste gaven van een begrijpend verstand en een deel zelfs van Gods eigene goede vrijheid. En met het verstand, dat begrijpen kon en met den vrijen wil, die werken kon, zou de mensch het goed hebben, zoo goed als het in een ge schapen orde goed kan zijn. Groote goedheid van Gcd, het menschelijk geluk volkomen te hebben gemaakt door eigen verdiensten, eigen verantwoordelijkheid in het menschelijk levens proces in te schakelen. Maar de mensch heeft zijn goeden rijkdom verbrast en verspeeld door misbruik van zijn hoogste vermogens: door hoogmoed van het verstand volgde de wil de neiging van den boo ze. Daarmee is de goedheid geschonden; daar mee is de mensch zelf de schepper geworden van het lijden. Misbruik straft zich zelf, om keering der orde moet wanorde worden en zoo is het lijden een noodzakelijk deel geworden in het door den mensch geschonden scheppings plan van den goeden God. Maar ziet nu, hoe God de goedheid in Zijn werk niet geheel laat verdringen: naast veel Hjden blijft meer goed, ja zelfs God heeft de goedheid aan het lijden verbonden. Het lijden is goed, niet om wille van het lij den zelf, maar om wille van het louterend, het vergevend, het evenwichtherstellend karakter van het lijden. Het lijden is goed, want uit zijn aard her stelt het de verbroken orde tusschen den Schepper en het schepsel. Het lijden is goed, want het handhaaft de waardigheid van den mensch, die er het middel in heeft, het niet- goede, waarvoor hij zelf verantwoordelijk was, weer goed te maken. Het lijden deelt in de groote goedheid, die van den Schepper is uit gegaan, doordat het lijden van den een den ander kan helpen, door de sociale beteekenis van het vele en groote lijden in de wereld. Moesten we in onzen tijd van stoffelijken achteruitgang van tekort en gebrek niet méér denken aan de goedheid van het lijden? Allen zijn in actie en alles wordt in actie gezet, om het lijden van den tijd te verminderen en zoo mogelijk op te heffen. En dat is goed: het lij den behoeft niet en mag niet om zich zelve Worden gezocht. Maar evenmin mag vergeten worden het voordeel, het geestelijk goed van het lijden. De wereld zal immer een dal van tranen blijven, omdat het leven immer een oefentijd en be proeving blijven zal. Vergeten we dan toch niet vooral in de goedheid van het lijden de voornaamste oplossing te vinden. De goedheid van het lijden, waarvan Chris tus, de met doornen gekroonde, de met gee- selstriemen omzwachtelde, de aap het kruis gespijkerde zelf het hoogste en het schoonste en het vruchtbaarste voorbeeld heeft gegeven. Laat dat een der lessen zijn van de Goede Week met haar Goeden Vrijdag. A. I. De gemeentepolitie te Krimpen aan den IJsel heeft, naar „Het Volk" vermeldt, gearresteerd J. P. de J., wegens poging tot uitlokking van misdrijf. De J. heeft aan B. de H. enkele dagen ge leden 200 beloofd, ais hij zijn zwager D. met vrouw en kind uit den weg zou ruimen. De H., die niet op het aanbod in ging, vond De J. ge vaarlijk voor zijn familie en waarschuwde den heer D. voor zijn zwager. Donderdag ging De J. naar de kerk, waar een biduur voor het gewas zou worden ge houden. Hij ging echter eerst even bij De H. aan, om hem nogmaals te bewegen de beloo ning, aan den moord verbonden, te verdienen. De H. vroeg hem na kerktijd terug te komen om antwoord en waarschuwde intusschen de poli tie, die zich verdekt opstelde in een schuurtje van De H. Omstreeks kwart voor tien kwam De J. weer bij De H. Voor de schuur werd het gesprek voortgezet. De politie luisterde het af en ging onmiddellijk tot de arfestatie van De J. over. Bij een huiszoeking in het kosthuis van De J. werden een jachtgeweer en een windbuks in beslag genomen. De Ceskoslovenské Letecké, Spolecnost, de Tsjechische Luchtverkeers Maatschappij, waar van de K.L.M. hier te lande de hoofdvertegen woordiging bezit, heropent op 1 April a.s. haar dienst AmsterdamRotterdamEssenMül- heim—-HalleLeipzigPraag. