Het Engeisch-Italiaansch incident i WIE BETAALT DE DUITSCHE WERKVERSCHAFFING Loebe en Severing Hitlerianen Het nieuws van heden WIJ PUTTEN UIT DE TOE KOMSTRESERVE HUN WEGEN TOT HITLER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 26 MAART 1934 Avondblad EEN MERKWAARDIGE HISTORIE Niet sterk in geografie Verkiezingen in Italië Ruim 10 millioen kiezers teekenen de fascistische lijst Spionnage in Frankrijk De werkloosheid in Duitschland Dumoulin in verhoor Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Inurnminminimi De Stavisky-affaire „Witte Jo" meldt zich aan Roehm tot de Saksische S.A.-mannen Geen rust en bezonnenheid! De kleine Entente i Op den Rijksweg Hengelo—Delden vond Zondagmiddag .een .auto-ongeval .plaats, waarbij één doode te betreuren vielDe zwaar gehavende auto. Rede van rijksminister Schuier in von Krosigk te Munster (West falen) Verlaging inkomsten belasting „In hun ziel waren zij reeds altijd voor Hitier en volgen nu de stem van hun Duitsch hart Wat zegt „Het Volk"? Severing Löbe Langere diensttijd in Frankrijk Tegen werkloosheid Japansche pleizierboot gekapseisd Zij, die zich tegen 1 April op yns blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Oostenrijks nieuwe grondwet Geen verkiezingen meer Een strenge perswet in Japan Socialisten te Parijs NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18663 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Toen generaal Balbo na zijn succesvolle escadervlucht over den Atlantischen oceaan naar de wereldtentoonstelling te Chicago, in de Eeuwige Stad terugkeerde, werd hem een triomfale ontvangst bereid. Mussolini om helsde den populairen vliegenier persoonlijk en benoemde hem tot luchtmaarschalk. Balbo. verheerlijkt tot nationalen held, scheen een oogenblik den bouwmeester van den fascisti- schen staat, Mussolini, in de schaduw te stel len. Kort daarop ontving de luchtmaarschalk het gouverneurschap over Lybië, een onder scheiding, welke algemeen als een gegalonneer de degradatie werd beschouwd. Men meende, dat Balbo boeten moest voor zijn te groote triomf en als een wonderlijke bok, beladen met glorie inplaats van zonden, de Lybische woestijn werd ingestuurd. Had Mussolini zijn knappen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, ook niet weg gepromoveerd naar het gezantschap te Londen, toen deze zich een enorm internationaal prestige had weten te veroveren? Grandi en Balbo vertrokken naar hun nieuwe posten zonder morren, met een betuiging van onwankelbare trouw en vol strekte onderworpenheid aan den wil van den Duce op de lippen. En de andere landen, waar persoonlijke ambities en individueel eigenbe lang vaak in de politiek een voor de natie schadelijk groote rol spelen, stonden verbaasd over zulk een exemplaire discipline. Maar in het geval Balbo heeft men Mussolini toch te klein gezien. Balbo werd niet naar Lybië gedi rigeerd, omdat de Duce geen nationale held van diens grootte in zijn onmiddellijke nabij heid kon verdragen, maar omdat Italië in Afrika groote plannen heeft. Italië, dat zich te kort gedaan voelt door de vredesverdragen,, snakt naar koloniale expansie, en Balbo kreeg als gouverneur van Lybië de opdracht, een ontzag wekkende luchtvloot in Noord-Afrika te vor men. Daarbij bleef het voorloopig. Maar dat het daarbij niet blijven zou, was voor iedereen duidelijk, die de Italiaansche bedoelingen kent. In zijn geruchtmakende rede, de vorige week gehouden, verklaarde Mussolini, dat Italië naar „geestelijke" expansie streeft, niet om te over- heerschen en land te veroveren, maar om de weldaden van de beschaving te brengen aan zekere gebieden in het zwarte werelddeel. Hoe deze schoone rhetorische camouflage van dood gewone kolonisatie werd opgevat, bleek vooral uit de verontruste perscommentaren, welke de Fransche bladen naar aanleiding van deze uit lating publiceerden. Frankrijk