de Inktvisch Weer kolendamp Order Werkspoor f DINSDAG 27 MAART 1934 De man overleden BIJBELSCHE MONOGRAPHIEEN J. J. ROMEN ZO Beursvacantie Thans in bewaring Door trein gegrepen Echtpaar door het gevaarlijke gas tijdens den nacht vergiftigd MR. J. J. I. HARTE VAN TECKLENBURG DRANKBESTRIJDING R.K. Onthouders van spoorweg personeel bijeen Voordracht van pater W. Arts M.S.C. STEUNREGELING TWENTE Bestuur Werkliedenverbond bij den minister VOOR DEN DOODEN KAMERAAD Ernstig ongeluk op de „Statendam" Prof. J. KROON S.J I S A I A S De verduistering bij semi-over- heidsinstelling Goeden Vrijdag en Paaschzaterdag ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE Tien millioen 5*4 pCt. obligaties De veelzijdige VERBODEN KLEEDING Overtreding van het uniform verbod Bemalingsinstallatie voor Delfland HOUDERS VAN RUNDVEE Vergoeding voor verschillende producten Zuster Erica t SPELEND DEN DOOD IN Jeugdig knaapje onder een vrachtauto BRANDSTICHTING Om onder dak te komen KOUD RITJE VOOR EEN DREUMES Driejarige als blinde passagier VERVALSCHING VAN EEN KWITANTIE GENEZEN DOOR „GEBED" DOOR PETER BARON I Voerman werd ernstig gewond ONBEWAAKTE OVERWEGEN Demonstratie met automatische signalen COMMISSIE-SCHOUTEN ONTBONDEN VOETBAL ZWALUWEN-ROODE DUIVELS Eenige duvelkens niet present Maandagmorgen bemerkten de buren van het echtpaar Langeveld, wonende aan den Heere- weg te Noordwijkerhout, dat de rolluiken niet werden geopend. Daar zij dit vreemd vonden, gingen zij eens op onderzoek uit. Zij klopten op de ramen, doch kre gen geen gehoor. Hierna werden de rolluiken voor het slaapkamerraam opgeschoven en men zag, dat het echtpaar nog te bed lag. Daar de voordeur niet geopend kon worden, werd een van de ruiten ingedrukt. De kamer bleek geheel gevuld te zi]n met kolendamp. Een direct gewaarschuwde geneesheer paste kunstmatige ademhaling toe. Na twee uur slaagde men erin de vrouw weer bij te bren gen. De man bleek evenwel overleden te zijn. De heer W. Langeveld, die lid is van den Ge meenteraad van Noordwijkerhout en penning meester van het R. K. Armbestuur „St. Jozef", was 64 jaar oud. De toestand van de vrouw, die thuis ver pleegd wordt, is ernstig, doch niet levensge vaarlijk. By K. B is met ingang van 1 Mei aan mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State met dankbetuiging voor de langdu rige en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen en is hij benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Maandag hield de R. K. Onthoudersvereeni- ging van Spoor-, Tram en Ato-personeel St. Franciscus van Assisië haar algemeene jaar vergadering in Huize St. Jan te Utrecht. De voorzitter, de heer A. A. W. J. van Hedel, Geesteren, opende de vergadering met het ge bed, heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder den zeereerw. heer Terwisscha van Scheltinga, directeur van Sobriëtas. In gloed volle woorden herdacht de voorzitter het over lijden van H. M. Koningin Emma, waarna een gebed werd gestort voor haar zielerust. Vervolgens had de bespreking plaats van het jaarverslag van den secretaris, van het finan cieel verslag van den penningmeester, van het redactieverslag over het Blauwe Sein en van de begrooting 1934. Het volgende punt van de agenda was bestuursverkiezing. Herkozen wer den de heeren A. A. W. J. van Hedel, Gees teren, A. J. L. Stalpers, Helmond, A. W. Wey- ters, Helmond. Gekozen werd de heer H. Vleeschhouwer, Utrecht. Na de lunch werd het voorstel van het hoofd bestuur behandeld om met ingang van den nieuwen jaargang van het Bondsblad dit als proef, voorloopig gedurende 1 jaar, twee maal per maand te doen verschijnen in vier pagi na's. Dit voorstel werd na eenige discussie z. h. s. aangenomen. De weleerw. pater W. Arts M. S. C. (Driehuis Velzen) hield een voordracht over drank bestrijding. De drankbestrijding streeft een ideaal na, dat ieders geheele persoonlijkheid waard is. De menschen