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op 10.40, uit Kotter dam op 11.15, terwijl de aankomst te Essen op 13.05 te Leipzig op 15.40 en te Praag op 17.25 plaats heeft. Hiermede krijgt dus Rotterdam weer zijn rechtstreeksche snelverbinding met het Roer gebied, terwijl Praag eveneens weder recht streeks uit Nederland bereikbaar is. Bovendien geeft de ochtenddienst der K.L.M. van 9 uur uit Londen te Rotterdam aansluiting op de Tsjechische lijn, terwijl in omgekeerde richting de avonddienst van de K.L.M. naar Londen het Tsjechische vliegtuig te Rotterdam afwacht. Op deze wijze zal, evenals verleden zomer, een fraaie directe verbinding tusschen Engeland en Tsjechoslowakije via Nederland tot stand ko men. De Tsjechische Luchtverkeers Maatschappij heeft in het afgeloopen jaar ruimschoots ge deeld in de algemeene stijging van het reizi gersverkeer per vliegtuig: ten opzichte van 1932 nam dit vervoer met 112 procent toe, het vrachtverkeer steeg met 27 procent. Ook dit jaar zal de dienst worden uitgevoerd met Fok ker-verkeersvliegtuigen van het type F VII b, voorzien van drie motoren. Dit is hetzelfde ty pe vliegtuig, dat zich op het oogenblik nog bij de K.L.M. in gebruik bevindt en waarmee ae luchtverbinding Amsterdam—Batavia langen tijd is onderhouden. In verband met het voornemen op grond van de Landbouw-Crisiswet de teelt van boom- en bloemkweekerij gewassen aan nadere regelen te doen onderwerpen, is de stichting Nederland- sche Boom- en Bloemkweekerij-Centrale, ge vestigd te 's-Gravenhage, Koningskadë no. 23, telefoon 117320, tot stand gekomen. Naast de regeling der bestaande credietverleeningen ten behoeve van de boomkweekers en van de bloemkweekers te Aalsmeer en Haarlemmer meer, bestaat het voornemen genoemde Centra le te belasten met de regeling van de stabilisa tie van de in 1933 beteelde oppervlakte. Belang hebbenden wordt derhalve dringend aangera den iedere uitbreiding van den omvang hunner teelt te voorkomen. Het hoofdbestuur van „De Princevlag" heeft ehdenmiddag aan het paleis van wijlen H. M. de Koningin-Moeder een grooten krans van aronskelken en orchideeën afgegeven namens alle afdeelingen van „De Princevlag". Voorts is namens de vereeniging een rouwadres aan de Koninklijke Familie gezonden. Alle afdeelingen van „De Princevlag" zullen op den begrafenisdag te Den Haag vertegen woordigd zijn. De Haagsche afdeeling komt Dinsdagochtend bij het hoofdgebouw van den Postcheque- en Girodienst op het Spaarneplein bijeen, waarna successievelijk de andere afdee lingen uit alle deelen des lands zich erbij dul- len aansluiten, op den weg, dien de rouwstoet volgt. Het hoofdbestuur heeft voorgeschreven, dat alle deelnemers moeten zijn voorzien van een vlag, waaraan een groote rouwstrik met lam fers, terwijl het onderste gedeelte van de vlag aan den stok moet zijn verbonden. De leden van de vlaggenvendels dragen de sjerpen om kleed met rouwfloers. De Princevlag-tamboers- en pijperscorpsen zullen eveneens zich langs den weg scharen. De tamboers en pijpers dragen allen een rouwband om