SPORT EN WEDSTRIJDEN PRIJSVERLAGING VERKADE's groote ronde beschuit 9 cent per rol VERKADE's BESCHUIT Mooi Keetje WOENSDAG 28 MAART 1934 Uit de Camera Obscura VOETBAL R.K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND Samenstelling junioren-elftallen EXCELSIOR—HILVERSUM Geen goedkoope kaarten voor werkloozen Jongenskaarten Aanvangsuur R.K. SCHOOL-VOETBAL AFD. NOORD Programma Programma afd. Zuid Programma U. L. O.-scholen Bepalingen van de school- wedstrijden GYMNASTIEK HaarlemRest K. T. K. Op Donderdag 29 Maart wordt de door geheel Nederland tot den verlaagden prijs van door ons verkrijgbaar gesteld. Uw winkelier is krachtens een heden door ons aan hem verzonden circulaire - in staat, U rollen be schuit waarop nog het 10 ets. zegel voorkomt, tot den verlaagden prijs van 9 cent te leveren. Stelt U zich niet langer met min of meer onbekende merken tevre den eischt kwaliteit en voedzaam heid en vraagt aan Uw leverancier uitdrukkelijk de van ouds bekende prima Zaansche ZAANDAM - VERKADE's FABRIEKEN N.V. R. K. Tuinbouwwinterschool Beverwijk DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub Rykslandbouwwinterschool te Schagen Zaadontsmetting Ruïne van het Huis ten Strijen- VRAGENBUS A: J. Oppenkamp (TYBB); L. v. d. Putten (v. Nispen), B. Kemp (HBC); P. Klinkenberg (BSM), J. Vink (OIV), P. Hoogenslag (TYBB); S, v. Rooden (HBC), A. Zonneveld (OIV), J. v. Bahl (HBC), A. v. Saase (Vogelenzang), A. v. d. Drift (TYBB). B: A. v. d. Ploeg (DSO); A. Toeset (GW), M. Kox (Santp.); J. Hunneker (TYBB), W. Pom- pe (v. Nispen), C. Gerrits (Santp.); Th. v Sc hie (OG), H. Meyer (DSO), J. Klomp (TYBB), Th. v. Amerongen (OG), G. Lommerse (BSM). Deze wedstryd wordt op 2en Paaschoag ge speeld op het terrein van Santpoort, aanvang 1 uur. De vereenigingssecretarissen worden verzocht deze spelers aan te schryven. De vereenigingen, die reclamebiljetten heb ben ontvangen van Santpoort voor den Missie- wedstryd od 2en Paaschdag worden beleefd verzocht deze voor dit goede doel op te hangen. P. J. MOOREN. Wanneer er vereenigingen zyn, die voor deze wedstrijden prijzen beschikbaar willen stellen, wil ondergeteekende deze gaarne in ontvangst nemen. Namens de commissie, F. J. MOOREN, secr. Het bestuur van R. C. H. verzoekt ons te wil len mededeelen, dat voor den op 2den Paasch dag te spelen wedstrijd HilversumExcelsior geen goedkoope kaarten voor werkloozen be schikbaar gesteld kunnen worden. De verkoop van jongenskaarten zal om half twee worden stopgezet. Om verwarring te voorkomen zij nog medege deeld. dat het aanvangsuur normaal weer op 2 uur gesteld is. Dinsdag 3 ApriL A. Lambertusschool, Amsterdamstr.Petrus Canisius, Tunorstr. 9.30 uur. B. St. Francisus, Tugelastr.St. Franciscus, Nagtzaamstr. 10.4 uur. C. St. Luciaschool, Gen. de La Reystr.St Jozefschool, Nieuwegracht 11 uur. D. School Velsen-NoordSt. Bavoschool Eemstraat 1.30 uur. E. St. Teresiaschool, BloemendaalR. K. school, IJmuiden 2.45 uur. Winnaarsronde Woensdag 4 April F. Winnaar D.Winnaar C. 9.30 uur. G. Winnaar A.Winnaar B. 10.45 uur. H. Winnaar E. vrij. Demi-Finale Donderdag 5 April I. Winnaar G.Winnaar E. J. Winnaar F. vry. Finale Vry dag 6 April K. Winnaar I.Winnaar F. 10.30 uur. Verliezersronde Woensdag 4 April F. Verliezer A.Verliezer C. 1.30 uur. G. Verliezer D.Verliezer E. 2.45 uur. H. Verliezer B. vry. Demi-Finale Donderdag 5 April I. Winnaar F.Verliezer B. 130 uur. J. Winnaar G. vry. Finale Vrijdag 6 April K. Winnaar I.