STA D S N I E U W S I Zoekt gij betrouwbaar i Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000 gezinnen e saneering der maalindustrie GEEN DUURDER BROOD 7 |iiiiiii)iiiiiiimnBimmminininiiiiinniniininmiiiiiimiminiinniiiiiii)iiinminiimiiiiiiiiniiiiiiiimniiiiiig sumnrnmuiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiiimiiiiiiiiÊ DINSDAG 27 MAART 1934 WELDADIGHEIDSCONCERT Orkest Joh. Steenman VOOR DEN POLITIERECHTER Onder nationaal-socialisten Aan beslag onttrokken Het oude liedje Het ingezonden stuk De textielstaking te Ver vier s R. K. PROVINCIALE KIES- KRING VELSEN „Hoe trekken wij de jongeren in de R. K. Staatspartij?" Rouwbeklag R.K. Raadsleden Liederen-recital Lietje van Vliet Bijlegging conflict in de auto-industrie Paschen in Rusland 75 communisten gear resteerd GELE BENZINEPOMPEN De Shell vecht voor de eigen kleur De bridge Olympiade 1934 Houten magazijiitje in brand WOLKENKRABBERS VAN PAPIER mm Wmm. Leeraren en leerlingen van een Berlijnsche school wisten uit drie-honderd küo papier-maché deze stad op te houwen De belanghebbende meelfabrieken zijn het niet eens over de te nemen maatregelen Uitkoop of regeling Contingenteering? Fabrieken stilleggen Gebrekkige organisatie RADIO-TELEFOONVERKEER NEDERLAND—INDIË VOERMAN DOODGEREDEN De katholieke jeugd in Duitschland Verwachtingen De gouden standaard Sneuvelende kranten in Duitschland Korte berichten HET CENTRAAL POSTGIRO KANTOOR Heden gesloten SCHAKEN DE STRIJD OM DEN WERELD TITEL Met Paschen de eerste ontmoeting tusschen Aljechin en Bogoljubow HOCKEY NEDERLAND—FRANKRIJK ('hans op 7 April a.s. te Parijs NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT 51llilllllllllll]IIIIIIIIIIIIIIIIIII!l!IIIIIIIIIIIIIlllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!ll!lllllill!l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllïË Ieder Jaar heeft ten bate van de kas der Centrale Vacantie-kolonies. afdeeling Haarlem een weldadigheidsconcert plaats. Tot vorig jaar zwaaide nog altijd en reeds sinds vele jaren de heer Joh. Steenman, wiens overlijden we voor kort memoreerden, den staf over het en semble dat zijn naam was gaan dragen. En nu de leider is heengegaan heeft ziin trouwe concertmeester, de heer J. Floor, zijn plaats, naar we vernamen, provisorisch, achter den lessenaar ingenomen. En we moeten zeggen, hij heeft zich van zijn wel niet gemakkeliike en zeker ongewone taak met veel succes gekweten, terwijl ook het orkest den nieuwen leider over het algemeen goed in zijn intenties wist te voieen. Er werd geopend met het Vijfde Branden- burvsche Concert in D-majeur van Joh. Seb. Bach. Mej. Bets Nederkoom vervulde hier de clavecymbel-oartij. Mevr. I. André de la Porte- Le Roy vertolkte de viool-solo. terwiil de heer J. Hoekstra de obligaat-fluitpartij blies. Een klein strijkorkest zorgde voor de begeleiding. Dit mooie Kamermuziekwerk kreeg wel wat veel van het goede, in den vorm van een te sterke begeleiding door het strijkorkest, zoodat van het clavecvmbel zoo goed als niets meer over bleef. De bezetting der strijknartijen had dan ook gerust en met succes nog kunnen wor den ingekromDen tot enkele instrumentalisten. Een zeer mooi Concert voor Violoncel met begeleiding van strijkorkest, eveneens in D- groot, in dit teeken stond het geheel e nro- gramma van Leonardo Leo volgde. De heer W. K. Kraak vervulde daarin met wisselend succes, hoewel zeker niet onverdiensteliik, de solo-partij. Voor ziin prestatie werd hij met een fruitmand gehuldigd. De beste muzikale prestaties evenwel kregen we naar onzen smaak te genieten in de beide Svmphonieën voor groot-orkest: de eerste van Mozart in D-majeur 1K.Y. 5041 en de tweede, na de pauze, de Schotsche Symphonie van Felix Mendelssohn. Dat was in beide werken een frisch en mon ter musiceeren, waarbij de leider nog wel niet onverdeeld kon rekenen op de accuratesse