den linkerarm. De trommen en de bazuinen worden bekleed met rouwfloers. De aan de Haagsche afdeeling onlangs aangeboden schel- leboomen en het nieuwe vaandel worden even eens medegenomen, alles in ruime gewaden van crêpe gehuld. De verschillende afdeelingen zullen zich met vieren en de vlag links dragende naar hun plaats langs den weg begeven. Bij iedere af deeling van buiten de stad komt een oi de-com missaris van de Haagsche afdeeling, ten einde den weg aan te wijzen en de verschillende door de politie te geven bevelen te helpen uitvoeren. Ten teeker. van rouw zijn alle feestelijkheden van de vereeniging ook de gewone vergade ringen tot 3 April afgelast. Het hoofdbestuur heeft tot dien datum den zwaren rouw aunge- nomen. In verband hiermede wordt het insigne der vereeniging tot 3 April op een zwart strikje gedragen. De Commandant der Marine te Willemsoord heeft bepaald, dat bij de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder op 27 Maart a.s., de Ko ninklijke Marine door troepeneenheden als volgt zal zijn vertegenwoordigd: Het korps adelborsten te Delft, een eerewacht van Mariniers te Delft en een bataljon Marine troepen in den begrafenisstoet. Bü het korps adelborsten is ingedeeld het vaandel, voorts twee tamboers en een pijper. De compagnie Mariniers, welke de eerewacht zal vormen, zal bestaan uit acht sergeanten, zestien korporaals en zes en negentig mariniers, met aan het hoofd twee tamboers en een pijper. Aan deze eerewacht wordt de stafmuziek toe gevoegd. Het bataljon Marinetroepen in den begrafenis stoet zal bestaan uit drie compagnieën ieder van vier secties; iedere secte uit een officier, twee sergeants, vier korporaals en vier en twin tig man sterk. Bij de eerste compagnie wordt het vaandel van het korps mariniers ingedeeld. Alle tamboers en pijpers worden bij het batal jon ingedeeld. De onderdeelen van het bataljon vertrekken Maandagmiddag naar Leiden. In de kazerne aldaar wordt overnacht en den volgenden dag wordt het vervoer geregeld naar Den Haag, sta tion Laan van N. O. Indië. In aansluiting op de gepubliceerde regeling betreffende de reserve-officieren op Dinsdag a.s. wordt nog medegedeeld, dat een overeen komstige regeling is getroffen voor de beroeps officieren en onderofficieren. De verzamelplaatsen zijn voor de beroeps officieren: Frederikskazerne en voor de onder officieren: Kerkstraat te Den Haag. Zaterdagmorgen was brand ontstaan in de electrische verffabriek van den heer D. S. aan de Zuidoost Buitensingel te Den Haag. De twee heeren D. S. en F. S. geraakten daar bij in brand en sprongen terstond in de gracht. Toen de vlammen gebluscht waren, kwamen zij er ernstig gewond weer uit. Beide slachtoffers moesten naar het zieken huis worden overgebracht. WASHINGTON, 24 Maart. (Reuter) Groot opzien baarde hier de houding van den mi nister van Financiën, Morgenthau, in de kwes tie der deelname door Amerikaansche oankiers aan een leening, welke ten gunste van Frankrijk door Nederlandsche banken georganiseerd wordt. Het is voor het eerst, dat President Roose velt openlijk zijn afkeuring laat blijken van het Fransche standpunt in het vraagstuk der schul den. Roosevelt heeft den minister van Finan ciën opdracht gegeven geen Amerikaansch geld ter beschikking van Frankrijk te stellen, of schoon de zoogenaamde wet-Johnson nog niet door het Congres is aangenomen en dus nog niet van kracht is. Zooals bekend, verbiedt de wet-Johnson alle particuliere leeningen aan staten, die ten ach ter zijn