Dag vol van eerbied en rouw Totaal-aanzicht op het plein voor de Nieuwe Kerk te Delft, na aankomst van den rouwstoet Bij het sterfhuis Een waarlijk Koninklijke stoet DE STANDAARD NEER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 28 MAART 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Mooie plaatsjes vrij! Weer in de residentie Herinnering blijft Reeds vertrokken Uitzending was een succes Laatste groet postpersoneel Drukte in Den Haag In de theaters Door aandoening overmand In rouw Somber en in zichzelf gekeerd, staat er het kleine Paleis, waarvoor de wacht nu is ingetrokken Belangstelling blijft Herdenking te Londen De vlaggen halfstok Leden van den Ministerraad slaan liet opmarclieeren der troepen gade „Onze Vader" Het vertrek Geen wanklank De drie groote momenten waren: het uitdragen uit het Paleis, de komst op de Groote Markt te Delft en t Onze Vader in den grafkelder Onvergetelijk T roepenontplooiing .'.viv-'.v. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18666 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. éen 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hun verantwoordelijkheid was dan ook zwaar en het was uiterst moeielijk om in nauwe stra ten een goede regeling te waarborgen, maar het is gelukt. Alles is in goede orde verloopen. Velen hebben zich daarvoor wel een offer moeten getroosten. Zoo o.a. degenen die reeds heel, heel vroeg in den morgen in de Delftsche kerk aanwezig moes ten zijn, waar ze in de kille, onverwarmde ruimte moesten wachten tot te half drie de stoet in aantocht was. Langs de wegen, zelfs in Den Haag, is t mee gevallen met de mogelijkheden om den stoet te kunnen zien. Het viel ons op, dat zelfs dicht by het Paleis nog kostelijke puntjes vrij waren. De talrüke tribunes hielpen flink mee om de menschen te bergen. Het feit, dat de nieuwsgie rigen in de voorste ry'en op kisten, stoeltjes en zelfs op huisvstoelen mochten plaats nemen, leverde voor de achterstaanders een goede ge legenheid om over de hoofden heen te zien. We vernamen van geen enkel ernstig onge luk al waren er natuurlijk gevallen van flauw vallen enz. Wij zün nu in Den Haag terug. De groote massa is weggestroomd. De stadslantaarns langs de wegen, welke de stoet nam, branden nog, in rouwfloers gehuld, en verbreiden een somber licht. De Koningin is teruggekomen zonder Haar, door wie Zij opgeleid werd tot Haar hoogste taak. Het Paleis aan 't Lange Voorhout dat de Haagsche volksmond al aan de Prinses wil toe- bedeelen is verlaten. De Standaard is neergehaald, toen het stof felijk Overschot werd uitgedragen. Nu komen niet meer de duizenden er heen om een groet te brengen aan Haar in leven en dood. Den Haag hernam zijn gewoon aanzien, al bleef het einde van dezen dag het karakter van rouw behouden. Het leven herneemt zijn rechten, maar de herinnering blijft en ze gent de vrouwe, die heden naar haar laatste rustplaats is gebracht. En uit de vele gesprekken van dezen dag komt dit eene naar voren: „Eerbied en ver eering voor de Doode". Uit een gesprek met een der meest vooraan staande sociaal-democratische medische des kundigen in den lande mochten wy nog by ons teruggaan naar de Residentie de groote bewon dering vernemen voor de offervaardige mensch- lievendheid, voor de harteiyke vrouwelijke be langstelling betreffende de ïydende menschheid. Zij was een Vrouw met een hart en die ook spontaan wilde toonen, dat zy ontroerd en meevoelend kon zijn. Eene wier gedachtenis in Zegening blijft! Haar uitvaart is een geesteiyk monument ge worden van Volkseenheid, Haar begrafenisdag is de Nationale Rouwdag geweest van Neder land. Dinsdagavond zyn de vorsten van Wied en van Bentheim en Steinfurt uit 'sGravenhage vertrokken en is lady May Abel Smith per Har wich-boot naar Engeland teruggekeerd. Naar wy vernemen, is de uitzending van de begrafenisplechtigheid in Oost en West over de Rijkszenders te Kootwük een succes ge weest. Blijkens telegrafisch uit Batavia ontvangen bericht is de uitzending van de plechtige bü- zetting in Nederlandsch Oost-Indië goed ont vangen, het laatste gedeelte, de plechtigheid in de kerk, zelfs zeer goed. De Rijkszenders P.C.K. en P.C.X. werden op drie gouvernementszen- ders heruitgezonden voor de buitengewesten, verder op vier N.I.R.O.M.