Het Duitsche „Centrum" Prikkeldraad Nationale eenheid Steun in Twente Liefdesdrama Ambtenaren en de politiek DINSDAG 27 MAART 1934 Becriticasterd brutale smokkelaars Geen bestaansmini mum Omkooping van kiezers Nieuwe Eeredienst PETROLEVM-BRONNEN IN N.W.-DVITSCHLAND Douanen en wegversperring waren geen bezwaar De nieuwe normen moeten vol komen objectief te laag worden genoemd Vrees in de groote gemeenten HAAGSCHE GEMEENTERAAD De bevoegdheden van Maatschap pelijk Hulpbetoon Kindervoeding WERKTIJD BAKKERIJEN Zijn vroeger meisje ernstig gewond en zich daarna voor een trein geworpen In een merkwaardige verkiezing volgens antieke regels Een-vijftig per stem Zaandam tegen de Regeering? MAGISTER M. A. VAN DEN OUDENRIJN O.P. EEN MOORDAANSLAG? Jongeman met een schot in de borst gevonden GESLAAGDE NOODLANDING „SPOORHOUT'-ONDERZOEK JENEVER IN DEN GROND Anderhalf jaar gevangenisstraf BOERDERIJ AFGEBRAND SLA NAAR BELGIË Baron van Hardenbroek Burgemeesters Smokkelauto aangehouden WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND Nederland-express Academische examens Arrestatie in een oude ver duisteringszaak Een der talrijke petroleumvelden met hun karakteristieke boortorens bij Celle. De bo ringen hadden groot succes. Men verwacht een dagproductie van 200 ton In een brochure over Hitler en het Nationaal - Socialisme, geschreven door den heer Ir. dr. Beekman, een der voormannen ln de leiding van de R. K. Volkspartij, wordt schamper ge sproken over de eenheid, Waarvoor gestreden wordt in de R. K. Staatspartij en wordt nog veel erger te keer gegaan tegen het Duitsche Centrum, dat ln alles te kort schoot. Nu wil het toeval, dat prof. Veraart, de voor zitter van de Volkspartij, ook over het Duitsche Centrum geschreven heeft in Roeping, nadat hij een van de laatcte vergaderingen van die partij had bijgewoond in Keulen, waar dr. Brü- ning sprak. Het is juist voor het begrip eenheid, ook in waardeering voor de politiek, niet van belang ontbloot om beider opvattingen eens naast elkander te zetten, want dan kan men zich een denkbeeld vormen van de samenwerking, die daar moet bestaan bij zoo uiteenloopende waar deering van hetzelfde politieke werk. Prof. Veraart is na die vergadering in Juni 1932 een en al bewondering voor hetgeen hij zag, hoorde en meemaakte. Dat was nu het ideaal van katholieke actie, want hij schreef' Zoo leeft en werkt de schoonste politieke pfirtij van de wereld. Verder in het opstel, als dr. Bming aan het woord is, lezen we op pag. 693: Maar hoe ran selt hij op de Oost-Elbische Junkers en hoe geeselt hij de kuiperijen, die een Von Papen op het kussen hebben gebracht! En bij dit alles leeft het volk mee, dat doodstil pleegt te luis teren, maar losbreekt bij alle hoogtepunten van dit klaar en overtuigend betoog. En ten slotte nog deze aanhaling: Maar dan komt het betoog tot verdediging van een par lementair stelsel, vereenigd met groote regee- ringsvrljheid, zoo scherpzinnig en reëel, maar ook zoo academisch en analytisch, als men alleen mag v&gen aan het Centrum in Duitsch- land (onder ademloos toehooren der duizenden!; voor te houden. Niets ontbreekt er aan. Het zijn voortreffelijke argumenten van Struycken en van Bouisson (bij de laatste Fransche verkiezingen!), maai nu in een lange en diepgaande uiteenzetting voor duizendtallen. Maar de democratie is lang genoeg het erfdeel van het Centrum geweest om van vader op zoon en dochter deze begrip pen van staatkundig evenwicht tegenover nazi en communisten geheel volmaakt veilig te stel len. Het Duitsche Centrum is ten onder gegaan en nu moet men lezen hoe een van de paladij nen van de Volkspartij over deze door den lei der zoo hooggeroemde Katholieke partij oor deelt. In zijn brochure over Hitier en het Nationaal- Socialisme lezen we juist het tegenovergestelde, daar is Von Papen de groote man en het Cen trum een aan vetlyvigheids- en ouderdoms- verschljnselen leidend bourgeois-parlementa- risme. Waar