met hun betalingen aan de Vereenigde Staten, terwijl zij tevens de regeering machtigt om door middel der onlangs gestichte drie han delsbanken aan alle staten credieten toe te staan voor de bevordering van den Amerikaan- schen uitvoer. Onze Belgische correspondent seint ons: Mevr. Hendrix heeft haar advocaat een aan klacht laten indienen tegen den Amsterdam- schen juwelier E. C., die weigert de aan mevr. Hendrix ontstolen juweelen af te staan, ondanks dat hij weet dat ze van diefstal af komstig zijn. Zooals men weet, werden juweelen gestolen door een zekeren Pierre Nathan uit Brussel, die de vorige week gearresteerd werd wegens roof moord, te Parijs gepleegd op Madame Hérel. Deze Nathan heeft thans cok bekend dat hij mevr. Hendrix reeds twee malen bestolen heeft en wel voor 2500 en voor 2000 Belgische fran ken. vergadering zal gehouden worden op Woens dag 18 April a.s. in gebouw St. Bavo. Ver schillende vooraanstaande sprekers zullen wor den uitgenoodigd, terwijl het in de bedoeling ligt dat aan het eind der vergadering een resolutie wordt aangenomen. Op deze verga dering zullen worden uitgenoodigd, niet alleen de leden van de R. K. Mlddenstandsvereenigin- gen uit Haarlem en omgeving, maar ook de niet-georganiseerde R. K. Middenstanders. Op inhoud en regeling van dezen avond ko men wij t.z.t. nog nader terug. De heer Jac. P. Nijssen, voorzitter van de R.K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemer- land" heeft aan de leden dier vereeniging de volgende circulaire gericht: Langs niet-organisatorischen weg wordt U uitgenoodigd tot een vergadering in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk. Het ongeduld van „eenige leden" is zeker te begrijpen, doch ik meen U te mogen vragen, of het niet waanzinnig is en onverantwoordelijk, om nu te gaan spreken over uw houding tegenover het „bestuursvoorstel", terwijl er nog geen enkel bestuursvoorstel is gedaan. Wordt op deze wijze niet van binnen uit afbraak gepleegd, terwijl daarvoor geen en kele reden is? Ook op die vergadering Maandagavond kun nen geen bestuursvoorstellen of mededeelingen worden gedaan. Dat zou een slag in het gezicht zijn van die leden, die nog eenig vertrouwen in het bestuur hebben en dus een onrechtvaardige bevoorrechting van een groep leden. U zult op die vergadering alleen kunnen vernemen, wat al eenige malen in „Het Volk" is gepubliceerd en geïnsinueerd. De bestuursvoorstellen zullen U bereiken op een uitgebreide agenda voor een wettelijke ledenvergadering, waarin U ruim schoots de gelegenheid en den tijd zult krijgen, daarover te beraadslagen. Het ligt aan de besturen, doch het is een samenloop der omstandigheden en de gecom pliceerdheid der belangen, waardoor zooveel tijd heengaat, alvorens de ledenvergadering zal wor den opgeroepen. Gedurende de besprekingen kunnen de inzichten en de mogelijkheden dage lijks veranderen, zoodat men vandaag de oplos sing zóó meente te zien, en morgen weer geheel anders. Er moet eerst een vast plan zijn voor de oplossing. Daarom meen ik, alle leden te moeten af raden, die vergadering te bezoeken, daar verant woordelijkheid op zich te nemen voor de be slissingen, die het bestuur bij zijn moeilijk werk in den rug aanvallen en die noodlottig zouden kunnen zijn voor het bestaan der vereeniging en voor de belangen der leden. Het bestuur kan niet op twee fronten strijden, maar heeft recht op uw medewerking en het meent dus, in die moeilijke omstandigheden Uw volle vertrouwen te mogen