-zenders en op een vyftiental zenders van plaatseiyke vereenigin- gen. Curasao meldt de geheele uitzending jran_ P.D.V. en P.C.K. als een schitterend succes, bevestigd door tal van luisteraars. Ook te Paramaribo kon de uitzending uit stekend worden gevolgd. Naar wy vernemen, bevond zich op het ter ras voor het bykantoor der P.T. T. aan den Haagweg te Rijswijk de directeur van het Haagsche postkantoor met een groot deel van het personeel, om den laatsten eeroiedigen groet te brengen aan H. M. de Koningin-Moe der, die als Inwoonster van 's-Gravenhage Haar postzaken aan laatstgenoemd kantoor zulk een lange reeks van jaren heeft laten behandelen. Ook het volledige muziekkorps „De Post- fanfare" had zich, in stramme houding, op gesteld en betuigde bij het passeeren van den rouwstoet met het met rouwfloers omkleede vaandel eerbiedige deelneming. Het spreekt vanzelf, dat de drukte in de stad niet binnen eenige uren afgeloopen was. Eerst geleidelijk bewogen de duizenden zich naar de buitenwyken van de stad en naar de stations. Het was een groote drukte, vooral tus- schen 2 en 6 uur. Van het Hollandsche Spoor station zün in den loop van den dag 160 extra- treinen vertrokken naar de verschillende rich tingen. Ook bij het Staatsspoor-station kwamen vele extra-treinen aan. Naar wü vernamen, heb ben zich geen bijzondere moeiiykheden met het spoorwegverkeer voorgedaan. Het groote aantal extra-treinen maakte, dat de dienst zoo vlot verliep, dat van noemenswaardig oponthoud geen sprake was. Stagnatie heeft zich dan ook niet voorgedaan. Reeds tegen acht uur had de stad haar ge wone aanzien terug gekregen. „Polygoon" is er in geslaagd, van de plech tige uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder een uitgebreid cinematografisch verslag te ver vaardigen, hetwelk in een speciale editie van het Holland's Nieuws, vanaf heden in zeer vele theaters in Nederland zal worden ver toond. Tüdens het slotgebed in de Nieuwe Kerk werd een der adelborsten zóó door aandoening overmand, dat hü zich niet langer staande kon houden. zyn collega, die naast hem stond, greep hem vast en wist hem overeind te houden, totdat het gebed ten einde was. Toen zeeg de jonge man neer en moest door eenige officieren weg gedragen worden. De Engelsche koning heeft Dinsdag in het Saint James Paleis een levée gehouden. Per Ook na het uittrekken van den begrafenis stoet biyft het sterfhuis van Koningin Emma aan het Lange Voorhout het middelpunt der belangstelling. Somber en in zichzelf gekeerd staat het er thans met zün gesloten vensters en deuren. Van den .vlaggestok boven den gevel ontplooit zich niet meer de standaard, de schil dershuisjes staan leeg: de wacht is ingetrok ken. Naar dit huis richten zich nog onophou- deiyk de schreden en blikken der duizenden, die achter de politie-afzetting blyven samendrin gen. Waarop wachten deze menschen? De figuur van Koningin Emma, zoo vergroeid met dit kleine paleis, is historie geworden. Nog slechts de herinnering aan Haar leeft achter die grüze muren. Is het deze zoo dierbare herinnering, die het huis maakt tot een symbool, waaraan ae men schen zich hechten, om het met hun belangstel ling te vereeren? Of kan men nog niet geloo- ven, dat nu nimmer meer die deuren zich zul len openen om de Koninklijke gestalte in de geliefkoosde lila kleeding buiten te laten, dat die fyne, gerimpelde handen de gordijnen niet meer zullen terugschuiven, om de bloemen te verzorgen, de bloemen, die thans zijn verwijderd van het kozijn. Men wacht en blüft wachten, maar niets roert zich in het statige huis. Men gaat, maar anderen komen weer en zoo duurt het tot zeer laat in den stillen avond eer de rust weerkeert op het Voorhout, een rust die niet meer zal worden gestoord. statie-karos reed hy van Buckingham-palace, vergezeld door een. escorte van Royal Horse Guards. De koning en ale aanwezigen droegen rouwbanden wegens het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder der Nederlanden. Te Londen is Dinsdagavond in de Nederland- sche kerk Austa Friars