—Winnaar G. 1.30 uur. Al deze wedstrijden worden op het terrein van Onze Gezellen Haarlem (Noord) gespeeld. Dinsdag 3 April A. Mariaschool, ZandvoortLagere school Ged. Oude Gracht 9.30 uur. B. Aloysiusschool, OverveenSt. Johannes, Hillegom 10.45 uur. C. St. Bavoschool, Westergrachtschool Vyf- huizen 1.30 uur. D. St. Jozefschool, HillegomSt. Canisius- school, Linschoterstr. 2.45 uur. Demi-Finale Woensdag 4 April E. Winnaar A.Winnaar D. 10.45 uur. F. Winnaar B.Winnaar C. 1.30 uur. Finale Wonderdag 5 April L Winnaar E.Winnaar F 1.30 uur. Verhezersronde Woensdag 4 April G. Verliezer B.Verliezer D. 9.30 uur. H. Verliezer A.Verliezer C. 2.45 uur. Finale Donderdag 5 April J. Winnaar G.Winnaar H. 10.45 uur. Dinsdag 3 April A. St. Lucia UX.O. school—R. K. Lyceum zyi- weg 10.30 uur. Woensdag 4 April R. K. Lyceum zyiwegU. L. O. Ged. Oude Gracht 10.30 uur. Donderdag 5 April U.L.O. Ged. Oude GrachtSt. Lucia U-L.O school 10.30 uur. Woensdag 4 April B. TT. L. O. school DriehuisR. K Lyceum Zyiweg 10.30 uur. Donderdag 5 April R. K. Lyceum Zylweg—U.L.O. Ged. Oude Gracht 10.30 uur. Vrijdag 6 April TT.L.O. Ged. Oude Gracht—TTl.O. Driehuis 10.30 uur. Al deze wedstrijden worden gespeeld op het R. K. Sportpark, Molenwerfslaan, Heemstede. Zooals uit het bovenstaande programma biykt, heeft de commissie van de school voet balwedstrijden deze gesplitst in twee afdeeiin- gen: Noord en Zuid. Afd. Noord speelt op het terrein van Onze Gezellen en afd. Zuid speelt op het R. K. Sportpark te Heemstede. Ook de wedstrijden van de U.L.O.-scholen worden op het Sportpark gespeeld. De winnaars van Noord en Zuid spelen op Zaterdag 7 April de finale op het Sportpark. Ook de winnaars van de verhezersronde. De finale der winnaars vangt aan om 1.30 uur, die der verliezers om 11 uur. De U.L.O.-scholen zyn in twee afdeelingen gesplitst, A en B, en spelen ieder een halve competitie. De winnaars van beide afd. spelen de finale op het Sportpark om 3 uur. By geiy.k spel beslist het lot. Dit geldt voor alle wedstrijden. De gymnastiekwedstrüd HaarlemRest K.T. K. (onder leiding van den heer W. H. Verkes) heeft een overwinning voor de Haarlemsche ploegen opgeleverd. Zy wonnen den strijd voor wat de dames betreft met gering verschil (222 5 p. tegen 218 p.) en wat de heeren aangaat met vrij grooten voorsprong (2335 p. tegen 211.5 p.). Dezen avond was Haarlem dan ook ontegen- zeggeiyk het sterkst. Vergeten mag evenwel niet worden, dat de meeste leden van de Haarlemsche ploegen in sterke concurrentie reeds een goede oefening hadden in een enkele dagen te voren gehouden keuze-wedstrijd, en dat by de heeren van de Rest turners als O. Brink, J. Dibbets en R. Gerssen werden gemist, terwyi M. Castien en A. van Zadel door ongemakken niet op volle kracht waren. Bovendien hadden de dames van de Rest haar achtei stand slechts te wyten aan 1 van de 5 onderdeden, en wel de vrije oefening, waarin de Rest tot iets beters in staat is. Hier tegenover stond, dat de Haarlemsche dames- ploeg niet op haar sterkst was. Dit alles in aanmerking genomen, gelooven wy, dat de instelling van een wedstryd Haar lemDe Rest geen misgreep is geweest. In elk geval heeft deze strijd medegeholpen tot ver heffing van het peil, en tevens was hü een .-V sluis; G. Blaauboer, Kolhorn; G. Schoorl, Burgerbrug; J. P. Bruin, St. Maarten. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd S. C. Bakker, Wieringen; D. Otzen, Lutjewin kel; K. Frans, St. Maarten; Jb. Plaisier, Haar lemmermeer; R. J. D. Hartkamp, Alkmaar; A. J. Smit, Den Helder; J. Kooger, Den Helder; N. Vos, Amsterdam. Herexamen één. Niet bevorderd één. Van de zeven leerlingen der tweede Klasse van den R. K. Tuinbouwwinterschool te Be verwijk (instelling van den L.T.B.) kon, op grond van het met goed gevolg afgelegd examen, het diploma worden uitgereikt aan: J. Berg, Sassenheim, met praedicaat „veel lof" en met aanteekening voor de drie moderne talen, stenografie en machineschrijven; H. D. A. Brink, Amsterdam, met aanteekening voor de drie moderne talen; J. H. van Dijk, Rotter dam, met aanteekening voor stenografie en machineschrüven; H. Franzen, Dordrecht, met aanteekening voor de drie moderne talen en machineschrijven; P. J. M. Jansen, Amsterdam, met praedicaat „lof" en met aanteekening voor de drie moderne talen en machineschrijven; W. N. d. Witt, Haarlem. Van de acht leerlingen der eerste klasse kon den aan het eind van het cursus-jaar zes wor den toegelaten tot de tweede klasse der school. goede voorbereiding voor den a.s. driekringen- wedstrijd tegen den Zaanschen Turnkring en den turnkring Noord-Hollands Zuiderkwartier. Naar aanleiding van de uitslagen heeft de Technische Commissie van den kring de K.T.K.- ploegen samengesteld voor den driekringen- wedstrijd, waarin de K.T.K. vertrouwen mag stellen. De kring bezit wel geen turners (sters) van extra klasse, maar wat van meer belang is elk jaar stygt het aantal goede gym nasten. De ploegen worden nu getraind (vooral voor vrye oefening en paard bbjkt dit noodig) op drie achtereenvolgende Donderdagen onder lei ding van de heeren J. M. Berrevoets (c.q. Dijkstra) voor de dames en J. J. v. Doorn voor heeren. De ploegen werden als volgt samengesteld: Dames; C v. d. Nije en C. Koningsbruggen (O.S.S.), D. Smal en C. de Liefde (Bato), S. Smit en C. Kwant (Concordia), H. v. Driel en A. v. d. Voort (Tumlust B). Reserves: A. Os- terthun (Concordia) en A. Slagveld (O.S.S.). Heeren: J. Verkes, L. Silvis, J. Timmermans en P. de Vries (Tumlust H), C. Smal en H. Smal (Bato), A. van Zadel en R. Beek (Bloe- mendaalsche Gymn.Ver.). Reserves: L. Visscher (Tumlust B) en M. Castien (O.S.S.). Het Noord-Brabanzsch Meisje uit de Camera Obscura van NicBeets. Oosterhout 1807—1875. Deze eenige foto die bestaat toont het zoogenaamde „Mooie Keetje" in de laatste jaren van haar leven). Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstryd om het hoofdklasse clubkampioen schap 1933-1934 der Haarlemsche Damclub. Deze luidt momenteel als volgt: gesp.gew.rem.verl.pt. 1. H. G. Teunisse 11 9 1 1 13 2. J. W. van Dartelen 11 7 3 1 17 3. J. B. Sluiter Jr. 9 6 3 0 15 4. P. J. van Dartelen 8 6 2 0 14 5. A. de Jong 12 4 5 3 13 6. J. P. van Eyk 11 3 5 3 11 7. H. Greeuw 12 3 4 5 10 8. Joh. Fabel 10 2 4 4 8 9. H. van Lunenburg Jr. 12 2 4 6 8 10. J. V. d. Giessen 9 2 3 4 7 11. J. Wielenga 10 2 1 7 5 12. J. Van Looy 4 12 1 4 13. P. J. Büru 8 0 3 5 3 14. C. Kool 9 0 2 7 2 Na afloop van dit toumooi degradeeren naar de tweede klasse de spelers, die met een moyenne van minder dan 0.70 den wedstrijd beëindigden. By het op 27 Maart j.l. gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan: J. Bakker, Heiloo; KI. Kaan Nzn., Wieringer- waard; P. Binnenwyzend, Akersloot; E. M. Mo lenaar, Winkel; G. Blaauwboer, Kolhom; A. Nobel, Oudesluis; J. P. Bruin, St. Maarten; G. Schoorl, Burgerbrug; W. den Engelsen, Wie- ringermeer. Het diploma als melkcontróleur ontvingen de leerlingen: J. Bakker, Heiloo; H. M. Molenaar, Winkel; P. Binnenwyzend, Akersloot; A. Nobel, Oude- Hoewel het zaadontsmetten, en vooral het ontsmetten van koolzaad in deze streken nogal ingeburgerd is, kan men zoo nu en dan toen constateeren, dat er nog