j IN EN OM HAARLEM Voortzetting der saneering? MARIA-STICHTING Weer eens: De Bond van Ned. Onderwijzers ZEKER DIT JAAR NOG NOODIG Brandende Voeten Dr.SCHBLL'S BADZOUT HUIZING'S SCHOENENMAGAZIJN DINSDAG 27 MAART 1934 LEVENSGEVAARLIJKE HEKKEN Jongeman ernstig gewond DEMONSTRATIE TE HILLEGOM Breken electriciteitsdraad De Minderbroeders te Haarlem Aanbesteding DE BUSLIJNEN DER N.Z.H. Het Staatsblad verschenen HERDENKING KONINGIN MOEDER Burgemeester Rambonnet spreekt R.K. VOLKSBOND Bestuursraadvergadering Saneeringsactie Kapperspersoneel K.J.M. V. Maximum-snelheid voor trams St. Josephs-Gezellen Haarlem I DE BLOEMENTENTOONSTELLING „FLORA" 1935 Prof. dr. E. van Slogteren over: Dringende problemen voor de cultuur en export van bloembollen" Hoopvolle toekomst Rede Prof. van Slogteren 'n Noodzakelijk kwaad Verbetering nog mogelijk Kindervoeding Gevonden dieren en voorwerpen DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Rectificatie Clubkampioenschappen Haarlem sche Damclub IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimtiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiMiiitiiiiiimiiiiiimiiiiiiiu ÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllElllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIilllllllllllllllllllllflIlllillliliilillirc Zelden heeft de openbare school slechter pleitbezorgers bezeten dan de leden van de af deeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche onderwijzers zijn. Hun ont stellend gemis aan elk tactisch inzicht in wat goed en wat kwaad is voor de Openbare school, het instituut waaraan zij, naar eigen zeggen, hun liefde hebben verpand en dat hun het da- gelijksch brood in den mond legt, wordt slechts geëvenaard en begrijpelijk gemaakt door hun eigendunk en zelfingenomenheid. Dat dateert niet van vandaag of gisteren, maar is al sinds jaren het geval. En aan het feit, dat de Openbare school het vertrouwen verloren heeft der ouders, is vooral het ge drag der leden van den Bond van Nederland sche onderwijzers schuldig. Wat baat het, elk jaar aan de ouders, die leerplichtige kinderen aan een school hebben af te leveren aandoenlijke proclamaties te rich ten, waarin het goed recht der Openbare school wordt verdedigd, de bijzondere school als een verderfelijke instelling wordt gehekeld, als door de onderwijzers zelf het vertrouwen in de openbare school wordt ondergraven? Wij behoeven in dit verband maar te herin neren aan de onwaardige manier, waarop door de heeren jaren lang de strijd tegen het ambulantisme der schoolhoofden is gevoerd; aan hun weigering om op school nationale lie deren, welke op feestdagen van ons Koninklijk huis worden gezongen, te laten instudeeren; aan hun weigering, hun hulp te verleenen bij de kinderfeesten; aan hun propaganda, te pas en te onpas, voor hun socialistische beginselen. Hoe was het velen ouders van leerlingen der Openbare school een doorn in het oog, dat hun kinderen den onderwijzer, aan wien zij overdag hun vertrouwen moesten schenken, des avonds zagen meeloopen in een optocht, waarvan haatzaaien en verguizing van het be staande Gezag opzet en streven was! Door deze en dergelijke acties hebben de on handige leden van den Bond van Nederland sche Onderwijzers den invloed van de Open bare school en daarmede hun eigen broodwin ning ondermijnd. Wij weten wel, dat niet alle leden van den Bond het met die misdragingen van een deel der leden eens waren, maar zij misten den moed daar hun stem tegen te verheffen. En ook de leiding van de S. D. A. P. durfde tegen deze averechtsche propaganda voor de Openbare school niets te doen. In vele steden had de Bond van Nederlandsche Onderwij zers zooveel invloed op het gemeentebestuur, dat de leden van den Raad en van het college van B. en W. nauwelijks eenige critiek durf den te laten hooren. Meehuilen met de wolven in het bosch leek velen hunner de veiligste