Witte Donderdag Extra treinen op Paschen Het conflict April in Maart Zwertbroek's ontslag Neem 'n "AKKERTJE" HONIG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA MARKTEN WOENSDAG 28 MAART 1934 In de V.A.R.A. D onderdag29 Maart 1934 Als vrienden vechten Dagfilm Onze H. Vader in Rome vraagt op den Witten Donderdag, dat wij God zullen bedanken voor de instelling van het H. Priesterschap. Dat is passend en rechtvaardig. Ja, waarlijk, passend en rechtvaardig is het, billijk en heilzaam, dat wij God altijd en overal danken, den almachtigen Vader, den eeuwigen God, Die zijn eeniggeboren Zoon, onzen Heer Jezus Christus heeft gezalfd tot Priester in eeuwigheid. Deze offerde zich zelf op het altaar des kruises als een vlekkeloos en vreedzaam offerlam aan de onmetelijke Majesteit van God, om het groote geheim van de verlos sing der menschen te voltrekken. Maar den dag vóór Hij ging lijden nam Hij het brood in zijn heilige en eerbiedwaar dige handen en de oogen ten hemel gehe ven tot God, zijn almachtigen Vader. Hem dankend, zegende Hij het, brak en gaf het aan zijn leerlingen, zeggende: Neemt en eet allen hiervan: want dit is mijn Lichaam. Op dezelfde wijze nam Hij na den maaltijd den voortreffelijken kelk in zijn heilige en eerbiedwaardige handen en .eveneens dan kend, zegende Hij dien en gaf hem aan zijn leerlingen, zeggende: Neemt en drinkt al len hieruit: Want dit is de Kelk van mijn Bloed, van het nieuw en eeuwig Verbond Geheim des Geloofs dat voor u en voor de velen zal vergoten worden tot vergeving der zon den. Zoo dikwijls gij dit doet, zult gij het doen tot mijn gedachtenis. Die met deze heilige woorden Zichzelf, Zijn Heilig Lichaam en Zijn allerkostbaarst Bloed tegenwoordig stelde onder de gedaan ten van brood en wijn en zijn leerlingen aanstelde tot priesters onder Hem, den grooten Hoogepriester, om zijn offerdaad te doen tot het einde der tijden tot lof van Gods heerlijkheid en tot vergeving der zonden. Zóó wordt dan het aanbiddelijk Offer van Zijn liefde tot het uiterste op iedere plaats van den opgang der zon tot haren ondergang aan de oneindige Godheid op gedragen en als offerspijze uitgereikt aan hen, die gelooven en beminnen. Zóó brengen de priesters mèt hen en in hunne plaats aan God, den almachtigen Vader in de eenheid met den Heiligen Geest, alle eer en verheerlijking en ver krijgen voor hen van den allergoedertie- rensten Vader vergeving der zonden en alle zegening. En daarom zingen wij op den Witten Don derdag, God dankend voor het H. Priester schap, met de Engelen en Aartsengelen, met de Tronen en Heerschappijen en met geheel de hemelsche legermacht, het lof lied van Gods heerlijkheid, zonder ophou den zeggende: Heilig, heilig, heilig is de Heer, de God der heerscharen. Vol zijn hemelen en aarde van uw heerlijkheid. Hosanna in den hooge. Gezegend is Hij, die komt in den naam des Heeren. Hosanna in den hooge. H. p. A'dam, 27 Maart v. h. Heilig Jaar. Verscheidene verbindingen zullen worden ingelegd in verband met de te verwachten drukte Het conflict van de V.A.R.A. tegen haar afgezetten secretaris den heer Zwertbroek is openbaar. Op korten termijn wordt het uitgevochten. Gisteren klaagde de brochure-Zwertbroek het be stuur aan, vanmorgen antwoordt dit in Het Volk met een scherpen tegenzet. Om de psyche van het socialisme-in-kentering is deze repliek niet onbelangrijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken had de uitzending der Internationale ver boden, en onder protest onderwierp zich de V.A.R.A., want erkent het bestuur „t enslotte dient een verbod van den be trokken Minister te worden uitgevoerd zon der een poging te doen, op slinksche wijze eronder uit te komen." De heer Zwertbroek mag zoo slinksch wèl. Zelfs probeerde hij „buiten medeweten van anderen uitzendin gen van puur-communistische strekking. „Door een dergelijke wijze van optreden wordt natuurlijk veroorzaakt, dat de minis ter in de sterkst mogelijke positie komt te staan in de Kamer, wanneer hij dreigt, maatregelen tegen de V.A.R.A. te zullen nemen, wanneer deze niet in het gareel loopt, wat wil zeggen: zich niet aan de voorschriften houdt." Dat het V.A.R.A.