Heden plechtige bijzetting m Het raadsel der Stavisky-juweelen Roode bankiers Het nieuws van heden lil ipl Cycloon teistert New Orleans EEN NIJDIGE GENERAAL DE RAMP TE HAKODATE DE BAROMETER HEERKENS THIJSSEN C° VERZEKERINGEN VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 27 MAART 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DE DIENST IN DE NIEUWE KERK Te verwachten enorme drukte maakte reeds gisteravond voorbereidingen noodig Tribunes op de daken i*r In Delft PER AUTO DOOR DE SAHARA De gebroeders Aufermann uit Essen vertrokken van Berlijn naar Timboektoe. Op de terugreis hopen zij den afstand TimboektoeAlgiers (3475 K.M.) als non stop-rit door de Sahara af te leggen HET GEBED VAN DEN MIJNWERKER Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| Kerkdiensten NIEUWE UNIFORMEN Italiaansche soldaten die voor het eerst in hun nieuwe uniform uitrukken Voor den oorlog kwamen in Duitschland de mijnwerkers 's Maandags, voordat zij in de schacht afdaalden, bijeen voor het gemeenschappelijk gebed. Thans is dit vrome gebruik in eere hersteld. Hierboven: mijnwerkers te Clausthal-Zellerfeld bij het Maandagsgebed Geweldige drukte Het aantal belangstellenden 1 op een millioen geschat Zeven huizenblokken vernield; t'nlfijke gewonden De danseres No-No, die de juwee- len naar Londen smokkelde, gearresteerd Rede van Henriot met roode oppositie De Belgische dB ank van den Arbeid" heeft haar beta lingen moeten staken De regeeringshulp valt tegen Vreeselijk auto-ongeluk Drie menschen levend verbrand De taxi-staking te New York Weer talrijke excessen Hart des volks Tot dusverre 1556 slachtoffers MGR. ORSENIGO BIJ DEN H. VADER ZES EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18664 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onder de dichte grijze lucht lag de stad van morgen weder in den vollen rouw. Het is aan alles merkbaar, dat dit de laatste dag voor de begrafenis van Koningin Emma is. Het cen trum van Den Haag lijkt wel te zijn verlegd naar het Lange Voorhout en den Kneuterdijk. Onophoudelijk rijden auto's af- en aan en een regelmatige stroom menschen begeeft zich nog maals in de richting van het paleis, al is er nu geen gelegenheid tot defileeren meer. Men kan met uitzondering van het voorplein nu overal op het Voorhout weer vrij passeeren, al les is vrijwel zooals onder normale omstandig heden. Alleen staan thans niet meer de maré chaussees op schildwacht, maar twee soldaten van de artillerie in veldtenue, met den stalen helm gedekt. En langs de mddenpaden, waar naast een menigte witte en paarse sneeuwklokjes juist ontbloeid zijn, scharen zich weer de men schen. Maar de grootste drukte schijnt zich op het Spuit te concentreeren. Nu de zon doorgekomen is ti|t de breede verkeersweg aldaar in vol lente licht en temidden van alle gehamer en gedraaf der werklieden, die tribunes en afzettingen ma ken, zou men bijna vergeten, dat de oorzaak yan al dit vertier een zoo droevige is Ook voor het paleis in het Noordeinde bevin den zich voortdurend nieuwsgierigen, die stil en met deelnemende hulde groeten, wanneer een auto met een lid der Vorstelijke familie pas seert. En wij zagen de Prinses, toen zij naar het station reed om^ een hoogen gast te ont vangen voor Ij^tT 'Moeder, diep in het zwart, vanuit deóé •èuto zwijgend en ernstig wéder- groeten? Inmiddels bromt het zware gelui der klok ken telkens over de stad.... Spant de residentie haar uiterste krachten in om de belangstelling voor den rouwstoet van vandaag zooveel mogelijk in goede banen te leiden, het haalt nog niet bij wat er in Delft verricht wordt. De oude prinsenstad, bewaarster van het Mausoleum der Oranjes en den koninklijken grafkelder, leeft dezer dagen onder hoogen druk. De Markt, het groote vierkante plein voor den slanken St. Ursula-toren, het hart der stad, trekt van alle zijden de duizenden tot zich, die uit burgerij en van verre saam- gestroomd, alles van nabij willen bezien. Het voorportaal der eeuwenoude kerk is het middel punt van aller