en de volgzaamheid in maat en rhythme van al ziin musici zelfs in het uitstekende fluiten- trio noteerden we een te vroegen inzet maar het geheel klonk frisch en spontaan. Een enkele tegenstelling had wat geprononceerder, een accelerando of ritardando wat vlotter of wat meer ingehouden kunnen zijn, een tempo wat strakker, een rhythme wat gelijkmatiger door alle orkestpartijen geobserveerd, maar het geheel was frisch en vooral in de snellere dee- len levendig en goed verzorgd van klank. Dirigent Floor oogstte met zijn ensemble te recht veel succes en werd met bloemen gehul digd. Tijdens de pauze liepen er 'n menigte meisjes en jongens rond om ten bate van de kas ver snaperingen te verkoopen. Maar we hebben al 'ns meer de opmerking gemaakt, dat een ordebewaarder voor deze jonge colporteurs gedurende de uitvoering hard noodig is. NU werd deze allesbehalve prettige taak noodgedwongen door een der aanwezige muziekverslaggevers op zich genoomen. Een volgend jaar moge men betere maatregelen treffen in deze aangelegenheid. T. S. Voor den Haarlemschen politierechter stond Maandagmorgen een Haarlemsche jongeman terecht, die op 13 December van het vorig jaar een ruit van het kringhuis van de N. S. N. A. P. aan het Spaame had ingeslagen. Twee partijgenooten, een kringleider en een hulpcontroleur van de Haarlemmermeer die de daad gezien hadden, legden deswege hun verklaringen af. Verdachte zelf ontkende eerst en na een geduchte schrobbeering van den politierechter en voorlezing van het politioneele proces-ver baal, waarin hij wel bekend had, deden hem van zijn ontkentenis terugkomen. Hij was ook lid van den bond geweest, maar verklaarde daarna verschillende keeren gemolesteerd te zijn. Politierechter: „Dat kan nu wel, maar dan had u dat bij de politie moeten aangeven en niet een ruit moeten gaan stukslaan". De officier van justitie eischte een geldboete va»; 20 of 10 dagen, conform welken eisch de politierechter hem veroordeelde. Een Heemsteedsche metselaar had een belas tingschuld van 90.Verleden jaar Mei was daarom een ambtenaar van de belastingen be slag komen leggen. De metselaar had bovendien nog een café. Gedurende het beslag, waarbij de man als be waarder was aangesteld, had hij met de huur ster een accoord .getroffen, dat hem de huur zou worden kwijtgescholden als hij op 7 Aug. uit het café zou trekken. De man ging hierop in en bestelde een verhuizer, om in den nacht zijn inboedel over te brengen en op te slaan in zijn pakhuis. Inmiddels had de metselaar ook een kooper gevonden voor zijn radio-toestel. Hij had hier voor 50 ontvangen, terwijl de kooper op zijn beurt het toestel weer voor 92 had ver kocht. De beslaglegger had wel gezien, dat het café gesloten was, doch zijn ambtelijke handeling begon pas op den openbaren verkoopdag op 3 November. Dit verklaarde hij op een vraag van den politerechter, voor wien de metselaar Maandagmorgen terecht stond. De verdachte bekende, doch zei dat hij niet de bedoeling had gehad om goederen aan het beslag te onttrekken. De officier van justitie was het hiermee niet eens en nam wel degelijk kwade trouw aan, vooral omdat de verhuizing des nachts hei melijk heeft plaats gehad. Hij vond het al ernstig genoeg dat de dienst der belastingen zoo'n omslachtigen weg moest volgen om het geld binnen te krijgen en eischte een gevangenisstraf van zes weken. De politierechter zal Donderdagmorgen a.s. om kwart voor tien schriftelijk vonnis wijzen. Voor het gewone punt: diefstal, stonden dit maal drie personen terecht, of liever twee, want één was niet verschenen. De eerste was een man die in eigen huis ge stolen had, nJ. uit zijn gasmeter. De officier van justitie vond hem echter geen dief in den waren zin des woords. Zijn vrouw blijkbaar een xanthippe had hem zonder een cent thuis gelaten en hij was op het moment van de daad in opgewonden