weg om hun zetel te behouden. Deze week heeft de Haarlemsche wethouder van onderwijs een der bestuursleden van de IJaarlemsche afdeeling van den Bond van Ne derlandsche onderwijzers geschorst, wegens het voeren van een steunactie voor de Oostenrijk- sche socialisten en het orgaan van den Bond vaart daar nu heftig over uit tegen den wet houder. Het moge den wethouder het bewijs zijn, dat hij op den goeden weg is! Want het blad geeft trouwens zelf aan hoe hard noodig een krachtig ingrijpen is, als het vertelt: „Sinds jaar en dag is het de gewoonte, dat de mededeelingen, convocaties, opwekkingen voor vergaderingen enz. onze le den bereiken via den sub, den collega, die aan elke school voor de distributie zorgt. Veel on derscheidingsvermogen is er niet noodig, om te begrijpen, dat deze handeling buiten de schoolorganisatie om gaat en met het on derwijs, de kinderen en ons werk in geen enkel opzicht verband houdt." Hieruit blijkt dus, dat er sinds jaar en dag op de openbare scholen een organisatie bestaat om propaganda te ma ken voor socialistische vereenigingen. Misschien ook voor andere vereenigingen, maar zeker voor den socialistischen Bond van onderwij zers. Dat is een onduldbaar misbruik van de Open bare school. Er is geen enkele reden, waarom de Bond van Nederlandsche onderwijzers zijn mededee lingen, convocaties, opwekkingen enz. niet rechtstreeks aan zijn leden zou zenden zooals iedere vereeniging dat doet en als de heeren zoo hoog opgeven van de neutraliteit der open bare school, dan dient deze schijn van roode propaganda zeker te worden vermeden! Uit de bekentenis der heeren blijkt wel hoe diep het kwaad op de Openbare School reeds ingekan kerd is! Het feit, waarom het lid van den Bond is geschorst, wordt door het blad als volgt om schreven: Het N. V. V. en de S. D. A. P. hebben een Steunactie op touw gezet voor de achterge bleven vrouwen en kinderen van de gevallen Oostenrijksche sociaal-democraten. De Bond, aangesloten bij het N. V. V., ont ving een aantal steunlijsten en collega Kop- penol als penningmeester kreeg van het be stuur de opdracht om ze op de gewone wijze aan de subs te verzenden. Hetgeen hij deed met een begeleidend schrijven ter inlichting, aan het particulier adres van den betrokken sub. Den tekst drukken we hier af. Men gelieve te bedenken, dat het een schrijven betreft van collega tot collega, waarin niet ieder woord op een goudschaaltje wordt gewogen. Hierbij ingesloten steunlijst noWe verzoeken U dringend deze lijst snel in Uw school te doen circuleeren en daarna aan den volgenden sub te overhandigen (zie hieronder). De laatste rekent met ondergeteekende af. Deze steunlijst komt Rechts éénmaal. Met bondsgroet, A. Koppenol. Eén der lijsten arriveerde aan school 16, Jioofd de heer H. van der Hart en de centrale school voor het 7de leerjaar, hoofd de heer Timmermans. Deze scholen bevinden zich on der één dak in de Linschotenstraat. Een lid van het personeel begaat de fout <üe we niet willen goedpraten om onder schooltijd de lijst door te zenden en wel aan het hoofd der school, den heer v. d. Hart bovengenoemd. En wat doet deze man? Vermoedelijk na een con ferentie met zijn confrater Timmermans brengt hij de lijst met begeleidend schrijven naarhet stadhuis! De wethouder van onderwijs liet den pen ningmeester van de afdeeling bij zich komen; het verzenden van het verzoek om de lijsten snel te laten circuleeren werd een zeer ernstig vergrijp genoemd. Denzelfden middag zouden B. en W. de zaak behandelen! Toen het be stuur zich Woensdagochtend bij den wethouder liet aandienen, was het besluit tot schorsing reeds door het college genomen. Tot zoover de uiteenzetting van het Orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers. Wij hebben waardeering voor het optreden van den wethouder. Dit voorval moge voor hem en voor ons ge meentebestuur de aanleiding