de heer Veraart in vervoering spreekt over het Centrum als de schoonste po litieke partij, daar is zij voor zijn volgeling, den heer Beekman, de partij, die, gesteund door de centrumpers, den strijd voerde met leugens en verdachtmakingen van het laagste allooi. Kalm weg, alsof dat geen verdachtmaking of leugen is, laat hij er dan op volgen, dat de geestelijk heid in Duitschland zich liet bedotten door het alleenzaligmakende Centrum en zijn onfeilbare pers. „Men waande zich sterk: uns kann mchts passieren, men meende met de hulp der geeste lijkheid de opkomende politieke strooming te kunnen breken, trachtte 't volk wijs te maken, dat veroordeeling der Action Fran?aise tegelijk die van de Hitler-beweging inhield. Von Papen was een der weinigen, die verder zag en be greep, dat een beweging, die noodzakelij kerwijze de meest heterogene bestanddeelen moest herbergen, in zijn ontstaan, alleen ten goede te verbeteren is door er in te gaan en zijn beste krachten er aan te geven." „Het Centrum gaf het volk toch niets dan enkele luttele sociale wetten. Het Centrum hield er wel vele academische thesen op na over den solldaristlschen staat, aan welks opbouw het alle krachten geven zou. Er werd zwaar gere deneerd en gefilosofeerd over de beteekenis van den privaat-eigendom, in hoeverre het verkeerd gebruik er van toelaatbaar was of niet, men hield discussies er over of de onteigening vol gens de voorstellen der Bodenreform wel mo raal-theologisch geoorloofd was en men con stateerde van niet, zelden van wel, maar zij, die constateerden van wel, begrepen t niet, men disputeerde over de waar de van individu en gemeenschap, over stand en nog veel meer. Men schreef dikke boeken. Alles nam men in studie en alles bleef in studie. En met dat al regeerde het meer dan een halve eeuw mede en niets was er bereikt, dat van Een stout optreden van smokkelaars aan de Belgisch-Nederlandsche grens heeft eens te meer uitgewezen, dat vooral de Belgische douane-ambtenaren niet zijn opgewassen tegen den durf der smokkelaars, gezien het moderne materiaal, waarover deze laatsten beschikken. Hoewel reeds te voren gesignaleerd en ondanks alle maatregelen, welke waren genomen door de douanebeambten voor een wegversperring enz., is een zware gepantserde vrachtauto er in geslaagd, langs den weg Ede-Malgnem Bel gië in te rijden en ongehinderd te ontkomen In dezen auto waren 4800 K.G. botei België binnengesmokkeld. Hoewel er druk op wera geschoten, kon de vrachtauto zijn weg voort zetten naar een onbekende bestemming. Ook langs den kant van Zeeland wordt dras. gesmokkeld. Hier blijft echter vee de hoofo- zaak. Te 3t Pauwels. Waes en te Stekene zijn talrijke stuks vee, waarvan de eigenaars ae herkomst niet konden opgeven, in oeslag ge nomen. Het suikersmokkelen, hoewel dit thans tn mindere mate geschiedt, blijkt niettemin nog een zeer winstgevende zaak te zijn. Het zijn hoofdzakelijk grensbewoners, welke deze smok kelwaar uit België Nederland trachten binnen te smokkelen. eenig belang mocht heeten, nergens iets, dat op een koersverandering leek." Is het wonder, zoo zouden we willen vragen dat deze heeren, die over het werk en de be teekenis van een zoo groote partij als Het Cen trum en de daar gevoerde politiek zoo var meening verschillen, niets moeten hebben var de eenheid, die door de Katholieken wordt voorgestaan en verdedigd? Zij begrijpen er niets van. De nationale gedachte sluit het be staan van politieke partijen niet uit. Hierop mag in dezen tijd wel eens bizonder de nadruk worden gelegd, nu fascisme en na- tionaal-socialisme het monopolie van die ge dachte en de daarmee verbonden eenheid voor zich opeischen. Er kunnen te veel partijen zijn, zeer zeker. Er kan een verbrokkeling en versplintering ontstaan, waardoor het vertegenwoordigend stelsel tot een caricatuur dreigt te worden en het regeeren langs vaste lijnen en op vasten grondslag een onmogelijkheid. En ook kan de partijstrijd tot zulk