toe stand vanwege een echtelijk meeningsverschil. Hij kreeg dan ook een zeer clemente straf, die slechts bij hooge uitzondering gegeven wordt, nJ. een voorwaardelijke geldboete van 25 gulden subs. 14 dagen hechtenis, met een proeftijd van een jaar. De niet verschenen beklaagde was een jeug dige dienstbode, het „meisje van buiten" dat dient in de stad. Dans en lust tot goede sier hadden haar geïnspireerd tot diefstal van een drietal ja ponnetjes bij C. A. Voor de reclasseering was ze met verschenen en ook voor den rechter was ze spoorloos, het geen reeds een voorwaardelijke straf uitsloot. De eisch was drie maanden gevangenisstraf, doch de rechter wilde rekening houden met haar jeugd en gaf haar drie weken. De derde beklaagde was een jongeman van 21 jaar, die tijdens het voetballen de porte- monnaie van een zijner kameraden ontvreemd had uit diens kleeren in het kleedhokje. De rechter vond het een gemeene streek, maar nam de slechte omstandigheden van den jongen in aanmerking. Nog eenmaal wilde hij het probeeren en gaf hem een voorwaardelijke straf van zes weken met drie jaar proeftijd en onder voorwaarde dat het gestolen tientje aan den gedupeerde werd terugbetaald binnen een jaar. Een IJmuidenaar had bij de staking van verleden jaar zijn opgewondenheid uitgevierd in een ingezonden stuk in de „Fakkel", dat van kwetsenden inhoud was voor een politie- ken tegenstander. Verdachte hield een roerend pleidooi voor zichzelf, waarin vooral zijn loyale houding op den voorgrond trad! Erg veel succes had dit echter niet en de rechter vond kwalificaties als „onguur indivi- du" en „onding" zeer ongepast. Het ingezonden stuk werd een dure grap, duurder dan een groote advertentie, want het kostte hem 40 boete, te vervangen door 20 dagen hechtenis. ver en virtuoos van stem, glad en intelligent van muzikaliteit zong ze liederen van Brahms, Schubert en Mozart. Vooral de aria uit de Figaro lag haar heel goed, in Schubert viel de voordracht te loven, doch in Brahms ont dekte men momenten van iets, dat in de an dere muziek bedolven onder virtuositeit ge bleven wasDaar was ontroering speciaal in een lied als „An die Nachtigall", of „Dort in der Weiden",, waar opeens een klang iets tra gisch en een tekstwoord iets navrants kreeg door een treffende aparte expressie en men zich geplaatst zag tegenover een jonge artieste met een eigen wordend talent. Wel moet de zangeres nog wat aandacht aan haar uit spraak schenken, die hier en daar nog niet de vereischte duidelijkheid had. De begeleidster, Jeanne de Vos, toonde zich een knap en gevoelig pianiste als begeleidster van de zangeres in het bijzonder in een solo van Debussy. Er was een groot en dankbaar publiek. De jaarvergadering van den Provincialen Kieskring Velsen werd door de afgevaardigden van 24 Kiesvereenigingen bezocht; terwijl ook het bestuur geheel aanwezig was, benevens de Statenleden Dr. Droog en P. Heilker, Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van Wijk aan Duin zullen pogingen worden aangewend om de omzetbelasting van de stroomverbruikers van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf af te wentelen. In de R. K. Sta tenfractie zal deze kwestie aanhangig worden gemaakt. Het jaarverslag van den secretaris begon in crisistoon en eindigde hoopvol in verband met de activiteit, die aan den dag komt in de R.K. Staatspartij na de uitvaardiging van het Ma nifest. De groote opkomst was vooral te danken aan de behandeling van een onderwerp, dat ernsti ge aandacht verdient. Het bestuur had Rector Timp, moderator van de K.J.M.V., uitgenoo- digd om de vraag te behandelen, hoe wij de jongeren kunnen trekken tot de R. K. Staats partij? Spreker had tot titel gekozen: „De jon geren en wij," onder de jongeren verstaande de rijpere jeugd van 18 tot 25 jaar, die door den eerw. spreker werd verdeeld in vier categorieën. Ie. degenen, die