is in Noord- en Midden-Afrika de belangrijkste koloniale con current van Italië. Vandaar de beduchtheid, welke de fraaie zinspelingen van Mussolini be treffende zijn koloniale politiek verwekten. Kort na Mussolini's rede lanceert de Londensche berichtgever van de „Echo de Paris" nu een bericht, dat, indien het waar in, van ver strek kende beteekenis kan worden. De berichtgever van het zeer rechts staan de Fransche blad, dat altijd uitgemunt heeft door een permanent wantrouwen in Italië en dus in deze een niet geheel onver dacht getuige is, zegt n.l. melding te kunnen maken van een Engeisch-Italiaansch incident, dat veroorzaakt zou zijn doordat Italiaansche troepen de Zuidgrens van Lybië tot op Engelsen Soedangebied zouden zijn overschreden. De Ita lianen zouden een 21 kilometer zuidelijker dar. de Lybische grens gelegen oase hebben bezet welke zij als een belangrijk punt beschouwen Voor een eventueel oprukken naar het gebied van het Tsjaad-meer. De Engelschen zouden tegenmaatregelen hebben genomen en er zouden onderhandelingen zijn geopend, waarbij de Ita lianen verklaard zouden hebben van elke ge dachte van een opmarsch naar het Zuiden ai te zien, indien Italië een overeenkomstige ver goeding, bijvoorbeeld in het gebied van Noord- Kenya zou krijgen. Bovendien zou men te Lon den geërgerd zijn over het feit, dat de Italiaan sche regeering bereid is den aanleg van een spoorweg, welke Zuid-Soedan verbindt mei Noord-Abessinië, te bevorderen. Deze mededee lingen zijn zeer verontrustend, ofschoon zij een eenigszins verwarden indruk maken. Dat de Italianen gaarne een deel van het Engelsche Kenya, dat bij het Italiaansche Somaliland aansluit, zouden willen hebben, iaat zich hooren Doch dat zij het terzijde gelegen Engelsche Soedan-gebied zouden binnenvallen, wanneer het hun om het in het recht Zuidwaarts lig gende Fransche militaire territoir zich bevin dende Tsjaad-gebied te doen is, valt moeilijk te begrijpen. Indien de Italianen het op het Fran sche gebied voorzien hebben, zullen zij toen niet zoo dom zijn om de Engelschen tegen zich in te nemen. Speelt hier het traditioneele Fran sche gebrek aan kennis van de geografie den berichtgever van de „Echo de Paris" parten? Of tracht hij tusschen de Engelschen en de Italianen, die het in menig opzicht op interna tionaal politiek terrein méér eens zijn. dan den nationalisten in Frankrijk lief is, (men denke slechts aan het ontwapeningsvraagstuk) te sto ken? Hebben wij hier met een alarmeerende „canard" te doen? Het is in ieder geval merk waardig, dat de mededeelingen van den Lon- denschen berichtgever van de „Echo de Paris' noch gedementeerd, noch bevestigd zijn. Wij zullen dus moeten afwachten, wat hierover ver der zai worden gepubliceerd. Intusschen zou het geen verwondering behoeven te baren, wanneer de woorden van Mussolini betreffende de Afrika- politiek door opzienbarende daden zouden wor den gevolgd. ROME, 26 Maart (Reuter) De Italiaan sche Kamer-verkiezingen begonnen Zondag morgen om 7 uur en emdigden des avonds even eens om 7 uur. Mussolini bracht vergezeld van den partij-secretaris Staraoe, reeds des mor gens om half negen zijn stem uit. Uit alle deelen des lands komen berichten binnen over een groote deelneming aan de ver kiezingen, en vooral vele priesters werden ook aan de stembussen opgemerkt. De kiezers kon den hun stem slechts uitbrengen voor of tegen de fascistische lijst, de eenige candidatenlijst die bij deze verkiezing kon worden ingediend. De verkiezingen zijn rustig verloopen. 