een fana tieke felheid en propagandistisch exclusivisme overslaan, dat alle gevoel van saamhoorigheid en alle zin voor de gemeenschappelijke belan gen verloren gaan. Maar dit zijn uitzonderingen, die in West- Europa althans practisch slechts zelden voor komen. Regel is, dat de politieke partijen zich stellen op nationalen grondslag, en dat zij, ook als oppositie, rekening houden met de eischen van het landsbelang. Toen in 1914 de eerbiediging van onze na tionale zelfstandigheid een oogenblik gevaat scheen te loopen, verklaarden ook de leiders der partij, welke de „Internationale" als naar strijdlied aanheft, dat zij bereid waren naar de grenzen te snellen. En in andere landen ging het evenzoo. Men behoeft het partijwezen dus niet uit te schakelen of gelijk te schakelen, zooals he: tegenwoordig heet om de nationale eenheid te verzekeren. Slechts tegen de uitwassen dient gewaakt Ook belet het bestaan van partijen geenszins, dat een zoogenaamde Godsvrede wordt geslo ten, d.w.z, dat tijdelijk groote geschilpunten blijven rusten, w"anneer de nationale noodzaak dwingt aan bepaalde eischen ten algemeenen nutte gezamenlijk te gemoet te komen. Maar méér dan tijdelijk en van voorbijgaan- den aard is zulk een toestand niet. De verschilpunten, en vooral de principieele tegenstellingen, blijven bestaan. En de strijd daarover moge onder den drang der omstandig heden en zelfs dan nog niet geheel en al - zijn onderbroken, straks zal hij als vanzelf worden hervat. Of laat het zich denken, dat, vooral in een land met gemengde bevolking, door allen het zelfde zal worden gedacht, beleden en nage streefd aangaande de groote vraagstukken van politieken, socialen, economlschen en gods- dienstigen aard? Kan men het zich voorstellen, dat er geen scheidingslijnen meer zullen zijn, en dat libe ralen en socialisten om slechts deze beid? partijen te noemen dezelfde opvattingen en ideeën zullen koesteren als wij? De vraag beantwoordt zich-zelf. Reeds over het treffen van tijdelijke nood- en afweermaatregelen loopen de gevoelens uit een. Hoe is dan te verwachten, dat men het duur zaam eens zou zijn over het algemeen staats beleid en over de vraagstukken bovenbe doeld?.... Men kan de partijen wel ontbinden: maar in wezen blijven zij bestaan, om, na korter of langer tijd, in werkelijkheid terug te kee- ren, zij 't dan wellicht met verandering, ver schuiving, vernieuwing, als alle menschenwerk Het bestaan en ontstaan van partijen is een historisch verschijnsel, is een natuur- 1 ij k e zaak, voortvloeiend uit het onvermijdelijk en onloochenbaar verschil in denkwijze en be ginselen. Wie daaraan het zwijgen oplegt, negeert de In een adres aan den Minister van Sociale Zaken heeft het R. K. Werkliedenverbond nog eens zijn bezwaren geuit tegen de wijzigingen in de steunregeling voor Twente, zooals dat ook op de Zaterdag gehouden conferentie in Den Haag is gebeurd. Zooals wij reeds ter audiëntie opmerkten, al dus het adres, heeft het aankondigen der nieu we regeling onder de Twentsche arbeiders groote roerigheid veroorzaakt en is er ook ln het overige deel van het land en met name in de grootere plaatsen onrust door verwekt. Wat de arbeiders in de grootere plaatsen bul ten Twente betreft, heeft de nieuwe Twentsche regeling aanleiding gegeven tot de vrees, dat de verlaging, die ze voor een groot deel der be trokken arbeiders beteekenen zal, geleidelijk in het geheele land, althans in een betrekkelijk groot deel daarvan, zal worden doorgevoerd met het oog op den toestand van de publieke mid delen. In de audiëntie van Zaterdag kon de Minister de verzekering geven, dat voor deze vrees geen enkele grond bestaat, dat de voor Twente aan gekondigde steunverlaging geen verbano houdt met den toestand van 's lands financiën doch alleen met de loondaling, welke in de laatste jaren in de Twentsche textielnijverheid heeft plaats gehad en dus alleen tot doel neeft een juistere verhouding tusschen de