alleen voor hun pleizier le ven en meenen, dat de wereld draait om voet ballen, biljarten, dansen en het meisje, en om sociale en politieke vraagstukken zich niet be kommeren; 2e. zij, die wel voelen voor allerlei nuttige ver- eenigingen; maar afkeerig zijn van politieke aangelegenheden 3e. de jongelui, die er alles van weten en zelfs veel beter dan de ouderen. Zij hebben al- lemans praats, ondanks 't feit. dat zij meenen dat er reeds veel te veel is gepraat, en nu eens vragen- daden, daden. Zij vergeten echter, dat daadschreeuwers nog geen daden doen, wat heel wat anders is. 4e. de prachtgroep, die belangstelling toont in alles wat op Katholiek sociaal en politiek terrein plaats vindt. Deze groep levert de pro pagandisten en kan de kern vormen, die de an dere groepen moet winnen. Spreker beval aan het vormen van prooa- gandaclubs, die vooral bij verkiezingen actief werk kunnen verrichten en voorts voorlichting in de staatkunde en Staatsinrichting in de so ciale vereenigingen; hetgeen nog geen politiek is. doch zeker belangstelling wekt voor de ka tholieke politiek. Voorts gaf spreker nuttige wenken voor de ouderen, hoe zij de klove tusschen ouderen en jongeren kunnen overbruggen. Hii wees on de croote noodzaak, dat de gelederen der R. K. Staatspartij worden aangevuld, er op wii'ende hoe in een jaar verloren kan gaan, wat de ka tholieken in 50 jaar hebben veroverd. Hierop volgde een vruchtbare gedachtenwis- seling. De Ned. R. K. Politiebond heeft een tele gram van rouwbeklag aan H. M. de Koningin gezonden in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en het register ten paleize geteekend. Naar wij vernemen zal deze maand de heer Prof. dr. A. Steger als spreker optreden voor de Vereeniging van R.K. raadsleden. Men schrijft ons: Meer en meer wordt het gewoonte om reci tals te doen plaats vinden in een tentoonstel lingszaal. Het groote publiek heeft dan ruim schoots gelegenheid om zijn impressies te on dergaan. Dezen kerr was de muzikale matinee in het Frans Halsmuseum tijdens de tentoon stelling van schilderijen en teekenwerk van den nestor der Haarlemsche schilders: Boot. Lietje van Vliet is een jonge zangeres, die al eens meer o. a. op de crisistentoonstelling j.l. van haar frissche geluid deed genieten. Zui- Onze Belgische correspondent seint ons: De textielstaking in Verviers duurt nog steeds voort. Maandagochtend hebben zich de transport arbeiders bij de staking aangesloten. WASHINGTON, 26 Maart. De bijlegging van het geschil tusschen de werkgevers en de werk nemers in de automobielindustrie, de grootste industrie der Vereenigde Staten, is niet slechts te beschouwen als een groote persoonlijke over winning van Roosevelt, doch als een keerpunt in de ontwikkeling der betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid in de Vereenigde Staten. De arbeiders zullen eigen vertegenwoordigin gen mogen kiezen, zonder dat de werkgevers eenerzijds en de vakvereenigingen anderzijds, het recht hebben, daardoor voorschriften te geven. Dit beteekent een verwerping der eischen van de „American Federation of Labor", die afschaffing hebben geëischt van de bedrijfs- vertegenwoordigingen en de erkenning der vak vereenigingen. REVAL, 36 Maart (V. D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russische gemeentelijke autoriteiten het luiden van Paaschklokken hebben verboden. De buitenlandsche kolonie te Moskou zal in een kerk het Paaschfeest vieren, doch slechts buitenlanders zullen deze plechtigheid mogen bijwonen. RIGA, 26 Maart. 