80 a 90 pCt. van de kiezers heeft zijn stem uitge bracht. Naar officieel wordt medegedeeld stemden 10.041.997 kiezers voor de lijst van de regee ring en 15.265 tegen. BERLIJN, 24 Maart. Staatssecretaris Rein- hardt he^t voor vertegenwoordigers der pers een uiteenzetting gegeven van de maatregelen die de regeering neemt en zal nemen ter be strijding van de werkloosheid. Het aantal werkloozen aldus Reinhardt zal eind Maart niet meer dan drie millioen be dragen en met grond rr-ag men verwachten, dai er eind Juli of begin Augustus nog slechts twee millioen werkloozen zullen zijn waarbij geen noemenswaardige stijging meer zal plaats heb ben. Men kan met zekerheid zeggen dat binnen twee jaar het getal werkloozen onder het mil lioen zal zijn. PARIJS, 24 Maart. (Reuter) Reserve-kolonel Dumoulin. die beschuldigd wordt in verband met de spionnagezaak, is heden in verhoor ge nomen. Hij kwam op tegen de beschuldiging van den Amerikaan Switz, dat hij van de Sov jet-Unie geld zou hebben ontvangen om de doos hem geleide „Revue Militaire" in stand te houden. Verder ontkende hij deel uit te maken van een spionnage-organisatie, doch hij kon niet verklaren, waarom hij een verdacht pakket had overhandigd aan een Rus, die aan het hoofd van de spionnage-organisatie in Frank rijk stond. M VERWACHTING: Zwakke, verander- lijke wind, later uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 770.3 te Hernösand. EE Laagste stand: 743.8 te Jan Mayen. =j Zon op 5.52, onder 6.21. Licht op 6.51. Maan op n.m. 1.15, onder v.m. 4.16. PARIJS, 26 Maart De in verband met het Stavisky-schandaal gezochte handlanger Hain- naux, die bekend stond onder den bijnaam „Jo met de witte haren", heeft zich heden vrijwil lig bij de politie gemeld, nadat hij er Zaterdag ondanks een sterke politiebewaking in geslaagd was, uit zijn hotel te ontkomen. Hainnaux is de man, die kort geleden den inspecteur van poli tie Bonny een deel der Stavisky-chèques in handen speelde. Men beweert echter, dat hij een gedeelte zelf heeft gehouden, om daarmee op eenige vooraanstaande personen chantage te plegen. Gisteren is een Parijsch juweelen-deskundige naar Londen gegaan om de daar gevonden Sta- visky-juweelen te onderzoeken. De rechter van instructie te Orleans heeft in de Bank van Leening aldaar een aantal tapij ten in beslag laten nemen, welke senator Puis in 1930 voor 30.000 francs heeft beleend. DRESDEN, 26 Maart (D.N.B.) Zaterdag en Zondag heeft de S.A. uit alle deelen van Saksen hier een grooten opmarsch gehouden, in aanwezigheid van den chef van den staf van de S.A., Roehm, die een rede hield over geest en doel van de S.A. Zoolang het nieuwe Duitschland zal bestaan, aldus Rhoem, zal de S.A.-man er zijn als bewa ker voor de grootheid en de toekomst van volk en vaderland. De doeleinden van het Derde Rijk kunnen door de S.A. niet worden bereikt door „rust, bezonnenheid en voorname gereserveerdheid", maar alleen door enthousiasme, warme bezie ling en door fanatieke liefde voor „Führer" en vaderland. BUDAPEST, 26 Maart (V.D.) De „Ma- gyarsag" verneemt uit Boekarest, dat aldaar generaals uit Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië en leden van de generale staven dezer Kleine Entente-landen zijn bijeengekomen voor een militaire conferentie. MUENSTER (Westfalen), 26 Maart (D.N.B.) De Rijksminister van Financiën, Graaf Schwe- rin vom Krosigk, heeft Zaterdagavond in de universiteit alhier een lezing gehouden over „openbare financiën en economie", in aanwezig heid van vele vooraanstaande personen uit handel en industrie. De minister begon met een terugblik te wer pen op de afgeloopen jaren en zeide, dat door „het wonder van de rentenmark" tien jaar ge leden aan den warboel op monetair gebied een eind was gemaakt. Het deed er minder toe. wien de verdienste hiervan toekwam: óf den inmid dels overleden Helfferich óf den toenmaligen minister van financiën, dr. Luther óf den toen maligen Rijksvaluta-commissaris, dr. Schacht. Het succes van de „rentenmark" was te danken aan het vertrouwen van het Duitsche volk. 9 Het baarde eenige weken geleden voor niet weinigen groot opzien in een interview te lezen, dat de vroegere president van den Rijksdag, de