een herdenkingsdienst gehouden voor koningin Emma. Talrijke leden van de Nederlandsche kolonie woonden den dienst by. BERLIJN, 27 Maart (Reuter.) Naar aanlei ding van de begrafenis van de Koningin- Moeder te Delft, waaien de vlaggen van het rijksministerie van buitenlandsche zaken, van de „Reichskanzlei" en van den Rijksdag half stok. die te paard den stoet zouden vergezellen, hadden zich vóór den paleis-ingang tegen over den lijkwagen opgesteld. Plechtig werd de eiken kist neergezet in den wagen, door rouw kleed met kroon en ordeteekenen gedekt, en door de bloemen der vereering omgeven. Van een weidsche grootheid was ook het aan komen te Delft nadat door een onafgebroken dichte haag van menschen van Den Haag tot Delft de rouwstoet was voortgeschreden. Uit heel het land waren organisaties aanwezig en met voldoening zagen we onder haar ook de katholieke politiemannen alsmede de unifor men van agenten en een inspecteur der kortge leden nog omstreden politie onzer hoofdstad. Heel die lange weg van Den Haag naar Delft demonstreerde wel overtuigend hoe het hier een nationalen rouwdag gold. De voorzorgsmaatregelen voor verkeer en orde schynen goed doel getroffen te hebben. On danks den toevloed der tienduizenden viel er nergens een calamiteit te betreuren, verliep alles in de beste orde. Ook in het nauwe Delft. Hoe levendig en kleu rig als nooit te voren vertoonden zich aan ons nu de oude grachten en pleinen, vooral de groote Markt met het zwartbefloerst stadhuis, het standbeeld van den wüzen Grotius en de mo numentaliteit van den Gothischen kerkbouw uit de katholieke eeuwen. Door het meerijden in den stoet zelf hebben we de aankomst van het eerste gedeelte zelf niet kunnen aanschouwen. Maar hoe aangrij pend was de gedachte dat daar de Koninkiyke Dochter haar doode Moeder opwachtte. En hoe grandioos was de uitvloeiing der militairen en civiele autoriteiten op de Markt. Het gedeelte van den rouwdienst dat we nog mochten meemaken was van strakken eenvoud. Jammer dat er zooals we in ons verslag reeds uitten, zoo weinigen maar in het kerkgebouw konden komen. Maar een diepen indruk maakte de godvruch tige en beheerschte overgave van de Kondnginne die alles zich had getroost om zelf hare Moeder dc laatste eer te bewijzen. Welk gebed de hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, met Koningin en Prinses in den Graf kelder zou bidden, was te voren niet bekend ge maakt en niemand in de kerk kon het natuur lijk waarnemen. Maar een eenvoudig gedrukt programma der kerkplechtigheid vermeldde: „In den grafkelder wordt gebeden het Onze Vader". Liefeiyk had het Waldecksche Volkslied ge klonken, als een Psalm en smeeking ruischte ons Volkslied: het „Wilhelmus". Het programma vermeldde op de eerste der vier bladzijden: „Plechtige dienst ter gelegen heid van de büzetting van het stoffelük over schot van wyien Hare Majesteit de Koningin- Moeder in de Nieuwe Kerk te Delft den 27en Maart 1934". En als een attentie voor de vor stelijke gasten en diplomaten van vreemde lan den, die den Hollandschen tekst van de predi katie niet konden volgen, was een in rouwrand gedrukte Fransche tekst der preek beschikbaar gesteld. Koningin Wilhelmina zou het eerst de kerk verlaten. Een ieder, die verder afstond en alles minder goed kon zien, dacht, dat het ook zoo zou gebeuren. Maar wij, die by het uitgaan toe vallig naderbij waren gekomen, konden waar nemen, dat eerst Prins Hendrik met den Vorst van Waldeck en Prins Karei van België benevens de andere vorstelyke personen vertrokken en hoe eerst daarna Koningin Wilhelmina met Prinses Juliana en een der vrouwelyke gasten in haar auto stapte. De auto was met gordynen gesloten, doch Hare Majesteit liet deze omhoog rollen en wilde zelf het Marktplein met de militaire opstelling in oogenschouw nemen. Zij groette de gereed staande militairen en de eerbiedige, stille me nigte. De dag is plechtig verloopen! Geen wanklank is gehoord. De autoriteiten hadden ons te voren wel iet wat beangst gemaakt voor de enorme drukte. De jeugd had zich in de boomen genes teld, een tafereeltje, zooals men er vele langs den weg zag, Maar toch won de Hollandsche