75 communisten, die in Sovjet-Rusland in de z.g. internationale Lenin- school te Moskou waren opgeleid voor politieke propaganda in Letland, zijn gearresteerd. De N. V. Maatschappij voor den verkoop van Petroleumproducten, Petroduct N.V. te Aerden- hout, gemeente Bloemendaal, had in kort ge ding gevorderd, dat de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, Verkoopkantoor van Koninklijke Shell-producten, gevestigd te Den Haag, zou worden veroordeeld om het plaatsen van ad vertenties en het aanbrengen van aanplakbil jetten te staken en de reeds aangebrachte te vgerwij deren in welke advertenties en aanplak biljetten de aandacht van koopers van produc ten der Koninkl. Shell-groep werd gevestigd op het feit, dat tegenwoordig uit geel geschilderde pompen benzine verkocht wordt, welke niet van de „Koninklijke" afkomstig is. De „Koninklijke" had daarom op hare pom pen, die alle reeds van het woord „Shell" zijn voorzien, ook het Shell-embleem laten aanbren- m. De President van de Haagsche rechtbank oor- Te deze publicaties niet onrechtmatig en ontzegde de ingestelde vordering. In frooger beroep heeft thans het Haagsche Gerechtshof dit vonnis bevestigd. The Mayfair Bridge Club deelt mede, bericht te hebben ontvangen van den heer Culbertson, dat de beste scdre-pariteit, dus het beste resul taat van de world Bridge Olympic 1934 in Nederland bereikt'-^erd door de heeren B. Ein- horn en L. Zeldenrpst. In de Noord-Zuid Slijn werd het beste gespeeld door dit paar, terwijl in de Oost-West lijn de heeren Mr. E.' C. GoÖdsmit en Mr. W. Leven - bach het beste resultaat bereikten. De internationale winnaars waren resp. voor de Noord-Zuid West lijn een paar uit Boedapest (Hongarije) en voor dé Oost-West lijn een paar uit Winston-Sal^m. (North Carolina, U. S. A.). I Gistermorgen brak brand: uit in een houten magazijntje van de firma* G. Kersemaker te Eindhoven. De brandweer slaagde er in de be lendende fabriek te behoudsn. Bij het departement van Economische Zaken is op het oogenblik in behandeling de vraag der al- of niet-contingenteering van de maal industrie hier te lande. Daar een regeling van de bloem- en meelproductie invloed kan oefe nen op de prijzen van ons dagelijksch brood, is het begrijpelijk, dat deze zaak meer in het centrum der belangstelling staat dan gewoon lijk het geval is met de vele aanvragen om regeeringsmaatregelen, die dagelijks bij dit departement binnenloopen. De meelfabrieken in den lande hebben de laatste tijden slechte tijden doorgemaakt; een feit, dat bij den buitenstaander weinig ver wondering zal wekken gezien het feit, dat alle indutrieelen steen en been klagen. Toch is dit 'n opmerkelijk feit als men weet, dat in tijden van depressie veelal juist de meelindustrie goede winsten maakt. Immers, eenerzijds kan zij profiteeren van de lage graanprijzen, ander zijds heeft zij volop te malen, omdat in tijden van nood het broodverbruik toeneemt. Intus- schen is thans het eerste voordeel door de in voering van de tarwewet verloren gegaan, ter wijl door de groote concurrentie onder de bak kers de broodprijzen laag gehouden worden. Dies zitten de Nederlandsche molens dat is de vakterm voor meelfabrieken, die natuurlijk al lang niet meer door wind gedreven worden in zak en asch en worden plannen beraamd om de meelindustrie weer op de been te hei pen. Dat er maatregelen genomen moeten wor den daarover is ieder het eens. Maar strijd bestaat er in de kringen der betrokkenen over de richting waarin zij zich moeten bewegen. Daar is allereerst de Nederlandsche Vereeni ging van Meelfabrieken, waarin veertien groote fabrieken vertegenwoordigd zijn. Deze dringt aan op contingenteering van de meelproductie. Contingenteering beteekent hier niet beperking van den invoer immers er wordt zoo goed als geen meel in ons land ingevoerd doch vaststelling van een bepaald quote dat iedere fabriek vermalen mag. Daardoor kan een te groot aanbod van meel voorkomen worden, en ongebreidelde concurrentie worden tegengegaan. Eén fabriek en wel de grootste in ons land is het echter met deze plannen geenszins eens en heeft in een uitvoerig schrijven haar bezwaren aan de minister uiteengezet. Dat is