enkele menschen zijn, die blykbaar het nut ervan niet inzien en hun zaad onontsmet uitzaaien. Ook van diegenen, die eenige jaren geleden hun zaad regelmatig plachten te ontsmetten, zyn er te vinden, die, nu men een paar jaar niet heel veel last had van de z.g. vallers in de kool, hun zaad niet meer ontsmetten: die menschen moeten eerst aan den hjve de schade van die ziekte, of welke andere dan ook, on dervinden, voor ze weer eens wakker geschud worden. Ook zyn er wel menschen, die onder den invloed van de tydsomstandigheden, n.l. de meestal lage koolpryzen, den moed laten zak ken en van het standpunt uitgaan, dat het toch niet geeft of men zich al uitslooft. Hoewel het nu begrijpelijk is, dat men niet altijd evenveel moed heeft en hoewel het te begrijpen is, dat men niet zooveel belang stelt in plantenziektenkundige maatregelen, toch is het af te raden het hoofd te laten hangen en zoodoende wellicht vandaag of morgen een ge- voeligen klap te krijgen door nalatigheid, in dit geval omdat men zijn zaad niet ontsmet had. Bovendien, hoewel de toepassing van een plantenziektenkundigen maatregel, b.v. het be- strijden of het voorkomen van een ziekte in een of ander gewas, veelal te duur is om op een goedkoop product te worden toegepast, dit geldt in geen geval voor het ontsmetten van zaad, omdat de kosten, die daaraan verbonden zyn, een zeer kleine rol spelen. In het geval van het ontsmetten van koolzaad, wortelzaad en uienzaad kan men in de meeste gevallen zelfs zyn zaad gratis laten ontsmetten door de commissie van correspondenten van den Plan tenziektenkundigen dienst. De correspondenten zyn tamelijk regelmatig over Noord-Holland verspreid en indien er in een plaats eens geen correspondent mocht zyn, is daaraan ook nog wel een mouw te passen. Daarvoor is het slechts noodig, dat de plaatseiyke tuinbouwvereeniging zich in verbinding stelt met ondergeteekende. Mén neme als gewoonte aan, geen korrel. Van welk gewas dan ook, onontsmet uit te zaaien. Het is n.l. zoo van lieverlede wel gebleken, dat er bijna geen gewas op te noemen is, waar zaadontsmetting geen resultaten geeft, al weten wy dan ook niet altüd te vertellen, waaraan dat succes te danken is, m. a. w. waartegen men nu eigeniyk wel ontsmet. Dit geldt voor kool, uien, wortelen, bieten, boonen enz. enz. In dit verband kan er nog op gewezen wor den, dat het voor vereenigingen, die zaaizaad telen of voor groote zaadhandelaren mogelijk is hun zaad te laten ontsmetten onder toe zicht van den Plantenziektenkundigen dienst. In dit geval is men gerechtigd in de zakken een label te doen, waarop aangegeven is, dat het zaad onder toezicht van dien dienst is ont smet geworden. Myns inziens zal men den tijd nog beleven, dat wettehjk wordt vastgesteld, dat geen cnontsmet zaad in den handel mag worden gebracht. Dit zou de meest radicale oplossing zyn. Voorloopig ontsmette men zy'n zaad echter zelf. Geen korrel worde onontsmet uitgezaaid. Boerenfolklore, een eeuwenoud gilde, het Huis ten Strijen en eierenbollen in het Brabant- sche plaatsje Oosterhout. In zijn schets „Het Noordbrabantsche meis je" in de Camera Obscura zegt Nicolaas Beets, wanneer hy met zyn vriend op een mooien Augustusavond in het jaar 1839 wandel de op den „vermoeienden maar schoonen zand weg tusschen Terheide en Oosterhout", dat deze laatste plaats allerliefst is en hy vergelijkt haar tenslotte met een coquette. Waarschijnlijk is deze „allerliefste" uitdruk king van Beets mede te wyten aan de sympathie voor het „Noordbrabantsche meisje", dat inder