besteden helaas liever aan dacht aan uiterlijke hervormingen der maat schappij en aan oppervlakkige dingen. Maar op de eerste plaats moet de mensch zelf veran derd worden. De Kerk plaatste zijn bakens in de verwarring en het rumoer des levens, om dat zoovelen niet meer weten waarheen ze moeten gaan. Wij moeten weer menschen wor den die om wille van de samenleving weten te offeren, iets weten weg te geven van zich zelf. De beweging der drankbestrijding is een in nerlijke beweging. De ziel van die beweging is het persoonlijke offer van een genotmiddel. Er is maar een ding dat levend maakt, dat is de geest en wel de geest van het offer. De drankbestrijdingsgedachte is onder vele katho lieken aan het tanen. Ze voelen er niet voor, ze willen het niet meer, ze willen er niet aan. De geest van deze beweging is vreemd aan de maatschappij waarin we leven. De wereld jaagt r>«.a.r genot. In den tijd van Ariëns was het al coholmisbruik erger, maar thans is er een veel grooter aantal genotmiddelen .waarvan mis bruik wordt gemaakt. Weliswaar worden drank bestrijders tegenwoordig beter getolereerd dan vroeger, maar toch staat men er vreemder te genover. Het wordt tegenwoordig als een bij komstig vraagstuk beschouwd. De geest die de drankbestrijding bezielt moet over een breed terrein gepropageerd worden. De wetten kun nen geen betere menschen maken, maar de betere menschen zullen de wetten naleven. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn gloedvol betoog. Vervolgens werden de voorstellen der afdee- lingen behandeld. Besloten werd om de contri butie voor gepensionneerde leden te bepalen op de helft der reglementaire contributie. De heeren Moonen, Eindhoven, en Vleesch houwer, Utrecht, werden aangewezen om te onderzoeken welke nieuwe wegen de propa ganda voor de beweging zal moeten inslaan. Zaterdag zijn vertegenwoordigers van het be stuur van het R.K. Werkliedenverbond door den Minister van Sociale Zaken in audiëntie ont vangen ter bespreking van de situatie, welke ontstaat na invoering van de gewijzigde steun regeling voor Twente. Met den minister namen aan de besprekingen deel de hoofdambtenaren Van Hoeven en Van Geelen; voor het Verbond waren aanwezig de bestuurders De Bruyn, Schutte en Nijkamp. Van de zijde van het Verbondsbestuur, aldus de „Volkskrant", werd instemming betuigd met het voornemen der regeering om in de steun regeling het sociale element meer te laten spre ken dan tot nu toe door het mogelijk maken, dat de uitkeering voor huisvaders met groote gezinnen, welke tot de laagst verdienenden ge rekend moeten worden, tot 90 procent van het loon kan worden verhoogd. Daarentegen werd ernstig bezwaar gemaakt tegen het voornemen om de steunnorm van ƒ13 op ƒ11 terug te brengen. De minister zegde ernstige overweging van een en ander toe, doch kon geen beslissing ne men, omdat hij eerst de zes burgemeesters van de betrokken Twentsche gemeenten wilde ont vangen. Eerst thans wordt bekend, dat aan boord van het s.s. „Statendam" van de Holland-Amerika Lijn op Zondag 18 Maart j.l. des ochtends elf uur een ernstig ongeval heeft plaats gehad, waarbij de matroos-kabelgast Dingenouts om het leven is gekomen. De winch pakte de kleeding van den matroos, waardoor deze meedraaide en geworgd werd. In een ondeelbaar oogenblik speelde dit ongeval zich af. Oorspronkelijk zou het slachtoffer op Maan dag 19 Maart in Venetië begraven worden, meldt „Het Volk", maar aangezien het schip reeds dien Zondag weer vertrekken moest, hebben de kameraden van den ongelukkige verzocht het lijk aan boord te mogen houden, waarvoor toe stemming is verleend. Het bedrag van de kos ten, die hiermede gemoeid waren, is door de schepelingen van hoog tot laag bijeengebracht. onder leiding van Prof. Dr. JOS. KEULERS Deze reeks boeken schetst Bijbelsche personen in het kader van hun tijd, met hun fouten en goede eigenschappen, toont toestanden