-bestuur waakt tegen een infiltratie van de lui, die ook in de S. D. A. P. links richten, is begrijpelijk: „Zonder eenig overleg met de collega's De Vries en Lebon, die door den Vereeni- gingsraad officieel waren aangewezen in de programma-commissie, werd door Zwert broek voorbereid de opvoering van „Die Massnahme", een „Lehrstück" van Brecht, met muziek van Hanns Elsler, een stuk van zuiver communistische strekking. Zwertbroek en „De Tribune" hebben el kander al eens eerder ontmoet en dat is ook niet in het belang van de V.A.R.A. ge weest. Het heeft den menschen met wie Zwert broek dagelijks verkeerde niet verwonderd, dat de communisten Zwertbroek's partij hebben gekozen. De wijze, waarop Zwert broek zich placht uit te laten over de partij, over de vakbeweging, over onze voorman nen en over de massa onzer moderne ar beidersbeweging, hebben hem den laatsten tijd in niets meer onderscheiden van een communist, die openlijk zijn beginsel be lijdt." Alleen moest de S. D. A. P. zich eens af vragen: wie heeft mannen als Zwertbroek, de O. S. P.-ers en ten slotte de communis ten opgevoed? Uit welke paedagogie is de mentaliteit voortgekomen, waartegen de moederpartij zich thans .verweert? De hee ren Zwertbroek, De Kadt, Wijnkoop c.s. hebben in de S. D. A. P. hem levensrichting geleerd, de appels vielen niet ver van den boom. Zelfs in de trucs en de jokkentjes school de hen de leiding. Nog in zijn verdediging van heden erkent het V.A.R.A.-bestuur, dat het eigenlijk de openbare meening opzet telijk heeft misleid, toen het meedeelde, dat den heer Zwertbroek „ontslag om ge zondheidsredenen had verleend". Maar het was een leugentje, zoogenaamd om bestwil, een slecht middel voor de goede bedoeling. Hoe gammel blijkt die farizeeuwsche mo raal in de practijk! TRAM BLEEF DOORRIJDEN Bestuurder was op zijn post in elkaar gezakt VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Buitengewoon mooi weer tijdens de begrafenis van Ko ningin Emma NAAML. VENN. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" ZWALUWEN—T. U. R. U. (Düsseldorf) Hij wilde geen serviliteit tegen over de Radio-Contröle- Commissie bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. INVALIDE-WAGENTJE OP STAP Zeventigjarige vrouw ernstig gewond DE SCHEEVE TOREN VAN DELFT Belangrijke proefneming bij de Oude Kerk GESLAAGDE INBRAKEN Geldsbedragen buitgemaakt Wijziging Volksraadspositie regeling Volgens de „Petit Parisien" zouden de bezuinigingsmaatregelen van het Jcabinet- Doumergue o.a. een vervroegde pensionnee- ring van 60 tot 80.000 ambtenaren inhouden. Hoewel de verhoogde pensioenuitgaven hier door belangrijk zouden stijgen, zou de bezuiniging toch frs. 1 milliard bedragen, omdat de meeste gepensionneerden niet door anderen worden vervangen. Volgens meeningen te Londen, is het be drag van het crediet van 100 millioen voor de Nederlandsche markt zeer groot en is ook de Zwitsersche markt met Fransche wissels zwaar belast. Aangezien het New Yorkschen bankiers verboden is, aan Frankrijk credieten te verleenen, zou thans voor Frankrijk alleen nog de Londensche City overblijven, om credieten te verkrijgen. In tegenstelling met openlijke verklarin gen, dat verschillende Londensche banken zich voor het crediet van 100 millioen aan Frankrijk niet zouden geïnteresseerd hebben, wordt van goed ingelichte zijde medegedeeld, dat de banken wel degelijk aan de transactie hebben deel genomen en ondershands materiaal hebben gekocht. In het Engelsche parlement werd ver klaard, dat de eenige remedie tegen de scherpe concurrentie van Japan bestaat in een toenadering tusschen de Britsche en Japansche industrieelen. Het wordt raad zaam geacht, grondig te onderzoeken in hoeverre Japan tot samenwerking bereid is. Vit goede bron wordt vernomen, dat de arbeiders in de Amerikaansche staal industrie, ingaande 1 April a.s. 10 pet. loonsverhooging zullen ontvangen. Hierbij zijn 420.000 man betrokken. De 40-urige werktijd blijft echter gehandhaafd. In een speciale boodschap aan het Con gres verzocht Roosevelt het Congres de beurscontrölewet zóódanig aan te nemen, dat zij haar scherp karakter niet verliest. De president der New Yorksche beürs verklaarde andermaal uitdrukkelijk, dat de nieuwe beurswet de industrie zal benadee- len en den terugkeer van Amerika's wel vaart zal verhinderen. Als gevolg van de beurscontróle loopen de prijzen der New Yorksche beurszetels sterk terug. Gisteren werden 4 zetels ver kocht, die respect. 