de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij, die tijdens den oorlog door een groep bakkerijen is opgericht om in die dagen van duurte aan de aangesloten bakkers bloem en meel tegen redelijke prijzen te garandeeren. Ook na den oorlog heeft deze onderneming, die dus feitelijk een coöperatieve instelling is, zich glansrijk gehandhaafd, en thans werkt zij met drie fabrieken: te Rotterdam, 's Bosch en Mid delburg, met een jaarlijksche productie van circa 200.000 ton. Deze fabriek grondt haar bezwaren tegen de door de vereeniging voorgestelde contingen teering van de meelproductie op de vrees, dat de meel-, en daardoor de broodprijzen, daar door zullen stijgen en dat ontslag van werk lieden zal volgen aan de fabrieken, die hun productie beperkt zien. Vooral het eerste raakt natuurlijk rechtstreeks het belang van de bak kers, en daarom heeft de directie van de Rot- terdamsche fabriek in haar adres aan de regee ring een ander voorstel gedaan. Indien er te veel meel geproduceerd wordt zoo zegt deze fabriek koop dan een paar van ae minst economisch werkende molens op en leg ze stil. De opkoopsom moet bijeengebracht worden door de overige fabrieken, die van de saneering de vruchten willen plukken. Deze zullen ook ieder een deel van het personeel der stilgelegde fabrieken moeten overnemen. Voor haar portie verklaart de Rotterdamsche fabriek zich a priori bereid tot een en ander. De Nederlandsche meelfabrieken zijn ge brekkig georganiseerd, zoo heet het in het schrijven, dat de N. V. Meelfabrieken der Ne derlandsche Bakkerij aan de dagbladen richtte ter toelichting van het request aan den minis ter. De inkoop der grondstoffen is onecono misch, zij verbruiken te veel brandstoffen, elec- triciteit enz en tenslotte zou het percentage bloem dat men uit de tawre maakt en dat afhankelijk is van de outillage der fabriek, iets lagen zijn dan het percentage dat in de Rot terdamsche fabriek verkregen wordt. Contingenteering nu zou deze fouten in de bedrijfsvoering bestendigen en bovendien de bevolking nog eenige millioenen extra kosten doordat alle molens slechts op een gedeelte van hun capaciteit draaien en dus betrekke lijk hooge kosten hebben, wat in de brood prijzen tot uiting zal komen. yan den kant der Vereeniging yan Meelfa brieken wordt echter ook het een en ander tegen deze bezwaren ingebracht. De bedoeling der contingenteering is niet, zoo werd ons van die zijde verklaard, den bloemprijs op te drijven of de kwaliteit van het product te verminde ren. Het gaat er niet om, de minst economisch werkende fabrieken in staat te stellen nog winsten te maken. Men wil echter de produc tie, zooals die thans verdeeld is, stabiliseeren. verschuivingen voorkomen, zoodat iedere mo len ook in de toekomst zeker is van een be paalde hoeveelheid graan om te vermalen. Op de prijzen en de kwaliteit kan dan door een regeeringscommissaris toezicht worden uitge oefend. Uitkoop van eengie ondernemingen, zooals door de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij wordt voorgesteld, komt aan de vereeniging echter niet gewenscht voor. En dit om verschillende re denen. Ten eerste is de meelfabricage in ons land reeds sterk gecentraliseerd in vergelijking met andere landen. In ons land zijn er, naast de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij en de veertien fabrieken, aangesloten bij de Vereeniging, nog één groote en ongeveer achttien kleinere fabrieken. In België zijn er darentegen negentig, in Zwitserland meer dan honderd. Concentratie der geheele productie in slechts enkele groote fabrieken kan gevaarlijk worden, daar in geval van brand, staking e. d. in een der fabrieken dan terstond een deel der voedselvoorziening bedreigt wordt. Vooral in geval van oorlog kan zulk een centralisatie ernstige gevaren opleveren. Vervolgens wordt opgemerkt, dat stillegging van drie