in voor name tijdperken van Israels geschiedenis en verwerkt de nieuwste ontdek kingen ovei het oude en nieuwe testament, toetst den bijbel aan moderne problemen, en geeft het verband met de profane geschiedenis; 't is kortom beantwoording der voornaamste vraagpunten van de bijbelstudie in populair-wetenschappelijken vorm door de voornaamste Nederlandsche exegeten. Als eerste nummers verschenen thans: Prof. Dr. JOS. KEULERS JEREMIAS 192 bladzijden, op Simili-japon-papier. Omslagteekening en vier platen naar ont werpen van den kunstenaar Jos. Spey- brouck. ingenaaid t 3.Gebonden i 4. Bij inteekening: Ingenaaid 2.70 Gebonden i 3.70 Zijn leven en levens geluk offerde Jeremlat op in 't felst bewogen tijdvak van 't tragisch geëindigde Koninkrijk Juda. om het ongeluk af te wenden van zijn volk. 192 bladzijden, op Simili-japon-papier. Omslagteekening en vier platen naar ont werpen van den kunstenaar Jos. Spey- brouck. ingenaaid 3.Gebonden t 4 Bij inteekening: Ingenaaid 12.70 Gebonden t 3.70 Grootste der profeten geschetst in het raan: der tijdsomstandigheder en als machtig boete prediker, geweldig re denaar, bezield dichte: en voorspeller der toe komst. In voor- en najaar verschijnen van deze reeks een of twee boeken. VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL EN BIJ: wagen terecht en kreeg een der achterwielen over de borst. Voorbijgangers en een juist- passeerende verpleegster schoten terstond toe, doch het bleek, dat alle hulp vergeefsch was. De borstkas van het jeugdige slachtoffer was ingedrukt, zoodat de dood bijna onmiddellijk intrad. Pastoor Van Oorschot van de nabijgelegen Sacramentskerk diende aan den stervenden knaap nog het H. Oliesel toe. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Bij aankomst in het Ziekenhuis, waarheen men het kind in allerijl vervoerde, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. De gewezen directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewijsstukken van Rijvaar digheid, J. G. van T„ is in politie-bewaring ge steld wegens verduistering en valschheid in ge schrifte. Naar wij vernemen, zijn ingevolge de desbe treffende besluiten van de Vereeniging voor den Effectenhandel, Goede Vrijdag 30 Maart en Zaterdag 31 Maart as., als beursvacantie- dagen vastgesteld, zoodat op die dagen de prijs courant niet uitgegeven zal worden, op de kan toren niet zal worden ontvangen noch geleverd en de lokalen der Vereeniging gesloten zullen blijven, alles behoudens onvoorziene omstan digheden ter beoordeeling van het bestuur. Het bestuur van de A. K. U. deelt mede dat de A. K. U. heeft uitgegeven f 10.000.000 5'A pet. obligaties in coupures van f 1000. Houders dezer obligaties hebben het recht tot en met 2 Januari 1939 deze in te wisselen tegen IK gewone aan- deelen der maatsch.pij. Als basis van verrekening wordt genomen de nominale waarde der aandee- len van de maatschappij ten tijde Jer omwisse ling. Het nominale bedrag der obligaties wordt ten volle in betaling aangenomen terwiji even- tueele verschillen tusschen de nominale waarde van de obligaties en de nominale waarde van 1K gewone aandeelen der maatschappij over en weer in contanten verrekend zullen worden. Indien de algemeene vergadering van aandeel houders der maatschappij na 1 Januari 1936, doch vóór 2 Januari 1939, de nominale waarde van een gewoon aandeel wijzigt, wordt de hier- voren voor de omwisseling bepaalde termijn, Van alle markten is hij thuis, op allerlei ge bied is hij bekend, met alle dingen kan hij overweg, de magistraat die driemaal 's weeks zitting houdt in het hooge huis aan de gracht, van welk huis hem slechts een klein deel is toegemeten. Dit kleine deel echter is zijn domein. Het Hof zetelt in het- gebouw, de eerste, tweede, derde, vierde en volgende kamers heb ben er hun behuizing, maar des politierechters domein blijft iets aparts. Degenen, die geroepen zijn daar te