Onnes van Nijenrcde-zaak Voorbereiding van de uitvaart der Koningin-Moeder Rouwbetoon ROUWBETOON BLIJFT AANHOUDEN ACHTTIENDE ZITTING ZONDAG 25 MAART 1934 Buitengewone bezwaren Maatregelen van de Spoorwegen VRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART Is de correspondentie fictief Politie-maatregelen in de residen tie en te Delft in verband met de te verwachten overwel digende deelneming Afzetting van den weg De route Maatregelen in de Residentie Te Rijswijk Rijverkeer Den Haag Rotterdam Ordemaatregelen te Nootdorp Herdenking in den Archipel Vereeniging van Neder landsche gemeenten Vertrek der Ministers Prins George rouwt Prins Hendrik te Delft R.K. Universiteit De getuige-„brandstichter**, op nieuw gehoord, houdt zijn verhaal vol TERUG NAAR DUITSCHLAND Nationale rouwdag Rouwdienst te Kaapstad Militair eere-front Commissie van Advies geïnstalleerd Wat is het lot der Larensche arrestanten? PROF. DR. WENCKEBACH ZEVENTIG JAAR Waardeerende woorden in de Weensche pers Extra treinen Heen Terug Burgemeesters-benoemingen Getuigenverhoor De getuige „brandstichter" Witbraad weet van niets Na de pauze POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST Dinsdag gedeeltelijk gesloten Harriet Cohen Buitenlandsch weeroverzicht Geen audiëntie R.K. Universiteit Met betrekking tot de verschillende problemen en vragen van verkeer en openbare orde, welke van belang zijn voor een goed en ordelijk ver loop der plechtigheid op Dinsdag a.s., zijn wij In de gelegenheid, de volgende bijzonderheden te kunnen mededeelen: Voor de autoriteiten leverde de regeling van de plechtigheid buitengewone bezwaren, vooral omdat er geen precedent is, wat in de tegen woordige verhoudingen tot richtsnoer zou kun nen worden aangenomen. Daarbij komt, dat alle verkeer, ook de stoet zelve, de Hoornbrug moet passeeren, welke van zelfsprekend niet die capaciteit bezit, voldoende, om den enormen toevloed van belangstellenden te verwerken. Om aan dit bezwaar eenigermate tegemoet te komen, heeft de minister van De fensie opdracht gegeven, terzijde van de Hoorn brug een pontonbrug te bouwen, welke uitslui tend voor voetgangers gebruikt zal kunnen worden. Wat de afzetting betreft, kan het volgende worden gemeld: Nadat de rouwstoet om elf uur het Paleis aan het Lange Voorhout zal hebben verlaten, blijven de Koningin en de Prinses, alsmede de vorstelijke verwanten van H. M. de Konin gin-Moeder, die niet in den rouwstoet volgen, nog eenigen tijd in het Paleis. Zoodra de staart van den stoet de Hoornbrug is gepasseerd, zal de Koningin met de Prinses en de verdere vor stelijke verwanten per auto het Paleis verla ten en zich langs den afgezetten weg naar de Hoornbrug begeven en vandaar via den ouden weg naar Delft rijden. De Koningin zal ongeveer een kwartier voor de aankomst van den rouwstoet in de kerk zijn. Na afloop van de plechtigheid in de kerk ver laat de Koningin het eerst de kerk en begeeft zich met de dames, die in Haar gezelschap zijn, per auto naar het Paleis Noordeinde in Den Haag. De opstelling van het publiek langs den weg zal gehandhaafd blijven totdat de Koninklijke Familie en de verdere autoriteiten den afgezet- ten weg zijn gepasseerd. De weg, welken de stoet zal volgen, is 9.900 meter lang; de lengte van den stoet is 1500 meter. In begrafenispas zal de stoet 3 uur 40 minuten voor het afleggen van den weg noodig hebben. Het spreekt vanzelf, dat het parcours niet voldoende is om de enorme massa belangstel lenden in de gelegenheid te stellen, iets van den stoet te zien. Wat Den Haag betreft, heeft de burgemeester dezer gemeente zich op het standpunt gesteld, dat corporaties van bulten slechts in zeer beperkte mate een plaats kun nen krijgen langs den weg op Haagsch grond gebied. De burgemeester is van oordeel, dat allereerst de inwoners zijner gemeente in de gelegenheid moeten zijn een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder. Het publiek, dat plaatsen voor de ramen der huizen wenscht in te nemen, moet vóór negen uur des morgens binnen zijn. Voorts mogen geen rijwielen en kinderwagens zich in de afgezette straten bevinden. Ook mag zich geen publiek bevinden langs de waterzijde van de Pletterij- kade en op de