110.000, 100.000, 5> 8500 en S 8300 opbrachten, terwijl bij een vorige transacti 122.000 werd betaald. De verdere besprekingen over het loon- conflict bij de Amerikaansche Spoorweg arbeiders zijn vastgeloopen, waarna de zaak bij het Witte Huis aanhangig zal worden gemaakt. De Federal Grand Jury te Los Angeles heeft een aanklacht ingediend tegen de Shell Union Oil Co., ivegens het inbreuk maken op Roosevelt's petroleumv oor schrif ten en prijsaanbiedingen. Als voornaamste grief tegen het ontwerp inzake de uitkeering aan oud-strijders noemt Roosevelt het feit, dat deze uitkee ring een bedrag vereischt van 118 mil lioen, zonder dat er een gelijk bedrag aan inkomsten tegenover staat. In goed inge-è lichte kringen te New-York gelooft men, dat de Senaat het veto van Roosevelt niet zal overstemmen. Roosevelt heeft een resolutie ondertee kend, waarbij het verplichtend is, Ameri kaansche goederen, welke met behulp der regeering worden geproduceerd of uitge voerd, met Amerikaansche schepen te ver zenden. Alleen in geval, wanneer niet vol doende Amerikaansche schepen beschikbaar zijn, zal een uitzondering worden gemaakt. Dit besluit werd in kringen van de han delsvloot zeer gunstig ontvangen. Krachtens het wetsontwerp betreffende de Amerikaansche katoenindustrie, zal op het product een belasting worden geheven van 50 a 75 pet. van de marktwaarde, wan neer meer dan de vastgestelde quote wordt geproduceerd. De American Rolling Mill en de Wheeling Steel Corp. kondigen per 1 April a.s. een loonsverhooging aan van 10 pet., waardoor, bij de huidige productie, de kosten van staal met 1.30 per ton worden verhoogd. 3000 scheepsbouw-arbeiders in New Jersey zijn in staking gegaan, omdat zij hoogere loonen eischen. De nikkel-verkoop en van de Intern. Nickel Co. of Canada waren in 1933 116 pet. hooger dan in 1932; zij waren nochtans 41 pet. lager dan in het recordjaar 1929. De voor raden zijn zoodanig verminderd, dat de productie moest worden vergroot. Einde December werkten de fabrieken en mijnen op 70 pet. der capaciteit. De Amerik. petroleum-productie is de afgeloopen week met 11.700 vaten tot 2.389.800 vaten gestegen. Over het crediet van 100 millioen kronen der Zweedsche regeering aan Rusland, loopt nog strijd. De Vereenigde Zweedsche in dustrieelen vinden het wel raadzaam, onderhandelingen met Rusland over uit breiding van den handel aan te knoopen, doch willen daarbij niet uitgaan van een staatscrediet, aangezien de Russische invoer, wegens de waarde van grondstoffen en producten, niet kan opwegen tegen den Zweedschen export. In een conferentie tusschen den Belgi schen minister met de afgevaardigden van den Bond van Gemeenten, werd medege deeld, dat reeds meer dan 100 gemeenten haar betalingen hebben moeten staken en van 15 April a.s. af circa 250 gemeenten haar personeel en leveranciers niet kunnen betalen. Voorts dat bij de „Crédit Commu nal" meer dan 300 gemeenten geen crediet meer kunnen krijgen. In een opstel in de Rhein-Mamische Wirtschaftszeitung wijst dr. Schacht op de kans van verdere transfermoeilijkheden, wanneer de Duitsche in- en uitvoer niet wordt bevorderd. De Japansche regeering zal, nu de rege ling van den export is goedgekeurd, zelf de leiding nemen bij 'nternationale onderhan delingen. Zij zal de contingenten en de minimum-prijzen vaststellen voor produc ten, die tot moeilijkheden met andere lan den aanleiding geven. Zij gaf reeds op dracht, een onderzoek in te stellen naar de onmiddellijke controle op den export van kunstzijde, Men wil gelooven, dat hiervan een verbetering op de algemeene situatie zal uitgaan. Naar wij van de directie der Nederlandsche Spoorwegen vernemen, zullen in verband met de Paaschdrukte 31 Maart en Maandag 2 April a.s. verschillende extra-treinen loopen. Men vestigt allereerst de aandacht op die treinen, welke reeds in de reisgidsen zijn ver meld als op Zaterdag 31 Maart a.s. te zullen loopen. Vooral wordt gewezen op die treinen, welke loopen op uren, dat normaal geen trein voor die richting is ingelegd. Het publiek zal goed doen ten dezen