aandacht. Daar komen onop houdelijk autoriteiten en personeel in en uit, onder de ladders door waarop haastige werk lieden nog bezig zijn het velours te drapeeren dat den hoofdingang des torens afschiet. Ook binnen de kerk en op het koor zwermt het van menschen die de voorbereidingen tot de ont vangst van het stoffelijk overschot van H. M. Koningin Emma, nog volvoeren. Maar ook daar buiten in de stad zelf, langs den geheelen weg waar de stoet passeeren zal, heerscht een onge kende drukte. Huis aan huis verrijzen de stel lages, de theatergewijze oploopende tribunes langs de grachten. Het is onmogelijk om allen die getuige van het schouwspel der langsko mende troepen en rijtuigen willen zijn, in Delft een plaats te verzekeren, maar even zeker is het dat er dan ook geen plaats onbenut is ge bleven. Alles gaat met rustige regelmaat, ge haast, maar niet opgejaagd. Men wil in deze dagen eiken wanklank blijkbaar vermijden. Nog enkele uren en de straten zullen zich be ginnen te vullen met het rouwdragend volk, dat ten laatsten male een goede Vorstin komt eeren Omtrent den plechtigen dienst ter gelegen heid van de bijzetting van het stoffelijk over schot van wijlen H. M. de Koningin-Moeder in de Nieuwe Kerk te Delft, kan nog het vol gende worden gemeld: Onder het binnenkomen wordt gespeeld hét Waldecksche Volkslied. De volgorde van den dienst is aldus: Votum. Lezing van Mattheus 28:17. Zingen Gezang 209:1 en 3. Toespraak. Gebed. Zingen Gezang 273:1 en 11. Zegenbede. - Terwijl de kist in het gewelf wordt gebracht, wordt gespeeld het eerste vers van het Oude Wilhelmus. In den grafkelder wordt gebeden het Onze Vader. Het lezen en zingen geschiedt staande. Namens het Algemeen Nederlandsch Verbond legden de heer P. J. de Kanter, Jhr. Mr. J. L. W. C. von Weiier en J. E. Bijlo, als leden van het Dagelijksch Hoofdbestuur een krans neer aan de baar van H. M. de Koningin-Moeder, be nevens een palmtak namens de afdeeling Aruba, waartoe deze telegrafisch den wensch had te kennen gegeven. Namens den A. N. W. B. heeft de heer H. W. O. de Bruyn een krans neergelegd bij de baar van H. M. de Koningin-Moeder. Een deputatie uit het bestuur van den Bond van ambtenaren bij departementen van Alge meen bestuur en Hooge Colleges van Staat is in de gelegenheid gesteld een krans te leggen ten paleize van wijlen H. M. de Koningin-Moe der. Hedenmorgen werd door Luit.-Generaal Swart, oud-Gouverneur van Atjeh, in tegen woordigheid van den oud-legercommandant van Ned.-Indië, Luit.-Generaal Dijkstra, en den luitenant-kolonel van het Ned. Indisch leger Frankamp namens Atjeh een krans bij de baar van wijlen H. M. Koningin Emma neergelegd. Tevens werd door generaal Swart namens het gewest Amboina een krans gelegd. Een deputatie van de Staatsmijn Emma, wel ke mijn is genoemd naar de thans ontslapen vorstin, heeft onder leiding van den hoofdinge nieur ir. Van der Drift, een krans afgegeven aan het Paleis van wijlen Koningin Emma aan het Voorhout. Heden begeeft het muziekkorps met vaandel van deze Staatsmijn met énkele afgèvagrcHgaëïi' van het personeel, meerendeels in uniform, ten getale van 40 man, zich naar Delft, om zich langs de route op te stellen. Uit verscheidene deelen des lands zijn reeds Maandag autobussen met belangstellenden in de residentie aangekomen, die door vroegtijdige opstelling goede plaatsjes hopen te verkrijgen. Naar wij vernemen, heeft de heer Ketelaar, lid der Tweede Kamer, een telegram ontvan gen van den Opperceremoniemeester te Den Haag, waarin hem wordt verzocht, de nog in leven zijnde leden der Staten-Generaal, ten tijde van het Regentschap van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, te vertegenwoordigen. Maandag heeft een deputatie van het Ned.- Indische Leger, bestaande uit den kolonel-titu lair der artillerie D. Schulman, gedetacheerd op het Departement van Koloniën, den majoor van den Generalen Staf R. T. Overakker, den ma joor der infanterie H. Vink, den sergeant van het N.-I Leger van Oeveren en den Europee- schen fuselier van het N.