daad bestaan heeft en in Oosterhout (N.B.) Dekend was als het „Mooie Keetje" Volgens den burgerlijke stand heette zy Anna Cornelia van der Maade. zy werd geboren te Oosterhout 24 Mei 1807 in het hotel, dat latei- werd omgedoopt als „Hotel Hildebrand". zy stierf daar op 17 Mei 1875. Werkeiyk was Keet je een schoonheid en bovendien een meisje, dat op geen enkele wyze misbruik maakte van de macht, die haar haar schoonheid kon verlee- nen. Of er ooit van iets hoogers dan sympathie tusschen Beets en Keetje sprake is geweest, konden wy niet achterhalen. Verwanten van het mooie Keetje, die thans nog te Oosterhout woonachtig zijn, verklaarden ons uit overleve ring te hebben vernomen, dat zulks niet het geval was. Wel is ons bekend, dat Beets eeni- gen tijd in briefwisseling met zijn „Noordbra- brantsch meisje" heeft gestaan. Dat Beets Oosterhout een coquette noemde, behoeft echter geen verwondering te wekken. Oosterhout toch had in die dagen en ook thans nog zeer typische byzonderheden, die een schrijver als Beets zeer moesten aantrek ken. Het had en heeft vele aardige trekjes het kenteeken van een coquette die het van andere plaatsen onderscheiden. Vooral was dit het geval op het terrein der folklore. Aangezien de eigenaardigheden daarvan nog te bemerken zijn, is het wel interessant er het een en ander van te vertellen. Spinning en rent. Jarenlang heeft er onder het boerenvolk de spinning bestaan. Het was een bijeenkomst der boerenmeisjes „uit de burt" (buurt) die oor- spronkeiyk by het spinnewiel en later by de breikous byeenkwamen, dan in de eene en dan in de andere boerderij. Onder het genot van een „bakske" koffie werden de verschillende jongens uit de buurt en de daarmede samen hangende huweiykskansen besproken. Al „wat vent was" werd zorgvuldig op die byeenkomsten geweerd. De boerenkerels maakten van deze ge legenheid gebruik tot het uitvoeren van aller lei kattekwaad. Het jagen van muizen of kik- vorschen door het „moosegat" (afvoergat voor het spoelwater van de deel) was zeer in trek. Wat de spinning was voor de boerenmeisjes, was de rent voor de jongens. Breikous en koffie waren dan echter vervan gen door pyp en bier. Op sommige boerderyen worden ook thans nog streng gescheiden sa menkomsten gehouden, die klaarblijkeiyk aan die oude gewoonte ontsproten zyn. Het gilde St. Sebastiaan. Oosterhout bezit nog een merkwaardig gezel schap: het eauwenoude Handoboggilde St. Se bastiaan. zyn leden spannen den „edelen hand boog". Weliswaar heeft men verzuimd de oude gebruiken in eere te houden, maar alle oude documenten, die zeer merkwaardig zyn, be staan nog, De gilde werd opgericht 27 Augustus 1750 in gevolge octrooi, verleend door Willem, Carel, Hendrik Friso, prins van Oranje Nassau, heer van de Baronie van Breda, enz. enz..Het stuk is onderteekend door Zijne Hoogheid en later werden er eigenhandig de handteekeningen on der geplaatst door Koning Willem III. Prins Frederik der Nederlanden, Sophie, grootherto gin van Saxen. Koningin Wilhelmina, de Ko ningin-Moeder, de prinses van Wied en Prinses Juliana. Typische bepalingen. In het octrooi komen sommige typische be palingen voor. Zoo is vermeld: „Indien het gebeurde, dat ymand van de gildebroeders vegterye maakte of te pleegde, als het gild vergaderd is, die sal telken ryze verbeuren zes guldens, en de een mes op ymand trekkende twaalf guldens." „eenen der gildebroeders komende te trou wen sal gehouden syn aen het gild te geven een half vat bier van vier guldens, en de een der gildebroeders komende te overlyden