zijn tegen den Bond een stevige houding te gaan aannemen. $ant veel te lang hebben die heeren gelegen heid gehad de belangen van het onderwijs te benadeelen Een gestreng onderzoek moge nu eens volgen of verschillende leden van dien bond nog wel bij ons onderwijs geduld kunnen worden; of hun ondermijning van het Gezag, van de liefde voor ons Vorstenhuis niet zulke bedenkelijke vormen heeft aangenomen, dat zij nog op een nationale school thuis hooren. Op sommige scholen is in den loop der jaren door leden van den Bond een soort terrorisme uitgeoefend, waarvan verschillende hunner collega's het slachtoffer zijn geworden en waardoor van tal van schoolhoofden het leven verschrikkelijk vergald is, zoodat zij met een zucht van verlichting het oogenblik zegenden, waarop zij met pensioen konden gaan. Nog is dat terrorisme niet geheel voorbij. Daaraan moge de wethouder echter nu eens voorgoed een eind maken. Zij zal in het welbegrepen belang van het Haarlemsche Onderwijs zijn, een dergelijke zuivering. Op verschillende plaatsen in Santpoort vindt men nog die gevaarlijke puntenhekken, vlak langs den rijweg. Maandagmiddag heeft zoo'n hek weer een vrij ernstig ongeluk veroorzaakt. Op den Duin- en Kruidbergerweg sloeg een paard voor een boerenwagen op hol, doordat het dier schrok van een auto, die met groote snel heid passeerde. Na ongeveer 150 Meter botste de wagen tegen het hek van Duin en Kruidberg. De twee jongelieden die op den wagen gezeten waren werden eraf geslingerd, waarbij de 20-jarige W. zeer ongelukkig op de punten van het hek terecht kwam, zoodat de toegeschoten omstanders hem eraf moesten tillen. Een geneesheer die pas seerde, verleende eerste hulp en adviseerde overbrenging naar het ziekenhuis. Daartoe uitgenoodigd door de Brandweer gaf de heer Kruit, employe der N.Z.H. een demon stratie voor de leden der Brandweer, de politie en de leden der E.H.B.O. te Hillegom. Doel was, aan te geven, hoe gehandeld moet worden bij brand of bij het breken van den voedingsdraaa der Electrische Tram. De stroom moet dan kunnen worden uitgeschakeld. De demonstratie was zeer interessant en werd met groote aan dacht gevolgd. Hopen we, dat de praktijk in grijpen, niet noodig behoeft te maken. In „Neerlandia Seraphica" (Jg. 8, Maart 1934, Afl. 3) schrijft Pater Dalmatius van Heel O. F. M. dc volgende vooro ns, Haarlemmers typische bijzonderheid uit lang vervlogen eeuwen: In het Rijksarchief te 's-Gravenhage vonden wij een aardige schenking vermeld aan de Minderbroeders, waarschijnlijk uit het klooster te Amsterdam. Als zij te Haarlem termijn hielden, mochten zij jaarlijks uit den Hout te Haarlem een boom halen, mogelijk voor brandhout. Wanneer de schenking een aanvang heeft genomen, hebben wij niet kunnen ontdekken. Maar in 1339 veranderde Graaf Willem de gift aan de termijnbroeders en beval den houtvester om nu en voortaan op Bamisse (1 October) in- plaats van een boom uit den Hout aan' de Minderbroeders te geven tien schellingen Hol lands spaars. Hierdoor wordt de meening be vestigd van Dr. M. Schoengen dat de Minder broeders in 1339 te Haarlem geen klooster, maar slechts een termijn hadden. De tekst van de verandering der gift luidt aldus (Rijksarchief te 's-Gravenhage, Register E. L. 32, fol. 56) 1339 December 8 (Woensdagh na Sinte Ni- claeydach). Willem Grave v. Heynegouwen enz. onbieden ju heren Simeon van Benten onsen houtvoester van onsen houte van Haerlem jof soe daer namaels hout voester es, dat ghi van onsen weghen betaelt jaerlix den minderbroe ders die daer terminarijs jaerlix es tote eiken bamisse tien scell. Holl. toit sine barninge te helpen voir enen boem die sie plaghen te heb ben te bomen uten houte ende dien wi hem wederseyt hebben. Ende des neemt jaerlix van hen ene kennisse jeghens ons made X" rekenen, dair mede sullen wi ar van also vele quiten in juwer eersten rekeninghe. Dit