brug Weteringkade—Rijswijksch- plein. Om zeven uur des morgens wordt de binnen stad voor alle rijverkeer gesloten. Deze ring om de binnenstad is als volgt: Staatsspoorstation, Rijnstraat, Bezuidenhoutscheweg, Koningskade, Javastraat, Laan van Meerdervoort, Anna Pau- lownastraat, P. Heinplein, Prinsessewal, Noord- wal, Torenstraat, Jan Hendrikstraat, Groote Markt, Luthersche Burgwal, Paviljoensgracht, Spinozastraat, Oranjeplein, Fannius Scholten- straat, Hoefkade, Jan Blankenstraat, Holland- sche Spoor. Binnen dezen ring, waar, zooals men ziet, de beide stations zijn vrijgelaten, wordt geen rijverkeer na bovenvermeld uur toegelten. Voorts heeft men nog aan de andere zijde van het Hollandsche Spoor het stadsgedeelte. Voertuigen, die zich op het moment van af sluiting binnen den ring bevinden, mogen zich na 8 uur des morgens niet meer in beweging zetten, terwijl op den door den voet af te leg gen weg zich op dat uur geen enkel voertuig meer mag bevinden. Het publiek wordt in zijn eigen belang aangeraden met deze maatregelen zeer ernstig rekening te houden, aangezien verwacht kan worden, dat deze afzetting van de binnenstad niet voor 5 uur des namiddags zal kunnen worden opgeheven. Voor diegenen, die in het bezit zijn van een passe-file, om zich per auto naar de kerk te Delft te begeven, kunnen tot half elf des mor gens bij het Korte Voorhout (Kon. Schouw burg) den afgezetten weg bereiken en zoo naar Delft rijden. De burgemeester van Rijswijk stelt zich, even als zijn ambtgenoot van Den Haag, op het standpunt, dat de ingezetenen zijner gemeente allereerst gelegenheid moeten hebben, den rouwstoet te zien. De weg op Rijswyksc grondgebied biedt echter gelegenheid, ook an deren belangstellenden 'n plaats te geven. Deze gelegenheid is echter ook beperkt en men zal goed doen, zich omtrent de capaciteit van den nieuwen Rijksweg tusschen de Hoornbrug en Delft geen phantastische voorstellingen te maken. Besloten is, dat aan de eene zijde van dien weg (van Den Haag: links) de deputaties, welke daartoe van den burgemeester van Rijs wijk vergunning hebben gekregen, zich zullen opstellen, terwijl de overzijde voor alle belang stellenden wordt vrijgehouden. Voor vaste plaatsen voor de deputaties zal zooveel moge lijk worden gezorgd, doch absolute zekerheid kan niet worden gegeven. Wat het doorgaand verkeer in de omgeving van Den Haag en Delft betreft, wordt een ieder aangeraden, zich voor het Oostelijk gedeelte te oriënteeren op Zoetermeer-Zegwaard en voor het Westelijke gedeelte op Naaldwijk's Gra- vezande. Zij, die zich dichter in de buurt van Den Haag of Delft wagen, loopen een kans niet meer uit de afzetting te komen. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat in verband met de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder de Rijksweg No. 13, 's Gra- venhageRotterdam, op 27 Maart a.s. zal zijn afgesloten voor alle motorrijtuigen, andere rij en voertuigen en rijwielen, van des voormid dags 8 uur af: a. het gedeelte van 'sGravenhage tot en met de Hoornbrug; b. voor zooveel be treft het verkeer in de richting 's Gravenhage, het gedeelte van de Hoornbrug tot Delft; van des voormiddags 9 uur af zal het onder b. ge noemde gedeelte bovendien afgesloten zijn in de richting Delft. De burgemeester van Nootdorp vestigt er, in overleg met den Commissaris van Politie te Delft, ten sterkste de aandacht op, dat onder géén voorwaarde toegestaan zal worden motor rijtuigen te plaatsen op de Dwarskade, Bras serskade en het doorloopende stuk rijksweg, hetwelk de verbinding vormt tusschen de Bras serskade en den rijksweg naar 's-Gravenhage. Belanghebbenden, welke van Nootdorp per voertuig den rouwstoet willen gaan zien, doen dus goed hun voertuigen te plaatsen in Noot dorp zelf op den Kerkweg, waar desgewenscht en zoonoodig nadere aanduiding zal gegeven worden. De deputatie uit de Tweede Kamer in den rouwstoet van H. M. Koningin Emma zal toe staan uit den voorzitter met de leden van de commissie, welke het adres van rouw aanbie den zal benevens den griffier, mr. Kesper. BATAVIA. 24 Maart (Aneta) De bewijzen van deelneming bij 't overlijden van H.M. de Ko ningin-Moeder blijven van alle zijden uit Ned.