oogenblikkeiyk verdiend wordende loonen en de uitgekeerde steunbedragen te brengen. Wat de nieuwe regeling voor Twente betreft wordt in het adres het volgende opgemerkt. Wij erkennen, aldus adressant dat het. gezien de menscheiyke eigenschappen, zooals die nu eenmaal zyn, noodig is, dat er zekere marge werkeiykheid, en doet aan de vrijheid te kort De zoogenaamde „gelijkschakeling" schept een kunstmatigen toestand, waarin het echte levensbeginsel door dw'ang moet worden ver vangen. En dat onder dwang de nationale eenheid kan gedyen is een waan, die in ons vaderland wel het spoedigst door de feiten zou worden be schaamd. P. S. De Haagsche Gemeenteraad is Maandag met de interpellatie-Van Langen inzake de wyzigin- gen. die B. en W. in de bevoegdheden van den dienst van Maatschappeiyk Hulpbetoon hebben gebracht, en inzake de opheffing van de com missie uit de vakcentrales, nog niet gereed ge komen. De interpellant kon nog juist met zyn repliek klaar komen. De aanvankeiyk voorge nomen avondvergadering werd afgelast in ver band met de plechtigheden, die des avonds in alle kerken van Nederland gehouden werden ter nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. Wethouder DE VRIES stelde voorop, dat B. en W. aansprakeiyk zijn voor de maatregelen op het gebied van werkloozensteun en werkver schaffing de Minister van Sociale Zaken moet die maatregelen goedkeuren en aat dus centralisatie van dit beleid in de handen van den wethouder van Sociale Zaken noodzakelijk is. Bovendien leidde het tot nog toe gevolgde systeem, waarin de tienduizenden gevallen de controle van de leden van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon passeeren moesten, tot een zeer omslachtigen rompslomp, die vry- wel niet meer te verwerken was. De opheffing van de commissie uit de vak centrales verdedigde de wethouder met de stelling, dat eene beroeps-instantie, die enkel is samengesteld uit vertegenwoordigers van de appellanten, eigenlük een onding is. Er wordt nu voor de georganiseerden een nieuwe be roepsinstantie gevormd naar het voorbeeld van Amsterdam en overeenkomstig de bedoeling van den Minister. De gevallen, die de interpellant Van Langen de vorige week had aangevoerd, om de houding van wethouder De Vries tegenover de werk- loozen zoo zwart mogelijk te schilderen, werden door Mr. de Vries aan de hand van de offi- cieele gegevens toegelicht op een wijze, ö'e hem volkomen schoon waschte. Die gevallen Sad den zelfs in Maatschappelijk Hulpbetoon de controle gepasseerd van 's heeren Van Langen's fractiegenoot Swiebel. En overigens waren zij kennelijk gevallen van misbruik der steunre geling. Hoe duur trouwens Maatschappeiyk Hulpbetoon in het verleden gewerkt heeft, be wees de wethouder met krasse cijfers Voor kunstgebitten, aen armlastigen verstrekt, werd b.v. in 1925 ƒ1500.uitgegeven en in 1932.... 35.000.—! De interpellant heeft in zijn repliek een motie ingediend, om de opheffing van de commissie uit de vakcentrales alsnog ongedaan te maken. Hoe de raad over deze materie denkt, is nog niet bekend. In de volgende vergadering zal een groot aantal sprekers het woord voeren. Mr. De Vries' uitvoerige rede heeft hun stof te over verschaft. Noteeren wy van deze raadsvergadering ver der, dat by het subsidie voor de Kindervoeding op de scholen subsidie voor 1933! de so ciaal-democraten gedaan kregen, dat een door B. en W. voor 1934 genomen bezuinigingsmaat regel, stopzetting der voeding in de vacanties, althans in deze Paaschvacantie nog geen door gang zal hebben. Eerst wenscht de raad daar over eens te debatteeren. Burgemeester Bosch van Rosenthal heeft gelijk, als hij betoogt dat deze zaak een debat waard is. zy heeft be- langryke principieele kanten. Tenslotte dient vermeld een vermakeiyke ru zie tusschen den voorzitter der liberale fractie. Jhr. van Beresteyn. en diens fractiegenoot en middenstandsspecialist van Bommel, bij de wij ziging van het duinwatertarief. In die wyziging