sal gherueren toit ons weder seghen. Ghegeven in die Haghe des woensdaghes na Sinte Niclaeys dach int jaer XXXIX. Vanwege Ged. Staten der Provincie Zuid- Holland werd aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den weg LeiderdorpAardam wegvak van de kom van Leiderdorp tot den Munnikenweg), bestaande uit het verbreeden van het bestaande en het maken van een nieuw gedeelte weglichaam, het maken van een dui- kerbrug van gewapend beton, het aanbrengen van een gewalste fundeering en het aanbren gen van een oppervlaktebehandeling, een en ander met bijbehoorende en bijkomende wer ken in de gemeene Leiderdorp. Het laagst werd ingeschreven door de N. V. Kraayenveld's Aanneming Mij. ea R. Hofman te Haarlem voor f 44.450. Thans is het Staatsblad verschenen, bevatten de de Koninklijke besluiten, welke wij reeds in bet kort mededeelden, en betreffen de ver vanging van de tramlijnen der N. Z. H., be halve lijn 1, door autobussen. De Kroon heeft namelijk verworpen de be roepen, ingesteld door de Haarlemsche Brock- waybusmaatschappij tegen de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbü aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij vergunning is verleend tot het exploiteeren van vier nieuwe buslijnen, en tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij aan de Brockway ver gunning is geweigerd voor autobusdiensten tus- schen Haarlem en Heemstede en Haarlem en Overveen. Het besluit is er op gebaseerd, dat de buslijnen strekken tot vervanging van tram lijnen, die reeds lang de oudste rechten hadden. In dit Staatsblad is tevens opgenomen een briefwisseling, gevoerd tusschen den Raad van State, afdeeling Geschillen van bestuur en den minister van Waterstaat 'over het al dan niet opleggen van een vervoerverbod aan de bussen der N.Z.H. in de binnenstad, daar waar deze in de buurt komen van de buslijnen der Brockway. De Raad van State was voor zulk een verbod, of wel inkorting der lijnen. De minister was er tegen Blijkens de beslissing der Kroon is het ver voerverbod echter niet overgenomen. Op, initiatief van de vereeniging Koninginne dag en de Oranjevereeniging te Santpoort en Driehuis had Maandagavond in Zomerlust te Santpoort een herdenking plaats in verband met den dood van H. M. de Koningin Moeder Na een openingswoord door den voorzitter van „Koninginnedag", den heer de Jongh, sprak burgemeester Rambonnet een herdenkingsrede, waarin hij uiting gaf aan zijn waardeering en piëteit tegenover de overleden vorstin, die om haar groote verdiensten ook de liefde van hee! het volk verdiend heeft. Hoewel van Duitsche bloede, voelde zij zich eén met ons volk. Het spreekwoord: „Wee het land, waar de koning een kind is," is tijdens de roemrijke jaren van haar regentschap be schaamd. Ook als opvoedster onzer koningin, is zij een voorbeeld voor alle moeders van ons volk. In 1898 trok zij zich volkomen terug, doch vond een nieuwe taak in haar vele liefdadige werken. Oranje-Nassau-oord is een grootsch monu ment voor haar vele weldaden aan de t.b.c.- bestrijding bewezen. Bij haar heengaan is gebleken hoe haar zachte persoonlijkheid gewaardeerd werd, zelfs bij hen die een anderen regeeringsvorm voor staan. Met deze edele vrouwe heeft ons volk veel verloren, doch naast de gevoelens van rouw, is dankbaarheid voor wat God ons in haar gaf, zeer terecht. De heer Paërl, voorzitter van de Oranje-ver- eeniging Driehuis, sloot de plechtigheid, waar na door allen gezongen werd: „Mijn schilt ende betrouwen". Donderdag 29 Maart, des avonds 8 uur, zal er in het gebouw „St. Bavo" voor de besturen der onderafdeelingen een bestuursraadvergade ring plaats hebben, waarop o.a. behandeld zal worden de agenda voor de a.s. Centrale Raads vergadering, te houden te Rotterdam. De op 12 Maart te Haarlem-Noord aange vangen vakactie door den Nederlandschen Bond van Kapperspersoneel, vordert uitstekend