verschij nen, mogen niet binnentreden via de majes tueuze trappen van wat een Paleis heet, maar moeten binnengaan door een straatje, dat in het Mokumsch dialect als „slurf" benaamd wordt. Langs een wel heel martiaal uitzienden, maar zeer gemoedelijken majoor der rijksveldwacht. die niet van dichte deuren houdt en dus voor iedereen, verdachte, getuige en publieke-tri- buneling zichtbaar is komt de bezoeker, uit welken hoofde dan ook hij zich aanmeldt, in een slordige gang, waar hij niet zonder moeite den weg vinden kan, dien hij gaan moet. Is men verdachte dan is dit makkelijk ge noeg, is men getuige, dan wordt het geval iets ingewikkelder, is men bezoeker, dan is men ge heel aan den duvel, in casu, aan den veldwach ter, die de wacht heeft overgeleverd. Aan hem en aan hem alleen is het t,e be palen hoevelen zullen worden toegelaten tot de leerschool des rechts, oftewel het college der misdaad. Er is een publieke tribune, die moet er zijn, maar deze is zoo bescheiden, dat op z'n hoogst twintig man daar plaats kunnen nemen. Plaats nemen. Daarom gaat het nu juist. Er was plaats, er is nog altijd plaats, plaats voor twintig. Voor twintig leergrage en leergierige discipelen, van wie er tien nu en dan hun plaats moeten afstaan aan familieleden van slacht offers of getuigen, die heel de rataplan heb ben opgetrommeld om te hooren hoe fijn ze den man in toga, den Edelachtbare, „Mijn heertje", zooals de Mokumers hem gaarne noemen, trachten in het ootje te nemen De veelzijdige doet of hij zich van niets be wust is, tenminste zoo lang men het hem niet te bont maakt, hij trekt een onschuldig ge zicht, ontwapent de „geinige" Amsterdammers door zijn eigen „gein", die droger en dus on- doorzicht'elijker is dan de hunne er tegenover te plaatsen, laat ze hun gang gaan. Daarom is het kleine zaaltje, met zijn min nen ingang zoo geliefd, daarom drommen drie maal per week de ijverige scholieren lang te voren tezaam, daarom is dit „huis" altijd uitverkocht. Voor zulk een belangstelling kan niemand ongevoelig blijven, is ook de veelzijdige dan ook niet ongevoelig gebleven. En dus is, waar vroeger niets anders was dan een reeling, waarover hoogstens zes men schen het breed konden laten hangen, een drietal banken geplaatst, waar de getrouwen, het zijn, evenals in den Raad, altijd dezelfden, hun ijver kunnen betoonen op hun dooie ge mak. Een dronk is een zit waard, maar een recht zaak niet minder. Drinken kan men lang en veel zonder steun tje, maar hij, die een zaak goed wil volgen en trouw dit deed, verdient toch ook wel een rust punt, dat iets lager gelegen is dan de elle boog, die voorheen het oor stutte en schraagde, al was het maar om beter te hooren. Bovendien is een makkelijk zitje bevorder lijk voor den slaap, want staande slapen zou een mensch maar op een paard doen gelijken en niemand toch wordt graag met een dier vergeleken. alles a pari. Vervroegde aflossing is mogelijk van i Januari 1940 af en wel gedurende de jaren 1940 tot en met 1948 tegen 102 K pet., daarna tegen pari. Alle aflossingen zullen door loting plaats vin den. Deze obligaties zullen voor 1 Januari 1935 niet verhandeld kunnen worden. Het ligt in de bedoeling der maatschappij na opheffing dezer blokkeering de noteering van deze obligaties ter beurze aan te vragen. Tegen beschikbaarstelling van deze f 10.000.000 obligaties en een bedrag in contanten o.a. ter be strijding der kosten, aan de transactie verbon den, heeft de tot het concern behoorende ven nootschap Algemeene Garenhandel Maatschap pij in het bezit gekregen f 15.000.000 6 pet. cumu latief preferente aandeelen A. K. U. met het daaraan verbonden achterstallige dividend. In September 1.1. werd door de O. S. P. te |Zutfen in de Buitensociëteit een vergadering ;ehouden, waarop men verscheen met roode lemden en blouses. Er werd proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het uniform- verbod. De kantonrechter te Zutfen neeft de verdachten echter vrijgesproken. Hij beschouw de deze kleedingstukken niet als uniformen, omdat zij niet door de partij waren voorge schreven. In hooger beroep heeft de rechtbank aldaar dit vonnis vernietigd en de verdachten veroordeeld tot een geldboete. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, imr. Wijnveldt, concludeerde Maandag tot ver werping van het te dezer zake ingestelde cas satie-beroep. Arrest: 23 April Naar wij vernemen is aan Werkspoor N. V. opgedragen het leveren van een bemalingsin stallatie voor het Hoogheemraadschap Delfland. De installatie bestaat uit twee centrifugaal- pompen, elk met een opbrengst van 400 M3 per minuut bij een opvoerhoogte van 2.85 M„ welke worden aangedreven door middel van tandradoverbrenging door twee Werkspoor-Die selmotoren van het T. M.-type, elk van 300 A. P. K. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de houders van rundvee uit het Landbouw-Crisisfonds bij uit voer van de volgende producten, de daarach ter genoemde bedragen per K.G. vergoed zul len worden. Niet uitgebeend versch rundvleesch.... ƒ0.08 Uitgebeend versch rundvleesch 0.10 Niet uitgebeend gezouten vleesch0.10 Uitgebeend gezouten vleesch 0.12 Gerookte billen en hazen 0.15 Rundvleesch in blik bruto voor netto.. 0.12 Voor zoover de uitvoer plaats had na 15 Octo ber 1933, doch voor 15 October 1934 en onder overlegging van een vanwege de stichting Cri sis-Rundvee-Centrale, gevestigd te 's Graven- hage, als deugdelijk erkend bewijsstuk van uit voer; met dien verstande, dat door of vanwege voornoemde stichting kan worden verlangd, dat te haren genoegen wordt aangetoond, dat de krachtens art. 2 van het Crisis-Rundveebesluit 1933 verschuldigde gelden zijn voldaan ten aan zien van de party vleesch, betreffende welke restitutie wordt gevraagd; voorts zijn als groep van producenten van cri sisproducten erkend de houders van rundvee. Deze beschikking zal worden aangehaald on der den titel „Crisis-Restitutiebeschikking 1934 V (rundvleesch)". In het Liefdegesticht te Beek bü Nijmegen overleed in den ouderdom van ruim 77 jaar Zuster Erica (mej. Antonia van Loosbroek), ge boren. te Oss. zy was reeds 60 jaar in de Con gregatie van de Zusters van Liefde van Tilburg. Op den Bosschen weg, ter hoogte van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, had Maandag avond circa 7 uur een droevig ongeluk plaats. Hetnegenjarig zoontje van den heer R. De G„ uit de Boerhaavestraat, was met een bal aan het spelen, dien hy voortschopte over het trottoir Plotseling rolde de bal den breeden rijweg op en, zonder uit te zien holde het ventje zyn speelgoed achterna. Juist kwam uit de richting Den Boch een zware, gedeelteiyk met zand beladen vracht auto van de firma C. O., aangereden. Het jongetje kon zijn vaart niet meer inhouden en, ofschoon de bestuurder van den auto nog trachtte te stoppen, kwam de knaap onder den Te Tilburg is Maandag brand ontdekt in de bosschen aan den Bredascheweg, ter hoogte van de Gaas. Het bleek, dat een zwerver, zekere S. uit Venlo, die den nacht in een landhuisje op de Gaas had doorgebracht, in het landhuisje brand had gesticht en verder op een viertal plaatsen in het bosch. Daarna had hy zich bij een veldwachter gemeld en vertelde hem, dat hy den brand had gesticht om zoodoende ergens te worden opgenomen. De brand bleef beperkt, daar er weinig wind stond, tot wat jong dennenhout, terwyi het huisje bijna geen schade bekwam. S., die gearresteerd is, zal heden ter be schikking van de Justitie te Breda worden ge steld. Het driejarige zoontje van Van O. maakte Zaterdagavond een avontuurlijke reis als blinde passagier op de treeplank van een auto. On derwijl de bakker Griffioen uit Bodegraven op den Kortsteekterweg een klant bediende, kroop de jongen op de treeplank, hetgeen door G. by het wegryden niet werd bemerkt. Pas in Zwam- merdam, aldus lezen we in „Het Volk", waar de auto moest stoppen, werd de kleine avon turier op zyn gevaariyke zitplaats ontdekt. Hy was geheel verkleumd en totaal van streek door den uitgestanen angst. Het mag een wonder heeten, dat de knaap op den hobbeligen weg niet van de treeplank is gevallen. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van A. V. te Monster, die door het Haagsche Gerechtshof is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens het gebruik maken van een valsche kwitantie. De advocaat-Generaal by den Hoogen Raad, Mr. wynveldt, heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van J. H. C. V., die door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot 7 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, n.L genezing door gebed. Arrest 23 April. Wanhopig keek de hertog zyn neef aan en, ter wijl hy opstond, bood hy Leslie aan, haar naar d'r auto te leiden. VIJFDE HOOFDSTUK Een geheim 't Was even over vieren, toen Juffrouw Leslie zich verkleedde en een lichtgroene japon aan trok. „Mynheer Craven is met sir Marcus m de bi bliotheek, juffrouw Leslie," zei Sadie, die druk bezig was, het kapsel harer meesteres in orde te maken. Een lichtelijk verhoogde kleur, en een plotse linge warme gloed in haar oogen, waren de eenige teekens, die verrieden, of dit juffrouw Leslie interesseerde. Maar zy waren voldoende en Sadie lachte slim. Het: „Toe, schiet een beetje op, Sadie," hoe zelfbeheerscht uitgesproken ook, bedroog het kamermeisje niet. De man, wiens naam juffrouw Leslie dien ver raderlijken blos bezorgd had, zat inmiddels in de bibliotheek, gemakkeiyk in een stoel geleund, tegenover zyn vriend. jimmy Craven was precies zeven en twintig jaar, donker, vrymoedig blikkende oogen en een trek, die veel humor verried lag om zijn lippen. Bagshaw van de „Avondpost" beschouwde hem als" een van zijn knapste en meest belovende jonge menschen. Crowland, zijn afdeelingschef, had enkel oog voor zijn volslagen gebrek aan smaak om zich te kleeden en voor zyn groote onachtzaamheid. Op dit oogenblik was zyn das er, zooals ge- bruikeiyk, in geslaagd om tot achter in zijn nek te kruipen; zyn broekspypen vertoonden erger „knieën" dan ooit, en zijn sokken hingen in wan- hopigen harmonica-vorm erby. „Geen tyd voor modeplaten," was zyn onver- anderiyk, gemoedehjk antwoord, op de wijze raadgevingen en opmerkingen van zijn vriend, Freddie Leicester, en toch, trots zijn niet bij zonder verzorgd uiterlijk, was het de moeite waard, Jimmy aan te zien: goed gebouwd, ge zond, altijd goed gemutst en, om met Freddie te spreken: „een fideele kerel." Zijn sprekend contrast was ditmaal zijn gast heer, de magere, statige en soldateske gestalte van sir Marcus Loseley. Gekleed in een rustig zwart, dat zijn bleek, byna ascetisch gelaat nog meer deed spreken, zat hy zyn gast aan te kyken. zyn haren waren reeds ruimschoots met grijs doorschoten, maar in zijn oogen was nog iets jeugdigs gebleven, al drukten zij ook een rustige levenservarenheid uit. Sir Marcus schoof de doos met sigaretten naar Jimmy toe. De reporter nam er een uit, streek een lucifer aan en bood den oudere vuur aan. „Nu, Jimmy, is dit nu eens geen beroepsbezoek of "ben je alweer uit op je eeuwige kopy?" vroeg sir Marcus op zyn diepen, gezelligen toon. „Neen," antwoordde de journalist, „ik kwam eigenlijk binnenloopen om Leslie te bezoeken. Ik had er niet het minste vermoeden van, dat u hier zoudt zyn." „Ik kwam gisteren terug en ik verwachtte wel zoo'n beetje, dat ik je te zien zou krijgen. De eerste woorden, die ik van Leslie hoorde, waren al danig doorspekt met den naam van mynheer James Craven." Hij keek den jongen reporter snaaks aan en Jimmy bloosde. „Ja ziet u, mijnheer," begon hij verward en streek met zijn handen door het haar. „Juist," glimlachte zyn gastheer, „ik zie 't." Hu trok bedachtzaam aan zyn sigaret. „En ver tel me eens, wat is nu wel