wordt onder meer bepaald dat slechts aanflui ting zal worden gegeven op de waterleiding, indien de huisleiding gelegd is door een water- fitter, die een dinloma heeft van de Vereeni- ging voor Waterleidingbelangen in Nederland. De wet van 1 December 1933 tot wyziging van de bakkersparagraaf der Arbeidswet (uni form beginuür) treedt 1 April a.s. in werking. bestaat tusschen de geldende loonen en de uit gekeerde steunbedragen. Daarnaast zijn wy evenwel van oordeel, dat deze marge te gerin ger moet zijn, naar mate de loonen tengevolge van allerlei omstandigheden naderen tot een zoodanig peil. dat de arbeiders en hunne gezin nen zelfs bij een volle week werk gebrek lyden. Dat in deze omstandigheden het behoefte- element als factor by het vaststellen van de steunnormen moet worden versterkt, zyn wy in principe eveneens met Uwe Excellentie eens. Maar de gelegenheid om dit behoefte-element behoorlijk tot zijn recht te doen komen, mag o.i. niet worden geschapen door het grondbe- drag te bepalen op een zoo lage grens, dat het bestaansminimum niet meer wordt gegeven. Om gelegenheid te hebben aan de arbeiders met de laagste loonen en de groote gezinnen relatief meer tegemoet te komen, werd het grondbedrag zoo laag gesteld, dat het voor een streek als Twente, waar altyd een betrekkeiyke welvaart heeft geheerscht. volkomen objectief te laag moet worden genoemd. Ook in den steun is er een zeker minimum, waar beneden niet mag worden gegaan, omdat dan de gesteunden aan gebrek in den waren zin des woorós worden blootgesteld. By de overigens door ons gewaardeerde po ging om extra-hulp te geven aan degenen, die daaraan net meest behoefte hebben, is oi. deze uiterste grens hier overschreden. Een bedrag van 11.per week laat zeket voor deze streek niet meer de mogeiykheid om m het ncodige te voorzien. By een werkloosheic van korten duur ware een dergelyk bedrag wei- licht toereikend, omdat eenigen tyd zou kunnen worden voortgeleefd op wat aan kleeding en dekking en dergelyke in het verleden is aan geschaft. de lange duur der werkloosheid vor dert. dat ook in deze behoefte althans voor het allemoodzakelykste, moet kunnen worden voor zien. Dit zelfde geldt voor kostgangers, wier steun bedrag werd teruggebracht tot 8.— resp. 1—, Deze verlaging heeft tot gevolg, dat het dezen menscheu vrijwel onmogelyk wordt gemaakt, behoorlijk onderdak te verkrygen en iaarnaast 'n het allemoodzakelykste te voorzien. Daar de Minister heeft te kennen vegeven. dat niet bezuiniging by de vaststelling van de wyzigingen had voorgezeten, wordt gehoopt, dat Maandagavond heeft zich te Wolphaertsdijk een drama afgespeeld. Toen de laatste tramtrein om acht uur naar Goes even voorbij de halte Wolphaertsdyk was gekomen, dook eenige meters voor den weg plotseling iemand uit den slootkant op, die zich op de rails wierp. Ondanks krachtig remmen kon de wagenbe stuurder het overrijden niet meer voorkomen. De wielen gingen over den hals van net slacht offer dat onmiddellyk dood was. By onderzoek werd, volgens de „N. R. Ct.", vastgesteld dat het slachtoffer de omstreeks 21-jarige P. V. uit Wolphaertsdyk was. De politie was spoedig op de plaats des on- heils. Door het vinden van een scheermes op het slachtoffer bleek spoedig, dat aan dit ongeluk nog meer was verbonden. Het slachtoffer had zich voor den kerkdienst, welke des avonds in verband met het overly den van de Koningin- Moeder is gehouden, er van overtuigd, dat zyn vroegere meisje, P. v. d. S., met wie de verkee ring onlangs was afgeraakt, niet naar de kerk was gegaan, waarna hy zich naar haar woning begaf ten einde haar te spreken. Toen zij weigerde naar buiten te komen, bracht hij haar met een scheermes drie diepe sneden in het gelaat toe en vluchtte daarna de spoorlyn op tot de plaats, waar hy zich voor de tram heeft geworpen. Het meisje is direct naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, waar bleek dat haar wonden, hoewel zeer ernstig niet