of vier fa brieken zeker ook werkloosheid ten gevolge zou hebben. Wel zien dan de andere molens hun productie eenigszins uitgebreid, doch ze zouden zeker niet naar rato de vrijkomende arbeids krachten kunnen overnemen, zonder zelf hun kostenrekening buiten noodzaak te verhoogen En ook het geld, benoodigd voor den uitkoop van die fabrieken, zal tenslotte gefourneerd moeten wordenuit den broodprijs. Dat stillegging mee reconomisch zou zijn dan contingenteering, wordt door deze partij dus ontkend. Temeer daar het kapitaal, belegd in de stil te leggen fabrieken, vernietigd zou worden en de maalderij een kapitaal-intensief bedrijf is. Zoo staan de verschillende partijen tegenover elkaar. Eenerzijds de Vereeniging van Meel fabrieken, anderzijds de grootste meelfabriek in Nederland, die mogelijk een nog verdere uit breiding van haar capaciteit in de toekomst overweegt en daarom voor contingenteering weinig voelt. Verwacht wordt, dat de contingenteering met lang meer op zich zal laten wachten. De manier waarop deze tak van bedrijf ge saneerd wordt, is tenslotte een aangelegenheid die door de bedrijfsgenooten zelf moet worden uitgemaakt. Kunnen zij niet tot overeenstem ming komen, dan is de regeering volkomen ge rechtvaardigd, zelf een regeling te treffen, en die van boven af op te leggen. Dat is de minder goede, de ongewenschte methode, die soms echter noodzakelijk kan zijn. Echter een zijde is er aan deze kwestie, waar bij het algemeen belang direct en zeer nauw betrokken is: dat is de prijs van ons dage lijksch brood. Saneering van de meelindustrie mag in geen geval de kosten van levensonder houd, die mede door verschillende regeerings- maatregelen toch reeds buitensporig hoog blijven, nog verder doen stijgen. Wij meenen echter te weten, dat de mi nister van Economische Zaken, wanneer hij aan de fabrieken een contingenteering zal opleggen, daarbij zeker garanties zal tref fen dat de broodprijzen daardoor niet zul len worden opgedreven. De bevolking heeft dus niets te vreezen van de komende sanee ring der maalindustrie. BANDOENG, 26 Maart (Aneta) De P.T.T. bestudeert thans de mogelijkheid om een gelijk tijdig radio-telefoonverkeer met Nederland op meer plaatsen tegelijk in te voeren, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt, dat b.v. een firma te Batavia, sprekend met hare directie te Amsterdam, den agent te Soerabaja aan het gesprek zou kunnen doen deelnemen. Tevens wordt de mogelijkheid bestudeerd om een ster ker familiecontact tusschen ingezetenen van Ned.-Indië en verwanten in het moederland te bevorderen middels de radio-telefonie door het invoeren van goedkooper spreektarieven bij ge legenheden, zooals de jaarwisseling, etc. Het „A. I. D. de Preangerbode" verklaart dat het publiceeren van meer gegevens inzake de tarieven niet mogelijk is, aangezien deze aan gelegenheden zich nog in een aanvangsstadium bevinden. Toen gistermiddag omstreeks 12 uur de 65- jarige voerman Vaassen uit de Spoorstraat te Tegelen met een met paard bespannen wagen op den Roermondscheweg richting Tegelen reed, werd hij ter hoogte van Quatre Bras door een vrachtauto, bestuurd door S. uit Horst, aan gereden. V. was op slag dood. Het paard werd even eens gedood. De politie heeft het lijk, den wagen en den vrachtauto in beslag genomen. De chauffeur werd gearresteerd. MüNCHEN, 26 Maart. (D.N.B.) Op een lei derscongres der Hitlerjeugd alhier werd een boodschap van den wegens ziekte verhinderden rijksjeugdleider Baldur von Schirach voorgele zen. Hierin heette het o.a., dat in den eerst- komenden tijd bijzondere opgaven te vervullen waren, met name de inlijving der Katholieke jeugdorganisaties in de Hitlerjeugd. Verwacht werd, dat deze organisaties weldra het voor beeld der Evangelische bonden zouden volgen. De Beiersche minister Wagner verklaarde, dat het eens de grootste taak der