Op een enkele uitzondering na hebben alle Patroons de overeenkomsten geteekend. In verband met de drukte die aan de Paasch- dagen vooraf pleegt te gaan. wordt in de week van 26 tot 31 Maart de vakactie stilgelegd Maandag 2 April wordt de actie voortgezet. Donderdagavond 29 Maart, des avonds om kwart vóór negen, zal de moderator, kapelaan J. P. van Houten, voor de K. J. M. V. „St. Augustinus" een lezing houden over het onder werp „Passie", in café-restaurant Gebr. Brink- mann, Groote Markt. Donderdag 5 April zal een geanimeerde so- cieteitenavond gehouden worden. Door den Minister van Waterstaat is de max snelheid voor de electrische tram Haarlem- Leiden op 60 K.M. per uur bepaald. Voor het stoomtrammetje was het 40 K.M. Zondagavond waren vele gezellen opgekomen ter bijwoning van den Passie-avond. De zang club opende met eenige liturgische liederen der Goede Week waarbij de heeren Wijfjes en Ber- tholé als solisten optraden. De heer L. Th. C. Lourijsen,.lid van den be stuursraad, hield vervolgens 'n lezing over t Passiespel te oberammergau welke werd toege licht met lichtbeelden, en zeer in den smaak viel bij de gezellen. Voor den aanvang van het tweede gedeelte der lezing droeg de heer J. Kruyver op prach tige wijze een declamatie over Christus' Lijden yoor van Cyriel Verschaeve. Wij maakten deze opname vanuit het Directiegebouw der tentoonstelling. Men ziet het bemesten der perken en het bouwen van den onderbouw van de licht torens op het gedeelte van het terrein, dat, behalve overdag, ook des avonds geopend zal zijn. De terreinen zijn gelegen aan de Vrijheidsdreef te Heem stede Maandagmiddag hield de Algemeene Veree niging v. Bloembollencultuur haar 17e alge meene jaarvergadering in het Krelagehuis te Haarlem onder leiding van den voorzitter, den heer E. H. Krelage. Na diens openingsrede (welke we reeds pu bliceerden) werd de heer J. Vorts als secreta ris-penningmeester na voorlezing van het rap port der verificatiecommissie gedechargeerd. Het nadeelig saldo over 1933 bedroeg f 2304.05. De afd. Bovenkarspel had een motie inge diend waarin gevraagd werd stappen bij de regeering te doen, die zouden leiden dat de arbeidsbemoeiingen inzake de saneering van bloembollen gestaakt worden. Een vertegen woordiger van de afd. lichtte de motie toe. Spr. was bang, dat de omzet zou verkleinen als de saneering verder doorgezet zou worden Spr. vroeg zich af hoe alle verdere gemaakte en nog te maken schulden door de kweekers be taald moesten worden. Hij betoogde dat het ook de vrijheid tegengaat. De afd. Bloemendaal kon met deze motie we) meegaan als zij aanvangt in 1935. De afd. Wijdenes bleek het niet tën volle eens met deze motie. De afd. Hoogkarspel was verheugd met het initiatief door de afd. Bovenkarspel genomen. Hierna gaven nog enkele leden hun goed- of afkeuring over de motie Bovenkarspel te ken nen. De voorzitter gaf vervolgens de meening van het hoofdbestuur weer, dat het eveneens niet met ed motie eens was. Het hoofdbestuur was voorts van meening, dat de reeds genomen maatregelen nog minstens dit jaar trioeten worden voortgezet. Het was niet voor uitbrei ding en zou deze kwestie voor 1935 naar ge lang de omstandigheden nader willen bezien. De afdeeling Westland had een motie inge diend, waarin het hoofdbestuur verzocht werd ter bevoegde plaatse aan te dringen, dat bij het vaststellen van het tuinbouwbeperkingspercen- tage de bloembollen-oppervlakten mogen wor den afgetrokken, daar voor dit product reeds teeltbeperking heeft plaats gehad. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbe stuur meende, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen terreinen, die uitsluitend voor bloembollen worden gebruikt en die, waar op voor- en nateelt van bollen plaats heeft. £s dit laatste het geval, dan moet het tuinbouw- beperkingspercentage worden toegepast, in het eerste zou het niet billijk zijn, dat dit nog eens geschiedt, aangezien voor bollenterreinen reeds beperking toegepast is. Het hoofdbestuur zal zich in dezen zin tot de regeering wenden. Na de rondvraag waarvan door enkele afdee- iingen en leden gebruik werd gemaakt verleen de de voorzitter het woord aan Dr. E. v. Slogte ren, directeur van het laboratorium van bloem- bollenonderzoek te Lisse, die een lezing hield over dringende problemen voor de cultuur en export van bloembollen. Het meest urgente probleem voor de bloem bollencultuur is stellig gelijk aan dat van vele andere takken ,van land-, tuinbouw en indus trie, n.l. de zoo snel mogelijke oplossing van de economische moeilijkheden, welke samen hangen met de algemeene malaise over de ge- heele wereld. Hoe groote rol de depressie, waarin we nu leven echter ook bij de huidige inzinking van de welvaart van de bloembollencultuur moge spelen, toch zal deze wellicht later nog hare goede zijde blijken te hebben gehad, indien ze dwingt tot een beter inzicht in de faktoren. welke de ontwikkeling van de bloembollencul tuur in al haar takken van bestaan beheerschen Spr. citeert 'n gedeelte van 'n inleiding, welke hij in 1930 voor 'n meer beperkten kring van vakgenooten heeft gehouden en waarin hij reeds heeft gewezen op de noodzakelijkheid om ook in de toenmalige tijden van voorspoed te onder zoeken, welke faktoren de verhouding tusschen vraag en aanbod beheerschen. Hij is overtuigd, dat men ook nu niet alle tegenslagen uitslui tend aan de algemeene malaise moet toeschrij ven en alleen van een opleving van handel en industrie verbetering kan verwachten. De te snelle en onevenredige groei van export en cultuur in de laatste 15 jaren moest wel lei den tot een wanverhouding tusschen vraag en aanbod; vooral omdat volgens spreker de zoo groote toename van den omzet van bloembollen niet uitsluitend was toe te schrijven aan een zooveel grootere populariteit der bloembollen. Door de verandering in de Maatschappelijke verhoudingen na den oorlog is het verbruik van bloemen buitengewoon toegenomen. waarvan ook de bloembollen automatisch hebben gepro fiteerd. Tegelijk werd echter de concurrentie met an dere bloemgewassen zooveel grooter, dat de strijd voor de bloembollen veel zwaarder moet zijn ge worden. Lang heeft men nog aan dezen con currentiestrijd weerstand kunnen bieden door steeds verbeterde behandelingsmethoden der bollen, opvoering van kwaliteit en verlenging der verbruiksperioden. Toen echter naast de overal in de wereld optredende neiging tot protectie, zich uitende in steeds hooger wordende tarie ven, contingenteering en invoerverboden ook nog de koopkracht der afnemers plotseling zeer sterk daalde, moest er wel een acute crisis ont staan. De op grond van de crisis-wetgeving door de regeering tot stand gebrachte productiebeper king zal zeker haar gunstigen invloed ooen gel den en naar gehoopt wordt een verdere afzak king voorkomen. Indien men echter slechts door beperking van de productie de balans m evenwicht kan houden, dan beteekent dit min stens een stilstand en dus achteruitgang. Wa ren dus de crisismaatregelen in de gegeven om standigheden wel de snelste weg tot verbete ring van het evenwicht, toch kunnen deze als éénzijdige correctie slechts worden aanvaard als een noodzakelijk kwaad, en moet m de toe komst de aandacht blijven gevestigd op een stimuleering van de vraag, waardoor een ver grooting van den afzet wordt verkregen. Voor de toekomstige welvaart van de bloem bollencultuur zal daarom ook in deze slechte tijden noodig zijn, nauwkeurig te onderzoeken welke invloeden, samenhangende met de tech niek van cultuur en handel in-hare producten en met de eigenschappen van het product zelve, den wederopbloei van de welvaart zouden kunnen remmen. Spreker ziet de toekomst van de bloembollen cultuur in het geheel niet somber in, omdat de oppervlakte der wereld, waar bloembollen wor den geteeld, zoo klein is in verhouding tot het gedeelte, waar ze kunnen worden gebruikt, dar voor een product, dat zooveel goede eigen schappen bezit, een plaats moet zijn te vinden Wanneer men zich rekenschap geeft van het geen in het afzetgebied, waar bloembollen kun nen worden geplaatst, geschiedt, dan ziet men daar de laatste jaren de volgende veranderin gen optreden. 