-I. Leger Luppenga, namens het N. I. L. een krans neergelegd in het Paleis aan het Lange Voorhout. De Commissaris van Politie te Delft deelt ons mede, dat vereenigingen en organisaties, die heden per trein naar Delft komen, het best zul len doen gebruik te maken van een der gidsen, die aan het Station geposteerd zullen zijn. Deze gidsen bestaan uit leden van het Delftsch Stu dentencorps, het Nationaal Jongeren Verbond en padvinders, totaal 200 personen. Zij zullen de vereenigingen langs den kortst mogelijken weg naar den Rijksweg brengen, waar de meest gunstige gelegenheid bestaat voor het verkrijgen van een plaats. Reeds Maandagavond is een groot gedeelte van de binnenstad te Delft voor het verkeer MAKELAARS in assurantiën TE AMSTERDAM SLUITEN OP ELK GEBIED DAMRAK 60 - TEL. 45014 en 45016 iiiimiiiuiiruingninuniDiDmninniiinniiniinniiiiiiiiianiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiriiniiiiiiii^ Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- delijke tot Oostelijken wind, half- tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, wei- p nig verandering in temperatuur. Verdere s zf vooruitzichten: weinig of geen regen, koel. |j afgesloten, doordat op verschillende plaatsen langs de te volgen route hekwerk is geplaatst. Aan de Twee Molentjes Kade hebben Maandag genietroepen, onder leiding van luitenant De Kok uit Haarlem, een vlonderbrug geslagen. Op de daken van enkele perceelen aan de Markt zijn zelfs tribunes gebouwd. Reeds Maandag is een groot aantal kransen en bloemstukken, waarvan een groot gedeelte afkomstig is van het Paleis aan het Lange Voor hout te 's-Gravenhage, naar de Nieuwe Kerk te Delft overgebracht. Volgens den weiisch, gister door H. M. de Ko ningin bij haar bezoek aan de Nieuwe Kerk ge uit, zal in de gang door het schip een looper worden gelegd. Op initiatief van den Ministerraad is gister avond in vele kerken een dienst gehouden, ge wijd aan de nagedachtenis van H. M. de Ko ningin-Moeder. De Groote Kerk te Den Haag was overvol. Verscheidene ministers waren aanwezig. Als sprekers traden op ds. Straatsma en ds. Gra- vemeijer. :v £}iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiu Maandagavond werd ons uit Den Haag gemeld, dat toen reeds de E voordrukte begon van de belang- stelling voor de begrafenis van E H. M. de Koningin-Moeder. Aan- genomen wordt, dat het aantal be- E langstellenden vandaag wel het millioen zal benaderen. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHÏ; NEW-ORLEANS, 26 Maart. (Reuter) New- Orleans is vandaag door een wervelstorm ge teisterd, welke groote schade heeft aangericht en waarbij ook menschenlevens te betreuren zijn. Zeven huizenblokken zijn in een puin hoop veranderd. De verwarring is des te groo- ter, aangezien de telefoon- en telegraafverbin dingen, zoomede de lichtvoorziening zijn ge stoord, zoodat de alarmeering der reddings manschappen vertraging ondervond. Tal van gewonden zijn inmiddels uit het puin te voor schijn gehaald. Hoe hevig de storm was, blijkt uit het feit, dat een woonhuis van zijn funda menten is weggevaagd. Het puin kwam op een vrachtauto terecht. Nader wordt gemeld, dat het aantal ver woeste huizen ongeveer 100 bedraagt. Het aan tal gewonden is gestegen tot 60, waarvan, naar reeds gemeld werd, 12 zwaar gewond zijn. Op den wervelstorm volgde een ongewoon hevige wolkbreuk, die begeleid werd door een inktzwar te duisternis. t LONDEN, 26 Maart. (Reuter). Het politie onderzoek inzake de verpanding der Stavisky- juweelen te Londen wordt nog steeds voort gezet. Maandag is men er in geslaagd de ge heimzinnige Engelsche danseres op te sporen die met de verpanding der juweelen in verband wordt gebracht. Zij ontpopte zich tenslotte als een zekere miss Selia No-No, die vroeger optrad in de cabarets van Stavisky en ook in café An glais te Londen. Mis No-No, 'n 23-j. blon dine schijnt in connectie te zijn geweest met den secretaris van Stavisky. Maandagavond werd zij verhoord door inspecteur lander van Scotland Yard die met