- Indië toestroomen uit alle kringen van de be volking. Op 27 dezer zal er in den geheelen archipel met groote plechtigheid de uitvaart worden herdacht. Noch Nederlandsche dagbladen, noch bladen in de Maleische taal zullen ver schijnen. Aangezien op 26 dezer de Garebeg Besar valt verschijnen de Maleische bladen dus drie dagen lang niet. De voorzitter van den Pensioenraad heeft in de laatst gehouden vergadering van dien Raad het overlijden herdacht van H. M. de Koningin Moeder en eerbiedige hulde gebracht aan Hare nagedachtenis. Voorts heeft de Pensioenraad brieven van rouwbeklag gezonden aan H. M. de Koningin, Z K. H. den Prins der Nederlanden en H. K. H. Prinses Juliana. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel heeft aan H. M. de Koningin een schrijven van rouwbetuiging ge zonden. Tot den voorzitter van den Raad van Minis ters werd het verzoek gericht, den maatregel waarbij het Rijkspersoneel, woonachtig in Den Haag, op den dag van de uitvaart vrij van dienst wordt gegeven uit te strekken tot een aantal gemeenten rondom Den Haag, om ook het daar woonachtige Rijkspersoneel in de ge legenheid te stellen de laatste eer aan de over leden vorstin te bewijzen. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, in aanmerking nemehde den omvang der bloemenhulde, aan H.M. de Koningin-Moeder ten Paleize gewijd, heeft gemeend aan haar eerbiedige gevoelens uiting te moeten geven door het Koningin-Emmafonds te gedenken. Dinsdagmorgen a.s. zal een deputatie van de vereeniging van oud-gepensionneerden en ge- gageerden van het leger in Oost- en West-Indië „Voorwaarts" aanwezig zijn op het Wetering plein (gebouw Giro) om een laatste hulde te brengen aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Voor alle Oud-Indische militairen bestaat ge legenheid zich bij de deputatie aan te sluiten. De afmarsch zal om 8.45 uur plaats vinden naar den straatweg tusschen Rijswijk en Delft. Deel nemers voorzien van rouwband en eereteekenen. Het bestuur van de R.K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel deed aan H.M. de Koningin een schrijven van rouwbetuiging toe komen, waarin de voor het Nederlandsche volk zoo zegenrijke levensgang van H.M. Emma met dankbaarheid wordt herdacht. Het Algemeen Bestuur der Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen heeft een adres van rouwbeklag gezonden aan H.M. de Koningin. Naar ons ter oore komt, zullen de Ministers, hoofden der Departementen, zich Dinsdag ochtend half elf vanuit het Departement van Justitie in auto's naar Delft begeven. Reuter seint ons uit Salisbury (Zuid-Rhode- sia)Bij de officieele ontvangst alhier, welke gisteren plaatsvond, droegen prins George en zijn gevolg zwarte banden om hun uniform ten teeken van rouw in verband met het overlijden van Koningin Emma. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek van onge veer drie kwartier gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. Begeleid door den burgemeester, den heer G. van Baren en den president-kerkvoogd, den heer H. van Woerden, nam de Prins de werkzaamheden in de kerk en bij den graf kelder in oogenschouw. Dinsdag zal ten teeken van rouw de Universiteit te Nijmegen gesloten zijn. zoekt de volgende mededeeling, bestemd voor de heeren reserve-officieren te plaatsen. De heeren reserve-officieren kunnen als mi litair eere-front de laatste eer bewijzen aan het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder bij de plechtige teraardebestelling op 27 Maart e.k. Zij, die aan dit eerbetoon wenschen deel te nemen, zullen daartoe onder algemeen be vel van den garnizoenscommandant 's Graven hage zijn opgesteld op het Lange Voorhout. Zij verzamelen allen te voren op de hierna aan gegeven plaats te 's Gravenhage uiterlijk ten 9.45 en melden zich onmiddellijk na aankomst bij den hieronder vermelden hoofdoffficier, com mandant van het detachement, waarbij zij in verband met hun wapen, dienstvak of korps behooren. In de Prinses Mariestraat en de Schelpkade worden de volgende detachementen gevormd, welke in colonne met vieren achter elkaar worden opgesteld; het hoofd nabij het snijpunt van de Prinses Mariestraat met de Frederik- straat. Reg. Grenadiers onder bevel van res. majoor mr. van