Duitsche jeugd zou zijn, alle tendenzen in den geest van den vroegeren tijd op te ruimen. Reeds thans verzet men er zich van verantwoordelijke kerkelijke zijde niet meer tegen, dat de Katholieke jeugd organisaties volkssport beoefenen. De minister was Kardinaal Faulhaber dankbaar, dat hij de eischen der Hitlerjeugd tot het monopolie voor de beoefening der volkssport, het dragen van het uniform enz. had erkend. PARIJS, 25 Mrt. De monetaire commissie van de Internationale Kamer van Koophandel is van meening, dat een nieuwe periode van on zekerheid dreigt, indien de stabilisatie der munt eenheden nog verder wordt uitgesteld. In een resolutie, waarin zij op de noodzake lijkheid van stabilisatie wijst, richt de commis sie bovenstaande waarschuwing aan de regee ringen der wereld. De vorige week hebben we herhaaldelijk be richt over het verdwijnen van groote couranten in Duitschland. Wij hebben thans mededeeling ontvangen, dat ook de belangrijke provincie couranten, de „Königsberger-Hartungsehe Zei- tung" en de „Neue Badische Landeszeitung" op gehouden hebben te bestaan. Het Finsche stoomschip „Bomersund" heeft ter hoogte van het Kanaal-eiland Guernesey in den mist het Estlandsche stoomschip „Stella" geramd, tengevolge waarvan de „Stella" gezon ken is. Drie leden der bemanning verdronken. Koning Leopold III zal op den verjaardag van zijn overleden vader het Belgische leger in- specteeren. Hij zet hiermede de traditie voort, welke zijn vader heeft ingevoerd, om op zijn verjaardag een groote troepenparade te hou den van het garnizoen van Brussel en omlig gende plaatsen. Uit Swansey wordt gemeld, dat 20.000 mijn werkers in de anthracietmijnen van Wales drei gen in staking te gaan naar aanleiding van een conflict over de niet-betaling van het minimum tarief aan 28 mijnwerkers. 2000 man hebben reeds de geheele vorige week niet gewerkt. Het boerenerfgerecht te Regensburg heeft een boer van den boerenstand vervallen ver klaard. daar hij door drankzucht en geldver- kwisting zijn hofstede diep in de schuld heeft gebracht. In den afgeloopen nacht is het eeremonument van den Onbekenden Soldaat te Washington geschonden. De roovers hebben uit de vitrines talrijke orden en eereteekenen gestolen. Op 13 Juli a.s. zullen te Lima (Ohio) twee leden van de bandietenbende-Dillinger door den electrischen stoel terechtgesteld worden. Beiden hebben een moord op een sheriff op hun ge weten. Met toestemming van Adolf Hitler is zijn boek „Mein Kampf" thans in Italiaansche ver taling verschenen. 'oor deze vertaling heeft Hitier zelf een voorwoord geschreven. Nader blijk, dat, tengevolge van de verkeers maatregelen te 's-Gravenhage, het centraal post girokantoor op het Spaarneplein heden van alle verkeer is afgesloten. Aangezien onafgebro ken indiensthouding van het personeel gedu rende den ruimen duur van de verkeersafzetting op allerlei bezwaren stuit, is besloten, het cen traal kantoor op dien dag te sluiten. Het publiek gelieve er derhalve rekening mee te houden, dat postgiro-opdrachten, die anders op Dinsdag zouden zijn verwerkt, thans eerst Woensdag in behandeling komen. Met Paschen begint de groote strijd om het wereldkampioenschap tusschen Dr. Aljechin en Bogoljubow. Het tournooi, dat tot half Juni zal duren en uit ongeveer 26 a 30 partijen bestaat, zal te Baden-Baden, Villingen, Karlsruhe, Pforzheim, Stuttgart, München-Bayreuth, Wiesbaden en Mannheim worden gespeeld. Als scheidsrechter zal de leider van den Thüring- schen Schaakbond, de heer A. Hild, fungeeren. Van 1 tot 7 April a.s. worden de eerste partijen te Baden-Baden gespeeld. Naar wij vernemen zal de landenwedstrijd Frankrijk-Nederland heeren, welke ontmoeting was uitgesteld in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, thans op Zaterdag 7 April a.s. te Parijs worden gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4