het meest besproken nieuws in Fleetstreet," vervolgde hy. „Ik bleef in Faversham achter en alle nieuws ging langs my heen." „De Squid, mynheer," antwoordde Jimmy. „Bagshaw kan den Squid maar niet uit zyn hoofd zetten, en ik heb opdracht, my met die zaak bezig te houden. Werkelijk, we doen den heelen dag niets anders dan spreken, denken, eten en drinken over, aan of met onze gedach ten by den Squid." „Daar staat whisky," zei sir Marcus. „Het is fijne kopij, van journalistiek stand punt beschouwd," zei Jimmy, die zich van den drank bediende. „Maar het is heusch zoo gemak kelijk niet, in die geschiedenis van den Squid een vasten en geleideiyken draad beet te krygen. Er is niemand, die eigenlijk kan beweren, hem ooit gezien te hebben, behalve dan Jerry de boef. Elvedenvan de Yard meent zelfs, in Jerry een bondgenoot van den Squid te moeten zien, en- ik voor mij vind Jerry inderdaad iemand, die in het oog gehouden dient te worden; was hy maar niet zoo buitengewoon gesloten. Elveden probeerde het eens met hem, een paar dagen geleden, maar die bliksemsche kere.1 liet geen woord los over den Squid." „Een verstandig man," merkte de ander op. „De Squid zal voor een moord heusch niet te rugschrikken." „Hij heeft al een moord op zijn geweten," zei Jimmy. „Zoover heeft hy het al weten te bren gen. Nu valt maar af te wachten, of die onzicht bare voelsprieten van den Squid den langen arm der wet nog langer zullen kunnen ontwyken." „Om nog niet te spreken van die inktvisch- tasters van de pers, nietwaar?" grinnikte sir Marcus. Jimmy grynsde en zs'tte zyn haren wederom in beweging met zyn banden. „Zou het je erg verrassen, als je wist dat ik den Squid eens gezien heb?" vroeg zyn gastheer langzaam. Zeker een minuut keek de reporter den ander strak aan. Wanneet- het sir Marcus' bedoeling geweest was, effect, te bereiken met zyn mede- deeling, dan was hy daar ten volle in geslaagd. Een donderslag iou Jimmy niet meer hebben doen opkyken. „Is dat een grapje van u?" hygde hy en haast te zich, een bloc-note te voorschijn te halen. „Ik.... ja, natu^rlyk, ik had er werkehjk geen Maandag is het paard van den landbouwer Abbink te Eibergen op hol geslagen, dicht by een onbewaakten overweg. Het paard, dat een wagen, geladen met kunstmest, trok, werd door een juist aankomenden trein gegrepen. De voerman van den kunstmestwagen werd van den wagen geslingerd. Hij is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. Het voertuig werd geheel versplinterd. Daar de as van den wagen in de wielen van de locomotief geraakte, ondervond het trein verkeer een half uur vertraging. De N.V. Nederlandsche Gas-accumulatormaat- schappij geeft in Den Haag demonstraties met AGA-automatische signalen voor onbewaakte overwegen. De spoorwegen hebben destijds op een aantal onbewaakte overwegen, met meer beperkt uit zicht, extra waarschuwingsseinen doen plaatsen in den vorm van AGA-flikkerlichtsignalen. Bo vengenoemde maatschappy heeft ongeveer vyf- en-zestig dezer installaties geleverd, maar bij deze signalen moet men zelf bepalen, of er een trein in aantocht is. Intusschen wordt wenschelyk geacht het ge bruik van een signaal, hetwelk waarschuwt, dat er een trein nadert. Zulk een sein nu wordt hier gedemonstreerd. Daarby wordt de nadering van een trein aangegeven door een rood signaal, met vele flikkeringen per minuut, en als er geen trein nadert, is het signaal wit, met een klein aantal flikkeringen. Het verschil in het aantal flikkeringen is gemaakt met het oog op kleu renblinden. Van deze automatische signalen zyn er in Zweden sedert tien jaar ongeveer duizend in werking. Nog onlangs zyn er honderdtwintig van in België besteld. Door deze demonstraties tracht men duidelijk te maken, dat het gebruik van zoodanige auto matische signalen ook hier te lande ingang be hoort te vinden. Men wyst op het voordeel, dat eraan is verbonden, namehjk dat het verkeer, als