de reisgids te raadplegen. Gemakshalve geeft men ons de volgende sneltreinen nog eens apart op, te weten ZATERDAG 31 Maart a.s. Trein 114 Groningen V. 12.55, Assen V. 13.22, Zwolle V. 14.26 naar Utrecht, Den Haag en Rotterdam met aansluiting te Amersfoort naar Amsterdam. Trein 1M C.S. V. 15.01, Amersfoort V. 16.01 naar Nunspeet, Zwolle. Meppel, Hoogeveen, As sen en Groningen, die te Amersfoort aansluiting overneemt van en geeft op trein 163 van Den Haag S.S. V. 14.19, Rotterdam Maas V. 14.25, Utrecht V. 15.29 naar richting Apeldoorn, Hen gelo en welke trein wordt doorgevoerd naar Enschede (A. 18.09). Verder de twee snelle verbindingen per trein 21 en 3061 van Rotterdam D.P. V. 14.46 en 16.15 naar Zeeland, waarbij wordt opgemerkt, dat trein 21 reeds van Den Haag H.3.M. (V. 14.17) wordt ingelegd. Vervolgens trein 253 Amsterdam W.P. V. 13.55, Utrecht V. 14.28, Arnhem A. 15.17. Nijmegen A. 15.40; trein 255 Amsterdam W.P. V. 15.12, Den Haag SS. V.14.37, Rotterdam M. V.14.43, Utrecht V. 15.46, Arnhem A. 16.35 en trein 86 Maastricht V. 12.43 naar Amsterdam W.P. Trein 169 Den Haag S.S. V. 14.57, Rotterdam Maas V. 15.02 over Utrecht V. 16.03 naar Apel doorn A. 16.59, zal doorloopen via Deventer A. 17.16, Almelo A. 17.50, Hengelo A. 18.18 naar Enschede A. 18.34. Extra verbindingen Bovendien worden o.m. de volgende extra-ver bindingen gemaakt (niet in de reisgidsen voor komende) ZATERDAG 31 MAART: Amsterdam C.S. V. 15.42 zonder stoppen naar Apeldoorn A. 16.53 en Rotterdam D P. V. 14.41, Dordrecht V. 15.04 naar Antwerpen C. A. 16.28. met aansluiting op den bloktrein naar Antwerpen C. V. 16.34, Brussel Noord A. 17.15. MAANDAG 2 APRIL. Doorgaande sneltrein Zeeland—Groote Centrale Vlissingen V. 18.38, Middelburg V. 18.49, Goes V. 19.09, Kruiningen Ierseke V. 19.23, Bergen op Zoom V. 19.48, Rotterdam D.P. A. 20.48, Den Haag H.S.M. A. 21.17, Amsterdam C.S. A. 22.09, stopt op geen andere stations. LimburgAmsterdam, Heerlen V. 18.50, Sit- tard V. 19.20, Roermond V. 19.43, Weert V. 20.06, Eindhoven V. 20.34. Boxtel V. 20.53, 's-Bosch V. 21.08, Utrecht A.21.48, Amsterdam W.P. A.22.39, (TwenteGroote CentraleAlmelo V. 20.29, Deventer V. 21.08, Apeldoorn V. 21.26, Amers foort A. 22.03 (aansluiting met overstappen naar Amsterdam C.S. A 22.58), Utrecht A. 22.29, Woerden A. 22.50, Gouda A. 23.06, Den Haag S.S. A. 2*3.33, Rotterdam M. A. 23.36. Voor de bewoners van Terborg, Doetinchem, Brummen, Nijmegen, Dieren-Doesburg, Zeve naar, Arnhem, Zutphen, Velp en Ede zal op Maandag, Tweeden Paaschdag, een goedkoops trein 2e en 3e klasse naar Den Haag S.S. en terug loopen. Verkoop plaatsbewijzen aan de stations en Reisbureau Lindeman te Arnhem reeds geopend; strooibiljetten met prijzen en dienstregeling kosteloos aldaar verkrijgbaar. Dinsdagavond laat heeft zich op een der wa gens van lijn 5 der H.T.M. te Den Haag een incident voorgedaan, dat zeer ernstige gevol gen had kunnen hebben, doch dat, dank zij de attentie en de tegenwoordigheid van geest van een der passagiers, nog zonder ongelukken is gebleven. Een remisetram van lijn 5 reed in de richting van haar eindpunt, aan den Pioenweg. Bij het Regentesseplein wilde een passagier uitstappen. De conducteur belde af, doch de tram reed met onverminderde snelheid de halte voorbij. Con ducteur en passagiers vatten het blijkbaar nog al gemoedelijk op en mompelden wat, rekenen de op de volgende halte, namelijk op die aan de Beeklaan. Weer belde de conducteur af, doch de wagen stopte nietNog bleven conduc teur en passagiers gelaten onder het geval, doch inmiddels naderde de tram de derde halte, na melijk die bij de kruising WeimarstraatVal- kenboschlaan. Groot was de verbazing van conducteur en passagiers, toen de tram ook bij deze halte niet stopte, doch deze nog met on verminderde snelheid voorbijreed Op dat oogenblik zoo wordt door een oog getuige aan het „Volk" medegedeeld werd het een der passagiers van het achterbalcon te machtig. Deze snelde door den wagen heen naar het voorbalcon, trok de deuren open enzag tot zijn ontsteltenis, dat de bestuurder opzij was gevallen en met zijn hoofd uit den wagen hing. De heer H. had de tegenwoordigheid van geest om onmiddellijk in te grijpen. Hij zette den stroom af en draaide de handrem vast. De wa gen reed nog een eindje door tot voor den win kel van de firma Hus op den hoek van de Val- kenboschlaan en de Weimarstraat. De bestuurder werd opgenomen en op een der banken in den wagen gelegd, in afwachting van den geneeskundigen dienst, die onmiddel lijk gewaarschuwd werd. De G.G.D. heeft den bestuurder die onwel was geworden en in el kaar was gezakt, meegenomen en naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij ter observatie is opgenomen. Dit ongeval verwekte onder de passagiers uit den aard der zaak nogal eenige opschudding. HUIZEN. 