sal insgelyks een half vat bier van vier guldens aen het gilde gegeeven moeten worden; des sullen alle gildebroeders van desen gilde, die daags voor de begraeffenisse door den gilde- knegt versogt sullen worden, gehouden syn met een swarten mantel ter begraeffenisse te koomen." „Wie van de gildebroeders als net r»ld by malkander is God lastert of te vloekt en syn Heilige Naem misbruykt verbeurt twee gul dens." „Die een ander scheldwoorden geeft, of te heet liegen verbeurt zes stuyvers". „Soo wie meer bier stort, als hy met byde syne handen kan bedekken, verbeurt een stuyver". Het gilde is thans nog in het bezit van het oude vaandel, dat indertijd zeer fraai is ge weest doch veel door den tand des tyds heeft geleden. Bovendien is nog een oude trom aan wezig, die vermoedeiyk by de oprichting ten geschenke is ontvangen van Willem Carel Friso. Het Huis ten Strijen. Temidden van de polders, die Oosterhoüt ter eene zyde begrenzen rijst massaal de ruïne, ten onrechte in den volksmond genoemd „De Slot- bosschetoren". De ruïne omvat n.l. geen toren overblijfselen, doch een machtige muurhoek van het vroeger zeer geduchte en machtige „Huis ten Stryen". Dit kasteel werd in 1289 gesticht door heer Willem van Stryen, wiens opvolger Guy van Vlaanderen, heer van Stryen en Putten, het ongeveer 25 jaar later afstond aan Willem van Duivenvoorden, heer van Rozendaal, Steenber gen, Geertruidenberg, Raamsdonk en Ooster hout, die het aanzieniyk liet versterken en ver- grooten. Het verval van het slot dagteekent uit het jaar 1393 tydens de Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten, toen zekere ridder Floris Halve- naar, die zich van Holland op een kasteel te Gilze had neergelaten, het „Huis ten Stryen" ongeveer 3 maanden lang met een troep van ongeveer 2000 krygslieden belegerde. Het kasteel werd bestormd en grootendeels door brand ver. nield. Willem van Duivenvoorden (zoon van boven genoemde), zyn dochter Aleide en de krygslie den wisten uit de handen van hun belagers te ontkomen door, zooals de overlevering wil de wök te nemen door een onderaardsche gang die in het vrye veld uitkwam. Zij namen hun intrek in het destijds in de nabyheid staande Karthuizer of Sartroysen- klooster des bergs Gertrui. Ook dit klooster werd door Halvenaar aangevallen, maar bytyds kwam Graaf Albrecht met zyn ruitery Willem van Duivenvoorden ter hulp waarop Halvenaar door het zwaard van Albrecht het leven liet. Enkele maanden later vestigde heer Willem van Duivenvoorden zich met zijn dochter, die intusschen huwde met Ridder Herman van Stryen op het destyds onder Oosterhout gele gen slot „Ten Horst" nadat hü den geheel ver nielden hoogen burcht „Het Huis ten Stryen" had verkocht aan Jan van Polanen, heer van Breda. Het Huis ten Stryen en het eierenbollen- Op Tweeden Paaschdag had steeds op „Huis ten Stryen" een feest plaats, dat aanleiding is geworden tot een oud folkloristisch spel dat langen tijd in Oosterhout in zwang is geweest, daarna is verdwenen, en nu sinds eenige jaren, zy het dan ook in anderen vorm weer is gaan herleven. Op Tweeden Paaschdag kwamen de kinde ren der pachters den Heer van Stryen „den vrede" wenschen. By die gelegenheid ontvingen zy hard-gekookte eieren, waarmede zij in de weide voor den burcht allerlei spelletjes speel den. Hieruit is te Oosterhout het zoogenaamde „Eierenbollen" ontstaan, wy zelf zijn nog met de beschilderde hard gekookte eieren naar de weide van de ruïne gegaan om het spel met de eieren te doen. Jarenlang was het spel in onmin geraakt en jammer