direct levensgevaarlijk zijn. i m Bij besluit van Ged. Staten van Noord-Bra bant, goedgekeurd by Kon. besluit van 1 Juni 1866, is voor de afdeeling Orthen (een gehucht onder de gemeente Den Bosch) een regeling ge troffen van het verband der afzonderlijke huis houding van de afdeeling Orthen met de alge- meene huishouding der gemeente 's-Hertogen- bosch. Dit besluit van Ged. Staten berust op artikel 217 der Gemeentewet van 1851. De stemming voor de verkiezingen van de leden der „commissie van advies" geschiedt ook thans nog steeds volgens de regeling, zooals die vóór 1896 bestond. Wie de meeste stemmen haalt, is gekozen. De kiezers krygen by hun oproeping hun stembiljet thuis. Wegens het overlijden van het lid der com missie M. van Rosmalen, moest een nieuw lid worden benoemd. Nu is by het huisbezoek van de propagandisten reclame gemaakt voor de candidatuur-P. den Dekker. Deze propaganda is vergezeld gegaan van het aanbieden van geld, en de propagandisten con troleerden by de kiezers thuis het invullen der biljetten. Het tarief was per stem 1.50. Toen deze ongeoorloofde propaganda aan het licht kwam, heeft de Bossche recherche een on derzoek ingesteld. Tot heden zyn vier bewUsbare gevallen van omkooping vastgesteld en daarvan is proces verbaal opgemaakt. Het pohtie-onderzoek wordt inmiddels met alsnog een correctie in de regeling mogeiyk is. een correctie, die de bezwaren voor een belang- ryk deel zou ondervangen en by de arbeiders in de betrokken streek bevrediging zou wekken. Wanneer de Minister zou kunnen besluiten het gronctbedrag, het bedrag n.l.. dat wordt uit gekeerd aan een gezin van vier personen, te stellen op 12.en dat voor de kostgangers terug te brengen op het tot dusver geldende be drag, ware een niet onaanzienlyke verbetering verkregen. Er blijft dan nog gelegenheid om arbeiders met de laagste loonen en de groote gezinnen extra te helpen en de overige arbeiders, die vol gens de nieuwe regeling zoo gevoelig getroffen worden, zouden dan niet, althans niet in de zelfde mate, worden gebracht beneden hetgeen noodzakelijk moet worden geacht. B en W. van Enschede hebben den raad het volgende bericht: In aansluiting op de besprekingen in uwe zitting van 16 dezer over een wyziging in de steunregeling voor werkloozen hebben wij de eer uwe vergadering mee te deelen, dat se dert van den heer minister van Sociale Zaken de mededeeling van de vaststelling van de wyziging is ontvangen. Kennisneming daarvan heeft geleid tot een samenspreking met onze ambtgenooten van de overige Twentsche gemeenten waarop de wyzi ging betrekking heeft. Hierby is overeenstem ming gebleken van de meeningen over deze wyziging. En hieraan hebben wy uiting kun nen geven in de audiëntie, welke de minister ons bereids had toegestaan. Deze audiëntie heeft plaats gehad op 22 dezer en daarbij heeft zyne Excellentie toezegging gegeven van nadere overweging van de door ons geopperde bezwaren. In hoever daarop nader overleg of wyziging ir. 's ministers beslissing zal volgen kan voor het oogenblik niet worden gezegd, doch wij meenden er goed aan te doen uw vergadering thans reeds in kennis te stellen van het voren staande. kracht voortgezet, teneinde te achterhalen, hoer ver het complot zich uitstrek, en van wie(n) he geld afkomstig is. Tot heden staat nog niet vast, of er een nieu we verkiezing zal moeien worden uitgeschreven Men dient daartoe eerst te weten, hoe de uit slag der stemming is, en in hoeverre die kan zijn beïnvloed door de omkooping. Zooals men weet, heeft de Regeering den wensch geuit, dat alle Ambtenarenreglementen in overeenstemming zullen worden gebracht met het Rijksambtenarenreglement wat betreft de wering van revolutionnaire elementen. In de Maandagavond gehouden raadsvergade ring van Zaandam heeft Burgemeester K. ter Laan medegedeeld, dat B en W. naar aanlei ding van de bekende circulaire aan de regeering te kennen hebben gegeven, dat de gemeente ambtenaren in Zaandam