Dam; Reg. Jagers onder bevel van res. majoor Apol; Inf. Reg. 1 t.m. 11 onder bevel van res. luit .kol. K. Brevet; Inf. Reg. 12 t.m. 22 onder bevel van res luit. kol. v. Loghem; Cav. onder bevel van res. majoor Blussé van Oud-Alblas; Art. onder beval van res. luit. ko.l Bloys van Treslong; overige korpsen en dienst vakken onder bevel van res. luit. kol. Rozen- daal. Over het geheel heeft de reserve-kolonel der Grenadiers Verberne aan wien is toegevoegd de reserve-kapitein der Grenadiers Moorman het bevel. De opmarsch geschietd langs de Freaerik- straat, den Dennenweg en de Vos in Tuin straat in de voren aangegeven volgorde geza menlijk naar de aan te wijzen plaatsen op het Lange Voorhout, welke aldaar zoo snel mogelijk moeten worden ingenomen. De tenue is gekleede (donkere) tenue voor degenen die daarvan zijn voorzien met mo del decoratiën, rouwband, wandelsabel en over jas (met rouwband); voor de reserve-officieren der cavalerie de blauwe overjas en de kolbak, voor de reserve-officieren der rijdende artil lerie de zwarte overjas met kolbak. Overigens de dagelijksche (grijze) tenue met model decoratiën, rouwband, wandelsabel en overjas (met rouwband) in dit geval de wandel sabel te dragen aan het draagriemenstel onder de overjas. Voor allen verdient het dragen van witte handschoenen, ook in de grijze kleeding, de voorkeur. ting van de taak der Commissie, die de onder linge samenwerking der Bevrachtingscommis sies zal hebben te bevorderen. Ter verzekering van de noodige eenheid bij de uitvoering der Wet zal zij het overleg tus schen de Bevrachtingscommissies vergemak kelijken door het geven van adviezen. Bij de uitoefening van deze adviseerende taak zal zij, voor zoover in de uitspraken van den Raad van Beroep aanwijzingen met betrekking tot de regeling van een of ander onderdeel van het bevrachtingswezen zijn te vinden, de jurispru dentie van dezen Raad als richtsnoer nemen. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de Be vrachtingscommissies, zoo noodig voorgelicht door de Commissie van Advies, eventueele over wegingen, gegrond op belangen van plaatselij ken aard ondergeschikt zullen maken aan het algemeen belang, dat de Wet van 5 Mei 1933 beoogt te dienen. Na beantwoording van de installatie-rede door den voorzitter, den heer J. Petersen, heeft de Commissie onmiddellijk een aanvang gemaakt met hare werkzaamheden. R.K. In verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder zal hedenochtend een rouw dienst worden gehouden in de historische Groote Kerk te Kaapstad. De gouverneur-ge neraal zal vertegenwoordigd zijn, terwijl de premier, generaal Hertzog, zijn vrouw en leden van het „Corps Diplomatique" den dienst zul len bijwonen. De Garnizoenscommandant van 'sGraven hage, kolonel baron van Voorst tot Voorst, ver- De Alg. Rijnschippersbond, de Bond van Graanexpediteurs en de Graan Factorsbond hebben een telegram aan den Ministerraad ge zonden, waarin zij verzoeken maatregelen te willen treffen opdat Dinsdag 27 Maart alsnog tot nationalen rouwdag wordt geproclameerd, waardoor het mogelijk wordt, dat al hun leden op gepaste wijze dezen dag van algemeene droefheid kunnen medeleven. De bij Ministerieele beschikking van 7 Maart 1934 ingestelde Commissie van Advies inzake de uitvoering van de Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart is dezer dagen namens den Minister van Eco nomische Zaken door den referendaris Ge- raets van diens departement geïnstalleerd. De vertegenwoordiger van den Minister gaf in zijne installatie-rede eene nadere uiteenzet- Volgens een mededeeling in „Het Volk" zijn vier van de onlangs in Laren gearresteerde jongemannen, na over de Duitsche grens te zijn geleid, direct naar Berlijn getransporteerd. Volgens mededeelingen te Bochum, verstrekt door den vader van een der jongens, was de politie er nog niet zeker van, of de vier per sonen in een concentratiekamp opgesloten zou den worden, of op grond van landverraad te recht zouden staan. Zaterdag vierde de beroemde Nederlandsche hartspecialist prof. dr. K. F. Wenckebach zijn zeventigsten verjaardag. Prof. Wenckebach, die in 1864 te Den Haag werd geboren, studeerde te Utrecht, waar hij in 1902 op grond van