er geen trein nadert, geregeld kan door gaan, doordat men niet uit behoeft te stappen om te zien of er een trein in aantocht is. Bij eenig defect aan het signaal komt het aanstonds op rood te staan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onder dankbetuiging aan de leden, adviseerende leden en den secretaris voor de belangrijke dien sten, door hen bewezen, ontbonden ae com missie, ingesteld bij zyn beschikking van 27 Juni 1933, aan welke werd opgedragen het vaststellen van normen, die door het centraal gezag be- hooren te worden aangelegd by de beoordeeling van de bezoldiging van het personeel in dienst van provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders. Je^^hêm wel ooit gezien nee leugen is de boef nog niet gebarsten." Het gelaat van den baronet werd eventjes overwolkt en hy zag den reporter een paar oogenbliklcen, zonder iets te zeggen, aan. „Ik weet eigenlijk niet goed, waarom ik je dat vertel," bekende hij eindelijk. „Ik heb het nu vier jaar voor mijzelf gehouden zelfs Leslie heeft er geen vermoeden van maar, enfin, je kunt hooren wat ik er over te vertellen heb. Het werd indertijd stil gehouden en een krant heeft er nooit iets van geweten om zeer geldige re denen. Het zy je in vertrouwen medegedeeld, Jimmy, het spijt me wel, maar ik kan je geen primeur bezorgen. Je moet weten, Leslie heeft altijd gedacht, dat haar vader een natuurlijken dood gestorven is „Nu ja, dat was toch ook zoo. ofvroeg Jimmj vol belangstelling, terwyl hy zijn bloc weer in zijn zak stak. „Ik herinner me zoo- ietshartverlamming, nietwaar?" „Neen Je sprak daarnet van een moord, waar voor de Squid verantwoordelyk kan gesteld wor den. hy is verantwoordelyk voor twee moor den!" Sir Marcus' gelaat was strak gaan staan en Jimmy zat in eens in gespannen aandacht voor overgebogen. „Gerechte hemel, u bedoelt toch zeker niet?". „Eén daarvan," vervolgde sir Marcus, op den zelfden onbewogen toon en dóórpratend, alsof hy den ongeloovigen uitroep van den journalist In het Roode Duivels-elftal, dat op Woens dagavond a.s. op het V.U.C.-terrein te Den Haag tegen het Zwaluwen-elftal zal uitkomen, is, daar vier spelers by de competitie-wed- stryden van Zondag j.l. geblesseerd zijn, een wyziging gekomen. Het veranderde elftal ziet er als volgt uit: Doel: Badjou (Daring-club Brussel). Achter: v d. Bosch (Beerschot) en Hamers (R. C. Mechelen). Midden: Verstraeten (F. C. Mechelen), Wel- kenhuysen (Union Sint Gijloise) en F. v. d. Eynde, (Union Sint Gilloi.se). Voor: Lambrechts (F. C. Luik), Voorhoof (Liersche Sport Kring), Desmedt (Ukkel Sport), Sayes (O. S. Brugge) en Putmans (Union van Goei). niet had opgemerkt, „was de moord op een man, wien ik een groote genegenheid toedroeg." Bedachtzaam haalde hy een teugje rook uit zyn sigaret. „Ik ontmoette den Squid, twee minuten, nadat hy den moord had bedreven." „En?" „Hy bedreef er byna een tweeden by ook nog. Ik kan je nu het litteeken nog laten zien. De man, dien hy vermoordde, was John Richmond, mijn allerbeste vriend en Leslie's vader." „Maar die hartverlamming danik begrijp niet „Dat werd verteld, om het publiek tevreden te stellen," antwoordde sir Marcus voor zich heen, alsof hy met zyn gedachten niet by het gesprek was. Toen keek hij den reporter vlak in de oogen en, terwyl hy vooroverboog, zei hy „Er zal een dag komen, Jimmy, dat ik den Squid die misdaad betaald zet." ,U bedoelt.... hem dooden?" vroeg Jimmy, die den ander aandachtig gadesloeg. Sir Marcus schudde het hoofd en hy laohta hees-A en onnatuurlyk. „Nee, dat niet," antwoordde hy toen. „Ik zal hem achter slot en grendel brengen. Trouwens wat zou dood-zyn voor hem be teek enen. Ik wilde hem treffen in zyn ydelheid, hem leeren wat vrees is. De angst voor den dood. Drie weken lang niets anders dan maar zitten prakkezeeren en wachten en dan eindehjk de strop!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3