301 M. 8 uur KRO Moïgencon- cert. 10 uur NCRV Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst door Ds. J. v. d. Woude. 10.45 Leger des Heils-kwartier- tje. 11 uur KRO Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12 uur Politieberich ten. 12.15 Het KRO-orkest olv Marinus van 't Woud. 2 uur NCRV Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ably. 3 uur Gramofoonmuzlek. 3.30 Verzorging zen der. 4 uur Bybellezing door Ds. L. D. Poot. 5 uur Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 5.30 Liederenrecital door mevr. Auguste Reclaire, alt-mezzo. 6.15 Gramofoonmuzlek. 6.45 Esperanto- kwartierjte. 6.58 Zenderoverschakeling. 7 uur Politieberichten. Pl.m. 7.15 Dr. Stanley Jones spreekt. 8 uur Con cert uit de Groote Kerk te 's-Gravenhage. 8.30 Zevende Lydensoverweging voor de zeven lydensweken. 9.15 Vervolg kerk- concert. 10.15 Vaz Dias. 10.25 Gïamo- foonplaten. 11.30 Sluiting. HILVERSUM 1875 M. 8.00 AVRO Tijdsein 8 u. Gramofoonmuzlek. 10.01 Morgen- wyding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Ochtendconcert door het ensemble Rent meester. 11 uur Knipcursus kinderklee- ding door mevr. Ida de LeeuwVan Rees. 7e les. 11.30 Ensemble Rentmeester. 1 uur Gramofoonmuzlek. 1.45 Piano recital door mevr. Trude Stein. 2.15 Halfuur voor de vrouw. Causerie door mevr. E. BosmanDe Jong. 2.15 Gramofoon muzlek. 3 uur Vervolg knipcursus door mevr. Ida de LeeuwVan Rees. 20e les. 3.45 Overschakeling naar den zender „Ra dio Kootwyk". 4 uur Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Gramofoonmuzlek. 5 uur Radio-tooneel voor grootere kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7 uur Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry. 21e les. 8 uur Tydsein AVRO-klok. 8.01 Gramofoon muzlek. 8.15 Aansluiting met de Engel sche Kerk (Begijnhof) te Amsterdam. Ge- wyd concert door de „Schola Cantorum" olv Hubert Cuypers. Mattheus Passie van Jacob Obrecht. 8.45 Concert door het om roeporkest olv Nico Gerharz. Solist: Theo van der Pas, piano. 9.30 Moderne Zang declamatie door Mariette Serlé. 9.50 Concert door het omroeporkest olv Nico Gerharz. 10.20 Gramofoonmuzlek. 10.35 Vervolg concert. 11 uur Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuzlek. 12 uur Tyd sein AVRO-klok en sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 7 uur Duit- sche avond. Gevarieerd gramofoonplaten- concert. 7.30 Gevarieerd concert door het omroeporkest olv Henri Pensis. 8.30 Ge varieerd gramofoonplatenconcert. 8.50 Vervolg gramofoonplatenconcert. 9 uur Symphonieconcert door het omroeporkest olv Henri Pensis, mmv den violist Gabriel Bouillon. 9.45 Gevarieerd gramofoonpla tenconcert. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 1.30 Het kleine om roeporkest olv P. Leemans. 6.50 Het om roeporkest olv P. Leemans. 9.20 Het om- roepsymphonie-orkest olv Jean Kups. 10.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL 484 M. Het kleine omroep orkest olv P. Leemans. 5.20 Het omroep- symphonie-orkest olv Jean Kumps. 8.20 idem. 10.30 Gramofoonmuzlek. KALUNDBORG 1261 M. 7.20 Het om roeporkest olv Emil Reesen. 9.30 Muzi kaal allerlei. 9.50 Mandolinemuziek. BERLIJN 357 M. 3.20 Julius Thomsen's orkest. 7.30 Het kleine omroeporkest olv Willy Steiner. HAMBURG 332 M. 12.20 Gramofoon muzlek. 1.35 Oud-Italiaansche muziek. 7.30 Zangrecital door Inge Brodersen. sopraan 10.05 Gramofoonmuzlek 10.20 Populair concert o.l.v. Otto Petersen en Erwin von Clarman LANGENBERG. 456 M. 12.20 Het kleine omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt 4.35 Vesperconcert 7.30 Het „Prisea"- kwartet speelt 11.20 Gramofoonmuzlek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Het Rut- land Square en New Vistoria Orkest o.l.v. Norman Austin 2.20 Het Northern Stu dio Orkest o.l.v. John Bridge. 