den door de Süreté générale naar Londen gezonden inspecteur Peu de pièce samenwerkt. Een journalist, die No-No vroeg, of zij Sta- visky's secretaris gekend heeft en of ze aan de verpanding der juweelen medewerkte, kreeg geen antwoord. De Fransche juweelen-expert Seror heeft de juweelen welke in de bank van Leening Harris en Sutton ontdekt zijn, onderzocht en gefoto grafeerd. De foto's zijn naar Parijs gezonden. De politie tracht vast te stellen of er be halve de gevonden Stavisky-juweelen, die een waarde van 7000 pond vertegenwoordigen, nog andere van den oplichter afkomstige edelge steenten in Engeland zijn. Naar Reuter voorts uit Parijs meldt werd de gepensionneerde generaal Bardi de Fourtou Maandag gehoord door den rechter van in structie. Hij wordt beschuldigd van ongeoor loofde beïnvloeding. Fourtou heeft in verschei dene ondernemingen van'Stavisky een leiden de rol gespeeld. Toen na het verhoor eenige persfotografen hem op de binnenplaats van het Paleis van Justitie wilden fotografeeren, werd de generaal zoo woedend, dat hij op hen in- rende en een hunner een vuistslag toediende. Zijn slachtoffer werd tegen den grond gesla gen. De woedende generaal is direct door den ordedienst van het Paleis in arrest gesteld. De persfotograaf heeft een aanklacht inge diend wegens mishandeling, gevolgd door ver wonding. 'Generaal Bardi de Fourtou koestert eveneens het voornemen om een aanklacht in te dienen. Het is nog niet bekend op welke gronden. Uit Epignal wordt gemeld, dat het Fransche rechtsche Kamerlid Henriot, bekend om zijn onthullingen in de affaire-Stavisky aldaar Zondagavond in den Stadsschouwburg een rede hield over de schandalen in Frankrijk. Zoodra Henriot de tribune besteeg hieven in de zaal aanwezige communisten, socialisten en radi calen een oorverdoovend geschreeuw aan met het gevolg, dat het den spreker onmogelijk was zich verstaanbaar te maken. Een vechtpartij ontstond tusschen de vertegenwoordigers der Nationalistische Jeugdvereeniging „Jeunesses Patriottes" en de linksche elementen, welke daarmee eindigde, dat de ordeverstoorders den schouwburg werden uitgeslagen. Ofschoon Henriot gelegenheid gaf tot debat, waarvan door vier sprekers gebruik werd gemaakt, ver liep de vergadering verder zonder incidenten. Te Parijs heeft een vergadering plaats ge had van de Nat. Unie van reserve-officieren, die 94000 leden telt. De vergadering, die ge leid werd door oud-minister Ferri nam een motie aan, waarin zij hulde brengt aan Dou- mergue en hem belooft alles te zullen doen, wat voor de redding van het land noodzake lijk is. Onze Belgische corr. seint ons: Zooals we reeds meldden had de Belgische regeering in principe besloten om een groote leening toe te staan aan de socialistische „Bank van den Arbeid" te Gent, die in moei lijkheden verkeerde en thans haar betalingen heeft moeten staken. Er zijn in den laatsten tijd in België vele banken failliet gegaan zonder dat de regee ring het noodig scheen te achten tusschen- beide te komen. Dat er door den staat een be langrijke leening zou worden toegestaan aan deze socialistische instelling lokte dan ook felle protesten uit van liberale en rechtsche krin gen. Het verzet tegen het toekennen eener lee ning aan de „Bank van den Arbeid" maakte een onderwerp uit der besprekingen in den mi nisterraad van Maandagavond. In beginsel werd besloten om slechts hulp te verleenen aan degenen, die hun spaar centen aan de soc. bank hebben toever trouwd. De regeering heeft afstand gedaan van haar oorspronkelijk plan om met een leening van enkele honderden millioenen francs het voortbestaan der „Bank van den Arbeid" te verzekeren. De aandeelhouders en de corporaties die hun kapitaal in de bank belegd hebben krijgen geen centime. Een eerste leening van tien millioen francs zal voor dit doel aan de bank verstrekt wor den. Naar wij vernemen heeft o.a. de Belgische soc. bond van transportarbeiders heel zijn ver mogen in de „Bank van den Arbeid" belegd. Dit vermogen dient als verloren beschouwd te