sociaal-democraat Paul Löbe verklaarde, dat hij innerlijk tot het nationaal- socialisme was bekeerd. De man kwam net uit gevangenis en concentratiekamp. Men zou dus kunnen denken, dat deze uiting te waardeeren zou moeten zijn als een soort „captatio benevo- lentiae", als een manier, om den tegenwoordigen machthebbers in het gevlei te komen en daar door verder ongeschoren te blijven. Niets minder waar dan dit. Löbe was sociaal-democraat, dat wil zeggen, was sociaal en democraat, net als de meesten onder ons, en was nationaal. Dit stak hij nooit onder stoelen en banken. En zoo is het best te begrijpen, dat zijn mentaliteit subiet nationaal-socialistisch werd, zonder dat zijn karakter eigenlijk behoefde te veranderen. Wij hebben gegronde redenen te denken, dat het met de mentaliteit van een groot gedeelte onzer gelukkig eveneens verburgerlijkte sociaal democraten niet veel anders is gesteld. Er be hoeven alleen maar omstandigheden te komen, om dit te doen blijken. Dezer dagen zijn er reeds min of meer zulke omstandigheden waar te nemen bij het afsterven niet zoozeer eener vorstin van Oranje als wel van een „Koningin van menschenliefde en menschelijk-warme wel dadigheid." Verheugen wij er ons over. Naast den president van den Rijksdag, Paul Löbe, was er geen sociaaldemocraat in de repu bliek van Weimar, die allerzijds zóó werd geëerd als Karl Severing, die jaren en jaren lang Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken was. Evenals Löbe was ook Severing een on kreukbaar karakter. Alles wat bons was, was hem vreemd. Geen penning meer dan hij strikt rechtens kon incasseeren, bezwaarde hem. Ook hij is thans innerlijk tot het nationaal-socialisme overgegaan. Verheugen we er ons over. Alleen één ding moet ons van het hart: Had den die prominente marxisten niet wat eerder kunnen vertellen, dat ze innerlijk sinds lang niets meer met het eigenlijke Marxisme hadden uit te staan? Wij hebben beide heeren jarenlang van zeer nabij gekend en reeds jaren geleden tegelijk met andere collega 3 geconstateerd, dat ze eigenlijk niets marxitsisch aan zich hadden. Severing heeft een vlugschrift doen verschij nen, getiteld: „Mein Weg zu Hitler." In dat ge schrift constateert hij, „dat hij in de diepte van zijn ziel altijd voor Hitler is geweest en dat daarom zijn toetraden tot het nationaal-socia lisme eigenlijk geen overgang is." Severing schrijft: „Niemand kan mij het verwijt maken, dat ik gebrek heb aan nationaal zelfbewustzijn. Ik ben m 1919 mijn ambtstijd begonnen met strijd tegen de links-radicale elementen van het Duitsche volk. Dezen strijd heb ik in 1920 door gezet en bij het neerwerpen van den opstand in Midden-Duitschland in 1921 ondernam ik niets tegen de rechts staande elementen." "tegen Kapp had hij zich verzet, verklaart deze merk waardige ex-marxist, hoewel deze hem in zijn kabinet had beroepen als minister van Land bouw. Hij verzette zich alleen tegen Kapp, omdat deze monarchist en geen republikein was. Reeds in 1932 had hij op een meeting gezegd: „Wanneer het nationaal-socialisme de facto bewijst, vruchtbaar werk tot stand te kunnen brengen, dan zal de sociaal-democratie deze beweging erkennen." Hij zal dus het voorbeeld van zijn partijgenoot Löbe volgen. In 1933 peelt hij gebukt voor de macht van Hitier, thans volgt hij vrijwillig „de stem van zijn Duitsch hart." Verheugen we ons. Maar wat moeten de marxistisch-misleiden van hun leiders denken? En wat zegt „Het Volk"! PARIJS, 26 Maart Volgens een verklaring van het Fransche ministerie van oorlog zal thans in verband met desbetreffende verzoe ken aan de recruten, die kort voor het einde van hun diensttijd staan, de gelegenheid gegeven worden zich te verbinden voor nog 6 maanden Ook die jonge lieden, die hun dienstplicht in de laatste 5 jaar hebben vervuld, krijgen gele genheid door een nieuwen diensttijd van 