4.35 Con cert van Scottish Regional 9.55 Het Radio Militair orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell 11.05 Harry Roy en zijn Band in Elliot. PARIJS (EIFFEL) 1389 M. 12.50 Con cert 3.20 Concert 7.50 Gewijde mu ziek (g.pl.). PARIJS (RADIO) 1724 M. 12.80 Ge wijde muziek 12.50 Het Victor Pascal- orkest 10.20 Pianorecital door Léon Kartun. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonmuzlek 7.50 opera-uit zending; p.m. 9.20 opera-uitzending. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en Instru mentaal concert 5.15 Gramofoonmuzlek 8.05 „Requiem", van Verdl. WEENEN. 507 M. kwartet speelt. 7.55 Het Rosê-strljk- WARSCHAÏT, 1415 M. 7.35 Gewijde muziek 10 uur Gramofoonmuzlek. BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Concert 5.20 Gramofoonmuzlek 6.35 Gramo foonmuzlek. April in Maart. Dit was de indruk van het buitengewoon mooie weer tijdens de begrafe nisplechtigheid van Koningin Emma. Heel wat moeilijkheden, die anders, bij minder gunstig weer, zich zouden hebben doen gelden, zijn hierdoor uitgeschakeld geworden. Velen zullen misschien een andere weersgesteldheid, een sombere, meer passend hebben gevonden. Maar geen dreigende wolkenlucht wekte de vrees op voor regen en er was geen gure Noordenwind, die het werk der verwarmende zonnestralen ongedaan maakte. Dit was toch wel een buiten gewoon gunstige omstandigheid. Na den zeer kouden nacht met eenige graden vorst, die de menschen, welke reeds den avond tevoren een plaats langs den weg hadden inge nomen, zeer zeker lang zal zijn gevallen, kwam de zon al vroeg met haar koesterende stralen de temperatuur verbeteren en de herinnering aan den kouden nacht uitwisschen. April in Maart. Dit was een heel merkwaar dige weersgesteldheid. Het was een weer alsof wij op zijn vroegst half April hadden en de lente een drietal weken vervroegd is geworden Inderdaad kon daarop reeds geruimen tijd ge leden gewezen worden, toen verschillende ver schijnselen uit den overgangstijd tusschen den winter en de lente ongeveer evenveel weken ver vroegd bleken te zijn. In den allerlaatsten tijd begon zich dit verschijnsel hoe langer hoe dui delijker af te teekenen en omstreeks het mid den der vorige week ontwikkelde zich over Zuidwest-Europa een algemeene weerstoestand, waarvan dit stralende lenteweer een gevolg is geweest. De geringe kans, dat een klein sto- ringsgebied over de Noordzee het mooie weer zou bederven, is gelukkig zonder gevolgen voor bijgegaan. April in Maart. Dit mooie weer was zoo wel kom. Er lag een diepere beteekenis in dan enkel die van een gunstige omstandigheid tij dens de plechtige uitvaart van Koningin Emma. Een diepere, symbolieke beteekenis. Dit was het weer der jonge, levenskrachtige, le venslustige lente, dat ons eraan herinnert, dat niet de dood maar het leven overwint. Wij zul len dit mooie weer van 27 Maart 1934 nooit vergeten. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" is besloten, het dividend over 1933 voor de preferente aandeelen te bepalen op 7 pCt. en voor de gewone aandeelen op 10 pCt. De winst over het jaar 1933, welke blijkens de mededeelingen van den voorzitter, weinig van die van het vorig jaar verschilde, werd voor een zeer belangrijk deel voor diverse re serveeringen gebruikt. De heer J. W. A. Beynes werd tot commissa ris herkozen. De vooruitzichten voor 1934 van het geheele concern worden met vertrouwen tegemoet ge zien. Naar wij vernemen is het Zwaluwen-elftal, dat op Zondag 1 April a.s. (Eersten Paaschdag) op het V.U.C.