zijn wetenschappelijk werk werd benoemd tot hoogleeraar in de in terne geneeskunde aan de Universiteit te Gro ningen. Later werkte hij te Straatsburg, ter wijl hij 1 Augustus 1914 benoemd werd tot leider van de Eerste Medische Kliniek van de Universiteit te Weenen, die nog steeds als „Kliniek-Wenckebach" bekend staat, hoewel prof. Wenckebach reeds vijf jaar geleden is af getreden. De 70-jarige geldt als een der meest voor aanstaande hartspecialisten. Op 65-jarigen leeftijd trok hij zich terug uit de kliniek om zich geheel aan zijn wetenschappelijk onder zoek te wijden. In 1931 maakte hij op uitnoo- diging van de Nederlandsche regeering een reis naar Batavia, om de hartveranderingen bij berry-berry te bestudeeren. Men heeft prof. Wenckebach Zaterdag te Weenen een hartelijke hulde gebracht. Alle Weensche bladen roemen in lange artikelen zijn werk en verdiensten. De Inspecteur van het Vervoer der Neder landsche Spoorwegen te Rotterdam zal o. m. onderstaande maatregelen nemen in verband met het te verwachten zeer drukke reizigers- vervoer op Dinsdag 27 Maart a.s. Te Delft zullen de reizigers na afloop der plechtigheden het station alleen kunnen be reiken langs de Houttuinen. Reizigers naar Rotterdam gaan op het stationsplein rechtsaf, reizigers naar Den Haag links. Op het baanvak AmsterdamRotterdam vertrekken elke 10 a 15 minuten treinen. Voor dit baanvak worden reeds Maandag plaats- kaarten verkocht. Op het baanvak Den Haag (H.M.S.)—Rotter dam (Hofplein) rijden nog 50 extra treinen. Voor de heenreis zijn tusschen Utrecht en Den Haag S.S. 's morgens 8 extra treinen non stop Ingelegd, te weten van Utrecht ver trekkende te 7.04, 7.30, 8.15, 8.20, 8.51, 9.22, 9.28 en 10.00, aankomende te Den Haag S.S. te 7.58, 8.28, 9.01, 9.08, 9.45, 10.12, 10.22 en 10.54. Bovendien loopen de 4 gewone treinen Utrecht v. 8.23, 8.56, 9.40 en 10.15 in hun ge heel door r.aar Den Haag S.S., zoodat te Gouda geen materieel wordt afgehaakt. Het publiek bestemd voor Rotterdam Maas vindt te Utrecht te 8.27, 8.54 en 9.44 een extra volgtrein voor Rotterdam Maas. Wil men te Utrecht te 10.15 vertrekken met bestemming Rotterdam Maas, dan moet te Gouda worden overgestapt. Op den verderen afstand zijn nog ingelegd een: Extra trein Deventer v. 7.00, Apeldoorn v. 7.18, Amersfoort v. 8.05, via Utrecht naar Den Haag S.S. a. 9.45. Een extra trein Amersfoort v. 9.04, via Utrecht naar Den Haag S.S. a. 10.22. Van Arnhem 2 extra treinen aldaar vertrek kende te 7.30 en 8.25, stoppende te Ede te 7.47 en 8.44 en aankomende te Den Haag S.S. te 9.08 en 10.12. Van Nijmegen een extra trein v. 7.07, Tiel v. 7.48, Leerdam v. 8.18, Gorinchem v. 8.33, Dor drecht, v. 9.00 naar Rotterdam D.P. a. 9.25, in aansluiting op den electrischen dienst naar Delft en Den Haag. Ten slotte nog een extra trein van Eindho ven v. 7.18, Tilburg v. 7.52, Breda v. 8.13, Dor drecht v. 8.46, Rotterdam D.P. a. 9.13, welke doorgaat naar Delft a. 9.33 en Den Haag H.S.M- a. 9.46. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd tot burge meester: van Leiderdorp K. Brug; van Egmond aan Zee C. J. Eijma; van Schoondijke M. A. Deiker; van Oostburg P. Erasmus en van Dok- kum A. Jonker. Voor de terugreis loopen op Dinsdag a.s. de volgende extra treinen: In aansluiting van diverse electrische treinen Den HaagDelftRotterdam D. P. vertrekken van Rotterdam D.P. twee extra treinen, de eerste te 18.24, Geldermalsen A. 19.23, Tiel A. 19.38, Nijmegen A. 20.09 en van Rotterdam D.P. 19.42, Breda A. 20.27, Tilburg A. 20.51, Eind hoven A. 21.27. Van Den Haag S.S. V. 16.44 en 18.50, aan komende te Utrecht A. "17.44 en 19.49, te Ede A. 18.19 en 20.32, te Arnhem A. 18.36 en 20.50. Van Don Haag S.S. V. 19.54, te Utrecht A. 20.46, te Amersfoort A. 21.14, te Apeldoorn A. 21.54, te Deventer A. 22.11. Van Den Haag S.S. V. 20.46, te Utrecht A. 21.32, te Amersfoort A. 21.58. Bovendien voor het verkeer Den Haag Utrecht nog 3 extra treinen Den Haag S.S. V. 15.55, 18.10 en 19.45, Utrecht A. 16.46, 18.59 en 20.31. Alle extra treinen tusschen deze 7 plaatsen rijden te Gouda door. De achttiende zitting van het Onnes-proees ving Zaterdag pas veel later aan; een der rechters is door omstandigheden verhinderd eerder