genoeg heeft nie mand moeite in het werk gesteld het folklo ristisch gebruik weer in eere te herstellen. Het is wel heel merkwaardig dat het gebruik zich de laatste jaren weer zy het dan ook verminkt begint te herstellen. Thans gaan de kinderen op Tweeden Paaschdag naar een andere plaats in de gemeente, zy toonen daar elkaar hun ten geschenke ontvangen suikeren en chocolade paascheieren en vermaken zich verder met allerlei kinderspelen. Niemand heeft die plotselinge kindergewoon te, die ongetwijfeld kenmerken draagt van het oude eierenbollen in de hand gewerkt. Zij zijn uit hun eigen gegaan. Een dier merkwaardige psychologische kinderraadsels als de uit zich zelf op gezette tyden op het platteland te- rugkeerende kinderspelen? (AERT POLL.) Vraag: Mag men als Katholiek-Fascist zyn Paaschplichten vervullen? Antw.: Dat is een vraag, die niet hier kan worden beantwoord. U dient zich daarvoor te wenden tot uw biechtvader. Vraag: Hoeveel toeslag (subsidie) ontvangt men als men 5 a 6 K.M. van de school ver wijderd woont, volgens de schoolwet lager on derwijs? Antw.: Voor leerplichtige kinderen, die op den door u genoemden afstand van de school wonen en op geen andere school kunnen wor den geplaatst, wordt een tegemoetkoming ge geven in de kosten van schoolbezoek. De daar voor gemaakte kosten moeten, zoo noodig, ge heel uit de gemeentekas worden vergoed. Een bedrag noemt de wet niet. Van een beslissing van den raad kan de betrokkene in beroep gaan by Gedeputeerde Staten. Vraag: 1. Is een patroon verplicht zyn knecht een dag vry te geven wanneer zyn zuster trouwt? 2. Zoo ja, is de patroon dan verplicht dezen dag uit te betalen? Antw.: 1. en 2. Neen. Vraag: Mijn dochter is voor dag en nacht in betrekking en ontvangt haar loon per maand. Heeft zy nu een vasten tyd van werken of niet? Zoo ja, welken tijd? Antw.: Haar werktyd is niet by de wet vast gelegd. Vraag: 1. Ik heb een jongen in dienst, die 10.— per week verdient, welk rentezegel moet ik hiervoor plakken? Maakt de leef tyd hier nog verschil in? II. Wanneer de jongen enkele weken niet in dienst geweest is, moet ik dan evengoed zegels voor hem plakken? III. Heeft een jachtopziener van een aan myn tuin grenzend duingebied het recht om ten allen tyde over myn tuin te loopen? Antw.: 1. Voor mannen van 14 tot 16 jaar is een zegel van 30 cent verschuldigd; voor die van 16 tot 18 een zegel van 40 cent; voor die van 18—21 jaar een-zegel van 50 cent; voor ouderen dan 21 jaar een zegel van 60 cent. 2. Alleen voor hen, die in loondienst zyn moet worden geplakt. 3. Neen. Vraag: 1. Is men belasting verschuldigd over inkomsten (rente) van op spaarbanken (Post) geplaatste gelden? 2. Indien men geld op de spaarbank heeft staan, is daar dan nog een gedeelte b.v. de eerste duizend gulden, niet van belastbaar? Antw.: 1. Ja; 2. Neen. Vraag: Myn zoontje is bakkersleerling. Nu heeft hij met 14 dagen opgezegd, heeft nu de baas het recht om als hij de week later komt, hem op staanden voet gedaan te geven? Antw.: Neen. Vraag: 1. Is J. Mol (K.F.C.