vrijheid van gedach ten hebben. De Hoogwaardigste Generaal der Dominicaner Orde Pater Gillet heeft Dr. M. A. van den Ouden ryn O.P., professor in de exegese aan de Univer siteit te Freiburg (Zw.), gepromoveerd tot Magis ter in de H. Godgeleerdheid. Surveilleerende kommiezen hebben in den nacht van Zondag op Maandag te Vaals met een schot in de borst gevonden den 19-jarigen K. Een kogel bleek dwars door de borst te zyn gegaan en daarna een arm verwond te hebben. K. is na£U het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. In de nabijheid van de plaats, waar K. gevonden werd, lag een revolver. Of hier sprake is van een misdrijf kon nog niet worden na gegaan. Van een eventueelen dader werd geen spoor gevonden. Het rapport der commissie, die door de Tweede Kamer werd benoemd om de bekende „Spoorhouf'-affaire te onderzoeken, kan, vol gens de „Telegraaf", binnen eenige weken wor den verwacht. Op het oogenblik wordt nog een onderzoek ingesteld in de kantoren van „Spoorhout" naar de door verschillende Ka merleden geuite klachten. De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar deed heden uitspraak in de zaak tegen den ge detineerden H. de M. en A. St. uit Uitgeest, dit de vorige week terecht hadden gestaan ter zakt van diefstal onder verzwarende omstandighe den van een hoeveelheid drank ter waarde var 5.00 uit het pakhuis van den heer S. aldaa: Beiden werden conform den eisch veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Van oud en nieuw Testament weet de hedendaagsche heidensche mensch niets meer af, van de christelijke overlevering is hij geheel vervreemd, maar het bijgeloof woekert, de namen van oud- vaders en heiligen kent men niet meer, maar de filmhelden zijn in eere. „Het Volk" vertelt de begrafenis van de filmster Lllyan Tashman, bekend als de bestgekleede filmspeelster en dieet-houd- ster om de slanke lijn te bewaren. Hyste risch was de stemming van het publiek op het kerkhof. De dames en heeren van de bioscopen leken krankzinnig geworden. Huilend, biddend en schreeuwend, door brak een menigte van meer dan tiendui zend personen de politie-afzetting rondom het graf van de filmster te Brooklyn. De intieme vrienden van de overledene moesten zich vechtend een weg banen door de massa der overspannen belangstellen den. Een der aanwezigen verklaarde, dat het afschuwelijk was. Een ander, dat de begrafenis van Rudolf Valentino nog kalm was geweest in vergelijking met de woeste tooneelen van onplechtige lijkvereering. In de buurt van het kerkhof leek het overal een ergerlijke bende. Gillende vrou wen vochten als tijgers om een plaats te bemachtigen op de brandladders van na burige huizen en verscheidenen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Mannen klommen op lantarenpalen en muren. Anderen sprongen over het hek op het kerkhof, en tal van grafsteenen wer den onder den voet geloopen. Na de ter aardebestelling doorbrak de menigte het politiecordon, maakte zich meester van de kransen en nam deze mee naar huis als souvenirs. Ziedaar de opvoeding door de film! Door onbekende oorzaak is heden de boer- dery van J. H. Kamphuis in de buurtschap Harbrinkhoek (gem. Tubbergen) tot den grond toe afgebrand. Ook de inboedel en inventaris gingen verloren; met groote moeite kon het vee gered worden. Verzekering dekt de schade. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale te 's Gravenhage deelt mede, dat de in voer van sla in België is gecontingenreera. Nederlandsche exporteurs, die voor machti gingen tot uitvoer in aanmerking wenschen te komen, oehooren zoo spoedig mogelijk, uiter- ïyk 31 Maart a.s. opgave van de dooi hen in de jaren 1932 en 1933 voor eigen rekening naar België verzonden hoeveelheden als voor iedere maand afzonderlyk, in te dienen by de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale afd. Uitvoermonopolie, Javastraat 80, 's Graven hage, Tel. 112128. De toestand van baron van Hardenbroek van