1. Het phytopathologisch onderzoek breidt zich over de geheele wereld uit en tracht in de eerste plaats voor elk land. waarin het wordt beoefend, den invoer van ziek materiaal te voorkomen, zoowel om den invoer van vooi andere gewassen, gevaarlijke parasieten te be letten, als cm eigen landgenooten tegen nadeel door ontvangst van minderwaardige producten te beschermen. 2. Daarnaast treedt helaas overal in de we reld een neiging tot protectie op. Men meent op economische gronden den mvoer te moeten beperken en het gebruik van eigen voortbreng selen te stimuleeren en gaat door steens hooger wordende tarieven voor onze producten den concurrentiestrijd zeer moeilijk maken. Waar 1 en 2 samengaan en zgn. pnytopa- thologische argumenten voor protectiedoelein- den worden misbruikt, is elk verzet op weten schappelijke basis onmogelijk en kan slechts redding komen, doordat ce betreffende regee ringen door het volgen van hun voorbeeld te gen hun eigen producten, zelf de schade van deze politiek ondervinden. De gronden in 1 en 2 genoemd moeten we echter elk afzonderlijk aanvaarden er dan is het een levenskwestie voor onze cultuur om er in de eerste plaats voor te zorgen, dat: A. aan de sub 1 genoemde phytopathologen geen grond voor rechtmatige bezwaren wordt gegeven; B. door verlaging van den productieprijs, zooveel mogelijk gepaard gaande met verbete ring der kwaliteit, de concurrentie voor ons product, ondanks alle beperkende tarieven, mo gelijk te maken, en C. waar in het buitenland de neiging tot protectie er toe moge leiden om onze produc ten geheel te willen doen uitsluiten, is voor ons slechts bescherming te verwachten van te vreden klanten, welke een hun populair artikel willen behouden en hun eigen belang verdedi gende tevens voor onze belangen opkomen. Met het voorgaande rekening houdende, kun nen we vaststellen, dat aan de ziektenbestrij- ding met groote energie is gewerkt en zooveel I is bereikt, dat we met een volkomen gerust ge- i weten de juist in het Lagerhuis geuite klach ten kunnen aanhooren en zonder eenige be zorgdheid het toegezegde phytopathologisch on derzoek kunnen afwachten. Het ligt echter voor de hand, dat ook in tijden van slechte prijzen en minder loonende cultuur onze zorgen in dit opzicht niet mogen verslappen. Niet alleen in verband met de eischen van gezondheid door het buitenland gesteld, maar vooral ook voor een economische cultuur. Wel zal echter nog zeer veel kunnen worden verbeterd doordat helaas nog al te vaak de groote zorgen aan de behandeling der bollen in Holland besteed, waardeloos worden ge maakt doordat: le. de verbruikers de maatregelen noodza kelijk voor een goed bloei-resultaat verwaar lozen en door het opplanten in besmette, aarde, door het broeien bij te hooge temperaturen of direct verholpen met 40 cent per pak. INRICHTING VOOR ELECTRISCH PEDICUREN EN VOETMASSAGE GROOTE HOUTSTRAAT 42—44 op een onjuist tijdstip vele goede bloembollen verloren gaan; 2e. invloeden van klimaat in het afzetge bied of gedurende de reis zoodanig op de bol len inwerken, dat de goede bloeicapaciteiten voor een groot deel verloren gaan. Een groot bezwaar is vooral, dat behalve het geldelijk verlies, dat door dit bederf wordt veroorzaakt, ook de goede reputatie van ons product lijdt, omdat de afnemers en ook de buitenlandsche deskundigen, maar al te zeer geneigd zijn, de gebreken aan de afzenders te wijten. De onderzoekingen in het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in