18 maanden tenminste voorloopig werkloosheid te ontkomen. TOKIO, 25 Maart (V.D.) Twee onderwij zers zijn verdronken, toen zij probeerden hun leerlingen, die bij het omslaan van een plei- ziervaartuig te water raakten, te redden. Het schip, aan boord waarvan zich 40 scho lieren bevonden, maakte een tocht °P het Sjinryoe-meer in de Hiroshima-provincie. Der tig kinderen zijn gered, twee lijken geborgen terwijl acht opvarenden vermist worden. Het gevolg was een hoogconjunctuur, welke echter slechts schijn was, omdat de basis, n.l. op korten termijn geleend buitenlandsch geld niet gezond was. Het klinkt als een sprookje, dat er toen jaren waren, dat men niet wist wat te doen met de overschotten. De eerste groote fout was dat men geen begrootingspolitiek ging vor men, om den overvloed voor tijden van nood te bewaren. Alleen de Minister van Financiën von Schlieben heeft daarop aangestuurd. De minister gaf vervolgens een overzicht van de financieele politiek na de conferentie van Lausanne, welke vrijwel een einde maakte aan de herstelbetalingen. Het vertrouwen in de sta biliteit der regeering kwam echter pas, toen Hit- Ier het bewind had overgenomen. Bij het opmaken van de begrooting voor 1933 bleek, dat de werkloozensteun een tekort van 750 millioen mark opleverde. Door de werkverschaf fing is het tekort tot 200 millioen gedaald. Als bewijs voor de ingetreden verbetering vermeldde de minister, dat de omzetbelasting, die bijzonder gevoelig is voor de conjunctuur, in plaats van 1350 millioen mark 1500 millioen heeft opge bracht. Een algemeene belastingverlaging was niet mogelijk: wel werd de autobelasting ingetrokken. De landbouw toont slechts een langzame ver betering. De saneering der gemeenten, de reor ganisatie der gemeentelijke schulden, het over nemen van een vijfde der gemeentelijke crisis uitgaven door het rijk, de beperking der steun- lasten, al die maatregelen dienen ter bestrijding van de werkloosheid. Als gevolg daarvan kunnen de meeste gemeenten in 1934 weer een begroo ting opstellen, welke in evenwicht is. Zoolang het particuliere initiatief niet vol doende sterk is en de normale opdrachten niet worden gegeven, moet de overheid werk ver schaffen. Van kunstmatige werkverschaffing mag men niet spreken, want zij is op 't oogen blik noodzakelijk en gerechtvaardigd. Nu eindelijk de zoo dikwijls aan mij ge stelde gewetensvraag: wie betaalt dit alles eigenlijk? Ik ontwijk die vraag geenszins, doch wil haar absoluut duidelijk beantwoorden. Het geld voor de betaling van het geheele pro gram der werkverschaffing wordt geleend, omdat wü geen reserves hebben uit den goeden tijd, moeten wij zoolang de reserves nemen uit de toekomst. Dat leenen neem ik geenszins licht op; ik er ken ten volle, welk een zwaren last dit voor de komende jaren beteekent. Het is zoo geregeld, dat evenals de belasting-vergoedingsbons ook de credieten op korten termijn voor de werkver schaffing in den loop van vijf jaar gedekt moe ten zijn. Aangezien aan belasting-vergoedings bons reeds een bedrag van vier milliard is op genomen, beteekent dit een niet geringe belas ting-bij-voorbaat van de komende jaren, vooral als men bedenkt, dat wij uit vroeger jaren nog een tekort van twee milliard hebben. Kan men met een dergelijken last van zes milliard mark rustig slapen? Ter beantwoording van die vraag zeide de minister, dat men zonder die voorafgaande be lasting groote tekorten gehad zou hebben, welke met credieten op korten termijn gedekt hadden moeten worden; ook daardoor zouden de ko mende jaren belast zijn geworden, echter met dit verschil, dat niet de bronnen zouden zijn ge schapen, waaruit de lasten afbetaald konden worden. Wanneer dus iemand tegenpruttelt en meent, dat in die wissels op de toekomst een gevaar voor de valuta ligt, dan begrijpt hij er niets van, of wil er niets van begrijpen. Hoe ziet