aanwezig te zijn. Het is reeds 12.20 uur als de rechtbank binnen komt. Als getuige is o. m. opgeroepen de koopman D. en eenige personen, die door D. in zijn ver klaringen op een vorige zitting zijn genoemd. Zooals men zich zal herinneren, heeft zich onlangs is het Onnes-prcces een getuige aan gemeld, de koopman D., die de niet weinig op zien verwekkende mededeeling deed, dat hij indertijd in de oorlogsjaren in opdracht van Koning brand had gesticht in een entre pot in Amsterdam-West. Deze man deed voor de rechtbank onder eede een lang en uitvoerig verhaal over de voorbereidingen van de brand stichting, de wijze waarop deze gesticht was en bovendien vertelde hij, dat hij 1000 haa ontvangen. De recherche stelde op last van den Officier tusschentijds een uitvoerig onderzoek in naar 'smans beweringen. Het schijnt, dat van zijn verhaal weinig is overgebleven, zoo dat de Officier besloot den man opnieuw ais getuige te hooren. Als de zitting is geopend, wordt als eerste ge tuige gehoord de heer Ehret, directeur van de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika, die in lichtingen geeft over de financieele positie van den verdachte en over de rekeningen, welke hij bij de Bank had loopen. Getuige kan niet uit zijn hoofd zeggen of aan Onnes in de periode JanuariMaart 1932 een vaste toezegging van een crediet was ge daan. Pres.: „Is er dan wel eens een bepaald plan besproken van een leening in verband met een a.s. veiling?" Getuige: „Zeker, in 1933!" Pres.: „Neen, dien tijd bedoel ik niet, ik be doel Januari 1932." Getuige: „Neen, toen niet." Pres.: „Is er dan in dien tijd aan Onnes geen vaste toezegging gedaan?" Getuige verklaart nog eens, dat het hem onmogelijk is, daarover een bepaald antwoord te geven. Pres.: „Hebt u in dien tijd wel eens met den heer Sternheim gesproken?" Getuige: „Ja, maar of 't tot een resultaat is gekomen, weet ik niet meer." Pres.: „Wanneer werd dat gesprek gevoerd?" Getuige: „Dat weet ik niet meer." Officier: „Waar ging dat gesprek met Stern heim over?" Getuige deelt mede, dat het ging over een crediet onder garantie van Goudstikker. Bij zonderheden waren voor zoover getuige zien herinnert niet besproken en de leening was niet doorgegaan. De Officier wil dan weten, of het bij de Bank wel meer voorkomt, dat-een leening wordt verstrekt met schilderijen of kunstschatten als zekerheid. Getuige: „Sporadisch!" Pres.: „Was er in dien tijd al verlies in de koffiezaken?" Getuige herinnert zich ook dat niet meer precies, maar de Officer merkt op, dat er toch plannen tot liquidatie waren. Het blijkt dat de ƒ72000 van de verzekering aanvankelijk zijn gestort op de privérekening van Onnes, 37000 hiervan heeft hij .op zijn zakenrekening over geschreven. Getuige deelt dan nog mede, dat de heer Onnes een zeer gewaardeerd cliënt van ae Bank was, die zijn verplichtingen steeds stipt nakwam. Uit een brief, die in het dossier iigt. en die gericht was tot mr. Muller Massis, wordt door getuige geschreven, dat de bank gaarne bereid was geweest een crediet te verstrekken met als zekerheid de kunstschatten van den heer Onnes. Verschillende theoretische moge lijkheden worden in dezen brief opgesomd. De verdachte merkt nog op, dat het inder daad exeptioneel is, dat iemand crediet op kunstschatten krijgt; ook daarbij dienst men niet uit het te verliezen, dat er niet veel men- schen zijn, die hun geheele vermogen in kunst schatten hebben belegd. Verd. (tot get.: „Zou ik in moeilijke tijden niet steeds op de hulp van de Holl. Bank voor Zuid-Amerika hebben kunnen rekenen?" Getuige: „Zeer zeker, wij hebben de relatie met u steeds zeer gewaardeerd." Getuige vertelt dan nog, dat de broer van Onnes nooit het crediet zou verstrekken zonder er zijn directeuren in te kennen, doch een definitieve aanvrage is er blijkbaar nooit ge weest. Vervolgens worden nog eenige vragen gesteld aan den assuradeur Top. Weer wordt ter sprake gebracht de „reünie" in „Louis XVI", waar Johanknegt het flaconnetje van Onnes zou hebben vertoond. Verdachte houdt echter met klem vol, dat hem slechts een foto is getoond. Officier: „Waarom hebt u direct assuradeu ren van het gebeurde in „Louis XVI" in kennis gesteld? Bij de goederen had u