Hardenbroek, kamerheer-ceremonimees- ter van H. M. de Koningin, was hedenochtend bevredigend. By Koninklijk besluit van 22 Maart zyn op nieuw benoemd: met ingang van 1 April 1934, tot burgemees ter der gemeente Leiderdorp K. Brug: met ingang van 11 April 1934, tot burge meester der gemeente Egmond aan Zee C. J. Eyma: met ingang van 21 April 1934, tot burge meester der gemeente Schoondijke M. A. Blei- ker, secretaris dier gemeente; met ingang van 21 April 1934, tot burgemees ter der gemeente Oostburg P. Erasmus: met ingang van 14 April 1934, tot burge meester der gemeente Dokkum A. Jonker. Door de ryksambtenaren is Maandagmiddag in den Hinkeloordpoldei onder Os.sendrec.ht een /rachtauto, welke ongeveer 2000 K.G. gèsmok- ;elde margarine bevatte, aangehouden De wagen met inhoud werd in beslag genomen. 3e bestuurder en een tweede inzittende wisten te ontkomen. Uit de gegevens blijkt, dat de wa gen afkomstig was uit Zeeland. De machine van den K. L. M.-dienst Amster damTwente heeft Maandagavond een tus- schénlanding moeten maken bij Weesperkarspei De passagiers en de goederen zyn met der, trein naar Enschedé vervoerd. De directeur van het Staatsboschbeheer schryft ons: Evenals in voorgaande jaren zy ook thans wederom de aandacht gevestigd op het groote gevaar voor het ontstaan van bosch- en heide branden. Het gevaar, dat zonder uitzondering iedere lente groot is, is ditmaal wel byzonder dreigend. Het Nederlandsch klimaat brengt ons gewoon- lyk een droog voorjaar met schrale, veelal oos- telyke winden, die bosch en heide sterk doen uitdrogen. Maar zelfs na een periode van veel regen keert het gevaar spoedig terug, zoolang de natuur niet is ontloken. Door de strenge vorst van den afgeloopen winter is de heide plaatse- lyk doodgevroren en daardoor nog brandbaarder dan anders. Onder deze omstandigheden is het gevaar voor brand in bosch en heide en veen- streken zeer groot. Een ieder zij toch voorzich tig met vuur! Een achteloos door het raampje geworpen sigaret van den passeerenden automo bilist, het uitkloppen van een pyp, een niet gedoofde lucifer, zijn vaak de simpele oorzaken van een niet te stuiten ramp, vaak ongeweten door wie daarvan schuld is. In vele gemeenten bestaan verordeningen, waarby het rooken in bosch en heide gedurende het brandgevaarlyke jaargetyde is verboden. Goede gemeenschapszin gebiedt echter ook zon der een dergelyke verordening het rooken in bosch en heide by brandgevaarlijk weer na te laten Helpt allen mede, bosch- en heidebranden te voorkomen! De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het d.d. 30 Maart a.s. van Genua vertrekkende motorschip „Joh. van Oldenbar- nevelt" zal Donderdagmorgen 29 Maart om 8 uur van Den Haag (S.S.) vertrekken. Vertrek van Utrecht (C.S.) 9.03 uur, van Arnhem 9.59 uur, van Nymegen 10.28 uur. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amster dam (C.S.) 7.58 uur, Amsterdam (W.P.) 8.13 uur, Rotterdam-Maas 7.22 uur. Aankomst te Genua Vrydagmorgen a.s. te 7.31 uur. LEIDEN. Geslaagd cand. ex. Indisch Recht, de heeren P. S. van der Lely en G. L. Sirks jr. Doet. ex. Indisch Recht, de heer A. Sastroa- midjojo. Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter A. mej. C. L. M. Engelkamp, idem letter J de heer R. J. H. Raken. Cand. ex. Chineesch-Japansche taal, de heer C. C. Krieger. In verband met een uitlating van den ma chinist C. de W. van de Dorschvereeniging te Noordhorn, die kort geleden door de Rechtbank te Groningen werd veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf wegens verduistering van gelden van de arbeiders van die vereeniging waaruit zou blijken, dat er meer personen by betrokken waren geweest, heeft de marechaussee aldaar het onderzoek inzake deze verduistering voort gezet en thans ook een ongeveer 50-jarigen café houder, tevens administrateur van deze vereeni ging, J. H. L., aangehouden. Men verwacht nog meer arrestaties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10