worden. Onze Belgische correspondent seint ons: In de omgeving van Charleroi is Zondag een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd. Een auto, die met groote snelheid een anderen wagen tracht te te passeeren kwam in botsing met een tege moetkomende tram. De auto sloeg over den kop en raakte in brand. Drie der vier inzitten den verbrandden. Slechts een 15-jarig meisje wist aan de vlammen te ontsnappen. Haar kleeren hadden echter vlam gevat en ze liep als een waanzinnige in het rond. Tenslotte zakte zij ineen. Een groot aantal voorbijgan gers was getuige van het ongeluk. Enkelen bezwijmden, anderen vluchtten van ontzetting. Het meisje is ondanks haar lievige brandwon den nog in leven. Men vreest echter, dat ze krankzinnig is. NEW-YORK, 26 Maart (Reuter) De sta kende taxi-chauffeurs, die zich na de hevige excessen van drie dagen geleden wat op den achtergrond hadden gehouden, hebben opnieuw groote opschudding teweeg gebracht. In de theaterwijk zijn twaalf auto's vernield. Het is daarbij tot botsingen met de politie gekomen. Ook in andere deelen der stad is het tot on geregeldheden gekomen. Een poging van den burgemeester bij de staking bemiddelend op te treden is mislukt. EEN MILLIOEN BELANGSTELLENDEN IN DEN HAAG EN DELFT? De voorbereidingen voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder. Het raadsel der Stavisky-juweelen. Een dan seres gearresteerd. Militaire organisaties in Oostenrijk vereenig d in het „Vaderlandsche Front". Geweldige brand in een textielfabriek te Lodz. 1556 slachtoffers te Hakodate. Wervelstorm teistert New-Orleans. Mgr. Orsenigo bij den H. Vader. Generaal Tonnet wordt uit het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ontslagen. Minister Van Schaik over de uitzetting van vreemdelingen te Laren. Vragen over voor Joden kwetsende publicaties. 1 April-coupon der „Koninklijke" wordt voor alsnog niet op goudbasis uitbetaald. De Soc. „Bank van den Arbeid" te Gent staakt haar betalingen. Vergoeding voor verschillende producten aan houders van rundvee. Mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg is met in gang van 1 Mei eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State. Gewezen directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaar digheid is thans in politie-bewaring gesteld. Belangrijke opdracht aan Werkspoor. Beursvacantie op Goeden Vrijdag en Paasch- Za terdag. New-Yorksche Beurs in voortgezette koersstij ging, daarna lichte daling, slot verdeeld. Het volkshart klopt niet spoedig sneller, uit zich niet vaak, is meestal omsloten door een kluister van on verschilligheid, gevangen in de kneep van eigen zorg en leed. Trekken macht en kracht de be wondering van de massa, de weg naar het hart wordt eerst ontsloten door mildheid en gratie. Deze deugden bezat Zij rond Wier groeve vandaag duizenden uit ons volk in lijfelijke tegenwoordigheid en nog vele duizenden meer in den geest zullen geschaard staan. Zij zal ten grave worden geleid met de statie aan Haar hooge waardig heid verschuldigd, maar grooter eer dan de praal die de lijkkoets zal om geven zal Haar geschonken worden in de dankbare liefde van een volk in rouw. En wel geen schooner getuigenis van wat Zij was en deed zal Haar kunnen gegeven worden dan het be wijs, dat Zij erin slagen mocht den bolster te verbreken die het hart van een volk omsluit. TOKIO, 26 Maart Er zijn bij den ontzet- tenden brand te Hakodate 1556 personen om het leven gekomen. Volgens het politierapport zijn 87 buitenlan ders dakloos, doch deze personen hebben geen lichamelijk letsel bekomen. 90 gevangenen zijn uit de door brand ver woeste gevangenis vrijgelaten, doch tot 25 Maart j.l. hebben 63 hunner zich weer bij de autoriteiten aangemeld. VATICAANSTAD, 23 Maart (Reuter). De Apostolische Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, die vanochtend alhier is aangekomen, is he denmiddag door Z. H. den Paus ontvangen. Stand op Dinsdag 1 uur van.: 757 Vorige stand: 758.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1