begrafenis stoet het aan indrukwekkendheid en grootheid. Leger en vloot waren vertegenwoordigd in rijke schakeering. Er was een troepenontplooiing zooals we die alleen bij de byzetting van v. Heutz te Amsterdam gezien hadden. Er was bovendien de pittoreske aanblik van den eigen lijken lijkstoet zelf. De praalwagen leverde een grootscher gezicht op dan een affuit. Welk een wisseling van uniformen en gala-costuums. Welk een voortreffelyke opperleiding van baron Bentinck. Onwillekeurig verhoogde ook de treurmuziek die gespeeld werd door verschillende muziek corpsen van leger en vloot de stemming. In Brussel liepen de muziekcorpsen stil mee zonder te spelen. Hier niet. En hoe ontroerend was daardoor al allereerst het uitdragen van de kist uit de Koninkiyke Woninge onder de klan ken van Griegs muziek „Ases Tod". Daar was nu geen enkele wanklank; niets dat afleidde. Waardig in de volkomenste be- teekenis van het woord was dit droeve uitdra gen. De hoofd-officieren en hofdignitarissen Grootsch door den lijkdienst in de Nieuwe Kerk van Delft met orgelspel en bazuinenge- schal. Doch grootsch allereerst en allermeest door het stil gebeden „Onze Vader" in den grafkel der zelf aan het einde van den dienst, nadat daarboven in het koor de veelbeteekenende zang in deze lijdensweek geklonken had: In Uw hoede zyn wy wel geborgen En schoon eerlang 't oog ons breek', Open gaat het op den grooten morgen Na deez' aardsche lydensweek! Er waren vooral drie onvergetelijke mo menten. Eerstens het uitdragen van de Doode uit haar paleis. Tweedens de aankomst op de Markt te Delft waar de Dochter de Moeder opwachtte. En derdens het oogenblik waarop de kist den grafkelder werd binnen gedragen en Dochter en Kleindoch ter het stoffelijk overschot verge zelden. Onwillekeurig maakt men een vergelyking met de koninkiyke begrafenis te Brussel, welke zóó kort te voren plaats vond. Er waren vele overeenkomsten by vele verschillen. Na tuurlijk moest de indruk van de overweldi gende Requiemmis in de St. Gudule een andere zyn door den aard van het Offer en door de ruimte van het kerkgebouw. Maar bij beide plechtigheden werd het gebed dat Christus zelf ons leerde, allen op de lippen gelegd en bij beide was er een eensgezind, toegewyd volk dat met het Koningshuis rouwde. De organisatie van den stoet zelf en van de regelingen onderweg was ontegenzeglijk hier beter. Hier geen opstuwing van menigten waardoor b.v. de volksvertegenwoordigers nabij Laeken van den stoet werden afgesneden en in de Kamer zich erover moesten beklagen. Hier overal zoowel in Den Haag, Rijswijk als Delft een voorbeeldige orde. En laten we het ook met erkentelijkheid jegens autoriteiten en regelende, bemiddelende collega's erkennen: te vens de regeling voor de pers was hier prac- tischer. In Brussel was de stoet van het paleis naar de kerk ten deele afwisselender door de afdee- lingen Britsche dragonders, Fransche matro zen, Italiaansche militairen en door de groote rij rood getoogde rechters, zwart gekleede pro fessoren, in gala-costuum meeloopende hooge autoriteiten. Een in waarheid grootsche en indrukwekken de nationale rouwdag is de uitvaartdag van koningin Emma geworden. Grootsch door de eenheid van heel een volk dat van welke richting of denkwijze ook om dezen m e n s c h rouwde die in het hart der menigte geleefd heeft. Grootsch door den toevloed der tienduizen den naar de Hofstad en de doodestad: Den Haag en Delft. Grootsch door den eerbied en de voorbeel dige houding van die duizenden welke groote afstanden en lange vermoeienis als niets tel den om toch maar iets van den koninklyken begrafenisstoet te zien. Grootsch door de pralende, stralende zonne, die een ryke ontplooiing van dien stoet moge- lyk maakte. Grootsch door' de indrukwekkende en voor beeldige organisatie van den rouwstoet die een machtig schouwspel opleverde zoowel door de ontplooiing van onze land- en zeemacht als door de statie van buitenlandsche vorsten, schilderachtige hofkoetsen, ryk gekleede dig nitarissen en midden in den stoet den monu mentalen lijkwagen met de rij zwart bekleede paarden ervoor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1