nu het plan voor 1934 er uit? Uit de voor verleden jaar uitgetrokken gelden voor werkverschaffing hebben wij nog een niet gering overschot. Voor het eerst wordt geld uitgetrok ken voor den aanleg van autowegen. De volle uitwerking van de werkverschaffing van 1933 aomt. pas in dit jaar. Dit jaar staat de hervorming der belastingen op het program der regeering. Ik ben er van overtuigd, dat wij de belangrijkste belasting, die op de inkomsten, belangrijk kunnen verlagen, 't Is een oude ervaring, dat te hooge normen voor de inkomstenbelasting op niets uitloopen. Ik ge loof daarom, dat wij een hervorming kunnen in voeren, omdat ik op een hoogere opbrengst van dé inkomstenbelasting door toenemende eerlijk heid reken. De minister besprak daarop de betrekkin gen met het buitenland, de vermindering van den uitvoer van industrieele producten en de grondstofvoorziening. Amerika moet inzien, aldus de minister, dat het op den duur den koek niet tweemaal kan eten, als crediteur en als exporteur; van een van bei de moet het afzien. De sterke staat, dien wij thans hebben, is ge- geroepen voor een actieve economische politiek, maar het initiatief en de verantwoordelijkheid van elk lid der gemeenschap moeten onaange tast blijven. Wie betaalt de Duitsche werkverschaffing? Rede van den Minister van Financiën. Verkiezing in Italië. Groote opkomst der kiezers. Geen staking in Amerika's auto-industrie. Arbitragecommissie gevormd. Nieuwe onthullingen in de Stavisky-affaire. Jelf- moord van Prince uitgesloten. H.M. de Koningin bezocht heden de Nieuwe Kerk te Delft. Het aanta: pestgevallen in Djocjakarta en om geving stijgt. Pater F. Duynstee O.E.S.A. benoemd tot direc teur van het Eucharistisch Bureau. Ernstig auto-ongeluk bij Hengelo; een doode en vier zwaar gewonden Hotelbrand te Muntendam. Alle verdachten van den roofoverval te Maria- heide weer in vrijheid. WEENEN, 25 Maart. (Reuter.) Op grond van inlichtingen van vooraanstaande zijde, publi- ceeren de „Reichspost" en de „Wiener Zeitung" eenige hoofdtrekken van de nieuwe Oosten- rijksch grondwet. Er zouden raadgevende organen en één eigenlijk wetgevend orgaan, n.l. de Bondsdag worden opgericht. De wetsvoorstellen der re geering worden eerst voorgelegd aan de raad gevende organen, welker zittingen niet publiek zijn. Deze organen zijn: een Staatsraad, een Bondsraad voor het Onderwijs, een Bondsraad voor handel en industrie en een raad voor de Oostenrijksche landen. Op grond van de instemming dezer lichamen werkt de regeering dan het definitieve wets ontwerp uit, dat aan den uit afgevaardigden van deze vier organen bestaanden Bondsdag ter goed- of afkeuring, zonder mogelijkheid van amendement, wordt voorgelegd. In een rede te Klosterneuburg zeide bonds kanselier Dollfuss, dat er in de nieuwe grond wet geen algemeene verkiezingen meer zouden zijn, noch in den bond, noch in de landen. TOKIO, 25 Maart. (Reuter.) Het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken heeft een perswet opgesteld, die o.a. het volgende bevat: 1. beleediging van leden der Keizerlijke fami lie wordt gestraft met gevangenisstraf van twee jaar. 2. Agitatie tegen het bestaande regeerings- stelsel wordt gestraft met gevangenisstraf van minimum twee jaar. 3. Personen, die wegens misdadige of politieke overtredingen veroordeeld zijn, mogen geen re dacteursfunctie bekleeden. 4. Couranten, die niet het vertrouwen bezit ten van de nationale regeering, worden vooraf aan censuur onderworpen. PARIJS, 26 Maart (Reuter) Zaterdag en Zondag heeft het bureau der socialistische In ternationale vergaderd. Nederland werd verte genwoordigd door Albarda. Het bureau nam een resolutie aan gericht te gen de regeering Dollfuss. Ook werd de tekst van den oproep van 1 Mei goedgekeurd. Stand op Maandag 1 uur mm.: 758 Vorige stand: 758.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1