geen belang, u hebt zelf verklaard ze niet terug te willen nemen." Verd.: „Ik wilde de assurantie waarschuwen." Officier: „Maar Johanknegt stond toch zelf 'n dienst van de verzekering, die kan het toch zeggen?" Verdachte: ,Ja, maar hij deed 't niet." De getuige-brandstichter D. wordt nu in de zaal geroepen; de belangstelling, die aanmer kelijk was gedaald, leeft weer op. De president houdt getuige voor, dat de beide personen, die door hem genoemd zijn, stellig ontkennen iets met het geval te maken te hebben. De getuige D. handhaaft zijn bewering echter. Pres.: „U slaat er toch nogal een gek figuur mee." Mr. de Gaay Fortman: „U zegt dat de 1000 belooning aan den caféhouder werd ter hand gesteld, terwijl u er bij was en het geld eigen lijk voor u bestemd was. Dat is toch vreemd?" Getuige: „Dat is niet zoo gek, ze vertrouw den mij niet." Pres.: „Waarom hebt u zich met deze zaak bemoeid?" Getuige: „Ik lees altijd precies, wat de kran ten schrijven en uit de verslagen krijg ik den indruk, dat Onnes onschuldig is. Ik weet wat het is om onschuldig in het „schuurtje" te zitten, al is het dan ook meer dan twintig keer gebeurd, dat ik schuldig was en niet ge pakt werd. Ik wilde door mijn verklaring een kijkje geven op den persoon van Koning en Witbraad." Dan wordt een man voorgeroepen, die gedeti neerd is in het Huis van Bewaring. Hij zou 16 a 17 jaar geleden de zaak met D, hebben opgeknapt. Hij verklaart er zich mets meer van te herinneren. „Voor zoover ik weet heb ik het niet gedaan!' Pres.: „Voor zoover ik weet Getuige: „Ja, u moet weten, 't was mobili satie en in dien tijd dronk ik 30 a 40 borrels per dag Pres. (verwonderd): „Hoeveel? Dertig a veertig"? Pres.: „Maar hebt u geen belooning gehad in die dagen?" Get.: ,,'t Is mogelijk, ik weet het met meer, die drank De caféhouder die het biljet van 1000 zou hebben bewaard en in wiens café de bespre kingen plaats zouden hebben gehad, wordt nu voor het hekje geroepen. V v Deze getuige weet ook van de zaak niets af. Hij ontkent ooit een bankbiljet van 1000 te hebben bewaard voor D. Getuige D. houdt zijn verhaal vol en hij stelt den caféhouder eenige vragen. Het blijkt, dat D. in gezelschap van Witbraad en den café houder, zeventien jaar geleden, in de achter kamer heeft zitten praten. De caféhouder her innert het zich vaag, maar waarover werd ge sproken, weet hij niet meer. De caféhouder zegt dan, dat getuige D. bij hem in de zaak is geweest toen hij hier voor de rechtbank zijn eerste verklaring in deze zaak aflegde. Hij wilde het geheugen van den café houder wat opfrisschen. Getuige Witbraad komt nu voor. Hij zou de opdracht tot brandstichting namens Koning aan D. hebben doorgegeven. Ook hij ontkent ooit iets met deze zaak te maken te hebben gehad. Pres.: „Hebt u ooit ƒ1000 aan D. afgegeven?" Witbraad: „Had ik ze maar." Getuige D.: „Ik hoop dat de recherche in die oude brandstichtingszaak eens een grondiger on derzoek zal instellen, want er worden meineeden gepleegd." Mr. de Gaay Fortman: „Spreekt u de waar heid?" Getuige D.: „Zeker, ik weet, dat er vier jaar voor meineed voor me op zou zitten, als ik loog." Mr. de Gaay Fortman: „Denkt u dan, dat de caféhouder en Witbraad niet weten, wat er voor meineed op zit." Het debat loopt rond. Witbraad weet niets en ook de caféhouder weet van het gesprek in de achterkamer niets meer af. De zitting wordt tot half vier geschorst. Te ruim half vier wordt de zitting hervat. De z.g. fictieve correspondentie tusschen Ko ning en Onnes wordt thans behandeld. Koning moet de zaal verlaten, daar de president ver schillende brieven eerst met verd. Onnes wil bespreken. Onnes verklaart, dat er na 1 Maart zoowel schriftelijk als mondeling contact tusschen hem en Koning is geweest. Koning drong sterk op betaling aan, Onnes wist toen, hoe slecht Ko- nings financieele toestand was. .Meneer de president, er is geen sprake van, dat de correspondentie fictief is. Als dat im mers het geval zou zijn geweest, had ik een betere fictieve correspondentie in elkaar kunnen zetten." Pres.: „Waar had Koning zoo dringend geld voor noodig?" Verd.: „Hij had toen nog een renstal en de fouragehandelaar drong aan op betaling van schulden, ook werd hij met een