opeischen. Vrijdagavond kwamen bijeen de besturen van de R. K. Middenstandsvereenigingen van Haarlem en omliggende gemeenten, ter voor bereiding van een groote demonstratieve ver gadering ter onderstreping van het Ordenings-, Saneerings- en Beschermingsprogram. Het resultaat van deze bespreking is dat de Aan Mr. L. R- Telting is in verband met het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens met 1 April eervol ontslag verleend als President van de Arr. Rechtbank te Rotterdam, onder dank betuiging. Hij is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De „Kwartel" is op de uitreis in Cairo aan gekomen. De „Pelikaan" is van Calcutta in Jodhpur aangekomen (.thuisreis). In verband met de uitgeschreven leening ad anderhalf millioen door Enschede, deelen B. en W. dezer gemeente mede, dat hoewel de uit komsten van den dienst 1933 per Juli afgesloten worden, er geen reden is tot bezorgdheid. De begrooting van 1933 was sluitend, doch zelfs indien het jaar 1933 een nadeelig saldo mocht brengen, dan is het suppletiefonds, in gesteld voor het opvangen van zoodanige na- deelige saldi, nog ruim voldoende om dat te kort te dekken. De begrooting van den dienst 1934 is op 6 Maart 1934 vastgesteld en opgezonden ter goed keuring; de begrooting sluit zonder een afzon derlijken crisisdienst in te stellen, zonder ook op andere wijze den kapitaaldienst aan te spre ken of nadeelige saldi naar andere dienstjaren over te brengen. Voor het sluitend maken der begrooting zijn door den Raad op 22 December 1933 maatre gelen genomen als bezuinigingen, belastingver- hooging, salaris- en loonkorting en verhaal van pensioenbijdrage. Voor zoover deze maatregelen goedkeuring behoefden, is deze goedkeuring verkregen. De Amsterdamsche Bank N.V. en de Rotter- damsche Bankvereeniging N.V. deelen mede, dat B. en W. van Enschede aan emittentsn bovenstaande aanvullende gegevens verstrekt hebben in verband met de aanvraag bij de Ver eeniging voor den Effectenhandel tot het op nemen van bovengenoemde obligatiën in haar prijscourant. Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité deelt mede, dat het in totaal tot 1 Ja nuari 1934 de volgende bijdragen mocht ont vangen: Luchtdoel Artillerie 304.19; Schietkamp Ol- debroek ƒ320.21; Schietkamp Harskamp 28.18; Magazijn der Artillerie Utrecht 235.05; idem Delft 220.idem Amsterdam 82.05; Artillerie inrichting Hembrug 27.67; Trein III Brig, 37.17; O.O. I Brigade 359.11. Van de volgende instellingen werden giften ontvangen: N.V. Bankierskantoor van Mendes Gans Co. te Amsterdam 200.N.V. Alg. Levensverzekering Bank te Rotterdam 100. N.V. 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland te 's-Gravenhage 100.N.V. Zeiss Ikon te Amsterdam 50.N.V. Kemo, Cor- setfabriek te Amsterdam ƒ100.N.V. Utrecht- sche Hypotheekbank te Utrecht 100.N.V. „Nieuw Kranenburg" te 's-Gravenhage 20. N.V. Beurs voor den Diamanthandel te Amster dam ƒ100.N.V. Passage Maatschappij te Rotterdam 30.—; N.V. Bax' Bank te 's-Gra venhage 12.N.V. Van Markens Drukkerij - Vennootschap te Delft 25.—; N.V. Van Ran- zow's Bank te Amsterdam 10. LEIDEN Cand.-ex. Ned. letteren, de heer Fr. J. Schellart; cand.-ex. klassieke letteren, de heer A. L. Geerlings; cand.-ex. Romaansche letteren, mej. T. J, Algera; cand.-ex. rechten, de heer D. P. de Jong; econ. doct.-ex. indologie de heeren H. Hagenaar, J. P. de Jong en J. Keuning; doct.-ex. Nederl. letteren, de heer H. van de .Waal, cum laude.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5