-er en Interna tionaal) getrouwd en hoe oud is hij? 2. Leeft Richard Crooks nog? Antw.: 1. Ons niet bekend; 2. Zie antwoord op vraag 1. Vraag: Hoe kan ik oude melkvlekken uit een jurk van donkerbruine stof verwyderen? Antw.: Met lauwwarm water. Zoo noodig na- wrijven met benzine. Vraag: Wanneer is de wedstrijd Argentinië —Uruguay tydens de Olympiade van 1928 ge speeld? Antw.: Op 13 Juni 1928 des avonds 7 uur. Vraag: Myn getrouwde zoon heeft mijn meu belen in bruikleen. Loopen die gevaar in be slag te worden genomen als mijn zoon failliet gaat? Antw.: Wanneer u kunt aantoonen, dat de meubelen uw eigendom zyn, niet. Vraag: Hoe kan ik door zelfstudie advocaat worden? Welken weg moet ik daarvoor in slaan? Antw.: U moet beginnen met eep behoor lijke voorstudie te maken. Begin eens met u te wenden tot een directeur van een H. B. S. of gymnasium. Deze zal u den weg kunnen aan duiden om aan de eerste helft van uw ver langen te voldoen. Vraag: Wat moet ik doen tegen pissebedden? Antw.: Een lezer deelt ons mede, dat een nooit falend middel om pissebedden weg te kry- gen is: borax met suiker te mengen en te strooien op plaatsen, waar de ongewenschte gasten loopen of te voorschyn komen. Vraag: 1. Is de Nederlandsche Internationale motorrennen T.T. al uitgeloot? 2. Indien uitgeloot, is er op nummer 14.400 nog een prijs gewonnen? Antw.: Ons niet bekend. Van particuliere lo terijen houden wy geen aanteekening. Vragen betreffende loten. Antw.: Geen enkel nummer, dat ons ter con- tröie werd toegezonden, is uitgeloot. Vraag: Bestaat er een middel om den zoe ten smaak van lichtbevroren aardappelen weg te krijgen? Antw.: Breng ze een paar dagen in een ver warmd vertrek, dan is de zoete smaak ver dwenen. Het beste is voor b.v. 4 dagen vooruit te zorgen en de overige aardappelen nog in den toestand te laten, waarin zy zyn. Hoe kou der hoe beter (natuurlijk tot zekere grens). Vraag: Ik ben 2'A jaar als naaister in dienst by een mevrouw voor één dag per week. Nu heb ik zonder reden ontslag gekregen. Heb ik nu recht op schadevergoeding? Antw.: Ja, indien de wettelyke opzegtermyn (in dit geval één week) niet in acht is geno men, hebt u recht op een schadevergoeding gelyk staande met een week loon. Vraag: Hoe is de naam en het adres van den directeur van het Ryksmuseum te Am- sterdam Antw.: Directeur is de heer F. Schmidt De- gener, Hobbemastraat 21, Amsterdam. Vraag: Moet een reglement van een lotery- Vlub voorzien zyn van een of ander zegel om geldig te zijn? Antw.: Neen. Vraag: Ik woon in een vochtig huis en nu zyn er in mijn rok van wolmousseline zwarte vochtpikjes gekomen, die ik er met drogen niet uit kan krijgen? Is daar nog wat aan te doen? Antw.: Wij vreezen van niet. Misschien weet een chemische wasschery nog baat. Vraag: Hoe kan men den bitteren smaak van witlof verwyderen zonder ze af te koken? Antw.: Dat is niet mogelyk, voor zoover ons bekend. Vraag: Gedurende drie dagen per week heb ik een vrouweiyke bediende in myn zaak. Zy is dan ook intern. De andere dagen en nachten is zy niet hier, dus ook niet in loondienst bij my. Hoever gaat myn aansprakeiykheid ingeval ziekte, ongeval enz.? Antw.: De wettelyke bepalingen gelden voor u gedurende den tyd, dat de bediende by u in dienst is. Vraag: Kunt u my een middel opgeven om foscovlekken uit een zyden craquelé-Japon te verwyderen? Antw.: Gebruik daarvoor alcohol van 90 pet. Uw propje ontvette watten niet te nat maken, anders worden het vlekken. Vraag: Met welk goedkoop middel kan ik grondverf verwyderen van manden, rottingen enz.? Antw.: Met terpentyn. Vraag; Bestaan er in Haarlem een R.K. pad vindersclub en een R.K. gymnastiekclub? Wel ke zyn hiervan de adressen? Antw.: Wendt u eens tot den weleerwaarden heer kapelaan Th. van der Lugt, pastorie Jansstraat, Haarlem. Vraag: Bestaan er in Nederland R.K. Jeugd herbergen? Zoo ja, in welke plaatsen? Tot wien moet ik my wenden om er lid van te worden? Antw.: Er bestaan in ons land geen katho lieke jeugdherbergen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10