-terrein des middags 2 uur tegen T.U.R.U. Düsseldorf zal spelen, als volgt samen gesteld: Doel: Douners (V.U.C.). Achter: Weber (A.D.O.) en Lelyveldt (V.U.C.) Midden: Van Maren (A.D.O.)Prins (Storm vogels) en Wolf Jr. (V.S.V.). Voor: Van der Sloot (D.H.C.), Berg (A.D.O.), Ditmars (D.H.C.), Van Nellen (D.H.C.) en van Gelder (V.U.C.) Aan de brochure, die de heer G. J. Zwert broek, gewezen secretaris van de V.A.R.A., heeft geschreven tegen de wijze waarop de vereeni- gingsraad gemeend heeft hem ontslag te moe ten verleenen, ontleenen wij nog het volgende: De heer Zwertbroek herinnert in den aan vang van het befaamde communiqué, waarin van zijn ontslag werd kennis gegeven en van de „verklaring welke hij naar aanleiding daar van aan „Het Volk" ter publicatie toezond, doch die door de redactie van dit blad werd gewei gerd. In deze verklaring betoogt hij, dat het voorstel hem een andere functie te geven zoowel door hem als door het hoofdbestuur onafscheidbaar aan zijn ontslagaanvrage was gekoppeld. Het besluit van den veree- nigingsraad had dan ook de beteekenis van een ongevraagd ontslag, gegeven tégen het voorstel van het hoofdbestuur in, in afwe zigheid van den betrokkene en zonder hem te raadplegen of zelfs maar te hooren. Op de bewering van de beide hoofdbestuurs leden der V.A.R.A., de Vries en Lebon, dat er geen politiek meeningsverschil bestond, ver klaart Zwertbroek, dat zulks in zekeren zin wél het geval was. Beide heeren stonden n.l. op het stand punt van een verregaande serviliteit aan de Radio-Omroep Contróle-Commissie. Een soortgelijke houding tegenover Minister de Wilde, die in de Kamer tegen de Vara had gesproken, was directe aanleiding tot het ontslag. Het heette, dat Zwertbroek den Minister onnoodig had geprikkeld. Dit zou o.a. het geval geweest zijn bij de in voering van het pauze-teeken. Het betrof een 6-tal noten van de internatio nale, waarvoor een nieuw apparaat was besteld en dat Zwertbroek in werking bracht na het bekende verbod der Internationale. Hij zag daarin geen bezwaar, omdat het slechts 6 noten bevatte. Zijn medebestuursleden vreesden een nieuw regeeringsingrijpen. Niemand lichtte hem erover in, dat tijdens zijn verblijf te Berlijn het pauze-teeken was ingetrokken. Plotseling werd het op zijn ont slagvergadering te berde gebracht. Meer staaltjes van een dergelijke behandeling geeft de brochure. Zwertbroek onderwerpt vervolgens verschil lende toestanden in het bedrijf aan critiek. Ver volgens behandelt hij de verschillende andere beschuldigingen, tegen hem gericht, waarbij zijn conclusie steeds hierop neer komt, dat men en dan in het bijzonder de Vries en Lebon hem weg wilde hebben en dat hij daarom dan ook is weggeïntrigeerd. Tegenover de zelfs in eigen kring rondgaande „fascistische lasterpraatjes" als zou hij een in komen hebben van 14.000 tot 25.000 gulden 's jaars, betoogt de heer Zwertbroek, dat hij niets, maar dan ook niets meer heeft genoten dan zijn salaris van V.A.R.A.-bedrijfsleider, dat thans 4500 's jaars bedroeg. Zulks in tegenstel ling met de andere hoofdbestuursleden, van wie „nooit iemand voor niets arbeid heeft ver richt als medewerker". „Personen, die elders in dienst der arbeiders beweging zijn voor hooger salaris dan ik. krij gen betaald voor iederen regel schrift in de krant, voor iedere lezing, die zij voor den Om roep houden." Hedenmorgen omstreeks tien uur plaatste een man het invaliede-wagentje, waarin zijn ongeveer zeventigjarige vrouw gezeten was. naast de balustrade van de Oude Gracht te Utrecht. De man begaf zich in een winkel om enkele inkoopen te doen. Door onbekende oor zaak kwam het wagentje vanzelf in beweging en reed de steenen trap af, die naar de werf aan de Oude Gracht leidt. Met een hevigen smak kwam het wagentje en de oude vrouw op de werf terecht. De oude vrouw werd met inwendige kneu zingen en een schedelfractuur opgeloopen. Na een voorloopig onderzoek werd het slacht offer per auto van den G.G.D. naar het stads en academisch ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Het is van algemeene bekendheid, dat de to ren van de Oude Kerk te Delft een weinig in Zuid-Westelijke richting overhelt. Er zijn al herhaalde malen beweringen ge daan, dat de toren in de laatste jaren nogal verzakt, en de vraag is al eens gesteld, of hij geen gevaar gaat opleveren. Juist in verband met het feit, dat de toren een weinig overhelt, wordt de Bourdon, welke 'n enorm zware klok ls, die door 22 man in be weging wordt gebracht, slechts zelden geluid. Dinsdag heeft de Bourdon echter vrij gerui men tijd aaneen zijn zware stem over Delft doen hooren. Naar we vernemen, heeft Dinsdag Prof. Schermerhorn uit Delft met eenige assistenten proeven genomen, teneinde de grootste uitwij king van de ligging van het slingervlak en de grootte van die