de laatste jaren ver richt, hebben vooral beoogd om gedeeltelijk in overleg en samenwerking met buitenland sche' deskundigen zoodanig materiaal te ver- zamen, dat de schade in de toekomst, tot een minimum kan worden teruggebracht en vooral ook duidelijk wordt, dat de gebreken, welke in het buitenland ontstaan door fouten der broeiers of ongunstige klimaatinvloeden niet aan kwade trouw van onze kweekers of expor teurs mogen worden toegeschreven. Spreker gaf vervolgens een overzicht van een aantal proefnemingen, waarbij in het bijzon der het verschepingsprobleem werd besproken. Hij sprak de overtuiging uit, dat gedeeltelijk door wijziging van het tijdstip van verzending in verband met het klimaat van het land van bestemming, gedeeltelijk door het gebruik van speciaal daarvoor ingerichte transportmiddelen een groote verbetering kan worden verkregen voor de bloeiprestaties van onze bloembollen in het buitenland, waardoor de vraag naar onze producten zeer belangrijk zal kunnen worden vergroot. De wijze, waarop de bloembollen kweekers, meer dan in eenigen anderen tak van land- of tuinbouw in ons land het wetenschap pelijk onderzoek, zoowel moreel als materieel hebben gesteund, toont beter dan iets anders hoezeer zij bezield zijn met den wensch om hun producten aan de hoogste redelijk te stellen eischen te laten voldoen. Al mogen op het oogenblik de zeer abnor male verhoudingen over de geheele wereld ook sterk haar invloed doen gelden op de wel vaart van de bloembollenstreek, toch heeft spreker de overtuiging, dat men zich weldra aan alle eischen, die aan hun producten kun nen worden gesteld zal aanpassen en deze overtuiging doet hem de toekomst van de bloembollencultuur zeer hoopvol inzien. Daar voor zijn de goede eigenschappen van de bloembollen van te groote waarde! De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoe- testraat 1168 porties, Overtonstraat 1092 por ties, Byzantiumstraat 758 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. S. Bakker, Slamatstraat 22, koperen dop; Aysl voor dieren, Ridderstraat 11, 2 honden; kat; V. d. Lende, Amsterdamstraat 41, handschoen; Hol lander, Kleine Houtstraat 5a, halsband met penning; Rijsdijk, Archipelstraat 55, handschoen, J. Verkerk, Nijlstraat 27, idem; J. Spoelstra, Archipelstraat 20, hond; Rijwielstalling „He- ma", Krocht, handschoen; Hoving, Slachthuis straat 46 rood, idem; Bureau van Politie. Sme- destraat, hondenpenmng, sleutel; De Klerk, Vergierdeweg 152, hond; W. Wijkhuizen, Sout- manstraat 45, halsketting met hanger; Kennel Fauna, Parklaan. hond, kat; A. Versteeg. Oost- vest 50, mes; Dortmund, Slachthuisstraat 82 zwart, mat; Vink, Beilamystraat 16. portemon- naie mi; Schuijf, Pontianakstraat 28, porte- monnaie; v. d. Wal, Timorstraat 77. afvoerpijp van een auto; Bureau van Politie, Smedestraat 2 portemonnaies met inhoud; v. d. Hart, Gael- straat 51, rijwielbelastingplaatje; Hosper Ooie vaarstraat 17, idem: Jordens, Gouwstraat 26. sleutels; M. v. Dam, Kleine Houtweg 23 slip over; J. T. v. d. Heijden, Phoenixweg 1 tasch; S. v. d. Zet, Linnaeuslaan 19, vulpotlood: Bur. van Politie, Smedestraat, wapenstok; G. van Dorsen, Leidschevaart 130, zaklantaarn; B. Makkelie, Bakkerstraat 28, zak m.i. Gisteravond stond in den gedetailleerden uit slag abusievelijk vermeld: G. LuitenTh. Smak man 20. Dit moet zijn 02, waardoor de totaaluitslag v. d. wedstrijd 119 wordt ln het voordeel van Gez. Samenzijn 2. In „t Hof van Holland" te Haarlem werden Maandagavond jl de wedstrijden om de club kampioenschappen 1933-1934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. Wielenga wint van J. v. d. Giessen; J. P. van Eijk remise met J. van Looij; P J. van Dartelen wint van M. Greeuw; Joh. Fabel remise met P. J. Bijrij. Tweede klasse: F. W. de Pater wint van „Schijf".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9