faillissement be dreigd." Zin voor zin bespreekt de president verschil lende brieven met verdachte. Onnes merkt daar o.a. bij op: „Denkt u niet dat wanneer ik inderdaad schuldig was en ik dus dief en diefjesmaat met Koning was, ik hem niet zou tutoyeeren en boven mijn brieven amice" zou zetten?" Pres.: „Misschien om u niet in de kaart te laten kijken. Na zijn chantagepoging schrijft u nog boven uw brieven „Hooggeachte Heer Ko ning" en er onder „met de meeste Hoogach ting".... Verd.: „Ik ben een zakenman en aan die boven- en onderschriften hecht ik absoluut niet." Officier (tot verd.): „Wat voor chantage zit er nu in de brieven van Koning?" Verd.: „Maar meneer, zoo dom is hij toch niet, om dat zwart op wit te geven, schriftelijk heeft hij dat nooit geprobeerd. Later liet hij ze door Witbraad schrijven." Koning wordt dan binnengeroepen. Hij heeft met inspecteur Posthuma de geheele correspon dentie opnieuw doorgekeken. Hij heeft notities gemaakt en geeft een uitleg van de correspon dentie, waarbij hij volhoudt, dat de brieven slechts ten doel hadden, afspraken tot stand te brengen. „Het was niet te doen om wat er in de brieven stond, maar wat er tusschen de regels niet stond. We hadden net zoo goed over een stoomboot kunnen schrijven, maar we had den afgesproken, dat we het alleen over schil derijen zouden hebben." „U kunt toch niet aannemen, dat ik in ernst bij Onnes zou aankloppen om schilderijen te beleenen, hij was me juist met dat voorstel aan boord gekomen om den boel weg te halen en ik wist dus, dat hij „court d'argent" was. Ik wist toch al dat hij geen geld had, want ik vond eens 'n brief, dien Onnes verloren had en waar in ik geloof door zijn zoon om geld werd gesmeekt." Getuige-verdachte Koning beklimt op zeker oogenblik zijn praatstoel. We krijgen weer het heele verhaal van de verhuispartij en de voor bereidingen daartoe te hooren. De zitting wordt te zes uur geschorst tot Dins dag te 9 uur. In verband met de bijzetting van het stof felijk overschot van H. M. de Koningin-Moe der op Dinsdag a.s. zal het centrale kantoor van den Postchèque- en Girodienst te 'sGra venhage gedurende een gedeelte van den dag gesloten zijn; niettemin zal getracht worden den dienst normaal te laten verloopen. Mocht nochtans eenige vertraging in de afrekeningen van de op dien dag te behandelen oparachter, onvermijdelijk blijken, dan wordt onder dez» omstandigheden bij voorbaat de toegevendhe van het publiek ingeroepen. De Engelsche pianiste Harriet Cohen zal na een afwezigheid van bijna twee jaar, wederom in ons land concerteeren en wel op Woensdag 28 Maart a.s. in de kleine zaal van het Con certgebouw te Amsterdam en Donderdag 29 Maart in Pulchri Studio. (Het concert te Den Haag was oorspronkelijk vastgesteld op Dins dag 27 Maart). De pianiste zal werken spelen van Bach, Gib bons, Purcell Arnei Willem Pijper, Bax (eerste uitvoering in New'-York Febr. 1934); Chopin, Rachmaninoff. De depressie en het gebied van hoogen lucht druk in het Noordoosten zijn geheel verdwenen. De hooge druk in het Zuidwesten heeft zich met dien over Oost-Europa vereenigd tot een langgerekten rug van hoogen luchtdruk van het Kanaal tot over de randstaten. Ver in het Noorden ligt nog de depressie die gistermorgen ten Noorden van IJsland lag. In het Zuiden ligt een vlakke depressie in het westelijk deel der Middellandsche Zee en de Oostkust van Spanje. In West en Centraal Europa heerscht aller- wege nevelig en mistig weer met tot hoog in de atmosfeer zeer zwakke luchtbeweging en iets hoogere temperaturen dan de laatste dagen. Behoudens ver in het Noord-Westen is overal een neiging tot zachter weer hoewel nog met weinig opklaring en nog op vele plaatsen lich ten neerslag. Ook bij ons is dus zachter weer te wachten echter nog steeds bewolkt terwijl de kans op een weinig neerslag nog niet uitgesloten blijft. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 28 Maart aJS. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken zal op Donderdag 29 Maart a.s. niet plaats hebben. NIJMEGEN. Cand.-ex. in de rechten me]. A. H. Theunissen te Nijmegen; J. R. A. VriJ- moed te Rotterdam; J. H. Breukel te Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6