uitwijkingen vast te stellen. Het komt n.l. maar zeer zelden voor, dat de Bour don zoo'n langen tijd aaneen wordt geluid. De waarnemingen zijn gedaan op den toren zelve met behulp van gevoelige niveau's, bene vens van een theodeliet, welke in het Prinsen hof was opgesteld. Over de uitkomsten van deze proefnemingen valt uiteraard thans nog niets met zekerheid mede te deelen. Hedennacht om twee uur is bij de Gebr. P. en T. van der Ven, landbouwers aan den Heu vel te Gemert, ingebroken. De dieven hebben zich toegang verschaft door openschuiven van een raam aan de achterzijde van het huis. Een kast is opengebroken en daaruit is een bedrag van ongeveer 1400 ontvreemd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. In de St. Pietersstraat te Kerkrade is in den afgeloopen nacht ingebroken in een winkel van den heer K. Door het uitsnijden van een raam wisten de dieven zich toegang tot het perceel te verschaffen. Zij verdwenen met me deneming van costumes en manufacturen ter waarde van ongeveer 200. De politie stelt een onderzoek in. BATAVIA, 28 Maart. (Aneta). Het College van Gedelegeerden van den Volksraad nam zonder debat en zonder hoofdelijke stemming de wijzi ging van de Volksraadspositieregeling aan. AMSTERDAM, 28 Maart. Veemarkt. 281 vette kalveren: le kwal. 6474, 2e kwal. 5662, 3e kwal. 4454 cent per K.G. levend gew. 87 nuch tere kalveren 2.505.50 per stuk. 314 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 42 43, zware varkens 42.43, vette varkens 4142 cent per K.G. slachtgew, 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren ruime aanvoer, wei nig beste kalveren, welke hoogere noteering maakten, handel tamelijk vlug, prijzen hooger dan Maandag. Nuchtere kalveren weinig aan voer, vlugge handel en constante prijzen. Var kens weinig aanvoer, handel zeer stil en on veranderde prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Maart. 7800 K.G. Roode kool 2.003.90. 23000 K.G. Gele kool 4.30 6.40 11000 K.G. Deensche Witte kool 5.407.40. 1250 KG. Uien: Gele Uien 1.201.80. 2800 K.G. Bieten 0.60—2.60. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Maart. 3000 K.G. Uien: Uien 0.801.40, Grove Uien 1.802.00. 30600 KG Roode kool 2.10—5 30, idem doorschot 2.20 —4.30. 8200 K.G. D. Witte kool 5.006.60, idem doorschot 3.60. 8800 K.G. Gele kool 5.506.30, id. doorschot 4.80—5.40. WOERDEN, 28 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer soort met R.M. 17.00—19.00. Handel traag. ZWOLLE, 28 Maart. Boter. Aanvoer 338 K.G., waarvan 10 1/8 vaten, 4 1/16 vaten en 196 stukken van y2 K.G. Prijs 1.501.60 per K.G., per 1/8 Vat van 20 K.G. prima 29.00, af wijkende 28.00, per 1/16 vat van 10 K.G. 14.00 —14.50. Handel vlug. 200.000 kipeieren 2.15—3.00 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 11 cent, pinkenvellen 10 cent, stierenvellen 8 cent. Handel minder. Veemarkt. Aangevoerd 694 runderen, 128 graskalveren, 305 nuchtere kalveren, 45 scha pen, 14 lammeren, 105 varkens, 257 biggen, 2 geiten. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 115.00—225.00, dito vaarzen en schotten 115.00_195.00, gustekoeien voor de vetweide of stal 75.00155.00, dito vaarzen 75.00 135.00, voorjaarskalvende koeien 110.00— 170.00, ly, -jarige springstieren 55.00110.00, 1)4-jarige "pinken 35.00—80.00, jonge fokkalve- ren 30.0060.00. nuchtere kalveren 3.00—8.00 per stuk. Vette koeien en ossen aan bouten 42 56 cent, dito stieren 46—50 cent, dito kalveren 70100 cent, dito schapen 9.0020.00. lamme ren 7.00 12.00, 6-weeksche biggen 5.008.00. 14-weeksche dito 9.00—11.50. drachtige varkens 35.00—55.00, magere dito 25.00—48.00 per stuk. Vette dito 2834 cent. Handel in varkens kalm. Op de voormarkt was heden geen aanvoer. Marktoverzicht: Neurende en versch gekalfde vaarzen duur, vet vee minder, stieren, kalveren en schapen redelijk. ZWAAG, 26 Maart. Veilingsver. „Bangert en O.". Roode kool 2.405.10, Gele kool 5.206.00. Spruitkool 16.00—23.00. Witlof 13.80—16.20. Uien 1.00—1.20, Prei 4.00—9.00, Sla 5 706.90, Spinazie 6.60—14.30, Radijs 1.204.00, Rabarber 5.00—9.00, Aardbeien per stuk 1.103.20 cent, Kleipeer 14.00 18.00, Kanteloo 12.00, Present 18.0036.00. ïf Jj. -'e ij. -'e •1 51

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6